gamepadHranie hier na hernej konzole alebo počítači dokáže vytvoriť perfektný a niekedy až nezabudnuteľný zážitok. Aby sa však hráč mohol skutočne vžiť do deja samotnej hry a naplno si ju užívať, mal by využívať správne ovládacie zariadenie. Medzi takéto zariadenie patrí gamepad. V tomto článku sa dozviete, čo to vlastne ten gamepad je, na čo sa používa a dozviete sa mnoho užitočných informácií, ktoré vám pomôžu správne sa rozhodnúť pri jeho kúpe.

Gamepad je herný ovládač, ktorý slúži na ovládanie respektíve hranie hier na herných konzolách, akými sú napríklad Xbox, PlayStation či Nintendo. V súčasnosti ho však využívajú aj vášniví hráči počítačových hier. Je vybavený niekoľkými tlačidlami a môže mať jeden alebo dva malé joysticky, vďaka ktorým je hranie hier nielen pohodlnejšie, ale aj oveľa viac jednoduchšie a efektívnejšie.

Gamepad sa drží v oboch rukách a ovláda sa pomocou prstov, pričom najviac sa na ovládanie hier využívajú oba palce. Toto herné zariadenie sa používa na hranie hier niekoľkých typov, medzi ktoré patria napríklad strieľačky, športové a logické hry a mnoho ďalších.

Náš test gamepadov vám predstavuje rebríček tých najlepších gamepadov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Podobné články a testy:

Test – TOP 7 najlepšie gamepady

Názov modeluHodnoteniePlatformaPribližná cena
1.Microsoft Xbox One Wireless Elite 2
gamepad Microsoft Xbox One Wireless Elite 2
Xbox, PC149€
2.Sony PlayStation 5 dualsense Wireless Controller
gamepad Sony PlayStation 5 dualsense Wireless Controller
PlayStation, PC69€
3.Sony DualShock 4 V2
gamepad Sony DualShock 4 V2
PlayStation, PC69€
4.Microsoft Xbox One Wireless Controller
gamepad Microsoft Xbox One Wireless Controller
Xbox, PC55€
5.Microsoft Xbox Wireless Controller, shock blue QAU-00002
gamepad Microsoft Xbox Wireless Controller, shock blue QAU-00002
Xbox, PC55€
6.Logitech Wireless F710
gamepad Logitech Wireless F710
PC45€
7.Logitech F310
gamepad Logitech F310
PC35€

Ako vybrať ten najlepší gamepad?

Parametre, ktoré si treba pri výbere gamepadu všímať

Na našom trhu sa nachádza široký výber gamepadov. Tento herný ovládač si môžete vybrať od rôznych výrobcov a v závislosti od výrobcu a hlavne parametrov sa odvíja jeho cena. Pokiaľ nepatríte medzi technicky zdatné typy ľudí, v takom prípade bude pre vás jeho výber celkom náročnou záležitosťou. My vám chceme výber čo najviac uľahčiť a preto sme pre vás pripravili analýzu hlavných parametrov, vďaka ktorým si budete vedieť vybrať správny gamepad pre vašu hernú konzolu či počítač. Zamerajte sa hlavne na nasledujúce parametre a vlastnosti:

1. Kompatibilita podľa typu konzoly alebo počítača

Pred kúpou gamepadu si musíte ujasniť, na akom type zariadenia ho budete používať. Vybrať si môžete buď nejaký druh hernej konzoly alebo počítač / notebook. Gamepad nepatrí k univerzálnym herným ovládačom. Aby správne fungoval, musí byť kompatibilný s platformou alebo operačným systémom. Na výber sú počítače (alebo notebooky) a herné konzoly ako PlayStation, Xbox či Nintendo.

Gamepad na počítač / notebook

Na trhu sa nachádza široký výber gamepadov, ktoré sú určené na počítač alebo notebook. Pred samotnou kúpou si overte, či je daný gamepad kompatibilný s operačným systémom, ktorý má vaše počítačové zariadenie.

