Knihy sú pre človeka veľmi dôležité. Vďaka nim si buduje správnu slovnú zásobu, tvorí si fantáziu, rozširuje všeobecný prehľad či dokonca sa učí nový jazyk. Široká ponuka rôznych žánrov, autorov a príbehov nám dáva voľnú ruku v tom, ktorú knihu si vybrať a čo si najbližšie prečítať. Aj napriek tomu mnohí nevedia, aká kniha by bola pre nich tá najlepšia.
Čítanie je jednou z veľmi obľúbených voľnočasových aktivít mnohých ľudí. Je jedno, do ktorej vekovej kategórie zapadáte alebo čo radi čítate. Svet kníh je tu vždy pre vás. Okrem kníhkupectiev môžete staviť aj na knižnice, ktoré sa doslova pod knihami prehýbajú. A síce v dnešnej dobe prevláda skôr digitalizovaný svet plný filmov a seriálov, ku knihám si vie nájsť cestu stále veľké množstvo ľudí. Premýšľate, ako vybrať tú správnu knihu? Máme pre vás jednoduchý návod!
TOP 50+ najlepšie knihy
Žáner Názov knihy Autor
Román Malé ženy
Alcottová Louisa May
Motivačné 100 spôsobov, ktorými si zbytočne komplikujeme život
Dušan Kadlec
Náučné Neobývateľná Zem
David Wallace-Wells
Fantasy Hra o tróny
George R.R. Martin
Sci-Fi 1984
George Orwell
Detské Malý princ
Antoine de Saint-Exupéry
Humor Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol
Jonasson Jonas
Fantasy Pán prsteňov 1 - Spoločenstvo prsteňa
John Ronald Reuel Tolkien
Fantasy Harry Potter - sada - Joanne K. Rowlingová
J.K. Rowling
Detektívne Počátek
Dan Brown
Fantasy Hobit
John Ronald Reuel Tolkien
Sci-Fi HUNGER GAMES – komplet 1.-3.díl - box
Suzanne Collins
Detektívne Kmotr
Mario Puzo
Sci-Fi Divergencia - komplet - mäkká väzba
Veronica Roth
Horor To (2. vydanie)
KING Stephen
Fantasy Střet králů
GEORGE R. R. MARTIN
Román Tieňová sestra
Lucinda Riley
Fantasy Eldest
Christopher Paolini
Motivačné Jemné umenie mať veci v paži
Mark Manson
Román Normálni ľudia
Sally Rooney
Román Čipkárka
Laura Frantz
Fantasy Pán prsteňov 3 - Návrat kráľa
John Ronald Reuel Tolkien
Náučné Prečo spíme
Matthew Walker
Fantasy Trón zo skla 1
Sarah J. Maas
Biografia Cilkina cesta
Morrisová Heather
Biografia Mengeleho dievča (Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory)
Stern Fischerová, V. Homolová Tóthová V.
Fantasy Zaklínač I: Poslední přání
Andrzej Sapkowski
Román Kde raky spievajú
Delia Owens
Náučné Nová Zem - Objavte v sebe zmysel života
Eckhart Tolle
Motivačné Zo dna ku hviezdam
Dušan Kadlec
Osobný rozvoj Ženy, ktoré behali s vlkmi
Clarissa Pinkola Estés
Fantasy Rozprávky Barda Beedla, 2. vydanie
Rowlingová Joanne K.
Osobný rozvoj Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí
Dale Carnegie
Náučné Päť jazykov lásky - 2. vydanie
Gary Chapman
Román Cesta za láskou
Baloghová Mary
Cestopis Ako som vozil Nórov
Ondrej Sokol
Náučné Rok v lese
Dziubaková Emilia
Sci-Fi Nadácia
Isaac Asimov
Motivačné Bohatý otec, chudobný otec
Kiyosaki Robert T.
Osobný rozvoj Mních, ktorý predal svoje Ferrari
Robin S. Sharma
Osobný rozvoj Hľadanie zmyslu života
Viktor E. Frankl
Román Zákon príťažlivosti
Kuniková Katarína
Detektívne Temný plameň
Michael Connelly
Román Jediná žena v miestnosti
Marie Benedict
Román Kvety pre Algernon
Daniel Keyes
Motivačné NH Mysli a zbohatni - brož.
Napoleon Hill
Biografia Vzdelaná
Tara Westover
Literatúra faktu Slovenská mafia - Príbehy písané krvou
Petrovič Ján
Osobný rozvoj Sila prítomného okamihu
Eckhart Tolle
Detektívne Smrteľne blízko
Hana Šrámková
Biografia Tetovač z Auschwitzu, 2. vydanie
Heather Morris
Náučné Prečo spíme - Matthew Walker Matthew Walker
Recenzia knihy Prečo spímeAko vybrať tú najlepšiu knihu?
