Test TOP 7 najlepších smart hodiniek 2021

test smart hodiniekSmart hodinky (tiež zvané ako „chytré hodinky“ alebo „inteligentné hodinky“) sú multifunkčné, inteligentné mobilné zariadenia, no taktiež sú to hodinky v šate 21. storočia. Medzinárodný názov pre smart hodinky je ustálený termín „smartwatch“. Je to moderná verzia hodiniek (a niektoré smart hodinky sú prakticky hodinkový smartfón), poskytujúca množstvo užitočných funkcií, niektoré sa prekrývajú s vašim smartfónom, iné na vašom smartfóne budete len márne hľadať. Smart hodinky sú výsledkom hardvérovej, silikónovej miniaturizácie (od matičných dosiek po dotykové plochy), ako aj výsledkom aplikovania či fúzie novodobého vynálezu s vynálezom 19. storočia.

Tieto novodobé hodinky poskytujú mnoho užitočných funkcií, ktoré vám spríjemnia a uľahčia váš každodenný život. Na prvý pohľad sa môžu smart hodinky zdať ako vyhodené peniaze, nakoľko sú tieto hodinky pre mnohých hodinkový smartfón a fitness náramok dokopy. V skutočnosti majú smart hodinky vskutku užitočné funkcie a vlastnosti, ktoré ich výraznejšie odlišujú od typických hodiniek ako aj smartfónov, a od fitness náramkov sa diametrálne líšia.

Náš test smart hodiniek vám predstavuje rebríček tých najlepších smart hodiniek, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

TOP7 najlepšie smart hodinky

Ako vybrať tie najlepšie smart hodinky?

Na trhu sa nachádza pestrý výber rôzne navrhnutých smart hodiniek. Rovnako pestrý je aj ich cenový rozdiel, a cena sa teda môže astronomicky líšiť. Pre každého potencionálneho spotrebiteľa je z tohto dôvodu dôležité zohľadniť a zmapovať všetky vlastnosti hodiniek, ako aj ďalšie rozhodujúce faktory, ktoré mu môžu napomôcť k finálnemu rozhodnutiu sa pre určitý model.

1. Operačný systém, kompatibilita

Je dôležité vopred podotknúť, že operačný systém fungujúci na smart hodinkách automaticky nezodpovedá kompatibilite s výlučne tým istým operačným systémom na vašom smartfóne. Napríklad, Xiaomi Amazfit smart hodinky využívajúce Xiaomi operačný systém nie sú kompatibilné len s Androidom, no taktiež aj s operačným systémom pre iPhone – iOS. Bohužiaľ, na trhu sa nachádza oveľa viac smart hodiniek, ktoré sú kompatibilné len s jedným operačným systémom.

Zoznam operačných systémov sa skladá z troch hlavných, a to:

 • smart hodinková verzia iOS od Apple s názvom watchOS,
 • smart hodinková verzia Androidu od Google známa pod názvom Wear OS
 • Tizen, operačný systém pre smart hodinky založený na Linuxe, hlavným používateľom tohto operačného systému je kórejský Samsung, samotný operačný systém je podporovaný neziskovým konzorciom Linux Foundation

Kompatibilita smart hodiniek s jedným alebo viacerými operačnými systémami smartfónov je výrobcom vždy špecifikovaná. Je avšak potrebné zistiť nielen operačný systém vášho smartfónu, no taktiež aj terajšiu verziu tohto operačného systému.

Pri nepozornosti totižto môže dôjsť k nepríjemnej situácii, kedy zistíte, že vaše nedávno kúpené smart hodinky nemohli byť s vašim smartfónom spárované. A to z toho dôvodu, že verzia operačného systému vášho smartfóna nie je zhodná s udanou minimálnou kompatibilnou verziou, s ktorou sú smart hodinky schopné pracovať a komunikovať.

2. Displej

Displej smart hodiniek je pravdepodobne pre drvivú väčšinu tým najdôležitejším komponentom zo všetkých.

 • Veľkosť

Čím väčší je displej smart hodiniek, tým viac informácií sa vám môže zobraziť počas jeho využívania. To, pravdaže, priamoúmerne ovplyvní konečnú veľkosť hodiniek. A teda, pokiaľ si potrpíte na vašom výzore, pravdepodobne nebudete chcieť nosievať hodinky rovnako veľké/väčšie, než vaše zápästie.

