test hernych sluchadielAko hráč viete, že mať správne vybavenie je nevyhnutné na to, aby ste si naplno vychutnali herný zážitok. Jedným z najdôležitejších prvkov vybavenia každého hráča sú kvalitné herné slúchadlá.

Dobrá náhlavná súprava môže zlepšiť zážitok tým, že vás ponorí do sveta hier a umožní efektívne komunikovať so spoluhráčmi. Výber tých správnych herných slúchadiel však môže byť zložitý, vzhľadom na širokú škálu možností dostupných na trhu.

My vám s výberom pomôžeme. Prezradíme vám, ktoré z dnes už nespočetného množstva patentovaných technológií sú tie najlepšie, na čo sa zamerať pri kúpe herných slúchadiel, či by ste mali siahnuť po bezdrôtových, alebo káblových herných slúchadlách a ktorí výrobcovia ponúkajú najlepšie produkty v tejto kategórii. Nevieme sa rozhodnúť za vás, ale vieme vám dať zopár užitočných rád, aby ste pri hľadaní nových herných slúchadiel netápali v tme.

V našom teste herných slúchadiel nájdete tipy na tie najlepšie herné slúchadlá. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Podobné články a testy:

Test – TOP 7 najlepších herných slúchadiel

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Logitech G Pro X Wireless
herne sluchadla Logitech G Pro X Wireless
86 %; 5 recenzií179 €
2.Beyerdynamic MMX 150
herne sluchadla Beyerdynamic MMX 150
97 %; 2 recenzie129 €
3.Logitech G733 Lightspeed Wireless RGB Gaming Headset
herne sluchadla Logitech G733 Lightspeed Wireless RGB Gaming Headset
95 %; 5 recenzií119 €
4.Razer Barracuda X
herne sluchadla Razer Barracuda X
92 %; 5 recenzií119 €
5.Razer BlackShark V2
herne sluchadla Razer BlackShark V2
95 %; 6 recenzií109 €
6.HyperX Cloud Alpha
herne sluchadla HyperX Cloud Alpha
92 %; 9 recenzií89 €
7.HyperX Cloud II
herne sluchadla HyperX Cloud II
93 %; 51 recenzií79 €

Ako vybrať tie najlepšie herné slúchadlá?

Skvelý zvuk, vysoký komfort nosenia, krásny dizajn – veľmi subjektívne vlastnosti, ktoré sú však rozhodujúce pri hľadaní toho správneho herného headsetu. A sú tu potom ďalšie vlastnosti, na ktoré by ste sa pri kúpe mali zamerať, pretože majú mimoriadny význam. Najmä pre „hard-core hráčov“ môže kvalitný headset často znamenať rozdiel medzi víťazstvom a prehrou.

1. Komfort nosenia

Normálne náhlavné súpravy sa po videohovore zvyčajne zložia a uši sa uvoľnia. Pri herných headsetoch je však situácia úplne iná, pretože herné stretnutia často trvajú niekoľko hodín a kým ste uprostred bitky, vonkajší svet sa stáva druhoradou záležitosťou. Preto je pohodlie pri nosení herných slúchadiel tak neuveriteľne dôležité.

Ak niekde nepríjemne tlačia, uši nemajú dostatok miesta v mušli alebo sa čelenka neustále šmýka, otravuje to. Pri hre sa potrebujete sústrediť na hru a nie si neustále upravovať náhlavnú súpravu, alebo si na krátky okamih odkrývať uši. Pohodlný headset má cenu zlata – najmä pre tých, ktorí nosia okuliare. Ako však môžete objektívne zistiť, či je headset pohodlný? Ako zistíte, či je kontaktný tlak pohodlný, voľný alebo príliš tesný?

nausniky sluchadiel Logitech G733

náušníky slúchadiel Logitech G733

Náušníky – v prvom rade by ste sa mali pozrieť na náušníky – uistite sa, že sú hrubé a dostatočne polstrované. Či je to tak, často zistíte podľa obrázkov a porovnaním jednotlivých modelov. Dôležitú úlohu z hľadiska komfortu nosenia hrá aj materiál, z ktorého sú náušníky vyrobené. Zvyčajne sú ponúkané v 3 rôznych materiáloch: látka/sieťovina, koža a velúr.