1. Veková skupina
Prvým a dôležitým parametrom, na ktorý by ste mali upriamiť pozornosť, je veková skupina. Každého totižto baví niečo iné. Malé deti majú radšej ilustrácie než text, dospelí ľudia presný opak.
Čím sme starší, tým zisťujeme, čo nás viac baví a k čomu inklinujeme. Dospievajúce deti a tínedžeri majú veľmi radi bestsellery, ktoré čítajú ich rovesníci. Je preto úplne bežné, ak všetci čítajú to isté. Klasikou je Harry Potter alebo Pán Prsteňov. S pribúdajúcimi rokmi si však v živote tvoríme vlastnú cestu a máme svoje vlastné záujmy. Niekoho viac bavia trilery, iný si príde na svoje pri detektívkach.
Detské knihy sa spravidla delia na vekové kategórie podľa jednotlivých rokov. V kategórií od 1 – 2 rokov nájdete iné knihy ako v kategórií od 3 – 4 rokov. Je to bežné, pretože deti rastú a vyvíjajú sa. Dospelí ľudia majú výhodu v tom, že knihy sa podľa veku už nijako špecificky nedelia. Je na vás, čo budete čítať.
2. Žáner
Väčšina ľudí má určitý vyhradený žáner. Nemusí byť len jeden, pokojne môže ísť aj o niekoľko. To, čo vás baví, zistíte veľmi jednoducho. Aké knihy ste čítali naposledy? Alebo ku ktorým knihám vás to ťahá najviac, keď prídete do kníhkupectva?
Pre lepší prehľad si rozdelíme knihy na základné skupiny. Z tých si môžete následne vyberať. Knihy sa spravila delia na:
- Poéziu
- Prózu
Takéto delenie si možno pamätáte ešte zo školy. Ide o to, či ste skôr milovníkom básní a rôznych skrytých zmyslov bez určitého deja alebo milujete rôzne príbehy so zauzlením a s napätím čakáte na rozuzlenie.
Do prózy sa zaraďuje aj označenie beletria. V preklade ide o “krásnu prózu”. A práve v tejto kategórií nájdete v kníhkupectvách či v knižniciach veľké množstvo žánrov, ako napríklad:
- Detektívky
- Sci-fi
- Dráma
- Mysteriózne
- Romány
- Historické
- Trilery
- Humor a satira
A veľké množstvo ďalších.
Žáner je dobré vedieť aj vtedy, ak idete knihu kupovať niekomu ako darček. V mnohých prípadoch nepotrebujete ani vedieť, čo daná osoba číta, stačí ju poznať o niečo lepšie a osobnejšie. Z osobnosti sa totižto niekedy dá veľmi pekne a dobre vyčítať, k akým knihám by mohol človek inklinovať.
3. Autor
Niektorí ľudia majú obľúbeného autora. K nemu sa neustále vracajú, pretože vedia, že je zárukou dobrých príbehov a celkovo kníh. Nie každý sa však radí do tejto skupiny. Niektorí ľudia plávajú od autora k autorovi a čítajú všetko, čo im príde pod ruku.
Ak ste sa rozhodli, že si knihu vyberiete podľa autora, je dobré zistiť si o ňom niečo dopredu. Napríklad to, akú má osobnosť alebo nejaké informácie o jeho živote. Koľko má rokov, odkiaľ pochádza. Ľudia sa radi s autormi stotožňujú. Vedia sa do knihy lepšie vcítiť, a to najmä v prípade, keď sa jedná o skutočný príbeh.
To, o akú tému sa autori zaujímajú a o čom píšu, sa niekedy odvíja aj od samotnej krajiny, z ktorej pochádzajú. Spisovatelia pochádzajúci zo škandinávskych krajín sú známi tým, že radi píšu ponuré a ťažké príbehy zasadené práve do chladného prostredia. Naopak, mnohé slovenské autorky majú rady romantické príbehy so šťastným koncom. Nie vždy to tak je a existuje veľké množstvo výnimiek potvrdzujúcich pravidlo.
Keď si svojho obľúbeného autora nájdete, do kníhkupectiev alebo knižníc budete môcť chodiť na istotu a vždy siahnuť po jeho knihe. Myslite však na to, že na svete je veľké množstvo ďalších spisovateľov a dobrých kníh. A tie za prečítanie taktiež stoja.
