testy navigácií do autaHustá premávka, veľké kolóny, nehody či uzatvorenie niektorých úsekov ciest sú situácie s ktorými sa na našich cestách stretávame čoraz viac. Ak sa teda chystáte niekde na dovolenku, alebo na služobnú cestu, nemali by ste nechať nič na náhodu. Kvalitná navigácia do auta vám pomôže nielen trafiť bezpečne do cieľa, ale vás aj oboznámi s kritickými úsekmi a zdržaniami.

Môžete tak včas zvoliť obchádzkovú trasu a ušetriť množstvo času, ktorý by ste inak stratili v kolóne. Umožní vám dostať sa do cieľového miesta v čo najkratšom čase a v prípade neprejazdnosti úseku vám vyhľadá najkratšiu možnú obchádzku. Taktiež máte možnosť využiť funkciu vyhľadania najbližšej čerpacej stanice, reštaurácie, bankomatu, hotela alebo iných miest záujmu. Vyhnete sa tak hľadaniu ulíc, blúdeniu či zbytočným kilometrom najazdených naviac.

V tomto teste navigácií do auta nájdete tie najlepšie navigácie do auta. Ak sa neviete rozhodnúť popritom ako sa snažíte nájsť tú najlepšiu navigáciu do auta, venujte pár minút tomuto článku, kde sa vám budeme snažiť predstaviť TOP navigácie do auta.

Test – TOP7 najlepšie navigácie do auta

Ako správne vybrať tú najlepšiu navigáciu do auta?

Aká navigácia do auta je teda pre vás tá najlepšia? Podľa akých kritérií si vybrať tú správnu?

1. Druh navigácie

Navigácie do áut delíme na prenosné navigácie a zabudované palubné systémy. Zabudované palubné systémy sú súčasťou dizajnu interiéru auta a sú spojené s ostatnými modulmi v aute. V aute si však za zabudované palubné systémy priplatíte nemalú čiastku a častokrát môžu byť zastarané.

Prenosná navigácia je mobilná, takže ju využijete i na cyklistike, pešej turistike, na motocykli či na motorke. Taktiež aktuálnosť máp a funkcie sú pri prenosných navigáciách lepšie, nakoľko spotrebná elektronika sa vyvíja rýchlejším tempom ako vývoj automobilov. Je to lepšia verzia navigačných aplikácií v telefóne, nakoľko telefón sa rýchlejšie vybije, nefunguje bez pripojenia na internet a kedykoľvek sa môže navigácia prerušiť pri prichádzajúcom hovore, čo v plnej premávke nie je to najlepšie.

zabudovana vs prenosna navigacia

Zabudovaná palubná navigácia vs. prenosná navigácia

2. Cena a značka

Pri výbere navigácií si zvoľte radšej známejšiu značku nakoľko známe firmy ponúkajú pravidelnejšie aktualizácie máp a lepší servis. Kvalitný prístroj kúpite už od 80eur, drahšie ponúkajú lepšie parametre ako rozšírené funkcie, väčšie rozlíšenie displeja, väčší rozsah mapy alebo prehľadnejšie ovládanie. Medzi známe značky patrí napríklad TomTom alebo Garmin.

3. Rozsah máp

Tak ako auto nemôže ísť bez benzínu, tak ani navigácia bez mapy. Pri kúpe navigácie by ste sa mali zamerať v prvom rade na rozsah máp, ktoré sú v navigácií uložené. Plánujete cestovať iba po Slovensku, alebo vyrazíte aj do niektorého zo štátov Európy, či dokonca na iný kontinent? Na základe tohto si skontrolujte, ktoré mapy štátov sú v zariadení uložené a naopak, aké si budete musieť v prípade vycestovania dokúpiť.

Počítajte však s tým, že dodatočné zakúpenie akejkoľvek  mapy nie je lacná záležitosť. Poznáme 4 základné typy máp. Lokálne mapy obsahujú zmapovanie iba Slovenskej republiky. Regionálne obsahujú zmapovanie Slovenskej republiky a okolitých štátov. Typ Európa obsahuje zmapovanie všetkých európskych krajín. Typ Svet môžu obsahovať všetky zmapované územia sveta.

