Kamera do auta TrueCam A7sNa ceste je často krát možné stretnúť neohľaduplných vodičov. Ideálnou pomôckou ako sa proti týmto nezodpovedným vodičom brániť je kvalitná auto kamera nainštalovaná vo vašom vozidle.

Kamery určené do automobilu sú malé zariadenia funkciou veľmi podobné klasickým kamerám. Slúžia tak na fotenie, zachytenie dôležitých momentov v cestnej premávke, ako aj na natáčanie plynulosti jazdy a diania vo vnútri vozidla. Ich inštalácia a samotné používanie je veľmi jednoduché. Kameru do auta môžete inak poznať aj pod názvom čierna skrinka do auta.

Prostredníctvom špeciálnych prísaviek ich pripevníte na čelné sklo tak, aby vám nebránili k priamemu výhľadu na cestu. Kameru do auta následne prostredníctvom kábla pripojíte do zásuvky autozapaľovača, doladíte základné nastavenia podľa príbalového letáka a môžete začať jazdiť. Pri správnom pripojení sa kamera spustí súčasne pri naštartovaní vozidla. Nemusíte sa teda báť, že ju zabudnete zapnúť, alebo vypnúť. Najlepšia kamera do auta je teda schopná byť k dispozícii ihneď pri začatí jazdy. Niektoré modely kamier do auta obsahujú aj GPS prijímač. V tomto článku máte k dispozícii test kamier do auta, ktoré sú tie najlepšie na trhu.

Test kamier do auta je spracovaný do prehľadného testu, ktorý tvorí tabuľka 7 najlepších autokamier, tipy pre výber, užitočné funkcie a často kladené otázky. Veríme, že vám tento test kamier do auta pomôže pri výbere tej najlepšej kamery do auta.

Test – TOP 7 najlepšie kamery do auta (autokamery)

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.DOD GS980D Dual
kamera do auta DOD GS980D Dual
98 %; 29 recenzií399 €
Naše hodnotenie: 97,8%
2.Mio MiVue 955W
kamera do auta Mio MiVue 955W
93 %; 14 recenzií229 €
Naše hodnotenie: 97%
3.Mio MiVue 846 WiFi GPS
kamera do auta Mio MiVue 846 WiFi GPS
98 %; 20 recenzií159 €
Naše hodnotenie: 97%
4.LAMAX T10
kamera do auta LAMAX T10
93 %; 81 recenzií159 €
Naše hodnotenie: 96,3%
5.70mai Dash Cam A800S + Rear Cam Set
kamera do auta 70mai Dash Cam A800S + Rear Cam Set
91 %; 5 recenzií159 €
Naše hodnotenie: 95,6%
6.LAMAX S9 Dual
kamera do auta LAMAX S9 Dual
93 %; 32 recenzií169 €
Naše hodnotenie: 94,8%
7.70mai Dash Cam 1S
kamera do auta 70mai Dash Cam 1S
90 %; 27 recenzií59 €
Naše hodnotenie: 92,6%

Konečné zhodnotenie autokamier

Autokamery Mio MiVue 846 WiFi GPS a DOD GS980D Dual vynikajú vysokým rozlíšením videa 3840 x 2160, čo zaručuje detailné záznamy z ciest. Mio MiVue 846 pridáva k tomu aj impozantnú snímkovú frekvenciu 60 fps a podporu pre pamäťové karty až do veľkosti 256 GB, čo je ideálne pre dlhodobé záznamy bez potreby častého vyprázdňovania karty.

DOD GS980D Dual sa môže pochváliť najvyšším celkovým hodnotením od zákazníkov, čo naznačuje vysokú mieru spokojnosti s kvalitou a spoľahlivosťou produktu. Tieto dve autokamery sú teda skvelou voľbou pre tých, ktorí hľadajú kombináciu vysokého výkonu a kvality záznamu.

Ako porovnávame a hodnotíme autokamery?

Do testu autokamier sme zvolili sedem veľmi populárnych kamier do auta na slovenskom trhu. Následne sme pre tieto autokamery stanovili 5 najdôležitejších parametrov, na základe ktorých sme tieto autokamery bodovo ohodnotili a porovnali s ostatnými.

Pre hodnotenie autokamier sme vybrali nasledovné parametre: rozlíšenie videa, pozorovací uhol, maximálna veľkosť pamäťových kariet, počet snímok za sekundu a recenzie zákazníkov.