Zároveň je potrebné podotknúť, že záležiac na použitej technológii displeja, samotná veľkosť displeja môže negatívne ovplyvniť životnosť batérie, nakoľko je potrebné rozžarovať väčšie množstvo pixelov.

 • Typ displeja

Takmer všetky novodobé smartfóny využívajú LCD alebo OLED displeje. Na to, aby fungovali, tieto displeje vyžadujú neustálu energiu z batérie smartfónu. Tieto technológie sa využívajú aj pri smart hodinkách, a to vrátane menej rozšíreného AMOLED displeja. Sú to štandardné displeje, ktoré fungujú na rovnakom princípe, ako váš smartfón.

Ďalšou možnosťou je využitie reflektívneho displeja. Tento nový druh displeja využíva okolité svetlo na udržiavanie svietivosti displeja, vďaka čomu môže byť displej hodiniek viditeľný bez vypnutia, a to bez výrazného energetického vyťaženia. Pritom využíva internú svietivosť len v prípade, že sa nachádzate v prostredí s nízkym okolitým svetlom.

TIP: Niektoré smart hodinky využívajúce tento typ displeja môžu mať zníženú farebnosť za určitých podmienok.

Existujú aj LCD displeje, ktoré využívajú túto reflektívnu technológiu. Tieto LCD displeje môžu byť vyrobené buďto s čisto reflektívnym módom, alebo s kombináciou módov podsvietenia a reflekcie, tzv. Transreflektívne LCD.

 • Svietivosť a farby

Na základe využitej technológie v smart hodinkách, akou je napr. OLED alebo LCD, nie je možné automaticky usúdiť, že hodinky napr. s OLED technológiou majú navrch čo sa týka zobrazenia väčšej škály farieb. Z tohto dôvodu, na zistenie farebnosti displeja si musíte jednoducho buďto pozrieť vaše vyhliadnuté smart hodinky v kamennom obchode, alebo si vďaka internetu pozriete porovnanie na portáli, prečítate recenzie alebo pozriete videorecenzie. Môže sa totižto stať, že farebnosť displeja mnohých smart hodiniek bude v e-shopoch vynechaná zo špecifikácií.

TIP: Technológie OLED sa od LCD líšia v tom, že poskytujú skutočnú čiernu – pixely ktoré majú byť čierne sú v prípade OLED technológie vypnuté, vďaka čomu získavate skutočnú čiernu, a nie podsvietený tmavosivý pixel ako je to v prípade LCD displejov.

 • Rozlíšenie

Kvôli veľkosti displejov hodiniek nie je rozlíšenie až tak dôležitým faktorom, no mnohí si na vyššom rozlíšení aj tak potrpia. Vyššie rozlíšenie je častokrát vidieť. Táto ostrosť, vďaka mnohopočetnosti pixelov, vyvoláva skutočný pocit kvality. Problémom však je hardvérové obmedzenie čo sa týka využitia vysokých rozlíšení na displeji tak malom, aké mávajú smart hodinky. Z tohto dôvodu neočakávajte žiadne extra vysoké rozlíšenia, ani badateľné rozdiely.

TIP: Treba podotknúť, že rozlíšenie v prípade hodiniek nie je až tak dôležité. Ide totižto o to, že displej hodiniek je príliš malý na to, aby ste zbadali diametrálny rozdiel medzi napr. 400×400 a 300×300 rozlíšením.

 • Dizajn používateľského rozhrania

Problém smartfónových používateľov sa presunul aj do sveta smart hodiniek. Nie každému sa zapáči rozhranie, ktoré bolo so smartfónom/smart hodinkami expedované. Neintuitívnosť, zlý výber farieb, zastaralo vyzerajúci font, či štýl ktorý sa vám nepozdáva môžu ovplyvniť vaše narábanie s daným zariadením. Je preto doporučené si vopred pozrieť obrázky, kde si môžete všimnúť rozhranie a jeho dizajn.

Vo všeobecnosti, kvôli ich malej veľkosti, by malo rozhranie smart hodiniek mať dizajn, v ktorom sa:

 • nezamotáte
 • dokážete dostať do akýchkoľvek nastavení/aplikácií bez veľkého množstva ťuknutí a klikaní
 • nie je príliš zaprataný, je priehľadný
 • je možné ho porozumieť bez dodatočného vysvetlenia (tzv. intuitívnosť dizajnu)
 • je moderný, a teda minimalistický, alebo funkčný

3. Ovládanie

Smart hodinky sa delia na dotykovénedotykové. Dotykové hodinky využívajú typickú dotykovú plochu, aká sa využíva pri smartfónoch, zatiaľ čo nedotykové využívajú na ovládanie starú školu – tlačidla. Nedotykové hodinky sú vo všeobecnosti lacnejšie, menej komplexné, ich batéria vydrží dlhšie a nemajú až tak pestrý výber aplikácií. Mnohé nedotykové smart hodinky sú v skutočnosti niečo medzi smart hodinkami a fitness náramkom, nakoľko je veľká časť z nich sústredená na obsiahnutie športových funkcií.

