najlepsia kavaKáva je všeobecný termín pre nápoj, základom ktorého je vylúhovaný obsah kávových bôbov, či už mletých alebo čerstvo rozdrvených. Tento všeobecný termín však v sebe ukrýva delenia, o ktorých mnohí vedieť nemusia. Delenia v sebe ukrývajú detaily a rozdiely, vďaka ktorým si človek môže nájsť ten najužitočnejšínajlahodnejší druh kávy. Nakoľko aj pri káve platí porekadlo „sto ľudí, sto chutí“, výber tej správnej kávy je dôležitý a zmysluplný. Správny výber kávy Vám môže znásobiť nielen Váš pôžitok z nej, no napomôže Vám aj tým, že si zmaximalizujete to, po čom mnohí „kávičkári“ bažia a nevedia si predstaviť bez toho život – reč ide práve o kofeíne.

Kofeín je neurostimulátor a je hlavným stredobodom mnohých ľudí, kupujúcich kávu. Vďaka kofeínu a iným látkam obsiahnutým v káve je človek vnímateľnejší, revitalizovaný či prípadne naštartovaný na pracovný deň. Kofeín je schopný výrazne zvýšiť efektivitu vo fyzickej práci, myslení, v zlepšení nálady, prekrveniu organizmu a pod. Káva je taktiež plná antioxidantov, vďaka čomu pravidelné pitie kávy napomáha nielen v boji proti voľným radikálom, no taktiež aj v boji proti rôznym chronickým chorobám.

Náš test kávy vám predstavuje rebríček tých najlepších zrnkových káv, mletých káv a instantných káv, ktoré nájdete na slovenskom trhu. Taktiež, ak hľadáte najlepšiu kávu do automatického kávovaru alebo sa pýtate, „akú kávu do kávovaru“, ste na správnom mieste. Zároveň, sa vám snažíme odporučiť, aká je tá najlepšia káva na Slovensku. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie zrnkové kávy

Názov modeluHodnoteniePribližná cena; Typ kávy
Lavazza Qualita Oro zrnková káva 1 kg
zrnkova kava Lavazza Qualita Oro zrnková káva 1 kg
95 %; 556 recenzií13€; zrnková - 100% arabica
DeLonghi Kimbo Espresso Classic zrnková káva 1 kg
zrnkova kava DeLonghi Kimbo Espresso Classic zrnková káva 1 kg
94 %; 86 recenzií17€; zrnková - zmes Arabicy a Robusty
Tchibo Barista Caffe Crema zrnková 1 kg
zrnkova kava Tchibo Barista Caffe Crema zrnková 1 kg
95 %; 65 recenzií13€; zrnková - 100% arabica
4.
LAVAZZA Crema e Aroma 1 kg
zrnkova kava Lavazza Caffé Crema e Aroma zrnková 1 kg
94 %; 320 recenzií13€; zrnková - zmes Arabicy a Robusty
5.
Lavazza Rossa 1 kg
zrnkova kava Lavazza Rossa 1 kg
96 %; 363 recenzií12€; zrnková - zmes Arabicy a Robusty
6.
SEGAFREDO Intermezzo 1 kg
zrnkova kava SEGAFREDO Intermezzo 1 kg
94 %; 116 recenzií10€; zrnková - zmes Arabicy (60%) a Robusty (40%)
7.
Lavazza Expert Gusto Forte 1 kg
zrnkova kava Lavazza Expert Gusto Forte 1 kg
94 %; 173 recenzií10€; zrnková - 100% Robusta

Test – TOP 3 najlepšie mleté kávy

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Lavazza Qualità Oro mletá 250 g
mleta kava Lavazza Qualità Oro mletá 250 g
97 %; 84 recenzií5€
2.Lavazza Qualità Rossa mletá 250 g
mleta kava Lavazza Qualità Rossa mletá 250 g
96 %; 32 recenzií4€
3.Lavazza Crema & Gusto mletá 250 g
mleta kava Lavazza Crema & Gusto mletá 250 g
95 %; 82 recenzií4€

Test – TOP 3 najlepšie instantné kávy

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Davidoff Espresso 57 100 g
instantna kava Davidoff Espresso 57 100 g
91 %; 21 recenzií5€
2.Jacobs Velvet 200 g
instantna kava Jacobs Velvet 200 g
92 %; 8 recenzií6€
3.Davidoff Rich Aroma instantná káva 100 g
instantna kava Davidoff Rich Aroma instantná káva 100 g
96 %; 8 recenzií5€

Ako vybrať tú najlepšiu kávu?

