test hriankovačovHriankovač je kuchynské zariadenie, ktoré si svoje miesto našlo v takmer každej kuchyni. S nástupom času sa vďaka svojej užitočnosti stali neoddeliteľnou súčasťou ranných chvíľ mnohých ľudí, ktorí si svoje vstávanie už jednoducho nevedia predstaviť bez chrumkavých a teplých hrianok.

Hriankovač funguje na báze ohrevu pečiva za pomoci ohrevných teliesok. Elektrickú energiu ktorú spotrebúva premieňa priamo na teplo. Vďaka veľmi horúcim telieskam sa tak pečivo vo vnútri hriankovača veľmi rapídne vysúša, vďaka čomu z neho vzniká chrumkavý a teplý výsledok. Na trhu sa však nachádza veľké množstvo hriankovačov, funkcionalita ktorých sa môže veľmi značne odlišovať.

Náš test hriankovačov vám predstavuje rebríček tých najlepších hriankovačov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP7 najlepšie hriankovače

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Tefal TT 640810
hriankovac Tefal TT 640810
93 %; 2 recenzie59€
2.ETA Storio 9166 90020
hriankovac ETA Storio 9166 90020
100 %; 2 recenzie39€
3.Philips HD 2516/90
hriankovac Philips HD 2516/90
100 %; 7 recenzií39€
4.Lauben Toaster T17BG
hriankovac Lauben Toaster T17BG
98 %; 16 recenzií29€
5.Philips HD 2581/00
hriankovac Philips HD 2581/00
91 %; 8 recenzií29€
6.Orava HR-125
hriankovac Orava HR-125
97 %; 6 recenzií29€
7.Sencor STS 2607BK
hriankovac Sencor STS 2607BK
93 %; 69 recenzií19€

Ako vybrať ten najlepší hriankovač?

Do úvahy by ste mali brať viacero rozličných faktorov:

1. Cena

Cena je pre mnohých ľudí faktor, ktorý by nechceli pri kúpe akéhokoľvek zariadenia zvažovať. Ak však nemáte vysoký rozpočet a ani vysoké nároky, na trhu nájdete veľmi slušné hriankovače, ktoré vám úplne postačia.

Výsledná cena hriankovača odráža vaše priority – chcete mať hrianky spracované rýchlejšie? Chcete ich viac naraz? Chcete si nastaviť ako veľmi opečené majú byť? Chcete senzor, ktorý vám hrianku perfektne opečie?

Poprípade požadujete aj menšie, no za to užitočné mechanické funkcie, ako je vycentrovanie malých hrianok, ohrev, či dokonca spracovanie croissantov a iných pečív?

TIP: Ak máte na raňajky málo času, zvažujte najmä hriankovače s vyšším výkonom, aby tak hrianky boli hotové rýchlejšie.

✅ V tabuľke nižšie sme zhrnuli informácie potrebné pre výber toho správneho hriankovača:
Kategória Detaily
Cena Závisí od funkcií:

 • rýchlosť opekania
 • kapacita
 • nastavenie stupňa opečenia
 • senzory
 • mechanické funkcie (vycentrovanie, ohrev, spracovanie croissantov)
Veľkosť a výkon
 • Veľká rodina – Vyberte hriankovač s vyššou kapacitou a výkonom
 • Nízky výkon a neštandardná veľkosť: Dlhšie príprava, nevhodné pre veľké rodiny
 • Vysoký výkon a neštandardná veľkosť: Ideálne pre veľké rodiny, vyššia cena
 • Vysoký výkon a štandardná veľkosť: Pre pár/malú rodinu, dostatočný výkon
Materiál a dizajn Estetika: Vyberte hriankovač, ktorý sa hodí do vášho interiéru

Kovové telo: Môže sa zohriať, možné riziko popálenín, izolačný plášť môže zvýšiť cenu

Plastové telo: Najlacnejšie, kratšia životnosť, biela farba môže časom zožltnúť

2. Veľkosť a výkon

Veľkosť hriankovača je asi tým najdôležitejším faktorom, ktorý by ste pri kúpe hriankovača mali zvážiť. Hriankovače pre tých, ktorí majú veľkú rodinu, ktorá obľubuje teplé hrianky pri večeri či počas vstávania, sú nákladnejšie než tie štandardné. Veľkosť hriankovača, ako aj jeho výkon (udávaný vo W – watt), bude ovplyvňovať to, ako dlho sa budú hrianky, poprípade iné pečivo, pripravovať.

