test vysavacov na popolMnohé domácnosti používajú na vykurovanie krb, ktorý je v prevádzke pravidelne. Popol, ktorý vzniká pri jeho používaní, je pre mnohých veľkým strašiakom. Je dôležité ho pravidelne upratovať. Odstrániť sa dá pomocou správneho nástroja. Za tradičné nástroje sa považuje metla a kovová lopatka, tie však nie sú dostatočne účinné. Na dôkladne odstránenie popola je najlepšie použiť vysávač na popol. Čo je to, na čo všetko sa používa a podľa čoho sa rozhodovať pri jeho kúpe si povieme v tomto článku.

Vysávač na popol je domáci spotrebič, ktorý je určený na čistenie krbov, kachlí, pecí, záhradných grilov alebo ohnísk. Slúži na vysatie všetkých sadzí a popola, ktoré vznikajú pri horení. Okrem toho, tento pomocník na upratovanie môže slúžiť aj ako kvalitný vysávač v dielni.

Vysávače na popol sú v porovnaní s bežnými vysávačmi vybavené špeciálnymi filtrami a príslušenstvom, ktoré chránia vnútro prístroja pred upchávaním. Hlavným a najdôležitejším rozdielom je, že tieto typy vysávačov úplne zadržia popol, čiže zabránia aj jeho úniku. Popol je oveľa jemnejší ako štandardný prach, preto je dôležité používať na vysávanie popola vysávač na to určený.

V našom teste vysávačov na popol nájdete tipy na tie najlepšie vysávače na popol. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepších vysávačov na popol

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.Kärcher AD 4 Premium 1.629-731.0
vysavac na popol Kärcher AD 4 Premium 1.629-731.0
91 %; 32 recenzií129 €
2.KÄRCHER AD 2 Fireplace 1.629-711.0
vysavac na popol KÄRCHER AD 2 Fireplace 1.629-711.0
100 %; 3 recenzie109 €
3.POWERPLUS POWX308
vysavac na popol POWERPLUS POWX308
89 %; 8 recenzií89 €
4.HECHT 22 E
vysavac na popol HECHT 22 E
100 %; 1 recenzie59 €
5.Güde GA 18-1200.1
vysavac na popol Güde GA 18-1200.1
100 %; 2 recenzie49 €
6.Fieldmann FDU 201001-E
vysavac na popol Fieldmann FDU 201001-E
91 %; 19 recenzií49 €
7.Strend Pro K-408
vysavac na popol Strend Pro K-408
100 %; 2 recenzie45 €

Ako vybrať ten najlepší vysávač na popol?

Parametre, ktoré si treba pri výbere vysávača na popol všímať

Na našom trhu sa nachádza široký výber vysávačov na popol, ktoré sa líšia výrobcom, cenou, ale hlavne parametrami, funkciami a príslušenstvom alebo kvalitou použitých materiálov. Ak sa v týchto pomocníkoch na upratovanie popola nevyznáte, vybrať si jeden model bude náročné. My vám chceme tento proces uľahčiť, preto sme urobili za vás analýzu hlavných parametrov, ktoré by ste si pri výbere mali všímať. Pri kúpe vysávača na popol sa zamerajte hlavne na nasledovné parametre:

1. Typy vysávačov na popol

Vysávače na popol sa líšia podľa toho, na čo sú určené, respektíve podľa toho, aký typ popola zvládnu povysávať. Existujú nasledovné typy vysávačov na popol:

