test kosaciekKosačka na trávu je záhradný stroj, ktorého rezné súčasti poháňané motorom alebo ručným pohonom kosia alebo zastrihávajú trávnatý povrch do rovnakej prednastavenej dĺžky. Jeho čepele sú obvykle poháňané akumulátorom, motorom s vnútorným spaľovaním, elektromotorom alebo silou človeka. V takomto prípade, človek ktorý tlačí kosačku vopred umožňuje kolesám točiť sa, a tak čepele, mechanicky napojené na tieto kolesá, zastrihávajú/kosia trávnatú plochu.

Výslednú dĺžku trávy je možné nastaviť za pomoci súčiastky. Elektrické kosačky sú poháňané elektromotorom, ktorý je nutné mať zapojený v elektrickej sieti po dobu kosenia. Akumulátorová kosačka je poháňaná akumulovanou energiou v batérii, a tak nevyžaduje napojenie k sieti. Motorové kosačky využívajú spaľovanie benzínu na pohon, vo všeobecnosti sú to najrozšírenejšie kosačky na trhu.

V prípade kosačiek je najdôležitejšie zvážiť druh pohonu. Tento faktor ovplyvňuje takmer všetko – od životnosti, po údržbu a výkon. Vo všeobecnosti by mal spotrebiteľ brať ohľad najmä na veľkosť trávnatej plochy ktorú plánuje kosiť. Od toho sa odvíja pohon a druh kosačky ktorú by spotrebiteľ mal zakúpiť.

Náš test kosačiek vám predstavuje rebríček tých najlepších kosačiek, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

Test – TOP5 najlepšie benzínové (motorové) kosačky

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Riwall PRO RPM 5135 B
kosacka Riwall PRO RPM 5135 B
309€
2.VeGA 46 HWXV
kosacka VeGA 46 HWXV
299€
3.VeGA 424SDX
kosacka VeGA 424SDX
249€
4.FIELDMANN FZR 4615-LiBES
kosacka FIELDMANN FZR 4615-LiBES
289€
5.VeGA GT 4205
kosacka VeGA GT 4205
159€

Ako vybrať tú najlepšiu kosačku? | Typy kosačiek

V prvom rade by ste sa mali rozhodnúť aký typ kosačky bude pre vás tou najlepšou voľbou. Poznáme 4 základne typy:

Motorové kosačky

Na trhu tiež pod názvom „benzínové kosačky“ sú kosačky poháňané motorom s vnútorným spaľovaním. Najrozšírenejšie na trhu zo všetkých, ponúkajú vysoký výkon umožňujúci pokosiť väčšie trávnaté plochy. Takáto motorová kosačka je buďto bez pojazdu, teda človek stojí za ňou a obsluhuje ju vlastnou silou, alebo s pojazdom, kedy sú kolesá kosačky poháňané motorom. V tom prvom prípade je kosačka účinnejšia v spotrebe, nakoľko je tlačená ľudskou silou a tak je spaľovanie určené výlučne na poháňanie čepelí, zatiaľ čo v druhom prípade má kosačka vyššiu spotrebu nakoľko sú poháňané kolesá, a tak kosenie väčších trávnatých plôch je omnoho pohodlnejšie.

Motorové kosačky nevyžadujú napájací kábel, ako je to v prípade elektrických kosačiek, poskytujú teda voľnosť pri kosení. Ich výkon je vyšší, spoločne s objemom koša, no nie sú až tak cenovo dostupné ako iné varianty. Ďalšie mínus je údržba motorových kosačiek – je dôležité vymieňať filter a dokupovať benzín. Pravidelná údržba zabezpečí nezávadný chod. Motor takýchto kosačiek je hlučnejší než v prípade elektrických či iných kosačiek. Skvelá voľba pre väčšie trávnaté a komplikovanejšie plochy, kde nie je prístup k rozvodnej sieti. Motorové kosačky často dosahujú hlučnosť 95 dB a vyššie.