 • Hriankovač s nízkym výkonom no neštandardnou veľkosťou
  • Hrianky sa z dôvodu nízkeho výkonu budú pripravovať dlhšie než obvykle – výkon hriankovača sa delí na počet hrianok, čo značne môže zvýšiť čas spracovania. Ak ste veľká rodina, a každý z vás vstáva v rovnaký čas, zvážte kúpu hriankovača nielen s vyššou kapacitou, no aj s vyšším výkonom
 • Hriankovač s vysokým výkonom a neštandardnou veľkosťou
  • Takýto hriankovač je tou najlepšou voľbou pre veľké rodiny, nakoľko príprava hrianok pre viac ľudí trvá nejaký čas. Cena je však prirodzene vyššia
 • Hriankovač s vysokým výkonom a štandardnou veľkosťou
  • Hriankovač vhodný pre pár/malú rodinu s dostatočne vysokým výkonom na včasné spracovanie hrianok/iného pečiva
 • Hriankovač s nízkym výkonom a štandardnou veľkosťou
  • Vhodné pre menšie rodiny
  • Najlacnejší variant

3. Materiál hriankovača a jeho dizajn

Ak ste esteticky cítiaci typ človeka, určite budete chcieť, aby hriankovač ladil s vašou kuchyňou. Je teda na vás, či siahnete po hriankovači ktorý bude/nebude farebne/materiálovo vyčnievať z vašej kuchynskej zostavy.

Materiál hriankovača je dôležitý najmä vtedy, ak máte v domácnosti malé deti. Kovové telo hriankovača sa môže počas používania výrazne nahriať, človek sa tak pri dotyku veľmi ľahko popáli. Niektoré kovové hriankovače však môžu obsahovať izolačný plášť, ktorý izoluje teplo generované vo vnútri, a tak sa vonkajšie metalické telo nijako nezohreje. Za túto vlastnosť sa však zvyšuje konečná cena hriankovača.

Plastové hriankovače sú najlacnejšie. Nevydrží však tak dlho ako kvalitný kovový, a v prípade, že je bielej farby, hriankovač môže časom zožltnúť.

Ďalšie užitočné funkcie

Automatické vysúvanie

 • Vďaka automatickému vysúvaniu sa po dokončení hrianka vysunie do najvyššej možnej polohy, odkiaľ si ju môžete vybrať prstami. Nehrozí tak popálenie sa o vnútorne steny hriankovača

Automatické vycentrovanie

 • S touto funkciou hriankovač vycentruje menšie kusy chleba/pečiva, výsledkom sú teda rovnomerne spracované hrianky

Regulátor opekania

 • Niekto ich má rád mierne upečené, niekto ich má rád, keď chytia zlatistú farbu. S touto funkciou si každý príde na svoje

Senzor vlhkosti pečiva

 • S týmto smart senzorom je hriankovač schopný perfektného spracovania pečiva vo vnútri, dokáže totižto merať jeho momentálny stav a na základe toho upravovať teplotu výhrevných teliesok na dosiahnutie precízneho výsledku

Režim rozmrazovania a zohrievania

 • Rozmrazovanie umožní rozmraziť pečivo bez toho, aby ho hriankovač upiekol – užitočná funkcia, najmä ak máte tendenciu zamrazovať pečivo
 • Režim zohrievania zaručí čerstvosť pečiva bez akéhokoľvek opečenia

Nádoba na omrvinky

 • Nakoľko sa pečivo mrví, postupom času sa omrvinky nahromadia do takej miery, že je hriankovač potrebné vyčistiť. Avšak s nádobou na omrvinky je toto čistenie raritou, nakoľko sa nádoba jednoducho vyberie, vysype, a vloží naspäť.

Odnímateľný nadstavec

 • Ak máte chuť nielen na hrianky, no aj na čerstvé rožky, croissanty či iné pečivá, hriankovač s odnímateľným nadstavcom vám váš parížsky sen o chrumkavom croissante umožní. Vďaka odstránenému nadstavcu si budete do hriankovača môcť vložiť rôzne iné pečivá, rôznej veľkosti a tvaru.

Často kladené otázky (FAQ)

Q: Ako by som mal/a vyčistiť môj hriankovač? Je potrebné ho pravidelne čistiť ak obsahuje zásobník na omrvinky?

A: Ak váš hriankovač neobsahuje žiaden zásobník, budete ho musieť čistiť častejšie. Prvým krokom pri čistení je odpojenie hriankovača a následne jeho otočenie dolu hlavou, vďaka čomu z neho vypadnú omrvinky aj menšie kusy pečiva. Druhým krokom je mechanické čistenie, a to za pomoci handričky.

Hriankovače so zásobníkom by sa taktiež mali čistiť, hoci nie tak často a tak dôkladne, ako je to v prípade hriankovačov bez zásobníka.

Q: Môžem pri čistení využívať chemický prostriedok?

A: Ak sa nejedná o nič agresívne, čo by mohlo poškodiť vnútro hriankovača, jemný chemický prostriedok by nemal nič pokaziť.

Q: Vysoký výkon, alebo veľkosť?

A: Ak sa kvôli rozpočtu rozhodujete medzi týmito dvoma faktormi, je to na vás. Avšak časový rozdiel medzi pečením naraz s nízkym výkonom, a radovým pečením, je minimálny. Na druhej strane ak chcete mať naraz väčšie množstvo hrianok, možno lepšou voľbou bude hriankovač väčších rozmerov. Koniec koncov, odporúčame si zvoliť na základe vašich priorít.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 6 Priemerne: 4.7]