test mlyncekov na kavuKu kuchynským pomocníkom, ktorí sa postarajú o každodennú šálku chutnej kávy patria okrem moderných kávovarov aj mlynčeky na kávu. Ich primárnou funkciou je dôkladné pomletie kávových zŕn, pričom sa zachováva ich kvalita a vôňa. V porovnaní s klasickou namletou kávou, ktorá veľmi rýchlo absorbuje vzduch, zoxiduje a výrazne stratí na svojej chuti a vôni, kávové zrná sú podstatne odolnejšie a trvácnejšie.

Keď ich teda budete mlieť, či už na mlynčeku s elektrickým, alebo ručným mlecím mechanizmom, ihneď pocítite ich prenikavú vôňu a čerstvosť. Vzhľadom na svoju funkciu je teda mlynček na kávu vhodnou alternatívou k drahému kávovaru so zabudovaným mlynčekom, ktorý si však nemôže dovoliť každý.

Ak si teda potrpíte na kvalitnú kávu s čerstvo namletých zŕn, mlynček by vo vašej domácnosti rozhodne nemal chýbať.

Náš test mlynčekov na kávu vám predstavuje rebríček tých najlepších mlynčekov na kávu, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

Test – TOP7 najlepšie mlynčeky na kávu

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Krups GVX242
Mlynček na kávu Krups GVX242
59,9€
2.GRAEF CM702
Mlynček na kávu GRAEF CM702
109€
3.DeLonghi KG 89
Mlynček na kávu DeLonghi KG 89
50€
4.Bosch MKM6003
Mlynček na kávu Bosch MKM6003
19€
5.Hario Japan Mini Mill Slim MSS-1B
Mlynček na kávu Hario Japan Mini Mill Slim MSS-1B
25€
6.Hario Skerton
Mlynček na kávu Hario Skerton
30€
7.DeLonghi KG 49
Mlynček na kávu DeLonghi KG 49
30€

Ako si vybrať ten správny mlynček na kávu?

Podľa akých kritérií si teda vybrať najlepší mlynček na kávu, ktorý splní všetky vaše očakávania?

Skôr ako sa pustíme do konkrétnych parametrov, si starostlivo zvážte ako často, prípadne pre aký počet ľudí budete kávové zrná mlieť. Taktiež koľko času plánujete stráviť pri mletí kávových zŕn a v neposlednom rade, ako veľmi je pre vás dôležitá vôňa čerstvo namletej kávy. Tieto všetky atribúty vám uľahčia rozhodovanie sa medzi ručným mlynčekom na kávu, alebo elektrickým.

1. Typy mlynčekov na kávu – ako sme už vyššie naznačili na trhu si môžete vybrať z mlynčekov s elektrickým a ručným mletím kávových zŕn. Oba majú svoje špecifiká.

Pri ručných mlynčekoch sa aktívne podieľate na mletí kávových zŕn točením kľučky, čím uvediete do pohybu mlecie kamene vo vnútri mlynčeka. Počas mletia budete počuť praskanie kávových zŕn a celý tento proces sa tak pre vás stane akýmsi každodenným rituálom.  Na viac sa nemusíte báť prepálenia kávových zŕn, keďže si rýchlosť mletia koordinujete vy. Výrazným obmedzením pri ručnom mlynčeku môže byť ale dlhší čas mletia a fyzická únava najmä ak pripravujete kávu pre viac osôb.

Elektrický mlynček zas funguje prevažne automaticky, jednoducho ho zapojíte do elektrickej energie, nastavíte hrúbku, či požadované množstvo zomletej kávy a za pár sekúnd sa môžete tešiť z výsledku. Je teda vhodný skôr pre tých, ktorí majú veľkú rodinu, prípadne nemajú dostatok času na zdĺhavejšie ručné mletie kávových zŕn. Limitujúcim faktorom v prípade elektrického mlynčeka môže byť vrátane prenikavej vône aj riziko prepálenia kávových zŕn, najmä pri oceľových mlecích kameňoch, čo sa v konečnom dôsledku odrazí aj na samotnej chuti kávy.

2. Mlecie kamene vs. trieštivé nože – spôsob mlecieho mechanizmu ovplyvňuje nielen rýchlosť mletia, ale aj hrúbku a kvalitu kávy. Niektoré elektrické a väčšina ručných mlynčekov na kávu melie prostredníctvom mlecích kameňov. Tie môžu byť oceľové, alebo keramické, pričom výhodou oboch materiálov je rovnomerné mletie kávových zŕn. Na viac pri keramických mlecích kameňoch sa nemusíte báť prehriatia a tým aj znehodnotenia kvality kávy. Vrátane materiálu nezabúdajte ani na veľkosť a konštrukciu mlecích kameňov. Mlynčeky s plochými mlecími kameňmi sú lacnejšie, avšak s menším výkonom a rýchlejším opotrebovaním už po 350 kg kávy. Konické mlecie kamene zas očaria svojim výkonom a dlhšou životnosťou. Sú teda vhodné skôr pre tých, ktorí potrebujú zomlieť viac kávových zŕn za kratší čas.

