test hernych klavesnicHerná klávesnica nie je typická kancelárska klávesnica, ktorú častokrát nájdete v školách, kanceláriách alebo za rodinným počítačom. Daný druh klávesníc zvyčajne disponuje robustnou, kvalitnou konštrukciou, prepracovaným dizajnom, rýchlou odozvou a príjemnou, citeľne kvalitnou reakciou kláves na stlačenie. Plusom je kvalitné podsvietenie s rôznymi druhmi, buďto mnohofarebné alebo jednofarebné podsvietenie s rôznymi režimami.

Herné klávesnice sa delia v závislosti od typu kláves (t. j. ako sú registrované stlačenia), v závislosti od veľkosti, či sú napojené káblom alebo bezdrôtovou technológiou a v prípade kvalitných, mechanických klávesníc aj od typu „switchov“, ktoré dané klávesnice využívajú. Herné klávesnice sú určené a navrhnuté na zdolanie čo najvyššej a najpravidelnejšej záťaže, ktorú si pravidelní hráči vyžadujú. Práve preto zvyknú byť herné klávesnice robustné a kvalitné. Okrem toho musia poskytovať čo najmenšiu odozvu pre čo najrýchlejšie reakcie na zmeny situácie vo vnútri hry, ako aj čo najpríjemnejšie používanie počas hodín používania.

Náš test herných klávesníc vám predstavuje rebríček tých najlepších herných klávesníc, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Podobné články a testy:

Test – TOP 7 najlepšie herné klávesnice

Ako vybrať tú najlepšiu hernú klávesnicu?

Herná klávesnica je nesmierne dôležitá v prípade, že sa považujete za seriózneho hráča. Precízne, na pixel perfektné pohyby po mape, ultrarýchle reakcie na vaše stlačenia, komfortné používanie a v závislosti od typu klávesnice aj veľmi príjemný zvuk. Za pomoci hernej klávesnice máte možnosť získať nad svojim oponentom prevahu, čo platí desaťnásobne v prípade, že hráte proti serióznemu protivníkovi, kde aj tie najmenšie výhody majú veľký konečný dopad na priebeh vašej hry.

1. Veľkosť klávesnice

Podstatným pri hraní je voľný priestor, ktorý používate na rýchle presúvanie hernej myši. Či už hrávate FPS alebo MOBA hry, rýchle presúvanie myši si vyžaduje dostatok voľného priestoru, to platí dvakrát, ak máte nízku citlivosť myši. V prípade, že máte primalý stôl, dokážete si voľný priestor rozšíriť zakúpením menšej klávesnice, ktorá je veľkostne orezaná.

Na základe veľkosti môžeme klávesnice zoradiť nasledovne:

  1. 100% alebo Štandardné klávesnice – obsahujú všetky klávesy
    • Veľmi užitočné v prípade, že nepotrebujete rozšíriť svoj priestor na hranie alebo potrebujete klávesnicu využívať aj na rôzne operácie či kancelársku prácu
    • Zvyknú byť drahšie
  2. 80% alebo TKL klávesnice – obsahujú 80% zo všetkých kláves (dokopy 87 kláves), chýba im však numerická klávesnica, čísla teda musíte v prípade používania slovenského rozloženia klávesnice stláčať s klávesnicou SHIFT, prípadne si môžete dokúpiť numerickú klávesnicu, ktorá si bude vyžadovať vlastný USB port prípadne Bluetooth pripojenie
    • Populárna veľkosť klávesníc, pre hráča nie sú numerické klávesy častokrát potrebné, preto predstavujú zbytočné rozšírenie kláves, ak však hrávate na numerickej klávesnici namiesto WASD či šípok, absencia daných kláves bude problémom
    • Ak si vyžadujete rýchly prístup k číslam, zvoľte anglické rozloženie kláves, dodatočne si dokúpte numerickú klávesnicu alebo zvoľte radšej štandardnú 100% veľkosť klávesníc
  3. 60% alebo Kompaktné klávesnice – dané klávesnice sú ešte kompaktnejšie, nenájdete na nich šípky, funkčné (FN) klávesy ale ani klávesy, akými sú PRINT SCREEN, SCROLL LOCK, PAUSE BREAK, INS, HOME, PAGE UP, DEL, END, PAGE DOWN
    • Ide o populárnu veľkosť, kvôli čomu môžete na také klávesnice naraziť pomerne jednoducho
  4. Medzi ostatné, pomerne zriedkavé klávesnice, môžeme zaradiť 95%, 75%, 65%40% verzie

2. Membránová vs. Mechanická klávesnica

Klávesnica môže využívať membránový alebo mechanický mechanizmus stlačenia klávesy. Dané mechanizmy sa od seba rôznia v mnohých vlastnostiach a preto ide o veľmi dôležitý faktor pri výbere.

