test odolnych telefonovOdolný telefón je smartfón, ktorý je z pevnej a odolnej konštrukcie, vybavený najnovšími funkciami, hardvérom ako aj technológiami. Avšak výrobcovia pri navrhnutí a výrobe takýchto odolných telefónov výrazne dbajú práve na tzv. schopnosť prežitia smartfónu, ako aj na jeho odolnosť voči rôznym prírodným živlom. Ich alternatívny názov je taktiež „outdoorový telefón,“ nakoľko sú tieto druhy smartfónov určené práve na využívanie vo vonkajších podmienkach – za prašného vetra, dažďa či snehu.

Vďaka ich návrhu, zostrojeniu a technológiám použitým vo výrobnom procese je konštrukcia týchto outdoorových telefónov vhodná práve na túry či do terénov (od výkopových prác po stavbu, alebo na iné, fyzicky náročné ručné práce pri ktorých jestvuje možnosť prípadného fyzického poškodenia smartfónov). Mnohé kvalitné, outdoorové smartfóny sú tak odolné voči vode, prachu a rôznym iným časticiam (piliny z dreva, kameňov či železné piliny), tlaku ako aj silným nárazom.

Náš test odolných telefónov vám predstavuje rebríček tých najlepších odolných telefónov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

TOP7 najlepšie odolné telefóny

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.UleFone Armor 9
odolne telefony UleFone Armor 9
98 %; 3 recenzie499€
2.UleFone Armor 8 Pro
odolne telefony UleFone Armor 8 Pro
100 %; 2 recenzie219€
3.UleFone Armor X5 Pro
odolne telefony UleFone Armor X5 Pro
95 %; 4 recenzie139€
4.UleFone Armor X7 Pro
odolne telefony UleFone Armor X7 Pro
87 %; 5 recenzií139€
5.iGET Blackview GBV5500 Plus
odolne telefony iGET Blackview GBV5500 Plus
100 %; 4 recenzie129€
6.Caterpillar Cat B26
odolne telefony Caterpillar Cat B26
100 %; 3 recenzie59€
7.Aligator R40 eXtremo
odolne telefony Aligator R40 eXtremo
84 %; 7 recenzií59€

Ako vybrať ten najlepší odolný telefón?

Na čo pozerať pri kúpe a ako si zvoliť ten správny?

1. Prečo si zvoliť outdoorový telefón

Outdoorové telefóny (odolné telefóny) sú samostatná kategória smartfónov, vyplňujúca prázdno miesto na trhu. Kvôli vlastnostiam týchto smartfónov sú najčastejšie zakúpené práve ľuďmi v riskantnejších profesiách, kedy si častokrát vyžadujú prítomnosť smartfónu v ich vrecku.

Štandardné smartfóny nie sú takmer žiadnym spôsobom prispôsobené na náročné podmienky. Hoci existujú vodotesné smartfóny, drvivá väčšina takýchto smartfónov je dostupná len v tzv. „high-end“ (v najdrahšej cenovej kategórii) kategórii, kde smartfóny dosahujú ceny nad 400 €. Tieto mobily sú zároveň náchylné na mnohé iné faktory, ktoré môžu viesť k permanentnému, čiastočnému poškodeniu, až k úplnej nefunkčnosti. Poriadne outdoorové telefóny však v takýchto podmienkach excelujú, a v prípade nehody je riziko akéhokoľvek poškodenia minimalizované.

2. Ochrana

a) Hodnotenie odolnosti voči prachu a vode

Skutočné odolné smartfóny sú odolné voči vode ako aj prachu. Táto odolnosť je v špecifikách daného smartfónu udávaná údajom „IPXX,“ kde XX sú dve cifry označujúce dve rôzne odolnosti – voči prachu (prvá cifra) a voči vode (druhá cifra).

Najvyššia ochrana je IP68, kedy je mobil úplne chránený voči prachu a časticiam (ochrana úrovni 6), zatiaľ čo je vodoodolný a to do hĺbky hlbšej než 1 meter, kde môže pobudnúť na dlhší čas než 30 minút (v prípade ochrany úrovni 8). Táto hĺbková odolnosť je bližšie špecifikovaná výrobcom.

b) Odolnosť voči nárazom

Štandard či hodnotenie tohto druhu odolnosti neexistuje. Výrobcovia ju však častokrát môžu uviesť. Ak chcete tú najvyššiu odolnosť, hľadajte kľúčové slovné spojenie „Mil-spec“ alebo „MIL“ (vojenská norma). Veľmi odolný je aj tzv. caterpillar mobil, ktorý spadá pod značku populárnych odolných mobilov. Tieto mobily sa častokrát označujú za nerozbitný telefón, avšak každý materiál pozná svoje „hranice“, preto vždy závisí od nárazu a v konečnom dôsledku teda je možné, že sa aj odolný outdoorový telefón môže rozbiť.

c) Tvrdosť displeja

Ak hľadáte čo najtvrdšie displeje, hľadajte slovné spojenie „Gorila glass.“ Je to ochranné sklo, ktoré akékoľvek nárazy pohltí namiesto displeja. Čím vyššie číslo, tým novšia verzia Gorila glass, tým vyššia úroveň tvrdosti.