1. Pitie kávy: Pôžitok vs. „Energia“

najlepsia kava2

Severovýchod Etiópie bol miestom, kde boli pravdepodobne po prvýkrát objavené povzbudivé účinky kávy

Hoci je káva primárne využívaná a vnímaná ako nápoj pre nabudenie a pripravenie sa na prácu, existujú ľudia, ktorí si potrpia na unikátnych chutiach rôznych druhov káv. Títo ľudia sa nesústredia na obsah kofeínu, ale na bohatosť chuti a aróm. Je preto potrebné si priorizovať, či plánujete piť kávu skôr pre jej prínos, než pôžitok. V prípade nabudenia sú kávy z kávovníka Robusta všeobecne tou najsprávnejšou voľbou, vďaka ich vysokému obsahu kofeínu. Ak si však chcete kávu vychutnávať, káva Arabica s bohatosťou chutí a aróm bude tou správnejšou voľbou.

POZOR: Káva nedodáva telu energiu, len stimuluje mozgovú aktivitu.

2. Arabica vs. Robusta

Každý skúsený „kávičkár“ si je plne vedomý, že chuť kávy sa môže výrazne líšiť v závislosti od druhu a značky. Dôvodov na tieto rozdiely je mnoho, no v tejto sekcii popíšeme bližšie ten prvotný dôvod, ktorý má najväčší dopad na samotnú chuť – kávovníky.

Kávovník sa delí do dvoch druhov – kávovník arabica a kávovník robusta. Kávové bôby týchto kávovníkov sa líšia svojimi chuťami najmä kvôli podmienkam, kde rastú najlepšie. Dôsledky týchto vlastností a aklimatizácie na rozdielne podmienky majú dopad nielen na chuť, no taktiež aj na obsah kofeínuiných vlastností.

💡 Podľa štúdie vplyvu kofeínu na kognitívne funkcie má kofeín významný vplyv na kognitívne a fyzické funkcie. Po nízkych (približne 40 mg alebo 0.5 mg/kg) až stredných (približne 300 mg alebo 4 mg/kg) dávkach kofeínu dochádza k zlepšeniu bdelosti, ostražitosti, pozornosti, reakčného času a pozornosti, ale menej konzistentné účinky sú pozorované na pamäť a vyššie kognitívne funkcie, ako je rozhodovanie a posudzovanie.
Káva Arabica

Pochádzajúca z kávovníka arabského, káva vyrobená z bôbov je znamenitá svojou unikátnou chuťou a zdravými vlastnosťami. Káva Arabica je obľúbeným výberom aj u ľudí, ktorí majú negatívne asociácie s kofeínom a obmedzujú ho, prípadne sa snažia postupne bojovať s tzv. kofeínovou závislosťou. Kvôli striktným podmienkam a klimatickým zmenám, kvôli ktorým sa plantáže Arabica znehodnocujú, je káva arabica tým drahším druhom kávy.

Káva Robusta

Káva Robusta pochádza z kávovníka s rovnakým názvom. Ten je na rozdiel od kávovníka arabského schopný vydržať v oveľa vyššom teplotnom rozsahu a je úrodnejší. Vďaka svojmu vysokému obsahu kofeínu, ktorý je klasifikovaný ako insekticíd, a teda aj výslednej horkosti, je kávovník Robusta odolnejší voči chorobám a škodcom.

Zmesi

Na trhu sa nachádzajú kávové zmesi mletých ale aj zrnkových káv. Podstatou týchto zmesi je vyrovnanie chutí, sladkosti, aróm a iných detailov, využívajú sa pritom rôzne pomery na dosiahnutie presných požiadaviek. Zmesi sú zaujímavou alternatívou pre ľudí, ktorí si už po dlhé roky zakupovali tie isté druhy káv, prípadne si už prešli mnohými druhmi. Sú však vhodnou voľbou aj pre ľudí, ktorým nevyhovuje zemistá chuť Robusty a príliš jemná chuť Arabici.

