test sedaciek sedacich supravVýber kvalitnej sedačky je veľmi dôležitý. Ak plánujete daný nábytok využívať dlhodobo a každodenne, nie je jednoduché vybrať si sedačku, ktorá vám bude vyhovovať. To platí aj v prípade výberu kvalitnej sedačky. Nakoľko je nábytok dlhodobou kúpou, je dôležité zohľadniť vlastnosti vašej investície na najbližšie roky. Predsa len, ide o vašu pohodlnosť v časoch relaxu a ten si chcete dopriať každodenne.

Hneď vopred je potrebné spomenúť, že nie každá sedačka si je kvalitou a vlastnosťami rovná. Odlišujú sa nielen cenou, no taktiež kvalitou, rozmermi, dizajnom, poťahmi, výplňou, konštrukciou, modularitou a pod. Sedačky môžu byť menšie, vhodné napr. do kancelárie, alebo väčšie, vhodné aj na zdriemnutie si či prípadný spánok. Iné môžu byť výrazne rozmernejšie, poskytujúc tak veľký priestor vhodný na celorodinný večer či iné aktivity.

Náš test sedačiek vám predstavuje rebríček tých najlepších sedačiek, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie sedačky

Ako vybrať najlepšiu sedačku?

Výber sedačky je podobný výberu iných produktov – v tomto prípade chcete čo najefektívnejšiu kúpu, ktorá vám bude vyhovovať nielenže cenovo, no aj svojimi vlastnosťami. Zo zakúpeného nábytku chcete mať príjemný pôžitok pri odpočívaní, žiadne prinášajúce komplikácie a kúpu v žiadnom prípade nesmiete ľutovať. Občas je potrebné spraviť kompromis, no ani v prípade kompromisu by ste ľutovať kúpu nemali. Nižšie si môžete prezrieť vlastnosti a parametre, ktoré by ste pri kúpe kvalitnej sedačky mali jednoznačne brať do úvahy.

Rozmery

Najčastejším problémom pri kúpe sedačiek býva nevyhovujúci rozmer sedačky. Priveľká sedačka v primalej miestnosti, ktorá je už tak či tak preplnená nábytkom, dodáva človeku pocit stiesnenosti. Rovnakým problémom je aj zhoršená manévrovateľnosť v izbe. Ak chcete zvoliť sedačku správneho rozmeru, musíte vedieť zodpovedať na nasledujúce otázky:

  1. Poskytuje pripravené miesto dostatočný priestor? Pri výbere správneho rozmeru sedacej súpravy alebo sedačky je v prvom rade potrebné naplánovať si jej umiestnenie v miestnosti.
  2. Bude okolitý nábytok príliš blízko k sedačke, alebo bude medzi sedačkou a nábytkom dostatočný priestor? Druhotným je umiestnenie iných nábytkov v závislosti od sedačky. Stiesnené priestory nelahodia ani oku ani psychike, taktiež môžu človeka pri pohybe cez izbu iritovať.
  3. Majte na mysli počet osôb v domácnosti. Od sedačky/pohovky chcete dostatočnú veľkosť, aby ste si spoločne mohli užiť filmové noci či inú spoločenskú aktivitu. Je omnoho príjemnejšie byť na sedačke spolu, než vidieť jedného či dvoch ľudí ako sedia osobitne v kreslách alebo na stoličkách.
  4. Budú rozmery dostatočné aj na občasné prespatie? Občas nastávajú situácie, ktoré si vyžadujú presunutie do obývačky a prípadné prespatie na sedačke. Prípadne, ak viete, že častokrát zaspávate pred televízorom a ráno sa prebudíte ‚celý dolámaný‘, terajšia sedačka pravdepodobne nie je dostatočne veľká či ergonomicky vhodná na takéto prespatie. Zvážte teda, či by sa neoplatilo investovať o niečo viac do rozmerovo dostatočnej a kvalitnej sedačky, ktorá by v takýchto prípadoch mohla plne nahradiť vašu posteľ.
  5. Chcete ju využívať len na sedenie, prípadne ju plánujete zakúpiť do kancelárie? V takom prípade budú rozmernejšie sedačky nevhodné.
  6. Máte menšiu obývačku a plánujete využiť sedačku aj ako úložný priestor? V takom prípade je najvhodnejšie nájsť zlatý stred – takú sedačku s úložným priestorom, ktorá by nebola príliš veľká ani príliš malá. Veľkosť pravdaže závisí od rozmerov obývačky a od toho, ako veľmi je v nej ‚natlačený‘ iný nábytok.

