test moka kotogo kavovarovPitie kávy a celkovo jej príprava sa dnes považujú za určitý špeciálny a slávnostný akt. Káva je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete a robí sa na tisícky spôsobov. Niektorí ju pripravujú s mliekom, iní bez. Niektorí používajú kávovary, iní zas rôzne moka kanvičky (moka konvičky, mokka kanvice). Spôsob prípravy sa najčastejšie líši od krajiny, v ktorej ste, no taktiež od samotného baristu. Pili ste však už niekedy kávu, ktorá sa robila v kávovare koťogó?

Obľuba kávy rokmi rástla. Dnes si môžete v kaviarni, okrem klasického espressa, objednať rôzne druhy ochutených káv so sirupmi, šľahačkou či špeciálnym druhom mlieka. Fantázií sa medze nekladú a rovnako je to aj pri káve. Vďaka rôznym nástrojom si však kvalitnú a  dobrú kávu viete urobiť aj v pohodlí domova. Ako na to? Vyskúšajte moka kávovar koťogó.

Náš test moka kávovarov koťogó vám predstavuje rebríček tých najlepších moka kávovarov koťogó, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie moka koťogó kávovary

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Bialetti Moka Induction 3
moka kotogo kavovar Bialetti Moka Induction 3
39€
2.Bialetti Moka Express 6
moka kotogo kavovar Bialetti Moka Express 6
29€
3.Bialetti Moka Express 3
moka kotogo kavovar Bialetti Moka Express 3
25€
4.Tescoma Paloma 6
moka kotogo kavovar Tescoma Paloma 6
29€
5.Pezzetti Italexpress 3
moka kotogo kavovar Pezzetti Italexpress 3
15€
6.Banquet JADE 9
moka kotogo kavovar Banquet JADE 9
13€
7.Orion AL 0,45 l
moka kotogo kavovar Orion AL 0,45 l
12€

Ako vybrať ten najlepší koťogó kávovar?

Čo to je – koťogó kávovar?

Na začiatok by sme si mali vysvetliť, čo koťogó vlastne je. Nie každý tento názov pozná, no akonáhle uvidíte ilustračný obrázok, budete vedieť, o aký nástroj sa jedná, aj keď ste ho možno ešte nikdy nepoužili.

Kedy a kým bol 'koťogó' kávovar vynájdený?
Táto konvička bola vynájdená v roku 1933 a svoj pôvod má v Taliansku. Odtiaľto taktiež pochádzajú tie najkvalitnejšie a najlepšie kanvičky.

Kanvička bola vynájdená mužom menom Alfonso Bialetti, ktorý s kávou nemal nič spoločné. Pracoval totižto v metalurgickom priemysle. Povedal si však, že chce začať svoj vlastný biznis. Z práce odišiel a po viac ako desiatich rokoch neúspechu sa mu podarilo prísť s prevratným kávovarom, ktorý používame dodnes.

Kanvička sa síce považuje za súčasť talianskej kultúry, no rozšírila sa do celého sveta. Na trhu dnes nájdete rôzne druhy od menších k väčším. Odlišujú sa taktiež použitým materiálom, vzhľadom či farbou. Výber je tým pádom o niečo ťažší, no ak sa budete držať parametrov, ktoré vám v dnešnom článku spomenieme, rozhodne si ho uľahčíte.

V minulosti malo koťogó svoj praktický a jednotný vzhľad, ktorý si Alfonso Bialetti nechal patentovať. Ide o hranatú mokka konvičku s úchopom. Samozrejme, úspech prilákal aj mnohých iných, ktorí sa inšpirovali a vytvorili iné, no veľmi podobné koťogó.

Ako funguje?

Princíp fungovania moka kávovaru koťogó je pomerne jednoduchý. Základom je tlak, ktorý sa pri varení kávy vytvára. Pomocou neho sa tvorí horúca para. Tá tlačí kávu filtrom smerom hore.

Po celom tomto jednoduchom procese sa vám v nádobke v kávovare vytvorí veľmi chutná a kvalitná filtrovaná káva, ktorú si viete dochutiť presne podľa seba. Usadeniny zostávajú vo filtri, ktorý je potrebné pravidelne čistiť.

