test mlyncekov na kavuMlynček na kávu je skvelý kuchynský pomocník, ktorý vám taktiež ako moderný kávovar pomôže s prípravou šálky chutnej kávy. Primárnou funkciou mlynčekov na kávu je dôkladné pomletie kávových zŕn, pričom sa zachováva ich kvalita a vôňa. V porovnaní s klasickou namletou kávou, ktorá veľmi rýchlo absorbuje vzduch, zoxiduje a výrazne stratí na svojej chuti a vôni, kávové zrná sú podstatne odolnejšie a trvácnejšie.

Keď ich teda budete mlieť, či už na mlynčeku s elektrickým, alebo ručným mlecím mechanizmom, ihneď pocítite ich prenikavú vôňučerstvosť. Vzhľadom na svoju funkciu je teda mlynček na kávu vhodnou alternatívou k drahému kávovaru so zabudovaným mlynčekom, ktorý si však nemôže dovoliť každý.

Ak si teda potrpíte na kvalitnú kávu s čerstvo namletých zŕn, mlynček by vo vašej domácnosti rozhodne nemal chýbať.

Náš test mlynčekov na kávu vám predstavuje rebríček tých najlepších mlynčekov na kávu, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie elektrické mlynčeky na kávu

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Krups GVX242
mlyncek na kavu Krups GVX242
88 %; 136 recenzií69€
2.ETA 006890000 PERFETTO
mlyncek na kavu ETA 006890000 PERFETTO
97 %; 13 recenzií55€
3.Sencor SCG 5050BK
mlyncek na kavu Sencor SCG 5050BK
90 %; 28 recenzií39€
4.Lauben Grinder 200ST
mlyncek na kavu Lauben Grinder 200ST
93 %; 73 recenzií29€
5.Bosch TSM6A013B
mlyncek na kavu Bosch TSM6A013B
97 %; 37 recenzií19€
6.Sencor SCG 1050BK
mlyncek na kavu Sencor SCG 1050BK
89 %; 103 recenzií15€
7.ETA Aromo 0064 90000
mlyncek na kavu ETA Aromo 0064 90000
98 %; 6 recenzií15€

Ako si vybrať ten správny mlynček na kávu?

Podľa akých kritérií si teda vybrať najlepší mlynček na kávu, ktorý splní všetky vaše očakávania?

Skôr ako sa pustíme do konkrétnych parametrov, si starostlivo zvážte ako často, prípadne pre aký počet ľudí budete kávové zrná mlieť. Taktiež koľko času plánujete stráviť pri mletí kávových zŕn a v neposlednom rade, ako veľmi je pre vás dôležitá vôňa čerstvo namletej kávy. Tieto všetky atribúty vám uľahčia rozhodovanie sa medzi ručným mlynčekom na kávu, alebo elektrickým.

1. Typy mlynčekov na kávu

Ako sme už vyššie naznačili na trhu si môžete vybrať z mlynčekov s elektrickým a ručným mletím kávových zŕn. Oba majú svoje špecifiká.

rucny vs elektricky mlyncek

Ručný vs. elektrický mlynček na kávu

Ručné mlynčeky

Pri ručných mlynčekoch sa aktívne podieľate na mletí kávových zŕn točením kľučky, čím uvediete do pohybu mlecie kamene vo vnútri mlynčeka. Počas mletia budete počuť praskanie kávových zŕn a celý tento proces sa tak pre vás stane akýmsi každodenným rituálom.

Na viac sa nemusíte báť prepálenia kávových zŕn, keďže si rýchlosť mletia koordinujete vy. Výrazným obmedzením pri ručnom mlynčeku môže byť ale dlhší čas mletia a fyzická únava najmä ak pripravujete kávu pre viac osôb.

✅ Výhody:

  • kompaktný
  • vhodný na cestovanie
  • lacnejší

❌ Nevýhody:

  • potrebuje viac času na mletie
  • náročné nastavenie
  • náročné na veľmi jemné mletie

Elektrické mlynčeky

Elektrický mlynček zas funguje prevažne automaticky, jednoducho ho zapojíte do elektrickej energie, nastavíte hrúbku, či požadované množstvo zomletej kávy a za pár sekúnd sa môžete tešiť z výsledku. Je teda vhodný skôr pre tých, ktorí majú veľkú rodinu, prípadne nemajú dostatok času na zdĺhavejšie ručné mletie kávových zŕn.

Limitujúcim faktorom v prípade elektrického mlynčeka môže byť vrátane prenikavej vône aj riziko prepálenia kávových zŕn, najmä pri oceľových mlecích kameňoch, čo sa v konečnom dôsledku odrazí aj na samotnej chuti kávy.

✅ Výhody:
● jednoduchý na použitie
● rýchly
● jednoducho nastaviteľný

❌ Nevýhody:
● dražší
● nie je ideálny do malých priestorov
● nie je vhodný na cestovanie

2. Mlecie kamene vs. trieštivé nože

Spôsob mlecieho mechanizmu ovplyvňuje nielen rýchlosť mletia, ale aj hrúbku a kvalitu kávy. Niektoré elektrické a väčšina ručných mlynčekov na kávu melie prostredníctvom mlecích kameňov.

Tie môžu byť oceľové, alebo keramické, pričom výhodou oboch materiálov je rovnomerné mletie kávových zŕn. Na viac pri keramických mlecích kameňoch sa nemusíte báť prehriatia a tým aj znehodnotenia kvality kávy. Vrátane materiálu nezabúdajte ani na veľkosť a konštrukciu mlecích kameňov.

Mlynčeky s plochými mlecími kameňmi sú lacnejšie, avšak s menším výkonom a rýchlejším opotrebovaním už po 350 kg kávy. Konické mlecie kamene zas očaria svojim výkonom a dlhšou životnosťou. Sú teda vhodné skôr pre tých, ktorí potrebujú zomlieť viac kávových zŕn za kratší čas.

