testy kavovarovŠálka kvalitnej kávy s prenikavou vôňou je neodmysliteľnou súčasťou ranného rituálu mnohých z vás. Vzhľadom na hektický spôsob života a túžbu po kvalitnej káve sa podniky ponúkajúce kávu so sebou tešia čoraz väčšej obľube.

Veď ako by aj nie, mletá káva zaliata vriacou vodou sa lahodnému espressu z čerstvo pomletej kávy nevyrovná. Práve preto sa čoraz viac kávovar dostáva do domácnosti a zastáva nezastupiteľné miesto na kuchynskej linke. Ako sme už naznačili, hlavnou funkciou kávovaru je rýchla príprava kvalitnej kávy stlačením jedného tlačidla.

Samotný spôsob výroby kávy od jej pomletia, zaliatia, až po napenenie mlieka závisí od druhu kávovaru a jeho špecifických vlastností. Ak teda zvažujete kúpu kávovaru a neviete sa rozhodnúť, prinášame vám prehľad základných druhov kávovarov a zopár kritérií na ktoré treba pri jeho výbere myslieť. Tento článok, ktorý obsahuje testy kávovarov pre vás porovnáva rôzne kávovary aby ste mali jednoduchšie rozhodovanie pri nákupe.

V našom teste kávovarov nájdete porovnanie tých najlepších kávovarov. V prípade, že ste nerozhodný, ktorý kávovar by ste si mali kúpiť, určite vám pomôže náš test tých najobľúbenejších kávovarov na trhu.

Test – TOP 7 najlepšie automatické kávovary

Názov modeluHodnotenieVýhody, nevýhody produktuPribližná cena
DeLonghi Dinamica Plus ECAM 370.70.Bautomaticky kavovar DeLonghi Dinamica Plus ECAM 370.70.B95 %; 30 recenzií

Výhody produktu:
+ Vysoká kvalita a chuť kávy
+ Jednoduché ovládanie
+ Prispôsobiteľné nastavenia

Nevýhody produktu:
- Vyššia cena
- Veľká veľkosť
- Častá potreba čistenia

659€
DeLonghi Dinamica ECAM 350.55.Bautomaticky kavovar DeLonghi Dinamica ECAM 350.55.B99 %; 105 recenzií

Výhody produktu:
+ Vysoká kvalita
+ Jednoduchá obsluha
+ Veľký výber nápojov

Nevýhody produktu:
- Niektorí užívatelia uvádzajú, že nádobka na vodu by mohla byť väčšia

579€
Krups Evidence Eco EA897B10automaticky kavovar Krups Evidence Eco EA897B1096 %; 24 recenzií

Výhody produktu:
+ Veľký zásobník na vodu
+ Automatické čistenie
+ Veľa druhov káv

Nevýhody produktu:
- Jemne hlučný pri mletí kávy
- Menší zásobník na kávový odpad

459€
4.
De'Longhi ECAM 220.80.SB Magnifica Start Milkautomaticky kavovar De'Longhi ECAM 220.80.SB Magnifica Start Milk97 %; 10 recenzií

Výhody produktu:
+ Prívetivé ovládanie
+ Skvelý dizajn
+ Jemná pena pri kapučíne

Nevýhody produktu:
- Neintuitívne nastavenie

449€
5.
DeLonghi Magnifica Evo ECAM 290.61.Bautomaticky kavovar DeLonghi Magnifica Evo ECAM 290.61.B97 %; 35 recenzií

Výhody produktu:
+ Jednoduchá údržba
+ Rôzne nastavenia objemu kávy

Nevýhody produktu:
- Absencia možnosti regulácie hustoty napenenia mlieka
- Absencia schopnosti individuálnej prípravy šľahačkového mlieka

449€
6.
DeLonghi Magnifica S ECAM 22.115.Bautomaticky kavovar DeLonghi Magnifica S ECAM 22.115.B92 %; 34 recenzií

