Test TOP 5 najlepších tyčových vysávačov 2019

test tycovych vysavacovRôzne vymoženosti a spotrebiče zľahčujúce komfort môžeme vidieť na každom kroku. Jedným z množstva príkladov je nepochybne aj tyčový vysávač, ktorý čoraz viac konkuruje klasickým domácim vysávačom s dlhou trubicou a elektrickým káblom.

Ako už samotný názov predpovedá hovoríme o pomerne malom domácom spotrebiči, ktorý je primárne určený na vysávanie nečistôt z podlahy. V porovnaní s klasickým vysávačom však dokáže oveľa viac. Vďaka svojej konštrukcii a nižšej hmotnosti môže slúžiť na vysávanie prachu z poličiek, či parapetných dosiek. Je teda ideálnym pomocníkom aj na ťažko dostupných miestach.

Niektoré modely tyčových vysávačov dokonca nepotrebujú pre svoj chod ani elektrickú energiu, fungujú na princípe napájania z batérie, ktorá sa po vybití jednoducho nabije a opäť používa. Vzhľadom na vyššie uvedené špecifiká, hlavnými benefitmi tyčových vysávačov sú predovšetkým jednoduchá manipulácia a vynikajúca spratnosť, vďaka čomu ich zmestíte nielen do skrine, ale svoje miesto si nájdu pokojne aj v rohu miestnosti.

Náš test tyčových vysávačov vám predstavuje rebríček tých najlepších tyčových vysávačov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

Test – TOP5 najlepšie tyčové vysávače

 Názov modeluHodnoteniePribližná cena 
1.Kärcher FC 5
Tyčový vysávač Kärcher FC 5
200€
2.Rowenta RY7557WH
Tyčový vysávač Rowenta RY7557WH
230€
3.Philips FC 6404/01
Tyčový vysávač Philips FC 6404/01
259€
4.Philips PowerPro Duo FC6168/01
Tyčový vysávač Philips PowerPro Duo FC6168/01
150€
5.Electrolux EER73DB
Tyčový vysávač Electrolux EER73DB
139€

Ako si vybrať ten správny tyčový vysávač?

1. Využitie

Pred tým, ako začnete pozerať a porovnávať jednotlivé modely si odpovedzte na niekoľko základných otázok: Ako často budem tyčový vysávač používať? Aký povrch budem vysávať? Budem vysávať aj ťažko prístupné miesta, či poličky? Plánujem ho využívať výhradne iba na vysávanie, alebo očakávam od tyčového vysávača viac, napríklad mokré stieranie? Po odpovedaní na spomenuté otázky už budete mať určitú predstavu aké podmienky by mal váš tyčový vysávač spĺňať a na aké parametre sa zamerať.

2. Typ napájania

U tyčových vysávačov sa môžete stretnúť s dvoma typmi napájania. Jednoznačne pohodlnejšie je napájanie prostredníctvom zabudovanej batérie, ktorá však môže mať rôznu výdrž. Tyčové vysávače s takýmto typom napájania sa nazývajú akumulátorové a sú ideálne pre tých, ktorí plánujú vysávať na ťažko dostupných miestach, prípadne tam, kde nie je k dispozícií elektrická energia. Ak teda uvažujete o akumulátorovom vysávači nezabudnite si skontrolovať dobu používania, teda čas, ktorý vydrží batéria na jedno nabitie. Najlepšie, je ak batéria vydrží aktívna minimálne 30 minút, v prípade však že plánujete vysávať dlhšie, siahnite po tyčovom vysávači so silnejšou batériou s minimálne 60 minútovou dobou používania. Pri kúpe si nezabudnite skontrolovať aj dobu nabíjania batérie, ktorá u niektorých modeloch môže presiahnuť aj 10 hodín, čo nie je prekážkou pri občasnom vysávaní, dva krát za týždeň. V prípade, že vysávate každý deň, odporúčame siahnuť skôr po modely s čo najkratšou dobou nabíjania, max. 4 hodiny.

Druhým typom napájania je tzv. sieťové napájanie prostredníctvom napájacieho kábla. U tohto typu tyčových vysávačov však dbajte na to, aby mal elektrický kábel dostatočnú dĺžku aspoň 5 m, samozrejme čím bude dlhší, tým lepšie.

3. Filtrácia

Množstvo a typ filtrov akými tyčový vysávač disponuje bezprostredne vplýva na kvalitu vyfukovaného vzduchu z vysávača. Tyčový vysávač s nedostatočnou filtráciou, nekvalitnými filtrami môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, obzvlášť ak ste alergický na prach či iné nečistoty. K špičkovým filtrom rozhodne patria tzv. HEPA filtre, ktoré v porovnaní s tkanivovými mikrofiltrami zachytia podstatne väčšie množstvo nečistôt a baktérií. Pri každom HEPA filtri je číslo, ktoré znázorňuje stupeň očistenia vzduchu, čím je číslo väčšie, tým viac prachových častí filter zachytí. Vrátane uvedených filtrov sa môžete stretnúť aj s tzv. vodnými filtrami, kde všetky nečistoty sú zachytávané v nádržke s vodou, ktorú po vysávaní stačí vyliať a pred vysávaním zas naliať čistú.

4. Zberná nádoba

Podľa toho, kde zozbierané nečistoty odchádzajú, rozdeľujeme tyčové vysávače na vreckové a bezvreckové. Prvý druh, vreckové vysávače fungujú na princípe papierového, alebo látkového vrecka, ktoré po naplnení buď vyperiete (látkové), alebo vyhodíte a dáte nové (papierové). Takýto druh zbernej nádoby je ideálny pre alergikov keďže so zozbieranými nečistotami v prípade papierového vrecka neprichádzate vôbec do kontaktu. V súčasnosti však už väčšina tyčových vysávačov, bezvreckových disponuje špeciálnou pevnou zbernou nádobou do ktorej prichádzajú všetky zozbierané nečistoty. Po naplnení sa dá jednoducho vybrať, vyprázdniť nečistoty a dať späť.

