podlahove vysavace testPlávajúca podlaha je súčasťou mnohých domácnosti. V porovnaní s inými druhmi podláh je o čosi náchylnejšia na mechanické poškodenie. Pri upratovaní nie je vhodné používať akýkoľvek vysávač, pretože niektoré modely by mohli vašu plávajúcu podlahu poškodiť (môžu zanechať škrabance a narušiť vzhľad) alebo úplne zničiť. Mali by ste používať vysávač, ktorý je priamo určený na plávajúce podlahy. V tomto článku sa dozviete, podľa čoho sa rozhodovať pri jeho kúpe.

Vysávače na plávajúce podlahy (podlahové vysávače) majú zvyčajne nižší sací výkon, ako je to v prípade bežných vysávačov, ktoré sú určené na vysávanie kobercov. Tie musia mať dostatočný sací výkon, aby dokázali dôkladne povysávať nečistotu medzi jednotlivými vláknami koberca.

V našom teste podlahových vysávačov nájdete porovnanie tých najlepších podlahových vysávačov. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie podlahové vysávače

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.Rowenta RO7487EA
podlahovy vysavac Rowenta RO7487EA
96 %; 8 recenzií259€
2.ETA 3519 90000 Avanto
podlahovy vysavac ETA 3519 90000 Avanto
93 %; 26 recenzií119€
3.Kärcher VC 3 1.198-125.0
podlahovy vysavac Kärcher VC 3 1.198-125.0
94 %; 40 recenzií99€
4.ETA 1519 90000 AVANTO
podlahovy vysavac ETA 1519 90000 AVANTO
96 %; 48 recenzií89€
5.Electrolux EEG41IW
podlahovy vysavac Electrolux EEG41IW
90 %; 21 recenzií75€
6.Electrolux EEG41CB
podlahovy vysavac Electrolux EEG41CB
89 %; 10 recenzií75€
7.Sencor SVC 6001
podlahovy vysavac Sencor SVC 6001
93 %; 1 recenzie60€

Ako vybrať ten najlepší vysávač na plávajúce podlahy?

Parametre, ktoré si treba pri výbere vysávača na plávajúce podlahy všímať

Vysávače na plávajúce podlahy sú dostupné od viacerých výrobcov a v rôznych cenových hladinách. Jednotlivé modely sa od seba odlišujú svojimi parametrami a dostupnými funkciami. Vybrať si jeden model môže byť veľmi ťažké. Aby sme vám tento výber uľahčili, urobili sme za vás analýzu hlavných parametrov, ktoré by ste si pri kúpe vysávača na podlahy mali všímať. Pred kúpou sa zamerajte najmä na nasledovné parametre, vlastnosti a funkcie:

1. Výkon vysávača na plávajúce podlahy

Pri plávajúcej podlahe nie je nutné, aby mal vysávač čo najvyšší výkon, ako je to v prípade vysávania kobercov. Ak by ste si vybrali vysávač s vysokým výkonom a neprimeranými štetinami či valcom, v takom prípade môžete podlahu nielen povysávať, ale aj poškriabať. Pokiaľ trváte na vyššom výkone, vyberte si taký model, ktorý umožňuje nastavenie rýchlosti – môžete si tak adekvátne prispôsobiť rýchlosť pre rôzne typy povrchov.

2. Typ vysávača na plávajúce podlahy

Existuje viacero typov vysávačov, ktoré sú určené priamo na plávajúce podlahy. Každý typ vysávača je vhodný na niečo iné. Medzi základné typy vysávačov vhodných na plávajúce podlahy patrí:

 • Klasický vysávačskladá sa z dvoch častí, a to pevného tela s kolieskami a zvyčajne plastovej hadice, na ktorej je pripojená tyč s hlavicou. Manipulácia je jednoduchá vďaka kolieskam, treba si však postrážiť hmotnosť, aby vám nebol ťažký pri prenášaní. Mnohé modely sú určené pre plávajúce podlahy, musia byť však vybavené mäkkými gumenými kolieskami.
 • Tyčový vysávač ľahký vysávač s dlhým telom a rukoväťou, ktorý má v sebe zvyčajne zabudovaný ručný vysávač. Umožní vám pohodlne a rýchlo upratať vašu domácnosť. Je ideálny skôr na upratanie menšieho neporiadku alebo udržiavanie po veľkom vysávaní.
 • Robotický vysávač jedná sa o najmodernejší spôsob vysávania za pomoci robota, ktorý uprace podlahu bez vašej námahy. Ponúka rôzne inovatívne funkcie a vlastnosti. Tento typ vysávača sa hodí najmä vtedy, ak nemáte čas na upratovanie. Mnohé modely je možné použiť aj na plávajúce podlahy, treba si však taktiež ustrážiť gumené kolieska. Okrem toho, pri vysávaní treba dať pozor, aby sa doňho nedostala nejaká príliš ostrá nečistota (napríklad do koliesok), ktorá by mohla poškriabať plávajúcu podlahu.