Membránová klávesnica

Ako tomu napovedá už samotný názov, membránová klávesnica využíva membránu, pod ktorou sa nachádza elektrický obvod. Klávesy teda nie sú oddelené, ako tomu je v prípade mechanickej klávesnice a sú nad jednotným elektrickým obvodom. Pri stlačení kláves dochádza k vyslaniu elektrického signálu pozdĺž danej membrány, signál je následne po vyslaní cez kábel spracovaný procesorom počítača.

PLUSY:

  • Výhodou membránových kláves je ich tichá prevádzka, preto sú užitočné v kancelárskom prostredí, kde sa udržiava čo najtichšia atmosféra.
  • Ďalšou dôležitou výhodou je ich nízky náklad na výrobu, vďaka čomu sú cenovo dostupnejšie. Herné membránové klávesnice sú preto vhodnou voľbou v prípade, ak nechcete zaplatiť priveľké peniaze.
  • Ďalšou častokrát prehliadanou výhodou membránových klávesníc je ich nízka váha ale aj vysoká odolnosť voči prachu, tekutinám, odrobinkám a pod.
  • Pri mnohých membránových klávesniciach je potrebné dotlačiť klávesu čo najnižšie na to, aby bolo stlačenie zaregistrované. Ide o vhodnú voľbu v prípade, že chcete mať plnú kontrolu nad písaním.

MÍNUSY:

  • Kvôli používaniu membránovej technológii môže dôjsť k takzvanému „ghosting“ efektu. Ide o nezaregistrovanie stlačenia klávesy. Väčšina membránových klávesníc podporuje maximálne 3 stlačené klávesy naraz, v prípade stlačenia štvrtej klávesy nedôjde k zaregistrovaniu daného stlačenia. Ide o problém, na ktorý môžete naraziť kedykoľvek počas hrania. Kvalitnejšie membránové klávesnice sa pýšia „anti-ghosting“ technológiou, ktorá aspoň sčasti eliminuje daný problém.
  • Medzi problémy membránového typu klávesníc môžeme zaradiť aj nízku životnosť (každá klávesa môže mať životnosť len niekoľkých miliónov stlačení).
  • Klávesy majú silný odpor na stlačenie, ten môže vadiť najmä počas hrania, nie však pri písaní, ak nechcete mať zbytočne stlačené klávesy v e-maily, Excel súbore a pod.
Mechanická klávesnica

Mechanický spôsob registrovania klávesov je síce najstarší, no poskytuje výhody, s ktorými sa membránové klávesnice nemôžu porovnávať. Každá klávesa má svoj vlastný spínač, ktorý registruje stlačenie a následne vyšle elektrický signál na spracovanie. Mechanické klávesnice poskytujú kompatibilitu s niekoľkými druhmi spínačov, tie sa líšia svojim odporom na stlačenie ako aj zvukom.

PLUSY:

Mechanické klávesy sa pýšia kvalitnou konštrukciou, rýchlou a príjemnou reakciou na stlačenie, absenciou „ghosting“ efektu, extrémnou odolnosťou a možnosťou prispôsobiť klávesnicu podľa potrieb.

  • Mnohé mechanické klávesnice majú pevnú, kovovú konštrukciu, vďaka čomu je ich konštrukcia výrazne odolnejšia, hoci problémom môžu byť občasné elektrické šoky, tie môžu vznikať z viacerých dôvodov no najčastejšie ide o zlé uzemnenie.
  • Mechanický spôsob stláčania klávesov poskytuje pri stlačení skvelú odozvu, ktorá je veľmi potrebná pre čo najlepší herný zážitok.
  • Mechanické klávesy môžete stlačiť veľmi jemne a dané písmeno bude zaregistrované. Ide o výhodu aj v prípade, že chcete na klávesnici viac písať, než hrať. Niektoré spínače si však vyžadujú silnejšie stlačenie.
  • Za pomoci používanej technológie nie je možné nájsť „ghosting“ efekt na takmer žiadnej mechanickej klávesnici.
  • Mechanické klávesnice sa pýšia extrémne vysokou odolnosťou, každá klávesa má životnosť 50 miliónov stlačení, na rozdiel od len niekoľkých miliónov v prípade membránových kláves.
  • Ďalšou výhodou mechanických klávesníc je možnosť prispôsobiť ich vašim potrebám a vkusu. Či už chcete, aby sa klávesy stláčali ľahšie alebo aby boli tichšie, na trhu máte možnosť. Je možné si dokonca farebne skombinovať alebo navrhnúť klávesnicu podľa vašich predstáv.

