test handsfree do autaAk potrebujete zostať v spojení na cestách počas jazdy automobilom, ideálnym riešením je handsfree do auta. Umožní vodičovi nielen bezpečne, ale aj legálne prijímať a uskutočňovať hovory počas šoférovania. V tomto článku sa dozviete, čo to je handsfree do auta, na čo sa používa, ako funguje a dozviete sa veľmi užitočné informácie, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa pri jeho kúpe.

Handsfree do auta je malé komunikačné zariadenie, ktoré umožňuje telefonovať bez nutnosti držania mobilného telefónu a aj bez jeho ovládania. To znamená, že používateľ má voľné ruky a môže sa naplno venovať riadeniu vozidla.

Handsfree do auta funguje pomocou bezdrôtovej technológie Bluetooth, ktorá ho spáruje s mobilným telefónom. Po spárovaní je zvuk z mobilného telefónu smerovaný do handsfree zariadenia. Vďaka tomu je umožnená komunikácia. Vodič môže nielen bezpečne, ale aj bez porušenia zákona prijímať alebo vykonávať hovory, bez nutnosti používania svojich rúk.

V našom teste handsfree do auta nájdete tipy na tie najlepšie handsfree do auta. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepších handsfree do auta

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.Sennheiser Presence UC ML
handsfree do auta Sennheiser Presence UC ML
-119€
2.Plantronics Voyager 5200 UC
handsfree do auta Plantronics Voyager 5200 UC
100 %; 1 recenzie89€
3.Plantronics Voyager Legend
handsfree do auta Plantronics Voyager Legend
92 %; 20 recenzií70€
4.Jabra Talk 45
handsfree do auta Jabra Talk 45
98 %; 4 recenzie65€
5.Supertooth Buddy
handsfree do auta Supertooth Buddy
87 %; 39 recenzií49€
6.CELLULARLINE EASY DRIVE
handsfree do auta CELLULARLINE EASY DRIVE
-40€
7.Jabra Easy Talk
handsfree do auta Jabra Easy Talk
81 %; 11 recenzií29€

Ako vybrať tie najlepšie handsfree do auta?

Parametre, ktoré si treba pri výbere handsfree do auta všímať

Na výber akéhokoľvek zariadenia vplýva viacero aspektov – parametre, vlastnosti, kvalita a v neposlednom rade aj cena. Na slovenskom trhu sa nachádza pestrý výber handsfree do auta, ktoré ponúkajú rozliční výrobcovia a sú dostupné v rôznych cenových hladinách. Niet divu, že vybrať si jedno zariadenie, nie je vôbec jednoduché. My vám chceme tento výber čo najviac uľahčiť a preto sme spracovali analýzu hlavných parametrov, ktoré vám pomôžu pri výbere handsfree do auta. Všímajte si hlavne nasledujúce parametre a vlastnosti:

1. Typy handsfree do auta

Handsfree do auta sa delia podľa toho, kde sa zariadenie uchytáva alebo zapája. Rozlišujeme tieto tri typy:

 • Handsfree do auta určené do ucha – praktické zariadenie v podobe slúchadla, ktoré si vodič nasadí na ucho a prepojí s mobilným telefónom prostredníctvom technológie Bluetooth. Tento typ je vhodný aj na osobné použitie mimo vozidla.
 • Handsfree do auta určené na prichytenie v interiéri vozidla (pripojené na tienidlo, palubnú dosku alebo ventilačnú mriežku) – model handsfree, ktoré sa pripája na tienidlo je vybavený reproduktorom. Prichytáva sa veľmi jednoducho na tienidlo (slnečnú clonu) v interiéri vozidla, zvyčajne za pomoci magnetického klipu. Výhodou tohto typu je, že nebráni výhľadu na vozovku a zároveň je v dostatočnej blízkosti vodiča, vďaka čomu je zabezpečená vynikajúca kvalita telefonovania. Okrem pripojenia na tienidlo existujú aj typy, ktoré sa uchytávajú priamo na palubnú dosku alebo ventilačnú mriežku, pomocou špeciálnej konzoly, ktorá sa uchytí prísavkou alebo obojstrannou páskou. Princíp fungovania je rovnaký.
 • Handsfree do auta určené na zapojenie do rádia – jedná sa o bluetooth adaptéry, ktoré po zapojení do rádia prepoja smartfón na zvukový systém automobilu. Podľa názvu je zrejmé, že na prepojenie sa používa technológia Bluetooth. Tieto typy väčšinou umožňujú zapojenie dvoch zariadení naraz (môžete využívať napríklad pracovný a aj osobný mobilný telefón).

