test hernych notebookovHerný notebook je špecializovaný druh notebooku určený na plynulé hranie videohier. Na prvý pohľad je rozdiel medzi počítačom a notebookom v ich rozmeroch a spôsobom napájania. Pre človeka, ktorý nie je znalý v technológií počítačov, je notebook a počítač v praxi to isté zariadenie, nakoľko obe plnia rovnaké účely.

V skutočnosti, po technologickej stránke, je notebook v drvivej väčšine okresanou verziou počítača, nakoľko menšie rozmery si vyžadujú určité hardvérové kompromisy. Hoci je herný notebook stále v určitom zmysle okresanou verziou, svojím výkonom je plnohodnotným prenosným herným počítačom s možnosťou napájania z batérie.

Ako funguje?

Herný notebook nie je štandardným notebookom, ktorého špecializáciou je prehrávať multimédia a prehliadať internet. Herný druh notebooku je dostatočne výkonný na mnohé namáhavé výpočtové práce, od renderovania 3D alebo 2D návrhov, po hranie najnovších hier. Jeho dvoma hlavnými účelmi sú:

 • prenosnosť: nakoľko sa jedná o notebook, aj herný notebook musí brať do úvahy hmotnosť, veľkosť a kapacitu batérie
 • výkon: na plynulý chod hier sú vyžadované najnovšie generácie procesorov a grafických kariet, spoločne s dostatočnou pamäťou RAM

Náš test herných notebookov vám predstavuje rebríček tých najlepších herných notebookov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Podobné články a testy:

Test – TOP 5 najlepšie herné notebooky

Test – TOP 3 najlepšie herné notebooky do 1000 eur

V kategórii – herné notebooky do 1000 eur je možné nájsť solídny herný notebook, ktorý bude spĺňať priemerné potreby a parametre herného notebooku. V cenovke do 1000€ u herného notebooku môžete očakávať skôr ten priemer, čo sa týka výkonu.

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Lenovo Legion 5 82JW00AFCK
herny notebook do 1000 eur Lenovo Legion 5 82JW00AFCK
999€
2.Asus G513IH-HN002T
herny notebook do 1000 eur Asus G513IH-HN002T
899€
3.Asus FX516PM-HN013T
herny notebook do 1000 eur Asus FX516PM-HN013T
979€

Test – TOP 3 najlepšie herné notebooky do 700 eur

Herné notebooky do 700 eur sú najnižšou cenovou kategóriou herných notebookov. Je preto nutné čakať s nižšími parametrami výkonu herného notebooku.

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K200R6CK
herny notebook do 700 eur Lenovo IdeaPad Gaming 3 82K200R6CK
699€
2.Lenovo IdeaPad Gaming 3 81Y4015NCK
herny notebook do 700 eur Lenovo IdeaPad Gaming 3 81Y4015NCK
699€
3.Asus FX506LH-HN004
herny notebook do 700 eur Asus FX506LH-HN004
699€

Ako si vybrať ten správny herný notebook?

Na čo pozerať pri kúpe?
Je dôležité sa pozerať na notebook ako na systém, ktorého chod závisí od každej jednej hlavnej súčiastky zodpovednej za výpočty. Pokiaľ jeden komponent notebooku je nedostatočný v jeho výpočtovom výkone, celý systém môže mať problémy, nakoľko veľmi často čaká na výpočty tej najpomalšej súčiastky. Pri herných notebookoch je tento faktor ešte dôležitejším, a výrok „reťaz je tak silná, ako jej najslabší článok“ sa tak stáva skutočnosťou.

Zaujímať by vás malo nasledujúcich 6 hlavných parametrov:

1. Procesor

Mozog počítačového systému, procesor, má za zodpovednosť riadiť chod počítača a komunikáciu medzi komponentami. Je to súčiastka pomerne citlivá na teplotu, a dlhodobo udržiavané vysoké teploty (menovite 85° a nad) môžu procesor poškodiť. V prípade notebookov, kde je voľný priestor pre súčiastky druhoradý (za účelom dosiahnutia kompaktnosti a mobility), je teplota ešte dôležitejším faktorom pre vás ako používateľa. Menej voľného priestoru totižto znamená menší prísun chladného vzduchu z okolia a menej efektívne prúdenie teplého vzduchu von z pomerne dosť uzavretého systému. Kvôli tomuto, sú procesory notebookov často ‚podtaktované‘, čo znamená, že ich výpočtový výkon je znížený. Počas aktívneho hrania sa vďaka technológii procesorov tento výkon zvýši, umožňujúc plynulejší chod hry.

