test mrazniciekNeodmysliteľnou súčasťou každej kuchynskej zostavy a jedným z najdôležitejších spotrebičov v domácnosti je mraznička. Jej funkciou je skladovať potraviny pri veľmi nízkych teplotách, takže sa stanú tuhé a môžu byť bezpečne uchovávané po dlhú dobu.

Mrazničky sa bežne používajú v domácnostiach alebo v reštauračných zariadeniach či obchodoch. Prevádzajú teplo z objektov v uzatvorenom priestore prostredníctvom odparovania.

Fungujú na princípe chladenia a odparovací alebo chladiaci plyn sa používa na odstránenie tepla z vložených objektov. V mrazničke môže klesnúť teplota až na -18 až -23 °C. Komerčne používané mrazničky môžu dosahovať až teploty -34 °C.

Náš test mrazničiek vám predstavuje rebríček a porovnanie tých najlepších mrazničiek, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie zásuvkové mrazničky (šuflíkové)

💡 Beznámrazové mrazničky "No Frost" nájdete v tabuľke s označením
Názov modeluHodnotenie; NoFrostPribližná cena
Bosch GSN58VWEV
mraznicka Bosch GSN58VWEV
91 %; 11 recenzií

Beznámrazová (No Frost): ✅áno

769€
Bosch GSN54AWDV
mraznicka Bosch GSN54AWDV
100 %; 4 recenzie

Beznámrazová (No Frost): ✅áno

749€
Whirlpool UW8 F2C XBI N
mraznicka Whirlpool UW8 F2C XBI N
94 %; 9 recenzií

Beznámrazová (No Frost): ✅áno

549€
4.
Whirlpool WVA 31612 NFW
mraznicka Whirlpool WVA 31612 NFW
89 %; 10 recenzií

Beznámrazová (No Frost): ✅áno

549€
5.
Whirlpool UW6 F2C WB 2
mraznicka Whirlpool UW6 F2C WB 2
94 %; 16 recenzií

Beznámrazová (No Frost): ✅áno

449€
6.
Whirlpool UW4 F2Y WB F
mraznicka Whirlpool UW4 F2Y WB F
92 %; 17 recenzií

Beznámrazová (No Frost): ✅áno

419€
7.
PHILCO PF 1475 ENF
mraznicka PHILCO PF 1475 ENF
100 %; 4 recenzie

Beznámrazová (No Frost): ✅áno

369€

Test – TOP 4 najlepšie truhlicové mrazničky (pultové)

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.WHIRLPOOL WHM46112
mraznicka WHIRLPOOL WHM46112
100 %; 6 recenzií449€
2.Whirlpool WHE 31352 FO
mraznicka Whirlpool WHE 31352 FO
91 %; 9 recenzií429€
3.Gorenje FH25EAW
mraznicka Gorenje FH25EAW
93 %; 4 recenzie299€
4.Whirlpool WH1410 A+ E
mraznicka Whirlpool WH1410 A+ E
90 %; 27 recenzií239€

Ako vybrať tú najlepšiu mrazničku?

Na dnešnom trhu nájdete mrazničky rôznych druhov vybavené viac či menej potrebnými funkciami.

Dôležité parametre, ktoré je potrebné zvážiť pri kúpe novej mrazničky:

1. Samostatná mraznička alebo kombinácia mraznička s chladničkou v jednom

Ako prvý a najdôležitejší parameter je dôležité rozhodnúť sa, aký typ mrazničky preferujete.

Samostatne stojaca mraznička väčšinou ponúka viac priestoru na skladovanie potravín.

Kombinácia mrazničky s chladničkou je menej priestorovo náročná ako 2 samostatne stojace spotrebiče ale často krát poskytuje menej priestoru na skladovanie potravín v priestore mrazničky.

💡 K popáleniu mrazom dochádza, keď mrazené potraviny strácajú vlhkosť v dôsledku sublimácie, čo je proces spôsobený kolísaním teplôt, zlým balením a dlhším skladovaním, čo vedie k zníženiu kvality, ako bolo uvedené v štúdii „Ako mraznička spáli naše jedlo?“.

2. Typy mrazničiek

Mrazničky môžu byť samostatným spotrebičom alebo v kombinácii s chladničkou.

A) Samostatne stojace mrazničky:

 1. Skriňové (zásuvkové) mrazničky
  Poskytujú dostatočný komfort pri vyberaní uskladnených potravín. Nezaberajú veľa priestoru a potraviny sú organizovane rozdelené. Skriňové mrazničky väčšinou však spotrebujú viac elektrickej energie než iné typy mrazničiek a bývajú drahšie.
 2. Truhlicové (pultové) mrazničky
  Ponúkajú dostatočný úložný priestor a väčšinou bývajú cenovo dostupnejšie. Taktiež spotrebujú menej energie a v prípade vypadnutia elektriny udržia potraviny zmrazené dlhšie. Nevýhodou je ťažší prístup ku potravinám, ktoré sú na spodku mrazničky. Väčšinou nemajú automatické odmrazovanie a je ich treba odmrazovať manuálne.
 3. Prenosné mrazničky
  Oproti predošlým typom majú oveľa menšiu kapacitu, ale vďaka tomu sú zasa ľahko prenosné. Sú vhodné na kempovanie, chaty alebo cestovanie. Sú cenovo dostupné a umožňujú vziať si mrazené jedlo na cesty pričom nepotrebujú používať ľad na to, aby ste potraviny udržali zmrazené.