2. Pripojenie k mobilnému zariadeniu (prenos zvuku)

Handsfree do auta umožňuje dva typy pripojenia (prenos zvuku) – bezdrôtové spojenie a káblové pripojenie. V súčasnosti väčšina handsfree do auta využíva na prenos zvuku bezdrôtové rozhranie, pomocou technológie Bluetooth. Káblové pripojenie využíva iba minimum modelov.

Jednotlivé pripojenia poskytujú nasledujúce výhody/nevýhody:

 • Bezdrôtové spojenie – vyžaduje si proces párovania. Jeho výhodou je, že umožňuje väčšiu slobodu pohybu medzi mobilným telefónom a jeho používateľom. Väčšina pripojení má dostatočný dosah na vzdialenosť niekoľkých metrov(zvyčajne 10 až 30 metrov).
 • Káblové pripojenie – pomocný vstup tzv. AUX, ktorý vedie zo zariadenia handsfree, sa zapojí do mobilného telefónu. Dosah je obmedzený dĺžkou kábla. Tento vstup nemá k dispozícií každý telefón, preto je vhodné sa o kompatibilite presvedčiť. Výhodou je jednoduché nastavenie, pretože nemusíte nič inštalovať a ani párovať. Stačí zapojiť kábel

3. Kvalita zvuku

Kvalita zvuku je jedným z najdôležitejších parametrov, ktoré by ste si pri výbere handsfree mali všímať. Ovplyvňuje kvalitu celého hovoru. Vplývajú naňho jednotlivé komponenty, vrátane reproduktoru a mikrofónu.

Skutočnosť je však taká, že tento parameter sa zvyčajne neuvádza. O tom, aká je kvalita zvuku, vám napovedia dostupné funkcie. Treba si overiť, či daný model je vybavený funkciami na potlačenie hluku, ktoré odstraňujú zvuky na pozadí a ozveny, aby sa zabezpečilo, že telefonický hovor bude jasný a dobre počuteľný pre obe strany. Pokiaľ výrobca udáva typ zvuku – mono alebo stereo, v takom prípade je lepšia druhá voľba, čiže stereo. (zdroj: www. tuningster.com)

4. Ovládacie prvky

Pri výbere handsfree do auta venujte pozornosť jeho ovládacím prvkom. Majú značný vplyv na bezpečnosť pri jazde automobilom. Voľba závisí od osobnej preferencie.

Vybrať si môžete modely s dotykovým ovládaním alebo klasickými tlačidlami. Voľte väčšie tlačidlá, vďaka ktorým je možné jednoducho a rýchlo upraviť hlasitosť alebo prijať hovor. Musia byť dobre umiestnené. To znamená, že by mali umožňovať jednoduché používanie zariadenia počas šoférovania. Perfektnou voľbou je model s hlasovým ovládaním, ktorý zabezpečí dokonalé sústredenie sa na cestu.

5. Displej

Čo sa týka displeja, ten môže byť praktický, pretože uľahčuje ovládanie zariadenia. Jeho výhodou je, že zobrazí meno volajúceho, názov skladby a rôzne iné informácie. Na druhej strane, nie je dôležitý, pretože je nutné venovať pozornosť jazde.

