Test TOP 8 najlepších televízorov 2021 (Ako vybrať? +TIPY)

testy televízorovNad otázkou „aký televízor kúpiť“ sa pozastavuje čoraz viac ľudí, avšak kvalitné televízory sa dnes dajú kúpiť už v relatívne lacných cenových reláciách. Konkurencia medzi televízormi je veľmi veľká a tak už takmer každý televízor má veľmi slušný balík základných funkcií. Medzi najobľúbenejšie televízory dnes určite patria LED televízory, ktoré poskytujú vysoký dynamický kontrast. SMART televízory sú určené pre ľudí, ktorí radi pripájajú k TV množstvo pripojiteľných zariadení, prípadne radi surfujú na internete. A pre tých najnáročnejších existujú 3D televízory, ktoré umožňujú sledovať trojrozmerný obraz, ktorý diváka doslova pohltí.

Pri takom množstve výrobcov a kategórií televízorov je pomerne náročné vybrať si ten správny. V našom teste televízorov sa vám snažíme odporučiť televízory, ktoré sú kvalitné a zároveň nie sú extrémne drahé. Náš test televízorov obsahuje prehľad LED, SMART a 3D televízorov, kde na základe dôkladnej analýzy a objektívne vypracovaného rebríčka sa môžete rozhodnúť veľmi jednoducho.

Testy televízorov sme rozdelili do 2 základných kategórií:
• LED/SMART televízory
• 3D televízory

 


Test – TOP5 najlepšie LED/SMART televízory

 Názov modeluParametre produktuHodnoteniePribližná cena 
1.SAMSUNG UE55MU6172
LED Televízor SAMSUNG UE55MU6172
 • Rozlíšenie TV: 4K UHD (3840x2160)
 • Uhlopriečka TV: 55"/139 cm
 • USB pripojenie: 2x
 • Energetická trieda: A

627,7€
2.SAMSUNG UE55NU7172UXXH
LED Televízor SAMSUNG UE55NU7172UXXH
 • Rozlíšenie TV: 4K UHD (3840x2160)
 • Uhlopriečka TV: 55"/139 cm
 • USB pripojenie: 2x
 • Energetická trieda: A

549€
3.Samsung UE50MU6172
Televízor Samsung UE50MU6172
 • Rozlíšenie TV: 4K UHD (3840x2160)
 • Uhlopriečka TV: 50"/127 cm
 • USB pripojenie: 2x
 • Energetická trieda: A+

519€
4.Samsung UE43MU6172
Televízor Samsung UE43MU6172
 • Rozlíšenie TV: 4K UHD (3840x2160)
 • Uhlopriečka TV: 43"/108 cm
 • USB pripojenie: 2x
 • Energetická trieda: A

429€
5.LG 43UJ6307
LED Televízor LG 43UJ6307
 • Rozlíšenie TV: 4K UHD (3840x2160)
 • Uhlopriečka TV: 43"/108 cm
 • USB pripojenie: 2x
 • Energetická trieda: A

399€

Zobraziť ponuku LED TELEVÍZOROV

 

Test – TOP3 najlepšie 3D televízory

 Názov modeluHodnoteniePribližná cena 
1.LG 55EF950V
3D Televízor LG 55EF950V
1699€
2.SAMSUNG UE65JS8502
3D Televízor SAMSUNG UE65JS8502
1699€
3.PANASONIC TX-58EX703E
3D Televízor PANASONIC TX-58EX703E
899€

Zobraziť ponuku 3D TELEVÍZOROV

 

Ako správne vybrať ten najlepší televízor?

1.Veľkosť uhlopriečky
Práve veľkosť uhlopriečky je určite hlavným rozhodovacím faktorom. Vždy záleží aký televízor, s akou veľkosťou uhlopriečky vyhovuje vašim predstavám a ako veľký televízor sa hodí do miestnosti, kde ho plánujete používať.