Koťogó sa skladá z troch nádobiek, ktoré sú pre uvarenie kávy dôležité. Do spodnej nádobky dávate vodu, do strednej kávu a horná sa musí zatvoriť tak, aby dobre tesnila. Následne už len kávu uvaríte. Spôsob, akým sa varí, závisí od spôsobu zahrievania. Ide o jeden z parametrov, ktorý si spomenieme.

Perlokátor

Ešte pred výberom moka kávovaru je dôležité spomenúť názov perlokátor. Na trhu sa s ním môžete stretnúť a vyzerá veľmi podobne ako koťogó. Má však iné vlastnosti a funkcie. Odlišuje sa najmä tým, že voda neprechádza tlakom. To sa na chuti kávy výrazne prejaví.

Pri výbere koťogó sa preto zamerajte čisto na nň a zisťujte si, či si nepozeráte práve perlokátor.

Typy koťogó

Ešte pred samotným výberom a parametrami, podľa ktorých by ste mali vyberať jednotlivé kanvičky, by ste mali vedieť, na aké typy sa koťogó delí a s akými typmi sa viete na trhu stretnúť.

Základné delenie moka koťogó konvičiek je podľa spôsobu ohrevu:

 • Koťogó s vlastným zdrojom ohrevu
 • Koťogó s externým zdrojom ohrevu

Koťogó v vlastným zdrojom ohrevu

V prípade, že si vyberiete typ s vlastným zdrojom ohrevu, nemusíte riešiť už nič okolo. Jednoducho si model zakúpite a po pripojení do elektrickej energie si urobíte chutnú a kvalitnú kávu. Treba však podotknúť, že ide o drahšie modely.

Koťogó s externým zdrojom ohrevu

V rámci tohto typu je pri výbere dôležité sledovať ešte jeden parameter a to je typ ohrevu média. Či ide o plyn, elektrinu alebo indukciu. Je to dôležitý parameter, ktorý ovplyvňuje celkový spôsob prípravy.

Viac si o oboch modeloch povieme nižšie.

Samozrejme, koťogó sa dajú deliť aj podľa iných parametrov na ďalšie typy ako napríklad:

 • Malé koťogó kávovary – pripravia 3 – 4 šálky kávy
 • Stredne veľké koťogó kávovary – pripravia do 6 šálok kávy
 • Veľké koťogó kávovary – pripravia 8 – 10 šálok kávy

A množstvo ďalších.

Hlavné parametre

Koťogó má veľa parametrov, podľa ktorých by ste ho mali vyberať. Ani jeden z nich by ste nemali nijakým spôsobom preskočiť, pretože je veľmi dôležitý a mohl by následne ovplyvniť spôsob robenia kávy.

Medzi parametre, ktoré je dôležité sledovať sa radia:

 • Zdroj ohrevu a typ
 • Objem kávovaru a rozmery
 • Materiál kávovaru a celkový dizajn
 • Ďalšie vlastnosti a parametre ako napríklad údržba, značka, cena a množstvo ďalšieho

Poďme si ku každému parametru povedať niečo viac.

Spôsob ohrevu

Snáď najdôležitejším parametrom, ktorý by ste pri koťogó kávovare mali sledovať, je spôsob ohrevu. Podľa tohto parametra môžeme rozdeľovať kávovary na dva typy a to:

 • Externý zdroj
 • Vlastný zdroj

Externý zdroj

V prípade externého zdroja tepla ide o to, že pri robení kávy jednoducho koťogó postavíte na určitý typ zdroja tepla a kávu začnete variť. Môže ísť o plynový sporák či elektrickú platňu. Takýto model sa na trhu objavuje najčastejšie a je aj najobľúbenejší. Cenovo je vo veľmi príjemnej kategórií a je prispôsobiteľný.

