test chladniciekChladnička je domáci spotrebič, ktorý patrí medzi základné vybavenie každej domácnosti. Využíva sa každý deň, pričom je nonstop v prevádzke. Ako funguje, na čo sa používa a podľa čoho sa rozhodovať pri jej kúpe si povieme v tomto článku.

Chladnička funguje na princípe, že tepelne izolovaná komora a tepelné čerpadlo odvádzajú teplo z vnútornej strany do vonkajšej, čím sa interiér chladničky ochladzuje na nižšiu teplotu, ako je práve teplota v danej miestnosti.

Chladnička sa používa na skladovanie potravín a nápojov, konkrétne na ich chladenie. Vďaka tomu sa potraviny neskazia a zostane jedlo dlhší čas čerstvé. Okrem toho, úlohou chladničky je spomalenie aktivity baktérií, ktoré sa nachádzajú v jedle a nápojoch. Napríklad keď necháte mlieko pri izbovej teplote na kuchynskej linke, tak sa rýchlejšie pokazí, ako keď je v chladničke. Z toho teda vyplýva, že chlad v chladničke zabezpečí, aby sa znížila aktivita baktérií v potravinách a nápojoch, a tým pádom uložené potraviny a nápoje sa v nej hneď nepokazia.

Náš test chladničiek vám predstavuje rebríček tých najlepších chladničiek, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie chladničky

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Bosch KGN39VWDB
chladnicka Bosch KGN39VWDB
699€
2.LG GBP31SWLZN
chladnicka LG GBP31SWLZN
419€
3.BEKO BCSA285K3SN
chladnicka BEKO BCSA285K3SN
369€
4.WHIRLPOOL W5921CW
chladnicka WHIRLPOOL W5921CW
379€
5.Samsung RB30J3215WW
chladnicka Samsung RB30J3215WW
349€
6.Beko RCSA300K30SN
chladnicka Beko RCSA300K30SN
299€
7.Gorenje RK6192EW4
chladnicka Gorenje RK6192EW4
299€

Ako vybrať tú najlepšiu chladničku?

Parametre, ktoré si treba pri výbere chladničky všímať

Pri výbere akéhokoľvek domáceho spotrebiča nás zvyčajne zaujímajú dva hlavné atribúty, ktorými sú cena a kvalita. Na slovenskom trhu nájdete chladničky od rôznych výrobcov, v rôznych cenových hladinách a aj s odlišnými parametrami. Preto je pre mnohých veľmi ťažké sa medzi jednotlivými modelmi či druhmi vyznať a vybrať si jeden a zároveň správny. My vám chceme tento výber uľahčiť a preto sme za vás urobili analýzu hlavných parametrov, ktoré by ste si pri kúpe mali všímať. Predtým, ako si zakúpite svoju novú chladničku, zamerajte sa najmä na nasledovné parametre a vlastnosti:

1. Typy chladničiek

Na našom trhu existuje niekoľko druhov a typov chladničiek. Aby ste si vedeli vybrať správny typ chladničky, tak je potrebné si ujasniť základné rozdelenie. Chladničky sa rozdeľujú na dve základné druhy a to na voľne stojace a vstavané.

 • Voľne stojace chladničky sú k dispozícií v rôznych farebných prevedeniach i dizajnoch. Majú väčšie rozmery v porovnaní s druhými patria k lacnejším, z pohľadu obstarávacej ceny. 
 • Vstavané chladničky sú zabudované do kuchynskej linky, pričom nenarušia vzhľad kuchyne. Tieto chladničky sú elegantné a praktické zároveň. Z pohľadu ceny ide o drahšie riešenie.

Podľa typu rozdeľujeme chladničky nasledovne:

