test latkovych sedaciekVedeli ste, že látkové sedačky (pohovky) patria k najobľúbenejším? Dôvodom je ich všestrannosť a cenová dostupnosť. Navyše, ak je vyrobená z kvalitnej a trvácnej látky, môže vám sedačka slúžiť niekoľko rokov. Nie je to však len o látke, pretože pri výbere je nutné zvážiť viacero aspektov. A v tomto článku si povieme, čo to látková sedačka je a podľa čoho sa rozhodnúť pri jej kúpe.

Látková sedačka je kus nábytku, ktorý je tvorený z konštrukcie, pružinového jadra, čalúnenia, elastických popruhov, chrbtových vankúšov alebo opierok a poťahovej látky. Konštrukcia je zvyčajne vyrobená z dreva, ale môže byť aj z ocele, plastu alebo laminovaných dosiek. Čalúnenie sedačky je vyrobené z rôznych materiálov (peny, páperia, peria, látky alebo ich kombinácie) a rovnako aj poťahová látka na sedačku sa vyrába z rozličných druhov textílií.

Látková sedačka slúži na usadenie niekoľkých ľudí súčasne. Primárne sa využíva na sedenie a oddych, avšak môže slúžiť aj na spanie. Tento kus nábytku sa umiestňuje do obývacej miestnosti, nie je to však pravidlom. Nájsť ju môžete aj v rôznych nebytových zariadeniach (reštauračné a ubytovacie zariadenia, kancelárie a podobne).

V našom teste látkových sedačiek nájdete tipy na tie najlepšie látkové pohovky. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepších látkových sedačiek

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
Tempo Kondela Pohovka rozkladacia látka sivá AURELIA
latkova sedacka Tempo Kondela Pohovka rozkladacia látka sivá AURELIA
85 %; 2 recenzie659€
Tempo Kondela Bolivia tmavosivá/svetlosivá
latkova sedacka Tempo Kondela Bolivia tmavosivá/svetlosivá
83 %; 3 recenzie539€
Tempo Kondela Cliv látka sivá/tyrkysová
latkova sedacka Tempo Kondela Cliv látka sivá/tyrkysová
84 %; 6 recenzií389€
4.
Tempo Kondela MAVERA sivá
latkova sedacka Tempo Kondela MAVERA sivá
#VALUE!389€
5.
Tempo Kondela MAVERA mentolová
latkova sedacka Tempo Kondela MAVERA mentolová
90 %; 2 recenzie389€
6.
Tempo Kondela MAVERA bordová
latkova sedacka Tempo Kondela MAVERA bordová
#VALUE!389€
7.
IDEA nábytok NIKÉ čierna
latkova sedacka IDEA nábytok NIKÉ čierna
#VALUE!289€

Ako vybrať tú najlepšiu látkovú sedačku?

Parametre, ktoré si treba pri výbere látkovej sedačky všímať

Pri výbere akéhokoľvek nábytku nás zvyčajne zaujímajú dva atribúty, ktorými je kvalita spracovania a cena. Na trhu sa nachádza široká ponuka látkových sedačiek od mnohých výrobcov, ktoré sa líšia nielen cenou, ale aj vybavením, vlastnosťami a prevedením. Preto vybrať si jeden model látkovej sedačky nie je vôbec jednoduché. Aby sme vám tento  výber uľahčili, urobili sme za vás analýzu hlavných parametrov a vlastností, ktoré by ste si pri kúpe mali všímať. Poďme sa na ne pozrieť:

1. Druhy látkových sedačiek

Látkové sedačky sú dostupné v rôznych prevedeniach a podľa druhu sa určujú na základe svojho tvaru. Rozlišujeme nasledovné druhy látkových sedačiek.

