Test najlepších domácich meteostaníc 2018

testy domacich meteostanicPočasie je jednou z vecí, ktoré v živote nedokážete nijako ovplyvniť. Musíte sa mu prispôsobiť nielen vy, ale aj vaše plány. K tomu vám určite pomôže aj domáca meteostanica (meteorologická stanica), ktorej hlavným benefitom je čo najpresnejšia predpoveď počasia na nasledujúcich pár dní. Kým v televízií sa týka predpoveď počasia jednotlivých krajov, meteostanica vás oboznamuje s počasím, ktoré sa presne týka územia v ktorom sa nachádza.

Prostredníctvom viacerých meracích sond, ktoré posielajú namerané údaje napríklad o vlhkosti vzduchu do meracej základne, dokáže meteostanica zobraziť tak predpoveď počasia, ako aj rýchlosť, smer vetra, alebo čas západu slnka. Všeobecne však platí, čím viac má stanica sond, tým je profesionálnejšia.

Správna meteostanica  by vám mala nielen oznamovať počasie, ale aj byť pomocníkom pri výbere vhodného oblečenia do práce, naplánovania dovolenky či jednodňového výletu. Vrátane množstva užitočných funkcií oceníte tiež jej malú veľkosť a nadčasový dizajn, vďaka ktorému sa z nej stáva moderný bytový doplnok.

Náš test meteostaníc vám predstavuje rebríček tých najlepších domácich meteostaníc, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

Test – TOP5 najlepšie domáce meteostanice

Ako vybrať tú najlepšiu meteostanicu?

V súčasnosti sa výrobcovia predbiehajú nielen atraktívnym dizajnom domácich meteostaníc, ale najmä funkciami a cenami. Rozhodne si teda máte z čoho vyberať. Ako však vybrať tú najlepšiu domácu meteostanicu, ktorá by dokonale zodpovedala vašim požiadavkám?

  1. Využitie – predtým ako sa vyberiete do obchodu dôkladne zvážte, čo od meteostanice očakávate. Ak ste nenáročný používateľ, ktorému bude stačiť základná predpoveď počasia na nasledujúce dni siahnite po lacnejšej, tzv. základnej meteostanici. V prípade však, že od meteostanice očakávate množstvo ďalších funkcií, napríklad meranie vlhkosti vzduchu, smeru a rýchlosti vetra, alebo dokonca množstvo zrážok svoju pozornosť upriamte na výkonnejšie meteostanice so vstavaným tlakovým činidlom.
  2. Typ meteostanice – odvíja sa od vašich potrieb a očakávaní. Aktuálne sú na trhu tri základné typy domácich meteostaníc:

a) Prvým sú stanice s činidlom na meranie barometrického tlaku vďaka ktorému poskytujú veľmi presné údaje. V trámci tohto typu máte opäť na výber jednoduchšie modely so základnou funkciou predpovede počasia, alebo zložitejšie s viacerými funkciami, prípadne s možnosťou pripojenia k počítaču.

b) Na veľmi podobnom princípe pracujú aj meteostanice druhého typu u ktorých je však pripojenie k počítaču s internetom nevyhnutnosťou. Meteorologické údaje získavajú prostredníctvom činidla a  špeciálneho softvéru z meterologických serverov. Ich nespornou výhodou je možné spárovanie s vašim tabletom a smartfónom. Predpoveď počasia, množstvo zrážok a ďalšie údaje si tak môžete pozrieť kedykoľvek rýchlo a jednoducho.

c) Tretí typ zahŕňa meteostanice švajčiarskeho systému Meteotime. V porovnaní s predchádzajúcim typom nevyžadujú pripojenie k počítaču. Fungujú na princípe spracovania dát a ich následného zaslania do daného vysielača, odkiaľ smerujú spoločne s časovým signálom do jednotlivých staníc. Slovenská republika disponuje troma regiónmi pre ktoré sú údaje o počasí k dispozícií – Bratislava, Trenčín a Košice. Ak teda nebývate v blízkosti týchto miest uvedená predpoveď počasia nie je veľmi presná, skôr orientačná.

