test fotomobilovFotomobil je relatívne nová klasifikácia smartfónov, zameriavajúca sa na schopnosť smartfónu snímať kvalitné fotografie. Hlavnými špecifikami takéhoto mobilného telefónu sú teda technologické, hardvérové a softvérové vymoženosti, ktoré vo všeobecnosti zefektívňujú akékoľvek fotografické procesy. Nakoľko nie každý chce alebo má možnosť neustále so sebou nosiť veľký a drahý fotoaparát, začali sa vyrábať smartfóny, ktorých fotoaparáty sú skutočne výnimočné.

Technologický pokrok vo sfére hardvérovej miniaturizácie umožnil vytvorenie omnoho sofistikovanejších kamier pre smartfóny, vďaka čomu sú fotky ostrejšie, sýtejšie, kontrastnejšie a reaktívnejšie na svetlo viac, ako kedykoľvek predtým. To, spoločne s pokrokom v umelej inteligencii a algoritmoch vytvára zo smartfónu šikovný, kompaktný fotoaparát, ktorý máme vždy po ruke. Otázka, či smartfóny plne nahradia skutočné profesionálne fotoaparáty v je v skutku diskutabilná, no môžeme povedať, že smartfóny sú oproti fotoaparátom podstatne limitované svojou veľkosťou.

Náš test fotomobilov vám predstavuje rebríček tých najlepších fotomobilov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

TOP 7 najlepšie fotomobily

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.Apple iPhone 14 Pro 128GB
fotomobil Apple iPhone 14 Pro 128GB
100 %; 5 recenzií1 299€
2.Samsung Galaxy S22 Ultra 5G S908B 12GB/256GB
fotomobil Samsung Galaxy S22 Ultra 5G S908B 12GB/256GB
96 %; 23 recenzií1 199€
3.Apple iPhone 13 Pro 128GB
fotomobil Apple iPhone 13 Pro 128GB
96 %; 21 recenzií1 099€
4.Xiaomi 12 Pro 5G 12GB/256GB
fotomobil Xiaomi 12 Pro 5G 12GB/256GB
100 %; 3 recenzie999€
5.Huawei P50 Pro
fotomobil Huawei P50 Pro
100 %; 4 recenzie899€
6.Samsung Galaxy S21 5G G991B 8GB/128GB
fotomobil Samsung Galaxy S21 5G G991B 8GB/128GB
93 %; 44 recenzií599€
7.Samsung Galaxy A53 5G A536B 8GB/256GB
fotomobil Samsung Galaxy A53 5G A536B 8GB/256GB
93 %; 19 recenzií499€

TOP 4 najlepšie fotomobily do 400 eur

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.Apple iPhone SE (2020) 64GB
fotomobil do 400 eur Apple iPhone SE (2020) 64GB
97 %; 139 recenzií399€
2.Poco X4 Pro 5G 8GB/256GB
fotomobil do 400 eur Poco X4 Pro 5G 8GB/256GB
92 %; 4 recenzie349€
3.Xiaomi 11T 8GB/128GB
fotomobil do 400 eur Xiaomi 11T 8GB/128GB
100 %; 7 recenzií349€
4.Samsung Galaxy A53 5G A536B 6GB/128GB
fotomobil do 400 eur Samsung Galaxy A53 5G A536B 6GB/128GB
95 %; 40 recenzií349€

Ako vybrať ten najlepší fotomobil?

1. Rozlíšenie (udávané v MP – megapixel)

Pri výbere akéhokoľvek zariadenia s kamerou, nám mnohokrát záleží najviac práve na rozlíšení. Každý túži po kryštalicky čistej fotke, pri ktorej môže používateľ mnohonásobne priblížiť a stále vidieť detaily odfotografovaného objektu. Avšak rozlíšenie udávané v MP nie je všetko, na čo by si zákazník mal dávať pozor. S príchodom kamery na mobily a neskôr na smartfóny sa totižto vyskytol zásadný problém, ktorý kvalitu fotiek ovplyvňuje až dodnes. Tým sú obmedzenia z dôvodu veľkostí týchto zariadení.