Aby však gamepad fungoval, treba ho k počítaču (notebooku) nejako pripojiť. K dispozícií sú dva spôsoby a to prostredníctvom USB rozhrania alebo pomocou technológie Bluetooth. Výhodnejšou je druhá možnosť, čiže bezdrôtové pripojenie, vďaka ktorému môžete ovládať hry bez obmedzovania nepríjemných káblov.

Výhodou gamepadov určených na počítač je, že ich môžete pripojiť aj viacero kusov a nielen jeden. Každý hráč má tak svoj vlastný herný ovládač a môže sa plne sústrediť na hranie hier.

Gamepad na PlayStation

Hernú konzolu PlayStation vyvinula spoločnosť Sony a v ponuke má i svoje vlastné gamepady. Okrem týchto originálnych herných ovládačov je na našom trhu len veľmi málo gamepadov, ktoré sú s touto hernou konzolou kompatibilné. Preto je najistejšie si zaobstarať originálny gamepad od spoločnosti Sony. Okrem toho treba spomenúť, že najnovšie generácie gamepadov na Playstation nie sú kompatibilné so staršími verziami hernej konzoly.

V prípade gamepadov na túto hernú konzolu si treba dávať pozor na konkrétnu generáciu herného ovládača. To znamená, že musí byť kompatibilný s typom hernej konzoly (Playstation 2, Playstation 3..), inak sa môže stať, že gamepad nebude fungovať správne, prípadne nebude možné používať všetky ovládacie prvky.

V závislosti od pripojenia gamepadu ku hernej konzole PlayStation, sú na výber dva typy. Vybrať si môžete buď bezdrôtové herné ovládače alebo tie s pripojením prostredníctvom USB portu.

Gamepad na Xbox

Hernú konzolu Xbox vyvinula spoločnosť Microsoft a preto je pochopiteľné, že funguje na operačnom systéme Windows. Podobne, ako vyššie spomínaná spoločnosť Sony, tak i táto vyrába svoje vlastné herné ovládače.

Rovnako i v tomto prípade je nutné si dávať pozor na verziu operačného systému hernej konzoly. Dôvodom je, že gamepad musí byť kompatibilný s danou verziou Xboxu. Pozor si dajte hlavne na nové verzie Xboxu, ktoré nemusia podporovať gamepady, určené na staršie operačné systémy.

Gamepad na Nintendo

Hernú konzolu Nintendo vyrába japonská spoločnosť a ich gamepady sú veľmi špecifické. Nevýhodou je, že ich herné ovládače sa nedajú len tak ľahko nahradiť tými klasickými. Dôvodom je, že gamepady na hernú konzolu Nintendo sú vyrobené s ohľadom na daný typ hier – nakonfigurovanie ovládacích prvkov je iné, ako u bežne dostupných gamepadov.

Gamepad na mobilné zariadenie

V súčasnosti sú k dispozícií aj gamepady na mobilné zariadenia. Fungujú bezdrôtovo prostredníctvom technológie Bluetooth. Tieto typy herných ovládačov majú nastaviteľný vstavaný držiak na mobilný telefón. Ovládacie prvky sa zvyčajne nachádzajú po stranách gamepadu. I v tomto prípade je nutné si dať pozor, aby bol gamepad kompatibilný s mobilným zariadením.

VIDEO: Gamepad k mobilnému telefónu

2. Operačný systém

Kompatibilita operačného systému a gamepadu je dôležitá v prípade, ak si chcete zaobstarať herný ovládač k počítaču alebo notebooku. Ak si vyberáte gamepad k hernej konzole, v takom prípade tento parameter nemusíte riešiť.