Tvrdosť a ergonómia

Tvrdosť sedačky a jej ergonómia je veľmi dôležitým faktorom, na ktorý by ste si mali osobitne dávať pozor. Tvrdosť má totižto dopad nielen na vaše pohodlie, no aj na zdravie vašej chrbtice. Ešte pred zakúpením sedačky sa v predajni osobne uistite, že Vám sedačka svojou tvrdosťou a celkovou podporou chrbtice vyhovuje. Je sedacia časť príjemná? Necítite záťaž na chrbticu? Je dostatočne mäkká, prípadne tvrdá? Ak je príliš mäkká alebo príliš tvrdá, skúste inú. Vašim cieľom pri kúpe kvalitnej sedačky by mal byť zlatý stred v mäkkosti a tvrdosti, dbajúc pritom na váhu a vek ľudí, ktorí sedačku budú využívať.

TIP: V prípade, že plánujete kúpiť sedačku staršiemu človeku alebo človeku s nadváhou, dbajte na dostatočnú tvrdosť sedačky. Starší ľudia kvôli opotrebovanej chrbtici a slabším svalom potrebujú pevnejší sed, než mladí ľudia. V prípade ľudí s nadváhou je tvrdosť rovnako podstatná, mäkká sedačka by neposkytovala dostatočnú oporu a vysedela by sa veľmi rýchlo, výsledkom čoho by bola nerovnomerne vysedená sedacia časť, a teda aj skrivená chrbtica pri sedení či ležaní.

Rovnako dbajte na držanie tela, do ktorého Vás ergonómia sedačky prinútila. Vy sa totižto prispôsobujete sedačke, a nie naopak. Aj práve preto, ak sa prispôsobíte nesprávne, t. j. Vaša chrbtica bude pri sedení v nepríjemnej a nezdravej polohe, na danú sedačku jednoducho zabudnite. Mäkkosť, prípadne prílišná tvrdosť sedačky môže spôsobiť nesprávne držanie tela a zbytočnú záťaž na spodnú a krčnú chrbticu. To môže nielenže vyvolať bolestivé stavy, no taktiež zapríčiniť či zhoršiť deformáciu chrbtice.

Ak plánujete kúpiť sedačku aj pre spanie, je dôležité, aby vaša chrbtica bola pri spaní najrovnejšia ako sa len dá. Tlak vyvíjaný Vašim telom by sa mal po dĺžke sedačky rozložiť tak, aby chrbtica nebola ohnutá do písmena S, a aby spodná chrbtica nebola ohnutá nadol alebo nahor.

Poťah, čalúnenie

Pri kúpe jednoznačne netreba podceňovať ani samotný poťah sedačky. Materiál, z ktorého je poťah vyrobený, dodáva sedačke konečný pocit, ktorý budete pri sedení dennodenne cítiť. Je preto dôležité zvážiť, či Vám bude vyhovovať látkový alebo kožený poťah, prípadne iné hybridy. Všetky materiály majú svoje plusy aj svoje mínusy, tie musíte zvážiť v závislosti na Vašich tendenciách, vkusu či prítomnosti domácich maznáčikov v domácnosti.

Materiál poťahu sedačky má dopad na odolnosť ako aj stálofarebnosť poťahu. Zatiaľ čo odolnosť poťahu závisí na mechanickom trení, v prípade stálofarebnosti poťahu sa jedná o rôzne faktory, ktoré musia pri testovaní brať do úvahy: ÚV žiarenie, pôsobenie tepla zo slnečných lúčov či iných zdrojov, trenie, vlhkosť či pranie.

Látka a tkaniny

Látka je vo všeobecnosti veľmi príjemná na sedenie, je priedušná a v dlhodobom horizonte sa jej opotrebenie nemusí prejaviť do takej miery, ako pri iných materiáloch. Rovnako nie je potrebné ju ani leštiť. Látkové sedačky však majú problém, že priťahujú prachové častice a iné nečistoty, akými sú napríklad chlpy domácich maznáčikov. Ďalším problémom látkových sedačiek je tvorba „žmôlok“, t. j. textilných hrčiek. Nevhodná najmä pre alergikov.

