najlepsie hojdacie kreslaPo bežnom pracovnom dni si každý človek rád dopraje pokojný a nerušený oddych. Väčšina z nás si sadne pred televízor a to považuje za oddych, iní radšej uprednostnia nejakú zaujímavú knihu. Každý si pod slovom oddych predstaví niečo iné. A práve pre ľudí, ktorí si chcú pohodlne oddýchnuť, sú určené hojdacie kreslá. V tomto článku sa dozviete, čo to vlastne to hojdacie kreslo je, na čo sa používa a dozviete sa mnoho užitočných informácií, ktoré vám pomôžu správne sa rozhodnúť pri jeho kúpe.

Hojdacie kreslo je typ stoličky, ktorá má na spodnej časti dva zakrivené pásy (tzv. lyžiny) – každý pás spája dve nohy k sebe. V jednoduchosti to je vlastne stolička, ktorá je postavená na dvoch kusoch zakriveného dreva. Vďaka týmto pásom je možné sa na tejto stoličke hojdať, respektíve pohybovať sa smerom dopredu a dozadu, keď sa na nej sedí. Sediaci sa pohybuje pomocou presunutia svojej váhy dopredu alebo dozadu, prípadne môže na hojdanie použiť svoje chodidlá.

Hojdacie kreslá slúžia na upokojenie a oddýchnutie. Väčšina ľudí si tieto kreslá spája s materstvom alebo rodičovstvom. Dôvodom je, že vďaka jemne kývavým pohybom sa deti lepšie upokoja a oveľa rýchlejšie zaspia. Využiť sa však dajú aj na bežný oddych, pretože sú pohodlné a navyše poskytujú ergonomický prínos pre sediaceho.

Náš test hojdacích kresiel vám predstavuje rebríček tých najlepších hojdacích kresiel, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie hojdacie kreslá

Ako vybrať to najlepšie hojdacie kreslo?

Parametre, ktoré si treba pri výbere hojdacieho kresla všímať

Na našom trhu sa nachádza široký výber hojdacích kresiel. Na výber sú kreslá rôznych typov, vyrábajú sa z rozličných materiálov a dostupné sú v mnohých farebných prevedeniach. Vybrať si medzi tak širokou ponukou, aká je na našom trhu, je celkom náročnou záležitosťou. My vám chceme výber čo najviac uľahčiť a preto sme pre vás pripravili analýzu hlavných parametrov, vďaka ktorým si budete vedieť vybrať správne a kvalitné hojdacie kreslo pre každodenný oddych. Zamerajte sa hlavne na nasledujúce parametre a vlastnosti:

1. Kde bude hojdacie kreslo umiestnené?

To, kde bude hojdacie kreslo umiestnené, bude zásadným faktorom. Preto je dôležité pred samotnou kúpou vášho nového hojdacieho kresla si odpovedať na základnú otázku. Chcete mať hojdacie kreslo umiestnené v interiéri, teda v byte / dome alebo v exteriéri, čiže na záhrade?

Umiestnenie kresla je nutné mať premyslené hneď na začiatku, pretože od tohto rozhodnutia sa odvíja mnoho parametrov. Teraz sa pozrieme, čo všetko vplýva na umiestnenie hojdacieho kresla v interiéri a exteriéri.

Hojdacie kreslo umiestnené v interiéri

Pri umiestnení hojdacieho kresla v interiéri je nutné prihliadať na dva základné parametre. Sú nimi dizajn a materiál, z ktorého je vyrobené podnožie kresla.

Dizajn kresla treba vybrať taký, aby dokonale ladil s vašim interiérom, či sedačkou. Neukáže pekne, ak do moderného interiéru umiestnite hojdacie kreslo v retro štýle. Oveľa krajšie vynikne napríklad nejaký typ dizajnového hojdacieho kresla.

Čo sa týka podnožia hojdacieho kresla, je dôležité vybrať také, ktoré nepoškodí vašu podlahu. Ak však chcete mať istotu, je dobré si pod hojdacie kreslo umiestniť kus koberca a tým pádom sa nemusíte báť poškodenia vašej podlahy.

hojdacie kreslo interier

Hojdacie kreslo umiestnené v exteriéri

Hojdacie kreslo, ktoré chcete umiestniť do exteriéru, musí byť oveľa viac odolné, ako kreslo, ktoré by ste umiestnili v interiéri. Z tohto dôvodu je mnohým samozrejmé, že pri umiestnení hojdacieho kresla v exteriéri je nutné prihliadať hlavne na povrchovú úpravu. Tá by teda mala byť kvalitná, aby dokázala odolávať vonkajším vplyvom, ako je napríklad teplo, vietor, vlhkosť a korózia.