 • Monoklimatické chladničky – veľká chladnička, ktorá je bez mraziacej časti a slúži hlavne na chladenie potravín. Je vhodná hlavne v prípade, ak máte doma samostatnú mrazničku, prípadne bude perfektne slúžiť ako prídavná chladnička (napríklad na chladenie nápojov doma alebo na terase). Tento typ chladničky je vhodnejší do komerčných priestorov.
 • Kombinované chladničky – už z názvu je jasné, že sa jedná o chladničku v kombinácií s mrazničkou (obsahuje chladiacu a mraziacu časť). Chladnička môže byť umiestnená vo vrchnej alebo v spodnej časti (v závislosti od modelu chladničky), no praktickejšie je, keď je chladnička vo vrchnej časti. Chladnička a mraznička majú svoje samostatné dvere, ktoré sa otvárajú nezávisle od seba, čím sa šetrí elektrická energia.
 • Americké chladničky – jedná sa o veľký rodinný typ chladničky, ktorá je určená pre viacčlennú rodinu. Charakteristická je veľkým objemom, ktorý môže dosahovať až 500 litrov a taktiež príznačné je otváranie dverí na obe strany. Súčasťou tohto typu chladničiek býva výrobník ľadu alebo automat na nápoje, ktorý je integrovaný priamo vo dverách chladničky. V prípade tejto chladničky rátajte s vyššou spotrebou.
 • Pultové chladničky – malé chladničky, ktoré sú vhodné skôr pre jednotlivcov. Ideálne pre človeka samotára, študenta na internát, prípadne na chatu. Tento typ chladničky má v sebe zvyčajne zabudovanú mini mrazničku, ktorá sa nachádza vo vrchnej časti. Tieto chladničky patria medzi najlacnejšie a vyžadujú si minimálnu spotrebu energie. Na druhej strane, v porovnaní s ostatnými typmi chladničiek sú viac hlučné.
 • Retro chladničky – tento druh chladničiek je špecifický najmä kvôli svojmu dizajnu, no ponúkajú rovnaké parametre či funkcie ako chladničky s klasickým vzhľadom

2. Energetická trieda a energetický štítok

Chladnička je v prevádzke 24-hodín denne, preto je pri jej výbere veľmi dôležité dbať na parameter, ktorý hovorí o energetickej náročnosti.

Energetická trieda označuje domáci spotrebič či zariadenie podľa energetickej náročnosti prevádzky. Na označenie slúži stupnica tried, ktorá sa pohybuje od písmena A až po písmeno G. Písmeno A označuje energetickú triedu, kedy je spotreba elektrickej energie najnižšia. Písmeno G označuje triedu, kedy je najvyššia spotreba elektrickej energie, čiže chladnička je najmenej úsporná.

Všetky tieto informácie sa môžete dočítať z energetického štítka. Každý jeden model chladničky musí byť zo zákona označený energetickým štítkom. Z neho dokážete vyčítať rôzne informácie, ako napríklad ročná spotreba elektrickej energie (udáva sa v kWh / rok a viete si z toho prepočítať približné náklady na prevádzku chladničky za rok) a objem daného modelu chladničky. A práve tieto spomínané parametre patria medzi tie najdôležitejšie, ktoré by ste pri výbere chladničky mali zohľadniť.

3. Objem chladničky

Veľmi významným parametrom, ktorý je nutné pri výbere chladničky zohľadniť je jej vnútorný, teda úžitkový objem. Udáva sa v litroch.

Čo sa týka samotného výberu objemu chladničky, treba sa riadiť podľa počtu členov, ktorí sa nachádzajú v domácnosti. Na jedného člena treba počítať minimálne s objemom chladničky o veľkosti 50 až 70 litrov. Čiže ak ste napríklad trojčlenná rodina, bude potrebovať chladničku s objemom minimálne 150 až 210 litrov.

Každá domácnosť má využitie chladničky individuálne. Preto je potrebné pri výbere zohľadniť aj spôsob nakupovania. Teda či nakupujete vo veľkom raz za týždeň alebo každý deň. V prípade väčších nákupov určite siahnite po chladničke s väčším objemom. Do úvahy treba brať i váš spôsob stravovania – či si pravidelne varíte doma alebo sa viac stravujete v reštauráciách.

4. Hlučnosť chladničky

Chladnička je v domácnosti v nepretržitej prevádzke, takže dôležitým parametrom pri výbere nového modelu je jej hlučnosť. Nikto netúži po tom, aby práve chod chladničky bol rušivým elementom v domácnosti. Preto hlučnosť chladničky by mala byť čo najnižšia. Najmä v prípade, ak máte spojenú kuchyňu s obývačkou a chcete nerušene pozerať televízor. 

V súčasnosti však chladničky patria k menej hlučným domácim spotrebičom. Medzi najmenej hlučné patria chladničky s hlučnosťou do 35 dB. Medzi tie hlučnejšie patria chladničky s hlučnosťou  okolo 50 dB – takéto modely neodporučame kupovať.

5. Rozmery a hmotnosť  chladničky

Rozmery a hmotnosť chladničky sú dôležité parametre hlavne pri jej premiestňovaní a umiestňovaní. Ak je chladnička väčších rozmerov a vyššej váhy, musíte s tým dopredu rátať, aby vás pri transporte neprekvapilo, že ju do príbytku nedokážete preniesť.