6. Výdrž batérie – doba hovoru a pohotovostná doba

Výdrž batérie ovplyvňujú dva parametre – doba hovoru a pohotovostná doba. Teraz si vysvetlíme, čo určujú.

Doba hovoru je údaj, ktorý určuje, akú maximálnu dobu môžete telefonovať na jedno nabitie. Vplýva na ňu kapacita batérie a spôsob používania zariadenia. Pohybuje v rozmedzí od 3 do 16 hodín. Čím vyššie hodnoty, tým lepšie.

Pohotovostná doba je označovaná anglickou skratkou “Stand-by“ (v preklade znamená byť v pohotovosti alebo čakať). Vypovedá nám o tom, akú výdrž má handsfree zariadenie do auta, bez používania. To znamená, že udáva, koľko dní vydrží zariadenie zapnuté, bez vykonania hovoru a bez nutnosti nabíjania. Väčšina modelov môže fungovať niekoľko dní alebo dokonca mesiacov. Bežné modely majú pohotovostnú dobu v rozmedzí od 7 do 30 dní.

7. Dosah

Každý model handsfree do vozidla má iný dosah. Modely s technológiou Bluetooth majú zvyčajne dosah od 10 do 30 metrov. Ovplyvňuje ho množstvo prekážok, ktoré sa nachádzajú medzi smartfónom a pripojeným zariadením handsfree. Dosah handsfree do auta s káblovým pripojením určuje dĺžka kábla.

Prečítajte si aj: O tom ako si vybrať tú správnu kameru do auta sa dočítate v našom článku – test kamier do auta

8. Dizajn

Na samotné fungovanie zariadenie dizajn nemá veľký vplyv, ale pre väčšinu ľudí je aj tak dôležitý. Najmä pre tých, ktorí si potrpia na svojom aute a majú dokonale čistý interiér.

Existujú malé nenápadné modely, ktoré nepriťahujú zbytočnú pozornosť. Medzi ne patria hlavne handsfree do auta, ktoré sú určené do ucha. Mnohé modely týchto zariadení, ktoré sa prichytávajú na clonu, palubnú dosku alebo ventilačnú mriežku, sú taktiež v minimalistickom prevedení a perfektne zapadnú do interiéru vozidla. Výrobcovia pri výrobe myslia na to, aby zariadenie splnilo účel, ale zbytočne nepútalo pozornosť.

Čo sa týka farebného prevedenia, prevláda čierna farba, čierna v kombinácií so striebornou a nájde sa aj pár modelov v bielom prevedení.

9. Hmotnosť

Na trhu sú dostupné handsfree do auta s rôznou hmotnosťou. Závisí od typu handsfree zariadenia, ale aj od jeho konštrukcie. Modely určené do ucha patria k najľahším, ktoré vážia približne 10 až 15 gramov. Ostatné typy majú vyššiu hmotnosť, zhruba do 100 gramov.

Tento parameter je však dôležitý hlavne vtedy, ak budete využívať handsfree v uchu pravidelne a počas niekoľkých hodín. V tomto prípade je lepšie si vybrať ľahší model zariadenia, ktorý vám bude pohodlný a zároveň vás nebude na uchu ťažiť. Nevýhodou tejto voľby je nižšia výdrž batérie.

10. Rozmery

Podobne ako hmotnosť, tak i rozmery handsfree do auta sú rôzne. Sú dostupné kompaktné zariadenia, ale aj väčšie. Tento parameter je taktiež dôležitý najmä v prípade handsfree do auta, ktoré je určené do ucha. Najmenšie modely sú síce takmer neviditeľné, ale môže sa stať, že vám ľahko vypadnú. Perfektnou voľbou je zlatý stred – to znamená, že nie príliš malý a ani veľký.

