test hernych mysiUž od roku 1963, kedy americký vynálezca Doug Engelbart zostrojil prvú počítačovú myš, sa toto zariadenie stalo najpoužívanejším nástrojom určeným pre priamu interakciu s počítačom. Kým prvé disponovali jedným tlačidlom a mechanicko-optickým systémom založeným na pohybe guličky, tie súčasné obsahujú hneď niekoľko programovateľných tlačidiel a na princípe optiky dokážu poskytnúť vysokú presnosť a milisekundovú odozvu.

Samostatnou kategóriou sú herné myši, ktoré sa od tých klasických líšia konštrukciou, spracovaním, počtom tlačidiel a iných funkcií, ktoré by bežný používateľ pri práci len ťažko využil.

Náš test herných myší vám predstavuje rebríček tých najlepších herných myší, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

TOP7 najlepšie herné myši

Ako vybrať tú najlepšiu hernú myš?

Správny výber hernej myši, ako aj inej elektroniky, je vždy dôležitý. Na trhu sa nachádza hneď niekoľko druhov týchto zariadení, a väčšina z nich funguje na princípe vysokorýchlostného snímania obrazu (optická myš) alebo laseru.

1. Zvoľte správny typ myši

Optická počítačová myš obsahuje snímač, ktorý dokáže vykonať niekoľko tisíc snímok za sekundu (od 1 000 až po 6 000). Na to, aby mohol tento snímač snímať obraz, potrebuje byť snímaná plocha osvetlená. Preto sú myši vybavené farebným LED svetlom. Najčastejšie červeným, keďže červené LED diódy sú menej nákladné na výrobu, ako napríklad modré či zelené. Práve kvôli nižšej cene svietia myši zospodu na červeno. Ďalším dôležitým komponentom je mikroprocesor. Ten disponuje obzvlášť vyšším výkonom, keďže jeho úlohou je vyhodnocovať zosnímaný obraz zo snímača, a prevádzať analógové hodnoty na digitálne. Vďaka tomu je myš schopná zaznamenať pohyb, vďaka čomu následne naviguje kurzor na obrazovke.

Laserové myši na rozdiel od optických využívajú neviditeľné spektrum, a tak svetlo voľným okom nevidíte. Vďaka laserovej technológií môžu byť lepšou voľbou hlavne pre hráčov, keďže sa dá hodnota DPI manuálne nastaviť a snímanie ide bezproblémovo aj z lesklého povrchu bez podložky, ako napríklad lesklé drevo či sklo. O tom, či sú však laserové myši lepšou voľbou ako optické neexistuje žiadne oficiálne tvrdenie a tak záleží len od osobných preferencií.

2. Bezdrôtová alebo drôtová?

V dnešnej dobe sa už takmer všetko uberá bezdrôtovým smerom. Ak je však nejaké zariadenie pripojené prostredníctvom káblu, neznamená to automaticky že je zastarané alebo nekvalitné. Práve naopak.
Drôtové myši disponujú nízkou odozvou a rýchlym pripojením. Nevýhodou môže byť samotná prítomnosť kábla, ktorá môže používateľa mierne limitovať. Zabudnúť nemožno ani na cenu, ktorá je v porovnaní s bezdrôtovými myšami nižšia o desiatky eur. Preto sú u hráčov obľúbenejšie. Bezdrôtové myši majú väčšinou vyššiu odozvu. Sú aj bezdrôtové myši s odozvou pod 2 ms, tie sú však omnoho drahšie, keďže obsahujú vysokovýkonný procesor. Ten však pri výpočtoch spotrebuje väčšiu dávku energie, čo znamená, že tieto zariadenia vydržia funkčné pár hodín. Následne je potrebné dobytie. Niektoré myši využívajú nabíjateľný akumulátor, iné tužkové alebo mikrotužkové batérie. V priemere však herná počítačová myš vydrží nabitá desiatky dní. Pre pripojenie sa často využíva bluetooth alebo WiFi, kedy je do portu pre USB vložený malý WiFi prijímač.

Drôtová myš
+ Nízka odozva
+ Nižšia cena
– Limitovaná káblom
Bezdrôtová myš
+ Dosah až 10 metrov
– Vyššia cena
– Vyššia odozva

Niektoré bezdrôtové myši je možné pripojiť aj pomocou kábla, čím sa zvýši jej odozva.

3. Odozva je dôležitá

Azda najdôležitejší aspekt pri výbere myši je doba odozvy. Ide o údaj, ktorý udáva dobu, za ktorú sa informácie z myši dostanú do počítača. Štandardná doba odozvy USB portu je 8 ms (milisekúnd). To je však priveľa. Obzvlášť pri hraní hier, kde rozhodujú priam milisekundy. Niektoré myši však vedia túto hodnotu znížiť až na 0,2 ms. S dobou odozvy súvisí frekvencia komunikácie, alebo inak povedané „polling rate“. Udáva sa v Hertzoch a prirodzene platí, že čím vyššia frekvencia, tým menšia odozva. Pre porovnanie, s frekvenciou 125 Hz je doba odozvy 8 ms. S frekvenciou cca 1050 Hz je už doba odozvy len 1 ms. Myši s nižšou odozvou sú drahšie, no rozdiel je pri hraní cítiť.