Dôležité je zistiť si celkové rozmery chladničky a to aj vrátane jej obalu. Okrem toho, dôkladne si treba zmerať šírku dverí a chodieb, cez ktoré budete chladničku prenášať, obzvlášť, ak sa jedná o americkú chladničku, ktorá je oproti klasickej širšia a hlbšia.

6. Klimatické triedy chladničky

Klimatické triedy súvisia s umiestnením chladničky, pričom dôležitá je okolitá teplota miestnosti, v ktorej sa bude chladnička nachádzať. Vďaka tomuto parametru sa dozviete, aký je ideálny rozsah okolitých teplôt pre bežnú prevádzku chladničky (teda či chladnička poskytuje dostatočné chladenie). Smerodajný je tento parameter v prípade, ak chcete umiestniť chladničku do chladnejšej miestnosti, napríklad do pivnice.

Klimatické triedy sú rozdelené do štyroch skupín (pozri tabuľku nižšie “Rozdelenie klimatických tried“). Chladnička sa môže nachádzať aj vo viacerých triedach súčasne a vtedy si treba všímať najnižšiu a najvyššiu teplotu z daných tried (napríklad chladnička s triedou SN-N-ST pracuje v prostredí s teplotou +10 až +38 °C).

Klimatická trieda Názov triedy Rozsah okolitých teplôt
SN Subnormálna +10 až +32 °C
N Normálna +16 až +32 °C
ST Subtropická +18 až +38 °C
T Tropická +18 až +43 °C

Rozdelenie klimatických tried

7. Počet kompresorov a okruhov chladničky

V súčasnosti sa vyrábajú chladničky s jedným kompresorom, ktorý ponúka jeden alebo dva okruhy. Vďaka nim je možné jednak nezávisle od chladiacej a mraziacej časti nastaviť teplotu a vypnúť samostatne každú časť chladničky.

8. Smer otvárania dverí chladničky

Pri výbere chladničky si treba všímať smer otvárania dverí, aby sa nestalo, že sa vám budú pri každodennom používaní zle otvárať. U väčšiny modelov sa dá smer vybrať priamo pri kúpe alebo objednaní. V prípade náročnejších modelov (napríklad, ak má chladnička na dverách zabudovaný displej) je zmena otvárania smeru dverí komplikovanejšia a budete potrebovať na inštaláciu odborníka.

9. Príslušenstvo v chladničke

Príslušenstvo (medzi ktoré patria rôzne priehradky, zásuvné koše a police) v chladničke uľahčuje mať prehľad nad potravinami, ktoré sú v nej uložené. Pri výbere novej chladničky sa presvedčte, či má daný model k dispozícií dostatok príslušenstva, prípadne či výrobca poskytuje možnosť ich dokúpenia:

 • Nastaviteľné sklenené police sú vyberateľné a zasúvajú sa do vnútra chladiacej časti, vďaka nim si dokážete prispôsobiť priestor v chladničke
 • Koše na dverách chladničky – ideálne na skladovanie nápojov (napríklad mlieka a džúsov), ktoré jednoducho uchopite a vyberiete, navyše tak nezaberajú veľa miesta na policiach
 • Zásuvné koše – vďaka prispôsobenému nastaveniu vlhkosti zostávajú potraviny v nich vždy čerstvé, sú ideálne na uskladnenie ovocia a zeleniny

10. Funkcie chladničky

Chladničky ponúkajú rôzne vymoženosti a novodobé funkcie, vďaka ktorým je v nich jedlo dlhšie čerstvé, ale okrem toho dokážu ušetriť aj množstvo energie. Teraz sa pozrieme na tieto jednotlivé funkcie:

 • No Frost (beznámrazová chladnička) – chladnička je vybavená špeciálnym ventilačným mechanizmom, vďaka ktorému je zabránená tvorba námrazy a ľadu. Táto funkcia ušetrí množstvo vášho času, pretože nemusíte chladničku rozmrazovať.
 • Technológia IonAir – simuluje prírodný proces ionizácie, pričom zabezpečí zdravú a prirodzenú klímu v chladničke. Táto technológia dokáže zničiť väčšinu baktérií vo vnútri chladničky, odstraňuje nepríjemné zápachy, predlžuje čerstvosť a  trvanlivosť potravín.
 • MultiAirFlow – systém, ktorý zaisťuje prúdenie chladného vzduchu, pričom nedochádza k výkyvom teplôt, takže v celej chladničke je udržovaná rovnaká teplota. Potraviny nevyschnú, zachovávajú si čerstvosť a zároveň sa predlžuje ich trvanlivosť.
 • Technológia MultiFlow 360° – jedná sa o pokročilý ventilačný systém (so 14. ventilačnými otvormi), ktorý zabezpečí stabilnú a rovnomernu teplotu v chladničke (čerstvý vzduch cirkuluje po celom vnútornom priestore).
 • Antibakteriálna ochrana (Anti-Bacteria system) – špeciálna antibakteriálna ochrana na vnútornej strane chladničky, vďaka ktorej sú potraviny a výrobky chránené pred plesňami, baktériami a mikroorganizmami. Potraviny si zachovávajú dlhšiu čerstvosť.
 • Nulová zóna – špeciálna priehradka, zásuvka alebo box s nižšou chladnou teplotou (teplota sa drží okolo nuly), vďaka čomu je zabezpečená dlhšia čerstvosť potravín. Ideálne miesto pre uskladnenie syrov, mäsa, ovocia a zeleniny.
 • Alarm otvorených dverí – funkcia, vďaka ktorej vám zvukový signál ohlási, že dvere chladničky nie sú celkom zatvorené.
 • Super Freeze / Super Frost – funkcia na rýchle zmrazenie potravín, vďaka čomu sa uchováva kvalita surovín. Hodí sa v prípade, ak sa vkladajú do mrazničky nové potraviny, pričom zaisťuje kvalitné zmrazenie.
 • SuperCoolfunkcia, ktorá je riadená elektronickým senzorom sa postará o rýchle schladenie novo vložených potravín (dokáže nárazovo znížiť teplotu v chladničke). Pri vložení viacerých potravín s vyššou teplotou sa vďaka tejto funkcii nenaruší stabilné prostredie chladničky
 • Program ECO – umožňuje fungovať chladničke v úspornom móde. Dokáže nastaviť ideálnu teplotu chladničky (+5°C) a mrazničky (-18°C), vďaka čomu ušetrí peniaze za energiu
 • Air Fresh Filter – systém, ktorý dokáže neutralizovať pachy v chladničke a dokáže odfiltrovať baktérie
 • Low Frost – funkcia, ktorá sa postará o rýchlejšie odmrazovanie

11. Overené značky chladničiek

Na slovenskom trhu je k dispozícií množstvo výrobcov, ktorý majú vo svojej ponuke chladničky. Tie sa odlišujú nielen svojimi parametrami, ale aj funkciami. Medzi najznámejšie značky týchto domácich spotrebičov patrí:

 • AEG
 • Beko
 • Bosch
 • Electrolux
 • Gorenje
 • LG
 • Miele
 • Samsung
 • Siemens
 • Whirlpool

Zvučná či známa značka nemusí vždy znamenať tú najvyššiu kvalitu. Odporúčame pri výbere novej chladničky sa zamerať na overené recenzie od spokojných zákazníkov.

12. Cena, pomer ceny a kvality

Ak sa rozhodnete pre kúpu novej chladničky, ako prvé by vás mala zaujímať maximálna cena, ktorú ste ochotní do nej investovať. V kamenných alebo internetových obchodoch si môžete vyberať z rôznych cenových kategórií. Vplyv na cenu má nielen značka chladničky, ale aj to, aké požiadavky má daný model spĺňať. Pre niekoho je postačujúci základný model kombinovanej chladničky za prijateľnú cenu, iní chcú mať za každú cenu ten najmodernejší a zároveň najdrahší model chladničky.

Ak máte záujem o malú chladničku napríklad na internát, v takom prípade vám bude stačiť základný model malej chladničky, ktorý sa pohybuje od ceny 100 eur. Pokiaľ však chcete modernú americkú chladničku s nadupanými funkciami, v takom prípade sa pripravte, že budete musieť siahnuť hlboko do peňaženky. Takýto model chladničky začína na sume 600 eur a vyššie.

 Užitočné tipy pri kúpe chladničky

Ak ste sa rozhodli pre kúpu nového modelu chladničky, mohlo by vás zaujímať, ako si vybrať čo najmúdrejšie, aby ste neskôr nemuseli banovať, že ste zbytočne vyhodili peniaze za domáci spotrebič, ktorý nespĺňa všetky vaše požiadavky. Ponúkame vám užitočné tipy, ktoré sa vám zídu pri kúpe novej chladničky.