Výhody produktu:
+ Tichý
+ Veľa nastavení
+ Relatívne nízka cena

Nevýhody produktu:
- Zložitejší proces odvápňovania

319€
7.
DeLonghi Magnifica S ECAM 21.117.Bautomaticky kavovar DeLonghi Magnifica S ECAM 21.117.B89 %; 93 recenzií

Výhody produktu:
+ Výborný pomer cena/výkon
+ Výborná pena
+ Jednoduché čistenie

Nevýhody produktu:
- Absencia displeju
- Jemne menší objem nádobky na vodu

319€

Test – TOP 7 najlepšie pákové kávovary

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Sage BES875BSS
pakovy kavovar Sage BES875BSS
99 %; 18 recenzií649€
2.Lelit Anita PL042TEMD
pakovy kavovar Lelit Anita PL042TEMD
97 %; 5 recenzií639€
3.DeLonghi La Specialista Arte EC 9155.W
pakovy kavovar DeLonghi La Specialista Arte EC 9155.W
90 %; 9 recenzií459€
4.DeLonghi Icona Vintage ECOV 311.BK
pakovy kavovar DeLonghi Icona Vintage ECOV 311.BK
93 %; 8 recenzií159€
2.DeLonghi Dedica EC 685.M
pakovy kavovar DeLonghi Dedica EC 685.M
93 %; 80 recenzií169€
3.Sencor SES 4040BK
pakovy kavovar Sencor SES 4040BK
85 %; 17 recenzií139€
7.Sencor SES 1710BK
pakovy kavovar Sencor SES 1710BK
89 %; 67 recenzií69€

Test – TOP 3 najlepšie kapsulové kávovary

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Krups Nescafé Dolce Gusto Mini Me KP123B31
kapsulovy kavovar Krups Nescafé Dolce Gusto Mini Me KP123B31
93 %; 53 recenzií79€
2.DeLonghi Nespresso Inissia EN 80.B
kapsulovy kavovar DeLonghi Nespresso Inissia EN 80.B
91 %; 15 recenzií79€
3.Krups Nescafé Dolce Gusto Genio S KP240B10
kapsulovy kavovar Krups Nescafé Dolce Gusto Genio S KP240B10
91 %; 5 recenzií79€

Test – TOP 3 najlepšie prekvapkávacie kávovary

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Sencor SCE 3700BK
prekvapkavac Sencor SCE 3700BK
83 %; 7 recenzií29€
2.Sencor SCE 2100BK
prekvapkavac Sencor SCE 2100BK
96 %; 4 recenzie25€
3.Esperanza EKC 006
prekvapkavac Esperanza EKC 006
97 %; 9 recenzií19€

Ako vybrať ten najlepší kávovar?

Ešte pred tým ako sa rozhodnete vstúpiť do obchodu, alebo aktívne vyhľadávať kávovary na internete si odpovedzte na otázky : Čo od kávovaru očakávate? Ako často ho budete používať? Prípadne zvážte svoju technickú zdatnosť a samozrejme finančné možnosti. Uľahčí vám to výber a samotnú orientáciu v kávovaroch.

Samotné kávovary sa delia do 4 základných kategórií:

A. Pákové kávovary – Pre tých z vás, ktorí si potrpíte skôr na chuť a vôňu čerstvej kávy je ideálny pákový kávovar. Jeho obsluha si však vyžaduje dostatok času a aspoň základné skúsenosti. Neobsahuje zásobník určený na kávu, takže ak túžite po šálke čerstvej kávy musíte si ju v prvom rade zomlieť, a až potom môžete naplniť sitko a začať s prípravou.
Po skončení musíte zas manuálne vypnúť prúd vriacej vody, páku so sitkom vybrať a dôkladne poumývať. Čas, ktorý do prípravu i údržby kávovaru investujete sa vám vráti v podobe čerstvej kávy s výraznou chuťou a arómou. Pákový kávovar je drahší, ale stále cenovo prijateľný.