B) Mrazničky v kombinácii s chladničkou

Kombinácia má dve variácie, a to s mrazničkou umiestnenou nad chladničkou alebo naopak s mrazničkou umiestnenou na spodku kombinácie.

Či máte mrazničku v kombinácii umiestnenú na vrchu alebo na spodku nič nemení na funkčnosti kombinácie. Najväčší rozdiel je iba v pohodlí vyberania potravín z oboch komponentov.

C) Mrazničky s veľkým obsahom alebo mraziarenské boxy

Tieto typy mrazničiek sa využívajú najmä na komerčné účely, a teda v obchodoch alebo reštauráciách. Väčšinou majú vystužené hliníkové podlahy, takže v nich môžete bezpečne chodiť. Takýto typ chladničky je však celkom zbytočný pre 5-člennú rodinu.

3. Objem mrazničky

Celkový úžitkový objem mrazničky je všeobecne väčší u truhlicových mrazničiek.

Odporúča sa rátať 25 litrov objemu na osobu u skriňových mrazničiek a 40 litrov objemu na osobu u truhlicových mrazničiek.

4. Energetická spotreba

Mrazničky musia byť v prevádzke nepretržite, aby udržiavali potraviny v zamrznutom stave.

To znamená, že výber mrazničky s nižšou spotrebou energie môže mať výrazný vplyv na ročné náklady na elektrinu. Vo všeobecnosti sa môže povedať, že truhlicové mrazničky majú tendenciu byť energeticky efektívnejšie v porovnaní so skriňovými mrazničkami, vďaka lepšej izolácii a menším stratám chladu pri otváraní.

Keď hľadáte energeticky úspornú mrazničku, dôležitým ukazovateľom je jej energetická trieda, ktorá je teraz označená písmenami od A (najúspornejšie) do G (najmenej úsporné). Výrobky v triede A sú v súčasnosti najefektívnejšie z hľadiska spotreby energie. Je dôležité poznamenať, že aj v rámci tejto novej škály existujú výrazné rozdiely v účinnosti medzi jednotlivými triedami, takže zameranie sa na zariadenia s označením A môže priniesť významné úspory energie a nákladov.

5. Hlučnosť

Každá mraznička vydáva zvuk. Rozdiel je v sile zvuku. Ak budete mať mrazničku umiestnenú v miestnosti, kde sa pohybujete často, alebo v miestnosti blízko spálne, zistiť hlučnosť spotrebiča je nutnosťou. Mrazničky s manuálnym odmrazovaním bývajú väčšinou tichšie ako tie, ktoré sa odmrazujú automaticky.

6. Manuálne alebo automatické odmrazovanie

Ako náhle sa v mrazničke vytvorí námraza, je potrebné ju odmraziť. Pri manuálnom odmrazovaní musíte všetky potraviny z mrazničky vybrať, počkať až sa námraza roztopí, mrazničku očistiť a potom do nej vrátiť potraviny.

Automatické odmrazovanie je oveľa pohodlnejšie. Mrazničky s automatickým odmrazovaním sú však drahšie, hlasnejšie a majú väčšie sklony k vyhoreniu. Napriek tomu táto funkcia môže značne predĺžiť životnosť vašej mrazničky.

7. Regulátor termostatu

Tento typ funkcie vám vždy ukáže aká teplota je v mrazničke a vďaka nej ľahšie docielite, aby teplota v mrazničke zostala taká, ako si želáte.

8. Kapacita zmrazovania

Udáva aké množstvo potravín je schopná mraznička za deň zmraziť. Niektoré typy dokážu zamraziť 4kg potravín za deň, iné až niekoľko násobne viac. Ak by sme do mrazničky dali dvojnásobné množstvo potravín ako odporúča výrobca, potraviny by sa zamrazovali niekoľko dní, pričom by sa na nich vytvorila námraza, ktorá kvalitu potravín znehodnocuje.

9. Označenie mrazničiek hviezdičkami

Hviezdičky ukazujú akú teplotu je možné v mrazničke dosiahnuť. Čím viac hviezd, tým nižšia teplota sa v mrazničke dosiahne a tým dlhšie jedlo môže zostať zamrazené.