4. Vaše záujmy
Presuňme sa však na vás. To vy si vyberáte knihu a od vás by malo závisieť, po čom sa najbližšie ohliadnete. Knihy nielenže našu osobnosť vytvárajú, ale taktiež ju určitým spôsobom odrážajú. Aj podľa toho, čo si vyberáte a čo čítate, sa dá vytvoriť určitý osobnostný vzorec.
Ľudia si najčastejšie vyberajú knihy podľa svojich záujmov. Tí, ktorí radi športujú, siahnu po knihe z kategórie šport alebo zdravý životný štýl. Naopak, zasnení rojkovia s hlavou v oblakoch budú hľadať knihy skôr na romantickú nôtu s dobrým koncom.
Neviete, po akej knihe by ste sa mali poobzerať vy? Na chvíľku sa zamyslite, čo vás vo voľnom čase zaujíma. Je to šport alebo skôr varenie a pečenie? Alebo vás zaujíma história? Samozrejme, nie každý, kto pečie a varí číta len knihy o varení. Je to však dobrý odrazový mostík k tomu, aby ste sa dostali k najlepšej knihe pre vás.
Pri výbere taktiež nemusí ísť len o voľnočasové aktivity. Pokojne si vyberte knihu podľa toho, čo vás baví sledovať v televízií alebo k čomu vás to jednoducho priťahuje. To, aké filmy alebo seriály pozeráme sa často odráža aj v tom, čo čítame. Milovníci hororových filmov si prídu na svoje pri dobrej hororovej knihe a podobne.
5. Jazyk
Tí, ktorí radi čítajú knihy v slovenčine, jazyk často neriešia. Je to v poriadku. Aj pomocou slovenských kníh si rozširujeme slovnú zásobu a zlepšujeme vyjadrovanie. Ak sa však chcete naučiť lepšie iný cudzí jazyk, je dobré siahnuť po knihe v ňom.
Dopredu vás však upozorňujeme, že ak s čítaním knihy nechcete mať problém, mali by ste zvoliť jazyk, ktorý sa už zopár rokov učíte. To znamená, ak sa učíte roky angličtinu, s knihou v tomto jazyku problém mať nebudete. Základy poznáte, a keď vám vypadne jedlo či dve slovíčka, jednoducho si ich nájdete.
V prípade, že stavíte na knihu v jazyku, z ktorého nemáte dobrú slovnú zásobu, by vás príbeh nemusel baviť. Jeho čítanie by bolo príliš ťažké a náročné. Neustále vyhľadávanie v slovníkoch alebo používanie prekladača celý proces čítania len natiahne.
Pri výbere cudzojazyčnej literatúry sa netreba ničoho báť. V kníhkupectvách a v knižniciach nájdete veľké množstvo kníh v iných jazykoch. Niet nad pocit prečítať si knihu v originálnom znení od daného autora.
6. Ilustrácie
Boli by ste prekvapení, koľko kníh pre dospelých je ilustrovaných. A je úplne jedno, či ide o triler, psychologickú drámu alebo romantickú komédiu. Aj keď dnes už ilustrácie nie sú tak obľúbené ako boli v minulosti, stále sa nájdu knihy, ktoré nimi disponujú. Čitateľovi majú priblížiť dej, na niečo poukázať alebo len počas čítania trochu rozptýliť.
Pre mnohých čitateľov je to zbytočný doplnok. Niektorým to dokonca vadí, pretože musia naprázdno otočiť listom bez toho, aby niečo prečítali. Vyberať si knihu podľa ilustrácií sa vám nemusí úplne vyplatiť. Dnes nájdete len zopár kníh, ktoré niečo takéto obsahujú.
Naopak, pri ilustráciách je potrebné sa zastaviť vtedy, keď kupujete knihu pre malé dieťa. Učiť deti čítať je dôležité už od mladistvého veku. Vyrastú totižto v prostredí, kde im bude prizvukované, aké sú knihy a samotné čítanie dôležité.
Pre menšie deti sú lepšie väčšie ilustrácie a naopak, pre väčšie deti zas menšie. Dôvod je ten, že čím je dieťa staršie, tým lepšie vie rozlišovať jednotlivé predmety či postavy.
7. Dĺžka knihy
Nie každý má veľa času na čítanie kníh a nie každý túži po tom, aby mal knihu rozčítanú polrok či dokonca rok. Práve preto sa niektorí čitatelia obracajú aj na dĺžku knihy. Príliš dlhá kniha obsahujúca cez sedemsto strán vie čitateľa odradiť. Rovnako je to naopak. Aj príliš tenká kniha obsahujúca len niečo cez sto strán dokáže presvedčiť čitateľa, aby ju nekúpil.