💡 ZAUJÍMAVOSŤ č.2 o vplyve kofeínu na kognitívne funkcie:

Štúdia (Caffeine improves reaction time, vigilance and logical reasoning during extended periods with restricted opportunities for sleep) testovala účinnosť opakovaných dávok 200 mg kofeínu na kognitívne funkcie a strelecké schopnosti vojakov počas troch po sebe idúcich nocí s obmedzeným spánkom nasledovaných 4-hodinovými popoludňajšími spánkovými obdobiami. Zistenia ukázali, že kofeín udržiaval rýchlosť v psychomotorickom testu bdelosti (PVT), zlepšoval detekciu udalostí počas testu bdelosti v teréne (FVT), zvyšoval počet správnych reakcií na podnety hodnotené monitorom bdelosti a zvyšoval rýchlosť reakcie počas testu logického usudzovania (LRT) počas troch nocí testovania.

3. Porovnanie medzi kávami Arabica a Robusta

CHUŤ: Arabica je jasným výhercom. Vďaka svojej bohatosti na zdraviu prospešné látky a nižšiemu obsahu kofeínu je káva Arabica chuťovo rozmanitejšia, vďaka tomu si každý môže prísť na to svoje, najmä ak obľubujete kyslastejšie, sladšie, orechové či kvetové chute. Robusta je svojou chuťou horkejšia, pripomína skôr zeminu a lesy a nemá takú širokú škálu chutí.

CUKOR: Aj káva obsahuje cukor, ten však našťastie nie je privysoký na spôsobovanie problémov. Obsah cukru v káve je však dostatočne vysoký na to, aby mal dopad na chuť kávy. Káva arabica je pre vyšší obsah cukru sladšia a jemnejšia na rozdiel od horkej Robusty, horkosť ktorej je ovplyvnená tak nízkym obsahom cukru, ako aj vysokým obsahom kofeínu.

KOFEÍN: Robusta je horkejšia aj práve vďaka vyššiemu obsahu kofeínu. Rozdiel v kofeínovom obsahu sa môže výrazne líšiť v závislosti od poddruhu kávových bôbov, ako aj spôsobu prípravy (zalievanie vriacou vodou, dĺžka lúhovania, atď.), no vo všeobecnosti je Robusta zhruba dvojnásobne bohatšia na kofeín v porovnaní s arabicou (2,7% vs. 1,5% obsah kofeínu spadajúci na šálku kávy).

TIP: Kávy Robusta sú kvôli svojmu vysokému obsahu kofeínu skvelou voľbou pre práve pomalé rána, malátnosť, pre reštart dňa či „nakopnutie“ do práce. Je však dôležité poznamenať, že kofeín stráca na sile čím viac a čím častejšie ho využívate, a pre svoje vlastnosti môže byť návykový. Je preto doporučené piť nápoje bohaté na kofeín s mierou a s rozvahou. Prejavy závislosti na kofeíne, akými sú napr. bolesť hlavy či únava, môžu mať výrazne negatívny dopad na jeho prínosy.

najlepsia kava3

Vďaka svojej bohatosti na zdraviu prospešné látky a nižšiemu obsahu kofeínu je káva Arabica chuťovo rozmanitejšia

 

4. Mletá káva? Zrnková káva? Kapsule? Instantná káva?

Pri výbere kávy prichádza do úvahy aj podoba kávy, ktorú využijete na prípravu konečného nápoja. Všetky druhy káv prinášajú so sebou svoje plusy ale aj mínusy: niektoré sú praktickejšie a lacnejšie, iné sú drahšie, časovo náročnejšie na prípravu a vyžadujú si dodatočné zariadenia a údržbu.

Zrnková káva

V kávovom priemysle je zrnková káva považovaná za kráľovnú káv. Zachováva si svoje vlastnosti výrazne dlhšie v porovnaní s inými druhmi káv a je svojou kvalitou úplne navrchu. Tomu však zodpovedá aj jej cena, pre ktorú si človek bude musieť doplatiť, častokrát výrazne vyššie v porovnaní s mletou kávou. Kávové bôby je potrebné pred použitím spracovať či už mlynčekom alebo v kávovare. Pre zachovanie všetkých chutí a aróm je najlepšie použiť čerstvo pomleté kávové zrná.

Výhody ZRNKOVEJ kávy
+ Neporovnateľná chuť a aróma. Vďaka zrnám sú vlastnosti kávy po pražení takmer nedotknuté, vďaka čomu zakúpením získate tú skutočne pravú kávu.

