testy domacich meteostanicPočasie je jednou z vecí, ktoré v živote nedokážete nijako ovplyvniť. Musíte sa mu prispôsobiť nielen vy, ale aj vaše plány. K tomu vám určite pomôže aj domáca meteostanica (meteorologická stanica), ktorej hlavným benefitom je čo najpresnejšia predpoveď počasia na nasledujúcich pár dní. Kým v televízií sa týka predpoveď počasia jednotlivých krajov, meteostanica vás oboznamuje s počasím, ktoré sa presne týka územia v ktorom sa nachádza.

Prostredníctvom viacerých meracích sond, ktoré posielajú namerané údaje napríklad o vlhkosti vzduchu do meracej základne, dokáže meteostanica zobraziť tak predpoveď počasia, ako aj rýchlosť, smer vetra, alebo čas západu slnka. Všeobecne však platí, čím viac má stanica sond, tým je profesionálnejšia.

Správna meteostanica  by vám mala nielen oznamovať počasie, ale aj byť pomocníkom pri výbere vhodného oblečenia do práce, naplánovania dovolenky či jednodňového výletu. Vrátane množstva užitočných funkcií oceníte tiež jej malú veľkosť a nadčasový dizajn, vďaka ktorému sa z nej stáva moderný bytový doplnok.

Náš test meteostaníc vám predstavuje rebríček tých najlepších domácich meteostaníc, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie domáce meteostanice

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.GARNI 1025 Arcus
meteostanica GARNI 1025 Arcus
100 %; 5 recenzií199€
2.SENCOR SWS 12500
meteostanica SENCOR SWS 12500
100 %; 4 recenzie189€
3.GoGEN ME 3900
meteostanica GoGEN ME 3900
97 %; 2 recenzie159€
4.TFA 35.1140.01
meteostanica TFA 35.1140.01
97 %; 7 recenzií79€
5.Emos E 6018
meteostanica Emos E 6018
90 %; 34 recenzií39 €
6.SENCOR SWS 2850
meteostanica SENCOR SWS 2850
90 %; 8 recenzií19 €
7.Beurer HM 16
meteostanica Beurer HM 16
82 %; 26 recenzií19 €

Ako vybrať tú najlepšiu meteostanicu?

V súčasnosti sa výrobcovia predbiehajú nielen atraktívnym dizajnom domácich meteostaníc, ale najmä funkciami a cenami. Rozhodne si teda máte z čoho vyberať. Ako však vybrať tú najlepšiu domácu meteostanicu, ktorá by dokonale zodpovedala vašim požiadavkám?

 1. Využitie – predtým ako sa vyberiete do obchodu dôkladne zvážte, čo od meteostanice očakávate. Ak ste nenáročný používateľ, ktorému bude stačiť základná predpoveď počasia na nasledujúce dni siahnite po lacnejšej, tzv. základnej meteostanici. V prípade však, že od meteostanice očakávate množstvo ďalších funkcií, napríklad meranie vlhkosti vzduchu, smeru a rýchlosti vetra, alebo dokonca množstvo zrážok svoju pozornosť upriamte na výkonnejšie meteostanice so vstavaným tlakovým činidlom.
 2. Typ meteostanice – odvíja sa od vašich potrieb a očakávaní. Aktuálne sú na trhu tri základné typy domácich meteostaníc:

a) Prvým sú stanice s činidlom na meranie barometrického tlaku vďaka ktorému poskytujú veľmi presné údaje. V rámci tohto typu máte opäť na výber jednoduchšie modely so základnou funkciou predpovede počasia, alebo zložitejšie s viacerými funkciami, prípadne s možnosťou pripojenia k počítaču.

b) Na veľmi podobnom princípe pracujú aj meteostanice druhého typu u ktorých je však pripojenie k počítaču s internetom nevyhnutnosťou. Meteorologické údaje získavajú prostredníctvom činidla a  špeciálneho softvéru z meterologických serverov. Ich nespornou výhodou je možné spárovanie s vašim tabletom a smartfónom. Predpoveď počasia, množstvo zrážok a ďalšie údaje si tak môžete pozrieť kedykoľvek rýchlo a jednoducho.

c) Tretí typ zahŕňa meteostanice švajčiarskeho systému Meteotime. V porovnaní s predchádzajúcim typom nevyžadujú pripojenie k počítaču. Fungujú na princípe spracovania dát a ich následného zaslania do daného vysielača, odkiaľ smerujú spoločne s časovým signálom do jednotlivých staníc. Slovenská republika disponuje troma regiónmi pre ktoré sú údaje o počasí k dispozícií – Bratislava, Trenčín a Košice. Ak teda nebývate v blízkosti týchto miest uvedená predpoveď počasia nie je veľmi presná, skôr orientačná.