Pri tomto type je však dôležité sledovať typ ohrevu daného média a to, na aký je koťogó vhodný. Niektoré sú vhodné len na plynové sporáky, iné zas na elektrické. V tomto prípade sa vám naskytujú tri typy:

 • Plynový sporták
 • Elektrická platňa
 • Varná doska s indukciou

Moka kávovary koťogó určené na plynový sporák majú spravidla silnejšie a hrubšie dno. Sú totižto vystavené priamemu ohňu a musia mu odolávať. V prípade, že by ste si kúpili model na elektrickú platňu a používali ho na plynovej, by ste si koťogó mohli veľmi rýchlo zničiť.

Na elektrickú platňu nájdete koťogó, ktoré nemusí byť tak odolné. Je však prispôsobené vyšším teplotám, ktoré platňa dosahuje.

A nakoniec varná doska s indukciou. Mnohí určite vedia, že táto varná doska si vyžaduje špeciálny povrch, s ktorým pracuje. Bežné typy hrncov či koťogó na ňu jednoducho nefungujú. Pri výbere na to rozhodne nezabúdajte.

Vlastný zdroj

V prípade vlastného zdroja ide o drahšie typy kávovarov. Koťogó stačí zapojiť do zástrčky a začne fungovať. Na trhu okrem týchto modelov nájdete dokonca modely, ktoré fungujú na základe kvapalného paliva či plynu. NIe sú však tak obľúbené.

Tento typ moka kávovarov je vhodný napríklad na cesty. Kávovar so sebou môžete vziať takmer kdekoľvek, kde máte pripojenie na elektrinu bez toho, aby ste mali sporák. Menšiu nevýhodu sme už spomenuli. Tieto modely bývajú často drahšie.

Materiál tela

Tak ako pri väčšine výrobkov, tak aj pri moka kávovaroch koťogó funguje priama úmera. Čím kvalitnejší materiál bol použitý na jeho výrobu, tým kvalitnejší výrobok máte a tým dlhšie vám vydrží. Do moka kanvičky sa rozhodne oplatí investovať. Je to výrobok, ktorý vám bude slúžiť dlhé roky a bude vám robiť pravidelne, každý deň kávu.

Materiál však ovplyvňuje aj to, ako bude celý kávovar vyzerať a to, ako sa bude čistiť a udržiavať. Najčastejšie používané sú dva materiály a to:

 • hliník
 • nerez

Oba sú veľmi obľúbené, pretože sú kvalitné, pomerne ľahké a štýlové. Na druhej strane, nerez je známy svojou negatívnou vlastnosťou. Veľmi ťažko sa udržuje čistý a jednoducho na ňom necháte odtlačky prstov. Mnohé nové výrobky odeté do nerezu však majú špeciálnu vrstvu, ktorá zamedzuje odtlačkom a zanecháva povrch dlhšie čistý. Bolo by dobré, ak by váš kávovar niečo takéto mal.

Hliník je však taktiež veľmi obľúbený. Veľmi dobre vie viesť teplo a zaisťuje tým pádom rovnomerný ohrev. Rovnako ako nerez, aj hliník dokáže poskytnúť štýlový a moderný výzor.

Dokonca, dnes na trhu nájdete aj rôzne iné modely, ktoré sú napríklad zo skla. Ak by ste hľadali niečo zaujímavé a pekné, rozhodne sa poobzerajte po týchto modeloch. Ich nevýhodou môže byť ťažšia údržba.

Materiál úchytiek

Pri kávovare koťogó je dôležité sledovať ešte jednu vec, ktorá sa spája s materiálom. Ide o úchytky a rukoväte. Tie by mali byť kvalitné, aby sa len tak nezničili alebo nejakým spôsobom neodpadli. Na druhej strane, musia spĺňať ešte jednu dôležitú funkciu.

Úchytky by mali byť z takého materiálu, ktorý nevodí teplo. Koťogó kávu zahrieva na vysoké teploty a ak sa nechcete popáliť, úchytky musia byť úplne studené. Mnohé modely kávovarov využívajú napríklad plast, ktorý zostane studený aj po dlhšom zahrievaní jeho okolia. Nafarbený je rovnakou farbou, ako ostatok, aby sa zabezpečil ten najlepší výzor a dizajn.