Ideálne je vybrať si hojdacie kreslo, ktoré je vyrobené napríklad z ratanu, nie však umelého, ale z kvalitného prírodného tropického prútia. Okrem toho, ideálny materiál pre exteriérové umiestnenie je napríklad polyester, PVC či guma. Konštrukcia kresla by mala byť vyrobená z hliníka alebo kovu. Práve tieto materiály dokážu odolávať teplu, vetru, zvýšenej vlhkosti a sú odolné voči vzniku hrdze.

Určite sa vyvarujte materiálom ako koženka, koža či klasická látka. Práve tieto druhy materiálu sú absolútne nevhodné pre hojdacie kreslo, ktoré by ste chceli umiestniť v exteriéri. Pokiaľ však trváte na niektorom z uvedených materiálov, dbajte aspoň na to, aby hojdacie kreslo malo snímateľný poťah. Jedná sa o praktické riešenie a v prípade zašpinenia alebo namočenia je možné poťah očistiť alebo usušiť.

2. Veľkosť hojdacieho kresla

Zohľadniť veľkosť hojdacieho kresla pred kúpou je veľmi dôležité. Musíte dbať na veľkosť, respektíve na rozmery hojdacieho kresla, aby sa vám zmestilo tam, kam ho budete chcieť umiestniť. Dôkladne premerajte dĺžku, šírku a výšku hojdacieho kresla, aby sa nestalo, že sa vám nevojde do priestoru.

Netreba zabudnúť, že okrem veľkosti samotného kresla musíte myslieť aj na miesto v jeho okolí. Dostatok voľného priestoru v okolí hojdacieho kresla nebude brániť hojdaniu. Navyše si môžete vedľa kresla umiestniť i lampu, prípadne malý stolík na odkladanie vecí či položenie šálky s kávou.

3. Hmotnosť hojdacieho kresla

Podobne ako veľkosť, tak i hmotnosť patrí k rozhodujúcim parametrom pri výbere kresla. Hmotnosť hojdacieho kresla je závislá od typu konštrukcie a použitých materiálov. Pohybuje sa zhruba od 5 kg do 25 kg.

Hmotnosť má zásadný vplyv pri premiestňovaní hojdacieho kresla. Pokiaľ chcete mať kreslo umiestnené na jednom mieste, v takom prípade je jedno, či bude ťažšie alebo ľahšie. Ak však chcete hojdacie kreslo častejšie premiestňovať (napríklad z miestnosti do miestnosti) alebo posúvať (napríklad bližšie k oknu alebo k televízii), tak určite je pre vás vhodnejší ľahší model. Ťažšie hojdacie kreslá nad 15 kg je vhodné umiestniť na stabilné miesto, pretože manipulácia s nimi bude vďaka váhe komplikovanejšia.

4. Nosnosť hojdacieho kresla

Nosnosť hojdacieho kresla patrí k veľmi dôležitým parametrom a treba ho pri výbere zohľadniť. Hojdacie kreslá v závislosti od konkrétneho modelu ponúkajú v priemere nosnosť od 80 do 120 kg. Hodnota maximálnej uvedenej hodnoty hojdacieho kresla by sa nemala prekračovať.

Pri výbere vždy počítajte s nejakou rezervou, ideálne aspoň 20 kg. To znamená, že ak si kupujete hojdacie kreslo pre seba a vážite napríklad 70 kg, tak ideálna nosnosť kresla je 90 kg. Pokiaľ však budú kreslo používať všetci členovia domácnosti, tak treba tých 20 kg pripočítať k najťažšiemu členovi.

5. Typy hojdacieho kresla

Hojdacie kreslá sa rozdeľujú na dve základné skupiny. Prvou sú klasické kreslá, teda také, ktoré majú štyri nohy, pričom každé dve sú spojené – majú na spodnej časti dva zakrivené pásy tzv. lyžiny. Tieto kreslá sú vhodné pre tých, ktorí si chcú v hojdacom kresle dopriať pohodlie a oddych. Sú vhodné do interiéru a aj exteriéru –  v závislosti od použitého materiálu.

Druhou skupinou sú závesné hojdacie kreslá. Tie môžu byť zavesené na stojane alebo na strope / tráme.

  • Hojdacie kreslá zavesené na strope / tráme – tento typ kresla je dôležité upevniť na kvalitný a pevný strop (sadrokartónový strop nie je vhodný) alebo na hrubý a pevný trám.
  • Závesné kreslo so stojanom – tento typ kresla je vybavený samostatne stojacu konštrukciou, na ktorej je kreslo zavesené. Konštrukcia stojanu  má rôzne tvary (hranaté alebo oblé) a môže byť vyrobená z rôzneho materiálu – najčastejšie to býva kov.