 • Látkové sedačky do tvaru U – už podľa názvu je zrejmé že tvar sedačky pripomína písmeno U. Tento druh sedačky má dva rohy a poskytuje dostatok priestoru pre oddych. Väčšina modelov má k dispozícií úložný priestor a umožňuje možnosť rozloženia. Nie je vhodná do malých priestorov.
 • Rohové látkové sedačky (do tvaru L) – tento druh sedačky je vybavený iba jedným rohom, takže tvar sedačky pripomína písmeno L. Látkové rohové sedačky môžu byť orientované na pravý alebo ľavý roh. Výhodou je, že v súčasnosti mnoho výrobcov vyrába sedačky, kde je univerzálny roh, čím je umožnená inštalácia sedačky do oboch strán. Podobne, ako vyššie spomínaný druh, tak i tieto majú zvyčajne k dispozícií úložný priestor a možnosť premenenia sedačky na lôžko.
 • Látkové sedačky s kreslom / taburetom – sú to látkové sedačky, ktoré sa dodávajú v sete s kreslom, ušiakom (typ kresla) alebo taburetom. Poskytujú dostatočný priestor pre usadenie. Na výber sú jednoduché kreslá až po dizajnové ušiaky a rozličné taburety. Výhodou je, že celý set je v rovnakej farebnej kombinácií a teda kreslo / taburet nevyčnieva, ale ladí so sedačkou. Nevýhodou je, že ak sa vám kreslo / taburet zničí, ťažko dokúpite rovnaké, pretože zvyčajne sa samostatne nevyrába.
 • Rozkladacie látkové sedačky – tento druh látkovej sedačky je vhodné využívať ako prístelku pre návštevu. Navyše, mnohé modely sú určené aj na každodenné spanie, vďaka čomu je možné takúto sedačku používať ako štandardnú posteľ. Perfektné využitie nájdu hlavne v menších priestoroch. Rozkladacie sedačky môžu byť do tvaru U, L alebo sedačky s kreslom.
 • Látkové pohovky – jednoduché sedačky, ktoré sú zvyčajne bez možnosti rozloženia, ale nájdu sa aj modely, ktoré rozloženie umožňujú. Využívajú sa hlavne v kanceláriách, predsieňach a malých miestnostiach.
💡 Na základe štúdie „Influence of Selected Fabrics“ sa zistilo, že bez ohľadu na to, akým spôsobom je látka strihaná, výrazne to nemení pevnosť poťahu pohovky. To je dobrá správa pre kupujúcich, pretože to znamená, že sa môžete sústrediť na vzhľad a dojem z látky bez obáv z toho, ako orientácia látky ovplyvňuje jej trvácnosť.

2. Variant rohu

Pri výbere pohovky, vrátane látkovej, je nutné si vybrať variant rohu. To znamená, že ak  má sedačka roh (či už jeden alebo dva), tak si treba vybrať, do akej strany bude orientovaný. Vybrať si môžete:

 • ľavý roh
 • pravý roh
 • univerzálny roh

3. Počet miest na sedenie

Vybrať si správny počet miest na sedenie je základom pri výbere akejkoľvek sedačky. Treba si uvedomiť, koľko ľudí žije vo vašej domácnosti. Okrem toho, je vhodné sa zamyslieť aj nad tým, ako často k vám chodí návšteva a koľko ľudí – či len pár alebo celé partie. V závislosti od toho si treba správne vybrať dostatočný počet miest na sedenie. Vybrať si môžete látkové sedačky, ktoré majú:

 • 3 miesta na sedenie
 • 4 miesta na sedenie
 • 5 miest na sedenie
 • a viac miest na sedenie

4. Materiál látkovej sedačky

Nie je látka ako látka. To väčšinou zistia ľudia až vtedy, keď si vyberajú látkovú sedačku a majú sa rozhodnúť pre konkrétny materiál. Pozrite si rýchleho sprievodcu najlepších textílií látkových sedačiek, ktorý vám uľahčí výber:

 • Mikrovlákno – sedačky z mikrovlákna sú vyrobené zo syntetickej poťahovej látky, čo zabezpečí trvácnosť, odolnosť voči škvrnám. Tento typ textílie ani po čase len tak ľahko nevybledne. Výhodou tohto materiálu je, že sa veľmi ľahko čistí a je hypoalergénny. Slučky v látke sú veľmi malé, tak sa nemusíte báť, že sa do nich zachytia labky alebo pazúriky vášho domáceho maznáčika.Vďaka tomu je látková sedačka z mikrovlákna vhodná pre domácnosti, kde sú deti a domáce zvieratá.
 • Bavlna – jedná sa o prírodné vlákno, ktoré má pevnú väzbu, vďaka čomu látková sedačka z bavlny vydrží niekoľko rokov. Vybrať si môžete zo širokej palety farieb a vzorov. Je vhodná hlavne do slnečných obývacích miestností, pretože na priamom slnku nevybledne. Nevýhodou je, že je náchylná na znečistenie.
 • Polyester – syntetický materiál, ktoré veľmi dobre odoláva škvrnám a vyblednutiu. Patrí k cenovo dostupným materiálom. Nevýhodou je, že časom sa môže poškodiť (natiahnuť alebo roztrhať), preto treba s ním zaobchádzať opatrne.
 • Ľan – ľahká tkanina z prírodných vlákien, ktorá je vysoko odolná a navyše aj antistatická a hypoalergénna. V porovnaní s bavlnou je o zhruba 30% pevnejší. Časom zmäkne, ľahko sa krčí a preto nie je vhodný do domácností, kde sa nachádzajú deti.
 • Zamat – zamatová sedačka pôsobí luxusne a upúta nejedného človeka, najmä vďaka svojmu lesku a mäkkosti. Pôsobí viacrozmerne a zároveň hrejivo. Sedačky z tohto materiálu vydržia roky. Nie je vhodná pre domácnosti, kde sa nachádzajú domáce zvieratá (s chlpmi), pretože sa na tento materiál ľahko zachytávajú chlpy.
 • Ženilka –  ženilkové sedačky sú podobné ako zamatové, avšak slučky na látke má uzavreté. To znamená, že je rovnako mäkká a hladká ako zamat, ale z dlhodobého hľadiska je oveľa viac odolnejšia. Tento materiál taktiež nie je vhodný pre domácnosti s domácimi zvieratami.
latkove sedacky