💡 Inteligentné meteostanice sa môžu integrovať s inými inteligentnými domácimi zariadeniami, čo umožňuje automatizované ovládanie vnútorných a vonkajších systémov na základe miestnych poveternostných podmienok.

Parametre domácich meteostaníc

1. Typ a veľkosť displeja

Dôležitým parametrom pri výbere vhodnej a kvalitnej meteostanice je jej displej, predovšetkým jeho osvetlenie. Stanice s LCD displejom sú charakteristické nižšou spotrebou elektrickou energie, čo sa môže zdať na prvý pohľad výhodné. Treba však zdôrazniť, že nie všetky modely s LCD displejom svietia aj v tme. Ak teda plánujete využívať meteostanicu  ako budík,  prípadne hodiny, vyberajte model s LED displejom, ktorý svieti aj v noci.

V súčasnosti sú na trhu aj meteostanice s TFT displejom a fotorámčekom poskytujúce svojim užívateľom možnosť nastaviť optimálny jas a kontrast. Limitujúcim faktorom uvedeného displeja môže byť jeho väčšia veľkosť, ktorá pri bližšej vzdialenosti nepríjemne vplýva na váš zrak.  V prípade, že sa chystáte meteostanicu umiestniť niekde na stenu bude pre vás displej s veľkou uhlopriečkou výhodou. Čísla a údaje tak dobre uvidíte  aj z väčšej vzdialenosti.

💡 Domáce meteostanice umožňujú používateľom analyzovať a kontrolovať vnútorné prostredie poskytovaním údajov o kvalite vzduchu, vlhkosti a teplote, čím prispieva k zdravšiemu a pohodlnejšiemu životnému priestoru. (zdroj)

2. Drôtová alebo bezdrôtová meteostanica

Ako sme už spomínali, súčasťou každej meteostanice je niekoľko sond. Pri drôtovej meteostanici sonda, ktorá je umiestnená vonku je spojená s meteostanicou káblom. Nevýhodou tohto typu je vrátane kábla aj nedostatok funkcií, keďže vonkajšia sonda meria iba vlhkosť vzduchu.

Ak teda očakávate od meteostanice viac, zvoľte jednoznačne meteostanicu s bezdrôtovými sondami. Medzi jej hlavné benefity patrí predovšetkým spoľahlivosť, presnosť a dosah do vzdialenosti až 100 metrov. Niektoré bezdrôtové sondy disponujú aj menším displejom, ktorý ukazuje aktuálnu teplotu vzduchu, počasie, rýchlosť vetra a pod. Môžete si tak pozrieť aktuálne údaje nielen vo vnútri na meteostanici, ale aj vonku na záhrade.

3. Rozsah merania a citlivosť

Popisujú presnosť merania. Samozrejme najlepšie je zakúpiť si prístroj s čo najvyššou citlivosťou, no netreba to preháňať, aby ste zbytočne neminuli peniaze na niečo, čo samozrejme ani nepotrebujete.

Rozsah merania teploty prostredia – väčšinou od -10 ° C do + 60 ° C. Dolná hranica by mohla byť pre naše pásmo kľúčová, preto sa jej patrične venujte a rozhodne sa poobzerajte po prístroji s dolnou hranicou aspoň -30° C.

Citlivosť merania teploty prostredia – u lepších meteostaníc 0,1°C, u lacnejších 1°C. V tomto prípade je lepšia voľba si priplatiť, lebo citlivosť značne ovplyvňuje predpoveď počasia.

4. Zobrazenie jednotlivých údajov

Pred samotnou kúpou si nezabudnite jednotlivé modely zapnúť a dôkladne popozerať čo všetko a aké údaje sú na displeji zobrazené. Vo väčšine prípadov meteostanica nezobrazuje výhradne namerané údaje zo sond, ale aj dátum, čas, kalendár.