4. Štýl hrania a žáner

Pri výbere hernej počítačovej myši zaváži aj typ hry, pre ktorú je myš určená. Hráči, ktorí si radi zahrajú akčné hry by mali radšej siahnuť po kompaktnejších myšiach s menším počtom tlačidiel. Obvykle stačí ľavé (hlavné) tlačidlo, pravé (kontextové) tlačidlo a koliesko na scrollovanie. Na hranie akčných hier, prevažne strieľačiek, je možné vybrať si aj myši s funkciou double-shoot alebo triple-shoot, kedy po kliknutí zbraň vystrelí dvakrát alebo trikrát.

Ak radšej hrávate strategické hry, siahnuť by ste mali po myšiach s vyšším DPI (4 000 a viac), vďaka čomu sa môžete rýchlejšie pohybovať po mape. Užitočná je aj prítomnosť viacerých programovateľných tlačidiel, ktoré si môžete nakonfigurovať podľa vlastnej potreby.

Ak patríte k hráčom MMO hier, siahnite po myšiach s najväčším počtom tlačidiel. Pri MMO hrách hráči využívajú množstvo herných kombinácií, a tak sú niektoré špeciálne modely vybavené aj 24 programovateľnými tlačidlami. Takéto myši sú rozmerovo o niečo väčšie a ťažšie.

5. Správne držanie

Na trhu sú okrem univerzálnych myší aj zariadenia určené špecificky pre ľavákov alebo pravákov. Vynikajú špeciálnym ergonomickým tvarom a spracovaním. Niektoré modely disponujú aj miestom pre odloženie malíčka, avšak ide zväčša o osobnú preferenciu. Nič sa však nemení na tom, že výber správne tvarovanej myši je veľmi dôležitý. S častým používaním nesprávne tvarovanej myši sa zvyšuje riziko ochorenia karpálneho tunela.

6. Čo je to DPI?

Z angličtiny, „dots pre inch“, označuje počet bodov, ktoré dokáže myš zosnímať na jednom palci. Čím je bodov viac, tým citlivejšie myš registruje pohyb. Herné myši s 4 000 DPI a viac sú preto preferované u hráčov strategických hier, keďže im pri pohybe po mape stačia kratšie pohyby myšou. Pri laserových myšiach sa dá hodnota DPI meniť individuálne v nastaveniach. Taktiež pozor na nastavenia operačných systémov, ktoré vedia citlivosť myši tiež ovplyvniť. Tieto nastavenia môžete meniť v nastavení zariadení.

7. Farba, hmotnosť či tvar

Ostatné vlastnosti myši záležia viac o individuálnych preferenciách a nastaveniach. Patrí tu napríklad vzhľad. Veľmi obľúbenými sú u hráčov podsvietené myši. Najlacnejšie modely ponúkajú zväčša jednofarebné podsvietenie, ktoré je nemenné a nedá sa vypnúť. O niečo drahšie, viacfarebné myši,  ponúkajú 5-8 farieb, ktoré je možné ľubovoľne meniť a podsvietenie je možné aj vypnúť. Úplným vrcholom sú RGB podsvietené myši. Tie ponúkajú až 16,8 milióna farieb a v nastaveniach si môžete navoliť svoju vlastnú farbu. Na výber sú aj farebné efekty, ako blikanie, prelínanie a pod.. Tieto zariadenia je vhodné skombinovať s podsvietenou klávesnicou či slúchadlami, ktoré môžete zladiť do jednej farby alebo ľubovoľných farebných kombinácií.

Prečítajte si: Porovnanie slúchadiel – najlepšie slúchadlá

Niektoré myši ponúkajú aj možnosť upravenia hmotnosti pomocou závaží, ktoré môžete pridať alebo odobrať. Taktiež sa dá pracovať aj s rozmermi myši. Hovoríme tu však o myšiach s cenovkou nad 70 eur.

8. Cenové rozpätie

Cena tradičných drôtových herných myší sa pohybuje už v pár desiatkach eur (cca do 30 eur). Pri bezdrôtových myšiach cena prirodzene narastá. Odvíja sa však hlavne od funkcionalít daného zariadenia. Podsvietené myši s jednou farbou kúpite už do 20€, s viacfarebným podsvietením do 70€. Herné myši s RGB podsvietením neraz stoja 75€ a viac. DPI cenu príliš neovplyvňuje, avšak myši s vysokým DPI pohybujúcim sa v tisícoch sú o niečo drahšie. Na cene však pridá aj materiál a spracovanie, keďže herné myši majú, oproti bežným kancelárskym, pevnejšiu konštrukciu a povrchovú úpravu, aby bol úchop presnejší a myš sa v ruke nekĺzala.

Bezdrôtové myši s nízkou odozvou pod 2 ms stoja aj stovku eur a ide o profesionálne herné zariadenia.

Pri cene však záleží aj na výbere značky a modelu zariadenia. Obľúbené sú hlavne zariadenia značky Razer, Trust, Logitech či A4tech, ktoré majú vo svojom portfóliu zaradené desiatky modelov ako pre začiatočníkov, tak aj pre profesionálnych hráčov.

Príslušenstvo herných myší

Hlavne pri optických myšiach je reakcia myši ovplyvňovaná povrchom, na ktorom sa myš používa. Pri lesklých povrchoch, ako napríklad lakované drevo či sklo, vzniká odraz, ktorý snímač horšie registruje, čo má za následok odchýlky a nesprávne reagovanie. Tento problém vie napraviť podložka pod myš. Najčastejšie je vyrobená z gumy alebo polykarbonátu, a povrch je vizuálne prispôsobený, či už farebne, alebo tematicky. Ide o investíciu v pár desiatkach eur, no rozdiel pri používaní je citeľný.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 4 Priemerne: 4.8]