TIP: Pokiaľ chcete mať univerzálne hodinky s pestrým využitím, dotykové smart hodinky sú pre vás tou pravou voľbou. Od ich operačného systému po hardvérové vymoženosti, dotykové smart hodinky sú podstatne vybavenejšie oproti ich nedotykovým náprotivkom.

4. Životnosť batérie a nabíjanie

Smart hodinky sú, kvôli zostrojeniu a prítomnosti mnohých užitočných funkcií, energeticky náročným zariadením. Ďalším problémom je veľkosť smart hodiniek. Batérie, aby sa do hodiniek zmestili, sú veľkostne a v dôsledku toho aj kapacitne obmedzené.

Životnosť batérie závisí od mnohých faktorov, no tým najväčším z nich je práve displej. Vo všeobecnosti platí, že analógovo vyzerajúce hybridné smart hodinky fungujúce na tlačidlách vydržia oveľa dlhšie, než tie dotykové. Na trhu existujú hodinky, ktoré si budú vyžadovať nabíjanie každý večer, a nakoľko žijeme v dobe smartfónov, mnohí ľudia nebudú chcieť dávať pozor na stav baterky tak smartfónu, ako aj smart hodiniek.

Je teda dôležité, aby ste pred kúpou zohľadnili kapacitu batérie – obvykle sa nejedná o kapacitu vyššiu, než je 500 mAh (miliampérhodín). Kapacita však nie je všetko, nakoľko samotné vybavenie hodiniek môže urýchliť vybitie batérie mnohonásobne. Od veľkého čisto podsvieteného displeja, až po vstavané GPS – tieto vlastnosti a funkcie môžu výrazne ovplyvniť životnosť baterky a je preto dôležité si pred kúpou pozrieť recenzie.

Mnohé smart hodinky si nevyžadujú káblové nabíjanie. Namiesto toho využívajú bezdrôtové nabíjanie. Po položení na „dock“ sa začnú hodinky bezdrôtovo nabíjať.

TIP: Počas nabíjania nenechávajte žiadne zo zariadení na rozpálenom slnku. To sa obzvlášť týka bezdrôtových nabíjačiek.

5. Dizajn

Nakoľko sú hodinky (aj tie smart) praktickým módnym doplnkom, mnohým ľuďom bude záležať na exteriérovom prevedení. Našťastie má spotrebiteľ z čoho vyberať – od plastových, po kovovejšie modely, od ružového zlata po elegantné čierne. Niektoré sú modernejšie, iné vyzerajú tradičnejšie s oldschool nádychom. Je len na vás, po akých siahnete. Avšak, nakoľko sú hodinky praktickým módnym doplnkom, nezabúdajte aj na ich praktické využitia a určite sa nenechajte omámiť krásnym exteriérom. Výsledkom môže byť každodenné nabíjanie alebo denná frustrácia z nedostatku funkcií či aplikácií.

6. Všeobecné funkcie

 • Upozornenia
  • Schopnosť zobraziť notifikácie/upozornenia je pre mnohých ľudí pri kúpe smart hodiniek istotou. Vďaka tejto funkcii si nemusíte neustále vyťahovať smartfón z vrecka či kabelky, a vďaka synchronizácii so smartfónom budú zmeny v kalendári/pripomenutiach v hodinkách použité aj v smartfóne.
 • GPS/GLONASS
  • GPS, alebo jeho ruský náprotivok GLONASS, je súčasťou mnohých hodiniek a umožňuje v reálnom čase sledovať váš pohyb na Zemi. Vo všeobecnosti sa využíva pre športové funkcie, akým je napríklad krokomer.
  • Niektoré hodinky môžu poskytovať hybrid (GPS + GLONASS), presnosť geolokácie sa vďaka tomuto ‚partnerstvu‘ zvýši.
  • TIP: Táto funkcia vyťažuje baterku, a teda pokiaľ neplánujete využívať prítomnosť týchto geolokačných funkcií, je odporúčané ich vypnúť.
 • Volanie
  • Smart hodinky poskytujú možnosť volať cez samotné hodinky spárované so smartfónom. Akékoľvek prichádzajúce hovory sú automaticky zobrazené na hodinkách. Tie obsahujú reproduktor aj mikrofón, cez ktoré dokážete viesť telefonát.
 • Možnosť platby
  • Niektoré smart hodinky obsahujú NFC čipy, vďaka ktorým dokážete vykonať platby a to aj bez toho, aby ste mali váš smartfón vo vašej blízkosti. Všetky modely Apple Watch majú zapnutý Apple Pay, Wear OS hodinky podporujú Android Pay a niektoré Samsung smart hodinky podporujú Samsungov vlastný Samsung Pay.
 • Odpovedanie na správy hlasovou správou

