test robotickych vysavacov s mopomPravidelné vysávanie a umývanie podláh v domácnosti je pre mnohých ľudí nie veľmi obľúbenou, ale za to nutnou činnosťou. Vynikajúcim riešením je zaobstarať si robotický vysávač s mopom, ktorý vyčistí domácnosť za vás. Čo to vlastne je a podľa čoho sa rozhodovať pri jeho kúpe si povieme v tomto článku.

Robotický vysávač s mopom je inteligentný domáci spotrebič 2 v 1, ktorý v sebe kombinuje dve funkcie, a to vysávanie a vytieranie. Pracuje samostatne, to znamená, že bez potreby manuálnej práce vysáva (zbiera nečistoty, prach a omrvinky) a zároveň umýva podlahy v domácnosti. Na pohľad vyzerá ako klasický robotický vysávač, ale navyše je vybavený nádržkou na vodu a mopom (handra/utierka z mikrovlákna), ktorý sa nasadí na spodok vysávača. Jedná sa o efektívny domáci pomocník, ktorý šetrí váš čas a energiu. Stretnúť sa môžete aj s označením hybridný vysávač.

Robotické vysávače s mopom fungujú pomocou inteligentnej technológie. Sú vybavené senzormi alebo kamerami, ktoré slúžia na snímanie miestnosti. Mnoho modelov si dokáže zmapovať celý priestor v domácnosti a následne sa bez problémov vie pohybovať pri vysávaní a čistení podláh. (zdroj:https://www.zdnet.com)

V našom teste robotických vysávačov s mopom nájdete tipy na tie najlepšie robotické vysávače s mopom. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie robotické vysávače s mopom

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
iRobot Roomba Combo j7+ 7558
roboticky vysavac s mopom iRobot Roomba Combo j7+ 7558
93 %; 10 recenzií949€
Roborock Q Revo White
roboticky vysavac s mopom Roborock Q Revo White
98 %; 4 recenzie749€
Roborock Q8 Max Black
roboticky vysavac s mopom Roborock Q8 Max Black
100 %; 1 recenzie399€
4.
Xiaomi Mi Mop 2 Pro Black
roboticky vysavac s mopom Xiaomi Mi Mop 2 Pro Black
92 %; 7 recenzií319€
5.
iRobot Roomba Combo 1138
roboticky vysavac s mopom iRobot Roomba Combo 1138
84 %; 14 recenzií229€
6.
Niceboy ION Charles i6 White
roboticky vysavac s mopom Niceboy ION Charles i6 White
93 %; 3 recenzie229€
7.
ETA Aron 3512 90000
roboticky vysavac s mopom ETA Aron 3512 90000
93 %; 2 recenzie209€

Ako vybrať ten najlepší robotický vysávač s mopom?

Parametre, ktoré si treba pri výbere robotického vysávača s mopom všímať

Pri výbere akéhokoľvek domáceho spotrebiča zaujímajú ľudí najmä dva atribúty, a to cena a kvalita. V kamenných a internetových obchodoch sú robotické vysávače s mopom dostupné v rôznych cenových hladinách a od rôznych výrobcov. Jednotlivé modely sa od seba líšia svojimi parametrami, vlastnosťami a funkciami.

Ak sa do týchto inteligentných pomocníkov pri upratovaní nevyznáte, vybrať si z nich jeden nebude práve najľahšie. Aby sme vám výber uľahčili, urobili sme za vás analýzu hlavných parametrov, ktoré by ste si pri kúpe mali všímať. Predtým, ako si zakúpite svoj robotický vysávač s mopom, sa zamerajte hlavne na nasledovné parametre a vlastnosti.