11. Príslušenstvo

Súčasťou zariadenia handsfree je potrebné príslušenstvo. K štandardnému príslušenstvu sa radí:

 • USB kábel – používa sa na nabíjanie a vykonanie aktualizácii (cez počítačové zariadenie)
 • sieťový adaptér – umožňuje nabíjať handsfree prostredníctvom elektrickej zásuvky
 • nadstavce a pomôcky na uchytenie – v závislosti od typu handsfree do auta budú v balení priložené rôzne nadstavce a pomôcky na uchytenie zariadenia

Niektorí výrobcovia môžu pridať aj iné veci, ktoré vám uľahčia používanie handsfree zariadenia. Užitočné je napríklad transportné puzdro, ktoré slúži na jeho prenášanie, nástavce, náhradné batérie a ďalšie.

Tu platí jednoduché pravidlo – čím menej dielov a príslušenstva, tak tým lepšie. Dôvodom je, že čím menej dielov jednotlivý model handsfree do auta obsahuje, tak tým bude uľahčené prenášanie či uschovanie a nemusíte sa báť, že nejaké príslušenstvo stratíte.

Pozor si dajte pri výbere handsfree do auta, ktoré je určené do ucha. Je vhodné si vybrať model, ktorý má k dispozícií pútko na zaistenie. Je to užitočné príslušenstvo, pretože vďaka nemu handsfree nestratíte. Mnohí výrobcovia síce uvádzajú, že daný model handsfree si pohodlne zasuniete do ucha, ale keď sa v aute otáčate (napríklad zastavíte na stopke a chcete sa dôkladne poobzerať do oboch strán), môže sa stať, že vám zariadenie z ucha vypadne. Ak by však bolo k dispozícií pútko alebo gumička na zaistenie, je malá pravdepodobnosť, že by vám handsfree počas jazdy v aute vypadlo.

12. Overené značky

Pri výbere handsfree do auta je vhodné si vybrať kvalitnú a najmä overenú značku. Mnohé recenzie, či už od známych alebo ľudí na internete, vám prezradia, ktorým modelom sa vyhnúť alebo aké sú ich nedostatky, výhody a podobne.

Handsfree do auta sú dostupné od viacerých výrobcov. Jednotlivé modely sa líšia kvalitou zvuku, výdržou batérie, dostupnými funkciami, dizajnom a podobne. V závislosti od toho sa odvíja aj cena handsfree. Medzi najznámejšie a overené značky týchto komunikačných zariadení patria:

 • Jabra
 • Parrot
 • CellularLine
 • Plantronics
 • SuperTooth
 • Sennheiser
 • TECHNAXX
 • Xiaomi

13. Užitočné funkcie

 • Automatickí párovanie –  väčšina moderných handsfree zariadení podporuje funkciu automatického párovania. Funguje veľmi jednoducho – pred prvým používaním spárujete handsfree s mobilným telefónom a keď sa obe zariadenia spárujú, môžete začať kedykoľvek telefonovať počas šoférovania. Výhodou je, že v budúcnosti nemusíte nastavovať žiadne párovanie, pretože zariadenie si pamätá mobilný telefón, s ktorým bol pred používaním spárovaný.
 • Hlasové ovládanie – handsfree zariadenie, ktoré je vybavené touto funkciou, môžete ovládať prostredníctvom hlasu bez nutnosti fyzického kontaktu. Modely s touto funkciou prijímajú jednoduché hlasové príkazy, ako napríklad vytáčanie, zdvihnutie prichádzajúceho hovoru alebo jeho odmietnutie a podobne. Veľkou nevýhodou je, že tieto príkazy sa zadávajú v cudzom jazyku, zvyčajne v angličtine alebo nemčine.
 • Detekcia pohybu – niektoré nové modely handsfree do auta sú vybavené detekciou pohybu, ktorá rozpozná, kedy vodič nastúpi a vystúpi z auta, a používa ju na zistenie, kedy sa má táto funkcia zapnúť / vypnúť.
 • Redial – veľmi užitočná funkcia, vďaka ktorej šetríte čas. Jednoducho stlačíte tlačidlo na to určené alebo zadáte hlasový povel a vytočí sa posledné volané číslo.
 • Automatické vypnutie – vynikajúca funkcia, ktorá šetrí energiu batérie a zabraňuje pripojeniu telefónu k systému, keď ste v dosahu, ale v skutočnosti nie ste v aute.
 • Redukcia šumu – funkcia pomáha riešiť problémy so šumom, hlukom z okolia a rušením signálu. Vplýva na obojstrannú kvalitu hovoru.