Elektrické kosačky

Kosačky ktorých pohon je závislý na neustálom elektrickom napájaní do siete. Prítomnosť kábla tak zabraňuje v jednoduchosti manévrovania a naskytuje sa možnosť preseknúť kábel čepeľami. Ich výkon je nižší narozdiel od motorových. V prípade hlukovej záťaže je elektrická kosačka omnoho šetrnejšia na ľudský sluch, vo všeobecnosti vydávajúc hluk nižší než 75 dB. Elektrické kosačky sú výhodnejšie na menšie plochy. Medzi ich plusy patrí ľahšia konštrukcia (absencia motora či batérie), údržba si nevyžaduje komplikovanejšie zásahy do súčiastok či výmenu. Prítomnosť kábla znamená, že elektrické kosačky nie sú vhodné na komplikovanejší terén kde je nutné ťahať za sebou kábel, to taktiež obmedzuje pracovnú plochu.

Akumulátorové kosačky

Akumulátorové kosačky sú poháňané akumulovanou energiou v batériách. Svojím spôsobom sú to elektrické kosačky, no nevyžadujú neustále pripojenie elektrického kábla do sieti, nakoľko si svoju energiu čerpajú priamo z batérie/batérií. Množstvo znovunabíjateľných batérií (zvyčajne od 1 až 4) ovplyvňuje aj konečnú váhu kosačky. Rovnako ako káblové elektrické kosačky, akumulátorové kosačky poskytujú tichší chod narozdiel od motorových. Dĺžka chodu sa pohybuje zvyčajne okolo 1 hodiny, a tak je akumulátorová kosačka vhodná najmä na menšie plochy. Lítium-iónový akumulátor poskytuje účinné nabíjanie a poskytovanie energie, nabíjanie Li-ion akumulátorov je kratšie a účinnejšie než pri starších technológiách. Ich problém je vo výkone a cene.

Vretenové kosačky

Kosačka ktorú je nutné tlačiť, čepele sú mechanicky spojené s kolesami a pri pohybe technicky nekosia, ale zastrihávajú vďaka konštrukcii čepelí oproti sebe. To umožňuje precízne a kvalitné „ostrihanie“ trávnika. Výsledok teda nie je rozstrapkaná tráva. Ich veľkým plus je nulová závislosť na pohonných hmotách, no je možnosť zakúpiť si motorovú alebo elektrickú vretenovú kosačku, a to buď s akumulátorom alebo s elektrickou šnúrou. V prípade tých ručných je potrebné ich tlačiť. Veľké plus je veľmi jednoduchá údržba, kvalitný strih trávnika a nízka cena. Skvelé na reprezentačné trávniky.

Druhy kosenia

Rotačné kosenie
Najbežnejší druh kosenia, kedy rýchlo rotujúce čepele kosia trávu.

Bubnové kosenie
Kosačka s bubnovým kosením umožňuje pokosenie vysokej trávy, ale aj trávy v komplikovanom teréne.

Strunové kosenie
Rýchlo sa točiace struny sekajú trávu. Výhodné pri ťažko dostupných plochách, pri keroch, stromoch a podobne.

Vretenové kosenie
Čepele sú skonštruované oproti sebe, pri pohybe je tráva precízne zastrihnutá oproti sa pohybujúcimi čepeľami.

Iné parametre kosačiek

Záber noža
Tento parameter udáva veľkosť trávnatej plochy, ktorú môžu nože zabrať.

Výška strihu
Záleží na individuálnej kosačke. Vo všeobecnosti platí, že kosačky s nižším výkonom (ele. a aku.) majú nižšiu maximálnu výšku strihu.

Mulčovanie
Kosačka môže poskytovať funkciu mulčovania – tráva je rozsekaná na malé čiastočky ktoré je možné použiť ako kompost, malé kúsočky sa efektívne rozložia.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 6 Priemerne: 4.7]