3. Výbava

a) Procesor

Procesor je mozog smartfónov skladajúci sa z jadier. Každé jadro má svoju rýchlosť (takzvanú frekvenciu) udávanú v Hertzoch, teda v „tikoch“ (resp. udalosť/výpočet) za sekundu. Zatiaľ čo frekvencia udáva výpočtový výkon procesora, jadrá pomáhajú smartfónu tieto výpočty rozdeliť, čím ho odťažujú. Vďaka tomu sa budú niektoré jadrá zapodievať behom operačného systému, ďalšie hrou, telefonátom, otvorenou mapou hôr či iným činným programom, výsledkom čoho je plynulejší chod všetkých aktívnych aplikácií.

Jadrá: Lacnejšie smartfóny zväčša obsahujú procesory so štyrmi jadrami (tzv. „quadcore“), tie najdrahšie disponujú tzv. octacore procesormi, poskytujúc užívateľovi osem jadier pre plynulý výkon. Niektoré procesory obsahujú napr. štyri jadrá, ktoré bežia na vyššej frekvencii, zatiaľ čo zostávajúce štyri jadrá bežia na nižšej. Týmto smartfón dokáže vyhradiť vysokovýkonné jadrá na aplikácie s náročnou výpočtovou potrebou, nízkovýkonné zas na aplikácie v pozadí, operačný systém či nenáročné aplikácie.

Frekvencie a architektúra procesorov: Frekvencia procesora je teda schopnosť vykonávať čo najviac výpočtov za sekundu. Je to však komplikovanejšie. Totižto, výkon niektorých procesorov s nižšou maximálnou frekvenciou môže byť vyšší, než výkon procesorov s poriadne vysokou frekvenciou. Hlavným dôvodom je tzv. hardvérová architektúra procesoru – jednoducho povedané, jedná sa o to, ako efektívne je navrhnutý a skonštruovaný daný procesor. Z toho dôvodu môže procesor iPhonu s 1.4 GHz tromfnúť 1.8 GHz procesor na Xiaomi, a pod.

b) Kamera

Rozlíšenie: Rozlíšenie kamier sa udáva v MP (Megapixel). Tento údaj určuje množstvo pixelov (bodov) na zachytenej fotografii. Kvalita fotografií avšak nezávisí výlučne na rozlíšení. Rozlíšenie je výsledný výstup (teda fotografia) zachytených informácií, a teda pokiaľ kamera nezachytáva dostatočne veľké množstvo svetla, množstvo týchto informácií je obmedzené. Výsledkom teda je neostrá fotografia. Je preto dôležité sledovať ďalšie špecifiká kamery.

Senzor: Kamera obsahuje čipový senzor, ktorý transformuje zachytávané svetlo (informácie) do ich digitálnej podoby, vďaka čomu vytvára konečný výsledok (fotografiu). Čím väčší senzor, tým viac informácií dokáže mobil svojou kamerou zachytávať. Z toho dôvodu, 12 MP smartfón s veľkostne rovnakým čipom ako ten s 20 MP kamerou bude mať kvalitnejšie fotografie. Zachytené informácie sa totižto nebudú rozťahovať po prakticky umelo rozšírenej fotografii, no budú sústredené do veľkostne menšej, no za to ostrejšej fotografii.

Infračervená kamera: Tieto kamery sú súčasťou mnohých outdoorových smartfónov. Sú to špecializované kamery, senzor ktorých zachytáva infračervené svetlo a transformuje ho do digitálnej podoby. Smartfóny obsahujúce tieto kamery častokrát dokážu simultánne vytvárať aj tzv. „wireframe“ objektov, teda obrysy daných objektov, aby ste jednotlivé objekty v infračervenom rozhraní dokázali identifikovať.

TIP: Mobilné telefóny so skvelými fotoaparátmi nájdete v článku – najlepšie fotomobily

c) Displej

Displej väčšiny odolných smartfónov je vo všeobecnosti v porovnaní so štandardnými zaostalejší, a to sa obzvlášť týka lacných odolných smartfónov. Poskytujú teda nižšie rozlíšenie, menší gamut (menej hýrivé farby) atď.

