test pevnych diskovPevný disk je elektronická súčiastka v počítačových zostavách, ktorá slúži ako permanentné úložisko veľkých objemov dát. Pevný disk dokáže tieto dáta ukladať do, a čítať z jeho pamäťových médií. Delia sa tak technologicky, ako aj podľa ich využitia. Z technologického hľadiska sa pevné disky delia na mechanické (HDD) a nemechanické (SSD) pevné disky, zatiaľ čo z hľadiska použitia sú delené na externé disky a interné.

Ako funguje?

Pevný disk funguje ako správca dát, má na starosti ich zapisovanie a čítanie. V prípade mechanického pevného disku sa mechanické ramená s čítacou hlavicou pohybujú po diskoch, do nich dáta zapisujú, alebo z nich dáta čítajú. Medzera medzi čítacou hlavicou a diskom je extrémne malá, a tak môže akýkoľvek silný náraz disk permanentne poškodiť. V prípade nemechanických diskov sú dáta čítané z a zapisované do systému pamäťových čipov bez mechanického pohybu, čo poskytuje mimoriadne rýchle manipulovanie s údajmi.

Náš test pevných diskov vám predstavuje rebríček tých najlepších pevných diskov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

Test – TOP5 najlepšie pevné disky

Ako si vybrať ten správny pevný disk?

Pri výbere toho správneho pevného disku vám odporúčame rozhodovať sa podľa nasledujúcich 6 parametrov:

1. Technológia

  • SSDSSD technológia je pomerne nová technológia na trhu založená na pamäťových čipoch. Vďaka jeho nemechanickosti je disk SSD omnoho rýchlejší oproti mechanickému pevnému disku HDD. Na trhu sa SSD disky nachádzajú v nižších kapacitách aby boli cenovo dostupné pre verejnosť, nakoľko sú náklady na výrobu silikónových čipov vysoké.
  • HDDŠtandardná technológia pevných diskov, je založená na mechanických pohyboch ramien s hlavicami ktoré krúžia okolo diskov/platní, takýmto spôsobom zapisujú do diskov dáta. Rýchlosť HDD diskov je podstatne nižšia oproti SSD, no ich nízke náklady na výrobu im umožňujú byť cenovo dostupné pre obyčajného človeka aj napriek tomu, že ich kapacita môže dosahovať niekoľko terabajtov.
  • SSHDIch vstupom na trh chceli výrobcovia vyplniť cenovú a výkonnostnú medzeru medzi SSD a HDD v časoch, kedy SSD disky s akoukoľvek kapacitou boli omnoho drahšie ako dnes. SSHD disk poskytuje rýchlejšie bootovanie systému a dát, no kvôli dostupnejším SSD diskom sú disky SSHD oveľa menej používané ako kedysi. Sú založené na hybridnej technológií, kde sa HDD disk využíva na veľký objem dát, zatiaľ čo SSD čip vo vnútri funguje ako vyrovnávacia pamäť obsahujúca často používané dáta.

2. Cena

Tak ako je to pri kúpe akéhokoľvek výrobku, cena je pre mnohých ľudí tým najdôležitejším faktorom, rozhodujúc váš konečný výber. Na trhu je možné nájsť skvelé pevné disky s dlhoročnou spoľahlivosťou za veľmi prijateľné ceny. Najväčším faktorom ovplyvňujúcim cenu pevného disku je práve jeho kapacita a technológia.

Je dôležité poznamenať skutočnosť, že pomer €/GB (pomer ceny na základnú jednotku úložiska) sa výrazne líši medzi mechanickým pevným diskom a SSD diskom. Zatiaľ čo si za 100 € kúpite mechanický pevný disk s veľkosťou 4 TB, za tú istú cenu môžete získať SSD s kapacitou len od 240 do 500 GB, teda získate viac než 8-krát menšiu kapacitu za tú istú cenu.