Objem

Na trhu nájdete desiatky rôznych typov koťogó kávovarov, ktoré sa od seba líšia rôznymi parametrami. Jedným najvýznamnejším je objem. Niektoré kávovary sú totižto väčšie, iné menšie. Všetko závisí od samotnej rodiny, v ktorej je a to, ako často kávu pripravujete a robíte.

Všeobecne platí, že čím väčšia rodina, tým väčší by mal byť kávovar. Pravdou však je, že nie každý v rodine kávu pije a občas sa vypije viac kávy v menšej rodine, ako v tej väčšej. Preto je dôležité sledovať skôr počet šálok kávy.

A práve veľkosť koťogó kávovarov sa udáva na jednotlivé šálky. Najmenšie modely vám poskytujú 3 – 4 šálky kávy. Tie najväčšie, ktoré sa často používajú aj v hoteloch, majú možnosť urobiť až 8 – 10 šálok.

Do bežných rodín, kde sa káva pije pravidelne, sa hodia kávovary s objemom, ktorý je zlatou strednou cestou a poskytuje do 5 – 6 šálok. Dôvod je ten, že kávu, ktorú si v kávovare urobíte, by ste mali vypiť kým je ešte horúca a nemali by ste ju znova nejakým spôsobom ohrievať. Stratí sa jej pravá chuť, kvôli ktorej ste si koťogó kupovali.

Rozmery

S objemom sa tak trochu spájajú aj samotné rozmery kanvičky. Ide o dôležitý parameter, ktorý si treba všímať hneď po objeme. Kávovar by mal mať veľký objem, ale pritom stále pomerne kompaktné rozmery. Dôvod je jednoduchý. Koťogó nie je klasický veľký kávovar, ktorý položíte na kuchynskú linku a viac s ním nebudete hýbať.

Mnohí po koťogó siahnu práve vtedy, keď nemajú na klasický kávovar miesto alebo chcú šikovný nástroj, ktorý sa im zmestí úplne všade a budú ho môcť so sebou kamkoľvek brať. Práve preto by mali byť jeho rozmery kompaktné a príjemné. Dokonca aj vtedy, keď ide o väčší typ, ktorý dokáže naraz urobiť 8 – 10 šálok káv.

Presné a tie najlepšie rozmery koťogó sa nedajú len tak určiť. Každý model ich má iné. Porovnávajte ich medzi sebou a hľadajte ten najlepší model, ktorý sa vám bude hodiť. Nezabúdajte ani na to, že daný model by sa vám mal zmestiť do skrinky, kde bude uložený.

Dizajn

A síce dizajn vôbec neovpplyvňuje to, aký výkonný koťogó bude alebo aké funkcie poskytuje, musíme spomenúť aj ten. Koťogó totižto patrí medzi dizajnové vychytávky, ktoré pritiahnu v kuchyni pozornosť. Mal by byť preto štýlový a pekný. Samozrejme, nie na úkor výkonnosti či kvality spravenej kávy.

Dizajn vo veľkom ovplyvňuje materiál, z ktorého je kávovar vyrobený. Nerez neposkytuje žiadne farebné prevedenia. Je však moderný sám o sebe a hodí sa do každej jednej štýlovej kuchyne.

Naopak hliník už poskytuje rôzne farebné prevedenia. Koťogó v tomto prípade nájdete v základných farbách ako čierna či biela, no taktiež v krásnych žiarivých oditeňoch ako napríklad červená. Farebných odtieňov sa nebojte, no dávajte si na ne pozor. Nemuseli by sa vám hodiť do kuchyne.

Samostatnou kategóriou je sklo, ktoré vyzerá perfektne v každej jednej miestnosti. Skvelo sa hodí najmä do minimalisticky zariadenej kuchyne. Ide o krásne typy, ktoré sú často aj drahšie. Jediný problém, ktorý sa s nimi spája je ťažké udržiavanie skla. Sklo sa veľmi rýchlo ušpiní a zostávajú na ňom škvrny od vody.

Výber dizajnu je čisto na vás. Nenechajte sa však zlákať pekným dizajnom koťogó bez toho, aby ste zistili, čo všetko ostatné vám poskytuje.