Pri výbere látkovej sedačky by ste mali dbať aj na výber toho správneho materiálu pre vašu domácnosť

5. Martindale – odolnosť textílie (látky) proti oderu

Pri výbere správnej látky je potrebné sa zamerať na tzv. Martindale. Je to medzinárodná jednotka, ktorá vypovedá o odolnosti textílie (látky) proti oderu. To znamená, že vďaka tomuto údaju zistíte, akú životnosť má látka sedačky, z ktorej je vyrobená. Hodnoty sa merajú pomocou Martindalového testu, ktorý simuluje prirodzené opotrebenie textílií.

Test prebieha tak, že sa textília vloží do stroja Martindale, ktorý pracuje v intervale 5000 cyklov. Látka sa napne a následne sa stroj obtrie o povrch látky, za pomoci dvoch malých kotúčov z česanej vlny alebo drôteného pletiva. Test končí v momente, keď sa na látke objaví opotrebenie  alebo sa pretrhnú priadze. Následne sa stanoví výsledná hodnota, ktorá je určená na základe počtu kmitov kotúčov (ešte predtým, ako sa tkanina rozpadne).

Tu platí, že čím je hodnota vyššia, tým vyššia je hodnota alebo „pevnosť“ látky a tým je odolnejšia voči oderu. Pre domáce látkové sedačky, ktoré nebudete využívať každý deň stačí hodnota Martindale 15 000 až 25 000. Ak chcete kvalitnú sedačku, ktorú budete využívať každý deň, vhodnejšie je poobzerať sa po sedačke, ktorá má hodnoty Martindale od 25 000 do 30 000. Pre extra odolnú látkovú sedačky vyberajte hodnotu Martindale nad 30 000.

6. Farba látkovej sedačky

Farba sedačky je veľmi často prvou voľbou pri kúpe tohto nábytku. Má výrazný vplyv na interiér, hlavne, ak sa jedná o veľkú sedačku, ktorá bude dominovať miestnosti. Látkové sedačky sú dostupné v rôznych farebných prevedeniach. Od svetlých odtieňov, cez výrazné a až po tmavé.

Pri výbere je dôležité si uvedomiť, či chcete, aby sedačka splynula s interiérom alebo vynikala, teda aby bola v miestnosti dominantná. Napríklad v menšej miestnosti sa vyhnite veľmi výrazným farbám, najmä ak má byť vaša sedačka veľká. Šedé látkové sedačky sú nadčasové a hodia sa do každého interiéru, navyše ľahko sa kombinujú so všetkými farbami v priestore. Šedé a iné neutrálne farby sú vo všeobecnosti najbezpečnejšou a najlepšou voľbou, pretože tie vás nikdy neomrzia.

Mnohým ľuďom sa páčia svetlé farby, ale tie sú náchylnejšie na fľaky a nečistoty. Ak ste sa teda rozhodli vybrať si svetlú farbu, zvoľte si model látkovej sedačky, ktorá má snímateľné poťahy, ktoré po znečistení jednoducho operiete. V prípade, ak by daný model nemal snímateľný poťah, nezabudnite pred používaním látku sedačky ošetriť prípravkou, ktorý odpudzuje škvrny alebo umožní jednoduchšie čistenie.

7. Vzory

Podobne, ako je pestrý výber farebných kombinácií, tak rovnako sú dostupné aj rôzne vzory. Vybrať si môžete geometrické tvary a línie, kvetinové potlače, pruhy a ďalšie.

Ak sa rozhodnete vybrať si látkovú sedačku so vzorom, zvážte veľkosť vašej obývacej miestnosti, prípadne inej miestnosti, v ktorej ju chcete mať umiestnenú. Výrazné vzory sa hodia do veľkých miestností, zatiaľ čo miniatúrnym vzorom sa darí v malých priestoroch.

A ak sa skutočne rozhodnete pre látkovú sedačku so vzorovanou látkou, určite si overte, ako je látka prekrytá na spojoch a prešívaní. Niekedy sa stáva, že vzory na látke do seba nezapadajú a v takom prípade to nevyzerá dobre.