Dôležité je vybrať si taký gamepad, aby bol kompatibilný s operačným systémom na vašom počítači. Dôvodom je, že na našom trhu sa nachádza široký výber gamepadov, ktoré sú kompatibilné s rôznymi operačnými systémami. To znamená, že ak máte  napríklad operačný systém Windows 10, treba pri výbere gamepadu na to prihliadať. Ak však máte iný operačný systém, napríklad Linux alebo Mac, v takom prípade si gamepad nebudete môcť kúpiť, pretože výrobcovia týchto operačných systémov herné ovládače nevyrábajú.

3. Napájanie gamepadu

Ďalším dôležitým parametrom pri výbere gamepadu je jeho napájanie. To dokáže ovplyvniť komfort a pohodlie pri hraní hier. Pre používateľov je tento parameter jedným z najdôležitejších. Existujú dva typy napájania.

Gamepady s káblom

Gamepady s káblom sa pripájajú k hernej konzole / počítaču prostredníctvom USB konektora a nie je nutné ich nijako nastavovať, pretože fungujú pomocou technológie Plug&Play. Táto technológia sa postará o automatické nastavenie a nainštalovanie herného ovládača.

Výhodou je, že sa nemusíte starať o životnosť batérie. To znamená, že nie je nutné dobíjať vstavanú batériu / vymieňať klasické tužkové batérie, ako je to v prípade bezdrôtových gamepadov. Nevýhodou je, že tieto typy gamepadov majú kábel, ktorý môže pri hraní obmedzovať a vy tak nebudete mať zabezpečené dostatočné pohodlie.

gamepad s kablom

Gamepady so vstavanou batériou sa nabíjajú pripojením na kábel

Bezdrôtové gamepady

Bezdrôtové gamepady sa pripájajú k hernej konzole / počítaču prostredníctvom technológie Bluetooth. Signál sa prenáša pomocou vlnovej frekvencie 2,4 GHz. Dosah tohto typu herných ovládačov je zhruba 10 až 20 metrov.

Aby gamepad mohol fungovať, musí byť napojený na zdroj energie – môže ísť o vstavaný akumulátor, nabíjateľné batérie alebo bežné alkalické batérie AA.

Výhodou bezdrôtových gamepadov je, že vás neobmedzuje žiadny kábel, čím je zabezpečený lepší komfort a pohodlie pri hraní hier. Nevýhodou je, že niektoré bezdrôtové modely gamepedov majú oveľa horšiu odozvu.

bezdrotove gamepady

Pri bezdrôtových gamepadoch vás neobmedzuje žiaden kábel

4. Rozdelenie gamepadov

Herné ovládače sa delia na dve skupiny – analógové a digitálne gamepady. Teraz si vysvetlíme, aký je medzi nimi rozdiel.

  • Digitálne gamepady – umožňujú dve polohy tlačidla (zapnuté a vypnuté)
  • Analógové gamepady – v porovnaní s digitálnymi gamepadmi navyše umožňujú snímať aj mieru či silu stlačenia

Pre lepšie pochopenie si uvedieme príklad. Napríklad, ak v závodnej hre budete chcieť  zabočiť do jednej strany (doľava alebo doprava) prostredníctvom tlačidla s digitálnym spínačom, tak v takom prípade nie je možné regulovať silu otáčania. Avšak v prípade analógového joysticku je táto možnosť umožnená – umožňuje snímať mieru či silu stlačenia. Alebo veľmi dobrý príklad je možné uviesť pri brzdení v zákrute pri hraní závodnej hry. V prípade digitálneho gamepadu môžete len prudko brzdiť alebo nebrzdiť, pretože sú k dispozícií len dve polohy tlačidla. V prípade analógového gamepadu môžete ísť do zákruty plynulo a nemusíte do tlačidiel ťukať. Z toho teda vyplýva, že ak ste milovníkmi závodných hier, pre vás je vhodnejší analógový gamepad.

