ako funguju smart hodinkySmart hodinky sú doplnkom uľahčujúcim a spríjemňujúcim život miliónom ľudí. Umožňujú nám byť v kontakte s našou rodinou kdekoľvek sme, zjednodušujú nám prístup k smartfónu bez toho, aby sme si ho museli vyťahovať z vrecka a následne odomykať, pomáhajú nám dosiahnuť naše fitness ciele a predsavzatia, umožňujú nám optimalizovať naše tréningy a cviky, zlepšiť našu kvalitu spánku či dokonca aj zachrániť život v prípade, že dôjde k nešťastiu, a to za pomoci vbudovaného GPS a automatizovanému záchrannému systému, ktorý upovedomí záchranné jednotky o kritickom stave nositeľa.

Všetky tieto výdobytky prináša niečo, čo kedysi bolo módnym doplnkom. Ten nám kedysi mohol ukazovať len čas a medzitým nám skrášloval náš šatník a dodával mu určitú sofistikovanosť. Digitalizácia ich však premenila a vylepšila. Ako však smart hodinky a jej individuálne časti fungujú? Aké sú medzi smart hodinkami rozdiely a aké funkcie poskytujú? Poďme si to detailnejšie rozobrať v nasledujúcom článku.

📌 Súvisiace články:

Fungovanie smart hodiniek v skratke

Smart hodinky fungujú najmä na základe pripojenia k smartfónu cez Bluetooth, čo im umožňuje zrkadliť niektoré funkcie telefónu na obrazovke týchto hodiniek. Obsahujú taktiež snímače na sledovanie údajov súvisiacich so zdravím či aktivitou. Niektoré modely dokonca v reálnom čase využívajú GPS komunikujúce so satelitmi pre presné sledovanie vašej polohy.

Hodinky vďaka pripojeniu k smartfónu budú v reálnom čase:

  • prijímať od smartfónu SMS ale aj hovory
  • ovládať prehrávanie hudby
  • umožňovať uskutočňovať hovory za pomoci vstavaného mikrofónu (prípadne aj videokamery), alebo posielať textové či hlasové správy
  • preposielať sledované údaje o aktivite a zdraví pre pohodlné zobrazovanie priamo do smartfónu

Niektoré z týchto funkcií, ako napr. prijímanie hovorov, SMS či notifikácií môžu smart hodinky vykonávať aj samostatne, a to za pomoci Wi-Fi alebo 4G prijímača (LTE technológia), vďaka ktorým sa stávajú nezávislým zariadením vo vašej smart domácnosti.

Všetky funkcie smart hodiniek zabezpečuje operačný systém hodiniek, ich aplikácie a hardvér, ktorý je v hodinkách obsiahnutý. Na to všetko sa využíva malá batéria, ktorá sa zvyčajne dobíja prostredníctvom USB, prípadne bezdrôtovým nabíjaním.

Koncept započatý a stagnujúci v 80-tých rokoch

Koncept smart hodiniek nie je až tak novým, ako sa nám môže zdať. Už v osemdesiatych rokoch boli smart hodinky skutočnosťou vďaka legendárnej japonskej firme Seiko. Išlo skôr o miniatúrny počítač alebo kalkulačku, než smart hodinky, ktoré poznáme dnes. Ich obmedzená funkcionalita, ako aj neintuitívne ovládanie za pomoci tlačidiel z nich nerobili veľmi užitočného pomocníka.

Obrazovka

Všetko sa však zmenilo akonáhle sa na trh dostali miniatúrne a výkonné obvody doplnené malými dotykovými obrazovkami, vďaka ktorým sa smart hodinky nemuseli spoliehať na čoraz menej používané tlačidlá. S nástupom smartfónov sa tlačidla stali takmer minulosťou a hodinky, ktoré začínali byť “smart”, napredovali rovnakým smerom. Ľudia začali ovládať smart hodinky pohybmi prstov.

Je však dôležité spomenúť aj samotnú obrazovku ako takú. Nešlo už o obrazovky, ktoré sú dodnes používané na kalkulačkách.Tie boli zamenené rovnakými obrazovkami, aké sme mohli začať badať na smartfónoch, tie však môžu využívať rôzne technológie.

Druhy obrazoviek

1.   LCD (IPS)

Technológia, ktorá nám priniesla ploché televízory si postupne našla svoje miesto takmer všade a smart hodinky sa im nevyhli. LCD je dnes už veľmi lacným a spoľahlivým spôsobom, ako zobrazovať informácie na malej ale aj veľkej obrazovke.

Jadro takejto obrazovky tvorí vrstva zložená z tekutých kryštálov, cez ktoré sa vedie prúd. Daný spôsob zobrazovania prináša svoje výhody, ako napr. to, že sa nevypaľujú obrazy a poskytujú zároveň relatívne dobré pozorovacie uhly.

LCD technológia má však aj svoje obmedzenia, napr. slabá viditeľnosť vonku kvôli nízkemu jasu, nevýrazné čierne či menej sýte farby.