14. Cena, pomer ceny a kvality

Pri kúpe nového handsfree do auta je nutné si stanoviť maximálnu cenu, ktorú ste ochotní do tohto zariadenia investovať. Na výber sú rôzne cenové kategórie, na ktoré má vplyv viacero parametrov – hlavne typ a kvalita handsfree, výdrž batérie, dostupné funkcie a výrobca.

Vybrať si môžete jednoduché modely v základnej cene od 15 do 30 eur. V tejto cenovej kategórií nájdete handsfree do auta určené do ucha alebo na slnečnú clonu (tienidlo). Sú vhodné pre nenáročných používateľov a dostupné sú väčšinou iba základné funkcie.

V cenovej kategórií od 30 do 100 eur nájdete slušný výber kvalitných handsfree zariadení do auta. Jedná sa o zlatý stred, čo sa týka pomeru cena / kvalita. Modely handsfree sú vybavené viacerými užitočnými funkciami, ktoré uľahčia používanie. Samozrejmosťou je vynikajúca kvalita hovoru.

Najkvalitnejšie handsfree do auta s množstvom nadštandardných funkcií si môžete zaobstarať v rozmedzí od 100 do 150 eur. Samozrejmosťou je kvalitný mikrofón a reproduktor, ktoré zabezpečujú čistý zvuk bez prítomnosti ozveny, šumu a ruchu z okolia. Majú moderný dizajn, jednoduché ovládanie, slušný dosah, vynikajúcu výdrž batérie, sú vybavené displejom a niektoré modely majú viac nadštandardného príslušenstva.

Tipy, ako spárovať handsfree do auta s mobilným telefónom

Jednoduchý a rýchly návod, vďaka ktorému dokážete spárovať handsfree zariadenie s mobilným telefónom. Jedná sa o všeobecný návod, ktorý nemusí fungovať v prípade každého zariadenia. Pred procesom párovania sa odporúča, aby boli obe zariadenia nabité. Nevyžaduje sa úplné nabitie, stačí také, aby sa počas procesu párovania nevyplo žiadne zo zariadení.

 1. Overte si, či váš mobilný telefón podporuje funkciu Bluetooth. Ak áno, zapnite ju na oboch zariadeniach – na handsfree a aj na telefóne. Ak váš mobilný telefón podporuje systém Android, tak ho môžete zapnúť v nastaveniach alebo vo vrchnej výsuvnej lište. Po zapnutí tejto funkcie by sa na vašom telefóne mal objaviť symbol Bluetooth.
 2. Následne Bluetooth vo vašom telefóne nájde handsfree zariadenie, s ktorým spustíte proces párovania.
 3. Po spárovaní obidvoch zariadení môžete ihneď vykonávať a prijímať hovory bez nutnosti použitia rúk.

Často kladené otázky o handsfree do auta

Ktorý typ handsfree do auta si vybrať?

Na našom trhu sú dostupné rôzne typy handsfree do auta. Vybrať si môžete z troch možností. Handsfree do auta, ktoré je určené do ucha. Je to praktické malé zariadenie v podobe slúchadla a využiť sa dá aj mimo vozidla. Druhou možnosťou je handsfree do auta, ktoré sa prichytáva v interiéri vozidla – na tienidlo, palubnú dosku alebo ventilačnú mriežku. Tieto typy majú zvyčajne dobrú kvalitu zvuku, hlavne typ, ktorý sa pripája na tienidlo (slnečnú clonu). Poslednou možnosťou je handsfree do auta, ktoré sa zapája do rádia. Nazývajú sa bluetooth adaptéry, v prípade ktorých sa zvuk prenáša pomocou reproduktorov vo vozidle. Výhodou tohto typu je, že väčšina modelov umožňuje spárovanie dvoch zariadení naraz.