Je teda dôležité brať do úvahy tak váš rozpočet, ako aj účel na aký budete využívať vaše úložisko – na veľké súbory ako sú videá a fotky s vysokým rozlíšením, na videohry kedy sú rýchlosti načítavaní máp a iných dát pre plynulý chod dôležité, alebo jednoducho na celkový plynulý chod vášho počítača s minimálnou čakacou dobou.

TIP: Vďaka rýchlemu internetovému pripojeniu si dokážete ukladať a načítavať vaše dáta z Cloud úložísk bez toho, aby zaberali veľké priestory na vašom pevnom disku. Medzi nimi patrí Google Drive, Mega, OneDrive, a iné. Účty zadarmo môžu mať úložiska aj 50 GB zdarma, ako je to v prípade Mega, zatiaľ čo v prípade Google Drive je to 15 GB.

3. Značka

Na trhu sa nachádzajú rôzne svetoznáme značky poskytujúce pevné disky zhruba s tými istými vlastnosťami, no nie všetky značky sú si rovné. Každoročne vychádzajú správy o percentuálnych zlyhaniach pevných diskov. Z týchto dát sa vytvárajú grafy a tabuľky poukazujúce na kvalitu a spoľahlivosť značiek.

Je dôležité podotknúť, že technológia pevných diskov dosiahla vysoký pokrok, nakoľko sa pevné disky nachádzajú na trhu už desiatky rokov. Z toho dôvodu môžeme jednoznačne usúdiť, že pevné disky akýchkoľvek známych značiek sú dostatočne spoľahlivé na každodenné používanie. To avšak neznamená, že kúpou dvoch značiek dostanete rovnakú spoľahlivosť. Percentuálne zlyhania pevných diskov sa rokmi znižujú a minimalizujú, no stále sa nachádzajú dostatočné rozdiely, ktoré by nám dokázali ovplyvniť konečnú kúpu.

Správu týkajúcu sa zlyhaní pevných diskov za rok 2017 si môžete pozrieť na tomto externom odkaze. V skratke: Pevné disky značky Seagate majú výrazne vyšší počet ročných zlyhaní oproti iným značkám. Je len prirodzené, že s nástupom rokov je šanca zlyhania pevného disku vyššia, no pevný disk rôznej značky reaguje na dlhodobé používanie rôzne.

4. Kapacita

Kapacita pevného disku udáva objem dát, ktorý je pevný disk schopný uložiť do svojich pamäťových médií. Štandardne sa udáva v GB (gigabajtoch) alebo TB (1 terabajt = 1000 GB).

Štandardom v notebookoch je mechanický pevný disk s kapacitou 500 GB, zatiaľ čo pre domáce počítače je štandardom 1 TB, úplne vystačujúc na amatérske videá a fotky, hry či filmy.

  • Pre domáce počítače a amatérskych fotografov často vystačujú pevné disky s kapacitou 1 TB.
  • Pokiaľ ste profesionálnym fotografom, režisérom alebo narábate s veľkým množstvom dát, kapacita pevného/pevných diskov je veľmi dôležitým faktorom. Na trhu sa nachádzajú pevné disky s kapacitou 3 TB a viac, a s možnosťou zapojiť ich do diskových polí získate kombináciu vysokokapacitných a vysokorýchlostných diskov pre profesionálne editovanie videí a fotografií.

TIP: V prípade SSD diskov, za rovnakú cenu získate disk s výrazne nižšou kapacitou, no výrazne vyššou prístupovou rýchlosťou. Na trhu sa nachádzajú SSD disky s vyššou kapacitou ako je napr. 1 TB, no cena takéhoto disku je často aj 5 až 6-krát vyššia než za pevný disk s rovnakou kapacitou. Pokiaľ rozpočet nie je pre vás problémom, SSD voľba sa určite oplatí.

5. Rozmery

2,5″ Pevný disk takéhoto rozmeru je určený pre notebooky. Ich pomer ceny na 1 GB je vyšší a točia sa pomalšie, čo znamená pomalšie manipulovanie s dátami.

