Test TOP7 najlepších robotických vysávačov 2020

test robotických vysávačovRobotický vysávač je samohybné elektrické zariadenie ktorého cieľom je vysávať podlahy a koberce vášho domu. Jeho malé rozmery mu umožňujú povysávať plochy vášho domu ku ktorým sa ľahko nedostanete. Vďaka jeho elektronickému dizajnu je robotický vysávač praktickým pomocníkom v každej zaneprázdnenej domácnosti. Možnosť naprogramovať jeho správanie vám umožní nastaviť si ho podľa vašich predstáv a potrieb, čím si ušetríte hodiny práce mesačne. Uskladníte ho prakticky kamkoľvek. Nie je náročný na údržbu a spotrebúva prekvapivo málo energie. Pre robotický vysávač je príznačná jeho všestrannosť a flexibilita.

Ako funguje?

Funkcionalita a správanie robotického vysávača je založená na inštrukciách a algoritmoch, vďaka ktorým robotický vysávač dokáže pracovať pravidelne a vykonávať popritom rôzne funkcie paralelne. Záležiac na vyspelosti technológie ktorú využíva, robotický vysávač sa môže správať:

 • racionálne, využívajúc logické výpočty a algoritmy, opticky mapujúc prostredie a vyhodnocovať prácu spoločne s ďalšími, pokročilými funkciami
 • jednoducho/automaticky, kedy je robotický vysávač jednoducho naprogramovaný vysávať na základe určitého vzorcu

Náš test robotických vysávačov vám predstavuje rebríček tých najlepších robotických vysávačov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

Test – TOP7 najlepšie robotické vysávače

Ako si vybrať ten správny robotický vysávač

Pred kúpou sa pozerajte na päť hlavných parametrov, ktoré vám pomôžu sa lepšie a kvalitnejšie rozhodnúť.

A) Technológia snímania

 • Pokročilé robotické vysávače využívajú senzory a dokonca aj optickú kameru na detekovanie objektov (napr. nábytku). Vďaka tejto technológie predchádza vysávač pádom zo schodiska a narážaniu do rôznych objektov vo vašej domácnosti. Takýmto spôsobom si taktiež aktívne mapuje prostredie a dokáže si tak nájsť cestu do každého kútika vašej domácnosti. Pokročilejšie zariadenia obsahujú laserové senzory, optické kamere, funkciu „virtuálnych stien“ na zmapovanie prostredia a senzory detekujúce špinu. Takéto robotické vysávače sú viac než len prístrojmi. S precíznou presnosťou ovládajú prostredie svojho pracoviska. Keď sa v ich ceste objaví prekážka, s ktorou sa pri minulom upratovaní nestretli, rýchlo ju detekujú a vyhnú sa jej.
 • Najjednoduchšie robotické vysávače na druhej strane využívajú infračervené senzory, aby nespadli zo schodiska alebo vyvýšeného podlažia. Lacnejšie a menej pokročilé verzie spoznávajú prostredie domácnosti hapticky, teda dotykom. Kontaktom s prekážkami mapujú prostredie. Každý robotický vysávač, ktorý nedokáže detekovať prekážky pred zrážkou, je vybavený nárazníkom, ktorý tlmí nárazy. Aby ste predišli kolízii, vyvarujte sa uchovávaniu krehkých a cenných predmetov v priestoroch, v ktorých sa robotický vysávač pohybuje.

B) Ovládanie

Robotické vysávače využívajú rôzne formy ovládania a komunikácie s koncovým používateľom.

