test fritézFritéza (tiež známa pod názvom fritovací hrniec), je kuchynský spotrebič určený na fritovanie (smaženie) potravín pri vysokej teplote. Do nádoby fritézy sa vyleje olej, ktorý sa vďaka vysokému príkonu nahreje na vysokú teplotu.

Košík, v ktorom sa nachádzajú potraviny pripravené na spracovanie, sa následne úplne ponorí do tohto horúceho oleja, kedy začína tepelné spracovanie.

Fritézy sa používajú tak v domácnosti, ako aj v profesionálnych reštauráciach a fast foodoch. Hranolky či vyprážané pokrmy a jedlá môžu tak byť pripravené aj vo vašej domácnosti, a to rýchlym a efektívnym spôsobom.

Na trhu sa taktiež nachádzajú fritézy väčších rozmerov, zameriavajúce sa na spracovanie väčších potravín. Výsledok fritovania je zlatistý a chrumkavý výsledok – vonkajšia vrstva sa dehydruje a zapečie, zatiaľ čo vnútro je tepelne spracované, no zostáva šťavnaté.

V našom teste fritéz môžete nájsť najlepších 7 fritéz, ktoré je momentálne možné kúpiť. V prípade, že stále premýšľate a neviete sa rozhodnúť, ktorá fritéza je tá najlepšia, práve náš test fritéz by vám mohol pomôcť pri výbere tej najlepšej fritézy.

 

Test – TOP5 najlepšie fritézy

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Tefal FR 495070
fritéza Tefal FR 495070
99€
2.Delimano Air Fryer Pro 3,5l
friteza Delimano Air Fryer Pro 3,5l
69€
3.Klarstein AeroVital Deluxe
friteza  Klarstein AeroVital Deluxe
109€
4.Tefal EY 701D15
friteza Tefal EY 701D15
129€
5.Tefal FF 230831
friteza Tefal FF 230831
39€

Ako si vybrať tú najlepšiu fritézu

Tak, ako každý iný spotrebič v domácnosti, aj fritézy sa líšia tak svojimi funkcionalitami, ako aj spôsobom toho, čo robia. Fritézy sa tak delia do rôznych druhov, ktoré vyhovujú rôznym potrebám spotrebiteľa.

1. Teplovzdušná fritéza

Spôsob fritovania potravín v tejto fritéze sa výrazne líši od ostatných, a tak aj samotný výsledok. Teplovzdušná fritéza využíva prúdenie horúceho vzduchu na tepelné spracovanie potraviny, spracuje ho tak rovnomerne z každej strany, výsledkom čoho je chrumkavý vonkajšok a šťavnaté vnútro. Výsledky tejto fritézy nemusia každému lahodiť tak, ako z fritézy využívajúcej horúci olej. Chuť je dostatočne rozdielna na to, aby sa človek rozhodol zameniť ju. Každopádne, teplovzdušné fritézy sú zdravšie než iné druhy – na spracovanie potravín využíva minimálne množstvo oleja (jedna lyžica). A tak po fritovaní, človek nemusí vyhadzovať kopu zbytkového oleja. Čistenie teplovzdušnej fritézy je teda jednoduchšie, než u iných druhoch.

Vo fritéze sa nachádza ventilátor, ktorý horúci vzduch zohriaty telieskami vo fritéze roznáša rovnomerne.

Pred kúpou berte na vedomie, že:

– Potraviny nie sú v skutočnosti upražené
– Tento druh technológie nevyhovuje všetkým druhom potravinám rovnako
– Drahšia

2. Štandardná fritéza

Takéto fritézy sa delia do niekoľkých podkategórií:

a) Fritéza so skrytou výhrevnou špirálou

– špirála je skrytá pod filtrovacou nádobou
– termostat kontroluje teplotu oleja
– obtiažnejšie umývanie
– zvyšky z jedla sa môžu pripáliť
– využiteľný plný objem

b) Fritéza s výhrevným telesom v oleji

– teleso je vyberateľné, umožňujúc modulárne čistenie fritézy
– pod telesom sa nachádza chladná zóna, zabraňujúca pripáleninám
– objem nádoby je z časti zabratý telesom
– energeticky účinná

c) Rotofritéza

– kôš rotuje počas fritovania
– výrazne nižšia spotreba oleja

Pred kúpou berte na vedomie, že:

– Využívajú oveľa viac oleja než u teplovzdušnej fritézy (u ktorých vystačí lyžica oleja, alebo dokonca žiaden), aby potraviny uložené v koši boli úplne ponorené
– Olej sa dokáže dostať hlbšie do potravín, čo vytvorí hrubšiu a chrumkavejšiu vonkajšiu vrstvu
– Jedlá sú šťavnatejšie než u teplovzdušných
– Zatiaľ čo teplovzdušné fritézy umožňujú rôzne iné spôsoby spracovania potravín (napr. grilovanie), štandardné elektrické fritézy sú výlučne pre fritovanie
Čistenie je diametrálne namáhavejšie než u teplovzdušnej fritézy, zbavovanie sa veľkého množstva oleja môže byť ďalším problémom

Aká fritéza je teda vhodná pre mňa?

