test tycovych vysavacovRôzne vymoženosti a spotrebiče zľahčujúce komfort môžeme vidieť na každom kroku. Jedným z množstva príkladov je nepochybne aj tyčový vysávač, ktorý čoraz viac konkuruje klasickým domácim vysávačom s dlhou trubicou a elektrickým káblom.

Ako už samotný názov predpovedá hovoríme o pomerne malom domácom spotrebiči, ktorý je primárne určený na vysávanie nečistôt z podlahy. V porovnaní s klasickým vysávačom však dokáže oveľa viac. Vďaka svojej konštrukcii a nižšej hmotnosti môže slúžiť na vysávanie prachu z poličiek, či parapetných dosiek. Je teda ideálnym pomocníkom aj na ťažko dostupných miestach.

Niektoré modely tyčových vysávačov dokonca nepotrebujú pre svoj chod ani elektrickú energiu, fungujú na princípe napájania z batérie, ktorá sa po vybití jednoducho nabije a opäť používa. Vzhľadom na vyššie uvedené špecifiká, hlavnými benefitmi tyčových vysávačov sú predovšetkým jednoduchá manipulácia a vynikajúca spratnosť, vďaka čomu ich zmestíte nielen do skrine, ale svoje miesto si nájdu pokojne aj v rohu miestnosti.

Náš test tyčových vysávačov vám predstavuje rebríček tých najlepších tyčových vysávačov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať. V rebríčku nájdete taktiež podľa nášho výberu tie najlepšie tyčové vysávače s mopom.

Test – TOP 7 najlepšie tyčové vysávače

Názov modeluHodnotenieS mopom / bez mopuPribližná cena od
1.Rowenta RY7777WH
tycovy vysavac Rowenta RY7777WH
91 %; 10 recenzií✅ s mopom269€
2.Rowenta Clean and Steam RY7557WH
tycovy vysavac Rowenta Clean and Steam RY7557WH
91 %; 31 recenzií✅ s mopom219€
3.Philips PowerPro Aqua FC6408/01
tycovy vysavac Philips PowerPro Aqua FC6408/01
85 %; 32 recenzií❌ bez mopu169€
4.ETA Supersonic 1231 90000
tycovy vysavac ETA Supersonic 1231 90000
94 %; 10 recenzií❌ bez mopu119€
5.Sencor SVC 8621TI
tycovy vysavac Sencor SVC 8621TI
97 %; 31 recenzií❌ bez mopu99€
6.ETA Azurit 2267 90000
tycovy vysavac ETA Azurit 2267 90000
87 %; 1 recenzie✅ s mopom79€
7.Makita DCL 182 Z
tycovy vysavac Makita DCL 182 Z
93 %; 5 recenzií❌ bez mopu49€

Ako si vybrať ten správny tyčový vysávač?

1. Využitie

Pred tým, ako začnete pozerať a porovnávať jednotlivé modely si odpovedzte na niekoľko základných otázok: Ako často budem tyčový vysávač používať? Aký povrch budem vysávať? Budem vysávať aj ťažko prístupné miesta, či poličky? Plánujem ho využívať výhradne iba na vysávanie, alebo očakávam od tyčového vysávača viac, napríklad mokré stieranie? Po odpovedaní na spomenuté otázky už budete mať určitú predstavu aké podmienky by mal váš tyčový vysávač spĺňať a na aké parametre sa zamerať.

2. Typ napájania

U tyčových vysávačov sa môžete stretnúť s dvoma typmi napájania. Jednoznačne pohodlnejšie je napájanie prostredníctvom zabudovanej batérie, ktorá však môže mať rôznu výdrž. Tyčové vysávače s takýmto typom napájania sa nazývajú akumulátorové a sú ideálne pre tých, ktorí plánujú vysávať na ťažko dostupných miestach, prípadne tam, kde nie je k dispozícií elektrická energia. Ak teda uvažujete o akumulátorovom vysávači nezabudnite si skontrolovať dobu používania, teda čas, ktorý vydrží batéria na jedno nabitie. Najlepšie, je ak batéria vydrží aktívna minimálne 30 minút, v prípade však že plánujete vysávať dlhšie, siahnite po tyčovom vysávači so silnejšou batériou s minimálne 60 minútovou dobou používania. Pri kúpe si nezabudnite skontrolovať aj dobu nabíjania batérie, ktorá u niektorých modeloch môže presiahnuť aj 10 hodín, čo nie je prekážkou pri občasnom vysávaní, dva krát za týždeň. V prípade, že vysávate každý deň, odporúčame siahnuť skôr po modely s čo najkratšou dobou nabíjania, max. 4 hodiny.

