test ryzovarovRyža patrí k najviac konzumovaným obilninám na svete. Je mimoriadne všestranná, vďaka čomu je možné ju použiť nielen ako prílohu, ale aj ako hlavnú surovinu do mnohých jedál. Uvariť ryžu nie je celkom jednoduché. Príprava nadýchanej ryže si vyžaduje určité znalosti a skúsenosti – je nutné dodržať potrebný čas na varenie a dôležité sú aj pomery vody a ryže.

Ak chcete uvariť chutnú ryžu a zároveň si uľahčiť jej spôsob prípravy, v takom prípade siahnite po ryžovare. Čo to vlastne je a podľa čoho sa rozhodovať pri jeho kúpe si povieme v tomto článku.

Ryžovar je kuchynský elektrospotrebič, ktorý slúži na varenie ryže. Kúzlo ryžovaru spočíva v tom, že stlačíte jedno tlačidlo (niektoré modely môžu mať viac tlačidiel) a za niekoľko minút máte dokonale nadýchanú ryžu.

Ryžovar funguje pomerne na jednoduchom mechanizme – ohrievacie teleso zohreje varnú nádobu na teplotu varu a keď je ryža uvarená, tak sa automaticky vypne alebo zostane na funkcii ohrievania. Samotná príprava ryže je jednoduchá. Stačí pomocou odmerky vložiť do varnej nádoby požadované množstvo vody a ryže, následne ryžovar zapnúť a za niekoľko minút máte pripravenú lahodnú a zároveň nadýchanú ryžu.

Náš test ryžovarov vám predstavuje rebríček tých najlepších ryžovarov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie ryžovary

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Lauben Low Sugar Rice Cooker 1500AT
ryzovar Lauben Low Sugar Rice Cooker 1500AT
95€
2.Lauben Rice Cooker 1000WB
ryzovar Lauben Rice Cooker 1000WB
29€
3.Sencor SRM 1500WH
ryzovar Sencor SRM 1500WH
27€
4.Sencor SRM 0650SS
ryzovar Sencor SRM 0650SS
27€
5.ETA 2139
ryzovar ETA 2139
25€
6.Sencor SRM 1000SS
ryzovar Sencor SRM 1000SS
20€
7.Sencor SRM 0600WH
ryzovar Sencor SRM 0600WH
19€

Ako vybrať ten najlepší ryžovar?

Parametre, ktoré si treba pri výbere ryžovaru všímať

Pri výbere akéhokoľvek elektrospotrebiča nás zvyčajne zaujímajú dva hlavné atribúty, ktorými sú cena a kvalita. V obchodoch nájdete ryžovary od rôznych výrobcov, v rôznych cenových hladinách a s odlišnými parametrami. Vybrať si správny model môže byť pre mnohých ťažkým orieškom. My vám chceme výber uľahčiť, a tak sme pre vás pripravili analýzu hlavných parametrov, ktoré by ste si pri kúpe mali všímať. Predtým, ako si zakúpite svoj ryžovar, zamerajte sa hlavne na nasledovné parametre a vlastnosti:

1. Typy ryžovarov

V závislosti od toho, v čom sa ryža varí, tak rozlišujeme dva typy varičov ryže – elektrický a ryžovar do mikrovlnnej rúry.

 • Elektrický ryžovar – elektrospotrebič, ktorý slúži na varenie ryže. Môže byť jednoduchý so základnou funkciou varenia ryže alebo viacúčelový (multifunkčný), ktorý ponúka viacero funkcií a programov.
 • Ryžovar do mikrovlnnej rúry – je to vlastne kvalitná plastová, silikónová alebo sklenená nádoba/miska s uzáverom, ktorá sa vkladá do mikrovlnky. Tento typ ryžovaru nemá k dispozícií žiadne funkcie ani programy. Typickým výrobcom je Tupperware. Na našom trhu nie je veľký výber tohto typu ryžovaru.

V tomto článku sme sa zamerali na elektrické ryžovary.

2. Príkon a spotreba ryžovaru

Príkon úzko súvisí so spotrebou elektrickej energie, pričom oba parametre sa odvíjajú od veľkosti ryžovaru, presnejšie od jeho objemu. Platí, že čím je väčší objem, tým je aj väčší príkon a samotná spotreba. Avšak ryžovar je malý elektrospotrebič, ktorý nie je v prevádzke každý deň. Mnoho domácností ho využíva len občasne a najmä krátkodobo. Tým pádom nie je nutné riešiť spotrebu. Zaujímať by vás mal najmä jeho príkon. Udáva sa vo wattoch a v závislosti od modelu sa pohybuje zvyčajne od 300 W až do 1000 W. Na našom trhu môžete nájsť aj modely, ktorých príkon je len 210 či 220 W.