Hojdacie kreslá môžu byť vyrobené z akéhokoľvek materiálu. Sú vhodnejšie do exteriéru, no nič nepokazíte, ak ich umiestnite aj do interiéru. Závesné hojdacie kreslo dokáže oživiť každý jeden priestor.

6. Materiál hojdacieho kresla

Hojdacie kreslá sú k dispozícii z rôznych materiálov. Vybrať si môžete mäkké drevo ako borovica, tvrdé drevo ako dub a teak, ale aj ďalšie materiály ako napríklad prútie, plastovú živicu, HDPE rezivo a vstrekovaný plast. Pri výbere správneho materiálu by ste mali vziať do úvahy nasledujúce faktory:

  • Odolnosť – vyberte si kvalitný a hlavne odolný materiál, aby hojdacie kreslo malo dlhú životnosť. Ak chcete umiestniť kreslo do exteriéru, obzvlášť dbajte na výber materiálu. Ten by mal byť hlavne odolný voči vplyvom počasia akými je teplo, dážď či vietor.
  • Údržba – vyberte si taký materiál, aby bola údržba čo najjednoduchšia.
  • Vzhľad – hojdacie kreslo si kupujete na dlhší čas, preto sa zamerajte pri jeho výbere aj na vzhľad materiálu. Vyberte si taký, aby aj časom dobre vyzeral.
  • Pohodlie – materiál by mal byť nielen kvalitný, ale zároveň aj pohodlný.
  • Hmotnosť –  váha materiálu má zásadný vplyv na manipuláciu s hojdacím kreslom. Vyberte si taký materiál, aby sa vám s ním ľahko manipulovalo

Hojdacie kreslo z mäkkého dreva

Mäkké drevo nie je veľmi odolné a ani trvácne, ľahko sa poškriabe, čo môže ovplyvniť vzhľad hojdacieho kresla. Navyše je potrebné sa pravidelne oňho starať a časom i renovovať. Tento typ dreva je však obľúbeným materiálom na výrobu hojdacích kresiel. Príkladom mäkkého dreva je borovica, douglaska, céder či sekvoj. Veľkou výhodou je, že nábytok a teda aj hojdacie kreslá z mäkkého dreva sú cenovo dostupné.

Hojdacie kreslo z mäkkého dreva je vhodnejšie zaobstarať si do interiéru. Umiestniť ho niekde na terase alebo záhrade nie je príliš dobrá voľba. Pokiaľ by ste ho však chceli mať umiestnené niekde v exteriéri, v takom prípade ho treba dôkladne ošetriť a nalakovať, aby vydržalo čo najdlhšie – časom to však aj tak bude mať vplyv na jeho vzhľad.

Hojdacie kreslo z tvrdého dreva

Pre hojdacie kreslo je tvrdé drevo vo všeobecnosti lepšou voľbou ako mäkké, ale taktiež sa nevyhnete starostlivosti. Rovnako, ako hojdacie kreslá z mäkkého dreva, tak i z tvrdého je potrebné pravidelne udržiavať a teda dôkladne sa o ne starať, aby aj časom vyzerali čo najlepšie. Príkladom tvrdého dreva je javor, mahagón, dub, teak a orech.

Tvrdé drevo je celkom odolné a trvácne a je veľmi ťažké ho poškriabať alebo inak poškodiť. Hojdacie kreslá vyrobené z tvrdého dreva sú odolnejšie voči nepriaznivým vplyvom počasia. V porovnaní s mäkkým drevom sú hojdacie kreslá vyrobené z tvrdého dreva o čosi drahšie, ale kúpiť ich môžete taktiež za dostupné ceny.

Ak chcete kreslo umiestniť v exteriéri, treba ho ošetriť, nalakovať a nafarbiť. Obzvlášť vhodný materiál pre vonkajšie hojdacie kreslo je teak. Tento typ tvrdého dreva má vysoký obsah oleja, vďaka čomu je drevo trvácne a odolné voči vode, vetru a hrdzi. Vďaka tomu môžete hojdacie kreslo z teakového dreva nechať vonku po celý rok a to bez obáv zo zničenia. Nevýhodou je, že nie je možné si vybrať z viacerých farebných odtieňov, pretože k dispozícií je len jedna farba (teak). Ďalšou nevýhodou je, že teakové drevo je náročnejšie na údržbu.