  • Náušníky vyrobené z látky alebo sieťoviny sú dokonale priepustné a sú na pocit pohodlné a chladné aj po dlhšom nosení.
  • Koža je hladký, hustý materiál, ktorý vyzerá skvele vo forme bundy alebo autosedačky, ale má tiež tendenciu neabsorbovať vlhkosť a vlastne podporuje potenie. Slúchadlá s náušníkmi z kože alebo umelej kože vyzerajú dobre, ale pre vyššie uvedené problémy sú skôr nevhodné na dlhodobé používanie.
  • Útulný – to je pravdepodobne atribút, ktorý sa vám okamžite vybaví, keď máte na hlave herný headset s velúrovými náušníkmi. Materiál je na dotyk veľmi kvalitný a príjemný, no má tendenciu sa rýchlo zahriať, čo vedie k poteniu.

2. Typ herných slúchadiel

Typ slúchadiel, resp. ich konštrukcia – má tiež vplyv na komfort nosenia, pretože v dôsledku rôznych textúr vznikajú rôzne používateľské skúsenosti. Čo presne rozumieme pod pojmom konštrukcia? V podstate ide o to, či je náušník herného headsetu otvorený, napoly otvorený alebo zatvorený. Nižšie nájdete výhody a nevýhody jednotlivých dizajnov.

  • uzavreté herné slúchadlá – majú vynikajúce tesnenie, okolie takmer nič nepočuje ani pri vysokej hlasitosti a hráč má pocit, že je bližšie k akcii. Majú zvyčajne vyšší objem ako iné dizajny a ponúkajú priamy zvuk, niekedy trochu plechový. K ich nevýhodám patrí aj to, že sa ohrievajú rýchlejšie a navyše ideálne tesnenie so sebou prináša vysoký kontaktný tlak.
  • polootvorené herné slúchadlá – majú takisto dobré tesnenie, ale ide o niečo vzdušnejší variant. Ponúkajú vyvážený zvuk, ktorý je však okolím vnímateľný už pri stredných objemoch a neznie tak hlboko a mohutne.
  • otvorené herné slúchadlá – pohodlné nosenie s neustálym vetraním – odporúčame najmä v lete. Zvuk pôsobí prirodzenejšie a menej plechovo, avšak je pre okolie počuteľný už pri nízkej hlasitosti a vice versa, slúchadlá netlmia ani zvuky zvonku – hráč sa rýchlo rozptýli. Na súťažné hranie nie sú vhodné.

3. Veľkosť driveru a frekvenčná odozva

Samozrejme, herné slúchadlá môžete porovnávať aj na základe holých čísiel. Či to však hovorí niečo o tom, či headset znie dobre alebo nie, je iná otázka. Každý výrobca v údajovom liste uvádza, aký široký je frekvenčný rozsah headsetu a aká veľkosť driveru je použitá, no zistíte, že najmä v oblasti herných headsetov sú tieto informácie často totožné. Je to jednoducho preto, že ľudské ucho dokáže vnímať len určitý frekvenčný rozsah a podľa toho rozlišovať.

Ak nájdete headset, ktorý dokáže reprodukovať 20 Hz – 20 000 podľa špecifikácií výrobcu, na prvý pohľad to môže znieť pôsobivo, no ako slúchadlá zvládajú tieto frekvencie a ako dynamicky ich dokážu reprodukovať, nie je špecifikované. Práve preto, že kvalita zvuku je stále veľmi subjektívne vnímaná.

Veľkosť driveru nemá nič spoločné s driverom, ktorý je nainštalovaný vo vašom počítači. V skutočnosti popisuje niečo veľmi klasické, analógové – konkrétne, aké veľké sú reproduktory, ktoré sú vo vnútri slúchadiel.