3. Objem ryžovaru

Pri výbere ryžovaru je dôležité dbať na jeho objem. Ten udáva, koľko uvarenej ryže sa doňho zmestí. Pred samotnou kúpou je vhodné si ujasniť, pre koľko ľudí budete ryžu pripravovať. Jedná sa o zásadnú otázku a dôvod je celkom jednoduchý. Ak si vyberiete ryžovar s malým objemom a budete chcieť uvariť väčšie množstvo ryže, môže sa stať, že vám začne vytekať voda alebo kypieť ryža (prípadne časť ryže bude nedovarená a druhá rozvarená). To platí aj v opačnom prípade. Ak si zaobstaráte ryžovar s veľkým objemom a budete chcieť uvariť len jednu porciu, v takom prípade sa malé množstvo ryže nemusí dobre uvariť.

Na slovenskom trhu sú k dispozícií ryžovary s objemom od 0,6 l až do 5 l. Aby ste si podľa objemu vedeli vybrať správny ryžovar, ponúkame vám jednu malú pomôcku – rozdelenie ržovarov podľa objemu.

Podľa objemu môžeme ryžovary rozdeliť do troch skupín:

 • Malé ryžovary – bežné modely ryžovarov, ktoré ponúkajú objem od 0,6 až do 1 l. Sú určené pre jednotlivcov, páry alebo trojčlennú rodinu.
 • Stredné ryžovary – poskytujú objem od 1 do 1,8 l. Sú vhodné pre viac člennú domácnosť (ideálne pre štvorčlennú rodinu) alebo pre rodiny, kde sa varí vo väčšom množstve.
 • Veľké ryžovary – zvyčajne sa jedná o multifunkčné zariadenia so špecifickými funkciami, kde okrem ryže je možné uvariť aj viac pokrmov. Poskytujú objem od 2 l a viac. Tento typ ryžovarov je vhodný pre viacgeneračnú domácnosť alebo sa dokonale hodí do reštauračného zariadenia.

4. Dizajn a použitý materiál

Ryžovary sú zvyčajne vyrobené z nerezu, plastu alebo v kombinácií oboch materiálov. Nerezové ryžovary pôsobia luxusnejším dojmom, no nevýhodou je ich náročnejšia údržba. Výhodou plastových ryžovarov je, že ponúkajú viacero farebných prevedení.

Vnútorná časť ryžovaru, čiže nádoba na varenie / hrniec, môže byť vyrobená z troch materiálov – liatina, nerez alebo teflon. Jedná sa o kvalitné materiály, vďaka ktorým sa ryža v spotrebiči nepripáli.

5. Veľkosť a rozmery ryžovaru

Ryžovar patrí k menším a skladnejším kuchynským spotrebičom. Ak však doma nemáte dostatok úložného priestoru, v takom prípade si pred kúpou ryžovaru ujasnite, kde ho budete chcieť skladovať. Aby sa nestalo, že preňho nenájdete miesto. Pokiaľ máte viac priestoru pre odkladanie, berte do úvahy nielen rozmery, ale aj jeho tvar. Dôvodom je, že ak by ste ho chceli umiestniť napríklad na kuchynskú linku alebo niekde na policu či do skrinky, tak aby sa nestalo, že sa vám tam nezmestí – či už na šírku alebo výšku.

6. Ovládanie ryžovaru

Ryžovary sú vybavené jedným alebo viacerými jednoduchými ovládacími spínačmi, ktoré slúžia na spustenie procesu varenia. Na zložitosť ovládania má vplyv cena ryžovaru.

Základné ryžovary za dostupnú cenu majú intuitívne a jednoduché ovládanie – spotrebič sa zvyčajne ovláda pomocou jedného tlačidla, ktoré slúži na zapnutie / vypnutie.

Drahšie modely ryžovarov, ktoré možno označiť aj ako multifunkčné zariadenia majú o niečo komplikovanejšie ovládanie. Ponúkajú na výber niekoľko funkcií (napríklad nastaviť teplotu, časovač, prípadne zvoliť odložený štart a podobne), vďaka ktorým si viete proces varenia ryže prispôsobiť podľa vašich požiadaviek.

