Test najlepších kávovarov 2017

testy kavovarovŠálka kvalitnej kávy s prenikavou vôňou je neodmysliteľnou súčasťou ranného rituálu mnohých z vás. Vzhľadom na hektický spôsob života a túžbu po kvalitnej káve sa podniky ponúkajúce kávu so sebou tešia čoraz väčšej obľube.

Veď ako by aj nie, mletá káva zaliata vriacou vodou sa lahodnému espressu z čerstvo pomletej kávy nevyrovná. Práve preto sa čoraz viac kávovar dostáva do domácnosti a zastáva nezastupiteľné miesto na kuchynskej linke. Ako sme už naznačili, hlavnou funkciou kávovaru je rýchla príprava kvalitnej kávy stlačením jedného tlačidla.

Samotný spôsob výroby kávy od jej pomletia, zaliatia, až po napenenie mlieka závisí od druhu kávovaru a jeho špecifických vlastností. Ak teda zvažujete kúpu kávovaru a neviete sa rozhodnúť, prinášame vám prehľad základných druhov kávovarov a zopár kritérií na ktoré treba pri jeho výbere myslieť. Tento článok, ktorý obsahuje testy kávovarov pre vás porovnáva rôzne kávovary aby ste mali jednoduchšie rozhodovanie pri nákupe.

V našom teste kávovarov nájdete porovnanie tých najlepších kávovarov. V prípade, že ste nerozhodný, ktorý kávovar by ste si mali kúpiť, určite vám pomôže náš test tých najobľúbenejších kávovarov na trhu.

 

Test – TOP7 najlepšie automatické kávovary

Test – TOP7 najlepšie pákové kávovary

Test – TOP3 najlepšie kapsulové kávovary

Test – TOP3 najlepšie prekvapkávacie kávovary

Ako vybrať ten najlepší kávovar?

Ešte pred tým ako sa rozhodnete vstúpiť do obchodu, alebo aktívne vyhľadávať kávovary na internete si odpovedzte na otázky : Čo od kávovaru očakávate? Ako často ho budete používať? Prípadne zvážte svoju technickú zdatnosť a samozrejme finančné možnosti. Uľahčí vám to výber a samotnú orientáciu v kávovaroch.

Samotné kávovary sa delia do 4 základných kategórií:

 1. Pákové kávovary – Pre tých z vás, ktorí si potrpíte skôr na chuť a vôňu čerstvej kávy je ideálny pákový kávovar. Jeho obsluha si však vyžaduje dostatok času a aspoň základné skúsenosti. Neobsahuje zásobník určený na kávu, takže ak túžite po šálke čerstvej kávy musíte si ju v prvom rade zomlieť, a až potom môžete naplniť sitko a začať s prípravou.
  Po skončení musíte zas manuálne vypnúť prúd vriacej vody, páku so sitkom vybrať a dôkladne poumývať. Čas, ktorý do prípravu i údržby kávovaru investujete sa vám vráti v podobe čerstvej kávy s výraznou chuťou a arómou. Pákový kávovar je drahší, ale stále cenovo prijateľný.
 2. Automatické kávovary – Do vyššej cenovej skupiny však nepochybne patrí automatický kávovar, ktorého cena začína od niekoľko stoviek eur. V porovnaní s predchádzajúcim modelom vám ušetrí množstvo času. Väčšina týchto kávovarov si sama zomelie kávové zrná, vyčistí sa, prípadne odstráni nepríjemný vodný kameň.
  Stačí si len na displeji skontrolovať či máte dostatok vody, alebo kávy, stlačiť tlačidlo a všetko ostatné urobí kávovar za vás. Veľmi rýchlo tak dostanete čerstvú, lahodnú kávu bez akejkoľvek námahy.
 3. Kapsulové kávovary – Okrem vyššie spomínaných kávovarov na trhu dostanete aj špeciálny kapsulový kávovar, ktorého veľkým obmedzením sú však práve kapsule. Tie musia byť kompatibilné s konkrétnym typom kávovaru. Neoceniteľnou výhodou je ale jednoduchá príprava, iba doplníte vodu, vložíte kapsulu a po chvíľke je káva hotová.
  Kapsule sú k dispozícií vo viacerých príchutiach a kombináciách, môžete si teda spraviť to, na čo máte chuť napríklad obľúbené kapučíno, či silné espresso. Samotný kávovar patrí do kategórie tých lacnejších, avšak kúpou kapsúl sa náklady na šálku kávy zvyšujú, s čím treba pri kúpe počítať.
 4. Prekvapkávacie kávovary – Ak teda patríte medzi kávových fanatikov, ktorým záleží skôr na počte káv, ako na samotnej chuti, zamerajte sa na prekvapkávacie kávovary.
  Fungujú na princípe postupného prekvapkávania zaliatej mletej kávy do väčšej nádoby, čím získate veľké množstvo kávy za krátky čas. Naviac ich kúpite len za pár desiatok eur.