Drahšia, profesionálnejšia a kvalitná meteostanica zobrazuje taktiež hodnotu rosného bodu, jednotlivé fázy mesiaca, graf tlaku vzduchu, či tendenciu vývoja počasia. V prvom rade však dbajte aby jednotlivé údaje boli jasné, viditeľné a dobre rozlíšiteľné, najmä vtedy ak ich tam je viac.

5. Spôsob napájania

Pri lacnejších modeloch sa jedná o napájanie klasickými batériami a pri drahších modeloch adaptérom do siete. Tu záleží len na tom, čo vám viac vyhovuje. Pri zapojení na batérie sa nemusíte starať o elektrickú zásuvku a meteostanicu môžete umiestniť kdekoľvek. Pri zapojení adaptérom nemusíte riešiť výmenu batérií, no potrebujete mať na blízku zásuvku s elektrickou energiou.

6. Rozmery a dizajn

Menšie modely sú skladnejšie a mobilnejšie, ale zato horšie čitateľné nakoľko majú menší displej. Väčšie sú menej skladné, ale vyčítate z nich viac vďaka dobre čitateľnému displeju. Poznáme dva typy meteostaníc podľa miesta umiestnenia meteostanice. Závesné na stenu alebo klasicky umiestniteľné položením. Samotný dizajn už závisí na vašom vkuse a viete si meteostanicu zladiť podľa vašich predstáv. Meteostanice si môžete zadovážiť aj v rôznom prevedení, napríklad typickým prevedením je plastové prevedenie alebo kovové. Ich údržba je nenáročná a nevyžaduje si špeciálnu starostlivosť.

7. Cena

Sa odvíja predovšetkým od toho, aké funkcie vyžadujete.
– Cena do 30 € – najlacnejšie meteostanice si viete zakúpiť už aj za pár eur, no veľmi veľa toho neponúknu a jedná sa skôr o teplomery alebo budíky. Väčšinou bez funkcií vlhkomeru a barometru.
– Cena od 30 € do 70 € – nájdeme tu už aj modely aj s barometrom a vlhkomerom. Majú pokročilý displej a celý rad rôznych nastavení.
– Cena nad 70 € – tieto modely obsahujú už všetky pokročilé funkcie. Ceny sa pohybujú až do výšky niekoľkých stoviek eur.

8. Funkcie meteostaníc

Môžu výber vhodnej domácej meteostanice uľahčiť. Medzi tie najpraktickejšie patrí napríklad vstavaný alarm. Prostredníctvom zvukového signálu vás meteostanica upozorní na zvýšenú rýchlosť vetra, možné zrážky, alebo vysokú či príliš nízku teplotu. Užitočnou funkciou je aj vyhodnotenie a následné zobrazenie aktuálnej pocitovej teploty- tzv. Windchill. Náročnejších používateľov určite poteší meteostanica s funkciou merania hodnoty UV žiarenia, budík, alebo rádio.

Funkcia signalizácie slabých batérií  vás zase dokáže upozorniť, ak klesne úroveň nabitia pod určitou hodnotu a to pomocou zvuku alebo svetla. Taktiež niektoré meteostanice majú podsvietenie displeju, takže ich uvidíte i v noci. Drahšie modely vám taktiež umožnia údaje nahrať do počítača a neskôr s týmito údajmi pracovať. Môžete tak pomocou údajov viesť napríklad štatistiku. Domáce meteorologické stanice môžu ukazovať tieto údaje :

  • Teplota– teplota vzduchu vonku a vnútri
  • Čas a dátum
  • Budík
  • Fázy mesiaca
  • Čas východu a západu Slnka
  • Pocitová teplota
  • Relatívna vlhkosť vzduchu– obsah vody vo vzduchu v percentách.
  • Tlak vzduchu
  • Rosný bod
  • Rýchlosť a smer vetra – napovie vám, ktorými svetovými stranami fúka vietor
  • Úhrn zrážok– množstvo vody z dažďa na jednotku plochy.
  • Hodnotu UV žiarenia

Ako správne nastaviť domácu meteostanicu

Čo sa týka nastavenia meteostaníc nemusíte sa báť, nie je to nič náročné. Najdôležitejšie je správne rozmiestnenie sond.  Tie by mali byť vo výške minimálne jeden meter nad zemou a v blízkosti domu, nie bezprostredne položené na dome.