 • Jadrá – Fyzické delenie procesoru, umožňuje deliť prácu a enormne zvyšovať plynulosť výpočtov, minimom pre herný notebook sú 4 jadrá (8 jadier)
 • Vlákna – Logické delenie procesoru, pokiaľ je vlákien viac než jadier (8 vlákien na 4 jadrá), tieto vlákna sú schopné zefektívniť výkon
 • Takt – Rýchlosť akým procesory vypočítavajú, udávané v hertzoch, váš budúci herný notebook by mal minimálne obsahovať procesor so štyrmi jadrami a základným taktom minimálne 2,6 GHz, doporučujeme zvoliť notebooky s procesorom Intel i5 alebo i7
 • Turboboost – technológia zvyšujúca základný takt procesorov v prípade, že je maximálna hodnota základného taktu počas hrania dosiahnutá – 2,6 GHz tak môže vzrásť na 4 GHz

TIP 1: Vo všeobecnosti platí: čím vyšší výkon (udávaný v GHz), tým lepší chod počas hrania. Avšak je dôležité podotknúť, že nie každý procesor si je rovný. Staršie AMD procesory s rovnakým taktom ako Intel procesory nie sú výkonnostne ekvivalentné, nakoľko je ich výpočet na jeden takt o desiatky percent nižší. Výrazný rozdiel je najmä pri starej AMD architektúre, zatiaľ čo v prípade Ryzen sú rozdiely omnoho menej výrazne.

TIP 2: Turboboost spôsobí zvýšené teploty vo vnútri systému. Je pre vás dôležité udržiavať notebook v čo najnižších teplotách. Po dlhodobom používaní sa nahromadený prach a znížená účinnosť ventilátorov podpíšu na vysokých teplotách, to sa negatívne odráža na výkone týchto súčiastok a pri nedostatočnom staraní sa to môže viesť až k odpáleniu jednotlivých súčiastok.

TIP 3: Na udržiavanie nižších teplôt je možné si zakúpiť chladiacu podložku, ktorá dodá notebooku ráznejší a účinnejší prísun vzduchu z okolia. Na odstraňovanie prachu z vnútra notebooku je doporučené využívať stlačený vzduch. V prípade nedostatku financií, je možné siahnuť aj po ručnej pumpe. Hoci nie tak efektívna ako stlačený vzduch, ručná pumpa napr. pre fitlopty si dokáže poradiť s čerstvo usadeným prachom. Silný prúd vzduchu z elektrického kompresora vám môže poškodiť komponenty!

2. Grafická karta

Grafická karta je komponent zodpovedný za výpočty zvané renderovanie. Vo videohrách má výkon grafickej karty veľký dopad na finálnu kvalitu obrazu a chod hry. Pokiaľ si chcete zapnúť vysoké rozlíšenie textúr, obrazu a tieňov, je dôležité siahnuť po notebooku s vysokou pamäťou grafickej karty. Pre novodobé hry (2018) sa za minimum považujú karty s pamäťou 3 GB, no zlatým stredom je 6 alebo 8 GB. Nedostatok tejto pamäte a vysoké nastavenia sa podpíšu pod značné ‚záseky‘ (lagy) v hre, zatiaľ čo mnohé hry vám nemusia povoliť vyššie nastavenia. Pokiaľ si potrpíte na detaily, karta by mala byť výkonná v taktoch jadra, a iných parametroch. Vo všeobecnosti opäť platí – čím vyššie čísla, tým vyšší výkon.

Grafické karty sa delia na:

 • Low-end: karty pre nízky rozpočet, dostatočné na hranie nových hier
 • Mid-end: zlatý stred, karty majú výkon dostatočný na vyššie detaily
 • High-end: drahé karty, určené pre ľudí, ktorí si potrpia na extrémnych detailoch a stálom obraze

Spôsobom, akým sú zakomponované do systému:

 • Integrované – takéto grafické karty môžu a nemusia mať vlastný čip v systéme, no pamäť zdieľajú s pamäťou RAM; pokiaľ nemajú vlastný čip, grafické výpočty sú vypočítavané samotným procesorom; notebook s integrovanou grafickou kartou NIE JE herným notebookom
 • Dedikované – takéto grafické karty majú vlastný čip a vlastnú pamäť, výrazne výkonnejšie

3. Pamäť RAM

Pamäť RAM je dočasná pamäť, ktorá sa čistí pravidelne alebo po vypnutí. Je to pamäť, kde si spustené programy a hry ukladajú svoje dáta s ktorými pracujú. Pamäť RAM je veľmi dôležitou v plynulom priebehu hry. Pokiaľ je nedostatočná, dáta aktívne využívané v hre sú ukladané na pevnom disku, kde je čítanie dát výrazne pomalšie než v prípade RAM. To spôsobuje výrazne ‚záseky‘ v hre.

Minimum pre herný notebook/počítač na rok 2018 je RAM s veľkosťou 8 GB. Kúpou notebooku s 16 GB si predĺžite ‚životnosť‘ vášho herného notebooku, na ktorom budete môcť plynulo hrať hry ktoré vyjdú v najbližších rokoch.