2.Frekvencia a plynulosť obrazu
Frekvencia vyjadruje počet obrázkov, ktoré sa na obrazovke za určitý čas vystriedajú. Pri televízoroch je štandardom frekvencia 50Hz za sekundu. Čo sa týka ideálnej frekvencie, platí, že čím vyššia je, tým lepší je finálny obraz.
Mnohé modely televízorov sú ale vybavené aj prídavnými funkciami, napríklad Motion Flow alebo True Motion, ktoré kvalitu obrazu zvyšujú.

3.Rozlíšenie displeja televízora
Rozlíšenie je údaj, ktorý udáva počet bodov tvoriaci obraz na displeji televízora.  V tomto prípade platí, že väčšie rozlíšenie ponúka lepší zážitok pre diváka. Obraz s väčším rozlíšením je totiž ostrý, bez rozostretia a pôsobí prirodzene.
Na trhu sa dnes stretneme s rôznymi rozlíšeniami. Niektorí výrobcovia používajú rozlíšenie HD, ktoré odpovedá rozlíšeniu 1280 x 720 pixelov. Ide o bežné rozlíšenie, postačujúce pre televízory s menšou uhlopriečkou. Štandardom sa ale už stalo rozlíšenie Full HD, čiže 1920 x 1080 pixelov, ktoré ponúka naozaj skvelý zážitok z pozerania televízora. Vyššia trieda televízorov dokonca disponuje rozlíšením Ultra HD, nazývaným aj 4K rozlíšenie, ktoré ponúka 3840 x 2160 pixelov.

4.Technológia obrazovky
Pri výbere televízora je dôležitá aj technológia obrazovky, pretože priamo ovplyvňuje ďalšie parametre televízora. Súvisí napríklad s rozlíšením, jasom a kontrastom, ale aj správnym vyvážením farieb.
Najbežnejšie sú dnes LCD (Liquid Crystal Displaz) obrazovky, ktoré sú charakteristické tým, že sú veľmi tenké a ľahké. Pri nízkej spotrebe a malých rozmeroch vedia poskytnúť naozaj dobré rozlíšenie. Avšak správne vykresľovanie farieb je pre nich problémom a ani premietaný obraz nie je úplne plynulý.
Preto vznikli LED (Light Emitting Diode) obrazovky, ktoré správne vyváženie farieb riešia LED  podsvietením. LED diódy môžu byť umiestnené na dvoch miestach – buď na stranách obrazovky, alebo po jej celej ploche. Diódy na stranách obrazovky sú síce úspornejšie, ale kvalitnejší obraz ponúkajú diódy rozmiestnené po celej ploche obrazovky.
Aj LED obrazovky sa dajú vylepšiť, a tak vznikli OLED obrazovky. Pri týchto obrazovkách je podsvietenie riešené organickými diódami, ktoré finálny obraz ešte viac približujú realite.

5.Jas a kontrast
Jas a kontrast sú obzvlášť dôležité pre dosiahnutie výbornej kvalitu obrazu.  Jas udáva svietivosť televízora pri zobrazení bielej farby, zatiaľ čo kontrast určuje pomer zobrazenia bielej a čiernej farby. Čím vyššie sú oba tieto údaje, tým lepší obraz vám televízor poskytne. Pri jase ale platí, že ideálne rozmedzie je 450 až 550cd na meter štvorcový. Takýto jas vám poskytne skvelý obraz za akýchkoľvek svetelných podmienok a zároveň si príliš nebudete namáhať oči.
Po kúpe televízora by ste si mali obidva parametre skontrolovať a ručne nastaviť na hodnoty, ktoré vám najlepšie vyhovujú.

6.Zvuk
Kvalita a čistota zvuku sú ďalšími parametrami, ktoré sa pri výbere televízora oplatí brať do úvahy. Pokiaľ si chcete vychutnať kvalitný a čistý zvuk pri sledovaní televízie, mali by ste si vybrať model, ktorého reproduktory dosahujú výkon aspoň 10W. Zvuk však môžete vylepšiť aj dodatočne, zaobstaraním domáceho kina alebo Hi-Fi systému.