 1. Hneď na začiatku si ujasnite, o aký druh chladničky máte záujem. Uprednostňujete elegantné a praktické riešenie v podobe vstavanej chladničky alebo preferujete voľne stojacu chladničku.
 2. Ďalšou dôležitou otázkou je, kde kupujete chladničku. Do domácnosti, na chatu či na internát? Podľa toho zvoľte typ chladničky.
 3. Veľkú pozornosť venujte energetickej triede, pretože chladnička je v neustálej 24-hodinovej prevádzke.
 4. Objem chladničky si vyberte podľa počtu členov vo vašej domácnosti. Na jedného člena rátajte s objemom minimálne 50 až 70 litrov.
 5. Pred kúpou chladničky si preverte či sa vám daný model zmestí do domácnosti. Nezabudnite aj na transport chladničky –  zmerajte si šírku dverí a chodieb, cez ktoré budete chladničku prenášať.
 6. Vyberte si tichý model chladničky s hlučnosťou do maximálne 35 dB. Spomínaná hlučnosť je najmenej rušivá.
 7. Pri kúpe chladničky si ujasnite, aký smer otvárania dverí vám bude vyhovovať. Vyvarujete sa tak nepohodlnému každodennému otváraniu dvier chladničky.
 8. Zamerajte sa na dôležité funkcie chladničky, akými sú napríklad technológia No Frost či alarm otvorených dverí.

 3 tipy na predĺženie životnosti chladničky

 1. Pravidelne chladničku čistite z vonkajšej i vnútornej strany. Nezabudnite aj na dôkladné čistenie tesnenia dverí. Pri čistení políc a zásuviek dávajte pozor na plasty. Používajte iba jemné či prírodné čističe a materiály, ktoré nespôsobujú škrabance na povrchoch. Ideálne na čistenie je mäkká handrička alebo špongia, ktorú navlhčite do jemného čistiaceho prostriedku a pre zväčšenie účinku čistenia môžete použiť malé množstvo sódy bikarbóny
 2. Zažeňte neželané baktérie a plesne. Stačí ak sem-tam vnútro chladničky umyjete bielym octom. Po nanesení octu povrchy dôkladne poutierajte a osušte. Vďaka tomu môžete zabrániť množeniu baktérií a vytváraniu plesní.
 3. Chladničku a rovnako i mraziacu časť nepreplňujte, pretože preplnená chladnička nefunguje efektívne. Pokiaľ obe časti, chladničku a mrazničku naplníte (ale nepreplníte), zabezpečíte tak dostatok priestoru na cirkuláciu vzduchu.

Často kladené otázky o chladničke

Aké sú americké chladničky a čím sa líšia?

Jedná sa o luxusný rodinný typ chladničky s inteligentnými funkciami, ktorý je charakteristický hlavne svojim veľkým objemom ( môže dosahovať objem až 500 litrov). Súčasťou tejto chladničky je vstavaný výrobník ľadu či dávkovač nápojov. Líšia sa hlavne otváraním dverí, ktoré je zvyčajne dvojdverové.

Ktorá chladnička je lepšia – s mrazničkou hore alebo dole?

Z nášho pohľadu je praktickejšie riešenie, ak sa mraznička nachádza v dolnej časti. Dôvodom je, že mraznička sa nevyužíva toľko ako chladnička, takže pri používaní chladničky nie je nutné sa neustále zohýbať.

Kedy je chladnička hlučná a kedy tichá?

Ak máte záujem o chladničku, ktorá ponúka tichý chod, v takom prípade sa poobzerajte po modeloch, ktoré dosahujú hlučnosť do 35 dB. Takúto chladničku možno považovať za tichú. Hlučná chladnička je v prípade, ak je jej hlučnosť okolo čísla 50 dB. Chod takejto chladničky vás bude pravdepodobne rušiť.

Sú retro chladničky kvalitné?

Chladnička v retro štýle je čisto vec dizajnu. To znamená, že nijako neovplyvňuje kvalitu samotnej chladničky.  Takže odpoveď je jasná, retro chladničky sú rovnako kvalitné ako modely chladničiek s klasickým dizajnom.

Čo je to akumulačná doba chladničky?

Akumulačná doba znamená, že v prípade, ak nastane výpadok elektrického prúdu, tak chladnička má stanovenú dobu (počet hodín), kedy ostanú potraviny chladené / zmrazené. Chladničky poskytujú akumulačnú dobu zhruba 10 hodín a viac.

Čo je to 6. zmysel chladničky?

Jedná sa o senzorovú technológiu (ovplyvňujúcu výkon kompresorov), ktorá zachováva ideálne teplotné podmienky pre uchovanie potravín. Táto technológia má pozitívny vplyv na čerstvosť a trvanlivosť potravín.

 

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 14 Priemerne: 4.9]