Ako správne vybrať najlepšiu kameru do auta?

Trh ponúka veľké množstvo kamier, od tých najmenších s jedným displejom až po viac funkčné s dvoma obrazovkami. Pri výbere sa však netreba riadiť iba veľkosťou, ale aj inými parametrami:

1. Rozlíšenie obrazu

Prvoradým kritériom pri výbere kamier by mala byť kvalita obrazu. Je rozdiel, ak budete na súde operovať s videozáznamom ktorý je rozmazaný, alebo s jasnou, dobre viditeľnou snímkou. Vhodné by bolo si teda zvoliť kameru s HD rozlíšením, prípadne ak ste ochotný zainvestovať tak s Full HD.

Kvalitu obrazu u jednotlivých kamier si prípadne môžete overiť aj prostredníctvom videí voľne dostupných na internete.

autokamera

Pri autokamerách je dôležité aj správne upevnenie
Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dashcam_DR900M_-_correct_position.jpg

2. Uhol záberu

Hlavnou funkciou auto kamery je zaznamenávať dianie  nie len v bezprostrednom okolí vozidla, ale aj za ním prípadne v protismere. Pozor, v tomto prípade však neplatí tvrdenie, čím väčšie zorné pole, tým lepšie. S pribúdajúcou veľkosťou uhla záberu klesá kvalita obrazu.

Najvhodnejšia je kamera so 150° uhlom pohľadu, ktorý nasníma nie len vpredu, vzadu či vedľa vás stojace automobily, ale aj protiidúce.

💡 Štúdia z článku PubMed Central s názvom „Dôležitosť analýzy autokamery pri fatálnej rekonštrukcii dopravnej nehody s chodcom“ zdôrazňuje kľúčovú úlohu autokamier (kamier do auta) pri poskytovaní objektívnych dôkazov pri vyšetrovaní dopravných nehôd

3. Počet snímok za sekundu

Rýchlosť jednotlivých snímok za sekundu je ovplyvnená viacerými faktormi. Kvalita a citlivosť čipu je jedným z nich. Ak nie ste na čipy odborník, otestovať si ich môžete opakovaným nahrávaním určitej situácie. Nesmiete však zabudnúť na dostatočné svetlo, ktoré citlivosť čipu ovplyvňuje.

Čím lepšie svetlo, tým vyššia citlivosť čipu a väčší počet snímok, minimálne 25 za sekundu.

4. Typ obrazového snímača

Obrazový snímač premieňa optický obraz na elektrický signál, teda slúži na tvorbu pravdivého obrazu. Kamera môže byť vybavená dvoma rôznymi typmi snímačov:

  • CCD snímač – je vhodný najmä do horších svetelných podmienok, pretože je citlivý na svetlo. Hoci tento snímač ponúkne kvalitnejší záznam, celá kamera bude rozmerovo väčšia a z hľadiska ceny drahšia.
  • CMOS snímač – je menej citlivý na svetlo, a teda robí menej kvalitné záznamy. Zároveň je ale lacnejší a rozmerovo menší. CMOS snímač sa používa v drvivej väčšine kamier, ktoré sú na trhu dostupné.

5. Dátum a čas

U klasických kamier pokladáme zobrazenie aktuálneho dátumu a času na fotografií, alebo videa za samozrejmosť. Pri kamerách určených do áut to však samozrejmosťou nie je. Pred kúpou si teda radšej overte či  kamera, ktorú ste si vybrali disponuje touto funkciou. Môže vám to pomôcť ako hodnoverný dôkaz  pri policajnom vyšetrovaní.

6. Pamäť

Pri výbere autokamery je dôležité brať do úvahy aj veľkosť pamäte. Od veľkosti pamäte totiž závisí aký dlhý záznam bude kamera schopná zaznamenať.
V súčasnosti je väčšina autokamier vybavená pamäťovými kartami s kapacitou 64 až 128GB.

Veľkosť samotného video záznamu sa odvíja od rozlíšenia, v ktorom je video nahrávané. Keď si vezmeme video súbor v HD a Full HD rozlíšení, Full HD video môže byť až 5 krát väčšie ako HD video. Inak povedané, pre nahratie rovnako dlhého videa vo Full HD musí mať kamera oveľa väčšiu pamäť.

Pred kúpou si teda určite ujasnite akú veľkú pamäť potrebujete, zamyslite sa najmä nad dĺžkou vašich jázd.