Na trhu nájdete aj mlynčeky, ktoré melú kávové zrná pomocou trieštivých nožov. Zaujmú predovšetkým nízkou cenou, univerzálnym využitím napríklad aj na oriešky a rýchlym výkonom. Ten však znamená v tomto prípade veľkú prekážku keďže je príčinou prepálenia kávových zŕn a ich nerovnomerného mletia. Je teda ideálny do malých domácností na občasné použitie.

3. Kapacita a veľkosť

Neexistuje žiadna ideálna veľkosť ani kapacita zásobníka. Ak však plánujete pripravovať jednu, dve kávy denne, postačí vám menší zásobník s kapacitou cca 80 – 90 g. V prípade, že ste väčšia rodina odporúčame mlynčeky s kapacitou minimálne 200 g. ktoré naraz zomelú dostatok kávy aj pre hostí. Spolu s kapacitou zásobníka si nezabudnite premyslieť aj umiestnenie mlynčeka na kávu, od čoho sa bude ďalej odvíjať aj jeho veľkosť a dizajn. Na kuchynskú linku sa zmestí väčší, moderný elektrický mlynček, ktorý si ale vyžaduje pripojenie k elektrickej sieti, nie je teda vhodný na cestovanie, či časté prenášanie. Naopak malý, ručný mlynček prenesiete takmer kdekoľvek bez nutnosti elektrickej energie.

4. Nastavenie hrúbky mletia

Nastavenie hrúbky mletia závisí predovšetkým od konkrétneho druhu kávy.

Pri elektrických mlynčekoch si môžete nastaviť hrúbku pomletých zŕn nielen prostredníctvom páčky, ale u tých modernejších aj jednoduchým stlačením tlačidla na displeji. Elektrické mlynčeky na kávu disponujú hneď niekoľkými stupňami hrubosti, od 1 až po 20, 30, či 60 stupňov. Naopak, u ručných mlynčekov si hrúbku mletia nastavujete mechanicky, prostredníctvom vzďaľovania a približovania mlecích kameňov.

5. Dizajn mlynčeka

Dizajn mlynčeka môže zavážiť najmä v prípade, ak plánujete mlynček umiestniť na viditeľné miesto, či už v kuchyni, alebo jedálni.

Veľmi elegantné, dýchajúce históriou sú ručné mlynčeky na kávu vyrobené z kovu v kombinácií s rôznymi typmi drevín. Na viac, okrem ich funkcie mletia kávových zŕn plnia úlohu sú aj peknou dekoráciou. Elektrické mlynčeky sú zase modernejšie, najčastejšie zo skla, či nehrdzavejúcej ocele, hodia sa teda skôr do moderných domácností k nerezovým kuchynským spotrebičom.

TIP: Prečítajte si aj – najlepšia káva: zrnková, mletá, instantná

6. Funkcie

Medzi rozhodujúce kritériá týkajúce sa predovšetkým elektrického mlynčeka na kávu nepochybne patria jeho ďalšie funkcie, ktoré výrazne prispievajú ku komfortu z používania:

  • Znehodnoteniu kvality kávy u niektorých modelov predchádza zabudovaný ochranný systém s elektrickým vetraním, ktorý sa postará o to aby sa kávová zrná nepripálili.
  • Veľmi dobrou pomôckou je špeciálny ergonomický ovládač, prostredníctvom ktorého si môžete nastaviť tak dĺžku mletia, ako aj presné množstvo kávy, ktoré sa má zomlieť.
  • V domácnostiach kde sú deti sa rozhodne zíde bezpečnostná zámka a špeciálny vrchnák, ktorý dovolí spustiť mlynček iba v prípade, že je všetko dostatočne uzatvorené.
  • Oceníte aj vyhradený špeciálny priestor na elektrický kábel, vďaka ktorému vám nebude zavadzať, či pôsobiť neesteticky na kuchynskej linke.
Prečítajte si aj: Ako vybrať kávovar? – Test kávovarov

Ako správne čistiť mlynček na kávu?

Či už sa rozhodnete pre ručný, alebo elektrický mlynček na kávu, oba typy si vyžadujú pravidelnú starostlivosť vo forme dôkladného prečistenia minimálne každé dva týždne. Pri mletí sa uvoľňujú rôzne éterické oleje, ktoré v kombinácií s nevymletými zvyškami kávových zŕn sú živnou pôdou pre rôzne baktérie a plesne. Tie sa pri mletí môžu dostať do kávy a znehodnotiť jej chuť a vôňu. Najlepším riešením je pravidelné čistenie špeciálnymi čistiacimi granulami, ktoré stačí jednoducho vložiť do mlynčeka a pomlieť.

Po vymletí posledných kúskov stačí už iba vložiť pár kávových zŕn na úplné dočistenie zostatkov po granulách. Ak nemáte k dispozícií tzv. čistiace granule, môžete siahnuť aj po pár zrnkách ryže, ktoré taktiež zbavia mlynček nečistôt.

Vrátane 2 týždňového dôkladného čistenia netreba zabúdať ani na čistenie mlecieho mechanizmu po každom mletí, najlepšie vlhkou handričkou, či jemným kartáčikom a čistou vodou.

Akú hrúbku nastaviť pri mletí jednotlivých typoch káv?

Druh kávy  Stupeň mletia
Turecká káva Najjemnejšie mletie
Espresso Jemné mletie
Mokka, espresso Stredne jemné mletie
Chemex, Filtrovaná káva Hrubé mletie
French Press, Cold brew Najhrubšie mletie

 

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 6 Priemerne: 4.7]