3. Typ filtra

Každý vysávač má v sebe zabudovaný nejaký filtračný systém. Existujú rôzne druhy filtrov. Medzi najznámejšie patria umývateľné, vodné, penové, papierové, bavlnené, bezúdržbové, EPA, HEPA, AirClean, AeroForce, mikrofiltre a ďalšie.

Treba si vybrať taký, ktorý sa bude ľahko čistiť. Najlepší a zároveň najvýkonnejší filter spomedzi všetkých je HEPA filter. Medzi jeho prednosti patrí, že počas vysávania čistí vzduch okolo vás (zachytáva až 99,9 percent nečistôt). Tento typ filtra je vhodný najmä pre domácnosti, kde sú alergici. (Zdroj:https://ohsospotless.com)

4. Napájanie vysávača na plávajúce podlahy

Pri výbere podlahového vysávača sa treba rozhodnúť, o aký typ napájania máte záujem. K dispozícií sú dva druhy – sieťové a akumulátorové. Sieťové vysávače majú k dispozícií kábel, ktorý sa zapája do elektrickej zásuvky. Akumulátorové vysávače sú nabíjateľné. Praktickejšie sú prvé, teda sieťové. Nabíjateľné vysávače majú stanovenú určitú dobu prevádzky, čo v mnohých prípadoch nepostačuje na povysávanie celej domácnosti.

5. Hlučnosť vysávača na plávajúce podlahy

Každý vysávač, bez ohľadu na typ, je do určitej miery hlučný. Hlučnosť nemá vplyv na samotné vysávanie, ale tento parameter je dôležitý pre váš komfort. Treba si vybrať taký model, ktorý nebude príliš hlučný. V opačnom prípade sa môžete pri vysávaní cítiť nie príliš komfortne (pri vysávaní vás môže otravovať silný zvuk, respektíve hluk vysávača).

Uprednostnite radšej modely, ktoré dosahujú maximálnu hlučnosť do 60 až maximálne 70 dB. Pri takejto hlučnosti sa nemusíte báť, že by vás pri vysávaní z toho rozbolela hlava. Za hlučný vysávač sa považuje taký, ktorý vydáva zvuk nad 76 dB.

6. Objem vrecka alebo nádoby na prach

Vysávač na podlahy môže mať na zber odpadu buď vymeniteľné vrecká alebo umývateľnú nádobu. Umývateľná nádoba vám ušetrí peniaze, pretože nie je nutné dokupovať vrecká na odpad, ako je to v prípade vysávača s vreckom. Vreckový je však oveľa viac pohodlnejší, pretože vrecko na odpad sa vymení iba v prípade, keď je plné. Umývateľnú nádobu na prach je lepšie čistiť po každom vysávaní.

Vybrať si môžete malý, stredný, veľký alebo extra veľký objem vrecka alebo nádoby na prach a nečistoty. Malé majú zvyčajne objem do 1,5 litra. Stredné majú objem od 1,5 do 3,3 litra. Veľké nádoby alebo vrecká na nečistoty majú objem 3,5 až 11 litrov Extra veľký objem má nádoba alebo vrecko na nečistoty, ktorá poskytuje objem od 12 až do 35 litrov. K dispozícií sú aj objemy nad 35 litrov a majú ich zvyčajne profesionálne vysávače, ktoré ponúka napríklad značka Kärcher.

7. Dĺžka prívodného kábla

Pri výbere vysávača na plávajúce podlahy je dobré myslieť na dĺžku prívodného kábla (ak je ním vysávač vybavený). Je označovaný aj ako akčný rádius a zabezpečuje primerané pohodlie pri vysávaní. Tento parameter udáva dĺžku prívodného kábla, keď je zapojený v zásuvke. Údaj je vyjadrený v metroch.

Pokiaľ máte malý priestor pre upratovanie, postačí vám krátky akčný rádius. V prípade, ak máte veľkú domácnosť, oceníte čo najdlhší prívodný kábel. Vďaka tomu nebudete musieť vysávač neustále premiestňovať a prepájať do inej zásuvky.

Pre pohodlné vysávanie bežnej domácnosti je vhodné, aby bol prívodný kábel dlhý minimálne 5 či 6 metrov alebo viac. Okrem toho je veľmi užitočné, aby bol kábel samonavíjací, čo uľahčí odkladanie vysávača.

