Test TOP 14 najlepších vysávačov 2021! (Ako vybrať? +TIPY)

vysávač rowentaKu upratovaniu neodmysliteľne patrí čistá podlaha, práve vysávač dokáže podlahu poriadne vyčistiť od všetkých nečistôt a smetí. Dnešné najnovšie a najlepšie vysávače už dokážu vysávať nielen prach a smeti ale dokážu sa dokonca popasovať aj s tými najmenšími nečistotami, akými sú mikroskopické nečistoty, napr. výkaly roztočov. Niektoré kvalitné vysávače dokonca dokážu šampónovať koberce, čo je vo veľa prípadoch veľmi užitočné. Dnes si dokážete vybrať za relatívne nízku cenu už veľmi slušný vysávač.

Test vysávačov, ktorý vám prinášame – vám pomôže sa rozhodnúť a porovnať vysávače v rôznych kategóriách. Či už e-shopy alebo kamenné predajne sú plné vysávačov a práve preto vám prinášame objektívne testy vysávačov a informácie o nich. Vždy sa snažíme dbať na aktuálnosť informácií, tak aby sme poskytovali vždy čerstvé recenzie a testy. V článku nájdete prehľad rôznych druhov vysávačov, ich výhody a nevýhody, odporúčania pre kúpu ako aj odpovede na často kladené otázky.

Testy vysávačov sme rozdelili do 3 základných kategórií:
• sáčkové vysávače
• bezsáčkové vysávače
• ručné AKUmulátorové vysávače

 


Test – TOP5 najlepšie vreckové / sáčkové vysávače

 Názov modeluHodnoteniePribližná cena 
1.Karcher WD 6
Vysávač Karcher WD 6
219€
2.Electrolux UltraOne EUOC9GREEN
Vysávač Electrolux UltraOne EUO9GREEN
199€
3.Concept VP8291
vysávač Concept VP8291
139€
4.Rowenta RO3985EASáčkový vysávač Rowenta RO3985EA85€
5.ETA Salvet 0513 90000
vysavac ETA Salvet 0513 90000
79€

Zobraziť ponuku VRECKOVÝCH VYSÁVAČOV

Test – TOP5 najlepšie bezvreckové vysávače

Zobraziť ponuku BEZVRECKOVÝCH VYSÁVAČOV

Test – TOP4 najlepšie ručné AKUmulátorové vysávače

Zobraziť ponuku RUČNÝCH VYSÁVAČOV

Ako správne vybrať ten najlepší vysávač?

1. Aký bude spôsob používania – podlaha/koberec?

Vždy predtým ako pôjdete kupovať vysávač sa spýtajte sami seba, či potrebujete vysávač na tvrdé podlahy ako sú napr. plávajúca podlaha, drevená podlaha alebo nejaký typ dlážky, alebo, či chcete vysávač, ktorý perfektne zvláda vysávanie kobercov. Toto musíte mať na pamäti, keďže vysávač, ktorý dobre vysáva koberce by mal mať vyšší výkon, pretože vlákna kobercu vyžadujú vyššiu saciu silu ako plávajúca podlaha. Na vysávanie podláh si vystačíte aj s vysávačom s nižším výkonom, avšak na vysávanie kobercov už potrebujete vyšší výkon. Štandardom pre vysávanie kobercov je vysávač s výkonom minimálne 320W.

2. Aký bude spôsob čistenia?

Existujú 2 typy vysávačov, ktoré majú 2 odlišné typy čistenia. Prvý typ vysávača je bezvreckový vysávač, ktorý nemá žiadne vrecká a tým pádom musíte čistiť plastovú nádobku. V prípade vreckových (sáčkových) vysávačov nie je nutné čistiť žiadnu nádobku, keďže tieto typy vysávačov k vysávaniu potrebujú vrecká, ktoré je potrebné časom meniť.

3. Aký spôsob zberu nečistoty by mal mať váš vysávač

Na výber máte 3 druhy zberu nečistoty: suché vysávače, mokré vysávače a robotické vysávače. Suché vysávače sú úplne klasické vysávače, ktoré nečistoty jednoducho vysajú. Mokré vysávače sú také, ktoré prach a nečistoty sajú do nádobky s vodou, pričom je nutné túto nádobku po každom vysávaní čistiť. Robotické vysávače, už ako z názvu vyplýva, sú také, ktoré budú vysávať za vás.

