test vysavacov na listiezáhradnej technike vrátane kosačiek, nožníc na trávu a drvičov nepochybne patrí aj vysávač na lístie. Jeho hlavnou funkciou však nie je len vysávanie popadaného lístia, ale aj zbieranie drobných nečistôt zo zámkovej dlažby, či drvenie konárikov po strihaní tují. Navyše vysávač na lístie poskytuje možnosť prepínať jednotlivé režimy, vďaka čomu môžete najskôr fúkaním zhromaždiť všetko lístie zo záhrady na jedno miesto, následne ho povysávať a podrviť na menšie kúsky a tým výrazne ušetriť miesto v zbernom vreci.

Vrátane univerzálneho využitia sa vyznačuje aj pomerne ľahkou konštrukciou, ktorá sa skladá z hlavnej sacej trubice, rukoväti a zberného koša. Vzhľadom na to je vysávač na lístie praktický, dokonale prenosný a ľahký.

Náš test vysávačov na lístie vám predstavuje rebríček tých najlepších vysávačov na lístie, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie vysávače na lístie

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.Stihl BG 56
vysavac na listie Stihl BG 56
100 %; 3 recenzie329 €
2.Makita DUB363ZV
vysavac na listie Makita DUB363ZV
84 %; 6 recenzií249 €
3.Makita DUB184Z
vysavac na listie Makita DUB184Z
93 %; 4 recenzie119 €
4.Black & Decker GW3030
vysavac na listie Black & Decker GW3030
91 %; 63 recenzií99 €
5.Bosch GBL 18V-120 06019F5100
vysavac na listie Bosch GBL 18V-120 06019F5100
95 %; 5 recenzií65 €
6.Makita DUB185Z
vysavac na listie Makita DUB185Z
93 %; 4 recenzie55 €
7.Fieldmann FZF 4030-E
vysavac na listie Fieldmann FZF 4030-E
82 %; 49 recenzií39 €

Ako si vybrať ten správny vysávač na lístie?

Podľa čoho vybrať ten najlepší vysávač na lístie, ktorý bude spĺňať všetky vaše požiadavky? Na aké technické parametre netreba zabúdať?

  1. Funkcie vysávača na lístie

Čo od samotného vysávača na lístie očakávate? Budete ho používať výhradne na vysávanie lístia, alebo zíde sa vám aj funkcia fúkania, či dokonca drvenia?  Na trhu nájdete množstvo novších, ale aj niekoľkoročných modelov, ktoré sa nelíšia ani tak svojim vzhľadom ako funkciami. Na základe nich rozlišujeme:

Vysávače na lístie iba s funkciou vysávania :  slúžia výlučne na vysávanie lístia, konárikov a iných nečistôt, ktoré ale nedokážu nafúkať na kôpku ani rozdrviť. Sú vhodné teda skôr do menších záhrad na jesenné, alebo občasné upratovanie popadaného lístia a smetí.

Vysávače na lístie tzv. fukáre: patria do kategórie jednoduchších a ľahších vysávačov bez zberného vreca,  keďže nedisponujú funkciou vysávania. Prostredníctvom vyfukovania vzduchu posúvajú lístie na kôpku, ktorú si však už musíte odpratať samy. Sú teda ideálne na odfúknutie drobných smietok  a prachu z chodníka, či dlažby.

Vysávače na lístie s funkciou vysávača, fukára, drviča: označujú sa aj ako vysávače na lístie 2v1, alebo 3v 1 v závislosti od toho, či poskytujú iba fúkanie a vysávanie, alebo aj drvenie. Vzhľadom na vyššiu cenu sa hodia predovšetkým do väčších záhrad s množstvom stromov, kríkov a tují. Ich veľkou výhodou je, že odpad nielen povysávajú, ale aj podrvia, vďaka čomu predídete rýchlemu zaplneniu  nielen zberného koša, ale aj kompostéra.

  1. Typ motora

Samotný výkon a ďalšie dôležité parametre vysávača na listy sa odvíjajú predovšetkým od motora, ktorým disponujú. Na trhu máte k dispozícií vysávače s benzínovým, akumulátorovým a elektrickým motorom. Pomerne vysokým výkonom a flexibilitou, avšak vyššou cenou a hlučnosťou disponujú vysávače na listy s benzínovým motorom. Ten môže byť dvojtaktný u ktorého je nevyhnutné  zmiešať benzín s olejom, alebo štvortaktný, ktorý sa môže pochváliť nielen osobitným mazaním motora, ale aj tichším chodom.

Prítomnosť elektrickej energie si do istej miery nevyžadujú ani akumulátorové motory, ktoré oslovia najmä svojou cenou, praktickosťou a nízkou hlučnosťou. Vzhľadom však na ich menší výkon a obmedzenú kapacitu batérie, max. 90 minút na jedno nabitie, nájdu svoje využitie skôr na záhradnej chatke, alebo v menších záhradkách.

Vysávače na listy s elektrickým motorom sú v porovnaní s predchádzajúcimi typmi najlacnejšie a zároveň najľahšie. Dokonca nezaostávajú ani výkonom, treba si však uvedomiť, že ich fungovanie je  limitované prítomnosťou elektrickej energie a taktiež aj dĺžkou kábla.