7. Napájanie

Čo sa týka napájania autokamier, na trhu sú dostupné dva varianty: napájanie cez autoadaptér a napájanie batériou.

Napájanie cez autoadaptér – Všetky modely autokamier s týmto napájaním sú prispôsobené na napájanie 12V, niektoré aj na 24V. Kamery, ktoré podporujú viacero typov napájaní viete využiť o niečo flexibilnejšie, napríklad keď jazdíte na rôznych autách a stále chcete používať jednu kameru.

Napájanie batériou – Autokamery napájané batériou fungujú vďaka vstavanej batérii, teda ich nie je potrebné pripájať do autoadaptéra. Pri kúpe autokamery s batériou treba zvážiť najmä kapacitu takejto batérie, pretože na nej priamo závisí, aké dlhé cesty budete môcť s kamerou snímať.

8. Veľkosť displeja

Štandardne sú autokamery vybavené LCD displejom s uhlopriečkou medzi 1,5 až 3 palce.

Displej kamery slúži najmä na ovládanie zariadenia, na prehrávanie videí je príliš malý. Napriek tomu, že na trhu sú aj modely s väčším displejom, nie sú tou najlepšou voľbou, pretože šoférovi môžu vadiť vo výhľade.

Novšie modely ponúkajú možnosť  automatického vypnutia displeja pri chode kamery, čím sa šetrí batéria a zároveň vás zariadenie pri jazde neoslňuje.

9. Jazykové nastavenia

Pri výbere autokamery si overte či je zariadenie vybavené aj slovenským alebo českým jazykom. Niektoré značky tieto jazyky totiž neponúkajú, čo vám môže nemilo znepríjemniť používanie zariadenia.

10. Cena

Autokamery sú rozdelené do viacerých cenových kategórií. Všeobecne platí, že čím je model drahší, tým lepšie je vybavenie kamery a celková funkčnosť.
Najlacnejšie kamery stoja pod 50€, avšak okrem záznamu cesty nedisponujú žiadnymi pridanými funkciami.

Ďalšiu kategóriu tvoria kamery do 80€. Tieto kamery ponúkajú lepšie rozlíšenie a snímacie vlastnosti, pričom pri niektorých značkách sa môžete stretnúť aj s prídavnými funkciami.

Autokamery s cenovkou medzi 90 až 200€ už ponúkajú všetky funkcie potrebné pre bežného používateľa. Majú dostatočne veľkú kapacitu batérie a pamäte  a zároveň robia veľmi dobré videozáznamy aj pri zhoršených svetelných podmienkach.

Ďalšiu kategóriu tvoria autokamery s cenovkou od 200€. Tieto modely sú vybavené pokročilými funkciami a niekedy bývajú kombinované aj s GPS navigáciou do auta.

V porovnaní so staršími typmi auto kamier sa tie dnešné môžu pochváliť nie len vyššou kvalitou, ale aj rôznorodosťou svojich funkcií.

Typy autokamier

Klasické kamery – patria medzi najobľúbenejšie a najdostupnejšie kamery. Hoci snímajú iba priestor pred vozidlom, cenovo sú zo všetkých druhov najlacnejšie. Vo väčšine prípadov sa umiestňujú do hornej časti čelného skla.

Externé kamery – snímajú priestor pred a tiež za vozidlom. V tomto prípade ide o drahšiu investíciu, avšak účinnejšiu najmä čo sa týka dokazovania niektorých nehôd a incidentov.

Duálne kamery – okrem priestoru pred autom snímajú aj jeho vnútro. Duálne kamery teda poskytujú komplexný záznam udalostí počas prevádzky vozidla, no sú podstatne drahšie než ostatné typy.

Fotoaparát autokamery

Hoci fotoaparát nie je nutnou výbavou autokamery, väčšina modelov ním disponuje. Je užitočný najmä vtedy, ak nemáte po ruke telefón a potrebujete odfotiť okolie auta, napríklad škody po nehode na aute či verejnom majetku.

Čo je funkcia motion detect?

Jednou z nich je aj tzv. detektor pohybu (motion detect). Funkcia užitočná najmä pre tých z vás, ktorí parkujete pred panelákom, alebo na iných verejných parkoviskách. Ak kamera zaznamená v blízkosti vášho vozidla pohyb akéhokoľvek automobilu zapne sa a spustí nahrávanie. V prípade poškriabania, alebo iného poškodenia vášho vozidla tak rýchlejšie nájdete a usvedčíte vinníka.