4. Akčný rádius

Akčný rádius je parameter, ktorý udáva aký veľký priestor môžete vysávačom povysávať bez prepájania kábla do bližšej elektrickej zásuvky. Tento parameter pochopiteľne závisí od dĺžky kábla, ktorým je vysávač vybavený. Ideálny je vysávač s dĺžkou kábla minimálne 10 metrov, pretože táto dĺžka vám vystačí na väčšinu miestností a zároveň kábel nie je príliš dlhý.

5. Filtrácia

Filtrácia zabezpečuje, aby sa povysávané nečistoty nešírili späť do okolitého vzduchu. Čím lepšia je filtrácia vášho vysávača, tým lepší a zdravší vzduch v domácnosti máte. Každý výrobca používa iné filtre a ich vrstvenie, stretnúť sa môžete s antibakteriálnymi, uhlíkovými alebo vodnými filtrami.
Čo sa týka účinnosti filtrov delia sa nasledovne:
HEPA filtre sú vhodné a užitočné najmä pre ľudí s alergiou. Ich účinnosť vysávania je totiž veľmi vysoká,  niektoré typy si dokážu poradiť aj s miniatúrnymi nečistotami.
MEMA filtre sú ešte o niečo viac účinné ako HEPA filtre, no zároveň si za ne značne priplatíte. Ak však máte v rodine alergika s alergiou na roztoče, takáto investícia určite stojí za zváženie.
ULPA filtre predstavujú ešte vyšší level odstraňovania nečistôt ako predchádzajúce dva typy filtrov. Dokážu totiž povysávať aj tie najmenšie čiastočky nečistôt.

6. Objem vysávača

Objem vysávača určuje akú veľkú plochu dokážete povysávať bez menenia vrecka vo vysávači. Ak chcete vysávať priestor do veľkosti 50 m2, ideálny pre vás bude model s približne dvojlitrovým vreckom. V prípade priestoru do 150 m2, siahnite po vysávači s objemom tri až štyri litre. Pokiaľ plánujete vysávať väčšie priestory, nad 150m2, nevyhnutné je vrecko s objemom 4 litre a viac.

7. Materiál hadice vysávača

Najlacnejšie vysávače sú charakteristické hadicou vyrobenou výlučne z plastu. Hoci sú tieto hadice ľahké a pomerne ohybné, sú viac náchylné na poškodenie ako kovové. Kovové hadice, väčšinou z chrómovanej ocele alebo hliníka, sú bežné vo vyšších cenových kategóriách. Ide teda o vyššiu počiatočnú investíciu, ale tá sa vám môže vrátiť v tom, že hadica vydrží bez poškodenia naozaj dlho.
Na trhu sú dostupné aj vysávače strednej cenovej triedy, pre ktoré sú typické kombinované hadice, ktorých isté časti sú vyrobené z plastu, ale najviac namáhané časti sú buď celokovové alebo aspoň kovom vystužené.

8. Hmotnosť a rozmery

Hmotnosť a rozmery vysávača sú dôležité najmä preto, že majú priamy vplyv na to, ako sa vám bude s vysávačom pracovať. Mali by ste preto zvážiť aký veľký vysávač potrebujete a takisto si určiť, kde ho chcete používať. V byte by ste nemali mať problém pohodlne zaobchádzať aj s väčším modelom. Ak však bývate vo viacposchodovom dome, pri prenášaní zariadenia sa vám bude lepšie manipulovať s menším a ľahším zariadením.
Váha klasických vysávačov môže kľudne dosiahnuť aj desať kilogramov. V prípade tyčových vysávačov je váha podstatne nižšia, okolo troch až štyroch kilogramov.
Keď sa pozrieme na rozmery vysávača, s väčším sa takmer vždy manipuluje horšie. Taktiež potrebuje viac priestoru na uskladnenie. Niektoré vysávače pohodlne odložíte do skrine, napríklad robotický alebo tyčový vysávač. Klasický vysávač si už bude vyžadovať špeciálne miesto. Pred kúpou si preto dobre rozmyslite kde a ako budete vysávač používať.

9. Hlučnosť

Hlučnosť nie je práve najdôležitejší parameter pri výbere vysávača, pretože priamo neovplyvňuje kvalitu vysávania, ale istú úlohu hrá a s príliš vysokou hlučnosťou určite spokojní nebudete.
Najlacnejšie modely bývajú často aj tými najhlučnejšími. Úroveň hlučnosti pri nich niekedy dosahuje až 80 decibelov, čo je porovnateľné s hlukom na priemerne rušnej ulici. V strednej triede vysávačov je hlučnosť o niečo nižšia, okolo 60 decibelov. Drahšie vysávače bývajú ešte tichšie, pričom najmenej hluku tvoria robotické vysávače.