Hojdacie kreslá z HDPE

Polyetylén s vysokou hustotou alebo HDPE je recyklovateľná syntetická živica (plast), z ktorej je možné tvarovať materiál, ktorý vyzerá ako drevo . Dá sa z neho vyrobiť kvalitný nábytok, ktorý je vysoko odolný voči vetru, vode a hrdzi. Takže hojdacie kreslo vyrobené z tohto materiálu môžete mať umiestnené aj v exteriéri počas všetkých ročných období.

Údržba je jednoduchá, stačí vám handrička a voda s jemným mycím prostriedkom (napríklad mydlo, jar..). Materiál HDPE je nekonečne recyklovateľný. Ďalšou výhodou je, že vybrať si môžete zo širokej škály farebných prevedení.

Pokiaľ sa rozhodnete pre kreslo z tohto materiálu, v takom prípade vám vydrží celý život – má perfektnú životnosť. Kvalita a trvácnosť sa však odrazí aj na jeho vyššej cene. Na druhej strane, výhodou je, že sa nemusíte o tento materiál nijako extra starať.

Hojdacie kreslá z plastu (vstrekovaný plast)

Hojdacie kreslá, ktoré sú vyrobené zo vstrekovaného plastu síce nepôsobia štýlovo a ani luxusne, ich cena je však nízka. Výhodou je, že vybrať si môžete zo širokej škály farieb. Jedná sa o najlacnejšiu možnosť pre vonkajšie hojdacie kreslá.

Vstrekovaný plast sa ľahko udržiava – hojdacie kreslo stačí očistiť handričkou za pomoci mydlovej vody. Je odolný voči vode a hrdzi. Hojdacie kreslá zo vstrekovaného plastu môžu byť umiestnené aj v exteriéri. Treba však dávať pozor, pretože tento materiál je veľmi ľahký, takže je citlivý na nárazy vetra.

Nevýhodou je, že kreslá môžu veľmi rýchlo stratiť svoj vzhľad – materiál zanecháva na sebe škvrny a celkom ľahko vybledne.

Prútené hojdacie kreslá

Prútené kreslá patria k jedným z najobľúbenejších. Tento ľahký materiál je ideálny pre hojdacie kreslá umiestnené do interiéru. Čo sa týka kresiel v exteriéri, tak nemá dlhodobú životnosť – tento materiál môže rýchlo stratiť svoj vzhľad, pretože nie je odolný voči poveternostným vplyvom.

Prútie nepatrí k veľmi odolným materiálom, pretože sa môže veľmi ľahko poškodiť. Spôsob, akým je prútie tkané, spôsobuje, že sa do medzier môžu dostať nečistoty, ktoré následne môžu pokaziť vzhľad hojdacieho kresla. Nevýhodou je, že materiál je náročný na údržbu.

7. Štýl hojdacieho kresla

Na našom trhu sú dostupné hojdacie kreslá v rôznych štýloch. Ten, ktorý si vyberiete, by mal byť v súlade s vašim existujúcim dizajnom v danej miestnosti alebo priestore. Pokiaľ máte domácnosť zariadenú v modernom štýle, tak by ste k tomu mali prispôsobiť aj hojdacie kreslo – vyberte kreslo s rovnými líniami. Ak máte domov zariadený vo vintage štýle, v takom prípade sa vám bude hodiť starožitné hojdacie kreslo. Vybrať si môžete drevené alebo prútené.

8. Uzamykací mechanizmus

Ak hľadáte hojdacie kreslo, v ktorom chcete uspávať svoje bábätko, v takom prípade je dobre zvážiť taký model, ktorý je vybavený uzamykacím mechanizmom.

Niektoré hojdacie kreslá je možné zamknúť, čo vám uľahčí vstávanie pri držaní dieťaťa a zabráni zachyteniu prstov, keď sa malé deti plazia okolo. Uzamknutie kresla na mieste môže uľahčiť bezpečnejšie vstávanie seniorom a osobám s obmedzenou pohyblivosťou.

9. Cena, pomer ceny a kvality

Ak sa rozhodnete kúpiť nové hojdacie kreslo, určite by vás mala zaujímať maximálna cena, ktorú ste ochotní doňho investovať. Vybrať si môžete zo širokej škály hojdacích kresiel, ktoré sú dostupné v rôznych cenových hladinách.

Lacné modely hojdacích kresiel sú dostupné v cenovej hladine od 50 do 100 eur. Tie najdrahšie, dizajnové a luxusné modely, sú dostupné za pomerne vyššie ceny – môžete za nich zaplatiť aj niekoľko stoviek eur. Odporúčame sa nezameriavať čisto len na cenu hojdacieho kresla, ale pri výbere berte do úvahy aj vyššie uvedené parametre, ktoré vplývajú na jeho kvalitu.