4. Aktuálnosť mapy

Pri kúpe navigácie myslite aj do budúcnosti a nezabudnite si skontrolovať aktualizáciu jednotlivých máp v navigácií. Niektoré zariadenia ponúkajú bezplatné aktualizovanie máp po celú dobu používania, iné zas iba za príplatok. Ak si teda budete chcieť aktualizovať mapy v navigácií každé dva roky, môže vás to stáť aj viac ako samotné zariadenie. Investujte teda radšej do prístroja s doživotnou aktualizáciou bez príplatku a buďte tak včas informovaní o každej novo vybudovanej komunikácií, ktorá vám skráti cestu do cieľa.

5. GPS prijímač

Má na starosti správne a predovšetkým včasné ukázanie smeru cesty.  Dbajte teda nato, aby navigácia disponovala kvalitným a predovšetkým presným GPS prijímačom. Mal by teda podporovať príjem signálu z čo najväčšieho počtu družíc a fungovať aj bez externej antény, ktorá sa už z moderných auto navigácií vytráca.

6. Typ displeja

Štandardne delíme dotykové displeje navigácií na rezistívne a kapacitné. Rezistívny displej navigácie, teda odporový displej, sa ovláda poklepávaním prstov a je odolný voči vlhkosti, čo oceníte v daždi alebo pri práci s mokrými prstami. Kapacitný displej sa často nepoužíva, ale je omnoho kvalitnejší. Vyskytuje sa pri drahších modeloch a ovládame ho viacerými prstami naraz. Spoznáte ho pomocou toho, že sa jedná o lesklý displej a má lepšiu čitateľnosť na priamom slnečnom žiarení.

7. Kapacita batérie

Pri navigácii v aute je kapacita batérie zbytočná, nakoľko ju môžete mať pripojenú do zapaľovača alebo USB portu v aute. Ak však máte radšej menej káblov, zistite si výdrž batérie v parametroch. Priemerne vydržia okolo pár hodín.

8. Uhlopriečka displeja

Na trhu nájdete množstvo navigácií od tých, ktoré majú najmenší 3,5 palcový displej, až po tie väčšie s 5-6 palcovou uhlopriečkou. Výhodou menšej navigácie je nízka cena a malá veľkosť. Pri uchytení na čelnom skle vám nezavadzia vo výhľade a po príjazde do cieľa sa zmestí aj do prístrojovej dosky, alebo tašky.

Navigácia s 5 palcovou uhlopriečkou má taktiež svoje benefity medzi ktoré patrí napríklad dostatočne veľké písmo, či väčší rozsah mapy, môžete teda vidieť nielen vyznačenú trasu, ale aj jej okolie. Tu však treba myslieť aj na veľkosť, ktorá môže na čelnom skle či palubnej doske prekážať. Najlepším riešením pre vás môže byť  zlatá stredná cesta, ktorú predstavuje navigácia s uhlopriečkou 4,3 palca.

9. Rozlíšenie displeja

Popri výbere tej správnej veľkosti myslite aj na grafickú stránku. Čím väčšie rozlíšenie navigácia poskytuje, tým lepšie. Ideálne však je ak má 800×480 px. V lete pri priamom slnku určite oceníte aj antireflexnú vrstvu vďaka ktorej budú údaje a trasa na displeji dostatočne viditeľná. Pred samotnou kúpou si teda skontrolujte či daná navigácia disponuje touto vrstvou, prípadne možnosťou nastavenia jasu.

10. Držiak navigácie

Veľmi dôležitým aspektom pri výbere navigácie je aj jej držiak, ktorý je väčšinou súčasťou balenia. Na trhu sa môžete stretnúť s dvoma typmi držiakov: základným a aktívnym. Lacnejšie navigácie disponujú základným držiakom, ktorý si môžete pripevniť na čelné sklo, alebo na palubnú dosku. Hocikedy ho môžete jednoducho odpojiť, schovať a znova zapojiť. Je vhodný najmä pre tých, ktorí používajú navigáciu iba zriedka. Pre pravidelných cestovateľov je vhodný aktívny držiak, ktorý je stabilne pripevnený k palubnej doske a vyťahuje sa z neho len navigácia. Výhodou je, že po vložení navigácie ju automaticky zapne a v prípade potreby dobije batériu. Vzhľadom k svojej konštrukcií a funkciám patrí však k drahším navigáciám.