Čo je G senzor?

Zaujímavý je aj G senzor užitočný najmä v prípade silného nárazu počas dopravnej nehody. Správnym nastavením jeho citlivosti sa pár sekúnd po nehode vypne a automaticky uloží celý priebeh dopravnej nehody. Nemusíte sa teda báť, že sa vám dôkazový materiál vymaže, alebo neuloží v plnom rozsahu.

Čo je WDR?

Súčasťou kvalitnej kamery by mala byť aj funkcia WDR.  Citlivosť snímacieho čipu je natoľko citlivá, že počas vjazdu do tunela, alebo podzemnej garáže sa kontrast jednotlivých farieb vyrovná. Videonahrávka bude teda aj v tmavšej miestnosti jasná, akoby bola natáčaná pri dennom svetle.

Funkcia HDR

HDR predstavuje skratku pre „High Dynamic Range“, teda dynamický rozsah. Táto funkcia vám zabezpečí kvalitné videá za akýchkoľvek podmienok. Jej efekt je najviac viditeľný pri záznamoch v prostredí s nevyváženými farbami.

Funkcie cyklického nahrávania

Cyklické nahrávanie spočíva v tom, že najnovšie video sa v prípade zaplnenia miesta na pamäťovej karte automaticky uloží namiesto najstaršieho videa. Kamera s touto funkciu vám tak bude fungovať dlhodobo, bez toho, aby ste pamäť museli ručne premazávať.

Ďalšie zaujímavé funkcie

Možnosť vypnutia mikrofónu

Kamera s možnosťou vypnutia mikrofónu vám umožní zaznamenávať videá bez zvukovej stopy. Takéto súbory väčšinou zaberajú menej miesta, avšak táto funkcia je bežná iba pri drahších modeloch.

GPS lokátor

GPS lokátor nie je GPS navigácia, ale dokáže zaznamenať prejdenú trasu, polohu vozidla a rýchlosť. Takýto záznam využívajú najmä firmy s firemnými autami. Jednak tieto dáta napomáhajú logistike, napríklad pomôžu nájsť najrýchlejšiu cestu, no zároveň sú veľmi dôležité v krízových situáciách, najmä pri nehodách.

Nočné videnie

Autokamera s funkciou nočného videnia ponúka možnosť zvýšenia svetla snímanej scény. Táto funkcia zvyšuje kvalitu videozáznamu za nepriaznivých svetelných podmienok a v noci.  Hoci efekt nie je porovnateľný s bežnými kamerami, rozdiel v zázname snímanom s nočným videním a bez neho sa všimnúť dá.

Funkcia LDWS

Funkcia LDWS, z anglického „Lane Departure Warning System“, slúži ako bezpečnostný systém, ktorý zvukovými signálmi upozorní vodiča o opustení jazdného pruhu. Túto funkciu využijete najmä na cestách I. triedy počas noci.

Detekcia rýchlostných radarov

Táto funkcia pomocou GPS modulu prepája autokameru s databázov radarov a vyhodnocuje ich vzdialenosť od vozidla. V prípade, že sa nejaký radar blíži, vodič dostane zvukové upozornenie.

Autokamera vs smartfón

V dnešnej dobe sa technológie posúvajú dopredu každým dňom, preto je na mieste otázka, či sa autokamera nedá nahradiť smartfónom. Pozrime sa teda na porovnanie používania autokamery a smartfónu na zaznamenávanie priebehu jazdy.

Autokamery sú špeciálne vyrobené zariadenia na snímanie jazdy autom, takže ponúkajú kvalitnejší obraz, majú širší uhol záberu a sú vybavené stabilizáciou obrazu. Okrem toho ponúkajú viac funkcií ako mobilný telefón, napríklad cyklické nahrávanie.
Nevýhodou smartfónou je to, že pri prichádzajúcom hovore sa preruší záznam videa. Telefóny sú však o niečo praktickejšie ako bežné autokamery a väčšina ľudí ich má vždy po ruke.

Hoci sa autokamera považuje za spoľahlivejšie zariadenie na zaznamenávanie videa počas jazdy autom, smartfóny ich začínajú nahrádzať čoraz častejšie. Príkladom je dostupnosť aplikácií, ktoré telefónom pridávajú niektoré funkcie autokamier.