TIP: Vďaka pokroku v technológii sú niektoré textilné poťahy odolnejšie, čo bolo dosiahnuté pridaním doplnkového materiálu hneď na povrchovej vrstve poťahu. Medzi takými patrí napríklad teflónová úprava, ktorá odpudzuje vodu, prach či mastnotu a vo všeobecnosti dodáva poťahu odolnosť. Čistenie teflónového povrchu je zároveň veľmi jednoduché.

Látkový poťah sedačiek poskytuje vďaka vlastnostiam látky kvantum pestrých, rôznofarebných variácií, rovnako aj široký výber vzorcov. Vďaka tomu si budete môcť zladiť obývačku podľa vašich predstáv.

Z hľadiska vlastnosti si pri výbere látkových poťahov všímajte ich zodpovedajúcu gramáž, ktorá poukazuje na odolnosť a celkovú kvalitu látkového poťahu. Rovnako, ak je to možné, sa pokúste nájsť údaje o teste odolnosti látky voči mechanickému poškodeniu, teda pretrhnutiu textilných vlákien. Ide o tzv. Martindale test (skratka MTD), kde výsledné číslo reprezentuje koľko otáčok na danej textílii je potrebné vykonať, aby sa látka pretrhla. Čím vyššie číslo, tým vyššia odolnosť.

Výhody materiálu - Látka a tkaniny
+ Lacnejšia
+ Pohodlná a jemná, dodáva pocit útulnosti
+ Príjemná v zime aj v lete
+ Poskytuje pestrú škálu rôznych farieb ako aj vzorcov
Nevýhody materiálu - Látka a tkaniny
– Po čase môže začať ‚žmolkovať‘
– Ľahko chytá prach a chlpy
– Nevhodná do kancelárie a profesionálneho prostredia
– Ťažšie sa čistí, je potrebné zbavovať sa nahromadeného prachu a roztočov
– Potreba prať a následne nechať kompletne vyschnúť

Poddruhy textilných sedačiek

Mikrovlákno

Asi najrozšírenejší poťahový materiál na sedačky, je tvorený z miniatúrnych vlákien, ktoré spoločne tvoria dostatočne odolný poťah. Poťah je jednoduchý na údržbu a čistenie, vo väčšine prípadov stačí použiť vodu a poťah je ako nový.

Bavlna

Prírodný poťah, príjemný na dotyk no veľmi ťažkopádny na čistenie.

Mikroplyš

Zriedkavý poťahový materiál s vysokou odolnosťou a jednoduchou údržbou vďaka vrchnej vrstve tvorenej z polyesteru. Výsledný materiál je teda nielen pevný a ľahko čistiteľný, je taktiež veľmi jemný na dotyk. Mikroplyš však pôsobí ako magnet na prachové čiastočky, je preto potrebné pravidelné čistenie.

Ženíliový poťah, ženilka

Poťahový materiál jemný na dotyk, no ťažkopádny na čistenie. Je však dostatočne odolný a lacný. Jemnosťou sa podobá mikroplyšu.

Ekokoža

Lacnejšia, umelá, etická obdoba kože. Má prémiový vzhľad, pokročilejšie druhy ekokože sú odolnejšie. Ekokoža je skvelou voľbou pre alergikov ale aj v prípade, že máte nižší rozpočet na sedačku. Jej čistenie a celková údržba je naozaj jednoduchá.

Výhody materiálu - Ekokoža
+ Lacná
+ Ľahko sa čistí, odolnosť voči prachu, roztočom, chlpom
+ Pre určitú skupinu ľudí je ekokoža etickejšia
+ Prémiový vzhľad
+ Farba obvykle vydrží dlhšie v porovnaní s kožou
+ Širší výber farieb
Nevýhody materiálu - Ekokoža
– Môže mať nižšiu odolnosť voči treniu a vlhkosti, určité lacnejšie ekokože môžu časom začať praskať
– Lacnejšia ekokoža je neslávne známa svojou nízkou odolnosťou, dbajte preto na recenzie užívateľov

Odnímateľnosť poťahov a vankúšov

Častokrát neoceneným obrovským plusom je modulárnosť sedačky a odnímateľnosť jednotlivých častí. Niektoré modely sedačiek môžu mať svoj poťah neodnímateľný, čo môže najmä v prípade látkových sedačiek spôsobiť problémy pri čistení a praní. Vďaka možnosti odstrániť poťah ako aj jednotlivé vankúše si ušetríte tak čas, ako aj námahu. Ak Vám na tom záleží, ešte pred kúpou sa uistite, že snímateľnosť je naozaj možnosťou.