Prečítajte si aj: Test mobilných telefónov

7. Fitness funkcie

 • Merač tepu
 • Merač rýchlosti
 • Merač tempa
 • Merač zdolaných poschodí
 • Integrovaný krokomer
 • Spálené kalórie
 • Mapovanie, zaznamenávanie trasy (cez GPS alebo GLONASS)

8. Ďalšie faktory

Vodotesnosť

Pokiaľ behávate, zdolávate hory či vykonávate akékoľvek aktivity na čistom vzduchu počas ktorých by ste nosievali na vašom zápästí smart hodinky, určite dbajte na ich vodotesnosť. Smart hodinky sú čisto elektronické zariadenie rovné smartfónu, a tak je voda jedným z ich úhlavných nepriateľov.

Obchod – rozmanitosť aplikácií

Nie každé smart hodinky sú si rovné svojou bohatosťou čo sa týka kompatibilných aplikácií. Bohužiaľ, jediný spôsob ako si zistiť rozmanitosť aplikácií pre daný model hodiniek je cez recenzie.

Cena

Cena je pre drvivú väčšinu spotrebiteľov rozhodujúcim faktorom. Ak však považujete smart hodinky za investíciu do budúcnosti/pre zefektívnenie vašej práce, určite zvážte uprednostnenie kúpy kvalitnejšieho modelu pred lacným.

Recenzie

Recenzie môžu byť kľúčom k tej pravej, ozajstnej stránke rôznych produktov, a to sa rovnako týka aj smart hodiniek. Je dôležité zhodnotiť produkt nielen po stránke špecifík, udaných výrobcom, no taktiež na základe recenzií od používateľov.

Často kladené otázky (FAQ)

Otázka: Mám očakávať problémy akéhokoľvek druhu, ak si zakúpim smart hodinky s podporou GLONASS a nie GPS?

Odpoveď: V stručnosti: nie. GLONASS je ruská obdoba amerického GPS a je vskutku pokročilý. Nie je teda potreba obávať sa. GLONASS sa neustále vyvíja a v nasledujúcich rokoch bude do prevádzky uvedený GLONASS-K2, ktorý výrazne zlepší presnosť geolokácie.


Otázka: Je možné spárovať Android smartfón s Apple Watch? Alebo naopak?

Odpoveď: V oboch prípadoch: nie. Pre aktiváciu a využívanie Apple Watch je potrebné vlastniť Apple iPhone. To isté platí pre Android Wear. Existujú však výnimky – smart hodinky podporujúce spárovanie s iOS ale aj s Androidom. Avšak tie nie sú zastúpené v hojnom počte.


Otázka: Môžem smart hodinky využívať aj počas športu? Nebude mi vyhovovať fitness náramok viac?

Odpoveď: Na trhu sa nachádzajú rôzne druhy smart hodiniek: čisto módne smart hodinky, no taktiež aj športové smart hodinky, pri ktorých sa výrobca sústredil práve na športové podmienky a funkcie. Pred kúpou je teda potrebné uistiť sa vopred, či sú dané smart hodinky vhodné na takýto druh aktivity. Určite si pozrite, či sú smart hodinky vodotesné, či obsahujú užitočné funkcie akými sú krokomer, spálené kalórie, merač tepu atď. Či vám bude vyhovovať fitness náramok viac záleží už na vás ako aj na funkcionalite oboch zariadení. Odporúčame pred kúpou porovnať obe zariadenia. Smart hodinky sú však versatilnejšie, nakoľko nie sú určené čisto na šport.

Leave a Reply

Leave the field below empty!