najlepsie excentricke bruskyBrúsky sú zariadenia, ktoré slúžia na brúsenie ale aj leštenie povrchov z rôzneho materiálu. Excentrické brúsky, v zahraničí poznáme ako Dual Action,špeciálne brúsky určené najmä na konečné úpravy povrchov, menovite ide o leštenie, sú pravdaže schopné aj brúsenia. Dokážu vykonať aj náročnejšiu prácu, no všetko závisí od použitého príslušenstva ako aj výkonu brúsky.

Brúsky s excentrickým pohybom, majú zakomponovaný nielen typický rotačný pohyb, no taktiež vykonávajú aj náhodné pohyby okolo kružnice vytváranej rotačným pohybom. Vďaka týmto dvom pohybom naraz zaručujú kvalitný a najmä ľahko zvládnuteľný finiš, a práve kvôli tomuto počtu pohybov sa nazývajú v zahraničí „Dual Action“. Za jednoduchosť používania môže používateľ vďačiť vlastnostiam excentrického pohybu, vďaka ktorému sú akékoľvek chyby vyplynuté z používania brúsky výrazne menej viditeľné, čo robí excentrické brúsky tou lepšou voľbou pre amatérske brúsenie ako aj leštenie povrchov. No tým jej výhody nekončia a to je koniec koncov dôvod, prečo je používaná aj profesionálmi.

V našom teste excentrických brúsok nájdete porovnanie tých najlepších excentrických brúsok. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie excentrické brúsky

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.Metabo SXE 450 TurboTec
excentricka bruska Metabo SXE 450 TurboTec
96 %; 11 recenzií189€
2.Makita BO6030
excentricka bruska Makita BO6030
93 %; 4 recenzie179€
3.Makita BO5041
excentricka bruska Makita BO5041
94 %; 23 recenzií129€
4.Makita BO5031
excentricka bruska Makita BO5031
96 %; 21 recenzií109€
5.Bosch GEX 125-1 AE Professional 0.601.387.500
excentricka bruska Bosch GEX 125-1 AE Professional 0.601.387.500
94 %; 20 recenzií89€
6.DeWALT DWE6423
excentricka bruska DeWALT DWE6423
97 %; 32 recenzií79€
7.Bosch PEX 220 A 0.603.378.020
excentricka bruska Bosch PEX 220 A 0.603.378.020
95 %; 3 recenzie59€

Ako vybrať tú najlepšiu excentrickú brúsku?

Jednoduchosť používania excentrických brúsok otvára ľuďom možnosť začať vykonávať povrchové úpravy aj doma a to bez väčších obáv spôsobených neskúsenosťou. Pri výbere excentrických  brúsok je však potrebné dbať na účel, aby si spotrebiteľ mohol nájsť tú najoptimálnejšiu brúsku. Tento druh brúsok je užitočný vzhľadom na jeho univerzálnosť, kvalitné modely môžu leštiť či brúsiť povrchy takmer všetkých materiálov, no závisí tak od používaného príslušenstva ako aj od samotného modelu.

Excentrické brúsky sú v mnohých garážach, amatérskych či profesionálnych, najpoužívanejšie brúsky na leštenie karosérií áut a to vďaka tomu, že majú najvhodnejšie vlastnosti na leštenie – vďaka excentrickému pohybu je ťažšie spáliť lak či farbu na miestach, na ktorých sa pracuje, zároveň dokáže efektívne pracovať na zaoblených miestach, na ktoré pri karosériách áut natrafíte často.

1. Určenie – Na aký materiál? Pre koho?

Mnohé nástroje majú svoju cieľovú skupinu, na ktorú sú zamerané. V prípade brúsok však môže ísť zároveň aj o to, na aký povrch sa brúska bude používať. Pri niektorých modeloch toto faktorom nie je, pri iných budete pri privysokej záťaži narážať na neoptimálne výsledky a päť minútová práca by trvala dlhšie a to s nie najlepšími výsledkami.