1. Sací výkon

Sací výkon je parameter, ktorý vypovedá o sacej sile robotického vysávača. Vďaka tomuto parametru je možné vedieť, aké silné sanie má a či zvládne dostatočne účinne upratať. Vo všeobecnosti platí, že robotický vysávač s mopom by mal mať aspoň taký sací výkon, ktorý ľahko pozbiera bežné a aj ťažšie nečistoty, vrátane chlpov, vlasov a srsti. (zdroj:www.charlotteobserver.com)

Sací výkon sa pri vysávačoch zvyčajne označuje vo Wattoch (W) a pohybuje sa zhruba od 20 W až do 90 W a viac. V prípade robotických vysávačov sa môžete stretnúť aj s označením Pascal (Pa). Táto jednotka označuje úroveň vákua, ktorá vyjadruje silu potrebnú na zdvíhanie predmetov. Typický rozsah pre bežný robotický vysávač je okolo 2500 až 3000 Pa. Čím vyššia je hodnota Pa, tým väčší je sací výkon. To znamená, že je vyvíjaná vyššia sila, ktorá dvíha nečistoty z podlahy.

💡 Štúdia „Machine Versus Man“ zistila, že čistenie podláh pomocou robotického mopu malo za následok výrazne nižšiu mieru zlyhania než pri ručnom čistení podláh (4,8 % oproti 10,0 %). To naznačuje, že robotické mopy môžu byť efektívnejšie pri dosahovaní štandardov čistoty v porovnaní s tradičnými metódami ručného utierania.

VIDEO: Recenzia robotického vysávaču s mopom iRobot Roomba Combo j7+

2. Typ a kapacita akumulátora

Robotické vysávače s mopom môžu používať rôzne typy akumulátora. Najviac sa používajú lítiovo-iónové batérie (Li-Ion), ktoré si aj po niekoľkých rokoch používania udržia veľkú časť zo svojej kapacity. Okrem nich sa používajú  Ni-MH akumulátory, tie však majú slabšiu výdrž a ak sa pravidelne nebudú dobíjať, prejaví sa to v ich výkone. Niektoré modely robotických vysávačov s mopom môžu používať lítium-polymérové batérie (Li-Pol) alebo lítiové akumulátory.

Rovnako ako typ akumulátora, tak aj jeho kapacita je v závislosti od značky a konkrétneho modelu odlišná. Kapacita akumulátora v robotických vysávačoch s mopom sa pohybuje zhruba od 2 600 až do 5 200 mAh. (zdroj:www.gadgetreview.com)

3. Výdrž batérie

Výdrž batérie určuje, ako dlho môže zariadenie fungovať bez nabíjania, respektíve aká je jeho doba používania. Tento parameter je dôležitý najmä v prípade, ak máte veľký dom. Robotické vysávače s mopom dokážu byť na jedno nabitie v prevádzke v priemere zhruba hodinu a pol, pričom niektoré špičkové modely vydržia aj dve hodiny.

Čím dlhšia je výdrž batérie na jedno nabitie, tým je tento inteligentný spotrebič vhodnejší pre väčšie priestory a domácnosti. Pre malé byty a priestory postačí aj menšia výdrž batérie, okolo 60 minút. Pre bežné domácnosti je vhodné vybrať si model robotického vysávača, ktorý dokáže byť v prevádzke na jedno nabitie aspoň 90 minút. Pre väčšie domácnosti si vyberte model vysávača, ktorý má čo najdlhšiu výdrž batérie.

Za zmienku stojí funkcia automatického dobíjania. To znamená, že ak sa počas čistenia batéria vybije, vysávač sa vráti do svojej stanice, nabije sa a následne dokončí vysávanie a umývanie podlahy. V prípade väčšej domácnosti je užitočné, aby bola táto funkcia dostupná. Pred kúpou si treba overiť, či ju daný model podporuje.

4. Doba nabíjania

Po každom používaní je dôležité tento spotrebič dobiť, aby bol pripravený na ďalšiu prevádzku. Nabíjanie robotického pomocníka zvyčajne prebieha v doku, teda nabíjacej stanici, ktorá je súčasťou vysávača. Niektoré modely vysávačov treba do doku manuálne vložiť, iné sa v prípade nutnosti nabíjania samostatne vrátia do nabíjacej stanice a tam sa nabijú. Stretnúť sa môžete aj s vymeniteľnou batériou, ktorá sa nenabíja v doku, ale v nabíjačke pripojenej do elektrickej siete.