Druhým typom napájania je tzv. sieťové napájanie prostredníctvom napájacieho kábla. U tohto typu tyčových vysávačov však dbajte na to, aby mal elektrický kábel dostatočnú dĺžku aspoň 5 m, samozrejme čím bude dlhší, tým lepšie.

3. Spotreba

Rovnako ako každý spotrebič, tak aj vysávače fungujú na prívode určitej elektrickej energie. To znamená, že počas ich používania elektrinu aj spotrebujete. Kým staršie modely sú známe tým, že spotrebujú naozaj veľké množstvo aj za krátky čas, tie novšie sa radia do úspornejších energetických kategórií.

Najlepšie hodnotenie vysávača môže byť písmenom A. Nižšiu triedu by ste rozhodne pozerať nemali. Pri špecifikáciách daného modelu sa najčastejšie stretnete s ročnou spotrebou. Tá je udávaná v jednotách kWh.

4. Filtrácia

Množstvo a typ filtrov akými tyčový vysávač disponuje bezprostredne vplýva na kvalitu vyfukovaného vzduchu z vysávača. Tyčový vysávač s nedostatočnou filtráciou, nekvalitnými filtrami môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, obzvlášť ak ste alergický na prach či iné nečistoty. K špičkovým filtrom rozhodne patria tzv. HEPA filtre, ktoré v porovnaní s tkanivovými mikrofiltrami zachytia podstatne väčšie množstvo nečistôt a baktérií. Pri každom HEPA filtri je číslo, ktoré znázorňuje stupeň očistenia vzduchu, čím je číslo väčšie, tým viac prachových častí filter zachytí. Vrátane uvedených filtrov sa môžete stretnúť aj s tzv. vodnými filtrami, kde všetky nečistoty sú zachytávané v nádržke s vodou, ktorú po vysávaní stačí vyliať a pred vysávaním zas naliať čistú.

5. Zberná nádoba

Podľa toho, kde zozbierané nečistoty odchádzajú, rozdeľujeme tyčové vysávače na vreckové a bezvreckové. Prvý druh, vreckové vysávače fungujú na princípe papierového, alebo látkového vrecka, ktoré po naplnení buď vyperiete (látkové), alebo vyhodíte a dáte nové (papierové). Takýto druh zbernej nádoby je ideálny pre alergikov keďže so zozbieranými nečistotami v prípade papierového vrecka neprichádzate vôbec do kontaktu. V súčasnosti však už väčšina tyčových vysávačov, bezvreckových disponuje špeciálnou pevnou zbernou nádobou do ktorej prichádzajú všetky zozbierané nečistoty. Po naplnení sa dá jednoducho vybrať, vyprázdniť nečistoty a dať späť.

Okrem klasického delenia na vreckové a bezvreckové vysávače prichádza ešte jeden variant. Tým je vodné vysávanie. Niektoré tyčové vysávače túto možnosť poskytujú. Rovnako ako vreckové, tak aj tento typ je vhodný pre alergikov.

Vodné vysávače vysávajú na jednoduchom princípe. Namiesto vreciek majú nádobu naplnenú vodou. Všetky nečistoty putujú do nej, kde ich zachytáva rotačný separátor. Najväčšou výhodou týchto vysávačov je to, že nezapáchajú ako ostatné druhy. Každý výrobok má však nejaké pre a proti. Pri tomto type je pomerne veľkým mínusom to, že sú hlučnejšie.

6. Veľkosť zbernej nádoby

Je dôležitým kritériom tak v prípade vreckových, ako aj bezvreckových tyčových vysávačov. U tých je ale veľkosť nádoby obmedzená na maximálny objem 1,5 l čo však na bežné vysávanie úplne stačí. Vreckové vysávače majú vrecká rôznych veľkostí, od menších 0,5 l až po väčšie 5 litrové, ktoré sú ideálne na časté vysávanie väčších miestností. Pred kúpou si teda dôkladne premyslite, ako často a aké miestnosti budete vysávať, neustále menenie malých papierových vreciek si vyžaduje nielen viac času, ale hlavne financií.

Pri veľkosti zbernej nádoby myslite ešte na jeden fakt. Čím väčšia bude, tým viac nečistôt sa do nej dostane a tým ťažší bude aj samotný vysávač. Preto sa vyhnite príliš veľkým vreckám. Na bežné vysávanie vám postačia aj menšie alebo stredne veľké typy. Riadiť sa môžete aj jednoduchým pravidlom. Do 50 m² si vystačíte aj s 2 litrovým vreckom. Nad 50 m² pokojne stavte aj na väčšie alternatívy.