7.Konektivita
Konektivita predstavuje spôsob prepojenia televízora s ostatnými zariadeniami. Existuje káblové a bezdrôtové pripojenie.
SCART konektor patrí medzi stálice čo sa týka vybavenia televízorov. K televízoru umožňuje pripojiť set-top box ako aj prehrávače na video či DVD.
USB port je taktiež bežnou súčasťou väčšiny televízorov. Vďaka nemu k televízoru bez problémov pripojíte USB kľúč či prenosné úložisko s filmami, videami alebo fotkami. Dobré televízory sú vybavené aspoň dvoma alebo troma USB portami.
HDMI konektor slúži na prepojenie televízora s rôznymi prehrávačmi multimédií, s hracími konzolami či dokonca počítačom.
Čítačka pamäťových kariet nie je úplne bežnou súčasťou televízorov, no má isté výhody. Ak si chcete pozrieť fotky z fotoaparátu na väčšej ploche, televízor môže byť skvelou voľbou. Čítačka pamäťových kariet vám to ešte viac uľahčí, pretože nebudete musieť fotky najprv prenášať do počítača, jednoducho do televízora vložíte pamäťovú kartu priamo z fotoaparátu.
VGA konektor sa do istej miery podobá na HDMI konektor, avšak slúži najmä na pripojenie starších počítačov, keď si obraz z nich chcete pozrieť vo väčšom rozlíšení.

8.Typ signálu
Typ signálu, ktorý je televízor schopný prijímať je pre skutočný pôžitok z pozerania veľmi dôležitý. Ide totiž o to, že málokto pozerá len filmy z DVD. Väčšina ľudí má záujem aj o priame vysielanie rôznych staníc, na sprostredkovanie ktorého musí byť váš televízor vybavený tunermi. Televízor môže byť vybavený niekoľkými druhmi tunerov, ktoré určujú, aký typ vysielania bude schopný prijímať.
DVB-T tuner prijíma bežné, zemné digitálne vysielanie. Jeho kvalita nie je ovplyvňovaná počasím a prenos vĺn je čistý.  V blízkej budúcnosti bude toto vysielanie nahradené o niečo lepším vysielaním DVB-T2.
DVB-C tuner dokáže prijíma káblové vysielanie. Takéto vysielanie najviac využívajú menšie lokálne televízie.
DVB-S2 tuner prijíma satelitné vysielanie, najviac využívané celosvetovými televíziami. Tento prijímač ale nebýva zabudovaný vo všetkých televízoroch, vo väčšine prípadov je potrebné dodatočné zaobstaranie satelitnej antény alebo set-top boxu.
LAN/ WLAN port slúži na pripojenie televízora ku káblovému internetu. Týmto portom sú vybavené iba novšie televízory aj to nie všetky.

9.Spotreba
Spotreba energie je údaj, ktorý by mal zaujímať každého kupcu nového televízora. Veľká obrazovka a viac funkcií znamená, že musíte rátať s väčšou spotrebou ako pri tých menších a jednoduchších modeloch. Spotreba elektrickej energie sa tak, ako aj pri ostatných elektrospotrebičoch, uvádza v kilowatthodinách (kWh) za rok. Bežné typy televízorov majú spotrebu okolo 100 kWh, väčšie a technologicky vyspelejšie aj 200 kWh/rok.
Spotreba televízora môže byť tiež vyjadrená mierou energetickej úspornosti (energetický štítok). Tá podľa noriem EÚ posudzuje mieru účinnosti spotrebiča.

10.Pozorovací uhol
Pozorovací uhol predstavuje rozmedzie uhlov, z ktorých sa na obraz na televízore dá pozerať bez toho, aby stratil na kvalite. Ide totiž o to, že na televízor sa nepozeráte vždy len čelne, ale aj zo strán pod rôznymi uhlami.
Čím je pozorovací uhol väčším, tým viac zo strany sa na obraz televízora dá pozerať, bez straty kvality. Ideálny pozorovací uhol je 175 stupňov.