Zatiaľ čo fotoaparáty majú dostatočnú veľkosť pre ‚zmestenie sa‘ väčších senzorov, šošoviek a ďalších dôležitých komponentov pre kvalitné fotografovanie, mobilné telefóny minulých rokov ale aj novodobé smartfóny sa veľkostne až tak nemenia a ani pravdepodobne nebudú. Hoci s technologickým pokrokom dochádza k  miniaturizácii a pokročilej architektúre zlepšujúca konečné výsledky, fotografia pochádzajúca z drahého smartfónu a z mid-end (stredná trieda) fotoaparátu môže byť stále diametrálne odlišná, nehľadiac na ďalšie nedostatky smartfónových kamier.

Doba sa však mení a technológia smartfónových kamier sa rapídne zlepšuje. Vychádzajú teda nové fotomobily, pri ktorých si návrhári skutočne potrpeli na kvalite fotiek, vďaka čomu sa hranica medzi týmito dvoma zariadeniami aspoň čiastočne rozmazáva a stenčuje.

TIP: Megapixely (MP) nie sú všetko

Nakoľko je rozlíšenie tou hlavnou charakteristikou kamery na základe ktorej daný produkt kupujeme, výrobcovia to využívajú vo svojich marketingových ťahoch. 20 MP zadná kamera, 12 MP predná kamera. Svedkom a výsledkom tohto marketingu je skutočnosť, že sa na trhu nachádzajú mobilné telefóny tej istej značky, ktoré sú lacnejšie a pomalšie než ich high-end (vyššia trieda) produkty, no poskytujú kamery s vyšším rozlíšením.

Na základe použitých senzorov a ďalších súčastí sa môže stať, že 20 MP kamera na lacnom smartfóne bude snímať podstatne horšie fotky, než drahší smartfón tej istej značky s 12 MP kamerou. Za všetkým je súhra použitých súčiastok, no dôležitým faktorom je veľkosť senzoru. Ak 20 MP kamera využíva senzor tej istej veľkosti ako 12 MP kamera, výsledok bude krajší na kamere s nižším počtom megapixelov. Zároveň, takáto fotografia pochádzajúca z 20 MP kamery môže vyzerať nekvalitnejšie, no pokojne môže byť dátovo objemnejšia než ostrejšia 12 MP fotografia.

Ak oba takéto telefóny majú rovnako veľký/identický senzor, pixely na 20 MP kamere by museli byť menšie na to, aby sa do výslednej fotografie zmestili. A tu je ten problém: Menšie pixely sú viac ovplyvnené digitálnym šumom. A to z toho dôvodu, že hoci všetky pixely zachytávajú rovnaké množstvo digitálneho šumu, väčšie pixely zároveň zachytávajú viac ‚dobrých‘, užitočných dát ktoré sú potrebné pri zostavení kvalitného výsledku.

2. Optická stabilizácia

Optická stabilizácia je pre handheld kamery (kamery držané v rukách) ako aj smartfóny nesmierne dôležitá. Nakoľko ruky človeka nie sú stabilné a nikomu by sa nechcelo neustále vysúvať a nastavovať stojan počas rýchlych momentiek, bolo potrebné vynájsť spôsob, akým by sa obraz stabilizoval. V minulosti, náhle čo i len mikropohyby spôsobovali absurdné rozmazanie fotiek, a hoci mobil/smartfón podporoval relatívne vysoké rozlíšenie fotiek na tú dobu, fotka tomu nenasvedčovala práve kvôli rozmazaniu.

S postupom času sa vytvorili relatívne slušné softvérové ale aj hardvérové stabilizačné vymoženosti, pri natáčaní videa je to napr. EIS, ktoré spočíva vo vyhľadení prechodu meniacich sa snímok. V prípade fotiek môžeme spomenúť napr. DSP proces. Je to algoritmus, vďaka ktorému sa fotka zloží z čo najostrejších segmentov.