7. Typy nasávania

Vysávače pracujú na dvoch typoch nasávania a to:

  • Suché
  • Mokré

Úplne najbežnejší typ nasávania je suchý. Ide o bežné suché vysávače, ktoré sú vhodné na všetky druhy práce. Od vysávania kobercov, cez parkety až po pavučiny na stenách.

Mokrý typ funguje na tom, že využíva tekutinu na vyčistenie. Vhodné sú napríklad na hĺbkové čistenie kobercov alebo čalúnenej sedačky. Prach vedia taktiež vysať. Sú však určené skôr na spomínané hĺbkové čistenie. Ak teda potrebujete len vysávač na prach, zostaňte pri klasickom, suchom type. Je lacnejší a ľahší na údržbu.

8. Výkon

Hovorí o tom, čo všetko tyčový vysávač dokáže, akou silou saje. Treba zdôrazniť, že dnes už existujú na trhu tyčové vysávače, ktoré majú výkon porovnateľný s klasickým domácim vysávačom, ak nie aj lepší. Optimálny výkon tyčového vysávača by však nemal klesnúť pod hranicu 300 W. Takýto model vám dokonale postačí na vysatie nečistôt z plávajúcej podlahy, alebo linolea. Ak plánujete vysávať koberce, alebo rohožky, odporúčame tyčový vysávač s vyšším výkonom, minimálne 500W.

9. Hmotnosť

Určite to poznáte. Naplánujete si, že za jeden deň povysávate celý dom alebo byt, no už po jednej miestnosti vás bolí chrbát či ruky. Vysávače patria bezpochyby k ťažším spotrebičom, ktoré musíme presúvať z miesta na miesto. Preto pri ich výbere sledujte najmä hmotnosť. Myslite na to, že čím je vysávač ťažší, tým horšie sa vám s ním bude pracovať.

Väčšina bežných tyčových vysávačov má hmotnosť do troch kilogramov. Modely s vyššou hmotnosťou by ste nemali brať do úvahy. Bude sa vám s nimi veľmi zle narábať a vysávanie bude nielen namáhavejšie, ale taktiež omnoho dlhšie.

10. Hlučnosť

S výkonom sa často spája aj vyššia hlučnosť. Motor pracuje na plné obrátky, a preto sa netreba ani čudovať, že je hlučnejší ako ten, ktorý poskytuje výkon nižší. Mať však doma kombináciu výkonného vysávača, ktorý má aj tichý chod je pre mnohých zázrakom.

Pravdou je, že dnešné moderné modely vysávačov sú viac-menej tiché. Niektoré jemne šuštia alebo vydávajú určitý zvuk. Iné sú takmer úplne ticho. Ich hlučnosť je tak nízka, že pri nich môžete sledovať aj televíziu alebo sa rozprávať. Dajte zbohom starým typom, ktoré prehlušovali všetko ostatné.

Pri hlučnosti je teda potrebné sledovať jeden údaj označovaný značkou „dB“. Ide o jednotku decibel. Väčšina dnešných modelov nepresahuje hranicu 80 dB. Nájsť môžete dokonca ešte tichšie vysávače.

10. Dizajn

Dizajn je často poslednou položkou, ktorá by mala byť pri vyberaní zohľadňovaná. Predsa len, to ako vysávač vyzerá, často nijako neovplyvňuje jeho výkon. Spolu s dizajnom však ide často ruka v ruke to, ako je spracovaný a aký materiál bol na jeho výrobu použitý.

Kvalitné a správne spracovanie vysávača je dôležité. Keď si tento spotrebič kupujete, neplánujete, že už po dvoch či troch rokoch ho vymeníte. Preto, ak máte pri výbere možnosť, vysávač chyťte do ruky. Už na pocit často viete povedať, či ide o kvalitný produkt alebo len lacný model, ktorý za to nestojí.

Keď však už dizajn spomíname, kto by si nechcel kúpiť výkonný, no pekný vysávač? Pre mnohých je teda aj samotný výzor dôležitý. Myslite však na to, že je až medzi poslednými bodmi, ktoré pri kúpe treba nejako zvažovať.

12. Údržba

Vysávač je sám o sebe spotrebičom, ktorý upratuje a čistí okolie. Mnohí preto zabúdajú, že aj on potrebuje určitú starostlivosť. Na to, aby vám vydržal dlhú dobu, sa oň musíte správne starať. Pravidelne preto čistite zbernú nádobu. Ak máte vrecká, vyhoďte z nich nečistoty.