 • Vysávače na studený popol – tieto vysávače sú určené na studený popol. Nemôže sa nimi vysávať horúci a ani teplý popol, pretože ten by mohol spôsobiť poškodenie vysávača.
 • Vysávače na horúci popol – sú určené na vysávanie horúceho popola s teplotou až do 60°C, nie sú vhodné na vysávanie žeravých uhlíkov.
 • Vysávače na popol na mokré sanie – zvyčajne sa jedná o multifunkčné vysávače, ktoré sú určené na vysávanie popola, nečistôt a navyše zvládnu vysať aj vodu. Majú všestranné využitie nielen v domácnosti, ale aj na záhrade, v dielni alebo garáži. Tieto typy vysávačov majú zvyčajne dostupné viaceré príslušenstvo na mokré a suché vysávanie.
 • Vysávače na popol s fukárom –  typy vysávačov na popol, kde je dostupná funkcia rozfúkania. Sú určené na vysávanie popola a suchých nečistôt, najmä tých, ktoré sa nachádzajú v ťažšie prístupných miestach. Využiť sa dajú na čistenie krbov, grilov alebo ohnísk.
 • Vysávače na popol so separátorom – separátor sa zvyčajne považuje za príslušenstvo a funguje tak, že sa namontuje na bežný vysávač, vďaka čomu môžete vysávať popol z krbu alebo grilu. Je to vlastne bezmotorový vysávač na popol. Tento typ vysávača na popol je určený na vysávanie popola a hrubých nečistôt z krbov, kachlí, grilov a kotlov s teplotou maximálne do 40 °C. Patrí k najlacnejším alternatívam. Na našom trhu sú dostupné aj separátory s motorom alebo také, ktoré poháňa batéria.

2. Výkon

Výkon je parameter, ktorý u vysávača na popol určuje kvalitu a rýchlosť vysávania. Udáva sa vo wattoch. Pre malé krby je vhodné zvoliť výkon do 900 W, pre stredné krby sa odporúča výkon od 1 000 do 1 200 W a pre veľké krby je vhodnejšie siahnuť po vysávači na popol, ktorý má výkon vyšší ako 1 200 W.

3. Veľkosť zbernej nádoby

Každý vysávač na popol má v sebe zabudovanú zbernú nádobu, v ktorej sa hromadí vysatý materiál, ako je popol a iné nečistoty. Zvyčajne je vyrobená z plastu alebo ocele.

Veľkosť určuje objem nádoby, ktorý sa udáva v litroch a líši sa v závislosti od konkrétneho modelu. Vybrať si môžete vysávače na popol, ktoré majú veľkosť zbernej nádoby od 10 až do 45 litrov, prípadne viac.

Vybrať si treba takú veľkosť zbernej nádoby, aby bola dostačujúca na upratanie popola v celom krbe, grile alebo ohnisku. Pri menších krboch bude stačiť objem nádoby od 10 do 15 litrov. Pre väčšie krby je vhodnejšie siahnuť po vysávači na popol, ktorý má k dispozícií veľkosť zbernej nádoby v objeme minimálne 20 až 25 litrov.

Okrem toho, treba myslieť aj na skutočnosť, že naplnená zberná nádoba zvýši hmotnosť vysávača, čím môže byť prenášanie tohto spotrebiča menej komfortné. Na druhej strane, nie je dobré zvoliť ani veľmi malý objem zbernej nádoby, pretože pri väčšom krbe ju budete musieť častejšie vysypávať, čo nie je veľmi praktické.

💡 Mohlo by vás zaujímať: Prečítajte si naše články a inšpirujte sa výberom produktov aj v oblasti klasických vysávačov, tyčových vysávačov, či robotických vysávačov

4. Dĺžka a priemer hadice

Dĺžka hadice je ďalší parameter, ktorý treba pri výber zohľadniť. Dôvodom je, že krby a kachle sa ťažko čistia a správna dĺžka hadice toto čistenie uľahčuje. Pri výbere zvoľte dostatočne dlhú hadicu, ktorá dosiahne všetok popol v cieľovej oblasti (v krbe, piecke či grile). V opačnom prípade, ak hadica nebude dostatočne dlhá a bude potrebné ju neustále napínať, tak vysávanie popola bude fyzicky oveľa náročnejšie. Ale čo je najdôležitejšie, môže spôsobiť poškodenie hadice a tesnení, prípadne môže negatívne ovplyvniť výkon vysávača. Pre domáce použitie by mala stačiť dĺžka hadice v rozmedzí od 100 do 110 cm.