10. Energetická trieda

Energetická trieda je podobne ako pri iných elektrických spotrebičoch dôležitá aj pri vysávačoch. Energetickú stupnicu od A po G nájdete na energetickom štítku spotrebiča. Vysávač kategórie A je najúspornejší, zatiaľ čo vysávač kategórie G najmenej úsporný. Väčšina vysávačov dostupných na trhu však patrí práve do kategórie A, prípadne B. Hoci sa stále môžete stretnúť aj s nižšími kategóriami, takmer vždy ide o posledné kusy nejakého staršieho modelu. Odporúčame vám však investovať do úsporného zariadenia, pretože vyššia počiatočná investícia sa vám určite vráti nižšou spotrebou a lepšou spoľahlivosťou zariadenia.

11. Cena

Vysávače sa predávajú v rôznych cenových kategóriách, pričom ich cena závisí od viacerých parametrov či konkrétneho modelu.
Najlacnejšie modely klasických vysávačov zoženiete už okolo 40€, ak však chcete aspoň priemernú kvalitu, takýto vysávač vás vyjde okolo 80€. Najkvalitnejšie klasické vysávače stoja aj viac ako 200€, no za túto cenovku sa dostanete už k naozaj kvalitným zariadeniam.
Ak plánujete kúpiť tyčový vysávač, kvalitné zariadenie zoženiete od 75€. Pokročilejšie modely sa cenovo pohybujú vyššie, okolo 200€, preto si dopredu zvážte aké funkcie od vysávača očakávate.
Robotické vysávače patria medzi najdrahšie na trhu. Priemerne kvalitný prístroj stojí 200€, najlepšie modely až okolo 6-9 stoviek. Na bežné používanie v domácnosti vám postačí priemerný model, prípadne si môžete priplatiť za viac funkcií.
Ručné vysávače sú zase takmer najlacnejšie, základnú kvalitu zoženiete už od 30€. Najviac sa však predávajú vysávače zo strednej triedy, ktorá cenovo vychádza medzi 50 až 70€ a ponúka viac funkcií.

Druhy vysávačov

Klasický vysávač patrí medzi najdostupnejšie vysávače na trhu. Je tomu tak najmä preto, že takýto vysávač ponúka najlepší pomer ceny voči výkonu a zároveň je dostupný v každom dobrom obchode či e-shope. Klasický vysávač je vhodný na vysávanie kobercov ako aj tvrdých podláh.
Multifunkčný/Priemyselný vysávač
je podobný klasickému vysávaču, ale odlišuje sa väčšou kapacitou nádoby, do ktorej sa počas vysávania zbierajú nečistoty. Zároveň je vybavený trošku vyšším výkonom a môžete ho používať na vysávanie mokrých aj suchých povrchov. Viete ho tak použiť na mokré čistenie kobercov a čalúnenia. Najčastejšie sa používa na vysávanie veľkých priestorov, napríklad kancelárii alebo dielní.
Tyčový vysávač sa od predchádzajúcich dvoch líši svojou stavbou, ktorá je prispôsobená tak, aby sa vysávajúci človek nemusel takmer vôbec zohýnať. Ide v podstate o zjednodušenú verziu klasického vysávača, pretože tento druh vysávača sa skladá iba zo sacej hlavice a trubice. Tyčový vysávač oceníte najmä vďaka tomu, že má nízku hmotnosť a dá sa veľmi ľahko prenášať. Avšak jeho výkon nie je práve vysoký, takže sa nehodí na vysávanie kobercov.
Ručný vysávač patrí medzi malé elektronické zariadenia a ako už samotný názov hovorí, veľkosťou je prispôsobený na používanie jednou rukou. Takýto vysávač viete veľmi jednoducho prenášať, takže ním môžete povysávať sedadlo v aute a zároveň ho vziať do kancelárie na upratanie prachu.
Robotický vysávač
je moderná vychytávka, ktorá v sebe spája efektívnosť s pohodlným používaním. Robotický vysávač totiž spraví prácu za vás, teda povysáva zvolený priestor, zatiaľ čo vy sa môžete venovať niečomu inému.