7. Údržba ryžovaru

Pri výbere ryžovaru sa uistite, že daný model umožňuje odnímateľné časti umývať v umývačke riadu. Vďaka tomu bude údržba elektrospotrebiča jednoduchšia. Pokiaľ však výrobca neodporúča umývať jednotlivé časti v umývačke riadu, v takom prípade ich budete musieť čistiť ručne za pomoci jemného čistiaceho prostriedku.

Ryžovar je nutné čistiť po každom použití, zabránite tak prilepeniu ryže a tým pádom i tvoreniu ťažko odstrániteľných zvyškov. Pravidelná údržba ryžovaru zabezpečí dlhšiu životnosť spotrebiča a ryža v ňom bude vždy chutiť skvele.

8. Funkcie a programy ryžovaru

Ryžovary sú väčšinou jednoduché spotrebiče, napriek tomu existujú modely (môžu to byť ryžovary alebo multifunkčné zariadenia), ktoré poskytujú viacero programov a funkcií. Teraz si ich predstavíme:

 • Automatické vypnutie – veľmi praktická funkcia, vďaka ktorej sa ryžovar po dovarení ryže vypne automaticky. Tým sa zabráni prevareniu ryže a rovnako aj poškodeniu spotrebiča.
 • Bezpečnostné funkcie – každý kuchynský spotrebič musí mať určité bezpečnostné poistky, aby bola dodržaná bezpečnosť pri práci a inak to nie je ani v prípade ryžovaru. Dôležitá je ochrana proti vyvretiu vody. Ak dodržujete presný postup varenia ryže, ktorý uvádza výrobca, nemalo by sa stať, že vám ryža vykypí. No ak by sa tak stalo, práve táto ochrana zabezpečí, že sa ryžovar okamžite vypne. Tým pádom sa predíde možnému nebezpečenstvu. Nesmie chýbať ochrana proti prehriatiu, ktorá zabezpečuje, aby sa ryžovar neprehrieval a tým pádom nepoškodil. Ďalšie dôležité bezpečnostné funkcie sú tepelne izolovaný povrch a odolné rukoväte voči teplu. Pokrievka na ryžovare by mala byť vybavená otvormi, vďaka ktorým bude zabezpečený únik horúcej pary. Na škodu nie sú protišmykové nožičky, ktoré zabezpečia, že sa ryžovar nepohne z miesta (zostane tam, kam ho položíte).
 • Časovač – pomocou tejto funkcie môžete nastaviť čas, kedy sa ryžovar zapne a v určený čas ryžu pripraví. Jednoducho stačí vopred vložiť ryžu a vodu do hrnca a nastaviť časovač, kedy chcete, aby bola ryža hotová. Ideálne, ak chcete mať pripravenú čerstvú a teplú ryžu ihneď po príchode domov.
 • Program podľa druhu ryže – každý druh ryže potrebuje rôzny čas na prípravu a ten v konečnom dôsledku vplýva na jeho konečnú kvalitu. Vďaka tejto funkcii bude každý jeden druh ryže pripravený dokonale a chutne zároveň.
 • Udržanie teplého pokrmu (funkcia “keepwarm”) – táto funkcia sa postará o to, aby ryža zostala po uvarení teplá a to bez akéhokoľvek pripálenia. V závislosti od modelu ryžovaru to môže byť napríklad 3 hodiny, 6 hodín alebo aj viac.
 • Ovládanie cez mobilnú aplikáciu – touto funkciou sú vybavené drahšie modely ryžovarov. Ryžovar je možné ovládať za pomoci mobilnej aplikácie cez váš smartfón.

Okrem vyššie spomenutých funkcií môžu niektoré modely ryžovarov poskytovať aj pokročilejšie funkcie. Medzi ne patrí voľba programu pre prípravu ďalších potravín. Vďaka tejto funkcii si viete nastaviť aj ďalšie spôsoby varenia ako je napríklad dusenie, parenie alebo pečenie. Takéto pokročilejšie funkcie majú zvyčajne drahšie ryžovary alebo multifunkčné zariadenia, ktoré umožňujú prípravu ryže.

9. Príslušenstvo k ryžovaru

Rôzne druhy príslušenstva vám pomôže využívať ryžovar na maximum. Patria sem napríklad nádoby, ktoré sa používajú na uchovávanie a udržiavanie kvality varenej ryže a špecifické náčinie, určené na prípravu a podávanie ryže.