MÍNUSY:

  • Za kvalitu sa platí a to platí aj v prípade mechanických klávesníc. Ceny sa môžu pohybovať 30 € po stovky eur, kvalitné modely však obvykle stoja viac než 60 . V tom najnižšom cenovom rozsahu, t.j. od 30 €, nečakajte kvalitné spracovanie či už klávesov, spínačov alebo konštrukcie.
  • Hlučnosť stláčania klávesov. Hoci hlučnosť závisí aj od typu spínačov, ktoré klávesnica využíva, vo všeobecnosti sú mechanické klávesnice výrazne hlučnejšie než akékoľvek membránové. V prípade, že chcete zakúpiť mechanickú klávesnicu do vašej kancelárie, zvážte kúpu klávesnice s tými najtichšími spínačmi, prípadne dokúpením. Opäť sa však skutočná obstarávacia cena zvýši.
  • Vyššia váha má dopad na prenosnosť klávesnice, nie každému bude robustnosť klávesnice vyhovovať.
  • Nakoľko mnohé mechanické klávesnice majú vysoké, vyčnievajúce klávesy, mnohé modely nie sú práve najlepšie pre dlhodobé písanie alebo kancelársku prácu.

Iné druhy klávesníc

Medzi iné druhy patria napr. ChicletScissor klávesnice, nie sú však odporúčané na hranie i keď môžete naraziť na model či dva herných klávesníc so scissor spínačmi, ako napr. táto. Scissor spínače obvykle nájdete práve v notebookoch/herných notebookoch, ide o dve prekrížené plastové súčiastky, ktoré sú počiatočne vystreté do písmena X a pri stlačení klávesy sa zarovnajú na podklad klávesnice, fungujú teda podobne ako pružina pod tlakom. Vďaka tomu sú scissor klávesnice tiché.

3. Materiál klávesov

Hoci sa daný parameter môže zdať nezmyselným a zbytočným, materiál použitý pri výrobe klávesov má väčší dopad na hranie a písanie, než si myslíte. Kvalitný plast je tuhší, lepšie na klávesnicu sadá počas stlačenia, má vyššiu výdrž, je výrazne odolnejší voči škrabancom a nezamastí sa tak rýchlo.

V prípade mechanických klávesníc si môžete jednotlivé klávesy zameniť, obvykle ide o zamenenie najčastejšie využívaných kláves. Nielenže si môžete zakúpiť sadu farebne odlišných kláves, dané klávesy môžu mať ešte kvalitnejšie materiály s lepším povrchom pre brušká prstov a vyššiu odolnosť (menovite ide o materiály ako PBT alebo ABS).

4. Drôtová alebo bezdrôtová

S postupom času sa dizajn mnohých vecí snaží stať aspoň navonok jednoduchším prípadne minimalistickejším, a to platí aj v prípade klávesníc, kde káble môžu byť považované za zbytočnosť, ktorá používateľovi na stole zavadzia. Na trhu preto nájdete bezdrôtové klávesnice, ktoré využívajú nabíjateľnú batériu.

Bezdrôtové klávesnice majú síce spravidla vyššiu cenu, poskytujú však komfort, väčšiu slobodu pri uložení periférií a zároveň môžu disponovať menšou obrazovkou, na ktorej budú indikátory stavu batérie, času atď. Ďalšou funkciou môže byť aj vstavaný touchpad, vďaka ktorému nemusíte siahať po myši (v prípade „gamingu“ sa bavíme o pojme ‚herná myš‚). Bezdrôtová klávesnica sa v závislosti od modelu napojí cez Wi-Fi, Bluetooth a ako rezervu aj cez USB kábel. Okrem vyššej ceny je problém aj vyššia hmotnosť, kvôli prítomnosti batérie prípadne bateriek.

Drôtová klávesnica je doposiaľ najrozšírenejším druhom klávesníc, je cenovo dostupnejšia nakoľko neobsahuje batériu ani potrebné súčasti pre umožnenie bezdrôtového napojenia.

TIP: Ak zvažujete nad kúpou drôtovej ale neradi vidíte káble, prípadne vám častokrát zavadzajú, kúpením si spony, pásky alebo stojanu na káble tento problém jednoducho odstránite. Zároveň, niektoré herné monitory majú dieru v stojane, určenú na to, aby ste cez ňu viedli káble periférií.