Krajina pôvodu

Viete, ako sme na začiatku spomínali, že koťogó je určitým spôsobom časťou talianskej kultúry? Tento fakt použijeme znova v parametri ohľadom krajiny pôvodu. Dôvod je veľmi jednoduchý.

Na trhu nájdete desiatky lacných koťogó, ktoré síce vyzerajú skvelo, no nie sú vôbec kvalitné a po čase sa vám rozpadnú. Tieto modely sú vyrábané v Číne a s klasickým a kvalitným koťogó nemajú spoločné okrem dizajnu nič.

Ak hľadáte kvalitný model, ktorý bude vyzerať kvalitne a poskytovať presne to, čo má, popozerajte sa po tých, ktoré sú vyrobené v Taliansku. Za takéto modely si síce priplatíte, no rozhodne to stojí za to.

V prípade, že neviete, ako hľadať takéto modely a stretli ste sa len s tými čínskymi, netreba sa báť. V ďalšom parametri si spomenieme najznámejšie značky, ktoré sú nielen veľmi známe, ale taktiež poskytujú tie najlepšie koťogó kávovary.

Značka

Kým pri mnohých iných výrobkoch značka nemusí hrať tak dôležitú rolu, pri koťogó je to presný opak. Svetová a známa značka je zárukou kvality a dobrých kávovarov, ktoré vám vydržia roky.

Medzi tie najobľúbenejšie sa radia:

 • Bialetti
 • Hario
 • Tescoma
 • Bergner
 • Pezzetti
 • Ariete

Najznámejšou talianskou značkou, ktorá sa orientuje na výrobu moka kávovarov nesie meno zakladateľa a vynálezcu kávovarov koťogó. Ide o značku Bialetti, ktorá má za sebou dlhú históriu a svoj prvý moka kávovar priniesla v roku 1933 s názvom Bialetti Moka Express.

Odvtedy vyrobila desiatky kvalitných koťogó, ktoré sa radia medzi tie najlepšie. Ak teda hľadáte záruku kvality a toho najlepšieho výsledku pri robení kávy, práve ste našli toho správneho výrobcu.

Ďalšie značky sa radia medzi veľmi obľúbené taktiež. Nie sú však popredným výrobcom, ako práve spomenutá značka Bialetti. Ich výrobky sú stále veľmi dobré a oplatia sa.

Cena

Od značky, veľkosti a mnohých iných parametrov sa odvíja aj cena. Koťogó kávovary by sme mohli deliť do troch hlavných cenových skupín a to:

 • Cena do 20 € – ide o základné typy kávovarov, ktoré sú často úplne najmenšie a určené na sporáky. Neposkytujú tak vlastný ohrev a vhodné sú do domácností, kde kávu pijú maximálne dvaja ľudia.
 • Cena do 50 € – zlatá stredná cesta, ktorá je vhodná pre každého, kto má rád dobrú kávu a pije jej viac. Tieto kávovary majú totižto vyšší objem a dokážu urobiť 6 – 8 šálok kávy naraz. Majú taktiež vlastný ohrev a poskytujú štýlový dizajn.
 • Cena nad 50 € – najdrahšia skupina kávovarov nad 50 € poskytuje veľký objem, možnosť vlastného ohrevu a štýlový dizajn. Nehovoriac o tom, že sú veľké a dokážu na jedenkrát urobiť aj 10 šálok kávy. Sú vhodné do väčších rodín, kde sa káva pije pravidelne. Ide o luxusnejšie typy, ktoré sú často zo skla.

Údržba

O moka kávovar koťogó je potrebné správne sa starať. Musí byť vždy dobre čistý a pripravený na to, že bude robiť tú najlepšiu kávu. Dobrou správou je, že kávovary koťogó sa čistia omnoho jednoduchšie, ako klasické kávovary.

Stačí, aby ste po urobení kávy vysypali filter s ostatkami z kávy. Taktiež je potrebné vyčistiť misku na vodu, sitko na kávu a hornú časť, kde sa káva tvorí. Pravidelným čistením sa vyhnete problémom a pokazeniu modelu.