Doba nabíjania je u každého robotického vysávača s mopom rôzna. Zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí od 2 do 3 hodín. Niektoré modely robotických vysávačov môžu mať dobu nabíjania aj viac ako 6 hodín. V prípade dobíjania je veľmi dôležité dodržať úplné nabitie, pretože má vplyv na dĺžku prevádzky a aj životnosť batérie.

5. Hlučnosť

Pred kúpou robotického vysávača s mopom je dobré si overiť jeho hlučnosť. Vypovedá o hladine hluku, ktorý vysávač vydáva pri používaní. Udáva sa v decibeloch (označenie dB). Vysoká hlučnosť zariadenia môže prekážať najmä v prípade, ak máte domáce zviera alebo dieťa, ktoré cez deň spí. Ak budete robotický vysávač používať v čase, kedy nebudete doma, hlučnosť nie je veľmi dôležitá. V súčasnosti sú robotické vysávače s mopom v porovnaní s bežnými tichšie. (zdroj:www.ecovacs.com)

Väčšina modelov produkuje hluk od 60 do 70 dB. Ak hľadáte tichý robotický vysávač s mopom, hľadajte modely, ktoré majú hlučnosť nižšiu ako 60 dB.

6. Typ podláh

Pri výbere robotického vysávače s mopom je dôležité brať do úvahy, aké typy podláh máte vo svojej domácnosti. Dôvod je celkom jednoduchý – každý model je iný. To znamená, že nie každý robotický vysávač s mopom má schopnosť prispôsobiť sa rôznym typom podláh a povrchov, čiže nie je určený na všetky typy podláh.

Na trhu sú dostupné modely inteligentných vysávačov s mopom, ktoré sú určené na tvrdé podlahy, koberce alebo kombináciu oboch. Preto je pri výbere robotického vysávača s mopom nutné si overiť, na aký typ podlahy je určený.

Tento parameter je obzvlášť dôležitý pre tých, ktorí majú doma koberce (najmä tie s dlhým a hustým vlasom). Ak si nevyberiete vhodný model vysávača na tento typ podlahy, môže sa stať, že vysávač bude počas prevádzky zachytávať vlasy z koberca.

7. Tvar, rozmery a hmotnosť

Väčšina robotických vysávačov s mopom má okrúhly tvar (bežný priemer od 30 do 40 cm), ktorý umožňuje ľahký pohyb. Ich nevýhodou je, že majú sťažený prístup do úzkych priestorov alebo rohov. Niektoré modely sú vybavené bočnými kefami, ktoré tieto ťažko prístupné miesta (najmä rohy) dokážu vyčistiť. Okrem nich môžete natrafiť aj na hranaté modely alebo robotické vysávače v tvare písmena D (lepšie dokážu upratať rohy ako okrúhle roboty).

Čo sa týka rozmerov, tak vo všeobecnosti platí, že malé modely sú vhodné pre menšie priestory a byty a väčšie robotické vysávače s mopom sú ideálne pre priestranné domácnosti a domy. Nevýhodou menších modelov je, že kapacita nádržiek je menšia. Na druhej strane, väčšie modely môžu mať sťažený prístup na úzke miesta.

Pri výbere je dôležitá aj výška robotického pomocníka. Tá sa pohybuje zvyčajne do  8,5 cm. Na trhu sú dostupné aj robotické vysávače s mopom, ktoré majú nad 8,5 cm. Tu platí jednoduché pravidlo – čím je robotický vysávač nižší, tým lepšie sa dostane pod nízky nábytok. Vyššie modely môžu mať problém sa dostať pod nábytok.

