Test TOP 7 najlepších navigácií do auta 2019

testy navigácií do autaHustá premávka, veľké kolóny, nehody či uzatvorenie niektorých úsekov ciest sú situácie s ktorými sa na našich cestách stretávame čoraz viac. Ak sa teda chystáte niekde na dovolenku, alebo na služobnú cestu, nemali by ste nechať nič na náhodu. Kvalitná navigácia do auta vám pomôže nielen trafiť bezpečne do cieľa, ale vás aj oboznámi s kritickými úsekmi a zdržaniami.

Môžete tak včas zvoliť obchádzkovú trasu a ušetriť množstvo času, ktorý by ste inak stratili v kolóne.  Navigácia do auta je malé zariadenie, ktoré po zaznamenaní GPS signálu ukáže vodičovi aktuálnu polohu a umožní zadať cieľovú adresu. Následne vyhľadá a ponúkne možnosti trasy na základe zvolených kritérií. Po voľbe vhodnej trasy začne tak slovne, ako aj vizuálne navigovať vodiča na uvedenú adresu.

Veľkým benefitom navigácií do auta je vysoká presnosť, v prípade zlého odbočenia, alebo zaradenia rýchle prepočítanie a ukázanie novej trasy. Väčšina týchto zariadení vás taktiež oboznámi s aktuálnou situáciou na cestách a upozorní na radary, či policajné kontroly. Navigáciu využijete nielen ako mapu, ale môže byť aj  zdrojom užitočných informácií.

V tomto teste navigácií do auta nájdete tie najlepšie navigácie do auta. Ak sa neviete rozhodnúť popritom ako sa snažíte nájsť tú najlepšiu navigáciu do auta, venujte pár minút tomuto článku, kde sa vám budeme snažiť predstaviť TOP navigácie do auta.

 

Test – TOP7 najlepšie navigácie do auta

Ako správne vybrať tú najlepšiu navigáciu do auta?

Aká navigácia do auta je teda pre vás tá najlepšia? Podľa akých kritérií si vybrať tú správnu?

  1. Rozsah máp– tak ako auto nemôže ísť bez benzínu, tak ani navigácia bez mapy. Pri kúpe navigácie by ste sa mali zamerať v prvom rade na rozsah máp, ktoré sú v navigácií uložené. Plánujete cestovať iba po Slovensku, alebo vyrazíte aj do niektorého zo štátov Európy, či dokonca na iný kontinent? Na základe tohto si skontrolujte, ktoré mapy štátov sú v zariadení uložené a naopak, aké si budete musieť v prípade vycestovania dokúpiť.  Počítajte však s tým, že dodatočné zakúpenie akejkoľvek  mapy nie je lacná záležitosť.
  2. Aktuálnosť mapy – pri kúpe navigácie myslite aj do budúcnosti a nezabudnite si skontrolovať aktualizáciu jednotlivých máp v navigácií. Niektoré zariadenia ponúkajú bezplatné aktualizovanie máp po celú dobu používania, iné zas iba za príplatok. Ak si teda budete chcieť aktualizovať mapy v navigácií každé dva roky, môže vás to stáť aj viac ako samotné zariadenie. Investujte teda radšej do prístroja s doživotnou aktualizáciou bez príplatku a buďte tak včas informovaní o každej novo vybudovanej komunikácií, ktorá vám skráti cestu do cieľa.
  3. GPS prijímač- má na starosti správne a predovšetkým včasné ukázanie smeru cesty.  Dbajte teda nato, aby navigácia disponovala kvalitným a predovšetkým presným GPS prijímačom. Mal by teda podporovať príjem signálu z čo najväčšieho počtu družíc a fungovať aj bez externej antény, ktorá sa už z moderných auto navigácií vytráca.
  4. Uhlopriečka displeja – na trhu nájdete množstvo navigácií od tých, ktoré majú najmenší 3,5 palcový displej, až po tie väčšie s 5-6 palcovou uhlopriečkou. Výhodou menšej navigácie je nízka cena a malá veľkosť. Pri uchytení na čelnom skle vám nezavadzia vo výhľade a po príjazde do cieľa sa zmestí aj do prístrojovej dosky, alebo tašky. Navigácia s 5 palcovou uhlopriečkou má taktiež svoje benefity medzi ktoré patrí napríklad dostatočne veľké písmo, či väčší rozsah mapy, môžete teda vidieť nielen vyznačenú trasu, ale aj jej okolie. Tu však treba myslieť aj na veľkosť, ktorá môže na čelnom skle či palubnej doske prekážať. Najlepším riešením pre vás môže byť  zlatá stredná cesta, ktorú predstavuje navigácia s uhlopriečkou 4,3 palca.
  5. Rozlíšenie displeja – popri výbere tej správnej veľkosti myslite aj na grafickú stránku. Čím väčšie rozlíšenie navigácia poskytuje, tým lepšie. Ideálne však je ak má 800×480 px. V lete pri priamom slnku určite oceníte aj antireflexnú vrstvu vďaka ktorej budú údaje a trasa na displeji dostatočne viditeľná. Pred samotnou kúpou si teda skontrolujte či daná navigácia disponuje touto vrstvou, prípadne možnosťou nastavenia jasu.
  6. Držiak navigácie – veľmi dôležitým aspektom pri výbere navigácie je aj jej držiak, ktorý je väčšinou súčasťou balenia. Na trhu sa môžete stretnúť s dvoma typmi držiakov: základným a aktívnym. Lacnejšie navigácie disponujú základným držiakom, ktorý si môžete pripevniť na čelné sklo, alebo na palubnú dosku. Hocikedy ho môžete jednoducho odpojiť, schovať a znova zapojiť. Je vhodný najmä pre tých, ktorí používajú navigáciu iba zriedka. Pre pravidelných cestovateľov je vhodný aktívny držiak, ktorý je stabilne pripevnený k palubnej doske a vyťahuje sa z neho len navigácia. Výhodou je, že po vložení navigácie ju automaticky zapne a v prípade potreby dobije batériu. Vzhľadom k svojej konštrukcií a funkciám patrí však k drahším navigáciám.