Tvar

Klasická sedačka

Klasické druhy sedačiek sú rozmerovo a dizajnom najvhodnejšie do kancelárskych priestorov ale aj do menších bytov či miestností. Najčastejšie poskytujú práve dvojsed, trojsed, zriedkakedy aj štvorsed. Obvykle sa jedná o jednu, celistvú časť sedačky, hoci môžete nájsť aj rozdelené sedačky. Sedačka je ľahšia a teda jednoduchšia na presun. Starostlivosť o ňu nezaberie toľko času, ako v prípade komplikovaných sedačiek.

Sú skvelou voľbou pre mladú rodinu, relax osamote či kancelárske využitie. Cenovo zvyknú byť najprijateľnejšie.

Rohové sedačky (Tvar „L“)

Rohové sedačky sú sedačky väčšieho rozmeru. Obvykle mávajú roh naľavo alebo napravo, hoci existujú modely so symetrickým rohom, kedy je roh sedačky v strede. Obvykle sú rozkladacie a môžu poskytovať aj úložný priestor. Vďaka možnosti rozloženia sú sedačky vhodné ako rezervná posteľ. Sú vhodné pre zaspanie či celorodinné večery.

Sedacia súprava (Tvar „U“)

Sústava sedacích častí, ktorá spoločne tvorí jednu veľkú sedačku. Skvelá pre veľké rodiny či do spoločných priestorov, kde si blízki priatelia užívajú čas spolu. Táto súprava je častokrát modulárna a môžete tak využiť len niektoré časti, ak Vám v danom momente nevyhovujú iné. Vďaka svojej veľkosti poskytujú najviac úložného priestoru, ak ho teda daný model poskytuje. Nevhodná do profesionálnych priestorov či rozmerovo skromných bytov.

TIP: Rozmerné sedacie súpravy dodávajú nádych luxusu rozmerným obývačkám.

Cena

Cena kvalitných sedacích súprav sa pohybuje od pár stovák do tisícok eur a v tomto cenovom rozsahu môžete nájsť čokoľvek, čo Vám bude vyhovovať – od menšieho gauču s dostatočne dobrou konštrukciou no nie veľmi vhodným poťahom, po luxusnú, rozmernú sedaciu súpravu s drahým poťahom a masívnou, trvácnou konštrukciou. Kvalitná sedačka však nemusí stáť hory doly a môžete ju získať aj za lacnejší peniaz. Vopred odporúčame sledovať dostupné recenzie a vyberať sedaciu súpravu osobne v predajniach.

Vkus

Dbanie na vkus sa pri kúpe sedačky určite vyplatí. Ak ste interiérovým ‚fajnšmekrom‘, jednoznačne dbajte na jednotlivé vonkajšie vlastnosti sedačky ešte intenzívnejšie, nakoľko zakúpenie sedačky nesprávnej farby alebo s nevyhovujúcim poťahovým materiálom budete ľutovať. Preto pri kúpe sedačky odporúčame dvakrát alebo trikrát merať a následne strihať.

Vzorované sedačky

Pre niekoho príliš ‚oldschool‘, pre iných krásna dekorácia.

Ako využiť vzorované sedačky? Kombinovaním. Tak napríklad: Ak mávate v obývačke zavesené črepníky ruží, prípadne sa ruže nachádzajú na parapete a farba stien je biela alebo béžová, na trhu môžete nájsť elegantné sedačky, ktoré sa s bielym pozadím a vzorcami ruží prirodzene zladia s celkovou témou vašej obývačky. Ak máte tapety alebo steny namaľované zaujímavými linajkovanými či kruhovitými vzorcami, určite zvážte farebné zladenie sedačky so stenami a porozmýšľajte, či je zladenie možné doplniť nejakými vzorcami.

TIP: Farebne jednoliata sedačka v miestnosti so stenami, na ktorých sú namaľované zaujímavé rôznofarebné vzorce, môže príliš vynikať a nudiť svojou monotónnosťou. To môžete zmeniť, ak poťah bude mať vhodne zladené vzorce.