Súčasťou väčšiny ryžovarov (v závislosti od výrobcu) je originálne príslušenstvo, ktoré vám uľahčí prácu. Medzi takéto základné príslušenstvo patrí:

 • Odmerka – ideálna pomôcka, ktorá uľahčuje prípravu ryže. Jedná sa zvyčajne o plastový pohár, vďaka ktorému nemusíte vážiť množstvo ryže / vody. Návod, ktorý je súčasťou spotrebiča upresňuje, koľko odmeriek treba do daného modelu ryžovaru použiť.
 • Drevená / plastová lopatka – používa sa na servírovanie ryže alebo premiešanie po dovarení. Môže byť vyrobená z dreva alebo kvalitného plastu. Vďaka tomuto materiálu sa nepoškodí nepriľnavý povrch nádoby (teflónová alebo nerezová vrstva), v ktorej sa pripravuje ryža.

V prípade drahších modelov ryžovarov môže byť k dispozícií okrem základného príslušenstva i ďalšie. Patrí sem:

 • Cedník / sitko – má malé otvory, ktoré uľahčujú a zabezpečujú dôkladné oplachovanie ryže pred varením.
 • Sieťka na ryžu – jedná sa o sieťku, ktorá počas varenia drží ryžu v kope. Vďaka nej sa po dovarení ryža ľahšie zbaví prebytočnej vody a navyše uľahčuje aj samotné čistenie nádoby ryžovaru.
 • Nádoba na sushi ryžu – plne izolovaná nádoba, ktorá sa používa na uchovanie hotovej sushi ryže. Zabezpečí správnu teplotu a potrebnú konzistenciu.
 • Nádoba na naparovanie – takáto nádoba sa vkladá priamo do ryžovaru a umožňuje pripraviť ďalšie pokrmy na pare, ako napríklad parenú zeleninu či dokonca buchty.

10. Overené značky

Na trhu sú dostupné ryžovary od viacerých výrobcov. Majte na pamäti, že dobrá značka nemusí vždy znamenať najvyššiu kvalitu. Má však na ňu značný vplyv. Okrem toho, zvyčajne sa značka odráža vo vyššej cene. To však neznamená, že menej známi výrobcovia nedokážu vyrobiť kvalitný ryžovar. Najlepšie je vybrať si ryžovar nielen s ohľadom na značku, ale treba si vyberať podľa recenzií overených zákazníkov.

Ak by ste sa predsa len rozhodli vyberať ryžovar podľa značky, tak medzi najznámejšie patria:

 • ECG
 • Guzzanti
 • Klarstein
 • Russell Hobbs
 • Sencor
 • Taurus
 • Tefal
 • Tristar

11. Cena, pomer ceny a kvality

Pred kúpou ryžovaru by ste si mali ujasniť maximálnu cenu, ktorú ste ochotní doňho investovať. Ryžovary nepatria k drahým spotrebičom. Základné modely si viete zaobstarať už za 13 eur, vybrať si však môžete aj drahšie profesionálne modely, ktoré sa pohybujú od 70 až do 250 eur.

Ceny za ryžovar sú v závislosti od výrobcu odlišné. Najlacnejšie a najjednoduchšie ryžovary si viete kúpiť od 13 do 25 eur. V tejto cenovej kategórií sú základné modely ryžovarov, ktoré sú určené iba na varenie ryže. Neočakávajte žiadne špeciálne funkcie a ani zložité ovládanie. Väčšinu modelov zapnete / vypnete za pomoci jedného tlačidla. Najlepší pomer ceny a kvality poskytujú ryžovary od 25 do 70 eur. A najdrahšie ryžovary, ktoré sa radia do multifunkčných a profesionálnych zariadení sa pohybujú od 70 eur a môžu siahať až do výšky 250 eur a viac. Sú však špičkou spomedzi všetkých ryžovarov, čo sa týka funkcií, ovládania či dizajnu.

Užitočné tipy, ktoré treba dodržiavať, aby ryžovar pripravil vždy nadýchanú ryžu

Používanie ryžovaru je veľmi jednoduché a môže vám výrazne uľahčiť varenie ryže. Tu je niekoľko tipov, ktoré by ste mali dodržiavať, aby ste zaistili, že váš ryžovar vždy pripraví nadýchanú ryžu.