Špeciálne funkcie navigácie

Vrátane naplánovania trasy a usmerňovania vodiča do cieľa niektoré navigačné zariadenia disponujú aj množstvom iných, veľmi užitočných funkcií:

a) asistent radenia do jazdných pruhov vám už v predstihu ukáže, ktorý pruh je pre váš cieľ jazdy ten správny. Nebudete sa tak musieť v poslednej chvíli presúvať z jedného pruhu do druhého.

b) prijímač dopravných informácií TMC slúži na včasné informovanie vodiča o aktuálnej situácií na cestách. Dajte si však pozor, aby navigácia disponovala aj špeciálnou RDS TMC anténou, ktorej prijímanie a zaznamenávanie informácií u mnohých navigácií môže byť spoplatnené. Obzerajte sa teda radšej po navigáciách, ktoré túto funkciu poskytujú bezplatne.

c) points of interest je funkcia ukázania tzv. bodov záujmu, ktoré predstavujú kaviarne, reštaurácie, benzínové pumpy a mnohé ďalšie. Takže, ak sa vyberiete do neznáma a príde na vás hlad, navigácia vám rada ukáže kde je najbližšia reštaurácia, alebo obchod.

d) hud funkcia spočíva v možnosti premietania navigácie na čelné sklo automobilu. Navigáciu s head-up displejom stačí položiť na palubnú dosku, zapnúť a plán cesty aj s inými údajmi sa ukáže na čelnom skle. Táto funkcia je však využiteľná iba v noci, resp. po tme, vtedy je obraz dobre viditeľný.

e) hlásenie povolenej rýchlosti oceníte najmä vtedy, ak vám nie je dostatočne jasné aká je povolená rýchlosť v danom úseku. Pri každom prekročení povolenej rýchlosti vás navigácia hlasovým znamením upozorní a zachráni pred možnou pokutou. Tej vás ušetrí aj veľmi podobná funkcia identifikácie radarov a kamier. V dostatočnej vzdialenosti vás opäť upovedomí na meranie rýchlosti.

f) fulltextové vyhľadávanie vám umožní pri zadávaní cieľa trasy uviesť len údaj, ktorý poznáte a ostatné vyhľadá za vás. Ak teda neviete presnú adresu nejakej inštitúcie, u niektorých navigácií stačí keď zadáte len jej názov, alebo ulicu.

g) funkcia handsfree je ideálnym pomocníkom v prípade, že často na cestách telefonujete. Stačí si len zapnúť bluetooth na mobilnom telefóne, spárovať ho s navigáciou, ktorá poskytuje túto funkciu a môžete prijímať, uskutočňovať hovory prostredníctvom reproduktora a mikrofónu na navigácií.

Najmodernejšie navigácie do áut v súčasnosti disponujú skutočne prepracovanými a užitočnými  funkciami, vďaka ktorým sa stávajú čoraz atraktívnejšie a obľúbenejšie. Pred samotnou kúpou si dobre zvážte, čo od navigácie očakávate, aké funkcie skutočne využijete a koľko ste ochotní do nej investovať. Navigácia bude v prvom rade slúžiť vám.

Leave a Reply

Leave the field below empty!