test odsavacov parNepríjemné pachy a para pri príprave obeda, alebo večere môže nielen pokaziť chuť do jedla, ale aj dopomôcť k usadzovaniu mastných škvŕn a tvorbe plesní. Najlepšou prevenciou ako si udržať kuchyňu stále čistú a sviežu je digestor. Tento moderný kuchynský spotrebič primárne slúži na odsávanie pár, oxidu dusíka a ďalších plynov, ktoré sa počas varenia uvoľňujú do priestoru kuchyne, prípadne iných  miestností.

V závislosti od typu, odsávače pár fungujú na princípe buď jednoduchého odsatia pary, ktorú následne trubicou vyvedú von z domácnosti, alebo jej nasatia, dôkladného vyčistenia a vrátenia naspäť do priestoru. Ak sa teda chystáte vyberať spotrebiče do novej kuchyne, prípadne rekonštruovať tú starú, nechajte si priestor aj pre digestor, ktorý by v nej rozhodne nemal chýbať.

Náš test digestorov vám predstavuje rebríček tých najlepších digestorov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

Test – TOP7 najlepšie digestory

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Gorenje WHC 623E14 X
Digestor odsávač pár Gorenje WHC 623E14 X
89€
2.Klarstein Vinea 60 cm
digestor Klarstein Vinea 60 cm
129€
3.Electrolux LFP316S
digestor Electrolux LFP316S
119€
4.MORA OP640S
digestor MORA OP640S
79€
5.MORA OP630W
digestor MORA OP630W
69€
6.Faber 741 BASE W A60
digestor Faber 741 BASE W A60
59€
7.MORA OT651W
digestor MORA OT651W
79€

Ako si vybrať ten správny digestor?

Na trhu nájdete nespočetné množstvo digestorov, nie každý je však do vašej kuchyne ten správny. Podľa akých kritérií teda vybrať vhodný odsávač pár, ktorý dokonale splní všetky vaše očakávania?

  1. Umiestnenie

To, aký tvar a veľkosť bude mať váš budúci digestor závisí najmä od priestoru, ktorý máte k dispozícií. Pri výbere vhodného miesta sa snažte dodržať 2 základné pravidlá:

  • Digestor by mal byť vždy umiestnený 80 -100 cm nad varnou doskou
  • Šírka odsávacej plochy by mala byť minimálne identická, alebo väčšia ako varná doska
  1. Základný typ digestora

Podľa miesta  kam v kuchyni odsávač pár umiestnite, si premyslite aj konkrétny typ, ktorý by bol pre daný priestor najideálnejší.

Komínový, alebo rohový digestor
Hodí sa predovšetkým do veľkej kuchyne s dostatočným priestorom nad varnou doskou. Zvyčajne sa skladá z dlhého nerezového komína, ktorý je umiestnený medzi skrinkami a slúži na odvádzanie pary von. V prípade, že máte kuchynskú linku v tvare L, siahnite po veľmi podobnom, rohovom odsávači pár. Oba typy sú robustné a viditeľné, vzhľadom k čomu by mali dizajnovo ladiť aj so zvyškom kuchynských spotrebičov.

Ostrovný digestor
Ak plánujete mať v kuchyni samostatný ostrovček s varnou doskou, tento typ je ako stvorený pre vás. Vďaka jeho výkonu a umiestneniu na strope nielenže dôkladne vyčistí vzduch v celej kuchyni, ale stane sa aj jej dominantným kúskom. Na výber máte z klasických nerezových modelov až po moderné luxusné kombinácie hliníka a skla.

Vstavaný digestor
Ideálny do menších kuchýň pre nenáročných používateľov, keďže v porovnaní s predchádzajúcimi typmi disponuje menším výkonom. Čo sa týka veľkosti, je menší, vďaka čomu sa zmestí aj do skrinky nad varnú dosku. Takmer identické a taktiež veľmi praktické sú aj závesné digestory, či teleskopické digestory s možnosťou vysunutia ďalšej časti.

Zabudovaný digestor
Moderný, výkonný, energeticky nenáročný a vôbec neviditeľný, presne taký je odsávač pár zabudovaný priamo vo varnej doske s možnosťou jeho elektrického vysunutia. V porovnaní s predchádzajúcimi modelmi je novinkou za ktorú si však priplatíte.