5. Softvér na prispôsobenie klávesnice a makrá

Nie každá klávesnica si vyžaduje alebo disponuje softvérom, za pomoci ktorého by ste si mohli klávesnicu prispôsobiť. Ak si potrpíte na úprave podsvietenia cez softvér a nie cez klávesy FN, ako to poniektoré klávesnice majú, prípadne používate makrá, je potrebné si detailne prečítať špecifikácie vami vyhliadnutej klávesnice.

Za pomoci makier dokážete jednoducho naprogramovať určité klávesy, aby vykonávali určité funkcie po určitú dobu, prípadne donekonečna. Najviac používané hráčmi MOBA hier. Za pomoci softvéru si budete môcť meniť profily, ktoré si zostavíte na základe hier, ktoré hrávate. Takým spôsobom si budete môcť tieto makrá vypnúť a zapnúť podľa vašich potrieb.

6. Podsvietenie

Podsvietenie je modernou, štýlovou a estetickou súčasťou elektronických zariadení a periférií. Nakoľko je klávesnica široká, mnohí výrobcovia radi vyzdobia svoje produkty podsvietením, avšak nie je podsvietenie ako podsvietenie.

FARBA:

Na trhu môžete nájsť klávesnice, ktoré svietia:

  • len jednou farbou
  • viacerými farbami
  • RGB farbami, dané klávesnice môžu zobraziť akúkoľvek farbu, ktorú cez softvér klávesnice nastavíte, tu však ide už skôr o viac vyspelé modely, ktoré stoja nemalý peniaz
  • Narazíte však aj na také klávesnice, ktoré spočiatku vyzerajú, že poskytujú krásne, dúhové farby, no nakoniec si všimnete, že je to len jeden režim, kde ani jedna farba sa nijako nemení, a jediné, čo môžete nastaviť je, či bude toto statické podsvietenie vypnuté alebo zapnuté. Daný druh podsvietenia majú najčastejšie tie najlacnejšie klávesnice a ide o marketingový ťah. Zároveň je potrebné dodať, že dané podsvietenie nemusí byť práve najkvalitnejšie a najjasnejšie.
REŽIMY:

Klávesnice môžu mať možnosť zvoliť:

  • podsvietenie určitých kláves, napr. WASD klávesy, ktoré hráči využívajú najčastejšie, spoločne s medzerníkom, alfanumerickými 1234 (čísla nachádzajúce sa nad písmenami, nie v pravej časti klávesnice), ako aj CTRL a SHIFT klávesmi. Iné režimy môžu poskytnúť:
  • statické, nemeniace sa podsvietenie všetkých kláves naraz
  • dynamické, premenlivé podsvietenie
    • podsvietenie nedávno stlačených kláves, ktoré postupom času zhasne
    • podsvietenie, ktoré sa pohybuje pozdĺž klávesnice ako mexická vlna
    • pulzujúce vysvietenie
    • vysvietenie, ktoré vysvieti celú klávesnicu od klávesy, ktorú ste práve stlačili, rovnako ako explózia
    • iné

K režimom je možné dodať aj schopnosť klávesnice zvýšiť alebo znížiť intenzitu podsvietenia.

TIP: Ak vaša klávesnica tieto režimy podporuje no nemá dostupný ovládač (softvér na menenie a prispôsobenie klávesnice), prečítajte si manuál klávesnice. Klávesnica bude mať vyhradené kombinácie kláves, za pomoci ktorých budete môcť nastaviť klávesnicu podľa vašich predstáv.

7. Nesústreďte sa len na jedinú značku

Pri výbere produktov je dôležité pozerať sa na a porovnávať viacero produktov naraz a to od viacerých výrobcov. Existuje šanca, že narazíte na výhodnú ponuku alebo model klávesnice, ktorý vám bude vyhovovať viac, a hoci nebudete mať značkovo zladenú zostavu, budete mať možnosť robiť presne to, čo ste chceli, bez zbytočného obmedzovania sa značkou.

Medzi najpopulárnejšie značky kvalitných herných klávesníc patria:

  • HyperX
  • SteelSeries
  • Corsair
  • Logitech
  • ASUS

Medzi najpopulárnejšie rozpočtové značky na československom trhu patria:

  • Connect It (česká)
  • Genesis (poľská)
  • Niceboy (česká)
  • Yenkee (česká)
  • Trust (holandská)

8. Lokalizácia klávesnice

Nie každá klávesnica má klávesy s potlačou, ktorá by zodpovedala vášmu materinskému jazyku, preto budú niektoré klávesnice popísané ako „americká“, „slovenská“, „česká“ a pod. Hoci to nemá priamy vplyv na jej používanie, nakoľko si rozloženie klávesnice nastavujete v operačnom systéme, môže to mať dopad pre ľudí, ktorí nie sú zbehlí v písaní a pozerajú sa na klávesnicu, kde aká klávesa sa nachádza.