TIP: Pozor na rýchlosť (takt) pamäti RAM. Vyššie taktovanie znamená rýchlejšie zapisovanie a čítanie dát.

4. Pevný disk

Na trhu sa nachádzajú na výber herné notebooky s typickým pevným mechanickým diskom HDD, ktorého veľkosť je dostatočne vysoká na objemné dáta, a notebooky s diskom SSD, kde takýto disk nie je mechanický, no je založený na pamäťových čipoch, umožňujúce ďaleko rýchlejšie zapisovanie a čítanie. Na trhu sa rovnako nachádzajú hybridy, kde je možné využívať tak SSD ako aj HDD disky.

V prípade pevných diskov HDD je ich rýchlosť daná parametrom RPM (otáčky za minútu), kde 7200 RPM je tou najvyššou hodnotou. Táto hodnota nie je vždy najlepším ukazovateľom rýchlosti HDD.

TIP: Notebooky obsahujúce SSD disky sú drahšie. Pokiaľ plánujete hrať hry a chcete čo najmenej čakať pri načítavaní hier, programov či Windowsu samotného, SSD disk skráti niekoľko minútové čakania na otázku niekoľkých desiatok sekúnd.

TIP na článok: Čo sa týka myší, pre čo najlepší herný zážitok a komfort vám poslúži – herná myš.

5. Rozmer obrazovky (palce)

Rozmer obrazovky priamo ovplyvňuje rozmer celkového notebooku. Pokiaľ plánujete využívať notebook viac na hranie vo svojej domácnosti, notebook s obrazovkou 17,3″ bude úplne vyhovovať. Pokiaľ si ho plánujete presúvať na rôzne LAN párty, možno budete chcieť siahnuť po niečom prenosnejšom, kde 15,6″ notebook je skvelou voľbou.

6. Kapacita batérie (mAh)

Čím vyššia je kapacita batérie, tým dlhšie bude váš notebook bežať bez nabíjačky. Hranie na batérii nemusí byť dobrou voľbou, nakoľko v takom prípade notebook nemusí vydržať tri hodiny, no iba jednu. Rovnako sa spustí automatizovaný program ktorý v reálnom čase robí kompromisy medzi výkonom a výdržou batérie, čo môže znepríjemniť celkový pocit z hry.

TIP: Najlepšie slúchadlá vám pomôže vybrať náš komplexný test slúchadiel

Najčastejšie otázky


Na stránke som narazil na lacný notebook, ktorý obsahoval grafickú kartu s pamäťou 4 GB a štvorjadrovým procesorom. Zakúpil som si ho, no nie je vôbec schopný spúšťať nové hry, ani hry z roku 2013.
Odpoveď: V tomto prípade je dôležité sledovať tak recenzie užívateľov, ako aj testy na videoportáloch, poprípade si pohľadať bližšie informácie nie na obchode, no na stránkach výrobcu. Pokiaľ nemáte nijakú skúsenosť s nakupovaním takýchto zariadení, nie je hanba opýtať sa vášho blízkeho ktorý má s touto technológiou skúsenosti, alebo na online fórach. V tomto prípade mohlo ísť o marketingový ťah, kedy integrovanú grafickú kartu nijako navrhnutú na hranie hier vytýčili ako hlavným aspektom tohto notebooku. V skutočnosti je takáto grafická karta úplne nedostatočná na hranie hier či renderovanie 2D a 3D obrazov. To isté platí pre procesor – štvorjadrové procesory značky AMD staršej generácie sú vhodné len na multimédia alebo staršie hry. Notebook so 4 GB grafickou kartou a štvorjadrovým procesorom za 400 € nie je v žiadnom prípade herným notebookom.
Je veľký rozdiel medzi diskom SSD a HDD?
Odpoveď: Načítavanie a zapisovanie SSD je diametrálne rýchlejšie než je to v prípade HDD. Hlavným dôvodom je mechanické zapisovanie v prípade HDD, kde ručička na magnetických doskách má svoje fyzikálne limity.
Je ultrabook schopným herným notebookom?
Odpoveď: Ultrabooky sú určené najmä pre ľudí, ktorí milujú eleganciu a výkon v jednom. V žiadnom prípade nie sú takéto notebooky určené na hranie, nakoľko ich ultratenký dizajn zabraňuje účinnému prúdu vzduchu na schladenie komponentov. Herné notebooky si potrpia na krásu, ale iného druhu. Z toho dôvodu sú procesory Ultrabookov taktované často aj o 1 GHz nižšie než v prípade herných notebookov, a nemusia obsahovať dedikované grafické karty, alebo dedikované grafické karty vhodné na hranie hier.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 8 Priemerne: 4.5]