B. Automatické kávovary – Do vyššej cenovej skupiny však nepochybne patrí automatický kávovar, ktorého cena začína od niekoľko stoviek eur. V porovnaní s predchádzajúcim modelom vám ušetrí množstvo času. Väčšina týchto kávovarov si sama zomelie kávové zrná, vyčistí sa, prípadne odstráni nepríjemný vodný kameň.
Stačí si len na displeji skontrolovať či máte dostatok vody, alebo kávy, stlačiť tlačidlo a všetko ostatné urobí kávovar za vás. Veľmi rýchlo tak dostanete čerstvú, lahodnú kávu bez akejkoľvek námahy.
Lacnejšou alternatívou automatických kávovarov sú poloautomatické kávovary. Ako už samotný názov napovedá, nie všetky funkcie sú automatizované. Väčšina poloautomatických kávovarov neobsahuje mlynček, takže je potrebné ručné mletie aj nasypanie kávy do prístroja.

C. Kapsulové kávovary – Okrem vyššie spomínaných kávovarov na trhu dostanete aj špeciálny kapsulový kávovar, ktorého veľkým obmedzením sú však práve kapsule. Tie musia byť kompatibilné s konkrétnym typom kávovaru. Neoceniteľnou výhodou je ale jednoduchá príprava, iba doplníte vodu, vložíte kapsulu a po chvíľke je káva hotová.
Kapsule sú k dispozícií vo viacerých príchutiach a kombináciách, môžete si teda spraviť to, na čo máte chuť napríklad obľúbené kapučíno, či silné espresso. Samotný kávovar patrí do kategórie tých lacnejších, avšak kúpou kapsúl sa náklady na šálku kávy zvyšujú, s čím treba pri kúpe počítať.

D. Prekvapkávacie kávovary – Ak teda patríte medzi kávových fanatikov, ktorým záleží skôr na počte káv, ako na samotnej chuti, zamerajte sa na prekvapkávacie kávovary.
Fungujú na princípe postupného prekvapkávania zaliatej mletej kávy do väčšej nádoby, čím získate veľké množstvo kávy za krátky čas. Naviac ich kúpite len za pár desiatok eur.

Okrem základných kategórií kávovarov poznáme aj niekoľko menej typických kávovarov:

Retro kávovary
Pri retro kávovaroch sa kladie veľký dôraz na vonkajší vzhľad kávovaru. Častokrát totiž ide o dizajnový doplnok kuchyne v štýle rokov minulých.
Retro kávovary sú najmä pre svoj zaujímavý vzhľad väčšinou drahšie.
Kombinované kávovary
Kombinované kávovary v sebe spájajú viacero spôsobov prípravy kávy. Spájajú minimálne dva spôsoby, napríklad pákový a prekvapkávací spôsob.
Hoci tieto kávovary sú celkom praktické, nie vždy sú aj cenovo výhodné.
Kávovary na prelievanú kávu
Systém fungovania kávovarov na prelievanú kávu je založený na miernom prúde vody, ktorá nepretržite tečie do šálky. Vďaka tomuto systému sa kávové zrná vo vode lepšie uvoľnia, čím sa chuť kávy stáva bohatšou.
Prenosné kávovary
Prenosné kávovary sú prispôsobené tak, aby ich prenášanie bolo čo najjednoduchšie. Ide teda o menšie prístroje, ktoré sú väčšinou vybavené batériou. Spôsob prípravy kávy pritom môže byť akýkoľvek.
Moka kávovary
Moka kávovary v podstate tvorí hliníková kanvica osemuholníkového tvaru. Tieto kávovary sú dokonalé pre milovníkov espressa. Cenovo patria moka kávovary k tým najdostupnejším, no stále sa vyrábajú v rôznych veľkostiach a farebných prevedeniach.
Ako pripraviť kávu v automatickom kávovari?