Čo sa týka priemeru hadice vysávača na popol, ten sa pohybuje zvyčajne v rozmedzí od 30 do 41 mm. Treba vybrať taký priemer, aby cez ňu bezproblémovo prešiel popol a iní nečistoty.

5. Dĺžka prívodného kábla

Pri výbere tohto pomocníka na upratovanie je nutné vybrať si vhodnú dĺžku prívodného kábla. Tá vplýva na pohodlnosť pri vysávaní. Dĺžka kábla sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí od 1,2 až do 6 m.

Treba zohľadniť najmä to, kde budete mať vysávač na popol pripojený k elektrickej zásuvke. Čím je zásuvka ďalej, tým dlhší prívodný kábel si vyberte. V prípade, ak si vyberiete model s krátkym prívodným káblom, budete si musieť zaobstarať predlžovací kábel.

Tu sa oplatí skontrolovať, či je dostupná funkcia navíjania kábla. Vďaka nej je používanie a odkladanie vysávača na popol bezproblémové a okrem toho, šetrí váš čas.

6. Rozmery a hmotnosť

Rozmery a hmotnosť sú parametre, ktoré sú dôležité najmä čo sa týka skladnosti. V prípade, ak máte v domácnosti dostatok úložného priestoru, nie sú tieto parametre smerodajné. Ak je však úložného priestoru menej, treba ich pri výbere zohľadniť.

V súčasnosti sú dostupné aj ľahké a malé modely, ktoré sú dostatočne výkonné. Tie zvyčajne upracete kdekoľvek do skrine. Vysávače na popol väčších rozmerov a hmotnosti si už vyžadujú svoje miesto. Navyše, pri týchto modeloch je vhodné, aby mali kolieska, pretože tie uľahčia manipuláciu.

7. Ochranné filtre pre vysávače na popol

Každý vysávač na popol treba používať s filtrom, v opačnom prípade sa môže poškodiť alebo zničiť. Vďaka kvalitnému filtru dokáže tento spotrebič zachytiť aj ten najjemnejší popol a tým pádom zabráni tomu, aby sa dostal naspäť do ovzdušia či miestnosti. Vo vysávači na popol môžu byť rôzne druhy filtrov. Medzi najznámejšie patria:

 • Hepa filter – HEPA kazeta patrí k najúčinnejším filtrom, pretože dokáže zadržať až 99,9 % popola, čím zabraňuje prúdeniu vzduchu s povysávanými časticami. Vďaka tomu sa do ovzdušia nedostanú žiadne častice popola a ani alergény, ako je prach alebo peľ, čo je kľúčové pre každého, kto má alergiu alebo astmu. Tento filter je zvyčajne umývateľný. (zdroj:www.vito-tools.com, www.toolsreview.uk)
 • Textilný filter – základný filter, ktorý by sa mal nachádzať v každom vysávači na popol. Je vyrobený zo špeciálneho materiálu (z bavlny, fleecového materiálu, polyesteru a iných textílií). Vďaka tomuto filtru nie je potrebné neustále čistiť HEPA filter. Predlžuje životnosť vysávača na popol, pretože ho chráni pred zanášaním a chráni motor vysávača pred poškodením. Je dostatočne odolný a opakovane použiteľný. Jeho čistenie je jednoduché a rýchle, pretože ho stačí vyklepať alebo umyť pod tečúcou vodou. (zdroj:www.maxy.pl) 
 • Kovový filter – používa sa v kombinácií s iným filtrom a je určený na vysávanie väčších a hrubých častí a nečistôt.
 • Penový filter – chráni motor vysávača na popol a je určený na mokré vysávanie. Zvyčajne sa nachádza v multifunkčných vysávačoch na popol a vodu.

Pri výbere vysávača na popol je najlepšou voľbou model, ktorý má 3-stupňový filtračný systém. To znamená, že je vybavený tromi druhmi filtrov, čo sa však odrazí aj vo vyššej obstarávacej cene. Pokiaľ však nechcete do tohto vysávača investovať veľa peňazí, vyberte si taký, ktorý má minimálne účinný HEPA filter.