Na trhu nájdete aj mlynčeky, ktoré melú kávové zrná pomocou trieštivých nožov. Zaujmú predovšetkým nízkou cenou, univerzálnym využitím napríklad aj na oriešky a rýchlym výkonom. Ten však znamená v tomto prípade veľkú prekážku keďže je príčinou prepálenia kávových zŕn a ich nerovnomerného mletia. Je teda ideálny do malých domácností na občasné použitie.

3. Kapacita a veľkosť- neexistuje žiadna ideálna veľkosť ani kapacita zásobníka. Ak však plánujete pripravovať jednu, dve kávy denne, postačí vám menší zásobník s kapacitou cca 80 -90 g. V prípade, že ste väčšia rodina odporúčame mlynčeky s kapacitou minimálne 200 g. ktoré naraz zomelú dostatok kávy aj pre hostí. Spolu s kapacitou zásobníka si nezabudnite premyslieť aj umiestnenie mlynčeka na kávu, od čoho sa bude ďalej odvíjať aj jeho veľkosť a dizajn. Na kuchynskú linku sa zmestí väčší, moderný elektrický mlynček, ktorý si ale vyžaduje pripojenie k elektrickej sieti, nie je teda vhodný na cestovanie, či časté prenášanie. Naopak malý, ručný mlynček prenesiete takmer kdekoľvek bez nutnosti elektrickej energie.

4. Nastavenie hrúbky mletia – závisí predovšetkým od konkrétneho druhu kávy. Pri elektrických mlynčekoch si môžete nastaviť hrúbku pomletých zŕn nielen prostredníctvom páčky, ale u tých modernejších aj jednoduchým stlačením tlačidla na displeji. Elektrické mlynčeky na kávu disponujú hneď niekoľkými stupňami hrubosti, od 1 až po 20, 30, či 60 stupňov. Naopak, u ručných mlynčekov si hrúbku mletia nastavujete mechanicky, prostredníctvom vzďaľovania a približovania mlecích kameňov.

5. Dizajn mlynčeka – môže zavážiť najmä v prípade, ak plánujete mlynček umiestniť na viditeľné miesto, či už v kuchyni, alebo jedálni. Veľmi elegantné, dýchajúce históriou sú ručné mlynčeky na kávu vyrobené z kovu v kombinácií s rôznymi typmi drevín. Na viac, okrem ich funkcie mletia kávových zŕn plnia úlohu sú aj peknou dekoráciou. Elektrické mlynčeky sú zase modernejšie, najčastejšie zo skla, či nehrdzavejúcej ocele, hodia sa teda skôr do moderných domácností k nerezovým kuchynským spotrebičom.

TIP: Prečítajte si aj – najlepšia káva: zrnková, mletá, instantná

6. Funkcie medzi rozhodujúce kritériá týkajúce sa predovšetkým elektrického mlynčeka na kávu nepochybne patria jeho ďalšie funkcie, ktoré výrazne prispievajú ku komfortu z používania:

  • Znehodnoteniu kvality kávy u niektorých modelov predchádza zabudovaný ochranný systém s elektrickým vetraním, ktorý sa postará o to aby sa kávová zrná nepripálili.
  • Veľmi dobrou pomôckou je špeciálny ergonomický ovládač, prostredníctvom ktorého si môžete nastaviť tak dĺžku mletia, ako aj presné množstvo kávy, ktoré sa má zomlieť.
  • V domácnostiach kde sú deti sa rozhodne zíde bezpečnostná zámka a špeciálny vrchnák, ktorý dovolí spustiť mlynček iba v prípade, že je všetko dostatočne uzatvorené.
  • Oceníte aj vyhradený špeciálny priestor na elektrický kábel, vďaka ktorému vám nebude zavadzať, či pôsobiť neesteticky na kuchynskej linke.
Prečítajte si aj: Ako vybrať kávovar? – Test kávovarov

Ako správne čistiť mlynček na kávu?

Či už sa rozhodnete pre ručný, alebo elektrický mlynček na kávu, oba typy si vyžadujú pravidelnú starostlivosť vo forme dôkladného prečistenia minimálne každé dva týždne. Pri mletí sa uvoľňujú rôzne éterické oleje, ktoré v kombinácií s nevymletými zvyškami kávových zŕn sú živnou pôdou pre rôzne baktérie a plesne. Tie sa pri mletí môžu dostať do kávy a znehodnotiť jej chuť a vôňu. Najlepším riešením je pravidelné čistenie špeciálnymi čistiacimi granulami, ktoré stačí jednoducho vložiť do mlynčeka a pomlieť.

Po vymletí posledných kúskov stačí už iba vložiť pár kávových zŕn na úplné dočistenie zostatkov po granulách. Ak nemáte k dispozícií tzv. čistiace granule, môžete siahnuť aj po pár zrnkách ryže, ktoré taktiež zbavia mlynček nečistôt.

Vrátane 2 týždňového dôkladného čistenia netreba zabúdať ani na čistenie mlecieho mechanizmu po každom mletí, najlepšie vlhkou handričkou, či jemným kartáčikom a čistou vodou.

Akú hrúbku nastaviť pri mletí jednotlivých typoch káv?

Druh kávy  Stupeň mletia
Turecká káva Najjemnejšie mletie
Espresso Jemné mletie
Mokka, espresso Stredne jemné mletie
Chemex, Filtrovaná káva Hrubé mletie
French Press, Cold brew Najhrubšie mletie

 

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 6 Priemerne: 4.7]