Rôzne typy televízorov

A. CRT televízory

CRT televízory sú symbolom konca predchádzajúceho storočia, vyrábali sa najmä v rokoch 1990 až 2000. Hoci ich dnes na pultoch predajní už nenájdete, v mnohých domácnostiach sa ešte stále používajú.
Tieto televízory sú charakteristické väčšími rozmermi aj hmotnosťou, než na akú sme zvyknutí pri dnešných televízoroch. Zároveň však ponúkajú široký pozorovací uhol a prirodzené zobrazenie farieb. Tiež majú pozoruhodne dlhú životnosť, no na prijímanie digitálneho vysielanie môžete zabudnúť, pretože väčšina modelov neobsahuje port pre inštaláciu set-top boxu alebo iného prijímača.

B. Projekčné televízory

Projekčné televízory sú vzhľadom veľmi podobné CRT televízorom a zdieľajú aj väčšinu výhod a nevýhod. Rozdielne je však produkovanie výsledného obrazu. Projekčné televízory totiž obsahujú tri lampy – červenú, modrú a zelenú. Obraz produkujú tak, že lúče týchto lámp prejdú pred zobrazením sa na veľkej obrazovke sústavou šošoviek, hranolov a zrkadiel, ktoré obraz dynamicky menia.

C. Plazmové televízory – PDP

Plazmové televízory sú vzhľadom úplne odlišné od predchádzajúcich dvoch typov. Vyznačujú sa tenkými panelmi a plochou obrazovkou, ktorá poskytuje veľmi dobrú kvalitu obrazu. Obraz je v plazmových televízor tvorení pixelmi s malými bunkami, ktoré pokrývajú celú plochu obrazovky.
Napriek tomu, že kvalita obrazu plazmových televízorov môže konkurovať aj tej, ktorú poskytujú LED televízory, výroba plazmovej televízie je ďaleko nákladnejšie. To je zároveň aj hlavný dôvod, prečo väčšina výrobcov televízorov upustila od technológie plazmy.

D. LED televízory

LED televízory sú všeobecne najobľúbenejšie a najvyhľadávanejšie. Fungujú na princípe polorizácie svetelného toku. Svetlo v tomto prípade pochádza z LED diód, ktoré osvetľujú bielu sklenenú dosku a pri pôsobení elektrického prúdu vykresľujú finálny obraz, ktorý ako divák vidíte.
LED televízory sú charakteristické nízkou hmotnosťou, pomerne kompaktnými rozmermi a prijateľnou cenou.

E. OLED televízory

OLED televízory sú v porovnaní s predchádzajúcimi typmi ešte o niečo lepšie. Pre tvorbu obrazu používajú organické diódy, a teda dosahujú najlepší možný kontrast obrazu ako aj vyváženie farieb. Zároveň ponúkajú veľký pozorovací uhol, pričom majú častokrát zakrivené obrazovky. Čo sa týka vzhľadu, sú veľmi tenké a ľahké. V porovnaní s ostatnými typmi sú na tom tiež lepšie s elektrickou spotrebou, ktorá je výrazne nižšia.

F. 3D televízory

Dnešný trh ponúka už aj 3D televízory, teda televízory s trojrozmerným obrazom.
Tieto 3D televízory sa delia na 3 skupiny na základe technológie. Existujú 3D televízory, ku ktorým musíte mať pasívne okuliare, pričom sa však stráca určitá časť rozlíšenia. Existujú aj aktívne okuliare, ktoré však nie sú z dlhodobého hľadiska veľmi zdravé, keďže pri sledovaní dosť zaťažujú oči. Treťou novou technológiou 3D televízorov je 3D zobrazovanie bez okuliarov, ku ktorému nepotrebujete okuliare, ale obraz pri tejto technológii nie je taký prepracovaný a pozorovacie uhly sú na nízkej úrovni.