TIP: Pre overenie kvality optickej stabilizácie, odporúčame vám pozrieť si videorecenzie/praktické ukážky na YouTube.  

VIDEO – Stabilizácia obrazu:

3. Približovanie – Optické verzus digitálne

Hoci drvivá väčšina fotiek odfotené smartfónmi nevyužívali žiadne priblíženie, momentky pri ktorých priblíženie pomôže zachytiť monumentálnosť určitého objektu zo vzdialenosti, sa nájdu vždy. Vďaka priblíženiu, tieto fotografie buď skutočne zachytia mohutnosť objektu v objektíve, alebo úplne pokazia fotografiu a tá následne poputuje von z pamäte.

Priblíženie nie je teda funkciou ktorú budete využívať každý deň, no v niektorých prípadoch sa vám skutočne môže zísť. V takom prípade je dôležité mať kvalitnú ‚zoomovaciu‘ schopnosť.

opticky vs digitalny zoom

Porovnanie optického vs digitálneho zoomu (Zdroj: katovid.com)

Poznáme 2 základné typy priblíženia:

a) Optický zoom (priblíženie)

Optický zoom môžeme považovať za „skutočné“ priblíženie, nájdete ho najčastejšie pri dedikovaných kamerách a fotoaparátoch. Takýto zoom využíva optické fyzikálne javy pre bezstratové priblíženie a teda poskytuje najvyššiu kvalitu. Optické priblíženie je sprostredkované za pomoci šošoviek. Tieto šošovky sa do štandardného fotoaparátu zmestia, avšak v prípade smartfónov je táto funkcionalita, kvôli potrebe prítomnosti šošoviek, pomernou raritou. Napr. nový iPhone poskytuje 2.0x optické priblíženie.

TIP: Je taktiež možné zakúpiť si objektív pre váš smartfón (kompatibilita však môže byť problém), ktorý vám umožní priblížiť na snímaný objekt.

b) Digitálny zoom

Keď boli po prvýkrát implementované kamery do smartfónov, bolo za potreby vymyslieť spôsob, akým by bol používateľ schopný priblížiť snímaný obraz. Využívanie šošoviek bolo v tom čase zmietnuté zo stola, nakoľko výrobný a vývinový proces v tých časoch by bol priveľmi nákladový a samotná technológia fotoaparátov na mobiloch ale aj starých, prvotných smartfónoch, bola stále len „v plienkach.“ Z tohto dôvodu vznikla takzvaná funkcionalita „digitálneho priblíženia.“ Toto priblíženie funguje na pomerne jednoduchom princípe.

Digitálne priblíženie funguje nasledovne:

  1. Zaznamenáva sa celý obraz v celej svojej veľkosti
  2. Po priblížení sa snímaný obraz oreže na základe aktuálneho priblíženia
  3. Orezaný obraz je automaticky roztiahnutý tak, aby zaplnil celú obrazovku
  4. Na to, aby zaplnil celú obrazovku, musí procesor smartfónu dopočítať chýbajúce pixely (tzv. proces interpolácie)
  5. Výsledkom je obraz, ktorého strata kvality priamo úmerne závisí od terajšieho priblíženia

V minulosti bolo digitálne priblíženie prakticky nevyužiteľné pre pekné fotky, avšak postupom času sa digitálne približovanie stáva čoraz presnejším. Za pomoci výkonnejších procesorov a sofistikovanejších algoritmov ktoré pracujú v reálnom čase, sa digitálne priblíženie stalo oveľa akceptovateľnejším. No digitálne priblíženie neposkytuje až tak skvelú kvalitu. Hoci sa algoritmy zlepšujú každým rokom, vytvorenie perfektne ostrého a presného pixelu z viacerých susedných pixelov (interpolácia) nie je zatiaľ možné. Toto je doménou umelej inteligencie ktorá sa stále vyvíja. Tá sa každým dopočítaním pixelov zlepšuje, pričom využíva databázu predošlých jej procesov. Avšak ani umelá inteligencia sa nebude môcť vyrovnať skutočnému optickému zoomu.