5. Veľkosť zbernej nádoby

Je dôležitým kritériom tak v prípade vreckových, ako aj bezvreckových tyčových vysávačov. U tých je ale veľkosť nádoby obmedzená na maximálny objem 1,5 l čo však na bežné vysávanie úplne stačí. Vreckové vysávače majú vrecká rôznych veľkostí, od menších 0,5 l až po väčšie 5 litrové, ktoré sú ideálne na časté vysávanie väčších miestností. Pred kúpou si teda dôkladne premyslite, ako často a aké miestnosti budete vysávať, neustále menenie malých papierových vreciek si vyžaduje nielen viac času, ale hlavne financií.

6. Výkon

Hovorí o tom, čo všetko tyčový vysávač dokáže, akou silou saje. Treba zdôrazniť, že dnes už existujú na trhu tyčové vysávače, ktoré majú výkon porovnateľný s klasickým domácim vysávačom, ak nie aj lepší. Optimálny výkon tyčového vysávača by však nemal klesnúť pod hranicu 300 W. Takýto model vám dokonale postačí na vysatie nečistôt z plávajúcej podlahy, alebo linolea. Ak plánujete vysávať koberce, alebo rohožky, odporúčame tyčový vysávač s vyšším výkonom, minimálne 500W.

7. Dôležité funkcie

Miera komfortu pri používaní tyčového vysávača závisí aj od jeho funkcií. Množstvo času a námahy ušetríte s tyčovým vysávačom tzv. 3 v 1, ktorý zahŕňa nielen vysávanie, ale aj mokré stieranie. V súvislosti s naplnením vrecka, alebo samotnej zbernej nádoby oceníte indikátor plnosti, ktorý vás upozorní na nutnosť vymeniť vrecko, či vyprázdniť zbernú nádobu. Na vysávanie v nedostatočne osvetlených priestoroch disponujú niektoré modely špeciálnymi LED diódami, ktoré osvetlia okolie vysávača. Za pozornosť určite stojí aj funkcia regulácie výkonu vďaka ktorej si môžete nastaviť výkon podľa povrchu, ktorý idete vysávať. Na plávajúce, laminátové či drevené podlahy vám postačí nižšia sacia sila, ako napríklad na vysávanie koberca, kde potrebujete nielenže väčšiu saciu silu, ale aj špeciálny nástavec. Niektoré modely dokonca disponujú aj držiakom na tieto nástavce, nemusíte ich teda zakaždým schovávať do skrine a pri použití opäť vyťahovať.

Tipy pri používaní tyčových vysávačov

Popri vyššie uvedených parametroch by ste teda nemali zabudnúť ani na  PRÍSLUŠENSTVO  a KOMPATIBILITU daného modelu s príslušnými nadstavcami.

Pri vysávaní tvrdých, drevených podláh odporúčame vymeniť klasické za mäkšie, pogumované kolieska čím eliminujete riziko poškrabania podlahy.

Ak máte domáceho miláčika s nežiaducimi chlpmi sa popasujete prostredníctvom turbokartáča, ktorý vás ich zbaví rýchlymi točivými pohybmi v priebehu niekoľkých minút.

Na ťažko dostupných a úzkych miestach vám pomôže štrbinová trubica s kompaktnými rozmermi a nízkou hmotnosťou.

Často kladené otázky


Dajú sa tyčové vysávače prispôsobiť aj na ručné vysávanie?
Odpoveď: Áno, na trhu si môžete vybrať z tyčových vysávačov 2 v 1, tie majú v hlavnej trubici zabudovaný ručný vysávač, ktorý sa dá jednoducho odpojiť a v prípade potreby používať samostatne.
Aký je rozdiel medzi batériami Li-Ion a Ni-Mh?
Odpoveď: V súvislosti s batériami Ni-Mh  tyčových vysávačov hovoríme o tzv. pamäťovom efekte, ktorý funguje na princípe dobíjania nevybitých batérií, čím sa znižuje kapacita batérie. Z tohto dôvodu sú lepšou možnosťou Li-Ion batérie, ktoré síce nedisponujú pamäťovým efektom, avšak pri častom úplnom vybití môže ich kapacita klesnúť. Pri pravidelnom nabíjaní a starostlivosti vydrží  300 až 500 nabíjacích cyklov.
Akým spôsobom nabíjať baterku tak, aby si zachovala svoju kapacitu čo najdlhšie?
Odpoveď: U Ni-Mh batérií  sa odporúča čo najčastejšie batériu úplne vybiť, minimálne raz za mesiac, samozrejme čím častejšie tým lepšie. V prípade Li-Ion batérií sa zas naopak snažte vyhnúť úplnému vybitiu batérie.
Ako sa primerane starať o tyčový vysávač ?
Odpoveď: Medzi  najdôležitejšie časti vysávača patrí filter a vstupná hadica,  ktoré si vyžadujú aj náležitú starostlivosť vo forme dôkladného a pravidelného čistenia od zachytených nečistôt.    U  vreckových vysávačov netreba zabúdať ani na zberné vrecká, ktoré je nevyhnutné po naplnení ihneď vymeniť za nové, odporúčané výrobcom. Taktiež dbajte na používanie vhodných nástavcov a ochranu vysávača pred prehriatím.
Test TOP 5 najlepších tyčových vysávačov 2019
4.7 (94.29%) 7 recenzií

Leave a Reply

Leave the field below empty!