G. 4K televízory

4K televízory sa radia medzi zariadenia pre náročných zákazníkov, a tomu odpovedajú aj funkcie a zážitok, ktorý ponúkajú. Od zvyšku televízorov sa tieto televízory odlišujú najmä technológiou, ktorou sú vybavené. Táto technológia sa zvykne označovať ako 4K UltraHD, ale môžete sa stretnúť a aj s kratším označeným 4K. V každom zo spomínaných prípadov však ide o to isté a toto označenie odpovedá technológii podporujúcej extra vysokého rozlíšenie s hodnotami až 3 840 × 2 160 pixelov a pomerom strán 16:9.
Názov 4K technológie je odvodení od horizontálneho rozlíšenia, ktoré má hodnotu takmer 4000 pixelov. Zaujímavým faktom je aj to, že 4K rozlíšenie odpovedá štvornásobku rozlíšenia Full HD.

Technológia 4K ponúka lepší obraz, najmä čo sa týka ostrosti, keď je schopná ostro zobraziť aj úplné detaily premietaného obrazu. Zároveň veľmi dobre vykreslí tmavý aj svetlý obraz, ktorý je na obrazovku premietaný, pretože optimalizuje premietanie scén s rôzno-farebným pozadím, bez toho aby farby strácali sýtosť. Prechody medzi jednotlivými snímkami obrazu si vďaka tomu zachovávajú dynamiku, a teda ponúkajú skutočný divácky zážitok.
Tieto skutočnosti ale platia len pri televízoroch s uhlopriečkou minimálne 55 palcov. Až od tejto veľkosti je prínos 4K technológie skutočne viditeľný aj pre bežného diváka.

H. SMART TV

SMART TV, v preklade inteligentný televízor, v sebe spája všetky funkcie bežného televízora s pokročilými funkciami pripojení k ďalším médiám. V súvislosti s inteligentnými televízormi sa najviac spomína možnosť pripojenia k internetu, ktorou sú vybavené. Pri pozeraní filmov alebo televíznych relácií tak nie ste obmedzený aktuálnou ponukou staníc, pretože si svoju vytipovanú reláciu viete jednoducho dohľadať. Väčšina Smart televízorov má aj vlastnú galériu alebo obchod hier a aplikácií, takže takýto televízor sa ešte viac približuje možnostiam mobilov a počítačov.
Technologické vybavenie Smart televízora sa líši podľa toho, aký výrobca je autorom. Všeobecne ale platí, že tieto televízory sú vybavené minimálne rozlíšením Full HD a kvalitnou obrazovkou, ktorá hravo zvláda premietanie filmov a relácií a zároveň zobrazovanie internetových stránok či hranie hier.

Aké sú výhody LED TV?

V podstate sa stále jedná o LCD televízory, ktoré bežne poznáme ale práve LED televízory navyše disponujú LED podsvietením, čo poskytuje dosahovanie lepších parametrov obrazu. LED televízory tak spotrebiteľom ponúkajú vyšší dynamický kontrast a nulový únik svetla. Spoločne tieto technologické vylepšenia vplývajú na celkovú vyššiu kvalitu obrazu televízora.

Prečo Smart TV? Čo ponúkajú?

Práve Smart televízory úplne okoreňujú celkovú funkcionalitu televízora. Na Smart TV sa môžete jednoducho pripojiť na internet a browsovať vaše obľúbené stránky. Smart TV máva v sebe zvyčajne implementované aj rôzne aplikácie, ktoré primárne slúžia na zábavu – ako sú rôzne hry a pod. Keďže Smart TV je možné pripojiť na internet, tak obľúbenou činnosťou býva aj komunikácia cez internet a rôzne komunikačné programy a aplikácie ako je napr. Skype.

Leave a Reply

Leave the field below empty!