8. Príslušenstvo

Pri výbere vysávača na popol si všímajte, či je k nemu dostupné aj nejaké príslušenstvo. Vďaka nemu je uľahčené vysávanie popola a rovnako aj celková práca s vysávačom. Užitočná je skosená ručná rúrka, ktorá slúži na vysatie popola z ťažšie prístupných a úzkych miest. Alebo sa jedná o rôzne nástavce, ktoré zahŕňajú predlžovacie tyče, nástavce vhodné do štrbín, hubicu na čalúnenie a podobne.

9. Funkcie

Ak hľadáte vysávač na popol, ktorý budete používať len zriedkavo, bude vám stačiť aj základný model. Ak ho však budete využívať častejšie a pravidelne, určite oceníte viacero z nasledujúcich funkcií. Tie nielen uľahčujú prácu pri vysávaní popola, ale navyše zabezpečia dostatočný komfort pri používaní. Najznámejšie funkcie vysávača na popol sú:

 • Indikátor plnej kapacity – funkcia, vďaka ktorej viete, kedy je nutné vysypať zbernú nádobu vo vysávači na popol, čím odpadá nutnosť túto nádobu neustále kontrolovať. Informuje o tom LED kontrolka.
 • Oklep filtra – veľmi užitočná funkcia, vďaka ktorej bude čistenie filtra oveľa jednoduchšie. Vysávače na popol bez tejto funkcie si vyžadujú pravidelné vyberanie a čistenie filtra. Ak je však funkcia dostupná, filter nie je nutné neustále vyberať a manuálne čistiť. Niektoré modely majú k dispozícií tlačidlo, ktoré keď stlačíte, tak sa filter prefúkne.
 • Uzatvárací systém „Pull & Push“ – funkcia, ktorá zabezpečí jednoduché a rýchle otváranie / zatváranie a teda aj vyprázdňovanie zbernej nádoby.
 • Navíjanie kábla – vysávače na popol majú zvyčajne hák, na ktorý sa uchytí zmotaný kábel. Pokiaľ je však k dispozícií funkcia navíjania kábla, stačí stlačiť tlačidlo a prívodný kábel sa schová do vnútra vysávača.
 • Funkcia fúkania – ideálna pre ťažko dostupné miesta, ktoré sa nedajú dôkladne povysávať. Popol sa pomocou fúkania prenesie na iné, ľahšie prístupné miesto, kde sa dá dôkladne povysávať.
 • Parkovacia poloha – užitočná a najmä praktická funkcia, ktorá umožňuje pri prerušení vysávania oprieť saciu hadicu.
 • Rukoväť na zbernej nádobe – slúži pre praktické a pohodlnejšie vyprázdňovanie zbernej nádoby na popol.
 • Integrovaný držiak – vhodný pre uchytenie sacej hadice, nástavcov a ďalšieho príslušenstva.
 • Madlo/kolieska – ideálne, aby bol vysávač na popol vybavený oboma. Praktické madlo uľahčí premiestňovanie a prenášanie, kolieska pomôžu pri manévrovaní s vysávačom.

10. Overené značky

Existuje niekoľko kvalitných a odporúčaných značiek, ktoré majú vo svojej ponuke vysávače na popol. Medzi tie najznámejšie na našom trhu patria nasledujúce:

 • Kärcher – kvalitná nemecká značka, ktorá je zárukou odolnosti, vysokého výkonu a štandardu. Má vo svojej ponuke množstvo spotrebičov a strojov vhodných pre starostlivosť o domácnosť a záhradu. Ponúka široký výber domácich a aj priemyselných (profesionálnych) vysávačov, vrátane vysávačov na popol.
 • PARKSIDE® – kvalitná značka, ktorú má vo svojej ponuke nemecký reťazec LIDL. V porovnaní s drahými značkami ich výrobky vynikajú nízkou cenou, úrovňou funkčnosti a perfektnými vlastnosťami