Orientačný návod na prípravu kávy v automatickom kávovari

Parametre kávovaru

V prípade, že teda už približne viete aký druh kávovaru bude pre vás ten najlepší netreba zabúdať ani na vlastnosti aké by mal spĺňať. Podľa čoho teda vybrať ten správny kávovar?

1. Teplota vody

Pri príprave kávy zohráva dôležitú úlohu. Iba pri správnej teplote sa z kávy uvoľnia všetky potrebné látky a vzniká tak tá najlepšia káva lahodnej chuti s prenikavou arómou. Najideálnejšia teplota sa pohybuje v rozmedzí 87- 93 stupňov, čo znamená, že voda by sa nemala začať v kávovare variť. Niektoré kávovary umožňujú nastavenie vlastnej teploty, iné zas teplotu vody ani neuvádzajú. S teplotou vody veľmi úzko súvisí aj produkcia pary, ktorá je nevyhnutná pre správne napenenie mlieka. Čím dlhšie teda kávovar produkuje paru tým lepšie.

2. Sparovacia jednotka

Je veľmi dôležitým prvkom najmä vtedy, ak máte radi silnejšiu kávu s výraznou chuťou. Predstavuje nádobu v ktorej sa káva utláča a následne ňou preteká horúca voda. Čím je teda kapacita sparovacej jednotky väčšia, tým lepšie. Okrem veľkosti si však nezabudnite všimnúť, či daný kávovar umožňuje jej jednoduché vybratie a vyčistenie. V prípade, že sa vám upchá, alebo zanesie, nemusíte bežať do servisu, vyčistíte si ju sami doma.

TIP: VIDEOAko pripraviť Cappuccino v kávovare DeLonghi ECAM 22.110 B

3. Tlak kávovaru

Na samotnej chuti kávy sa do istej miery podieľa aj hodnota tlaku, ktorý je v kávovare počas celej prípravy kávy. Je potrebné však zdôrazniť, že vyšší tlak, 15, 16, 17 a viac barov vôbec neznamená kvalitnejšiu kávu, keďže väčšina kávovarov počas sparovania dosiahne tlakové maximum, ktoré postupne klesá. Tlak by mal byť počas celého procesu rovnaký a dosahovať hodnotu minimálne 9 barov.

4. Príkon a spotreba kávovaru

Nejde o úplne najdôležitejšie parametre, keďže kávovar býva málokedy zapnutý dlhšie ako pár minút, ale je dobré vedieť čo znamenajú.
Príkon kávovaru ovplyvňuje ako rýchlo sa prístroj nahreje ako aj to, koľko mu bude trvať samotná príprava zvoleného nápoja. Pri vyššom výkone kávovar spotrebuje aj viac elektrickej energie. Zároveň však kávu pripraví rýchlejšie.
Spotreba nebýva uvedená na všetkých kávovaroch, ale jednoducho sa dá vypočítať z príkonu. Vo všeobecnosti si zvýšenú spotrebu elektriny kávovarom s vyšším výkonom nejako zvlášť nevšimnete, pokiaľ ju však chcete šetriť, odporúčame kávovar s funkciou automatického vypnutia. Táto funkcia zabezpečí, že aj keď kávovar zabudnete vypnúť, vypne sa sám. Ďalšou alternatívou je kávovar s funkciou úsporného režimu. Vďaka tejto funkcii sa kávovar pri nepoužívaní úplne nevypne, ale zároveň nebude zbytočne čerpať elektrinu.

5. Ovládanie

Pri kúpe kávovaru by ste určite mali vziať do úvahy aj ovládanie kávovaru.
Pokiaľ patríte medzi náročných používateľov, odporúčame vám siahnuť po kávovare vybavenom displejom. Displej jednak slúži na ovládanie, ale tiež ako komunikačný kanál, cez ktorý vám kávovar oznámi potrebu doplnenia vody alebo čistenia.
Na trhu sú tiež dostupné prístroje s ovládaním pomocou tlačidiel. Ovládanie cez tlačidlá je jednoduché, väčšinou zahŕňa len zvolenie nápoja a niekoľkých špecifikácií.