Parametre domácich meteostaníc

  1. Typ a veľkosť displeja – dôležitým parametrom pri výbere vhodnej meteostanice je jej displej, predovšetkým jeho osvetlenie. Stanice s LCD displejom sú charakteristické nižšou spotrebou elektrickou energie, čo sa môže zdať na prvý pohľad výhodné. Treba však zdôrazniť, že nie všetky modely s LCD displejom svietia aj v tme. Ak teda plánujete využívať meteostanicu  ako budík,  prípadne hodiny, vyberajte model s LED displejom, ktorý svieti aj v noci. V súčasnosti sú na trhu aj meteostanice s TFT displejom a fotorámčekom poskytujúce svojim užívateľom možnosť nastaviť optimálny jas a kontrast. Limitujúcim faktorom uvedeného displeja môže byť jeho väčšia veľkosť, ktorá pri bližšej vzdialenosti nepríjemne vplýva na váš zrak.  V prípade, že sa chystáte meteostanicu umiestniť niekde na stenu bude pre vás displej s veľkou uhlopriečkou výhodou. Čísla a údaje tak dobre uvidíte  aj z väčšej vzdialenosti.
  2. Drôtová alebo bezdrôtová meteostanica – ako sme už spomínali, súčasťou každej meteostanice je niekoľko sond. Pri drôtovej meteostanici sonda, ktorá je umiestnená vonku je spojená s meteostanicou káblom. Nevýhodou tohto typu je vrátane kábla aj nedostatok funkcií, keďže vonkajšia sonda meria iba vlhkosť vzduchu. Ak teda očakávate od meteostanice viac, zvoľte jednoznačne meteostanicu s bezdrôtovými sondami. Medzi jej hlavné benefity patrí predovšetkým spoľahlivosť, presnosť a dosah do vzdialenosti až 100 metrov. Niektoré bezdrôtové sondy disponujú aj menším displejom, ktorý ukazuje aktuálnu teplotu vzduchu, počasie, rýchlosť vetra a pod. Môžete si tak pozrieť aktuálne údaje nielen vo vnútri na meteostanici, ale aj vonku na záhrade.
  3. Zobrazenie jednotlivých údajov- pred samotnou kúpou si nezabudnite jednotlivé modely zapnúť a dôkladne popozerať čo všetko a aké údaje sú na displeji zobrazené. Vo väčšine prípadov meteostanica nezobrazuje výhradne namerané údaje zo sond, ale aj dátum, čas, kalendár. Drahšie, profesionálnejšie meteostanice zobrazujú taktiež hodnotu rosného bodu, jednotlivé fázy mesiaca, graf tlaku vzduchu, či tendenciu vývoja počasia. V prvom rade však dbajte aby jednotlivé údaje boli jasné, viditeľné a dobre rozlíšiteľné, najmä vtedy ak ich tam je viac.
  4. Funkcie meteostaníc- môžu výber vhodnej domácej meteostanice uľahčiť. Medzi tie najpraktickejšie patrí napríklad vstavaný alarm. Prostredníctvom zvukového signálu vás meteostanica upozorní na zvýšenú rýchlosť vetra, možné zrážky, alebo vysokú či príliš nízku teplotu. Užitočnou funkciou je aj vyhodnotenie a následné zobrazenie aktuálnej pocitovej teploty- tzv. Windchill. Náročnejších používateľov určite poteší meteostanica s funkciou merania hodnoty UV žiarenia, budík, alebo rádio.

Ako správne nastaviť domácu meteostanicu

Čo sa týka nastavenia meteostaníc nemusíte sa báť, nie je to nič náročné. Najdôležitejšie je správne rozmiestnenie sond.  Tie by mali byť vo výške minimálne jeden meter nad zemou a v blízkosti domu, nie bezprostredne položené na dome.

Ideálnymi miestami sú napríklad záhradný domček, parapeta, alebo terasa.  Po ich umiestnení stačí zapnúť meteostanicu, nastaviť nadmorskú výšku, tlak vzduchu a vaše súradnice.

Test najlepších domácich meteostaníc 2018
4.8 (95.56%) 9 recenzií

Leave a Reply