2.   TFT LCD

TFT je druh LCD displeja využívajúci prevažne LED technológiu pre podsvietenie, ako aj dodatočné tranzistory pre zlepšenie kvality obrazu. Výsledkom je zvýšenie kontrastu (teda väčší rozdiel medzi bielou a čiernou) či hýrivejšie farby.

Nakoľko však stále ide o LCD panel, aj naďalej tu je problém so slabou viditeľnosťou počas slnečných dní a trpí aj kontrast, ktorý jednoducho nie je porovnateľný s AMOLED displejmi.

3.   OLED

OLED využíva organické molekuly zodpovedné za tvorbu svetla, vďaka ktorým sú tieto displeje schopné poskytovať neporovnateľnú kvalitu s inými druhmi obrazoviek po takmer každej stránke. Vďaka OLED technológii sa dosahujú

  • hlboké čierne (technológia vie vypínať nevyužívané pixely, čím dosahuje zníženú spotrebu ako aj hlbokú čiernu)
  • sýte farby
  • vysoké rozlíšenie
  • to všetko s relatívne nízkou energetickou náročnosťou

Problémom používania organických molekúl v OLED (a AMOLED) obrazovkách je ich neodvratný koniec, ide o tzv. degradáciu elektroluminiscencie. To znamená, že s postupom času sa kvalita týchto obrazoviek znižuje. Prítomnosť fosforu ako aj iných prvkov v daných obrazovkách taktiež znamená, že OLED obrazovky sú náchylné na vypálenie. Ďalším problémom je vysoká obstarávacia cena.

OLED a AMOLED sú veľmi citlivé na vodu, ktorá väzby organických molekúl vo vnútri displeja narúša. Kvôli tomu sú každé kvalitne vyrábané OLED obrazovky chránené dodatočnými ochrannými vrstvami, čo pridáva na obstarávacej cene.

4.   AMOLED

AMOLED funguje takmer rovnako ako OLED s tým rozdielom, že AMOLED má ešte dodatočnú vrstvu tranzistorov, tie skvalitňujú zobrazovacie vlastnosti danej technológie. V praxi ide o sýtejšie farby, vyšší kontrast a jas, vyššiu obnovovacia frekvencia a lepšie pozorovacie uhly.

Nevýhody AMOLED obrazoviek sú rovnaké, ako v prípade OLED. Je tu ešte vyššia obstarávacia cena, stále tu je nízka životnosť v porovnaní s LCD, nízka ochrana voči vode ako aj náchylnosť na vypálenie obrazu. Rovnako ako v prípade OLED, ak chcete zobrazovať veci na svojej AMOLED hodinke na najvyššom jase počas slnečných dní, batéria bude výrazne viac zaťažená.

5.   Transflexné MIP

Okrem normálneho podsvietenia využívajú aj ambientné svetlo na podsvietenie a to počas slnečných dní. Vďaka tomu sú aj energeticky nenáročné. V porovnaní s OLED a AMOLED obrazovkami zvyknú mať nižšiu obstarávaciu cenu.

Ich nevýhodou je slabý kontrast ako aj problémy so zobrazovaním farieb.

Pripojenie

Sila smart hodiniek spočíva v ich spojení s digitálnym svetom. To môžu dosiahnuť použitím rôznych bezdrôtových technológií.

1.  Bluetooth

Štandardné bezdrôtové pripojenie na preposielanie dát medzi inými zariadeniami, ako napr. smartfónom, laptopom či bezdrôtovými slúchadlami.

Bluetooth je citlivé na rušenie spôsobené objektmi či inými zariadeniami, ktoré v danom momente využívajú rovnakú frekvenciu.

2.  Wi-Fi

Niektoré smart hodinky sú schopné komunikovať priamo s routrom za pomoci Wi-Fi signálu. Vďaka tomu sa takéto smart hodinky nemusia spoliehať na neustále spárovanie so smartfónom a môžu byť samostatným zariadením. Výhodou Wi-Fi je jeho silnejší a “rýchlejší” signál v porovnaní s Bluetooth. Wi-Fi si však vyberá svoju daň čo sa týka záťaže batérie.

3.  LTE (4G)

Vďaka eSIM sú smart hodinky schopné stať sa samostatným zariadením, ktoré bude komunikovať cez LTE veže a zariadenia rovnako, ako každý smartfón. Takto budú hodinky vedieť prijímať hovory, SMS ako aj používať internet v mobile bez potreby párovania sa so smartfónom.

4.  ANT+

Bezdrôtová technológia na krátke vzdialenosti používaná v smart hodinkách od Garmin. V mnohých prípadoch nahrádza Bluetooth, kde hlavnou výhodou ANT+ oproti Bluetooth je hlavne spoľahlivosť signálu. Vďaka tejto technológii sú smart hodinky schopné spoľahlivo komunikovať s inými zariadeniami, ako napr. bežeckými pásmi, stacionárnymi bicyklami a pod.

Funkcionalita

1. Počet krokov a nachodené kilometre

Akcelerometer zabudovaný do smart hodiniek neustále ráta počet krokov, ktoré nachodíte za deň. Tieto dáta sa ukladajú a pri spárovaní sa so smartfónom budú dáta odoslané príslušnej mobilnej aplikácii, pre jednoduchšie zobrazenie.

