test mikrovlnnych rurMikrovlnná rúra je dnes súčasťou každej kuchyne, a to z veľmi dobrého dôvodu. Ľudia ktorí prichádzajú z práce/školy neskoro, si nevedia predstaviť život bez mikrovlnnej rúry. Toto zariadenie nám totižto poskytuje možnosť zohriať si akékoľvek jedlo bez toho, aby sme museli dlhší čas stáť za sporákom, pravidelne premiešavať, aby nám na spodku nič neprihorelo. Vďaka ‚mikrovlnke‘ sme teda schopní prísť domov ku prakticky zohriatému obedu. No vďaka neustálemu vývoju tohto zariadenia, to nie je jej jediná funkcia.

Mikrovlnná rúra je schopná zohrievať, rozmrazovať, zapiecť či dokonca grilovať. To dosahuje mikrovlnným žiarením, čo je druh elektromagnetického žiarenia, ktoré začne pôsobiť na molekuly vody prítomné v jedle. Vďaka tomuto žiareniu sa molekuly vody začnú rapídne polarizovať (menia svoj smer), výsledkom čoho sú neustále sa pohybujúce (kmitanie) molekuly – je im teda dodávaná kinetická energia. A energia = teplo.

Náš test mikrovlniek vám predstavuje rebríček tých najlepších mikrovlnných rúr, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP7 najlepšie mikrovlnné rúry

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Samsung MC 28H5015AK
Mikrovlnná rúra Samsung MC 28H5015AK
149€
2.Samsung MG 23F301TAS
Mikrovlnná rúra Samsung MG 23F301TAS
109€
3.Electrolux EMS 21400 W
Mikrovlnná rúra Electrolux EMS 21400 W
99€
4.Electrolux EMS 21400 S
Mikrovlnná rúra Electrolux EMS 21400 S
99€
5.Samsung MS 23F301TFK
Mikrovlnná rúra Samsung MS 23F301TFK
89€
6.ECG MTD 205 SE
Mikrovlnná rúra ECG MTD 205 SE
79€
7.Sencor SMW 1717WH
Mikrovlnná rúra Sencor SMW 1717WH
49€

Ako vybrať tú najlepšiu mikrovlnnú rúru?

Pri výbere by ste mali rozmýšľať nad viacerými faktormi, ktoré vám určite pomôžu pri výbere:

 

a) Cena

Pre mnohých ľudí je cena tým všadeprítomným a neodvratným faktorom, a je to teda mnohokrát práve tým najdôležitejším ukazovateľom, vďaka ktorému sa človek rozhodne pri konečnom výbere. Tak ako to zvykne bývať na trhoch s rôznymi zariadeniami, aj v prípade mikrovlnných rúr si môžete zakúpiť slušnú a spoľahlivú rúru za malý peniaz, alebo predraženú rúru ktorej efektivitu začnete spochybňovať už pri prvom zohriatí si vášho vychladnutého obeda.

‚Mikrovlnky‘ sa vďaka technologickému boomu na trhu stali pomerne lacnou záležitosťou, no to neznamená, že všetky modely sú cenovo dostupné pre všetkých. Pokiaľ si plánujete zakúpiť mikrovlnnú rúru len na pravidelné ohrevy vášho obeda, mikrovlnky výlučne s funkciou ohrevu je možné dostať už od 50 či 60 €. Tieto modely však nie sú tie najúčinnejšie čo sa týka konverzie energie na teplo, a teda ich dlhodobé využívanie sa môže negatívnejšie preniesť na vaše výdavky na elektrinu, než v prípade investície na dlhšiu dobu, kedy by ste siahli po drahšej, no za to účinnejšej mikrovlnnej rúre.

 

b) Príkon

Príkon je fyzikálna veličina vyjadrujúca energetickú spotrebu daného spotrebiča za jednotku času (najčastejšie hodina). Obvykle sa to udáva v ‚jednotka spotreby za hodinu‘, a teda napríklad zariadenie môže mať príkon rovný 1 kW/h – čo predstavuje 1 kilowatthodinu.

 

c) Výkon a účinnosť

Výkon prakticky vyjadruje výkon spotrebiča, a poskytuje nám teda údaj o tom, ako výkonne je schopný pracovať. Čím vyšší je výkon mikrovlnnej rúry, tým rýchlejšie sa nám jedlo zohreje.

Pomer výkonu a príkonu nám poskytne údaj o účinnosti spotrebiča, teda o tom, ako dobre vie dané zariadenie konvertovať dodávanú energiu (príkon), na finálnu prácu (výkon). Vďaka tomuto ukazovateľu (účinnosti) je spotrebiteľ schopný rozhodnúť sa zakúpiť ten najúčinnejší a najekonomickejší spotrebič, šetriac tak v dlhodobom horizonte na energetických výdavkoch.