5. Tlačidlá a ovládacie prvky gamepadu

Väčšina gamepadov je vybavená zvyčajne desiatimi tlačidlami, no nájdu sa aj také modely, ktoré majú menej alebo viac tlačidiel. Takže na trhu môžete nájsť herné ovládače, ktoré sú vybavené minimálne šiestimi tlačidlami a maximálne štrnástimi tlačidlami. Tlačidlá na herných ovládačoch môžu mať pevnú funkciu (nemennú) alebo ich je možné naprogramovať(zaistí lepší komfort pri hraní hier).

Niektorí hráči uprednostňujú väčšie množstvo tlačidiel, pretože im umožňujú plne si prispôsobiť ovládanie hier – pomocou nich je možné zvládnuť viac úkonov. Ak však hrávate jednoduchšie hry, v takom prípade vám bude zbytočne veľký počet tlačidiel, pretože by vám len zavadzali. V takom prípade vám postačí základný gamepad s menším počtom tlačidiel.

Tlačidlá a ovládacie prvky majú na gamepade svoje miesto. V ľavej časti herného ovládača je umiestnený smerový kríž (nazývaný aj D-pad), ktorý patrí k základným ovládacím prvkom gamepadu. V pravej časti herného ovládača sa nachádzajú štyri ovládacie tlačidlá, ktoré sa odlišujú buď farbou, číslami alebo tvarmi. Po stranách gamepadu sa nachádzajú ďalšie ovládacie tlačidlá, tzv. triggery. Rozlišujú sa podľa strany – pravý trigger (skratka RT) a ľavý trigger (skratka LT). Bežným ovládacím prvkom na gamepade je aj joystick, čo sú vlastne analógové páčky, ktoré umožňujú lepšie ovládanie niektorých druhov hier. Okrem spomínaných tlačidiel sa na gamepade nachádzajú aj ďalšie ovládacie prvky či tlačidlá, medzi ktoré patrí touchpad, tlačidlo štartu a výberu.

6. Ergonómia gamepadu

Každý jeden model gamepadu má ergonomický tvar. Rozdiel je však v tom, že niektoré sú ergonomicky oveľa viac vydarenejšie ako iné. Vplýva na to nielen tvar herného ovládača, ale aj rozmiestnenie tlačidiel.

Neexistuje jeden model herného ovládača, ktorý by vyhovoval všetkým. Dôvodom je, že každý hráč má iný tvar a veľkosť rúk. takže je pochopiteľné, že ten model, čo vyhovuje jednému, tak nemusí pasovať druhému hráčovi. Jednoducho každému vyhovuje niečo iné. Preto je dobré pred samotnou kúpou si gamepad chytiť do ruky, prípadne ak je to možné, tak si ho aj vyskúšať. Ak si budete môcť gamepad aj reálne vyskúšať, tak pri hraní môžete zistiť pozitíva herného ovládača a rovnako môžete odhaliť aj jeho nedostatky.

7. Rozmery a hmotnosť gamepadu

Možno by ste neverili, ale rozmery a hmotnosť gamepadu sú veľmi dôležité parametre, ktoré majú veľký vplyv pri jeho výbere. Toto si však uvedomíte až po niekoľkých hodinách či dňoch hrania hier. Dôvod je celkom jednoduchý – je veľký rozdiel, ak držíte v rukách gamepad, ktorý váži 200 gramov alebo taký, ktorý je raz toľko ťažší a teda váži 400 gramov.

Bežné rozmery gamepadov majú šírku približne okolo 15 cm a na výšku a hrúbku zhruba 10 cm. Čo sa týka hmotnosti, tak bežná hmotnosť je od 200 gramov až do 300 gramov. Hmotnosť do značnej miery vplýva aj na pohodlie počas dlhšieho hrania hier.