Materiály

Nakoľko ide o brúsenie, brúsky môžu spracovávať povrchy od tých najmäkších, teda drevo, po tie najtvrdšie, menovite rôzne ocele a iné kovy, sadrokartóny či ďalšie pevnejšie materiály. Vzhľadom na túto širokú škálu povrchov s rôznymi vlastnosťami je potrebné pozerať nielen na špecifické príslušenstvo ale aj na samotnú brúsku – či je dostatočne výkonná na obrábanie kovu alebo skôr len dreva, či sú otáčky za minútu a priemer kotúču postačujúce na dosiahnutie toho, čo chcete, za prijateľný čas, a či je prípadne potrebné dokúpiť príslušenstvo.

Pre koho?

Nie každá brúska si je rovná, vďaka čomu si profesionál môže nájsť brúsku s bohatými funkciami, ktoré by hobby používateľ nepoužil ani raz za celú dobu používania. Akonáhle identifikujete vaše potreby budete si môcť začať vyberať z určitého cenového rozsahu, vďaka čomu môžete pri kúpe ušetriť. Výhoda excentrickej brúsky je v tom, že je používaná tak amatérmi ako aj profesionálmi, preto si medzi nimi nájde každý to, čo chce. Ak ste amatér a plánujete brúsku používať skôr pri dreve na nenáročné, zriedkavé a krátkodobé brúsenie či leštenie, určite zvážte, či potrebujete také vymoženosti ako napríklad 1100 wattový príkon, prémiový ergonomický dizajn vďaka ktorému sa neunavíte alebo relatívne vysoké otáčky za minútu. Vyhraďte si vaše priority a tak budete môcť nájsť zhruba to, čo skutočne potrebujete a aj využijete, čím koniec koncov ušetríte.

2. Pohon (typ excentrickej brúsky)

Brúsky majú rôzny pohon, na trhu sú ale najpopulárnejšie a najpoužívanejšie práve elektrické a elektrické s akumulátorom. Pohon je potrebné zvážiť na základe toho, čo prináša používateľovi a aké sú s ním problémy. Najlacnejšie a najmenej náročné sú elektrické, preto sú aj najpoužívanejšie a to najmä v amatérskom prostredí.

A. Akumulátorové brúsky

Pri spomenutí čohokoľvek bežiaceho na akumulátoroch, vrátane excentrických brúsok, je nutné spomenúť nielen nadbytočnú váhu kvôli prítomnosti batérie, ale aj životnosť akumulátorov, ich výkon a výdrž sa totižto s častým používaním bude prirodzene znižovať. Poskytujú však vysokú mobilitu a alternatívne pripojenie na elektrickú sieť.

VÝHODY NEVÝHODY
·  Mobilita ·  Vyššia váha
·  Možnosť priameho pripojenia či používať akumulátor ·  Obmedzenosť životnosti akumulátora
·  Vyššia obstarávacia cena

 

B. Elektrické brúsky

Výhoda elektrických brúsok je práve ich spoľahlivosť, nižšia váha a nižšia obstarávacia cena, najväčším problémom je prítomnosť kábla, ktorý môže občas zavadzať pri presunoch a trpí tým teda aj celková mobilita zariadenia.

VÝHODY NEVÝHODY
·  Spoľahlivosť

·  Žiadna nadbytočná súčiastka

·  Výkon

·  Prítomnosť kábla = obmedzená mobilita
makita bo 5031 - brusenie - excentricka bruska

Brúsenie s elektrickou excentrickou brúskou Makita BO 5031

C. Pneumatické brúsky

Pneumatické brúsky sú menej používané, menej populárne a menej dostupné, a to kvôli mnohým dôvodom. Ich najväčšou nevýhodou je potreba vysokovýkonného kompresoru, napojenie k nemu za pomoci skutočne hrubého káblu, hlučnosť pneumatickej brúsky, jej náhly kopací štartrotácia kotúča nie je najhladšia. Výkon pneumatických brúsok závisí od výkonu kompresora a jeho prietoku vzduchu, udávaného v litroch za minútu. Kompresory nie sú najlacnejším špásom, preto ide o nadbytočnú a to výraznú finančnú záťaž pre nástroj, ktorý sa nemôže pýšiť tými najlepšími vlastnosťami.