Daný počet krokov sa následne skombinuje s odhadovanou alebo kalibrovanou dĺžkou kroku, výsledkom čoho je výpočet prejdenej vzdialenosti. Na presnejšie sledovanie vzdialenosti, najmä počas aktivít, ako je beh alebo bicyklovanie, inteligentné hodinky používajú zabudované GPS.

2. Vyjdené poschodia

Smart hodinky môžu mať zabudovaný aj výškomer, ktorý bude zodpovedný za meranie vyjdených poschodí. Výškomer aktívne sleduje zmenu v nadmorskej výške a to využíva na výpočet vyjdených poschodí, niektoré hodinky môžu sledovať aj zmenu tlaku vzduchu, čo môže spôsobiť, že používanie výťahu skreslí konečné číslo.

3. Meranie tepu, frekvencií a zón tepu

Mnohé smart hodinky sú schopné neinvazívne merať rôzne fyziologické procesy odohrávajúce sa vo vašom tele, ako napr. tep či saturáciu krvi kyslíkom, môžu pritom využívať nasledujúce metódy, senzory a merače:

  • Fotopletyzmografia (PPG): využíva LED svetlo na monitorovanie zmien v krvi, zaznamenáva a meria pulz
  • Elektrokardiografia (EKG): meria elektrickú aktivitu srdca za pomoci senzorov citlivých na elektrické impulzy, rovnako môže merať pulz
  • Oximeter: meria saturáciu kyslíka krve využitím pulzovej oximetrie, využíva sa pritom senzor citlivý na dve vlnové dĺžky svetla, menovite ide o červené a infračervené vlnové dĺžky, pričom sú tieto svetlá rôzne pohlcované okysličenou a neokysličenou krvou
  • Teplomer:
    • pre meranie telesnej teploty sa využíva senzor schopný zaznamenávať teplotu v mieste vášho zápästia
    • pre meranie okolitej teploty sa využíva snímač okolitej teploty, ten zaznamenáva zmeny v elektrickom odpore kovu, ktorý sa mení v závislosti od okolitej teploty, tá je ale ovplyvňovaná viacerými faktormi, preto nejde o najpresnejší spôsob merania okolitej teploty
4. Kvalita spánku

Smart hodinky vedia zaznamenať proces zaspávania (napr. spomalenie pulzu, nehýbanie sa po určitú dobu), dĺžku spánku a dokážu tak vyhodnotiť kvalitu spánku.

Kvalita spánku závisí od nasledujúcich faktorov, meraných smart hodinkami:

  • Pohyby tela počas spánku – indikujú, že neviete zaspať alebo máte problém dostať sa do hlbokého spánku
  • Dĺžka hlbokého spánku – nehýbanie sa po dlhšiu dobu ako aj spomalený tep indikuje, že sa nachádzate v REM spánku, dĺžka tejto fázy spánku je dôležitým indikátorom kvalitného spánku
  • Meranie svetla v miestnosti – niektoré smart hodinky dokážu merať úroveň svetla v miestnosti, prílišné (a modré) svetlo má negatívny dopad na kvalitu vášho spánku
  • Meranie teploty v izbe – privysoká alebo prinízka teplota v izbe, ktorú môžu smart hodinky zaznamenať počas vášho spánku, má rovnako priamy dopad na kvalitu spánku
  • Manuálne zadávanie, kedy a koľko kávy ste vypili počas dňa – kofeín má polčas rozpadu 7 hodín, teda po 7 hodinách vyprchá len 50% kofeínu z vášho tela, čo má veľký dopad na kvalitu spánku – aj to dokážu smart hodinky použiť v konečnom vyhodnotení kvality vášho spánku

Smart hodinky vám vďaka týmto meraniam a vývodom dokážu poradiť, ako si kvalitu spánku zlepšiť.

GPS

GPS funkcionalita obsiahnutá v smart hodinkách môže spresniť rôzne geograficky relevantné merania (napr. počet prejdených kilometrov či krokov). Pomôže nájsť hodinky v prípade straty, nakoľko GPS funguje aj bez internetu.

Niektoré smart hodinky s GPS vedia automaticky upovedomiť záchranné zložky o mieste a kritickom stave nositeľa, čím vedia zachrániť život bez akéhokoľvek zásahu používateľa.

FAQ – Časté otázky

Môžem smart hodinky používať bez smartfónu?

Áno, smart hodinky môžu fungovať nezávislo, no mnoho funkcionalít bude chýbať. Odporúča sa ich spárovať so smartfónom aspoň raz. Smartfóny smart hodinky dopĺňajú a sú preto dôležitou súčasťou.

Fungujú smart hodinky na Androide ako aj na iOS?

Väčšina smart hodiniek bude kompatibilných so smartfónmi, ktoré využívajú Android ako aj iOS.

Ako si vyberiem tie najlepšie smart hodinky?

Máme pre vás návod, vďaka ktorému si s istotou vyberiete tie najlepšie smart hodinky pre vás.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 1 Priemerne: 5]