Okrem dvoch vyššie spomínaných značiek, existujú aj ďalší výrobcovia, ktorí ponúkajú kvalitné vysávače na popol. Medzi overené značky vysávača na popol patrí:

 • Dema
 • Einhell
 • Fieldmann
 • Geko
 • Güde
 • Kaminer
 • KRAFT&DELE
 • Lavor
 • Milwaukee
 • Powermat
 • Powerplus
 • Proteco
 • Strend Pro
 • a iné

Značky sú zoradené podľa abecedy.

11. Cena, pomer ceny a kvality

Ak sa rozhodnete kúpiť vysávač na popol, je veľmi dôležité si stanoviť, akú maximálnu cenu ste ochotní doňho investovať. Nie každý potrebuje špičkový model s množstvom funkcií. Možno vám bude stačiť základný model bez prídavných funkcií, ktorý jednoducho len vysáva popol z krbu. V každom prípade, na výber sú rôzne cenové kategórie. Vybrať si môžete z nasledujúcich.

 • Vysávače na popol v rozmedzí od 40 do 60 eur – jedná sa o základné modely, ktoré sú určené hlavne na vysávanie studeného popola. Objem zbernej nádoby sa pohybuje v rozmedzí od 10 do 18 litrov. V tejto cenovej kategórií zvyčajne nie sú dostupné špeciálne funkcie.
 • Vysávače na popol v rozmedzí od 61 do 150 eur – vysávače na popol v tejto cenovej kategórií sú určené na vysávanie studeného a aj horúceho popola. Nájsť tu môžete aj multifunkčné zariadenia, ktoré sú využiteľné v domácnosti, záhrade a dielni. Objem zbernej nádoby sa pohybuje v rozmedzí od 14 do 30 litrov. Nechýba kvalitný trojitý filtračný systém. Vybrať si môžete z viacerých značiek, vrátane kvalitných vysávačov na popol obľúbenej nemeckej značky Kärcher. Táto cenová kategórie ponúka najlepší pomer cena / výkon.
 • Vysávače na popol v rozmedzí od 151 eur a viac – tieto vysávače na popol sú určené pre náročných užívateľov, ktorí chcú z tohto domáceho pomocníka vyťažiť maximum. Sú dostatočne výkonné, vďaka čomu rýchlo vysajú popol a iný odpad. Majú niekoľko prídavných funkcií, nechýba kvalitný filtračný systém a dostupný je celý rad príslušenstva. Sú špičkou medzi vysávačmi na popol, pričom mnohé z nich si poradia aj s mokrým vysávaním.

Tipy, ako vyčistiť popol z krbu / grilu

Keď dohorí drevo alebo uhlie v krbe alebo grile je nutné tento priestor vyčistiť od popola. Slúži na to vysávač na popol. Poďme sa pozrieť na pár tipov, ktoré vám pomôžu pri čistení vzniknutého popola  v krbe alebo grile.

 1. Nikdy nezačnite vysávať popol z krbu alebo grilu ihneď po dohorení. Pred začatím čistenia sa odporúča vydržať minimálne 12 hodín, v opačnom prípade môžete poškodiť vysávač na popol.
 2. Skontrolujte veľkosť zvyškov popola. Ak ich je veľa, odstráňte ich pomocou malej kovovej lopatky do kovového vedra alebo inej nádoby určenej na popol. Hneď ako skončíte s čistením veľkých kúskov, vyneste vedro von alebo niekam na bezpečnejšie miesto, kde nie sú v blízkosti žiadne spaľovacie materiály.
 3. Pripravte si vysávač na popol a pomocou neho vyčistite ostatné zvyšky popola.
 4. Potom si pripravte roztok z mydla a vody. Použite ho na čistenie povrchu v krbe alebo grile. Pre dôkladnejšie čistenie treba použiť špongiu alebo tvrdú kefku určenú na gril alebo krb.
 5. Na záver si zoberte čistú handru a utrite do sucha celý povrch krbu alebo grilu. (zdroj:www.theblazinghome.com)

Často kladené otázky o vysávačoch na popol

Na čo všetko je možné použiť vysávač na popol?