*  teplota asi do -6 °C – krátke skladovanie potravín

** teplota asi do -12 °C – dĺžka skladovania je týždeň

*** teplota asi do -18°C – do dátumu spotreby, ktorý uvádza výrobca

**** teplota asi do -24°C – až pol roka

10. Klimatická trieda

Podľa tohto parametra vieme do akého priestoru, presnejšie s akou teplotou, je daná mraznička vhodná.

T- tropická –> 18-43°C

ST – subtropická –> 18-38°C

N – Normálna –> 16-32°C

SN – subnormálna –> 10-32°C

Pre podmienky na Slovensku je postačujúca trieda N.

Ako funguje mraznička a z akých častí sa skladá?

Parná kompresia je princípom mrazenia. V jadre je rýchlo pohybujúci sa prúd parného chladiva, ktorý sa pohybuje vnútorným cyklom mrazničky.

Chladivo začína chladiaci proces v parnom skupenstve pod nízkym tlakom. Prvý mraziaci komponent je kompresor. Ten sa zvyčajne nachádza v dolnej zadnej časti mrazničky. Kompresor stlačí častice pary, ktoré ho zohrejú a konvertujú do vysoko-tlakového štádia.

Horúce, stlačené chladivo je čerpané kompresorom cez trubku do ďalšej chladiacej zložky nazývanej kondenzátor. Ak sa niekedy dotknete vonkajšku vašej mrazničky a cítite teplo, tak to je teplo pochádzajúce práve z cievok kondenzátora. Väčšinou ich nájdete  na spodnej časti mrazničky. Tam môžu byť vystavené izbovej teplote a súčasne chladené. Keď para cestuje cez chladičové cievky, stráca teplotu ale zachováva si vysoký tlak. Ten sa tiež konvertuje práve do mierne teplej hodnoty.

Takto skvapalnený tlak chladiva ho pretlačí do ďalšieho komponentu – meracej trubice. Tento malý komponent dokáže upraviť tlak pary, takže môže viesť do ďalšieho komponentu, ktorý sa nazýva výparník.

Keď kvapalné chladivo smeruje z malej meracej trubice do veľkého výparníka, zníži sa jeho tlak tak rýchlo, že zapríčiní konvertovanie naspäť na nízko-tlakové parné skupenstvo. Výparník tiež pohltí teplo, čo vedie ku zmrazeniu studenej pary, ktorá udržiava teplotu dostatočne studenú, aby zamrazila potraviny.

Para sa nakoniec vráti späť do kompresora, aby mohol proces začať odznova.

Tipy pri používaní mrazničky

1. Rozdiel v umiestnení mrazničky v kombinácii s chladničkou

Ak si chcete zadovážiť mrazničku a chladničku v jednom, vyberte si takú, ktorá ma mrazničku dolu, bude mať nižšiu spotrebuje energie ako verzia s mrazničkou na vrchu .

Prečo? Dôvod je jednoduchý. Ak je mraznička umiestnená dolu, a tým pádom aj kompresor je dolu, tak nemusí paru tlačiť ďaleko a tak spotrebuje menej energie. Pri verzii s mrazničkou na vrchu, musí kompresor tlačiť chladivo cez trubicu aby sa dostal do chladiacej časti.

2. Priveľa námrazy

Najhoršie čo sa môže mrazničke stať je námraza, ktorá vzniká stretom teplého a mrazivého vzduchu. Zväčša ju zapríčiňuje niekoľko faktorov:

a) Príliš časté otváranie dvierok mrazničky. Pokiaľ otvárate mrazničku príliš často, alebo ju nechávate pridlho otvorenú zatiaľ čo vyberáte potraviny von, námraza je prirodzený následok pôsobenia teplej izbovej teploty. Mraziace prvky sú schopné spracovať iba studený vzduch, a tak pôsobením tepla z vonkajšieho prostredia vzniká v mrazničke namrazená vrstva ľadu.
b) Zablokovanie cirkulácie vzduchu tým, že postavíme mrazničku príliš blízko steny. Cievky kondenzátora tak nedokážu pracovať príliš efektívne a je väčšia pravdepodobnosť vzniku námrazy.
c) Nedostatočné tesnenie dvierok mrazničky. Pokiaľ tesniaca guma na dvierkach neplní svoju funkciu 100%, potom sa dostáva izbové teplo do mrazničky a opäť vzniká námraza.

Na odstránenie zbytočného zamrazovania má väčšina mrazničiek automatické odmrazovanie, ktoré reguluje teplotu tak, aby nevznikala námraza. Pokiaľ vaša mraznička automatické odmrazovanie nemá, držte sa týchto pravidiel:

 1. Termostat mrazničky nechajte na -18°C
 2. Otvárajte ju iba keď je to nutné. Dvierka nenechávajte otvorené pridlho.
 3. Ak sú cievky kondenzátora na zadnej stene mrazničky, uistite sa, že ju postavíte aspoň 8 cm od zadnej steny.

 

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 6 Priemerne: 4.7]