 • Diaľkový ovládač
  Niektoré robotické vysávače, ktoré možno zohnať na trhu, sú uspôsobené na ovládanie prostredníctvom diaľkového ovládača. Ide o nesmierne užitočnú technologickú hračku. Môžete vďaka nemu zapnúť vysávač priamo zo sedačky alebo z postele. Stačí jedno stlačenie a robotický vysávač sa pustí do práce.
 • Bez ovládania
  Zakúpiť možno tiež robotický vysávač, ku ktorému v balení nenájdete žiaden diaľkový ovládač ani nič podobné. Nebojte sa, nejde o chybu. Zrejme ste si len kúpili jeden z lacnejších robotických vysávačov. Pri týchto sa občas stáva, že fungujú bez akéhokoľvek ovládania. Algoritmy, ktorými je robotický vysávač vybavený, urobia prácu za vás. Nemusíte sa starať, či ste vysávač poslali všade tam, kde je to treba. Máte istotu, že sa vysávač naprogramovanými trajektóriami pohybu dostal do každého kúta domácnosti.
 • Ovládanie cez Wi-Fi a aplikáciu
  Pre tých náročnejších a zaneprázdnených ľudí sa na trhu nachádzajú robotické vysávače s Wi-Fi technológiou, vďaka ktorej ste schopný spustiť ho kdekoľvek ste, aj vo vašej práci. Robotické vysávače s takouto funkciou bývajú zväčša drahšie. Toto je však dôvod, kedy sa oplatí utratiť zopár eur navyše. Nárast komfortu pri používaní robotického vysávača je vďaka Wi-Fi skutočne cítiť. Na využitie jeho funkcionality je potrebné mať na vašom smartfóne nainštalovanú aplikáciu pre daný vysávač. Kompatibilita s operačným systémom iOS a Android na vašom smartfóne im umožňuje využívať databázy, vďaka ktorým si jednoducho dokážete pozrieť analýzy jeho činností, a taktiež samotnú mapu pokrytých priestorov. A to všetky priamo tam, kde sa aktuálne nachádzate. Môžete vysávač spustiť z práce či auta. Nezáleží na tom, pretože vďaka Wi-Fi technológii ste s vysávačom v neustálom kontakte.

TIP: Mnoho robotických vysávačov vám umožní nastaviť rozvrh vysávania. Je tak možné povysávať domácnosť v ten najvyhovujúcejší čas. Pokiaľ vyžadujete väčšiu flexibilitu, zaobstarajte si vysávač ktorého súčasťou je ovládač alebo kompatibilita s vašim mobilným zariadením.

TIP 2: Smart technológia vo vysávači vám poskytne viac funkcií a oveľa väčší prehľad ohľadom vášho vysávača, a preto pokiaľ ste pracovne vyťažený a chcete mať kontrolu nad čistotou vo vašej domácnosti, smart technológia by mala byť vašou prioritou.

C) Kapacita batérie

Väčšina robotov prichádza s dockom, kde si robotický vysávač príde „oddýchnuť“ a nabiť sa na ďalšie vysávanie. Keď vysávač dokončí svoju prácu, vráti sa do nabíjacej stanice, kde načerpá energiu na ďalšie upratovanie. Z toho dôvodu veľmi nezáleží na kapacite batérie, pretože robotický vysávač má prísun energie vždy po ruke. Problém môže nastať v prípade, ak rozloha jeho pracovnej plochy presahuje limity jeho možností. Rozloha bytu/domu je kľúčová a mal by ju vziať do úvahy každý, kto uvažuje nad kúpou robotického vysávača. Obzvlášť tie lacnejšie majú tendenciu v prípade rozsiahlych priestorov zlyhať. Pokiaľ viete, že plocha vášho domu/bytu je veľká, vysávač s vyššou kapacitou batérie je pre vás ten pravý. Plusom je, že do nabíjacieho docku stihne doraziť predtým, než batéria zlyhá. Lacnejšie robotické vysávače s nízkou kapacitou batérie v tomto ohľade za konkurenciou stále zaostávajú. Robot sa po povysávaní vráti do docku kde sa nabije a tak je kapacita batérie nie vždy dôležitým faktorom. Najviac záleží práve na rozlohe vášho domu/bytu. Pokiaľ viete, že plocha vášho domu/bytu je rozsiahla, siahnutie po vysávači s vyššou kapacitou batérie je len plusom. Môže sa totižto stať, že po príchode z práce uvidíte nedokončenú prácu, pretože sa vysávačová batéria vybila počas jeho činnosti. Našťastie sa na trhu nachádzajú robotické vysávače ktoré sa pôjdu nabiť do docku v prípade, že ich batéria dosiahne kritické hodnoty a po dobití budú pokračovať vo vysávaní. Vďaka technológii mapovania si vysávač jednoducho zapamätá pozíciu, a tak bude vysávač schopný opätovne vysávať tam, kde skončil.