Rozlíšenie: Udáva sa v pixeloch, teda v počte bodov na horizontálnej a vertikálnej osif displeja. Dnešným štandardom je u štandardných smartfónov Full HD (1080×1920) rozlíšenie. Tieto štandardy sa však outdoorových smartfónov netýkajú, a teda rozlíšenia týchto mobilov sa môžu výrazne líšiť. Čím vyššie rozlíšenie obrazovky, tým ostrejší obraz a tým väčší priestor pre rozhranie operačného systému (rozhranie nie je nalepené na seba a vyzerá priehľadnejšie a priestrannejšie).

d) Ochranný obal

Obal chrániaci telo outdoorových mobilov je pre tento druh smartfónov dôležitou súčasťou, nakoľko poskytuje ochranu voči škrabancom, nečistotám, nárazom a tlaku. Tieto obaly sú najčastejšie v kovovom či gumenom prevedení.

e) Kapacita batérie

Kapacita batérie je určená v mAh (miliampérhodín). Čím vyššia hodnota, tým vyššia kapacita a teda dlhšia výdrž.

TIP: Pokiaľ hľadáte vhodný outdoorový smartfón na horské či lesné túry, zvážte kúpu smartfónu s čo najvyššou kapacitou batérie, nakoľko v prípade nehody v mrznúcich horách môže byť vysokokapacitná batéria rozhodujúcim faktorom medzi životom a smrťou.

4. Užitočné funkcie

  • Možnosť ovládať smartfón s odetými rukavicami
  • Tlačidlo SOS
  • PTT (vypínač, táto „push-to-talk“ funkcia robí z vášho telefónu vysielačku)
  • Podpora dvojitých SIM kariet

5. Cenové kategórie odolných mobilov

Vo všeobecnosti sa každá elektronika rozdeľuje do troch hlavných kategórií, v rámci ktorých si človek dokáže nájsť a vybrať jemu najvyhovujúcejšiu variantu. Tieto kategórie odrážajú celkovú vybavenosť a technologickú pokročilosť daných zariadení. V prípade odolných mobilov, táto cenová kategorizácia priamo odráža nielen celkovú vybavenosť, no taktiež ich kategóriu odolnosti.

a) Low-end/Budget (Rozpočtové telefóny)

Táto kategória smartfónov je zameraná na ľudí, ktorí nemôžu, respektíve nechcú zaplatiť za odolný smartfón nemalé množstvo peňazí. Z toho dôvodu sa na trhu nachádzajú rozpočtové smartfóny, ktoré poskytujú slušnú (aj keď častokrát neúplnú) ochranu za menší peniaz. Hoci takýto smartfón môže mať mnohé kompromisy, na ktoré môže spotrebiteľ neskôr doplatiť, jeho ochrana a odolnosť je zaručene vyššia v porovnaní so štandardnými smartfónmi za rovnakú, či vyššiu cenu.

Drvivá väčšina rozpočtových outdoorových telefónov sa sústredí hlavne na svoju odolnosť než na výkon, či vzhľad. Vďaka tomu viete, že naozaj získate odolný telefón. Problémom takýchto telefónov je skôr ich slabší výkon, skromná hardvérová vybavenosť (akou je napríklad menej kvalitná kamera, úplná absencia prednej kamery, pomalší procesor s nižším počtom jadier a pod.) ako aj kompatibilita len so staršími verziami Androidu.

Pre človeka, ktorý nechce výrazne investovať do špičkového outdoorového smartfónu a nezáleží mu na vzhľade ani na silnom výkone, je takáto rozpočtová, kompromisná voľba určite tou najvhodnejšou.

Výhody rozpočtových odolných telefónov
+ Za menší peniaz získate slušný outdoorový smartfón
+ Odolnosť a ochrana je napriek nízkej cene častokrát slušná
Nevýhody rozpočtových odolných telefónov
– Ochrana nie je práve najlepšia, takýto smartfón teda môže mať svoju achillovú pätu (nižšiu odolnosť voči pádu, tlaku, vode alebo iným živlom a faktorom), nie je teda plnohodnotným odolným smartfónom vhodným pre profesionálne, terénne práce
– Hardvérový výkon je nízky
– Verzia Android je častokrát nižšia

b) Mid-end (Stredná trieda)

Stredná trieda odolných smartfónov je tou najrozšírenejšou triedou, poskytuje najširší sortiment a jej cenové rozpätie siaha od 200 € až po 400 €+, kedy sa stredná trieda dotýka (a niekedy pretína) tej najvyššej. Mid-end outdoor telefóny poskytujú skutočnú kvalitu a dodávajú istotu, že získavate dôkladne zabezpečený a odolný telefón.