Ako je možné si overiť kvalitu zvuku u handsfree do auta?

Niekedy pomôže, ak sa budete spoliehať na dostupné recenzie. Ak si však chcete byť 100%-ne istí, požiadajte kamaráta alebo kamarátku, s ktorým / ktorou daný model handsfree zariadenia vyskúšate. Je vhodné hovoriť bežným hlasom (nesmiete kričať), ale aj stíšeným. Vyskúšajte si to priamo v aute a pustite si napríklad klímu alebo jazdite v rušnom okolí. Vďaka tomu zistíte, či má daný model handsfreee zariadenia do auta kvalitný zvuk.

Ako spárovať handsfree do auta s mobilným telefónom?

Spárovanie handsfree zariadenia s mobilným telefónom je veľmi jednoduché. Výrobcovia bežne do balenia priložia podrobný návod, podľa ktorého treba postupovať. Tento konfiguračný proces je vďaka pamäťovej funkcii potrebný len pri prvom párovaní dvoch zariadení – handsfree a telefónu. Potom sa údaje prenesú vždy, keď sú zariadenia vo vzájomnom dosahu.

Pri používaní handsfree do auta, ktorý je prepojený s telefónom sa využívajú mobilné dáta?

Odpoveď je jednoznačná – nie. Technológia Bluetooth nevyužíva pre fungovaní žiadne mobilné dáta, je zadarmo.

Je možné za volantom telefonovať?

Telefonovanie za volantom je zakázané a navyše aj nezákonné. Dôvodom je, že vodič nevenuje dostatočnú pozornosť vozovke a dopravnej situácii. Ideálnym riešením je handsfree do auta – vodič fyzicky nechytá do rúk mobilné zariadenie. To zaisťuje, že konáte v súlade so zákonom a jazdíte spôsobom, ktorý je bezpečný a zodpovedný.

Po vypnutí handsfree zariadenia je nutné opätovné pripojenie mobilného telefónu?

Mnoho modelov handsfree do auta je vybavených praktickou funkciou automatického párovania. Pred používaním spárujete zariadenie s mobilným telefónom a následne si ho handsfree zapamätá. Vďaka tomu po vypnutí handsfree zariadenia nie je nutné opätovné párovanie.

Ktoré sú najlepšie značky handsfree do auta?

Medzi najlepšie značky handsfree zariadení do automobilu patrí Jabra, Parrot, SuperTooth a CellularLine.

Ako dlho vydrží fungovať handsfree?

V tomto prípade neexistuje jednotná odpoveď, ktorá by platila na každý model handsfree. Výdrž určujú hlavne dva parametre – doba hovoru a pohotovostná doba. Čo znamenajú jednotlivé parametre si vysvetlíme nižšie.

Čo znamená pri handsfree zariadeniach pohotovostná doba?

Pohotovostná doba je oficiálne uvádzaný najdlhší čas, ktorý vydrží na jedno nabitie batérie, keď je telefón neustále pripojený k zariadeniu handsfree, ale sa nepoužíva. Udáva sa v dňoch.

Čo znamená pri handsfree zariadeniach doba hovoru?

Doba hovoru určuje maximálne možnú dobu na jedno nabitie, počas ktorej môžete telefonovať. Udáva sa v hodinách.

Prečo používať handsfree pri šoférovaní?

Používať mobilný telefón za volantom je veľmi nebezpečné. Vďaka handsfree zariadeniu, ktoré sa používa počas šoférovania je možné predísť mnohým dopravným nehodám.

Zdroje

www.computerworld.com

https://drivequest.co/

www.carcommunications.co.uk

www.expertreviews.co.uk

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 3 Priemerne: 5]