Ak sa pri herných slúchadlách obmedzíme na to podstatné, môžeme povedať, že väčší driver je synonymom „lepšej“ kvality zvuku.

Frekvencie môžu byť reprodukované viac fazetovo a je tu viac priestoru pre detaily, čo vedie k tomu, že s veľkými drivermi máte lepšiu „zvukovú kulisu“ – práve táto vlastnosť zabezpečuje prirodzený a vyvážený zvukový obraz.

4. Kvalita zvuku a hlasitosť

Kým výrobcovia hi-fi sa vždy snažia dať svojim zariadeniam čo najprirodzenejší a nefalšovaný zvuk, herné slúchadlá sú takmer vždy ladené o niečo viac basovejšie. Kvalita zvuku herných slúchadiel by však nemala byť príliš skreslená, pretože v hrách je dôležité najmä lokalizovať protivníkov a dodať niekedy „hollywoodskej“ produkcii určitú prirodzenosť.

Keďže každý vníma kvalitu zvuku inak, pre výrobcov je obzvlášť dôležité nájsť správnu rovnováhu medzi moderným a prirodzeným. Ak s herným headsetom počúvate veľa hudby a nechcete prísť o vynikajúci zvuk, nevyhnete sa priplateniu si o trochu viac, pretože dobrá kvalita zvuku má svoju cenu.

Medzičasom už aj známi výrobcovia HiFi produktov, ktorí majú v tejto oblasti desiatky rokov skúseností, majú vo svojom sortimente herné slúchadlá. Pozitívnymi príkladmi sú Sennheiser alebo Beyerdynamic z Nemecka – sú na HiFi scéne veľmi rešpektovaní a ponúkajú veľmi dobré herné slúchadlá pre masový trh. Hoci, aj o produktoch od Logitech, Corsair či Razer počuť aj po stránke výbornej kvality zvuku.

V konečnom dôsledku vždy záleží na tom, čo je pre vás pri zvuku dôležité – veľa basov, čisté výšky, dobrá zvuková kulisa atď. Posúdenie týchto bodov jednotlivo by presahovalo rámec tejto sekcie. Odporúčame vytvoriť si vlastné skúsenosti tým, že si prezriete recenzie príslušných herných slúchadiel a v prípade potreby ich sami otestujete.

💡 V štúdii Neočakávaný komfort nosenia slúchadiel: Emočné a kognitívne účinky používania slúchadiel pri hraní krvavej video hry sa autori zameriavajú na to, ako nosenie slúchadiel ovplyvňuje emočné a kognitívne reakcie hráčov pri hraní násilných videohier.

Výsledky štúdie naznačujú, že slúchadlá môžu zosilniť herný zážitok izoláciou hráča od okolitého prostredia a zvýraznením zvukových efektov. Tieto informácie sú kľúčové pri výbere herných slúchadiel, pretože poukazujú na význam kvality zvuku a schopnosti slúchadiel vytvoriť pohlcujúcu atmosféru hry.

5. Mikrofón

Mikrofón herných slúchadiel je nesmierne dôležitý a kvalita zvuku sa tu tiež veľmi líši. Viete, ako to býva – pri hovore, alebo v Discorde má niekto veľmi zlý mikrofón… Je mu len ťažko rozumieť a kedykoľvek prehovorí, znie to, ako keby hovoril cez starý telefón. Ak tým niekým nechcete byť, určite by ste sa mali uistiť, že váš herný headset má poriadny mikrofón.

Výrobcovia často nešpecifikujú vstavaný mikrofón, čo zvyčajne nie je dobré znamenie – výnimky samozrejme potvrdzujú pravidlo. Často zdôrazňujú kvalitu mikrofónu reklamou na technológie ako „Crystal Sound“, „Clear Mic Technology“ alebo „Studio Mic Quality“. Aj keď tieto reklamné sľuby treba vždy brať so zdravou dávkou opatrnosti, keď výrobca takto dopredu kladie dôraz na kvalitu mikrofónu, môžete očakávať, že vstavaný mikrofón bude mať lepší zvuk ako u mnohých konkurentov.