Myslite aj na filter. Ten zbavte taktiež všetkých nečistôt. Občas sa totižto môže stať, že pri upratovaní sa zanesie prachom, chlpmi od domácich zvierat alebo vlasmi. Pred každým vysávaním skontrolujte aj hlavicu vysávača. Či nie je od niečoho špinavá alebo zanesená.

13. Dôležité funkcie

Miera komfortu pri používaní tyčového vysávača závisí aj od jeho funkcií. Množstvo času a námahy ušetríte s tyčovým vysávačom tzv. 3 v 1, ktorý zahŕňa nielen vysávanie, ale aj mokré stieranie. V súvislosti s naplnením vrecka, alebo samotnej zbernej nádoby oceníte indikátor plnosti, ktorý vás upozorní na nutnosť vymeniť vrecko, či vyprázdniť zbernú nádobu. Na vysávanie v nedostatočne osvetlených priestoroch disponujú niektoré modely špeciálnymi LED diódami, ktoré osvetlia okolie vysávača. Za pozornosť určite stojí aj funkcia regulácie výkonu vďaka ktorej si môžete nastaviť výkon podľa povrchu, ktorý idete vysávať. Na plávajúce, laminátové či drevené podlahy vám postačí nižšia sacia sila, ako napríklad na vysávanie koberca, kde potrebujete nielenže väčšiu saciu silu, ale aj špeciálny nástavec. Niektoré modely dokonca disponujú aj držiakom na tieto nástavce, nemusíte ich teda zakaždým schovávať do skrine a pri použití opäť vyťahovať.

Tipy pri používaní tyčových vysávačov

Popri vyššie uvedených parametroch by ste teda nemali zabudnúť ani na  PRÍSLUŠENSTVO  a KOMPATIBILITU daného modelu s príslušnými nadstavcami. Vždy nakupujte príslušenstvo len od autorizovaných predajcov alebo výrobky odporúčané výrobcom. Zamedzíte tak riziku zničenia alebo nesprávnej kompatibility, kvôli ktorej by vysávač vôbec nemusel fungovať.

Pri vysávaní tvrdých, drevených podláh odporúčame vymeniť klasické za mäkšie, pogumované kolieska čím eliminujete riziko poškrabania podlahy.

Ak máte domáceho miláčika s nežiaducimi chlpmi sa popasujete prostredníctvom turbokartáča, ktorý vás ich zbaví rýchlymi točivými pohybmi v priebehu niekoľkých minút.

Na ťažko dostupných a úzkych miestach vám pomôže štrbinová trubica s kompaktnými rozmermi a nízkou hmotnosťou.

Často kladené otázky o tyčových vysávačoch

Dajú sa tyčové vysávače prispôsobiť aj na ručné vysávanie?

Áno, na trhu si môžete vybrať z tyčových vysávačov 2 v 1, tie majú v hlavnej trubici zabudovaný ručný vysávač, ktorý sa dá jednoducho odpojiť a v prípade potreby používať samostatne.

Aký je rozdiel medzi batériami Li-Ion a Ni-Mh?

V súvislosti s batériami Ni-Mh tyčových vysávačov hovoríme o tzv. pamäťovom efekte, ktorý funguje na princípe dobíjania nevybitých batérií, čím sa znižuje kapacita batérie. Z tohto dôvodu sú lepšou možnosťou Li-Ion batérie, ktoré síce nedisponujú pamäťovým efektom, avšak pri častom úplnom vybití môže ich kapacita klesnúť. Pri pravidelnom nabíjaní a starostlivosti vydrží 300 až 500 nabíjacích cyklov.

Akým spôsobom nabíjať baterku tak, aby si zachovala svoju kapacitu čo najdlhšie?

U Ni-Mh batérií sa odporúča čo najčastejšie batériu úplne vybiť, minimálne raz za mesiac, samozrejme čím častejšie tým lepšie. V prípade Li-Ion batérií sa zas naopak snažte vyhnúť úplnému vybitiu batérie.

Ako sa primerane starať o tyčový vysávač ?

Medzi najdôležitejšie časti vysávača patrí filter a vstupná hadica, ktoré si vyžadujú aj náležitú starostlivosť vo forme dôkladného a pravidelného čistenia od zachytených nečistôt. U vreckových vysávačov netreba zabúdať ani na zberné vrecká, ktoré je nevyhnutné po naplnení ihneď vymeniť za nové, odporúčané výrobcom. Taktiež dbajte na používanie vhodných nástavcov a ochranu vysávača pred prehriatím.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 11 Priemerne: 4.5]