Vysávač na popol je zariadenie, ktoré vysaje popol z krbu, piecky, grilu, ohniska či komína. Väčšina z nich je určená na studený popol, ale existujú aj modely, ktoré si poradia aj s horúcim popolom s vyššou teplotou. Okrem toho, mnohé modely slúžia ako multifunkčné zariadenia, ktoré upracú nielen popol, ale napríklad aj vodu. Môžete ich teda použiť na čistenie a vysávanie kobercov, sedačiek alebo iných textilných povrchov. Tie drahšie modely dokážu povysávať drobný stavebný materiál, ako prach zo sadrokartónu, neporiadok v garáži alebo dokonca piliny.

Prečo sa nemôže popol vysávať bežným vysávačom?

Klasické vysávače nie sú navrhnuté tak, aby zvládli vysať popol. Studený popol síce môžete povysávať aj bežným vysávačom, ale nemá taký filtračný systém, ktorý by zachytil aj ten najjemnejší popol. V takom prípade by sa popol dostal do ovzdušia. Navyše, bežný vysávač nie je stavaný na to, aby upratal horúci popol. V prípade, ak by ste žeravé uhlíky povysávali bežným vysávačom, môžu ho poškodiť a navyše aj vzniknúť požiar. Vysávač na popol je špeciálne navrhnutý s filtrami, ktoré zachytávajú aj tie najmenšie častice popola v zbernej nádobe, čím sa zabráni ich šíreniu do ovzdušia v domácnosti. Navyše, vysávač na popol je vyrobený z ohňovzdorných materiálov, čo zabezpečí bezpečné vysávanie popola aj v prípade, ak je ešte mierne teplý.

Kedy je vhodné čistiť popol z krbu?

Čistenie popola z krbu by ste mali vykonávať minimálne 12 až 24 hodín po vytvorení popola. Tento čas je dôležité dodržať najmä v prípade, ak je vysávač na popol určený len na vysávanie studeného popola.

Ako vyčistiť vysávač na popol?

Čistenie každého vysávača na popol je nevyhnutné, pretože vplýva na životnosť a funkčnosť vysávača. Takže pokiaľ chcete, aby vám vysávač na popol vydržal a fungoval čo najdlhšie, venujte čisteniu veľkú pozornosť. Čistenie je jednoduché, stačí odmontovať saciu hadicu a odstrániť z nej nahromadený alebo zostatkový popol. Ak má vysávač aj nástavce a iné príslušenstvo, treba ich tiež vyčistiť. Následne treba vysypať zbernú nádobu a prečistiť všetky filtre.

Ako často treba vysypať popol zo zbernej nádoby?

Odporúča sa zlikvidovať všetok povysávaný popol po každom upratovaní krbu, ohniska či piecky. Vďaka tomu sa zachová životnosť filtra vysávača na popol a zabráni sa tak preplneniu zbernej nádoby.

Môžu všetky vysávače na popol vysávať teplý a aj horúci popol?

Nie. Väčšina vysávačov na popol je určená na studený popol. Existujú však aj modely, ktoré sú určené na vysávanie horúceho popola. Pri výbere si treba overiť, čo výrobca uvádza, že je daný model vysávača určený aj na vysávanie teplého alebo horúceho popola.

Čo je to separátor?

Za separátor sa zvyčajne označuje typ vysávača na popol bez motora. Jedná sa skôr o príslušenstvo, ktoré sa pripája na bežný vysávač. Existujú však aj modely, ktoré sú poháňané pomocou batérie, ktoré bežne nie sú súčasťou balenia. Na trhu sú dostupné aj separátory s motorom, ktoré sú určené na vysávanie studeného popola, pilín, prachu alebo iných nečistôt.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]