Ak potrebujete konkrétne porovnania, môžete sa pozrieť na YouTube – tam tech-YouTuberi často predstavujú najnovšie herné slúchadlá a pri tom testujú aj kvalitu zvuku vstavaného mikrofónu. Stačí vyhľadať recenzie alebo kľúčové slová ako „Logitech G Pro Mic Test“. Máte tak istotu a môžete si urobiť predstavu, či sa vám zvuk mikrofónu páči alebo či je pre vaše účely postačujúci.

6. Nastaviteľnosť

Veľkosti a tvary hláv sa niekedy od seba dosť líšia a preto väčšina herných slúchadiel má nastaviteľné hlavové oblúky. To znamená, že takmer každý, tínedžer aj dospelý, žena či muž si môže headset nastaviť tak, aby dobre sedel na hlave a hlavne držal.

Existujú však aj herné náhlavné súpravy, ktoré majú namiesto nastaviteľnej čelenky pevný nepohyblivý rám, ktorý má na spodnej strane flexibilný a elastický látkový pás. Ten zabezpečí, že headset perfektne sedí a nebude sa šmýkať. S tým rozdielom, že pás sa logicky kontinuálne naťahuje a tým sa na milimeter prispôsobuje tvaru hlavy.

Náhlavné súpravy vybavené týmto variantom často vyzerajú tak, že neexistuje spôsob, ako upraviť veľkosť. Preto sa vždy oplatí bližšie pozrieť na popis položky a obrázky. Spoločnosť Steelseries sériou Arctis dokázala, že táto metóda môže celkom dobre fungovať. Niektorí

odborníci dokonca hovoria o uprednostnení tohto variantu z hľadiska pohodlia.

7. Dizajn

Toto je ďalšia téma, kde sa názory rôznia. Pre niektorých ľudí nevie byť dizajn herných slúchadiel dosť šialený a pútavý, zatiaľ čo iní uprednostňujú diskrétny, skôr minimalistický vzhľad. V podstate treba povedať, že dizajn nijako neovplyvňuje kvalitu headsetu, čo je aj dôvod, prečo vám v tejto kategórii nevieme dať veľa tipov. V konečnom dôsledku je len na vás, ako veľmi je pre vás dizajn dôležitý.

Chceli by sme však poznamenať, že herné slúchadlá by ste si nemali kupovať len kvôli dizajnu – existuje veľa pekných slúchadiel, ktoré technicky nezabodujú, alebo nie sú vhodné na želané použitie.

8. Funkčné tlačidlá (stlmenie mikrofónu, tlačidlo ovládania hlasitosti)

Čo sa týka funkčných kláves, opäť vám vieme presne povedať, na čo by ste si mali dať pozor a vysvetliť, aké dôležité sú tieto klávesy pre herný headset.

Funkčné klávesy slúžia na vykonanie určitých nastavení v priebehu sekúnd – patria medzi ne: ovládanie hlasitosti, vypnutie mikrofónu, zosilnenie mikrofónu, pripojenie atď.

Na bežných slúchadlách, ktoré zvyknete používať na počúvanie hudby, hrajú tieto tlačidlá oveľa menej signifikantnú úlohu ako na poriadnom hernom headsete. Tam je „fajn, že sú“ , ale nie sú rozhodujúce. Úplne iná situácia je pri hraní hier.

🎧 Predstavte si nasledujúci scenár:

Ste so svojimi priateľmi na Discorde. Je vás päť a počas hry sa vedú živé rozhovory.

Čo je to? Zazvoní zvonček – vaša pizza konečne dorazila! Odsadnete si s pizzou od PC, odhlásite sa u spoluhráčov a poviete, že jete.

Ak chcete vypnúť mikrofón, stlačíte kláves Windows, otvoríte Discord, pozriete sa, kde je váš nickname (vaša herná prezývka), a kliknete na ikonu prečiarknutého mikrofónu. Strašné, však?!