VÝHODY NEVÝHODY
·  Výkon ·  Potreba zakúpenia kompresora

·  Výkon závisí od výkonu, teda prietoku vzduchu kompresora

·  Náročnejšie používanie a kontrolovanie

·  Prítomnosť hrubého kábla, obmedzená mobilita

·  Hlučnosť

·  Ak chcete použiť brúsku u kamaráta, musíte spratať aj kompresor

 

3. Príkon a výkon (Watty)

  • Príkon je technický ukazovateľ spotreby energie daného zariadenia za 1 hodinu aktivity.
    • Príklad: 500 W
  • Výkon je technický ukazovateľ výslednej energie určenej na vykonávanie čohokoľvek, na čo je zariadenie určené. (Voľné, neexaktné definície určené na jednoduché objasnenie veličín.)
    • Príklad: 350 W

To znamená, že výkon bude a musí vždy byť nižší než príkon, nakoľko neexistuje, aby zo získanej energie vzniklo ešte viac energie. Vždy teda prebieha strata použitej energie, strata prebieha najmä vo forme tepla.

V praxi zvykne platiť, že vysoký príkon je znakom výkonnejšieho zariadenia. Príkon môže teda spotrebiteľ považovať za pomyselný strop výkonu zariadenia. Ak je teda príkon brúsky, na ktorú ste narazili vyšší než príkon u iných brúsok, spravidla to môžete považovať za dôkaz toho, že ide o výkonnejšiu brúsku, určenú na náročnejšie obrábacie práce a zvládne tak spracovávať aj tvrdšie, ťažkopádnejšie povrchy. Bohužiaľ nie všetko vo svete elektroniky je tak priamočiare a v praxi môžete naraziť aj na to, že dve brúsky s rovnakým príkonom budú mať rôzny výkon. Dochádza k tomu preto, lebo kvalitnejšie zariadenia zvyknú premieňať spotrebovanú energiu efektívnejšie, čiže 500 wattové zariadenie za 100 € môže mať výkon 300 wattov, kdežto 150 € brúska sa môže pýšiť výkonom o 50 wattov viac. Takto ušetríte na čase a energiách, teda na výdavkoch. Takáto brúska je totižto schopná spraviť to, čo od nej chcete za kratší čas.

4. Otáčky za minútu (ot/min)

BEZPEČNOSŤ NA PRVOM MIESTE! DANÝ ÚDAJ NA BRÚSKE ČI KOTÚČI NESMIE BYŤ ODIGNOROVANÝ!

Brúsky sú zariadenia schopné ublížiť na zdraví, preto otáčky udávané na kotúčoch nesmú byť presiahnuté. Otáčky za minútu sú priamo ovplyvnené tým, aký veľký je priemer brúsneho kotúča. Väčšie kotúče budú mať rázovo menšie otáčky za minútu, než kotúče s menším priemerom.

  • Počet otáčok pri voľnobehu: Údaj určujúci ako rýchlo sa otáča kotúč keď nie je pod záťažou.
  • Počet otáčok pri zaťažení: Údaj určujúci ako rýchlo sa otáča kotúč počas práce, pod záťažou.

5. Minimálny a maximálny priemer brúsneho kotúča (mm)

Každá brúska má vlastný maximálnyminimálny priemer kotúču určený v milimetroch, tento údaj sa nesmie prekročiť a nesmie ani spadať pod určený limit. Následkom presahu či nedosiahnutiu limitu môže byť destabilizácia kotúču a jeho následná fragmentácia, výsledkom čoho sú kúsky letiace naokolo so skutočne vysokou rýchlosťou, teda aj kinetickou energiou. Môže dôjsť k bezprostrednému ohrozeniu vášho zdravia ale aj jeho trvalému poškodeniu, dbajte preto pri manipulácii s brúskou na všetky bezpečnostné pokyny.

6. Prítomnosť regulácie výkonu

Vďaka regulácie výkonu môže používateľ efektívnejšie pracovať na určitých miestach povrchu pričom môže ušetriť aj na elektrických výdajoch. Hoci nejde o nesmierne dôležitú vec, je vhodnépraktické mať takúto vymoženosť na vašej brúske.