+ Nekonečné množstvo chutí. Kvalitná zrnková káva sa môže pýšiť veľmi veľkou rozmanitosťou chutí. Či už preferujete pri káve horkejšiu chuť, alebo ste zástancom kávovej kyslosti, prípadne máte radi exotické „dozvuky“ chutí kvetov, pri výbere kvalitnej zrnkovej kávy si určite prídete na svoje.

+ Široký výber. Arabica, Robusta a dokonca aj zmesi týchto káv sú v bohatom zastúpení a každý si nájde to svoje. Od rôznej kyslosti, sladkosti či horkosti po rôzne orieškové, zemité, kvetové či ovocné chute, zrnková káva si tieto chute a arómy udržiava dlhodobo.

Nevýhody ZRNKOVEJ kávy
Vysoká cena. Za kvalitnú zrnkovú kávu ale aj za zrnkovú kávu obyčajnej kvality si človek v porovnaní s mletou priplatí.

Potreba vlastniť mlynček alebo aspoň mierne pokročilý kávovar. Zrná kávy je potrebné pred použitím pomlieť, preto je nevyhnutné vlastniť minimálne mlynček. To predstavuje dodatočné výdaje na to, aby si človek mohol dopriať najkvalitnejšiu kávu.

Údržba. Kvôli mletiu kávových zŕn je potrebné pravidelné a včasné čistenie či už mlynčeka alebo kávovaru.

TIP: Vyššia cena robí zo zrnkovej kávy skvelý darček. Vďaka odolnosti voči okolitým podmienkam ju môžete uskladniť dlhodobejšie aj pre zriedkavé návštevy.

Mletá káva

Najpopulárnejším a najpredávanejším druhom kávy je práve mletá káva. Jednoduchosťnízke náklady na prípravu a kúpu sú jej najväčšími plusmi, vďaka ktorej prevyšuje všetky ostatné druhy káv. Ľudová voľba vo forme mletej kávy prichádza s mnohými plusmi a menej dôležitými mínusmi, čo robí z mletej kávy obľúbenú voľbu pre väčšinu domácností. Mletá káva je vhodná v prípade, ak vlastníte French press, Moka press, pákový kávovar alebo kávovar akejkoľvek kvality, no postačí aj rýchlovarná kanvica.

Výhody MLETEJ kávy
+ Zlatá stredná cesta. Cena mletej kávy je vo všeobecnosti nízka. V porovnaní so zrnkovou ide o lacnejší variant, no aj v tomto prípade sa cena môže výraznejšie líšiť.

+ Jednoduchá príprava. Praktickosť mletej kávy je v dnešnej hektickej dobe dôležitou vlastnosťou. Vďaka pomletiu pražených kávových bôbov vzniká polotovar, ktorý stačí zaliať. Výsledkom je lacno a rýchlo pripravený kávový nápoj. Mletá káva je použiteľná aj v iných zariadeniach, ako napríklad „French press“ či v kávovare.

+ Minimálna údržba. Či už si kávu zalievate z rýchlovarnej kanvice alebo využívate pri tom French press, po dokončení nápoja stačí jednoducho vypláchnuť hrnček či french press a zbaviť sa usadeniny. Nepotrebnosť kávovaru či mlynčeka znamená, že údržba pri používaní mletej kávy je skutočne minimálna.

+ Široký a cenovo prístupný výber. Zastúpenie mletej kávy na trhu je pestré, môže si ju zadovážiť skutočne ktokoľvek a pre náročnejších sú tu aj prémiové mleté kávy.

Nevýhody MLETEJ kávy
Zvetranosť. V prípade mletej kávy dochádza k čiastočnému znehodnoteniu kávy prakticky už za lisovania. Tu sa spomínajú najmä oleje, ktoré sa po mletí vytrácajú. Neadekvátne spracovanie kávových plodov a iným neprofesionálnym manipulovaním sa môže káva dodatočne znehodnotiť.

Vystavenie vlhkosti, plesniam. V mletej forme môže byť celý mletý produkt vystavený nadmernej vlhkosti a plesniam – mletá káva je vlhký produkt, bohatý na živiny a obvykle sa nachádza v teple, čo plne vyhovuje tvorbe plesní. Skúsení výrobcovia si však dokážu poradiť s plesňami ešte počas mletia a niektoré balenia môžu mať vo vnútri pohlcovače vlhkosti.

Nevýrazná chuť. Oproti zrnkovej káve, mletá káva výrazne zaostáva v chuti a celkovo v rôznorodosti chutí.