Parametre kávovaru

V prípade, že teda už približne viete aký druh kávovaru bude pre vás ten najlepší netreba zabúdať ani na vlastnosti aké by mal spĺňať. Podľa čoho teda vybrať ten správny kávovar?

 1. Teplota vody– pri príprave kávy zohráva dôležitú úlohu. Iba pri správnej teplote sa z kávy uvoľnia všetky potrebné látky a káva má lahodnú chuť s prenikavou arómou. Najideálnejšia teplota sa pohybuje v rozmedzí 87- 93 stupňov, čo znamená, že voda by sa nemala začať v kávovare variť. Niektoré kávovary umožňujú nastavenie vlastnej teploty, iné zas teplotu vody ani neuvádzajú. S teplotou vody veľmi úzko súvisí aj produkcia pary, ktorá je nevyhnutná pre správne napenenie mlieka. Čím dlhšie teda kávovar produkuje paru tým lepšie.
 2. Sparovacia jednotka – je veľmi dôležitým prvkom najmä vtedy, ak máte radi silnejšiu kávu s výraznou chuťou. Predstavuje nádobu v ktorej sa káva utláča a následne ňou preteká horúca voda. Čím je teda kapacita sparovacej jednotky väčšia, tým lepšie. Okrem veľkosti si však nezabudnite všimnúť, či daný kávovar umožňuje jej jednoduché vybratie a vyčistenie. V prípade, že sa vám upchá, alebo zanesie, nemusíte bežať do servisu, vyčistíte si ju sami doma.
 3. Tlak kávovaru – na samotnej chuti kávy sa do istej miery podieľa aj hodnota tlaku, ktorý je v kávovare počas celej prípravy kávy. Je potrebné však zdôrazniť, že vyšší tlak, 15, 16, 17 a viac barov vôbec neznamená kvalitnejšiu kávu, keďže väčšina kávovarov počas sparovania dosiahne tlakové maximum, ktoré postupne klesá. Tlak by mal byť počas celého procesu rovnaký a dosahovať hodnotu minimálne 9 barov.
 4. Kávovar s mlynčekom – pri automatických kávovaroch je okrem vyššie spomínaných bodov veľmi dôležité si všímať, či súčasťou daného kávovaru je aj mlynček s nastaviteľnou hrúbkou mletia. Budete mať tak každý deň nielen čerstvo namletú kávu, ale aj do takej hrúbky, ktorá je pre vás tá najlepšia.
 5. Údržba kávovaru – zahŕňa najmä pravidelné odvápňovanie, čistenie sparovacej jednotky a jednotlivých častí kávovaru. Ak na tieto úkony nemáte dostatok času a ráno pijete kávu za pochodu, neustále čistenie by vás len zdržiavalo a po čase určite prestalo baviť. Dôkladne teda zvážte svoje časové možnosti, ak máte dostatok financií zvoľte radšej kávovar, ktorý má tak funkciu čistenia, ako aj odvápňovania a ďalších potrebných úkonov.

Vrátane predchádzajúcich kritérií je veľmi dobré si všimnúť, či kávovar dokáže predhriať šálku, alebo v prípade, že ho necháte zapnutý sa vypne sám. Taktiež zvážte kde ho v kuchyni umiestnite, tak aby vám ladil so zvyškom kuchyne. Ak sa teda chystáte kúpiť kávovar, neunáhlite sa, pokojne si nechajte urobiť v ňom kávu, prečítajte si recenzie a pýtajte sa čokoľvek čo vás napadne.

Test najlepších kávovarov 2017
4.9 (97.14%) 7 recenzií

Leave a Reply