Nemali by byť priamo na slnečnom žiarení, nakoľko môže dôjsť ku skresleniu predpovedi počasia.

Senzory na dažďové kvapky umiestnite na vodorovnú plochu, kde zástavba neovplyvní množstvo dopadnutých zrážok. Voda zo zariadenia musí aj dobre odtekať, to si treba pamätať.

Ideálnymi miestami sú napríklad záhradný domček, parapeta, alebo terasa.  Po ich umiestnení stačí zapnúť meteostanicu, nastaviť nadmorskú výšku, tlak vzduchu a vaše súradnice. Tým je vaša domáca meteostanica pripravená na použitie. Nezabudnite pravidelne kontrolovať stav batérií.

Tipy a rady ohľadom kúpy meteostanice

1/ Recenzie

Na internete je množstvo informácií o domácich meteorologických staniciach. Vďaka týmto informáciám si vyhliadnete produkt z pohodlia domova bez návštevy predajne. Na internete nájdete rôzne recenzie a názory ľudí, ktorí už majú s danou meteostanicou skúsenosti. Vy tak máte možnosť získať informácie z prvej ruky od zákazníkov, ktorí už s produktom majú skúsenosť.

2/ Unboxing videá

Ak ste zvedavý na bežnú prevádzku domácej meteorologickej stanice po prvom odbalení, rozhodne si pozrite rôzne unboxing videá. Uvidíte tak prvý kontakt so zariadením hneď po vybalení z originálneho balenia a máte možnosť zistiť nedostatok, ktorý by ste si inak nevšimli.

Tipy a rady pre používanie domácej meteorologickej stanice

 • Vyhnite sa bazárovému predaju, aby ste nekúpili poškodený alebo zastaraný model.
 • Čidlá môžete často dokúpiť dodatočne.
 • Dokupované príslušenstvo musí byť rovnakej značky a typu. Vyhnete sa nevyhovujúcim dielom, ktoré by nemuseli pasovať alebo by neboli dostatočne kvalitné.
 • Môžete si doplatiť za predĺženie záruky, ktorá vám môže ušetriť výdavky s neskoršími opravami.
 • Investujte do recenzentmi overeného produktu.
 • Snímače môžu byť vybavené taktiež displejom.
 • Najlacnejšie stanice zoženiete už aj do 20eur.
 • Teplomer umiestnite na severnú stranu objektu a senzory vlhkosti či tlaku nesmú byť zakryté.
 • Sondy by nemali byť položené na horúcich predmetoch alebo predmetoch, ktoré sú dobrými vodičmi tepla, nakoľko to môže ovplyvniť presnosť merania.
 • Voda zo senzoru dažďa musí dobre odtekať.

Často kladené otázky ohľadom meteostaníc

Aké sú možnosti pri chybnom výrobku alebo poruche výrobku?

Každá značka má svoj autorizovaný servis, takže reklamovať môžete na mieste zakúpenia v rámci záručnej doby. Nezabudnite však dodržať potrebné podmienky nato, aby vám záruka nepadla. Dobre si preto prečítajte návod na použitie.

Má význam investovať peniaze do známejšej značky domácej meteorologickej stanice?

Značka, ktorá je na trhu dlhšie a je známejšia vo svojom obore, je rozhodne lepšou voľbou. Priplatíte si za lepšie vedenie reklamácie, rýchlejšie vybavenie reklamácie, kvalitnú technickej podporu a neskorší servis. Firmy, ktoré sú menej známe, môžu skrachovať a vy sa tak reklamácie už nedomôžete.

Je potrebné niečo vykonať pre nastavenie domácej meteorologickej stanice?

Áno, pri prvom zapnutí nastaviť niekoľko parametrov ako nadmorská výška, tlak či súradnice. Taktiež treba senzory umiestniť na vhodné miesto. V časti ako nastaviť meteostanicu sa tomu podrobnejšie venujeme.

Ako domáca meteorologická stanica predpovedá počasie?

Predpoveď sa uskutočňuje na základe zmeny atmosférického tlaku.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 12 Priemerne: 4.7]