8. Hmotnosť

Celkom dôležitý parameter, najmä čo sa týka priestoru. Vo všeobecnosti platí jednoduché pravidlo. Čím je vysávač ľahší, tým je práca jednoduchšia. Ľahší vysávač navyše znižuje riziko poškodenia vašej podlahy. (Zdroj:https://www.thehousewire.com)

Čiže ak máte veľký byt alebo dom, v takom prípade je vhodnejšie si vybrať model podlahového vysávača, ktorý je ľahký. Pri upratovaní vám nebude prekážať jeho neustále prenášanie. Pokiaľ máte malý byt, hmotnosť nie je veľmi dôležitá. Avšak aj pri menšej domácnosti vám nižšia hmotnosť vysávača dokáže uľahčiť prácu pri vysávaní. (Zdroj:https://houseandbeyond.org)

9. Kolieska

Pri výbere vysávača na plávajúcu podlahu je dôležité dbať hlavne na to, aby vám vysávač nepoškriabal alebo inak nezničil povrch podlahy. Pred kúpou myslite na to, aby mal vysávač pogumované kolieska, ktoré po prechádzaní na podlahe nebudú zanechávať škrabance. (Zdroj:https://www.gadgetreview.com)

10. Kefa alebo štetiny na hlavici vysávača

Pri výbere vysávača na podlahy si dôkladne skontrolujte, či má daný model vysávača vhodné kefy na plávajúcu podlahu. Kefa alebo štetiny by mali byť hlavne mäkké a špeciálne navrhnuté pre vysávanie plávajúcej podlahy. Ak však má daný model vysávača rotačnú kefa, treba skontrolovať, či sa dá vypnúť. Tá je vhodnejšia na vysávanie kobercov a v prípade plávajúcej podlahy môže narobiť viac škody ako osohu.

11. Overené značky

Na slovenskom trhu sú dostupné viaceré zákazníkmi overené značky, ktoré ponúkajú kvalitné vysávače na plávajúce podlahy. Medzi najznámejšie značky týchto praktických pomocníkov pri upratovaní patrí:

 • Bosch
 • Electrolux
 • ETA
 • Kärcher
 • Miele
 • Philips
 • Rowenta
 • Samsung
 • Sencor
 • Xiaomi
 • iRobot

Jednotlivé modely sa od seba odlišujú v dostupných parametroch, funkciách a vlastnostiach. V závislosti toho sa odvíja aj cena za vysávač na plávajúce podlahy.

12. Cena, pomer ceny a kvality

Ak sa rozhodnete kúpiť nový vysávač na plávajúce podlahy, ako prvé by ste si mali stanoviť, koľko ste ochotní doňho investovať. Vybrať si môžete z rôznych cenových kategórií, pričom zásadný vplyv majú dostupné parametre, vlastnosti a funkcie. Do veľkej miery vplýva na cenu aj samotná značka vysávača.

Pokiaľ vám stačí vysávač na podlahy so základnými funkciami, ktorý jednoducho len dôkladne vysaje prach a nečistoty, kúpite ho do 70 eur. Najlepší pomer ceny a kvality poskytujú vysávače na plávajúce podlahy od 70 do 200 eur. Tieto modely poskytujú rôzne užitočné funkcie, ktoré uľahčujú celý proces upratovania. Drahšie modely vysávačov na podlahy (vrátane robotických) stoja viac ako 200 eur. Poskytujú však viacero nadštandardných funkcií a vlastností, ktoré sa pochopiteľne musia odrážať v cene.

Často kladené otázky o vysávači na plávajúce podlahy

Sú robotické vysávače vhodné pre laminátové podlahy?

Robotické vysávače sú navrhnuté tak, aby dokázali povysávať (prípadne umývať) všetky typy povrchov. Niektoré modely majú špeciálne funkcie, ktoré sú priamo určené na vysávanie podlahy. To znamená, že sa nemusíte báť, že robotický vysávač poškriabe vašu plávajúcu podlahu.

Aký výkon by mal mať vysávač určený na plávajúce podlahy?

Pri výbere vysávača na plávajúce podlahy nie je dôležitý vysoký sací výkon. Ten by bol dôležitý v prípade, ak by ste kupovali vysávač na koberce. Oveľa dôležitejšie je, aby boli na sacej hubici mäkké štetiny alebo parketová kefa.

Podľa čoho si vyberať, aby bol vysávač vhodný pre alergikov?

Ak máte v rodine alergika, vyberte si vysávač, ktorý má v sebe zabudovaný špeciálny HEPA filter. Pri vysávaní zachytáva nečistoty zo vzduchu a tým pádom čistí priestor okolo vás. Aby sa žiaden prach nedostal von z vysávača, tak okrem HEPA filtra je vhodné, aby mal vysávač na zber nečistôt jednorázové vrecko, ktoré sa po použití celé vyhodí. Nemusíte sa tak báť, že sa naspäť do ovzdušia dostáva prach a nečistoty.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 4 Priemerne: 5]