8. Rozmery látkovej sedačky

Pred kúpou novej sedačky si dôkladne zmerajte priestor v miestnosti a rovnako aj jej rozmery. Dôležité je uistiť sa, že vám vybraný model látkovej sedačky ideálne zapadne do priestoru. To znamená, že by sedačka nemala byť veľmi malá a ani veľká. Nestačí si premerať len dĺžku a šírku, ale aj hĺbku sedenia a výšku sedačky. Ak ste si aj tak nie istý, či vám vybraný model sedačky dobre zapadne do miestnosti, spravte si simuláciu. Použite noviny alebo papierové krabice a položte ich v miestnosti na podlahu (presne tam, kde bude umiestnená vaša nová sedačka). Vďaka tomu si budete vedieť predstaviť, ako bude na danom mieste vyzerať a zistíte, či máte na dané rozmery dostatočný priestor..

Aby ste umiestnili sedačku do obývacej miestnosti, musíte ju tam preniesť. Skontrolujte si rozmery dverí, schodiska, výťahu , cez ktoré bude musieť sedačka pri dodaní prejsť. Vyhnete sa tak prípadnému poškodeniu stien. V tomto prípade je vhodné si overiť, či je dodávaná v rozloženom stave, niekoľkých častiach alebo vcelku.

9. Nožičky

Na trhu sú dostupné látkové sedačky v mnohých veľkostiach, farbách a prevedeniach. Okrem toho si môžete vybrať, či chcete, aby mala sedačka nožičky alebo nie. Ak si vyberiete látkovú sedačku s nožičkami, ľahšie sa vám pod ňou bude upratovať. Tú bez nožičiek budete musieť sem-tam premiestniť, respektíve posunúť, aby ste pod ňou dôkladne upratali.

10. Úložný priestor

Pri výbere sedačky je možné vybrať si, či bude mať úložný priestor alebo nie. Látkové sedačky s úložným priestorom sú ideálne do každej domácnosti, ale prínosné sú hlavne tam, kde je cenný každý priestor pre uskladnenie.

11. Štýl

Takmer každý druh nábytku, vrátane látkovej sedačky, je dostupný v rôznych štýloch. Každý človek preferuje niečo iné a teda aj štýl je u každého rozdielny. To znamená, že tento parameter sa nedá špecifikovať, ktorý je najlepší alebo najvhodnejší, ale musí si ho vybrať každý sám. Na trhu sú dostupné nasledujúce látkové sedačky:

 • moderné látkové sedačky
 • klasické látkové sedačky
 • elegantné látkové sedačky
 • škandinávske látkové sedačky
 • elegantné látkové sedačky
 • vidiecke látkové sedačky
 • retro látkové sedačky
 • vintage látkové sedačky
 • industriálne látkové sedačky

12. Cena, pomer ceny a kvality

Na trhu sa nachádza široký výber látkových sedačiek. Vplyv na cenu má niekoľko faktorov – od použitých materiálov až po výrobcu.

Malé látkové sedačky sú dostupné od 250 eur až do 500 eur. Od 500 do 800 eur nájdete látkové sedačky pre klasické štvor alebo päťčlenné rodiny, ktoré sú dostupné v rôznych farbách a prevedeniach. A od 800 až do niekoľkých tisíc eur nájdete kvalitné látkové sedačky, ktoré sa líšia materiálom, rozmermi a dostupnými vlastnosťami.

Často kladené otázky o látkových sedačkách

Ako dlho vydrží látková pohovka?

Na životnosť látkovej sedačky vplýva niekoľko faktorov, vrátane zaobchádzania, čistenia a podobne. Látková sedačka vyrobená z kvalitných materiálov zvyčajne vydrží v priemere osem až pätnásť rokov.

Ktorá látka na sedačke vydrží najdlhšie?

Syntetické mikrovlákno je zvyčajne najodolnejšia nábytková látka dostupná na dnešnom trhu. Odolnosť mikrovlákna možno pripísať jeho ultra jemným vláknam, ktoré sú pevne tkané, aby vytvorili silnú vrstvu ochrany.

Zdroje

https://www.inelis.sk/sk/article/1303/69/-vies-z-coho-sa-sklada-tvoja-sedacka-

https://en.wikipedia.org/wiki/Couch

https://www.livspace.com/in/magazine/need-to-know-5-basic-tips-for-choosing-upholstery-fabric

https://www.wayfair.co.uk/sca/ideas-and-advice/guides/your-guide-to-the-best-sofa-fabrics-T8973

https://www.thespruce.com/choosing-upholstery-fabric-1391257

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 4 Priemerne: 5]