8. Funkcie gamepadu

Pri výbere gamepadu je dobré sa zamerať aj na funkcie, ktoré by mal gamepad poskytovať. Tie majú vplyv na hranie hier, napríklad môžu hranie uľahčiť. Medzi najznámejšie funkcie gamepadu patria nasledujúce:

  • Vibrovanie (vibračná odozva) – jedná sa o spätnú odozvu, ktorá upozorňuje hráča hry na nejaký proces alebo situáciu počas hrania hry. Bežné modely gamepadov majú jednotnú intenzitu, v prípade drahších a kvalitnejších modelov môže byť vibračná odozva rôzna. Dokonca niektoré modely umožňujú nastavenie intenzity vibrovania.
  • Vstup port pre slúchadlá / headset – niektoré modely gamepadov môžu byť vybavené vstupným portom s 3,5 mm konektorom (3,5 mm Jack), vďaka ktorému si môže hráč pripojiť slúchadlá alebo headset s mikrofónom. Mnoho herných slúchadiel alebo headsetov má krátky pripájací kábel a tým pádom by ste museli byť veľmi blízko pri obrazovke. Výhodou je, ak sa tento port nachádza na bezdrôtovom gamepade – vďaka nemu môžete pohodlne sedieť aj ďalej od obrazovky
  • Senzory pohybu – vďaka tejto funkcii je možné gamepad ovládať aj samotným pohybom a nielen pomocou tlačidiel. Túto funkciu podporujú len niektoré druhy hier, ako napríklad závodné hry, kde môžete vozidlo ovládať pohybom herného ovládača smerom doľava / doprava.
  • Nastavenie herných režimov – táto funkcia umožňuje nastavenie gamepadu podľa typu hranej hry. Nastaviť sa dajú viaceré ovládacie prvky, ktoré menia citlivosť reagovania (napríklad začnú / nezačnú analógovo reagovať)
  •  Podsvietenie – ovládacie prvky na gamepade sú podsvietené, čo plní funkciu praktickú, respektíve estetickú. Okrem toho však táto funkcia umožňuje meniť farbu podsvietenia a to podľa toho, aká je atmosféra v hre, teda keď sa počas hrania hry niečo udeje – gamepad bliká na zeleno, modro alebo červeno
  • Plocha pre prídavné závažie – niektoré modely gamepadov majú v sebe úložné plochy pre uloženie miniatúrnych závaží. Táto funkcia slúži na vyváženie herného ovládača – závažia umožňujú presunúť ťažisko gamepadu, čím je možné zlepšiť stabilitu a ergonómiu. Túto funkciu vyhľadávajú prevažne skúsení a profesionálni hráči.

9. Dizajn gamepadu

Na našom trhu sa nachádza široký výber gamepadov, ktoré sú dostupné v rôznych dizajnoch. Vybrať si môžete herné ovládače rozličných tvarov a farieb. Medzi klasické patria čierne a biele gamepady, ale na výber sú aj iné farebné prevedenia. Navyše, niektoré modely sú vybavené dizajnovým podsvietením, ktoré sa mení podľa atmosféry hry.

Dizajn si vyberte podľa vašich preferencií a požiadaviek. Treba však podotknúť, že si musíte dať pozor na to, aby dizajnové prvky neboli na úkor funkčnosti.

10. Overené značky

Dobrá značka nie je vždy zárukou dobrej či vyššej kvality. Ale pokiaľ sú mnohí zákazníci so značkou spokojní, je lepšie vsadiť na takúto overenú značku ako na neznámu. Gamepady sú dostupné na trhu od viacerých výrobcov. Medzi najznámejšie značky týchto herných ovládačov patria:

Sony

Japonská spoločnosť Sony vznikla 7. mája 1946. Zakladateľmi boli mladý inžinier Masaru Ibuka a fyzik Akio Morita. V súčasnosti táto spoločnosť patrí k japonským gigantom na trhu s elektronikou. Vyrába televízory, rádiá, počítače, kamery, fotoaparáty, herné konzoly, gamepady, mobily a mnoho ďalšieho.