Hmotnosť robotických vysávačov s mopom sa pohybuje približne od 3 do 4,5 kg. Drahšie modely s extra výbavou môžu presiahnuť hmotnosť aj viac ako 8 kg. (zdroj:www.heureka.sk)

8. Maximálna výška prekážky

Maximálna výška prekážky je parameter, ktorý vypovedá o tom, aké vysoké prekážky dokáže robotický vysávač s mopom prekonať. Za prekážku sa považuje napríklad koberec alebo prah dverí.

Tento parameter sa líši v závislosti od konkrétneho modelu robotického vysávača s mopom. Maximálna výška prekážky sa pohybuje zhruba od 1,5 až do 2 cm. Pokiaľ máte v domácnosti vysoké prahy alebo viacero vyšších prekážok, dôkladne si tento parameter overte.

9. Spôsob navigácie

Robotické vysávače s mopom sa pohybujú okolo nábytku, stien a iných prekážok. Pre ľahšiu navigáciu využívajú:

 • Senzory –  slúžia na detekciu prekážok a meranie okolia a pohybu. Niektoré modely sú vybavené senzorom pre detekciu schodov, vďaka čomu robotický vysávač z nich nespadne. Okrem toho, niektoré modely robotických vysávačov dokážu rozlíšiť, o aký typ povrchu podlahy sa jedná (koberec, tvrdá podlaha).
 • Technológiu mapovania – navigácia spočíva v mapovaní. To znamená, že robot si vytvorí podrobné mapy priestoru, uloží jeho pôdorys a na základe neho následne pracuje.

10. Ovládanie

Robotický vysávač s mopom je možné ovládať viacerými spôsobmi. Dostupné sú tieto tri možnosti:

 • Ovládanie pomocou mobilnej aplikácie – jedná sa o najbežnejší spôsob ovládania robotického vysávač, ktorý je jednoduchý a zároveň aj pohodlný. Robota je potrebné synchronizovať s príslušnou aplikáciou v smartfóne, pričom je potrebné bezdrôtové WiFi pripojenie. Mnohé aplikácie sú dostupné iba v cudzom jazyku, ale nájsť môžete aj také, ktoré podporujú slovenský/český jazyk. Vďaka mobilnej aplikácii môžete robotický vysávač ovládať z diaľky, nastavovať rôzne plány a zakázané zóny, sledovať pokrok a kontrolovať jeho prácu, aj keď práve nie ste doma. Výhodou je, že v prípade nejakej poruchy, problému alebo nutnosti údržby vás o nej aplikácia upozorní.
 • Ovládanie pomocou diaľkového ovládača –robotický vysávač je možné ovládať pomocou stláčania tlačidiel na diaľkovom ovládači. Bežne, ako pri každom diaľkovom ovládači, môžete vysávač zapnúť alebo vypnúť alebo si vybrať jeden z mnohých ponúkaných režimov. Pred kúpou si treba overiť, či je diaľkové ovládanie súčasťou balenia alebo je nutné ho dokúpiť zvlášť.
 • Hlasové ovládanie – tie najlepšie a zvyčajne aj najdrahšie robotické vysávače s mopom je možné ovládať pomocou hlasových asistentov (Alexa alebo Google Assistant)

11. Užitočné funkcie

Robotické vysávače s mopom môžu byť vybavené rôznymi užitočnými alebo inovatívnymi funkciami, ktoré uľahčia nielen upratovanie, ale aj používanie tohto inteligentného spotrebiča. Medzi najznámejšie užitočné funkcie patria nasledovné:

 • Mapovanie –  funkcia, ktorá vytvára podrobné mapy priestoru (aj viaceré miestnosti). Robotický vysávač uloží pôdorys a vie, kde nájsť dokovaciu stanicu.
 • Plánované čistenie – jedná sa o funkciu (režim), ktorá umožňuje naplánovať si každodenné čistenie na presný čas. Ideálne, keď si chcete naplánovať prevádzku vysávača počas určitej časti dňa, napríklad, v čase, kedy sa nenachádzate doma.
 • Bodové čistenie – robotický vysávač s mopom sa pohybuje a čistí intenzívne v špirále, až kým sa nezachytí každý kúsok prachu. Funguje to obzvlášť dobre na odstránenie tvrdého prachu a škvŕn. Funkcia je vhodná hlavne na čistenie kuchynského neporiadku a náhodného rozliatia.
 • Čistenie okrajov – pomocou tejto funkcie sa čistia okraje stien a prekážky, ako sú stoly a postele. Vysávač sa presunie bližšie k stene a precízne vyčistí každý roh a okraj vašej domácnosti, pričom za sebou nezanecháva žiadne nečistoty. (zdroj:www.eurekaforbes.com)
 • Anti-tangle – funkcia, ktorá chráni robotický vysávač pred zamotanim sa do káblov, prípadne vlasov koberca
 • Power Control – funkcia, ktorá umožňuje nastaviť optimálny sací výkon, s ohľadom na typ povrchu alebo množstva nečistôt
 • Detekcia schodov – praktický senzor, ktorý chráni robotický vysávač pred pádom zo schodov
 • Indikátor batérie – informuje o stave nabitia/vybitia batérie
 • Indikátor plného zásobníka – zvyčajne zvukový signál upozorní, ak je potrebné vysypať zásobník s nečistotami

12. Objem nádob – zbernej a nádoby na vodu

Robotický vysávač s mopom je vybavený dvoma nádobami. Jedna slúži na zber špiny a nečistôt a druhá je určená na vodu, pomocou ktorej tento spotrebič umýva podlahy. Ich objem by mal byť dostatočne veľký pre upratanie celého priestoru v domácnosti.

Pokiaľ bývate v byte alebo inej menšej domácnosti, nie je nutný veľký objem nádob. A ak nechcete zbernú nádobu vyprázdňovať a dopĺňať zásobník na vodu po každom jednom upratovaní, treba sa poobzerať po modeli, ktorý má dostatočne veľký objem oboch zásobníkov. Drahšie modely sú vybavený funkciou samo vyprázdňovania. To znamená, že nečistoty z vysávača sa automaticky vyprázdňujú do doku a používateľ tak nemusí stále čistiť zásobník.

13. Overené značky

Na trhu je dostupných niekoľko značiek robotických vysávačov s mopom. Aby sa človek pri výbere nepopálil, je vhodné si vybrať overenú značku, ktorú odporúčajú spokojní zákazníci. Medzi 4 najznámejšie značky týchto inteligentných pomocníkov pri upratovaní a čistení patrí:

 • iRobot
 • Xiaomi
 • Sencor
 • Symbo

Okrem vyššie spomínaných, štyroch najznámejších značiek, sú dostupné aj iné, v ktorých portfóliu nájdete taktiež pestrú ponuku kvalitných robotických vysávačov s mopom. Patrí sem:

 • Concept
 • Dreame
 • Ecovacs
 • ETA
 • Mamibot
 • Niceboy
 • Roborock
 • Robzone
 • Rowenta
 • Samsung
 • TESLA
 • Viomi

14. Cena, pomer ceny a kvality

Ak sa rozhodnete kúpiť si robotický vysávač s mopom, je dôležité si stanoviť maximálnu cenu, ktorú ste ochotní doňho investovať. Obstarávacie náklady za robotický vysávač s mopom sa pri jednotlivých modeloch môžu výrazne líšiť. Na cenu tohto inteligentného spotrebiča vplývajú dostupné funkcie, parametre a aj to, akej značky sú. Dobrou správou je, že nie je nevyhnutné vyberať z najdrahších modelov. Preto je dôležité si ujasniť, čo by mal daný model spĺňať a čo budete aj reálne využívať.

Ak vám bude stačiť jednoduchý model so základnými funkciami, tak najlacnejší robotický vysávač s mopom kúpite zhruba od 50 do 150 eur. Najlepší pomer ceny a kvality poskytujú robotické vysávače s mopom od 150 do 300 eur. A najdrahšie modely vás môžu stáť niekoľko stoviek eur, prípadne tisícok. Tieto modely ale patria na trhu medzi špičku, hlavne čo sa týka kvality, prevedenia, dostupných funkcií a použitých technológií.