7. Odsávanie častíc

Častice z práce s akýmkoľvek materiálom sú preukázané ako zdraviu škodlivé a mnohé z nich, vrátane pilín, potenciálne karcinogénne. Je preto dôležité, aby sa pri práce s materiálmi dodržiavali všetky bezpečnostné pokyny, ktoré by zabránili respektíve minimalizovali styk pracovníka s týmito časticami. Okrem možnosti nasadiť si filtračnú masku, presnejšie respirátor, ktorý je schopný zachytávať častice, je tu možnosť zaobstarať si brúsku schopnú odsávať častice. Vďaka odsávaču si uchováte nielen zdravie, aj vaša pracovná plocha bude výrazne čistejšia. Odsávač však nenahradí masku schopnú filtrovať častice.

Pozrite si video ako vyzerá maska použitá len po 2 dňoch brúsenia.

Často kladené otázky FAQ

Vzniká pri brúsení všetkých materiálov prach? Ak mi záleží na zdraví, je prítomnosť odsávača až tak potrebný?

Množstvo produkovaných častíc záleží od materiálu ako aj procesu. Materiály, ako drevo či sadrokartón, zvyknú produkovať najviac častíc. Pri leštení nedochádza k produkcii tak veľkého objemu častíc ako pri brúsení, nakoľko brúsenie je z pohľadu štruktúry obrábaného materiálu invazívnejšie a agresívnejšie. Odsávač častíc je užitočným doplnkom a skutočne vám ochráni vaše zdravie, najmä ak ste profesionál, ktorý je týmto časticiam vystavený pravidelne a dlhodobo, prípadne ak ste astmatik a máte tendenciu trpieť výraznejšou reakciou na prítomnosť častíc vo vzduchu. Väčšie častice suspendované vo vzduchu zvyknú byť relatívne efektívne vyfiltrované nosom, odkiaľ ich môžete dostať preč kýchaním či fúkaním, no to vás nijako nezachráni v prípade brúsenia. V závislosti od toho, aký veľký je objem častíc ktorý zahltil pľúca, obranný systém pľúc poháňaný makrofágmi môže byť natoľko preťažený množstvom vdýchnutých častíc, že si nebude spĺňať svoju úlohu a následok je viditeľne zhoršený zdravotný stav. Menšie častice ktoré ho môžu jednoducho premôcť zvyknú byť vdýchnuté priamo do pľúc a ich kanálikov či mechúrikov, kde majú karcinogénny a zápalový účinok. Je preto skutočne dôležité mať najmä pri pravidelnej práci s brúskou masku schopnú filtrovať častice (od štandardu FPP2 a vyššie), kde odsávač je len veľkým plusom. Nezabudnite aj na ochranné okuliare.

Čím sa líši excentrická brúska od iných?

Excentrická brúska má, ako je vyššie spomenuté, ešte dodatočný pohyb okrem rotačného. Vykonáva teda dve pohyby, ktoré zaručujú, že pri práci s lakom a farbou nedôjde k ich poškodeniu trením a teda vytváraním nadbytočného tepla. Sú jednoduchšie, respektíve tolerantnejšie v rukách začiatočníka a pomôžu vám dodať laku skutočne lesklý finiš. Aj preto medzi excentrickými brúskami môžete nájsť takzvané leštičky, zariadenia špecializované na dodanie neporovnateľného lesku. Excentrické brúsky sú rovnako skvelé v prípade, že plánujete obrábať nerovné plochy.

Som amatér, na čo si mám pri výbere dávať pozor?

V prvom rade je potrebné vziať do úvahy, ako pravidelne ju plánujete používať. Odsávač je užitočný doplnok a to isté platí pre regulátor výkonu, nakoľko nie každý povrch si je rovný a v niektorých prípadoch bude optimálnejšie výkon znížiť, no dá sa zaobísť bez oboch. Výkon je taktiež dôležitý na zváženie, ak plánujete pracovať na tvrdších povrchoch, či chcete mať istotu kvalitného spracovania akéhokoľvek materiálu, na ktorý narazíte. Ak však plánujete pracovať najmä s drevom a nie pevnejšími materiálmi, výkon nemusí hrať tú najhlavnejšiu rolu.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 2 Priemerne: 5]