TIP: Fotky snímané za pomoci digitálneho priblíženia majú veľmi viditeľný šum, ten je zostavený z rozmazaných pixelov ktoré sú výsledkom interpolácie. Na redukciu tohto šumu sa odporúča mať čo najlepšie svetelné podmienky, kedy senzor zachytáva čo najviac informácií z dopadajúceho svetla.

Prečítajte si aj: Test mobilných telefónov (test všeobecných telefónov – bez špecifického zamerania)

4. Automatické zaostrenie (Autofocus)

Funkcia automatického zaostrenia je dnes už samozrejmosťou, no je lepšie si jej prítomnosť pred kúpou overiť. Vďaka automatickému zaostreniu sa vytvára „Depth effect,“ teda hĺbkový efekt ktorý zaostrí kameru na objekt v popredí a rozmaže pozadie. Vaše fotky, aj keď sú snímané smartfónom s 20 MP kamerou a kvalitným senzorom nebudú vyzerať tak dobre, ako fotky s automatickým zaostrením.

5. HDR

Prítomnosť HDR je dôležitá ak chcete snímať kvalitné ‚outdoor‘ fotografie. So zapnutým HDR si všimnete, že váš smartfón sníma fotografiu o čosi dlhšie. Je to z toho dôvodu, že kamera sníma viacero fotografií s rôznou expozíciou, tieto fotografie následne za pomoci algoritmov zjednotí do jednej fotky. Fotografia vďaka tomu obsahuje skutočnejšie čierne farby, pestrejšiu paletu farieb a vyšší rozsah jasu.

6. Prítomnosť 4K, Full HD@60FPS

4K je nové Full HD. Ešte pred desiatimi rokmi boli na YouTube videá v 240p a 360p kvalite, nasledovali videá v 720p kvalite (HD) s rozlíšením 1280×720 a postupne sa to rozšírilo na 1080p (1920×1080). Už dnes však môžeme nájsť videá s rozlíšením 2K, 4K a už aj 8K. 4K videá so sebou prinášajú nielen vysoké rozlíšenie, no taktiež možnosť HDR a 10-bitové farby.

Povinnosťou a dnes už asi aj štandardom je možnosť snímať Full HD videá so 60 snímkami.

7. Počet kamier

Duálne kamery sú pomernou novotou na trhu, no už teraz vychádzajú smartfóny s troma kamerami. Smartfóny s duálnymi kamerami poskytujú lepší výkon v podmienkach so slabým svetlom, lepší optický zoom, lepšie biele farby či kvalitný hĺbkový efekt.

TIP: Kvalita fotografii nie je priamo úmerná počtu kamier! Na trhu sa nachádza množstvo smartfónov ktoré dokážu sfotiť výrazne kvalitnejšiu fotku za pomoci jedinej kamery. Uplatňujte preto pravidlo „kvalita nad kvantitou.“ Je lepšie mať jednu poriadnu kameru, než dve priemerné.

pocet kamier u fotomobilov

8. Svetelnosť, šošovka a senzor

Pre fotografov je šošovka tým najdôležitejším komponentom akéhokoľvek fotografického zariadenia. Za pomoci šošovky sa svetlo sústreďuje do senzoru (svetelnosť). Čím kvalitnejšia šošovka, tým viac svetla sa do senzoru dostáva a tým ostrejší je výsledný obraz. Svetelnosť sa udáva v číslach, napr.: 1,8f. Čím nižšie číslo, tým lepšia svetelnosť.

Senzor medzitým, je srdce kamery, je to súčiastka ktorá má na starosti zachytávať toto sústredené svetlo a premieňať ho na informácie. Čím väčší je senzor, tým viac svetla zachytáva, vďaka čomu má fotografia viac informácií a je tým aj kvalitnejšia. Vďaka veľkosti senzoru sa tak 12 MP kamera s väčším senzorom stáva kvalitnejšou než kamera s 20 MP ktorá má menší/rovnako veľký senzor.