Často kladené otázky o robotických vysávačoch s mopom

Aký je rozdiel medzi bežným robotickým vysávačom a robotickým vysávačom s mopom?

Oba druhy robotických vysávačov sú určené na vysávanie. Použiť sa dajú na tvrdé podlahy alebo koberce, prípadne ich kombináciu. Rozdielom však je, že robotický vysávač s mopom v sebe kombinuje dve funkcie – vysávanie a vytieranie. Dodávajú sa s pripojiteľným zásobníkom (nádržkou) na vodu a mopom, ktorý sa pripája na spodok robota. Tieto druhy sa označujú aj ako hybridné robotické vysávače.

Prečo je nutné pravidelne čistiť robotický vysávač s mopom?

Pravidelné čistenie každého robotického vysávača je nevyhnutné. Vlasy alebo rôzne vlákna môžu znížiť výkon batérie robotického vysávača. Dôvodom je, že motor kefy v prípade znečistenia má sťaženú prácu a teda pri prevádzke vyvíja väčšiu silu. Mali by ste preto vyčistiť (ostrihať a odstrániť) všetky chlpy a vlasy, ktoré sa zamotali do kefy, vrátane tej rotačnej. Navyše, niektoré značky pribalia k robotickému vysávaču s mopom aj čistiace nástroje, ktorú uľahčujú celé čistenie robota. Okrem čistenia je potrebné pravidelne meniť filtre. V príručke sa zvyčajne nachádza návod, ako na to, ale aj informácie, ako často je potrebné ich vymieňať a ako pravidelne ich čistiť. Ak budete dbať na pravidelné čistenie robotického vysávača, vrátane filtrov, predĺžite tým nielen životnosť, ale aj celkový výkon robotického vysávača.

Je normálne, že sa robotický vysávač s mopom zasekne?

Robotické vysávače s mopom sú vybavené senzormi, ktoré im pomáhajú vyhnúť sa predmetom a mnohé kvalitné modely dokážu posúdiť, či je priestor na to, aby sa dostali pod nábytok. Tieto funkcie však nie vždy fungujú podľa plánu a priestory, v ktorých sa vysávač s mopom používa, môžu mať veľa rôznych druhov nábytku s rôznou výškou. Takže niekedy sa môže stať, že sa robotický vysávač zasekne.

Je užitočná funkcia proti zaseknutiu?

Funkcia proti zaseknutiu je veľmi praktická a aj užitočná. Vďaka nej nebude robotický vysávač hlučne bežať celé hodiny, ak sa zasekne pod stoličkou alebo o hračku, ktorá bude ležať na zemi. Táto funkcia umožňuje robotickému vysávaču sa pohybovať bez toho, aby sa zasekol o napájacie káble alebo iné zatúlané predmety.

Je potrebné odpojiť dokovaciu stanicu vždy, keď sa vysávač nenabíja?

Nie, v prípade nenabíjania sa nemá odpojiť dokovacia stanica. Napríklad ak sa robotický vysávač nabíja automaticky, je nevyhnutné nechať dok zapojený v stene, v elektrickej zásuvke. V opačnom prípade by sa vysávač nenabil.

Ktoré značky robotických vysávačov s mopom sú najlepšie?

Jednoznačná odpoveď neexistuje, pretože každý preferuje niečo iné. Ak si však vyberiete značky ako iRobot, Xiaomi, Samsung, Sencor, Symbo alebo Tesla, tak kúpu neoľutujete. Spomínané značky patria medzi špičku, čo sa týka robotických vysávačov s mopom. Pri výbere je vhodné sa riadiť reálnymi recenziami a skúsenosťami od iných ľudí, ktorí dané modely aj reálne vyskúšali.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]