  1. Príkon vysávača na lístie

Každý typ motora disponuje špecifickým výkonom, u všetkých však platí, čím väčší výkon, tým lepšie. V prípade, že sa rozhodnete pre elektrický vysávač na lístie odporúčame siahnuť po modely s príkonom minimálne 2500W s ktorým nebudete mať problém povysávať aj mokré, či prilepené lístie. U benzínových vysávačov na lístie je príkon nižší v rozmedzí od 700 po 950W, avšak taktiež postačujúci na vysávanie väčších listov, či konárikov.

  1. Rýchlosť prúdenia vzduchu v sacej trubici a sací výkon

Od výkonu vysávača na lístie sa bezprostredne odvíja aj rýchlosť prúdenia vzduchu počas vysávania, prípadne fúkania. Pri klasických vysávačoch na lístie sa pohybuje v rozmedzí od 200 km/h po 350 km/h, na trhu však nájdete aj modely s rýchlosťou prúdenia vzduchu až 400 km/h. Tie sú však určené skôr na vysávanie rozsiahlejších plôch s množstvom stromov a konárov. Pre bežného používateľa na malú a stredne veľkú záhradku postačí vysávač lístia s prúdením vzduchu okolo 250 km/h.

Dôležitou informáciou je aj sací výkon vysávača na lístie, t.j. aké množstvo lístia a za aký časový interval dokáže povysávať. Výrobcovia ho obyčajne uvádzajú v kubických metroch za hodinu, pričom by mal dosahovať hodnotu minimálne 600 – 800m3/h.

  1. Materiál ventilátora

Pri vysávaní lístia sa často stáva, že spolu s ním sa dovnútra dostanú aj drobné kamienky, ktoré môžu  vážne poškodiť vnútorný ventilátor. Práve z tohto dôvodu dbajte na to, aby bol vyrobený minimálne z tvrdených plastov, ktoré sú odolné voči mechanickému poškodeniu.

Veľmi pevné a kvalitné sú aj kovové ventilátory, tie sú však vzhľadom na použitý výrobný materiál podstatne drahšie, ako vysávače s plastovým ventilátorom. Pri kúpe sa teda snažte  vyhnúť vysávačom na lístie s ventilátorom z lacného, mäkkého plastu, ktorý ľahko ohne či zlomí aj malý kamienok.

  1. Objem zberného koša

Súčasťou vysávača na listy je aj zberný kôš do ktorého putujú všetky zozbierané listy a nečistoty. To, ako často ho budete chodiť vysýpať závisí predovšetkým od jeho objemu, ktorý sa pohybuje od 17 až po 106 litrov. Opäť však platí, na vysávanie menšej záhrady, alebo zámkovej dlažby  vám postačí zberný kôš s objemom 40 litrov, v prípade väčšej záhrady či ovocného sadu odporúčame siahnuť skôr po zbernom vreci s objemom minimálne 70 litrov.

  1. Tvar a veľkosť sacej trubice

K zbernému vrecu je pripojená sacia trubica, ktorej veľkosť a tvar taktiež ovplyvňuje výkon vysávača na lístie. Na trhu máte na výber zo sacích trubíc  guľatého a hranatého tvaru. A práve tie vás  oslovia nižšou cenou, avšak v porovnaní s guľatými sacími trubicami sa podstatne viac upchávajú. Eliminovať riziko častého upchatia, či prilepenia listov na trubicu môže aj priemer otvoru sacej trubice, ktorý by mal byť minimálne 15 cm, samozrejme čím väčší, tým lepšie.

Praktické rady na záver

Hmotnosť vysávača na lístie ktorá sa pohybuje už od 2 kg, avšak u väčších modelov môže dosiahnuť hranicu až 7 kg. Pred kúpou si teda dôkladne vyskúšajte ako sa vám bude niesť daný model.

Pozornosť upriamte aj na rukoväť, ako sa vám drží, či nie je dostatočne tvrdá. Niektoré modely disponujú práve v oblasti rukoväte mäkkou výstelkou, ktorá prispieva nielen k lepšiemu komfortu, ale aj zjemňuje vibrácie pri vysávaní.

Manipuláciu s vysávačom na lístie výrazne uľahčia  aj odnímateľné kolieska, ktoré je možné kedykoľvek zvesiť, alebo naopak nasadiť na spodnú časť sacej trubice. Tú teda nebudete musieť nosiť v rukách, ale pri vysávaní iba posúvať.

Súčasťou balenia vybraných modelov sú aj viaceré nástavce rôznych veľkostí, ktoré si môžete vymieňať v závislosti od toho, čo idete vysávať. Výmena fúkacích a sacích trubíc je dôležitá najmä pri vysávačoch, ktoré obsahujú aj funkciu fúkania. V súčasnosti sa však na trhu ešte stále vyskytujú modely, ktoré fungujú na princípe prepínania režimov fúkania a vysávania. V porovnaní s vymieňaním sacích trubíc je tento spôsob prepínania prostredníctvom páky praktickejší a cenovo dostupnejší, avšak podstatne znižuje výkon a saciu silu zariadenia.

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek typ a model vysávača na lístie, vždy odporúčame uprednostniť jeho kúpu u autorizovaných predajcov, alebo v špecializovanom obchode so záhradnou technikou. V prípade, že sa vám nejaká súčiastka pokazí, v krátkom čase a bez starostí vám ju objednajú a zároveň aj vymenia.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 7 Priemerne: 4.6]