6. Automatický kávovar s mlynčekom na kávu

Pri automatických kávovaroch je okrem vyššie spomínaných bodov veľmi dôležité si všímať, či súčasťou daného kávovaru je aj mlynček s nastaviteľnou hrúbkou mletia, teda či sa jedná o automatický kávovar s mlynčekom na kávu. Budete mať tak každý deň nielen čerstvo namletú kávu, ale aj do takej hrúbky, ktorá je pre vás tá najlepšia.

7. Údržba kávovaru

Zahŕňa najmä pravidelné odvápňovanie, čistenie sparovacej jednotky a jednotlivých častí kávovaru. Ak na tieto úkony nemáte dostatok času a ráno pijete kávu za pochodu, neustále čistenie by vás len zdržiavalo a po čase určite prestalo baviť. Dôkladne teda zvážte svoje časové možnosti, ak máte dostatok financií zvoľte radšej kávovar, ktorý má tak funkciu čistenia, ako aj odvápňovania a ďalších potrebných úkonov.

8. Cena

Cena kávovarov závisí najmä od funkcií, ktorými je kávovar vybavený. Prinášame vám krátky prehľad cenových kategórií, v ktorých sa pri kúpe kávovaru môžete pohybovať.Najlacnejšie modely nestoja viac ako pár desiatok eur. Kvalitou ale značne zaostávajú za zvyškom trhu. Kávovary, pri ktorých už budete mať istú záruku kvality stoja od 75€ do 145€. Väčšina z nich ponúka základné funkcie, prípadne nejaké menšie vychytávky. V kategórii od 150€ do 250€ sa už stretnete s viacerými pokročilými funkciami. S množstvom funkcií stúpa aj kvalita výslednej kávy, preto ak patríte ku kávovým gurmánom, odporúčame vám orientovať sa práve v tejto kategórii. Kávovary nad 250€ patria už k naozaj moderným zariadeniam s množstvom funkcií. Keď hovoríme o cene kávovarov, cenový strop v tomto prípade skoro neexistuje. Dnes sú dostupné napríklad aj kávovary s cenovkou okolo 1000€. Funkcie a kvalita kávy sa však zlepšujú priamo úmerne s cenou a milovníkov kávy určite nesklamú. Pokiaľ sa pozeráme na jednotlivé typy kávovarov, najväčšiu počiatočnú investíciu si vyžaduje automatický kávovar. O niečo menej stojí kapsulový kávovar, ale pri tomto type sa výdavky zvyšujú opakovaným kupovaním kapsúl. Pákové a prekvapkávacie kávovary patria k lacnejším variantom, pričom stále ponúkajú dobrú kvalitu.

9. Veľkosť

Kávovar patrí medzi stredne veľké elektrické zariadenia, preto pri jeho kúpe treba brať ohľad aj na tento parameter. Veľkosť kávovaru je pri každom type o trošku iná. Plnoautomatické kávovary bývajú zo všetkých najväčšie. Pred ich kúpou je teda nevyhnutné uistiť sa, že pre ne v kuchyni máte dostatok miesta.
Prekvapkávacie kávovary sú o niečo menšie, no stále zaberajú pomerne veľa miesta.
Pákové a kapsulové kávovary sú rozmerovo menšie, a teda sú vhodnou voľbou do menších kuchýň.

Vrátane predchádzajúcich kritérií je veľmi dobré si všimnúť, či kávovar dokáže predhriať šálku, alebo v prípade, že ho necháte zapnutý sa vypne sám. Taktiež zvážte kde ho v kuchyni umiestnite, tak aby vám ladil so zvyškom kuchyne. Ak sa teda chystáte kúpiť kávovar, neunáhlite sa, pokojne si nechajte urobiť v ňom kávu, prečítajte si recenzie a pýtajte sa čokoľvek čo vás napadne.