Práca s koťogó je jednoduchá a rovnako jednoduchá je aj údržba. Ak ju však zanedbáte, môžete si priviesť problémy, ktorým by ste sa inak jednoducho vyhli.

Výhody a nevýhody

Moka kávovary koťogó majú svoje výhody a nevýhody. Pred ich kúpou by ste o nich mali rozhodne vedieť, aby ste pri príprave neboli prekvapení.

Najväčšie výhody:

 • jednoduchá obsluha
 • štýlový dizajn
 • možnosť urobiť naraz kávu pre viacerých ľudí
 • kvalitný materiál
 • skvelá chuť kávy
 • rýchla príprava
 • mnohé modely majú svoj vlastný ohrev
 • široké množstvo modelov na výber
 • príjemná cena.

A množstvo ďalších. Spomenuté výhody sú len zlomkom toho, čo všetko získate, keď si kávovar kúpite.

Tak ako má však aj minca dve strany, tak aj kávovary koťogó majú svoje nevýhody.

Najväčšie nevýhody:

 • Káva sa pri robení môže prepáliť.
 • Naraz urobíte vždy viac kávy. Ak teda žijete sami, je to nevýhoda, pretože najmenšie koťogó robia minimálne 3 šálky.
 • Keď chcete kvalitnú a najchutnejšiu kávu, musíte ju robiť z kávových zrń. Na ich pomletie však budete potrebovať ďalší nástroj vo forme mlynčeka.
 • Zložitejšia príprava kávy.

Najčastejšie otázky

Je potrebné ovládať nejaké základné pravidlá, ako urobiť kávu v koťogó?

Kávu v koťogó dokáže urobiť úplne každý. Dokonca aj človek, ktorý s ním nikdy nerobil alebo ten, kto si kávu robil len tak, že si ju zalieval vriacou vodou z rýchlovarnej kanvice. Keď si budete robiť prvú kávu, budete pravdepodobne potrebovať jednoduchý návod, ako na to. Následne si však osvojíte svoju vlastnú taktiku a spôsob. Robenie kávy bude v nasledujúce ráno či poobedie už veľmi jednoduché a rýchle.

Je lepší kávovar koťogó s vlastným zdrojom ohrevu alebo bez neho?

To závisí na vás a na tom, kde a ako budete kávu robiť. Ak plánujete kávovar využívať len doma, pokojne zvoľte kávovar bez vlastného ohrevu. Keď však radi cestujete a kávovar si so sebou beriete na cesty, rozhodne by ste mali vziať model s vlastným zdrojom ohrevu.

Všeobecne však platí, že kávovar s vlastným zdrojom ohrevu je praktickejší a vhodnejší na robenie kávy.

Podľa čoho sa určuje objem?

Objem koťogó sa neurčuje podľa litrov alebo mililitrov, ale podľa toho, koľko šálok kávy vám na jedenkrát urobí. Menšie modely poskytujú 3 – 4 šálky, tie najväčšie do 10 šálok. Pri výbere je potrebné orientovať sa na to, ako často pijete kávu a koľko členov ju pije. Následne si vyberte.

Objavujú sa problémy s koťogó veľmi často?

Pravdou je, že pri bežných kávovaroch sa často objavujú problémy s vodným kameňom alebo inými vecami, ktoré sú “vo vnútri” stroja. Koťogó je však nástroj, ktorý funguje na veľmi jednoduchom princípe. Práve preto sa často nekazí a neničí.

Ak sa však chcete vyhýbať zbytočnému porušeniu a pokazeniu, rozhodne by ste nemali podceňovať čistenie a pravidelnú údržbu, vždy po urobení kávy.

Zhrnutie

Kávovary koťogó patria medzi veľmi obľúbené nástroje na robenie kávy. Sú jednoduché a poskytujú perfektnú chuť, ktorá je nezameniteľná. Ak plánujete kúpu tohto stroja aj vy, rozhodne sa zamerajte na základné parametre ako je spôsob ohrevu či objem. Práve tie sú základom správneho a toho najlepšieho výberu.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 12 Priemerne: 4.6]