Farba

Pri výbere farby sedačky je podstatné dbať na:

  • Farbu podlahy
  • Farbu stien
  • Farbu okolitých nábytkov

Určite nechcete sedačku, ktorá bude námornícka modrá, zatiaľ čo váš okolitý nábytok bude orieškovo hnedý a plávajúca podlaha bude svetlohnedá. Je preto podstatné sedačku farebne zladiť. Sedačku nemusíte v žiadnom prípade odtieňovo presne zladiť s nábytkom či podlahou, skôr sa im tónovo priblížiť.

TIP: Ak si neviete vybrať farbu, spýtajte sa predajcu, prípadne sa poraďte s niekým z domácnosti alebo priateľ(ka)mi. Ak sa chcete rozhodnúť sami, bezpečnou voľbou bude siahnuť po sedačkách neutrálnej farby, t. j. odtiene bielej, čiernej, hnedej a modrej. Farby nesmú byť príliš ostré.

Operadlo

Ak plánujete sedačku využívať práve na sedenie a málokedy na spánok, určite siahnite po sedačke s vyšším operadlom, ktoré bude Vašu chrbticu v časoch sedenia dostatočne podporovať.

TIP: Ak mávate problémy s krčnou chrbticou, vysoké operadlo spoločne s dostatočnou tvrdosťou sedacej časti musíte brať za najpodstatnejšie vlastnosti Vašej budúcej sedačky.

Za plus môžete považovať aj nastaviteľnú opierku na hlavu, ktorá v prípade pozerania televízneho programu môže v rôznych uhloch a výškach uvoľniť Váš namáhaný krk.

Konštrukcia

Ak chcete kvalitnú sedačku, vnútro sedačky musí byť pevné a odolné. Takto sedačka vydrží roky ak nie dekádu bez akýchkoľvek problémov. Kvalitné drevo spoločne s pevnou kovovou konštrukciou poskytnú skvelú oporu pre celú sedačku a akékoľvek vŕzganie sa nemusí prejaviť až kým sedačka nedovŕši 8 či 10 rokov.

Medzi menej kvalitné konštrukcie patria napr. ‚ratanové‘ či konštrukcie z drevotriesky. Tie Vám svoju nekvalitnosť pripomenú už za niekoľko rokov vo forme vŕzgania. Ich plusom je prijateľnejšia váha a teda ľahšie presúvanie.

Často kladené otázky (FAQ)

Q: Prečo nie sú sedacie súpravy vhodné do viac profesionálnych priestorov?

A: Veľkosť sedacích súprav navodzuje atmosféru ležérnosti, útulnosti domova, kde rozmerná plocha mäkkej sedačky má reprezentovať pokoj a relax domova. Preto je pre profesionálne využitie odporúčaná práve klasická sedačka, ktorá svojou veľkosťou pripomína maximálne o niečo komfortnejšiu, širšiu stoličku s príjemným operadlom a sedacou časťou.

Q: Je vhodné zakúpiť sedačku namiesto normálnej postele?

A: Záleží od kvality a adekvátnej tvrdosti sedačky. Je potrebné uistiť sa, či Vám sedačka bude vyhovovať na spánok. To si nanešťastie pár sekundovým či minútovým odskúšaním v predajni neoveríte. Ak ste si už sedačku zakúpili a už viete, že kvalita spánku sa nepodobá kvalite spánku v posteli, je možné dokúpiť si užší matrac na sedačku, ktorý Vám môže spánok spríjemniť. Tie dostanete dokonca aj v pružinovej verzii.

Q: Neviem si vybrať medzi rohovou sedačkou a sedacou súpravou. Po čom by som mal siahnuť?

A: Sedacia súprava je rozmernejšia a zložitejšia. Preto je potrebné sústrediť sa hlavne na veľkosť miestnosti, kam plánujete sedačku umiestniť. Jednoznačne zvážte to, či je v miestnosti dostatočný priestor. Ak máte menšiu miestnosť, no láka Vás veľkosť sedacej súpravy spoločne aj s veľkým úložným priestorom. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako zlatý stred, no dôsledkom bude to, že táto menšia obývačka bude neustále vyzerať stiesnene. Preto by v tomto prípade bolo efektívnejšie siahnuť práve po rohovej sedačke, ktorá síce poskytuje o niečo skromnejší úložný priestor, no za to nebude zaberať príliš veľkú plochu a miestnosť bude aj naďalej vyzerať priestranne.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 12 Priemerne: 4.8]