Okrem tradičných druhov vysávačov sú na trhu dostupné aj menej tradičné, ktoré vznikli ako odpoveď na požiadavky doby a nových potrieb ľudí:

Vysávače na okná
vám pomôžu najmä s čistením okien, ale aj zrkadiel či obkladačiek v domácnosti. Fungujú na princípe odsávania vody, keď ju dokážu odstrániť spolu so špinou. Ich výhodou je hlavne to, že výrazne skracujú čas, ktorý musíte venovať čisteniu vyššie spomenutých plôch.
Vysávače na lístie sa používajú väčšinou na jeseň, pretože ako už názov hovorí, pomôžu vám zo záhrady odstrániť lístie. Zároveň sa vyhnete časovo náročnému hrabaniu. Vysávače na lístie majú z pravidla aj funkciu fúkania lístia, ktorú oceníte, ak lístie chcete zhrnúť na kopu.
Vysávače na popol sú tu najmä pre ľudí, ktorí majú v domácnosti krb alebo zvyknú grilovať. Tieto vysávače uľahčujú odstraňovanie popola. Môže sa nimi vysávať studený popol, no niektoré modely zvládajú aj popol do 60°C.

Často kladené otázky (FAQ)

Ktorý vysávač je lepší? Ten s vymeniteľnými sáčkami (vreckami) alebo bezvreckový vysávač?

Tu ide opäť o to, čo preferujete. Sáčkové vysávače, ktoré potrebujú sáčky (vrecká) majú nevýhodu v tom, že musíte po niekoľkých vysávaniach vrecká vymeniť, na druhej strane pri bezvreckových vysávačoch musíte tú nádobku čistiť. Čiže je už na vás či radšej vymeníte vrecko alebo umyjete nádobku. Avšak, sáčkové (vreckové) vysávače zvyknú mať vyšší výkon, čo by ste mohli oceniť najmä ak vo vašej domácnosti máte väčšie množstvo kobercov.

Kde je možné kúpiť náhradné vrecká do vreckových vysávačov?

Zakúpite ich v kamenných elektropredajniach, ktoré predávajú vysávače alebo jednoduchšia cesta je e-shop. Čo sa týka e-shopu, kde je k dispozícii veľké množstvo príslušenstva a samozrejme aj náhradných vreciek, odporúčame TPD.SK, kde ten výber je široký a ceny sú prijateľné. Ich cena sa pohybuje v rozmedzí 5 – 10€.

Čo je energetický štítok a aké informácie na ňom nájdem?

Energetický štítok je v prvom rade pomôcka, ktorá zákazníkovi zjednoduší nákup a sprehľadní mu výber.
Na energetickom štítku sa nachádzajú nasledujúce informácie:

• Reemisia prachu – stupnica od A – G (A=najlepšie), údaj, ktorý udáva aké percentuálne množstvo prachu by sa mohlo dostať mimo nádobky/vrecka vysávača
Účinnosť čistenia kobercov – stupnica od A – G (A=najlepšie), vyjadruje účinnosť čistenia kobercov (G – minimálny čistiaci výkon 70%)
Účinnosť čistenia tvrdých podláh – stupnica od A – G (A=najlepšie), vyjadruje účinnosť čistenia tvrdých podláh (G – minimálny čistiaci výkon 95%)
Spotreba energie –priemerná ročná spotreba energie v kWh
Hlučnosť –hlasitosť vysávača pri aktívnom používaní vyjadrená v dB (decibeloch)

Aký je rozdiel medzi sacím výkonom vysávača a jeho príkonom?

Sací výkon vám poskytuje informáciu o tom, akou silou vysávač nečistoty vysáva. Všeobecne platí, že vysávač s vyšším sacím výkonom je lepší, pretože efektívne odstráni väčšie množstvo nečistôt z podlahy aj kobercov ako vysávač s nižším sacím výkonom.
Príkon vysávača udáva spotrebu energie, s ktorou musíte pri používaní daného typu vysávača počítať.

Ako sa o vysávač správne starať?

Podobne ako pri iných spotrebičoch, aj o vysávač sa treba starať. Pravidelnou údržbou zabezpečíte dlhšiu životnosť svojho prístroja a zároveň sa tak môžete vyhnúť technickým problémom v budúcnosti.
V prípade vreckových vysávačov je základom pravidelné menenie vreciek, do ktorých vysávač zbiera nečistoty. Pre bezvreckový vysávač zase platí, že nádobku na nečistoty treba pravidelne vyprázdňovať a čistiť.
Pozornosť si zaslúžia aj filtre vysávača. Tie treba pravidelne umývať alebo vymieňať v závislosti od modelu. Predídete tak zaneseniu hadice vysávača a ďalším problémom technického charakteru.

Leave a Reply

Leave the field below empty!