TIP: Pokiaľ plánujete siahnuť po lacnejších modeloch a váš dom alebo byt je rozsiahlejší, je dôležité, aby ste spravili kompromis medzi vysávačom so smart technológiou a nízkou kapacitou batérie, kedy smart technológia ho nabije, a vysávačom s vysokou kapacitou batérie kedy sa nemusíte obávať o vybitie počas činnosti.

TIP 2: Nízka kapacita batérie je vhodná výlučne pre byty, menšie domy a jednoduché plochy ktoré veľmi nezaťažujú chod vysávača.

D) Kapacita na odpad

Kapacita robotického vysávača je dôležitým faktorom najmä pre zaneprázdnených ľudí. Robotický vysávač poskytujúci automatizované vysávanie v pravidelnom časovom horizonte môže pre vás znieť ako skvelá investícia, najmä ak sa zastavíte doma len cez víkendy. Avšak môže sa stať, že takýto robot má nízku kapacitu na odpad. V tomto prípade je dôležitá pravidelná a častá výmena. Za žiadnych okolností by ste sa nemali spoliehať, že vysávač bez problémov pozbiera všetku špinu a zostane mu v úložisku na odpad dostatok miesta, aby tento proces zopakoval aj na ďalší deň a deň po ňom nasledujúci. Taktiež treba kapacitu na odpad prispôsobiť podmienkam.

TIP: Ak siahnete po vysávači s vysokou kapacitu na odpad, tým menej sa oň budete musieť starať. Za sáčky na odpad síce nezaplatíte veľa, no cesta do predajne vás bude stáť čas. Z dlhodobého hľadiska sú vysávače s veľkou kapacitou na odpad dobrou investíciou.

E) Tvar a rozmery

Tvar vysávača ovplyvňuje to, do akých priestorov sa vysávač dokáže dostať. Jeho výška môže ovplyvniť to, či sa vysávač ktorý ste si zakúpili dostane pod váš šatník alebo nízko položenú posteľ. Šírka na druhej strane ovplyvňuje jeho prístup k úzkym priestorom. Pokiaľ sa v priestoroch vášho bytu/domu nachádzajú objekty, ktoré by mohli značne obmedziť pohyb robotického vysávače, zvážte ich odstránenie. Aspoň na čas, kým sa v miestnosti pohybuje vysávač.

TIP: Vysávače v tvare D-čka ľahšie povysávajú ťažko dostupné miesta vďaka ich tvaru a polohe štetiniek ktoré vysávač využíva k vysávaniu.

TIP 2: Nie vždy je nižší robotický vysávač lepší. Pokiaľ si ho plánujete zakúpiť, je dôležité pozerať tak na priestory pod vašim nábytkom, ako aj na samotnú rozlohu vášho bytu/domu. Pokiaľ predsa len siahnete po nižšom, je možné, že jeho kapacita na odpad bude kvôli nižšej výške znížená, a tak pokiaľ máte veľkú plochu na povysávanie a ste časovo vyťažený, voľba nižšieho vysávača nemusí byť tou správnou voľbou. Rovnako nie je dobré zvoliť si privysoký vysávač s vysokou kapacitou na odpad, nakoľko sa nemusí dostať pod váš nábytok.

Ďalšie parametre

Hlučnosť

Pokiaľ žijete v domácnosti s deťmi či domácimi zvieratami, máte nervózneho suseda alebo vy sám ste človekom, ktorý k práci a relaxu potrebuje ticho, siahnite po robotickom vysávači, ktorý má nízku úroveň hlučnosti. Vhodné vysávače sú také, ktorých úroveň hlučnosti sa pohybuje na úrovni 55 dB. Ich prítomnosť takmer nezaregistrujete a budete sa môcť nerušene venovať vašim záujmom.