Telefóny v tejto kategórii sú už serióznejšou voľbou, poskytujúc vodoodolnosť, ochranu voči časticiam rôzneho pôvodu, odolné sklo, puzdro atď. Výrobcovia týchto mobilov si dávajú záležať už aj na modernosti ich hardvérového vybavenia, kedy sa dbá na výkon procesoru, jasnejší a ostrejší displej s vyšším množstvom farieb, väčšiu funkcionalitu (prítomnosť napr. NFC čipu pre bezkontaktné platenie, podpora 4G internetu, snímanie odtlačkov prstov, FM rádio a mnoho iných, užitočných funkcionalít) atď.

Výhody odolných telefónov strednej triedy
+ Mobily strednej triedy sú stále cenovo dostupné
+ Vybavenosť a funkcionalita je kompletnejšia
+ Výkonnostne sú výrazne popredu oproti rozpočtovým telefónom
+ Obsahujú novšie verzie Androidu
+ Mobily tejto kategórie nie sú v porovnaní s rozpočtovými mobilmi kompromisom
Nevýhody odolných telefónov strednej triedy
– High-end funkcie často chýbajú, napr. infračervená kamera
– Ich odolnosť nemusí dosahovať najvyššie štandardy ochrany
– Výkonnostne sú stále pozadu oproti high-end triede

c) High-end (Najvyššia trieda)

Špičkové outdoorové mobily sú stvorené na to, aby odolali tým najťažším a najrizikovejším podmienkam. Sú teda určené pre každodenné využívanie, vrátane pracovných dní. Tieto mobily sú navrhnuté práve na to, aby si ich mohol človek, ktorý vykonáva fyzicky náročnú prácu na stavbe, v horách či lese, brať so sebou, a to bez toho, aby sa nadmerne musel obávať permanentného a neopraviteľného poškodenia. Týmto smartfónom sa na trhu nič nevyrovná, nakoľko disponujú tou najlepšou ochranou, vybavenosťou a výkonom. Vďaka tomu sú tieto mobily všestranné a využiteľné za každých podmienok.

Výhody odolných telefónov najvyššej triedy
+ Poskytujú špičkovú ochranu
+ Ich vybavenie a funkcionalita nemá obdoby
+ Vhodné za každých podmienok
+ Porovnateľné so špičkovými štandardnými smartfónmi
+ Displej poskytuje kryštálovo čisté rozlíšenie s hýrivými farbami, zatiaľ čo je pevný a dokáže odolať nárazom
+ Skutočne tvrdé telo obklopené chrániacim obalom
+ Pri kúpe nerobíte žiadne kompromisy
Nevýhody odolných telefónov najvyššej triedy
– Cena
– Niektoré funkcie budú pre mnohých ľudí nadbytočné
– Váha a hrúbka

TIP: Dbajte na recenzie a videorecenzie

Recenzie sú pre spotrebiteľov užitočným zdrojom. Všímajte si však objektivitu recenzií, ako aj ich informačnú a výpovednú hodnotu. Videorecenzie sú častokrát taktiež veľmi informatívne, nakoľko vám ukazujú daný produkt v jeho živej verzii a komentujú jeho vlastnosti, klady a zápory aj s ukážkou.

Často kladené otázky (FAQ)

Otázka: Je medzi štandardným smartfónom a odolným telefónom veľký rozdiel?

Odpoveď: V oboch prípadoch sa jedná o smartfón. Zatiaľ čo štandardný smartfón sa sústreďuje na bežného používateľa, ktorému ide skôr o dizajn (vzhľad) a výkon smartfónu, outdoorové smartfóny dávajú prednosť odolnosti pred dizajnovým minimalizmom. Tieto smartfóny poväčšine bežia aj na rovnakom operačnom systéme (Android).


Otázka: Rozhodujem sa medzi štandardným a odolným smartfónom, hoci som bežný používateľ a nepracujem v teréne, ani nechodím na túry do hôr či do lesa. Robím správnu voľbu ak si zvolím odolný mobil?

Odpoveď: Takéto rozhodnutia sa týkajú skôr osobných preferencií. Ak však neplánujete investovať väčší peniaz do kúpy odolného smartfónu, a zároveň očakávate plynulejší chod, krajší displej a fotky, zvážte kúpu štandardnej, neodolnej verzie.


Otázka: Je IP67 horšia ochrana, než IP68? Čo v prípade, že žiaden štandard nemôžem nájsť?

Odpoveď: IP67 je, kvôli druhej cifre (7), horšia len vo vodoodolnosti. Odolnosť voči prachu (číslo 6) je rovnaká, a teda najvyššia možná (úplná ochrana voči prachu). Ak štandard skutočne nikde nemôžete nájsť, je možné, že výrobca odignoroval štandardy, respektíve nechcel svoje výrobky dať podstúpiť daným testom pre vyhodnotenie odolnosti jeho produktov.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 6 Priemerne: 4.7]