 

d) Objem

Najlacnejšie a štandardné mikrovlnné rúry majú tie najmenšie objemy, začínajúce od 14 litrov, nakoľko sa od nich neočakávajú komplexné úlohy či ohrevy veľkých obedov. Takýto objem je úplne postačujúci na ohrev obeda či plnej misky. Takéto mikrovlnné rúry teda bohato postačujú pre rodinné používanie.

Ak však máte veľkú rodinu, poprípade máte plány zohrievať väčšie jedlá pre niekoľkých ľudí naraz, na trhu sa nachádzajú mikrovlnné rúry ktorých objem dosahuje až 40 litrov. Tie vám umožnia zohrievať veľké porcie jedla bez toho, aby ste museli každú porciu zohrievať jednotlivo.

 

Rôzne funkcie mikrovlnných rúr

 • Ohrievanie
  • Prvotná a primárna funkcia mikrovlnných rúr, umožňuje ohrev jedál pri rôznych stupňoch a dĺžkach ohrevu
 • Rozmrazovanie
  • Poskytuje funkciu rozmrazovania potravín, výrazne skráti čakaciu dobu na rozmrazenie mäsa, zeleniny a podobne
 • Gril
  • Funkcia prítomná v drahších a vyspelejších mikrovlnných rúrach, poskytuje možnosť grilovať či zapekať jedlá za pomoci špirály umiestnenej v hornej časti mikrovlnnej rúry
 • Crisp
  • Za pomoci využitia špeciálneho taniera, mikrovlnná rúra s touto funkciou dokáže zabezpečiť chrumkavosť jedla zo všetkých strán (aj zhora aj zdola)
 • Horúci vzduch
  • Funkcia umožňujúca rovnomerný ohrev/pečenie jedál za pomoci horúceho vzduchu
 • Jet Start
  • Funkcia zrýchľuje ohrev jedál v ktorých je vysoký pomer vody (jedlá bohaté na omáčku, polievky…
 • Varenie v pare
  • Na spôsob dusenia, umožňuje variť rôzne potraviny za pomoci pary, vďaka čomu si jedlá zachovávajú svoju nutričnú hodnotu (vitamíny, proteíny, minerály…) bližšie k pôvodným, predohrevným hodnotám
 • Quick Heat
  • Funkcia ktorá predhrieva mikrovlnnú rúru, rovnako ako je to v prípade peci/štandardnej rúry
 • Auto Reheat
  • Zautomatizovaný ohrev predpripravených jedál
 • Sixth Sense (šiesty zmysel)
  • Vďaka senzorom je mikrovlnná rúra schopná zaznamenávať aktuálny teplotný a vlhkostný stav pokrmov vo vnútri rúry
  • Na základe získaných dát reguluje činnosť rúry, čím zaručí jej energetickú účinnosť, ako aj dosiahnutie požadovaného výsledku

 

Voľne stojaca alebo zabudovaná mikrovlnná rúra ?

Na výber sa môžu vyskytnúť dve druhy mikrovlnných rúr:

a) Jedným druhom je voľne stojaca mikrovlnná rúra, ktorú si po odpojení ľahko môžete presúvať kdekoľvek to uznáte za vhod.

b) Druhým je vstavaná/zabudovaná mikrovlnná rúra, ktorá je nainštalovaná do kuchynskej linky, vďaka čomu ušetríte životný priestor vo vašej kuchyni. Ak máte kuchynskú linku ktorá je navrhnutá práve na to (dbajte na rozmery mikrovlnky!), určite rozmýšľajte nad kúpou takejto rúry, nakoľko vám zefektívni pracovnú plochu.

 

Často kladené otázky (FAQ)

Otázka: Je pravda, že do mikrovlnky nemôžem vložiť príbor či iný kov?

Odpoveď: Príbory, pozlátené taniere, kovové časti riadu a iné vodivé materiály nie sú vôbec vhodné pre používanie vo vnútri mikrovlnnej rúry. Mikrovlnné žiarenie polarizuje molekuly vody. Polarizácia sa však netýka výlučne molekúl vody. Tak ako voda, aj kov je veľmi vodivý, zatiaľ čo zlato je jedno z najvodivejších kovov. Akýkoľvek kontakt kovu s takýmto polarizačným vlnením môže veľmi jednoducho zanechať škodu v rúre. (zdroj)

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 9 Priemerne: 4.4]