TIP: Skonzumovať mletú kávu sa odporúča do niekoľkých dní po otvorení, za 24 hodín po otvorení sa výrazne môžu vytrácať vlastnosti, ktoré sú zodpovedné za arómu a chuť. Kvalitná zrnková káva si svoje vlastnosti zachováva výrazne dlhšie.

TIP2: Skladovať kávu sa neodporúča v chladničke, nakoľko káva absorbuje vlhkosť a s tým aj okolité arómy v tomto uzavretom priestore. Pozor na pary, teplo či slnečné žiarenie. Najlepšie miesta na uskladňovanie sú chladné, tmavé a suché. Nádoby na kávu musia byť schopné kávu izolovať od vonkajších podmienok, najlepšie sú sklenené či porcelánové nádoby, alebo nádoby vyrobené z nereaktívneho kovu. Ak sú nádoby prehľadné, nesmú sa klásť na miesta, kde dopadajú slnečné lúče.

Kapsuly

Hermeticky uzavreté kapsuly majú za cieľ zjednodušiť automatickú prípravu čerstvej aromatickej kávy za pomoci kávovaru. Vďaka presne odmeraným náplniam sa dosahuje rovnaká chuť, intenzita, aróma a podiel kofeínu.

Výhody KAPSÚL
+ Širší výber. Aj kávové kapsuly majú širší výber s rôznymi chuťami, arómami a pod. Hoci nie sú rovnako pestré vo výbere v porovnaní so zrnkovými či mletými, aj pri kapsulách si človek nájde svoju obľúbenú kávu.

+ Jednoduchosť a rýchlosť. Na rozdiel od iných druhov kávy, kávové kapsuly nie je potrebné pripraviť, stačí ich len vložiť a pripravia sa rovnakým spôsobom po každý raz.

Nevýhody KAPSÚL
– Nekompatibilita s inými kávovarmi. V prípade vlastnenia určitého druhu kávovaru si budete musieť pravidelne zakupovať tie isté kávové kapsuly. Nevýhodou môže byť aj menej široký výber v prípade daného kávovaru.

– Vyššia cena na porciu a potreba kávovara. Cena za balík kapsúl môže byť v porovnaní s mletou kávou drahšia, záleží však na viacerých faktorov akým je kvalita kávy ale aj množstvo porcií v balení – ekonomickejšie balenia majú vyšší počet porcií.

– Nie je možné ich recyklovať. Recyklácia môže niekoho zaujímať viac, niekoho menej, napriek tomu je recyklácia stredobodom pozornosti čoraz väčšej časti obyvateľstva. Nanešťastie sa kávové kapsuly kvôli ich zloženiu recyklovať nedajú a predstavujú záťaž na životné prostredie.

Instantná káva

Instantná káva je vysušená mletá káva. Napriek vysušenosti si instantná káva zachováva drvivú väčšinu živín, antioxidantov, vitamínov, a pod. Dochádza však aj k výraznejším rozdielom, akým je napríklad dvojnásobne nižší obsah draslíka, nižší obsah kofeínu, citeľná prepraženosť, fádna chuť, nízka kvalita použitých zŕn Robusta, slabšia a menej príjemná aróma.

Výhody INSTANTNEJ kávy
+ Cena. Vďaka využitiu menej kvalitných zŕn a jednoduchšej logistike vzhľadom na dehydrovaný produkt, je instantná káva oproti iným druhom káv častokrát lacnejšia.

+ Jednoduchá príprava. Instantná káva je vysušený produkt, ktorý je plne rozpustný a jednoduchým zaliatím vriacou alebo horúcou vodou vznikne výsledný kávový nápoj, bez potreby vlastnenia kávovaru, french pressu a pod. Vďaka dehydratovanej káve nezostáva žiadna usadenina, čo je ďalším plusom – nie je potrebné sa zbaviť usadeniny ani čistiť časti použitých zariadení.

Nevýhody INSTANTNEJ kávy
– Chuť a arómy. Vzhľadom na skutočnosť, že sa v prípade instantných káv využívajú skôr menej kvalitné bôby kávovníkov Robusta, a taktiež kvôli dodatočnému spracovaniu dochádza k strate dôležitých látok kávových bôbov. Výsledkom je horkejšia, citeľne prepražená chuť a menej pôvabná aróma.

Často kladené otázky a odpovede o káve(FAQ)

Je káva skutočne zdravá? Ak áno, je aj lacná káva zdravá?