Ak je pre vás prioritou chuť jedla než to, čo nasleduje po hodovaní, štandardné fritézy ponúkajú to, čo chcete. Hoci sú teplovzdušné fritézy schopné podobného opečenia, nemá to na skutočnú konzistenciu hlbokého fritovania.

Ak je pre vás prioritou skôr zdravie, teplovzdušná fritéza vyhráva. Potraviny fritované počas toho, ako sú namočené v oleji obsahujú vyšší obsah tuku než potraviny z fritézy, kde použijete len malé množstvo oleja (alebo vôbec). Avšak aj so štandardnou fritézou dokážete znížiť obsah tuku vo fritovanej potravine, stačí sa uistiť, že olej má správnu teplotu. Ak je olej príliš horúci, chrumkavá vrstva sa sformuje rýchlejšie a tak sa vnútro neupečie dostatočne, následkom čoho je ponechanie potravín vo fritéze na dlhší čas – to umožňuje oleju nasiaknuť sa do potraviny vo väčšom množstve.

Aký objem oleja je vhodné použiť?

Pred kúpou fritézy musí človek vedieť na aké účely a pre koho bude fritézu využívať. Plánujete ju využiť najmä na menšie občerstvenia ako sú hranolky či iné menšie pokrmy a jedlá alebo chcete nasýtiť seba, svoju rodinu, alebo kamarátov na párty? V tom poslednom prípade, malý objem oleja fritézy by znamenal oveľa dlhšie fritovanie kvôli väčšiemu množstvu potravín. Štvorčlennej rodine stačí 2,5 l objem.

Vyšší objem oleja sa rovná vyššiemu počtu porcií, zatiaľ čo olej nebudete musieť meniť tak často v prípade tých nízkoobjemových.

Iné parametre, ktoré by vás pri výbery fritézy mali zaujímať

Objem misy, možnosť umývania v umývačke riadu, vyberateľná nádoba, časovač, termostat, príkon, váha fritovacieho hrnca.

Umývanie fritézy

Niektoré druhy fritézy sú modulárne, a tak sa jednotlivé časti dajú odpojiť, umyť v umývačke riadu a následne spojiť naspäť. Iné sú vstavané, a tak je ich čistenie obtiažnejšie.

V prvom rade, je dôležité vymieňať olej a čistiť ju pravidelne, aby sa zabránilo nahromadeniu oleja. To nikdy nerobte počas toho, ako je fritéza pod prúdom.

– Odpojte ju a nechajte vychladnúť.
– Nechajte olej vypustiť. Nevylievajte.
– Kôš umyte v umývadle, použite čistiaci prostriedok na riad.
– Umyte veko a nádobu, ak je potrebné, umyte aj samotné výhrevné teleso.
– Napusťte fritézu horúcou vodou, toľko ako keby ste použili olej. Vodu ponechajte pôsobiť na polhodinu. Po polhodine vylejte polovičku vody, so zbytkovou vodou umyte spodok a boky, následne vylejte všetku. Pozor na vysoký objem oleja – v takomto prípade je lepšie zbaviť sa vody iným spôsobom.
– Vymeňte alebo vyčistite filter/filtre na veku.
– Ak ostal olej na niektorých miestach, vyskúšajte zmes sódy bikarbóny a teplej vody s ktorou následne umyjete tieto miesta.
– Hrniec poriadne opláchnite, zbavte sa všetkého prostriedku a nechajte vysušiť. Ak sa ponáhľate so sušením, použite papierovú utierku.

Využitie filtra fritovacích hrncov

Fritovanie produkuje výrazný pach, ten sa dokáže dostať do celej domácnosti, nakoľko sa olej naviaže na paru, ktorá stúpa hore. To má dopad tak na pach v domácnosti, ako aj na samotné steny, kde vznikajú mastné fľaky. Filtre zabraňujú úniku týchto pachov a následnému vzniknutiu týchto fľakov.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 28 Priemerne: 4.7]