Špeciálne funkcie navigácie

Vrátane naplánovania trasy a usmerňovania vodiča do cieľa niektoré navigačné zariadenia disponujú aj množstvom iných, veľmi užitočných funkcií:

a) asistent radenia do jazdných pruhov vám už v predstihu ukáže, ktorý pruh je pre váš cieľ jazdy ten správny. Nebudete sa tak musieť v poslednej chvíli presúvať z jedného pruhu do druhého.

b) prijímač dopravných informácií TMC slúži na včasné informovanie vodiča o aktuálnej situácií na cestách. Dajte si však pozor, aby navigácia disponovala aj špeciálnou RDS TMC anténou, ktorej prijímanie a zaznamenávanie informácií u mnohých navigácií môže byť spoplatnené. Obzerajte sa teda radšej po navigáciách, ktoré túto funkciu poskytujú bezplatne.

c) points of interest je funkcia ukázania tzv. bodov záujmu, ktoré predstavujú kaviarne, reštaurácie, benzínové pumpy a mnohé ďalšie. Takže, ak sa vyberiete do neznáma a príde na vás hlad, navigácia vám rada ukáže kde je najbližšia reštaurácia, alebo obchod.

d) hud funkcia spočíva v možnosti premietania navigácie na čelné sklo automobilu. Navigáciu s head-up displejom stačí položiť na palubnú dosku, zapnúť a plán cesty aj s inými údajmi sa ukáže na čelnom skle. Táto funkcia je však využiteľná iba v noci, resp. po tme, vtedy je obraz dobre viditeľný.

e) hlásenie povolenej rýchlosti oceníte najmä vtedy, ak vám nie je dostatočne jasné aká je povolená rýchlosť v danom úseku. Pri každom prekročení povolenej rýchlosti vás navigácia hlasovým znamením upozorní a zachráni pred možnou pokutou. Tej vás ušetrí aj veľmi podobná funkcia identifikácie radarov a kamier. V dostatočnej vzdialenosti vás opäť upovedomí na meranie rýchlosti.

f) fulltextové vyhľadávanie vám umožní pri zadávaní cieľa trasy uviesť len údaj, ktorý poznáte a ostatné vyhľadá za vás. Ak teda neviete presnú adresu nejakej inštitúcie, u niektorých navigácií stačí keď zadáte len jej názov, alebo ulicu.

g) funkcia handsfree je ideálnym pomocníkom v prípade, že často na cestách telefonujete. Stačí si len zapnúť bluetooth na mobilnom telefóne, spárovať ho s navigáciou, ktorá poskytuje túto funkciu a môžete prijímať, uskutočňovať hovory prostredníctvom reproduktora a mikrofónu na navigácií.

h) parkovací asistent je ideálnym pomocníkom v prípade, že hľadáte vhodné parkovacie miesto v preplnenom parkovisku alebo mieste záujmu. Ušetríte tak minúty hľadania parkovacieho miesta.

i) databáza radarov je skvelým pomocníkom, ktorý vás v predstihu upozorní na radary, ak sa k nim blížite. Môžete tak prispôsobiť svoju rýchlosť predpisom. Musí sa však jednať o stacionárne radary, čiže náhodné radarové kontroly hliadok sem nepatria.

j) záznam trasy je skvelým pomocníkom, ktorým si zaznamenáte vašu prejdenú trasu a neskôr môžete túto uloženú trasu využiť znova. Táto funkcia sa hodí ak danú trasu jazdíte často.

k) vstavaná kamera umožní zaznamenať video aj audio záznam jazdy, no väčšinou sa nejedná o tak kvalitné video ako pri autokamerách a potrebujete veľkú vnútornú pamäť v navigácii.

l) prehrávač médií vám poskytne prezeranie videí, snímok či počúvanie hudby.

m) podpora hier či slovníkov vám môže spríjemniť cestu autom alebo pomôcť s jazykom v cudzine. Takéto funkcie sú typické pre drahšie zariadenia.

n) 3D zobrazenie prináša možnosť prepnúť medzi 2D a 3D režimom zobrazenia. 3D režim je vhodný pri prechode cez neprehľadné križovatky alebo vo veľkomeste.