Často kladené otázky o hojdacích kreslách

Aký účel spĺňa hojdacie kreslo?

Upokojujúci pohyb hojdacieho kresla z neho robí obľúbenú voľbu pre oddych doma aj vonku. Často sa používa pre upokojenie dieťaťa alebo na jeho uspanie.

Aká je optimálna nosnosť kresla?

Aby ste si vybrali správnu nosnosť hojdacieho kresla, treba sa držať jednoduchého pravidla – k hmotnosti človeka, ktorý bude hojdacie kreslo využívať, treba pripočítať rezervu + 20 kg. To znamená, že treba pripočítať 20 kg k najťažšiemu členovi v domácnosti (ak budú kreslo využívať viacerí členovia domácnosti) a výsledkom bude výsledná nosnosť, ktorej sa pri výbere držte.

Ktorý materiál je najlepší pre hojdacie kreslo?

Hojdacie kreslo môže byť vyrobené z viacerých druhov materiálov. Vybrať si môžete mäkké alebo tvrdé drevo, HDPE, vstrekovaný plast či prútie. Medzi obľúbené materiály patrí HDPE. Tento materiál je vyrobený tak, aby vydržal celý život, vyzerá skvele, je plne odolný voči poveternostným vplyvom. Okrem toho, výhodou je, že si vyžaduje len veľmi malú údržbu a je dodávaný v širokej škále farieb a prevedeniach.

Aký je rozdiel medzi hojdacím kreslom v stojane a hojdacím kreslom zavesenom na strope? A kde môžete jednotlivé typy umiestniť?

Oba spomínané typy hojdacích kresiel sú závesné a jediným rozdielom medzi nimi je, že sa líšia v spôsobe uchytenia. Hojdacie kreslá v stojane je možné umiestniť kdekoľvek a dá sa s nimi jednoducho manipulovať. Pri manipulácií s kreslom si však dajte pozor, aby ste nepoškodili svoju podlahu. Hojdacie kreslá, ktoré sú určené na zavesenie na strop si vyžadujú kvalitný a pevný strop, prípadne trám. Tento typ kresiel len tak ľahko neprenesiete, pretože zvyčajne sú tieto modely napevno pripevnené.

Prečo sú pri kúpe rozmery hojdacieho kresla dôležité?

Pred kúpou hojdacieho kresla sa dôkladne zamerajte na jeho rozmery. Dôvod je celkom jednoduchý. Na fotografiách (ak ho budete kupovať online cez e-shop) alebo aj v skutočnosti (priamo v predajni) môže kreslo vyzerať väčšie alebo menšie. Je dôležité, aby dĺžka, šírka a výška zodpovedali vášmu priestoru – aby sa nestalo, že sa vám hojdacie kreslo nezmestí na určené miesto.

Ktorý materiál ponúka široký výber farebných prevedení?

Ak si chcete kúpiť hojdacie kreslo z dreva, v takom prípade budete mať obmedzený výber farieb a povrchových úprav, pokiaľ teda nebude hojdacie kreslo natreté. Lepšia voľba je vybrať si hojdacie kreslo vyrobené zo vstrekovaného plastu alebo z HDPE. Tieto materiály sú k dispozícii v rôznych farebných odtieňoch – od krásnych šedých, hnedých, zelených a iných zemitých farieb až po živé odtiene červenej, žltej, modrej a ďalších. Môžete zostať aj pri modernom vzhľade a to tak, že si vyberiete čiernu alebo bielu farbu

Aký je najvhodnejší materiál pre hojdacie kreslo do interiéru?

Hojdacie kreslo vyrobené z duba, prútia alebo iného druhu dreva sú vhodnejšie, ak umiestnite vo vnútri (v interiéri). Hojdacie kreslo do exteriéru by ste mali zvoliť z odolnejších materiálov, ktoré sú vhodnejšie na vonkajšie použitie.

Sú hojdacie kreslá nebezpečné?

S hojdacími kreslami je spojené určité nebezpečenstvo, spravidla pre deti a starších ľudí. Pre malé deti existuje riziko pomliaždenia prstov alebo prevrátenia sa pri pokuse vyliezť hore. Starším a menej stabilným dospelým môže vstávanie robiť problém. Riešením je pevný rám a uzamykací mechanizmus, ktoré pomôžu predchádzať týmto zraneniam.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 22 Priemerne: 4.9]