Je to úplne normálne. Bežná, priemerná kniha má okolo 300 – 400 strán. Takáto dĺžka poskytuje čitateľovi niekoľko dní na čítanie. Ak si každý deň spravíte minimálne pol hodinu na to, aby ste sa k príbehu dostali, môžete ho dočítať za 2 – 3 týždne, niekedy mesiac.
Príliš krátke knihy ľudí odrádzajú od kúpy preto, lebo pri čítaní si ani len neuvedomíte a ste na konci. Veľmi dlhé knihy sú niekedy ťažké a musíte nad nimi premýšľať. Ak sa k nim niekoľko dní nedostanete, môže sa stať, že zabudnete na dôležité zvraty alebo informácie.
Preto, pri kupovaní knihy pozerajte aj na jej dĺžku a prispôsobte si ju podľa svojho životného štýlu. Keď máte prácu, v ktorej ste zaneprázdnení a na čítanie máte menej času, vyberajte skôr priemernú dĺžku do 400 strán. Ak na čítanie máte času viac, pokojne siahnite po dlhšom románe.
8. Väzba
Od väzby závisí hmotnosť knihy, ku ktorej sa ešte dostaneme neskôr, a to, ako si knihu pri čítaní prispôsobíte. Existujú dve základné väzby a to:
- Tvrdá väzba
- Mäkká väzba
Tvrdá väzba je klasikou. Je odolná, dobre vyzerá a má pekný lesklý vrchný obal. Je to typ knihy, ktorú má doma asi každý, kto rád číta. Dokonca, veľká väčšina kníh v tvrdej väzbe aj je.
Následne existuje mäkká väzba. Vo väčšine prípadov je to ďalšie vydanie knihy, ktorá už predtým tvrdý prebal mala. Nie je to však podmienkou. Niektoré knihy nájdete len v mäkkej väzbe.
Ako si vybrať? Ktorá z väzieb je lepšia? Tieto dve otázky si musíte zodpovedať sami. Odvíja sa to totižto od vašich preferencií.
Mäkká väzba je ľahšia, spravidla tenšia a dá sa jednoducho ohýbať. Ak si knihu popri čítaní radi prispôsobujete podľa seba, tento typ bude pre vás ako stvorený. Jej nevýhodou je, že pri prenášaní sa rohy jednoducho ohýbajú a obal nie je tak silný, aby knihu ochránil.
Tvrdá väzba je ťažšia, spravidla hrubšia a ohýbať sa nedá. Knihu si pri čítaní teda nedokážete prispôsobiť presne podľa seba. Ide však o obľúbenú klasiku. Poskytuje silnejšiu ochranu stránok a pri prenášaní sa tak neničí.
9. Hmotnosť a veľkosť knihy
Ako sme už vyššie spomenuli, hmotnosť je jeden z dôležitých parametrov a často je spätý s väzbou. Ak je väzba mäkká kniha je ľahšia a ak tvrdá, tak je ťažšia. To však nie je jediná vec ovplyvňujúca hmotnosť.
Hmotnosť ovplyvňuje aj počet stránok. V prípade hrubej knihy čakajte aj vyššiu hmotnosť. Samozrejme, existujú rôzne typy papiera, niektoré sú odľahčené. Aj napriek tomu kniha so 700 stranami nebude nikdy tak ľahká ako tá s 300 stranami.
Keď si kupujete knihu na dovolenku, do autobusu alebo vlaku, či len tak, aby ste mali pri sebe vždy niečo, čo budete čítať, vyberajte si skôr ľahší typ. Jednoduchšie sa vám bude prenášať. Menšie knihy často v kabelke ani cítiť nebudete.
Rovnako je na tom aj veľkosť knihy. Niektoré knihy sú veľké a masívne. Keď budete knihu čítať doma, pokojne môže byť aj v takomto formáte. Ak ju budete prenášať, poobzerajte sa po menšej veľkosti.
Výhodou je, že hmotnosť a veľkosť idú ruka v ruke. To znamená, že menšie a kompaktnejšie knihy sú ľahšie a väčšie zas ťažšie.
10. Anotácia
Keď ste sa už rozhodli, o akého autora a o akú presnú knihu máte záujem, je dobré prečítať si anotáciu. To znamená, súhrnný obsah o knihe. Tento obsah nájdete buď na začiatku alebo na konci. Najčastejšie sa nachádza po bokoch prebalu z vnútornej strany.