Najmodernejšie navigácie do áut v súčasnosti disponujú skutočne prepracovanými a užitočnými  funkciami, vďaka ktorým sa stávajú čoraz atraktívnejšie a obľúbenejšie. Pred samotnou kúpou si dobre zvážte, čo od navigácie očakávate, aké funkcie skutočne využijete a koľko ste ochotní do nej investovať. Navigácia bude v prvom rade slúžiť vám.

Tipy a rady ohľadom kúpy navigácie do auta

1/ Kúpa navigácie do auta na splátky

Pred kúpou produktu na splátky treba dbať nato, aby ste zvážili všetky za a proti. Treba si overiť koľko preplatíte na splátkovom kalendári, pretože úroky môžu byť vysoké a zbytočne si tak priplatíte o pár desiatok eur zbytočne a to iba pre odloženie platby.

2/ Recenzie

Na internete je množstvo informácií o navigáciách do auta. Vďaka nim si viete vyhliadnuť produkt z pohodlia domova bez nutnosti návštevy predajne. Môžete nájsť rôzne recenzie a názory ľudí, ktorí si daný produkt už zakúpili. Vy tak máte možnosť získať priamu odozvu používateľov, ktorí už s danou navigáciou do auta majú akúsi skúsenosť. Pri výbere vhodného produktu je dobré tieto informácie vziať do úvahy.

3/ Unboxing videá

Ak ste zvedavý na bežnú prevádzku navigácie po prvom odbalení, rozhodne si pozrite rôzne unboxing videá, v ktorých ľudia navigáciu rozbaľujú a testujú. Uvidíte tak prvý kontakt so zariadením hneď po vybalení z originálneho balenia a získate možnosť zistiť nejakú nevýhodu, ktorú by ste len z informácií u predajcu na webe nemali ako zistiť.

4/ Značka navigácie do auta

Dajte si záležať na značke produktu, nakoľko overené značky vám doprajú garantovanú záruku a kvalitný servis v prípade poruchy. Taktiež reklamácia prebieha zvyčajne rýchlejšie, takže v prípade chybného kusu vám radi hneď automaticky vymenia chybný kus za nový. Medzi známe značky patrí napríklad Garmin, TomTom alebo Navitel.

Tipy a rady pre používanie navigácie do auta

  • Potrebné príslušenstvo, kupujte vždy pre konkrétny model konkrétnej značky. Vyhnete sa zbytočným problémom s dielmi, ktoré vám nemusia pasovať.
  • Ak máte záujem, u niektorých modeloch sa umožňuje doplatiť za predĺženie záruky, ktorá vám zaručí bezpečnejšiu investíciu na dlhšie obdobie.
  • Investujte pri kúpe do kvalitnejšej značky.
  • Udržuje zariadenie v suchom prostredí a dbajte o jeho ochranu.
  • Vyhnite sa bazárovému predaju starších modelov, aby ste nekúpili mačku vo vreci.
  • Pre nabitie navigácie pri používaní mimo vozidla si môžete zakúpiť powerbanku.
  • Ak si zaplníte štandardne dodanú pamäť, jednoducho si dokúpte väčšiu pamäťovú kartu. Tie sú pomerne lacné, takže sa nejedná o veľkú investíciu.

FAQ – často kladené otázky v súvislosti s navigáciami do auta

Má význam investovať peniaze do známejšej značky navigácie do auta?

Lepšia je značka, ktorá je známa a na trhu sa vyskytuje dlhšie. Priplatíte si tak za lepšie vedenie reklamácie či technickej podpory. Neznáme firmy môžu ukončiť činnosť a k reklamácii sa ani nedostanete.

Má význam investovať peniaze do drahšej navigácie do auta ?

Ak máte záujem o nadštandardné funkcie, tak rozhodne áno. Získate tak možnosť si spríjemniť vašu cestu automobilom a získať všestranného pomocníka v doprave.

Aké sú možnosti opravy pri poruche navigácie do auta?

Každý výrobca má svoje autorizované servisy, takže navigáciu do auta môžete reklamovať na mieste zakúpenia produktu. Navigáciu do auta vám opravia v rámci záruky.

Je možné si zväčšiť veľkosť pamäte navigácie do auta?

Áno, veľkosť pamäte si viete zväčšiť dokúpením väčšej pamäťovej karty, čo nie je veľká investícia.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 32 Priemerne: 4.6]