Ak máte slušnú náhlavnú súpravu, môžete všetky kroky vykonať naraz. Raz siahnete po kábli, ku ktorému sú pripojené funkčné klávesy, krátko stlačíte tlačidlo mikrofónu a máte vypnutý zvuk.

Funkčné klávesy môžu byť veľmi dôležité aj pri hraní, pretože práve vtedy, keď je v hre ticho a vy sa snažíte vystopovať kroky svojich nepriateľov, možno budete potrebovať rýchle malé zvýšenie hlasitosti. Namiesto toho, aby ste sa vrátili do systému Windows a tam zvýšili hlasitosť, môžete jednoducho otočiť ovládač na funkčných klávesoch a upraviť ho tak, aby vám vyhovoval. Ostanete v hre a v lepšom prípade budete mať aj ruku na myši pre prípad, že by sa spoza rohu nečakane objavil nepriateľ.

Ako vidíte, funkčné klávesy sú pre hru veľmi dôležité a preto by ste sa bez nich nemali zaobísť. Vo väčšine prípadov je na kábli herných slúchadiel pripevnený malý vypínač s tlačidlami a ovládacími prvkami. Bezdrôtové modely majú zvyčajne tlačidlá na samotnej náhlavnej súprave.

9. Bezdrôtová alebo drôtová náhlavná súprava?

Ak by používanie bezdrôtových zariadení nezahŕňalo toľko kompromisov, táto otázka by ani nevznikla. Bezdrôtové produkty sú vždy pohodlnejšie, vizuálne atraktívnejšie a ponúkajú takmer neobmedzenú slobodu pohybu. Žiaľ, pri používaní bezdrôtového vstupného zariadenia, alebo náhlavnej súpravy musíte popri všetkom pohodlí prinášať aj obete – tie plynú z podstaty veci, pretože tam, kde nie je kábel, trvalé napájanie je takmer nemožné.

Bezdrôtový headset

Ponúka na prvý pohľad samé výhody – pri hraní vám z ruky nevisí žiadny nepríjemný kábel, môžete bez obmedzení pohybovať hlavou a telom bez toho, aby ste pri prudkých pohyboch zhodili počítač, dokonca sa môžete postaviť, headset položiť cez krk a otvoriť dvere, napríklad. Ak sa však bližšie pozrieme na bezdrôtové herné slúchadlá, rýchlo zistíme, že nie je všetko zlato, čo sa blyští.

Ak sa rozhodnete pre kúpu takéhoto zariadenia, musíte prijať určité kompromisy. Keďže sú headsety vybavené vstavanou batériou a nedokážu čerpať potrebnú energiu cez kábel, ste nútení herný headset pravidelne nabíjať.

Výdrž batérie sa líši od modelu k modelu – nezabudnite si pozrieť špecifikácie výrobcu. Pri hľadaní bezdrôtových herných slúchadiel by ste sa mali určite uistiť, že ich môžete používať počas nabíjania. Žiaľ, na trhu je stále veľa modelov, ktoré to neumožňujú. Budete nútení počkať, kým sa batéria nabije a až potom môžete začať s ďalšou hernou reláciou. Ďalej budete musieť akceptovať kompromisy v oblasti zvuku a kvality mikrofónu, pretože audio signály sa logicky musia prenášať bezdrôtovo, čo vedie k stratám signálu.

Vo všeobecnosti odporúčame bezdrôtový headset, ak ste príležitostný hráč, ktorý je ochotný neustále nabíjať zariadenie.

Drôtový headset

Káblové herné slúchadlá sa pripájajú k počítaču alebo notebooku buď cez USB alebo audio konektor. Mnoho výrobcov pribalí viacero káblov a adaptérov, aby zabezpečili, že pre každú príležitosť bude k dispozícii to správne príslušenstvo. Káble sú väčšinou dlhé okolo 2 metrov, čo znamená, že svoje limity z hľadiska pohybu dosiahnete pomerne rýchlo.