Okrem základných kritérií na výber kávovaru môžete prihliadnuť aj na niekoľko ďalších. Tieto ale nie sú samozrejmosťou pre každý kávovar. Sú skôr charakteristické pre modernejšie a niekedy aj drahšie modely.

Ďalšie špecifické parametre výberu kávovaru

Kvalita kávy
Hoci vás to možno prekvapí, ale od typu kávovaru záleží ako kvalitnú kávu budete nakoniec piť. Rozdiely pri tom nie sú viditeľné iba medzi jednotlivými typmi, ale aj modelmi.
Najlepšiu kávu vám pripravia automatické a pákové kávovary. Kapsulové a prekvapkávacie sú na tom o niečo horšie, ale kvalita kávy je stále veľmi dobrá.
Kvalita výsledného nápoja ale závisí aj od značky kávy alebo kapsúl, ktoré na prípravu kávy používate. Rovnako aj od kvality celého prístroja, ktorá úzko súvisí s jeho cenou.

Ohrievač šálky
Ohrievač šálky je typický najmä pre kávovary z vyšších cenových kategórií, no pokiaľ je ním kávovar vybavený, kávový zážitok sa posúva na novú úroveň.
Úlohou ohrievača šálky je šálku ohriať ešte pred tým, ako do nej kávovar pripraví nápoj.  Ide najmä o to, že studená šálka predčasne neochladí kávu. Vlažná káva totiž stráca takmer všetko čaro.

Penenie mlieka
Vďaka funkcii penenia mlieka si okrem skvelej kávy môžete pochutnať aj na čerstvo našľahanej pene. Penenie mlieka zabezpečuje parná tryska a pri niektorých modeloch si dokonca viete nastaviť rôzne stupne penenia.

Dizajn kávovaru
V dnešnej dobe plnej vychytávok už kávovar nie je obyčajným spotrebičom. Čoraz častejšie sa stáva doplnkom moderných kuchýň, preto niet divu, že aj samotní výrobcovia sa snažia prispôsobiť a ponúkajú dizajny od výmyslu sveta. Kávovary nájdete v desiatkach farieb a materiálových prevedení tiež nie je málo. Osobitnou kapitolou sú limitované edície, ktoré z jednotlivých modelov robia ešte väčšiu vzácnosť.
Hoci najobľúbenejšie sú stále jednofarebné kávovary, do popredia sa dostávajú aj rôzne netradičné kombinácie viacerých farieb alebo vzorov.
Čo sa týka materiálov, z ktorých sa kávovary vyrábajú, najčastejšie sa používa nerezový kov. Pri lacnejších kávovaroch väčšinu prístroja zase tvorí plast.

Automatické odvápňovanie prístroja
Keďže kávovar je spotrebič, ktorým pri príprave kávy neustále prechádza voda, skôr či neskôr sa to ukáže v podobe usadenín na vnútornej konštrukcii. Kávovar je preto potrebné pravidelne a dôkladne čistiť. Funkcia automatického odvápňovania túto činnosť uľahčuje a urýchľuje. Zároveň prispieva k lepšej kvalite pripravenej kávy.

Nastaviteľná výška výpustu
Výška výstupu, teda výšky, v ktorej bude umiestnený pohár, sa pri novších modeloch nastavuje veľmi jednoducho. Pri starších s ňou však niekedy nepohnete, pretože je zabudovaná napevno.
Výhodou nastaviteľnej výšky výstupu je to, že pri nízky šálkach nebude obsah striekať naokolo, a teda sa šálka nezašpiní. Zároveň pod trysku nebudete mať problém umiestniť ani väčšie poháre.