TIP: Ak teda bude klávesnicu využívať váš rodič alebo niekto, kto si nepamätá polohu mäkkých spoluhlások a dlhých hlások na klávesnici, skúste nájsť vami vyhliadnutý model v slovenskej lokalizácii.

Cena a kvalita

Cena je pre mnohých spotrebiteľov všadeprítomným, permanentným faktorom pri výbere čohokoľvek a iné tomu nie je ani pri výbere hernej klávesnice. Kvalitné herné klávesnice môžu stáť od niekoľko desiatok eur po stovky eur. Tento široký cenový rozdiel nasvedčuje tomu, ako kvalitné a prepracované klávesnice môžu byť. V prípade, že rozpočet nie je problém, kvalitné a osvedčené značky vám poskytnú tú najlepšiu technológiu a ten najpríjemnejší pocit z používania klávesnice.

Nie je však herný ako herný. Ak máte obmedzený rozpočet, prílišným šetrením pri výbere klávesnice môžete naraziť na nepríjemnú skutočnosť – vaša nová, lacná „herná“ klávesnica môže byť len podsvietená, lacná verzia rádovej kancelárskej klávesnice s prihlasným, nekvalitným zvukom a s nepríjemnými klávesmi na dotyk. Na trhu sa nachádza kvantum produktov, ktoré si zvolia z pohľadu marketingu tú najužitočnejšiu nálepku. Jednou z nich je práve nálepka „herný/herná“. Herné klávesnice nie sú preto žiadnou výnimkou a musíte byť pri výbere na pozore. V pestrej ponuke klávesníc nájdete lacné klávesnice, ktoré majú síce zdanlivo pekné podsvietenie a pýšia sa mnohými, zaujímavými metrikami, no v skutočnosti ide len o marketingové ťahy, ktorými vás chcú presvedčiť o kúpe. Ako teda zistiť, či ide o kvalitu?

Dbajte na recenzie – vlastnosti klávesnice, jej odolnosť a kazivosť

Videorecenzie, recenzie na fórach, v žurnáloch a iných médiách môžu byť skvelým ukazovateľom kvality, najvýpovednejšiu hodnotu však majú videorecenzie, ktoré zväčša obsahujú detailné rozobratie vlastností klávesnice ako aj zvuky stláčania klávesov. Ak si teda potrpíte na príjemnom zvuku, určite si predom pozrite, či existuje na danú klávesnicu videorecenzia.

Najčastejšie kladené otázky (FAQ)

Otázka: Je výkon bezdrôtovej klávesnice odlišný v porovnaní s drôtovou klávesnicou? Nedochádza k pomalšej odozve?

Odpoveď: Záleží od modelu klávesnice, no v praxi, k pomalšej odozve častokrát dochádza práve v prípade, že používate bezdrôtovú technológiu. Nie každá firma však používa tú istú metódu bezdrôtovej komunikácie a firmy, ako napr. Logitech, majú vlastné patenty na extrémne rýchlu bezdrôtovú komunikáciu. Vyvinuli technológie zaručujúce výrazné zlepšenie v odozve a v určitých prípadoch také produkty môžu predbehnúť aj samotné drôtové klávesnice. 

Otázka: Môže dochádzať k interferencii počas používania bezdrôtovej klávesnice?

Odpoveď: Áno. Obvykle je v prípade bezdrôtových periférií používaná 2,4 GHz frekvencia, ktorá je doposiaľ najpresýtenejšia frekvencia zo všetkých. Pokiaľ sa nenachádzate vo Faradayovej klietke, k interferencii bude dochádzať aj naďalej. V mnohých prípadoch však bude interferencia zanedbateľná, no v prípade, že žijete v panelákovom byte, tienenie iných 2,4 GHz signálov vo vašom okolí môže vaše bezdrôtové pripojenie narúšať neustále.

Otázka: Sú lacné herné klávesnice lepšie než kancelárske klávesnice?

Odpoveď: Záleží na vlastnostiach klávesníc, no obvykle aj lacné herné klávesnice sú navrhnuté minimálne tak, aby aspoň do určitej miery spríjemnili herný zážitok a poskytovali o čosi lepšie pripojenie a odolnosť. Vždy sa však orientujte na základe recenzií a dbajte na to, či počítač bude používať aj niekto, komu by prípadná anglická lokalizácia klávesnice nevyhovovala.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 7 Priemerne: 4.9]