Priame prepojenie s počítačom má však výhodu v tom, že nedochádza k skresleniu zvukového signálu, vďaka stálemu napájaniu si svoj obsah vychutnáte na plnú hlasitosť a môžete hrať bez prestávky. Ak ste teda vášnivý hráč, ktorý je ochotný akceptovať čo najmenej obmedzení, určite by ste mali siahnuť po káblových herných slúchadlách. Na rozdiel od dobrých bezdrôtových slúchadiel sú navyše výrazne lacnejšie – môžete teda minúť o niečo viac peňazí a rozhodnúť sa pre špičkový model.

Cena herných slúchadiel

Čo stojí dobrá herná náhlavná súprava? To závisí od toho, aké máte nároky.

  • Ak chcete káblový headset so slušnou kvalitou zvuku, dobrým mikrofónom a skvelým spracovaním, váš rozpočet bude musieť byť aspoň 60 €. Najlepšie je vybrať si model od známeho výrobcu a neupadnúť do pokušenia kúpiť lacné produkty.
  • Pre bezdrôtový herný headset však budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka. Dobré produkty od známych výrobcov ako Logitech, Corsair alebo Steelseries začínajú okolo 100 €.
  • Existujú aj bezdrôtové herné náhlavné súpravy, ktoré disponujú množstvom funkcií a kvalitou zvuku dokážu držať krok aj s káblovými zariadeniami, tie sa však poľahky pohybujú okolo 200 – 350 €.

Často kladené otázky k herným slúchadlám

Aký je rozdiel medzi herným headsetom a bežným headsetom?

Normálne slúchadlá nie sú až tak určené na hranie a nedokážu pokryť také zvukové spektrum ako špeciálne herné slúchadlá. Teda, herné slúchadlá sú pre hranie hier vhodnejšia voľba.

Môžem mixovať hudbu s hernými slúchadlami?

Krátka odpoveď je nie. Herné slúchadlá nie sú určené na mixovanie a neposkytujú presnosť a frekvenčnú odozvu potrebnú pre správnu produkciu zvuku.

Kedy by som mal vymeniť herný headset?

Aj keď si možno nemyslíte, že by vaše milované slúchadlá potrebovali vymeniť, možno ste len nevideli – alebo nepočuli – náznaky. Dobrým pravidlom je začať si všímať náhlavnú súpravu po približne 2,5 roku, aby ste skontrolovali známky opotrebovania.

Môžem použiť herné slúchadlá na hovory?

Majte na pamäti, že ak chcete na konferenčné hovory používať hernú náhlavnú súpravu, mali by ste si zaobstarať náhlavnú súpravu s 3,5 mm káblovým pripojením, pretože bezdrôtové herné náhlavné súpravy zvyčajne vyžadujú pripojenie USB, aby fungovali v rádiovom frekvenčnom pásme 2,4 GHz, a nie v Bluetooth.

Mám čistiť svoju hernú náhlavnú súpravu?

Ak má vaša náhlavná súprava penový filter cez mikrofón, určite by ste ho mali čistiť. Stačí ho vybrať z mikrofónu a vložiť do misky s mydlovou vodou. Nezabudnite ho niekoľkokrát vypláchnuť a vyžmýkať, aby ste odstránili všetky odolné nečistoty.

Prečo sú herné slúchadlá také drahé?

Drahšie náhlavné súpravy budú mať vynikajúci dizajn ušných mušlí, silnejšie čelenky a vo všeobecnosti oveľa viac polstrovania. To sa rovná schopnosti hrať dlhšie a pohodlnejšie bez toho, aby ste skončili s bolesťami uší alebo pokožky hlavy. Materiály sú často tiež prémiové.

Majú bezdrôtové herné slúchadlá oneskorenie?

Ak ste hráčom, možno sa vyhýbate bezdrôtovým slúchadlám z jedného zásadného dôvodu – oneskorenia. Áno, u bezdrôtových slúchadiel môže dôjsť k oneskoreniu približne 5-10 mikrosekúnd (ms).

Zdroje informácií

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]