Uloženie obľúbeného nápoja
Funkcia uloženia obľúbeného nápoja je neoceniteľným pomocníkom najmä vtedy, keď kávovar používate s viacerými ľuďmi, napríklad v rodine alebo v práci. Vďaka tejto funkcii si kávovar zapamätá vaše špecifické požiadavky na prípravu nápoja. Nebudete tak opakovane musieť zadávať veľkosť šálky, penenie mlieka, či množstvo vody.

Zhrnutie tipov pre výber správneho kávovaru

Ak uvažujete nad kúpou kávovaru, najprv je dôležité zodpovedať si niekoľko otázok, ktoré vám pomôžu v rozhodovaní.

Ako prvú vec by ste si mali urobiť jasno v tom, ako často budete kávovar používať. Od toho sa totiž odvíja typ aj model kávovaru, ktorý pre vás bude vhodný. Tiež si premyslite či kávovar chcete iba na prípravu kávy alebo aj iných nápojov.

Z praktického hľadiska si zistite koľko miesta pre kávovar na kuchynskej linke máte a koľko času ste schopný venovať príprave kávy a údržbe kávovaru. Taktiež si dobre rozmyslite rozpočet na kúpu berúc do úvahy ďalšie možné výdavky (napríklad kapsule pri kapsulových kávovaroch).

Na základe odpovedí na vyššie spomenuté otázky si dôkladne prejdite odporúčané parametre, ktoré by ste pred kúpou kávovaru mali zvážiť. V prípade nejasností týkajúcich sa parametrov konkrétneho modelu odporúčame kontaktovať výrobcu alebo sa spýtať predajcu na bližšie informácie. Kávovar je prístroj, ktorý budete používať každý deň, preto si na jeho výbere dajte patrične záležať.

Po kúpe kávovaru si preštudujte všetky funkcie a parametre, ktorými vami zvolení prístroj disponuje. Vyhnete sa tak problémom pri používaní.
Počas používania kávovaru dbajte na správne zaobchádzanie s jednotlivými časťami a tiež na údržbu, ktorá výrazne predĺži životnosť kávovaru.
Pre prípad reklamácie alebo nákupu náhradných dielov je nevyhnutné uchovať si všetky doklady o kúpe zariadenia ako aj záručný list.

Často kladené otázky o kávovaroch

Aké nápoje sa dajú pripraviť pomocou kávovaru?

Kávovar je určený najmä na prípravu rôznych druhov káv. Môžete si tak pochutnať či už na espresse, cappuccine alebo latte. Okrem toho však väčšina výrobcov pridáva aj funkciu na prípravu čaju. V prípade kapsulových kávovarov je výber ešte väčší. Keďže všetko závisí od obsahu kapsule, pripraviť si môžete aj horúcu čokoládu.

Je káva z kávovaru lepšia ako obyčajná zalievaná káva?

Káva z kávovaru sa od tej zalievanej líši najmä kvalitou a chuťou. Kávovar totiž ponúka viacero možností a rôzne úrovne spracovania kávy. Odborníci sa zhodujú na tom, že spracovanie kávovarom robí výslednú kávu lahodnejšou. Rozdielny je aj čas potrebný na prípravu kávy a náročnosť samotnej prípravy. Kávovar spraví väčšinu práce za vás, zatiaľ čo pri obyčajnej káve sa musíte postarať o vriacu vodu ako aj prípravu šálky a jej obsahu.

Dajú sa kapsule z kapsulových kávovarov použiť opakovane?

Kapsule na viacero použití neboli donedávna dostupné. V súčasnosti si však už niekoľko veľkých značiek v tomto odvetví zvolilo ekologickejšiu cestu a kapsule na opakované použitie ponúkajú. Nekupujete tak stále nové kapsule, ale tie na viacero použitý napĺňate mletou kávou. Pokiaľ plánujete používať ekologické kapsule, pred kúpou kávovaru sa uistite či použitie takýchto kapsúl daný model podporuje. Informácie vám poskytne predajca alebo výrobca.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 14 Priemerne: 4.9]