Pomocou tohto obsahu zistíte, o čom kniha je a či je vôbec pre vás. Ak vám krátky kúsok z knihy nestačí, pokojne knihu otvorte a časť z nej si prečítajte. Zistite, aký štýl pri písaní autor zvolil a či sa vám vôbec páči. Niekedy môže byť príbeh perfektný, no autor vám sadnúť nemusí.
11. Recenzie
A na koniec, keď si prečítate anotáciu a zistíte, že kniha by mohla byť pre vás, ešte počkajte. Zistite si názory ostatných ľudí na danú knihu. Jedna recenzia ale nestačí. Prečítajte si rovno niekoľko, aby ste mali objektívny pohľad na celý príbeh.
Problém pri anotáciách býva v tom, že je napísaná zaujímavo a jemne vám načrtne hlavný dej, ktorý vyzerá skvelo, no nakoniec zistíte, že námet na knihu sa vyčerpal už po prvých kapitolách a ostatné stránky všetko zbytočne naťahujú.
Niektoré knihy sú dokonca písané takým štýlom, že počas prvých desiatok, niekedy stoviek strán sa kniha nevie rozbehnúť. Nakoniec, vytúžený zvrat príde až pri posledných stránkach.
Čítanie by malo byť potešením a celá kniha vás má baviť. Nemali by ste sa do nej nútiť. Ak sa vám náhodou stane, že kúpite zlú knihu, nevešajte hlavu. Vždy ju môžete niekomu darovať a vy sa popozerať po nejakej novej.
12. Klasická kniha vs. e-book
S rozmachom nových technológií prišli čítačky a možnosť elektronických kníh. Dnes dokonca nepotrebujete ani len čítačku na to, aby ste si e-knihu mohli prečítať. Stačí vám váš smartfón. Aj napriek tomu, že tento typ je ľahší a teoreticky ho máte stále pri sebe, majú bežné knihy stále niečo navrch. Aké sú ich hlavné výhody?
- Pocit z držania skutočnej knihy je pre mnohých čitateľov na nezaplatenie.
- Dlhé pozeranie do obrazovky nie je zdravé. Naopak, čítanie papierovej knihy pri dobrom osvetlení je.
- Papierovú knihu doma v skutočnosti máte, držíte ju v rukách a pokojne si z viacerých môžete vytvoriť domácu knižnicu.
- E-knihu nemôžete nikomu požičať, pretože je iba vo vašej čítačke alebo v mobile. Papierovú knihu pokojne posúvate ďalej.
- A v neposlednom rade, vôňa a zvuk pri listovaní papierovej knihy sú nenahraditeľné.
Často kladené otázky o knihách
Niektorí autori píšu pod pseudonymom. Čo to znamená?
Niektorí autori nechcú, aby ich ľudia poznali pod pravým menom. Preto si vymyslia iné meno alebo prezývku, čo sa nazýva pseudonym. Robia to z rôznych dôvodov. Napríklad J. K. Rowling, známa spisovateľka Harryho Pottera, napísala knihu Volanie kukučky pod menom Robert Galbraith. Urobila tak preto, aby nová kniha bola posudzovaná čisto pre jej dej a nie pre fakt, že ju napísala ona - známa spisovateľka.
Čo znamená slovo bestseller?
Bestseller v knižnom svete označuje knihu, ktorá sa dobre predáva, a o ktorú je mimoriadny záujem. Všeobecne však slovo bestseller označuje aj iné umelecké diela, ako napríklad film.
Prečo sú e-knihy lacnejšie?
Dôvod je ten, že pri ich tvorbe nie sú náklady na tlač a papier. To znamená, že výrobná cena je nižšia ako pri papierových.
Môžem e-knihy čítať len na čítačke?
V dnešnej dobe je možné čítať e-knihy už aj na mobile, tablete alebo dokonca notebooku. Tieto zariadenia podporujú formáty, v ktorých e-knihy sú, a preto čítačku nepotrebujete.
Čo je audiokniha?
Audiokniha je zvukový záznam predčítanej knihy. To znamená, že knihu v tomto prípade čítať nemusíte. Stačí, ak si ju pustíte do slúchadiel alebo na reproduktore a budete počúvať.
Je pravda, že ak nejaká známa osobnosť napíše autobiografiu, je to kniha, ktorú napísala sama?
Pri autobiografiách sú dve možnosti. Celebrita ich môže napísať sama, no v mnohých prípadoch sa jedná o knihy, ktoré sú napísané nejakým spisovateľom so súhlasom danej osobnosti alebo s jej pomocou.