 1. Pred varením ryžu opláchnite –  väčšinu druhov ryže je vhodné pred varením opláchnuť. Hnedú ryžu stačí prepláchnuť raz a bielu niekoľkokrát. Treba použiť jemný cedník alebo sitko. Opláchnutím odstránite všetky prítomné nečistoty, povrchový škrob (ten spôsobuje, že ryža je gumovitá), zabezpečíte nadýchané a pevné zrná ryže a znížite množstvo peny, čím sa zabráni prebublávaniu pri varení.
 2. Použite správny pomer vody a ryže – aby bola ryža dobre pripravená, musíte zvoliť správny pomer vody a ryže. S ryžovarom to je jednoduché, pretože v užívateľskej príručke každý výrobca uvádza, koľko odmeriek máte použiť.
 3. Zvýraznite chuť ryže – aby bola ryža chutná, musíte do nej pridať soľ, trocha kvalitného masla alebo oleja. Nebojte sa však ani nezvyčajnejších chutí a skúste pridať bobkový list, kardamon, celú škoricu, kari či iné orientálne korenie.
 4. Po uvarení nechajte ryžu odstáť – keď sa ryžovar vypne a prepne do ohrievacieho režimu, tak nezačnite hneď ryžu servírovať. Počkajte ešte aspoň 5 alebo 10 minút, kým ryža dôjde. Tým zabezpečíte vyparenie prebytočnej vlhkosti a ryža sa dôkladne dovarí.
 5. Počas varenia nenakúkajte do ryžovaru – počas varenia ryže v žiadnom prípade neotvárajte hrniec. Ak budete podchvíľou nakúkať do hrnca, pri každom odokrytí bude unikať para. Následne to spôsobí, že uvarená ryža nebude dobrá, ale bude vysušená. Dôvodom je, že ryža sa kombinuje s presným množstvom vody, ktorú potrebuje, aby bola dobre uvarená.

Často kladené otázky o ryžovare

Čo je ryžovar?

Ryžovar je kuchynský spotrebič, ktorý sa používa na prípravu ryže s minimálnou kontrolou. Pomáha uvariť ryžu veľmi jednoducho, bez námahy a za minimálny čas.

Je potrebné, aby sa ryža počas varenia v ryžovare miešala?

Pri používaní ryžovaru sa musíte starať len o to, aby ste do neho dali ryžu a vodu, prípadne ochucovadla. O všetko ostatné sa prístroj postará sám. Do procesu prípravy už nijako nemusíte zasahovať – ryžu v priebehu prípravy nemiešate a ani nemusíte na ňu dohliadať.

Aké sú výhody prípravy ryže v ryžovare?

Najväčšou výhodou je, že tento kuchynský elektrospotrebič pripraví ryžu za vás automaticky a udrží ju určitú dobu teplú. Nie je potrebné, aby ste sa nad ryžovarom stáli a trápili sa ako pri varení ryže v klasickom hrnci. Stačí odmerať ryžu s vodou a vložiť do hrnca, následne ho zakryť pokrievkou / vekom a zapnúť ryžovar. Po dokončení cyklu sa varič ryže sám vypne a niektoré modely majú k dispozícií aj funkciu ohrievania – to znamená, že ryža bude stále teplá a pripravená na servírovanie. Ďalšou veľkou výhodou je, že ryža sa varí šetrnejším a teda aj zdravším spôsobom. Je v nej obsiahnutých viac vitamínov a živín. A v neposlednom rade je veľkým plusom chuť ryže – nie je tvrdá, suchá, ani prevarená, ale je vždy dokonale pripravená.

Ako čistiť ryžovar?

Ryžovar je nutné čistiť po každom použití. Tu je rýchly návod, ako ho dôkladne vyčistiť: Počkajte, kým ryžovar schladne na izbovú teplotu, potom ho rozoberajte a umyte jeho odnímateľné časti. Dôkladne usušte všetky časti ryžovaru a vyčistite jeho vnútro a vonkajšok, dbajte na to, aby dovnútra nepronikla žiadna voda. Po dokončení čistenia môžete ryžovar opäť zložiť a pripraviť ho na ďalšie použitie.

Je údržba o ryžovar náročná?

Niektoré modely ryžovarov umožňujú jednotlivé časti umývať v umývačke riadu. V tomto prípade je údržba veľmi jednoduchá, pretože stačí oddeliť odnímateľné časti a tie vložiť do umývačky riadu. Sú však aj modely, ktoré si vyžadujú čistiť jednotlivé časti ručne. Takéto čistenie je o čosi pracnejšie, nie však náročné. Pri čistení vnútorného povrchu hrnca treba dať pozor na nepriľnavú vrstvu, aby sa nepoškriabala, inak sa pri varení môže ryža pripáliť.

Môže sa ryžovar použiť aj na prípravu iných pokrmov?

Niektoré modely, zvyčajne tie drahšie, umožňujú prípravu ďalších pokrmov. Napríklad varenie strukovín, naparovanie zeleniny či prípravu parených buchiet.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 8 Priemerne: 4.6]