TIP: X-ročné kompakty nemusia v niektorých ohľadoch vôbec obstáť voči novodobým smartfónom, práve kvôli senzoru a šošovkám

V roku 2016 prišiel Apple na trh s mobilom ktorý obsahoval 2 kamery. Neštandardný vzhľad však mal pomerne veľké prínosy, vďaka čomu boli duálne fotoaparáty následne využité aj ďalšími značkami ktoré si uvedomili ich užitočnosť. Vďaka tomuto páru sú smartfóny schopné snímať fotky efektívnejšie, a to taktiež aj v podmienkach s malým svetlom, notorické pre znásobenie viditeľnosti digitálneho šumu.

Bolo to teda nedávno, čo smartfóny začali skutočne konkurovať kompaktným fotoaparátom. Vo všeobecnosti sú to fotoaparáty, ktoré nie sú určené na profesionálne využitie a sú oveľa cenovo dostupnejšie nakoľko využívajú nie veľmi pokročilé technológie. Pravdaže, niektoré kompakty v niektorých ohľadoch (menovite napr. snímanie pohybujúceho sa objektu) stále vedú, no smartfóny z nich odkrojili poriadnu časť predajov.

Technológia smartfónov napreduje oveľa rýchlejšie než technológia kompaktných kamier ktorá vo všeobecnosti vyzerá, že stagnuje. Mnohé staršie kompakty tak môžu obsahovať šošovky menšej veľkosti než šošovky kvalitných smartfónov, a na záver, stará technológia senzorov (hoci často väčších) len zhoršuje výslednú kvalitu fotiek.

Na internete je možné nájsť porovnania medzi novším smartfónom a starším kompaktom, jedno porovnanie môžete nájsť aj TU

Často kladené otázky (FAQ)

Otázka: Líši sa fotomobil zásadne od smartfónu? Spravím chybu, ak budem jednoducho hľadať smartfón?

Odpoveď: Termín „Fotomobil“ je označenie pre smartfóny, ktoré majú nadštandardne kvalitný foťák. Akýkoľvek smartfón s nadštandardne kvalitnou kamerou/kamerami teda automaticky spadá do tejto novovytvorenej podkategórie. Ak budete hľadať vo všeobecnej kategórii „Smartfóny,“ je šanca, že na fotomobil natrafíte. Šanca sa však bude priamo úmerne zvyšovať cene.


Otázka: Sú všetky fotomobily tak drahé? 

Odpoveď: Drvivá väčšina fotomobilov spadá minimálne do mid-end (strednej) a high-end (vyššej) kategórie. Fotomobily teda stoja v priemere od 400 €. Nájdu sa však aj rozpočtové, ekonomické smartfóny, ktorých kamera je nadštandardná a v niektorých ohľadoch sa môže vyrovnať aj tým vlajkovým, jednou z nich je Xiaomi Mi A2, kamerocentrický smartfón.

Pre príklad, porovnanie kamery Mi A2 s viac ako dvojnásobne drahším Huawei P20 si môžete pozrieť TU


Otázka: Fotomobil alebo fotoaparát?

Odpoveď: Čo sa týka kvality fotografií, fotomobily sa neustále zlepšujú. Stále sa však nemôžu porovnávať s fotoaparátmi. V mnohom im dopomáha softvér, algoritmy a AI, ako aj použiteľnosť na sociálnych sieťach. Stačí sa odfotiť, použiť filter a uploadnuť na Instagram/Facebook. S kamerami je tento proces zložitejší a nie až tak intuitívny. Avšak kamera poskytuje potenciál priblížiť bez straty, poskytuje kvalitnejšie fotky pri západe slnka či v noci a je jednoducho štandardom pre profesionálnych fotografov.

TIP: Ak budú vaše fotky zobrazované na smartfónoch (cez Messenger, Instagram či Facebook), fotky pochádzajúce zo smartfónov budú úplne postačovať. Ak však chcete profesionálne fotky, ktoré sa majú zobrazovať na grafických monitoroch, fotoaparát je jednoznačnou voľbou.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 7 Priemerne: 4.4]