Suché vs mokré vysávanie

Základnú otázku, ktorú by si mal položiť každý záujemca o robotický vysávač, zodpovieme na príklade. Pokiaľ potrebujete poupratovať povrchovú špinu (prach a drobné nečistoty), definitívne hľadáte práve robotický vysávač na suché vysávanie. Na tvrdé podlahy, ktoré odolávajú jemným štetinám vysávača, sa hodí robotický vysávač vybavený mopom, vďaka ktorému podlahu nie len vysaje, ale aj poumýva.

Dĺžka vysávania a dobíjania

Štandardné robotické vysávače dokážu aktívne vysávať zhruba 2 hodiny, drahšie modely aj dlhšie. V extrémnych prípadoch to môžu byť až 4 hodiny. Rovnako variabilná je aj doba dobíjania. Zvyčajne nepresiahne 3 hodiny. Pri luxusných robotických vysávačoch je doba nabíjania podstatne kratšia. Nabitý na 100% môže byť už do jednej hodiny.

Kefy

Pri výbere robotického vysávača zohrávajú dôležitú rolu kefy. Rôznia sa vo veľkosti, hrúbke, hustote aj v spôsobe čistenia. Zabúdať by ste nemali na to, že kefy sa pravidelným používaním znečisťujú a je na mieste ich raz za čas odmontovať z vysávača a povysávať ich klasickým vysávačom. V opačnom prípade nemôžu slúžiť svojmu účelu.

Zvieracie chlpy

Pokiaľ žijete v domácnosti, v ktorej sa pravidelne pohybujú domáce zvieratá, mali by ste sa poohliadnuť po modeli robotického vysávača, ktorý má silný ťah. Silným ťahom sú typické skôr drahšie a luxusnejšie typy robotických vysávačov. Pri bežnom vysávaní na sile ťahu nezáleží, pretože vysávač je v tesnom kontakte s podlahou a nemusí dostať špinu dlhou trubicou až do úložiska na odpad.

Často kladené otázky – FAQ

1. Otázka: Vidím, že robotický vysávač má v popise nízky sací výkon. Aký to má dopad na účinnosť vysávania?

Odpoveď: V prípade robotických vysávačov je sací výkon druhoradým faktorom. Na povysávanie, robotické vysávače nevyžadujú vysoký výkon, nakoľko odpad nemusia stiahnuť cez dlhú trubicu ako je to v prípade štandardných vysávačoch. Je v poriadku siahnuť aj po nižších sacích výkonoch, no ak sa vo vašej domácnosti nachádzajú domáci miláčikovia, chlpy nemusia byť dostatočne povysávané. V takom prípade je vhodnejšie siahnuť po vyšších výkonoch.


2. Otázka: Má robotický vysávač problémy s určitým povrchom?

Odpoveď: Rôzne vysávače reagujú na určité povrchy inak.

 • Vyspelejšie modely nemajú problém prechádzať cez rôzne povrchy a jednoducho ich povysávajú. Objekty, ktoré im zavadzajú v ceste môžu jednoducho obísť, a nemusia sa nikde zaseknúť.
 • Na druhej strane, lacnejšie modely môžu mať problémy s obtiažnejším povrchom na povysávanie. Ďalšie problémové povrchy a objekty u niektorých vysávačoch môžu byť strapce na konci koberca, poškodené kobercové vlákna, rozviazané šnúrky z topánok alebo misky s vodou alebo jedlom pre vašich domácich miláčikoch.

3. Otázka: Nachádzajú sa na trhu robotické vysávače pre alergikov?

Odpoveď: Na trhu je možné nájsť štandardné vysávače a vysávače pre alergikov. Ak trpíte alergiou alebo sa chcete prachu zbaviť efektívnejšie, siahnite po vysávačoch s vstavanými HEPA filtrami. Tieto filtre do seba vťahujú alergény zo vzduchu vášho domova.

Leave a Reply

Leave the field below empty!