Výber medzi autokamerou a smartfónom teda záleží od  preferencií konkrétneho vodiča alebo firmy, pre ktorú pracuje.

Často kladené otázky o autokamerách

Prečo je dobré mať v aute autokameru?

Autokamera slúži na zaznamenávanie celého priebehu jazdy vozidla, takže je veľmi nápomocná pri nehodách či nebezpečných situáciách v cestnej premávke. Zároveň vám pomáha chrániť vaše auto počas jazdy alebo zaparkované na parkovisku.

Aké miesto je najlepšie na umiestnenie autokamery?

Autokameru je najlepšie umiestniť do hornej polovice čelného skla do stredu alebo napravo (pri pohľade zvnútra). Pri jej umiestňovaní skontrolujte či monitoruje správnu časť výhľadu v závislosti od typu, ktorý vlastníte.
Pokiaľ kamera ponúka možnosť prepnutia do širokouhlého režimu je dobré túto funkciu použiť, pretože sa tak zväčší zábere kamery do šírky.

Kade viesť kábel nabíjačky autokamery?

Kábel nabíjačky má štandardne 3,5 metra, takže sa dá jednoducho skryť do gumového tesnenia alebo pod polstrovanie. Kade presne má viesť záleží od typu auta, v ktorom chcete kameru umiestniť.

Zaznamenáva autokamera aj zvuk?

Áno, autokamera natočí videozáznam aj so zvukovou stopou. Drahšie modely sú vybavené funkciou vypnutia mikrofónu, takže si môžete zvoliť či chcete mať videozáznam so zvukom alebo bez neho.

Je autokamera dobrá aj na zaznamenávanie incidentov na parkovisku?

Určite áno. Lepšie modely sú vybavené funkciou detekcie pohybu, ktorá sa spustí práve vtedy, keď do záberu niečo vojde, hoci je auto zaparkované na parkovisku.

Súvisí používanie autokamery s dodržiavaním nejakých zákonov?

Používanie autokamery je na Slovensku dovolené, avšak má niekoľko podmienok. Autokamera musí byť umiestnená na takom mieste, kde neprekáža vodičovi vo výhľade. Zároveň tváre osôb zachytených na zázname nesmú byť rozpoznateľné (kvôli zákonu o ochrane údajov) a natočené zábery nesmiete verejne šíriť. Vo väčšine prípadov môže byť záznam z kamery použitý ako dôkaz na súde.

Je potrebné formátovať pamäťovú kartu?

Hoci to nie je nevyhnutné, odporúča sa, aby ste aspoň pred prvým použitím kamery pamäťovú kartu naformátovali. Predídete tak zamŕzaniu kamery a nebudete mať problémy s ukladaním rôznych druhov súborov.

Môže sa kamera používať vo viacerých vozidlách?

Áno, v prípade, že jazdíte viacerými autami, rovnakú kameru môžete používať vo všetkých vozidlách. Pred kúpou si ale skontrolujte aké napájanie kamera potrebuje (12V alebo 24V) a či takýto adaptér máte vo všetkých autách. Prípadne môžete zvoliť kameru so vstavanou batériou, čím sa vyhnete prípadným problémom s napájaním.

Dá sa autokamera použiť ako GPS navigácia?

V súčasnosti sú na trhu dostupné modely autokamier, ktoré v sebe spájajú viacero zariadení, takže v autokamere môžete zároveň mať aj navigáciu. Takéto vybavenie je však charakteristické iba pre vyššiu cenovú kategóriu, preto určite stojí za zváženie či pre vás nebudú vhodnejšie dve osobitné zariadenia.

Je nutné premazávať staré videá uložené na pamäťovej karte?

Problém s vymazávaním starých videí rieši funkcia cyklického nahrávania, vďaka ktorej sa najnovšie video ukladá do pamäte namiesto toho najstaršieho. Ak je vaša kamera touto funkciou vybavená, s ručným premazávaním starých videí mať problém nebudete.

Ako dostať videá z autokamery do počítača alebo iného zariadenia?

Ku väčšine autokamier existujú originálne mobilné aplikácia, ktoré vám umožnia videá preniesť do mobilu v priebehu niekoľkých minút. Okrem toho môžete autokameru prepojiť s iným zariadením aj cez HDMI kábel alebo A/V (TV) výstup.
Videá môžete tiež stiahnuť na USB kľúč alebo preniesť priamo z pamäťovej karty.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 27 Priemerne: 4.9]