Pre Sony bol rok 1994 prelomovým. Spoločnosť vydala svoju prvú hernú konzolu PlayStation, ktorá v tej dobe vynikala perfektnou grafikou a rýchlo sa stala revolučným zariadením. Aj v súčasnosti je spomínaná herná konzola populárna a veľmi obľúbená. (Zdroj:https://techbox.dennikn.sk)

Microsoft

Americká firma Microsoft Corporation vznikla 4. apríla 1975. Založili ju Bill Gates a Paul Allen. V súčasnosti patrí k najbohatším a najväčším firmám na svete.  Medzi najznámejšie produkty patrí operačný systém Microsoft Windows a herná konzola Xbox. Vo svojej ponuke má firma aj svoje gamepady (bezdrôtové  modely a gamepady s káblom).

Nintendo

Nintendo je japonská spoločnosť, ktorá vznikla v roku 1889. Založil ju Fusadžiro Jamauči. Spoločnosť sa orientuje na výrobu  herných konzol a videohier. Medzi najznámejšiu arkádovú hru patrí Super Mário (postavou v hre je inštalatér Mário). V ponuke nájdete aj rôzne typy gamepedov – klasické i dizajnové.

11. Cena, pomer ceny a kvality

Ak sa rozhodnete kúpiť nový gamepad, ako prvé by vás mala zaujímať maximálna cena, ktorú ste ochotní doňho investovať. Na našom trhu nájdete široký výber herných ovládačov, ktoré sú dostupné v rôznych cenových hladinách. Ich cena je závislá od parametrov alebo samotnej značky.

Základné prevedenie gamepadov s káblom sa pohybuje od 6 do 12 eur. V prípade týchto modelov však nerátajte s perfektnou kvalitou a rovnako ani nemôžete očakávať, že herný ovládač v tejto cenovej kategórií bude mať množstvo funkcií.

Za kvalitnejšie gamepady s káblom si priplatíte o niečo viac – pohybujú sa v cene zhruba od 12 do 20 eur. Pokiaľ máte záujem o bezdrôtový gamepad so základnými funkciami, tak kvalitný model si viete zaobstarať už od 45 eur.

Pokiaľ však chcete kvalitný gamepad s nadupanými funkciami, a ktorý aj čo to vydrží a zároveň splní aj vaše náročnejšie požiadavky, budete si musieť priplatiť.  Najkvalitnejšie dizajnové gamepady s väčším množstvom funkcií vás môžu stáť aj viac ako 100 eur.

Často kladené otázky o gamepade

Existuje univerzálny gamepad?

Odpoveď nie je celkom jednoznačná. Pokiaľ chcete používať gamepad napríklad na hernej konzole PlayStation a zároveň na počítači alebo notebooku, v takom prípade existuje univerzálny ovládač.

Ak by ste však chceli jeden a ten istý gamepad používať na PlayStation a Xbox, tak v tomto prípade neuspejete. Neexistuje univerzálny gamepad na herné konzoly. Každá jedna konzola má svoj špecifický herný ovládač.


Aký je rozdiel medzi digitálnym a analógovým gamepadom?

Digitálne gamepady umožňujú len dve polohy tlačidla (zapnuté / vypnuté), pričom analógové herné ovládače navyše umožňujú snímať mieru či silu stlačenia.


Sú gamepady dostupné len v čiernej farbe alebo aj v rôznych farebných prevedeniach?

Gamepady sú na našom trhu dostupné v rôznych farebných prevedeniach. Medzi bežné farby patrí čierna a biela, dostupné sú však aj ďalšie farby, napríklad červená, modrá, zelená a ďalšie.


Ktoré gamepady sú lacnejšie – s káblom alebo bezdrôtové?

V súčasnosti sú veľmi obľúbené bezdrôtové gamepady, ktoré nie sú obmedzujúce dĺžkou kábla. Sú však vo vyšších cenových hladinách ako klasické gamepady s káblom. Takže lacnejšie modely gamepadov sú jednoznačne tie s káblom.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 7 Priemerne: 4.9]