3,5″ Pevný disk určený pre stolové počítače, vyžaduje si silnejšie napájanie ako je to v prípade 2,5 palcového; poskytuje vyššie rýchlosti a vyššie kapacity.

6. Rýchlosť

  • HDDv rámci mechanických diskov je rýchlosť udávaná v RPM – otáčky za minútu. Štandardom sú 5400 RPM pevné disky, zatiaľ čo rýchlejšie pevné disky majú až 7200 otáčok za minútu. Na trhu sa nachádzajú pevné disky s 5400 RPM ktoré dokážu narábať s dátami rýchlejšie, než ich 7200 RPM náprotivky. V rámci pevných diskov ako celku rôznych technológií sa rýchlosť udáva v MB/s, kde sa rozlišuje rýchlosť zápisu a čítania dát.
  • SSD – technológia SSD diskov sa líši od modelov, zatiaľ čo niektoré môžu byť 3-krát rýchlejšie ako mechanické disky, na trhu sa nachádzajú SSD disky s ešte vyššou rýchlosťou.

TIP: Každý model mechanického a nemechanického pevného disku sa od seba líši rýchlosťou. Neexistuje všeobecná rovnica na všeobecné porovnanie diskov v rámci alebo mimo skupiny. Je preto dôležité vyhľadať pevný disk o ktorý máte záujem na internete, a následne ho porovnať s ostatnými. Rovnako je doporučené čítať recenzie alebo grafy.

Na čo plánujete disk použiť?

Externé

Ak plánujete presúvať veľké objemy dát, alebo si chcete so sebou brať vašu kolekciu fotiek či iných dát na dovolenku, externé disky ktoré jednoducho pripojíte k zariadeniu sú tou správnou voľbou. Externé disky vám poskytnú mobilitu a jednoduchý prístup k vašim zálohovaným dátam.

Interné

Interné disky sú určené na ich integrovanie do počítačovej zostavy.

Často kladené otázky


Som gamer no môj rozpočet mi nedovolí kúpu aj HDD aj SSD. Mal by som skôr kúpiť HDD alebo SSD?
Odpoveď: V tomto prípade je len na vás, ako budete s voľným priestorom narábať. Ak vám váš rozpočet neumožní kúpu SSD s 500 GB kapacitou, vám ako hráčovi bude výhodnejšie zakúpiť si rýchly pevný disk s vyššou kapacitou a následne dokúpiť SSD. Operačný systém, ako napr. Windows 10 s aktualizáciami, môže dosahovať vyše 50 GB, dodatočné potrebné programy pre samotný operačný systém ako aj pre hry si vyžadujú ďalšie desiatky gigabajtov priestoru. Moderná hra má niekoľko desiatok gigabajtov. 120 GB SSD je takto veľmi ľahko zahltený a je nedostatočný pre viac ako 2 či 3 moderné hry. HDD disk je všeobecne doporučený ako základom pre dáta ktoré často nevyužívate (filmy, dokumenty, hudba a pod.), zatiaľ čo SSD by mal byť rezervovaný pre dáta, hry a programy ktoré často využívate – hry, Adobe či Office programy, samotný Windows a pod.
Mal by som defragmentovať môj SSD disk?
Odpoveď: Nie. Za prvé, Windows 8 a Windows 10 majú programy v pozadí ktoré aktívne optimalizujú dáta na SSD, čím ho ‚ošetrujú‘. Za druhé, metóda pristupovania dát v SSD funguje na nemechanickom princípe narozdiel od mechanického HDD. Presúvanie dát pre rýchlejší prístup k ním je tak užitočný len pre HDD, kde defragmentácia disku zmenší mechanické pohyby hlavice potrebné na načítanie uložených dát.
Je možné skombinovať viacero HDD diskov?
Odpoveď: Áno, je možné vytvoriť diskové polia v ktorých disky so sebou komunikujú a poskytujú synchronizované a v mnohých prípadoch zrýchlene úložisko dát.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 6 Priemerne: 4.7]