Zdravosť kávy závisí na mnohých faktoroch: od (pod)druhu kávovníka a teda druhu kávy, kvality spracovania, správnosti prepravy ako aj prípravy a pod. Celkovo je však odpoveď vždy áno – na internete sa nachádzajú kvantá výskumov potvrdzujúce pozitívny dopad bohatosti kávy na antioxidanty, lipidy a iné látky, ako aj na kofeín, ktorý má vplyv na náladu a sústredenosť. Aj lacná káva je zdravá, no čím lacnejší kávový produkt, tým boli použité lacnejšie prípravné procesy, spôsob starania sa o plantáž a pod. Kvôli tomu sa môžu v skutočne lacných kávach nachádzať nadmerné úrovne plesní, karcinogénov, hliníka a iných ťažkých kovov, pesticídov a pod.

Aké existujú alternatívy ku káve?

Ak sa nechcete zbaviť kofeínu, len chcete prejsť na lacnejšie, prípadne zdravšie nápoje, skvelými alternatívami môžu byť práve čaje – Matcha, čierny čaj, zelený čaj (50% nižší obsah kofeínu) a iné. Ak sa však chcete odpútať od kofeínu, alternatívou môže byť Cappuccino, Maca, čakankový a iné cereálne nápoje.

Môžem opätovne využiť kávovú usadeninu mletej či zrnkovej kávy? Má hodnotu?

Kofeín má stimulačný účinok aj na samotné rastliny, preto môže byť užitočným doplnkom do Vašej záhradky či črepníkov. Pozor však na kyslosť kávy, ktorú využívate.

Otázka: Ako sa dá maximalizovať potenciál kofeínu?

Odpoveď: Rovnako ako s vitamínmi, aj nadmerné množstvo kofeínu Vám môže uškodiť. Vzhľadom na jeho stimulačné schopnosti je kofeín užitočným doplnkom, no je potrebné regulovať jeho prísun. Pre maximalizovanie účinkov kofeínu je potrebné, aby ste nasledovali nasledujúce kroky:

Krok 1: Kávu pite až hodinu po prebudení. Účinok kofeínu na Váš mozog je minimálny v momente, ako sa prebudíteúrovne stresového hormónu, takzvaného kortizolu, sú 30-45 minút po zobudení na tej najvyššej úrovni. Kofeín, ktorý pomáha s tvorbou adrenalínu, má veľmi podobný účinok ako kortizol, z toho dôvodu má takmer nulový dopad na Vašu produktivitu v prvú hodinu po prebudení. Ak napriek tomu všetkému sú účinky kávy citeľné aj okamžite po prebudení, je potrebné poznamenať, že v tomto prípade sa nejedná o účinok kofeínu, ale o závislosť na kofeíne.

Krok 2: Naplánujte pitie kávy. Kofeín má polčas rozpadu cca 5 hodín, čo znamená, že po piatich hodinách sa z tela vylúči 50% celkového kofeínu. To v praxi znamená, že Vaša druhá šálka kávy, by mala byť strategicky načasovaná, inak bude účinok opäť minimálny. Druhá šálka kávy by sa mohla hodiť, v závislosti od Vašej citlivosti na kofeín, štandardom by mohli byť 3-4 hodiny po prvej šálke.

 Krok 3: Nepreháňajte to. Kofeín funguje na rovnakom princípe, ako lieky na bolesť, alkohol, stimulanty či drogy. Príliš vysoký prísun kofeínu v dlhodobom horizonte spôsobí závislosť na kofeíne, čím sa vytvorí tolerancia voči nemu a z toho dôvodu si bude mozog vyžadovať čoraz väčší a častejší prísun kofeínu, napriek tomu budú účinky kofeínu kvôli závislosti minimalizované. Preto, ak plánujete využívať kávu aj naďalej kvôli prísunu kofeínu, je skutočne potrebné piť kávu s mierou.

Otázka: Chcem si užívať kávu bez privysokého prísunu kofeínu. Aké sú moje možnosti?

Odpoveď: Bezkofeínové kávy sú dostupné online ale aj v obchodných reťazcoch. Vzhľadom na dodatočné spracovanie, ktoré môže prebiehať v inej krajine než je krajina pôvodu bôbov, je bezkofeínová káva v porovnaní so štandardnou kávou drahšia, s čím treba rátať.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 14 Priemerne: 4.5]