  1. Spôsob odsávania

Z hľadiska spôsobu odsávania pary a plynov z kuchyne, máte na výber hneď z niekoľkých variant:                       

   

Digestory odťahové 

             

 

Digestory recirkulačné               

 

Digestory kombinované

 

Odsávanie

 

 

 

 

Odvádzajú nasatý vzduch prostredníctvom potrubia von z objektu

 

Majú zabudovaný recirkulačný systém, pomocou ktorého nasajú paru, vyčistia cez uhlíkový filter a vrátia späť do kuchyne

 

Poskytujú oba spôsoby odsávania z ktorých si môžete vybrať ten, ktorý bude pre vás v danej situácií najideálnejší

 

Výhody

 

 

Cenovo výhodnejšie, bez nutnosti kupovať nový  filter

 

Vhodné aj do malých kuchýň

Nemusíte mať komín na odsávanie

Nižšia spotreba

Možnosť výberu spôsobu odsávania na základe aktuálnej situácie.

 

Nevýhody

Hlučnosť a výkonnosť  závisí od množstva záhybov, Nevyhnutnosť mať špeciálny komín pre odsávanie.  

Časté čistenie a výmena filtrov – cenovo nákladnejšie

 

Vyššia obstarávacia cena

 

  1. Výkon

Optimálny výkon digestora sa odvíja predovšetkým od veľkosti kuchyne, prípadne ostatných miestností s ktorými je spojená. Všeobecne  platí, čím väčšia miestnosť, tým vyšší výkon.

Ideálny výkon vzhľadom na vaše podmienky si môžete vypočítať už v predstihu jednoduchým vzorcom:

(šírka kuchyne) x  (výška kuchyne) x (dĺžka kuchyne) x 10 ( kvalitný digestor by mal vymeniť vzduch min.10 krát za hodinu) = optimálny výkon digestora

  1. Spotreba

Väčší výkon odsávača pár sa môže na prvý pohľad zdať ako výhoda, no opak je pravdou. So stúpajúcim výkonom narastá aj spotreba elektrickej energie. Ak teda chcete ušetriť, odporúčame vyberať zariadenia s výkonom adekvátnym vašim potrebám. Orientačnú spotrebu elektrickej energie či už celého digestora, alebo jeho jednotlivých častí od osvetlenia, filtrovania až po dynamiku tekutín  nájdete na energetickom štítku, ktorý je súčasťou každého modelu. Podobne, ako pri väčšine spotrebičov, aj v prípade odsávačov pár najúspornejšie zariadenia sú označené písmenom A, prípadne A+.

  1. Hlučnosť

Pri výbere digestora nezabúdajte ani na jeho hlučnosť, ktorá sa udáva v decibeloch. V súčasnosti sú na trhu modely dosahujúce hodnoty 25 až 70 dB. V prípade teda, že uprednostňujete ticho, alebo máte kuchyňu spojenú s obývačkou odporúčame digestor s max. 50dB, samozrejme, čím menej, tým lepšie.

  1. Funkcie

Digestory nefungujú len na princípe vypnutia a zapnutia, ale majú množstvo ďalších, užitočných funkcií, ktoré nielen prispievajú k lepšiemu komfortu, ale i šetria financie.

Automatické odsávanie (AdaptTech) – niektoré modely disponujú zabudovaným senzorom, ktorý dokáže identifikovať stupeň znečistenia vzduchu v jednotlivých fázach varenia a na základe toho prispôsobiť rýchlosť ventilácie.

Indikátor znečistenia filtrov – je veľmi dôležitý predovšetkým u modelov s recirkulačným spôsobom odsávania, kde vás svetelná LED dióda včas upozorní o znečistení, či opotrebovaní filtra.

PAS systém- inovatívny systém, ktorý zabezpečuje rovnomerné rozloženie odsávaných pár po celom obvode digestora, vďaka čomu je odsávanie efektívnejšie, chod/ prevádzka digestora tichší a spotreba energie nižšia.

Dobehový systém – umožňuje vám jedným tlačidlom nastaviť čas, aký bude digestor po vypnutí ešte v prevádzke.

LED osvetlenie –  pri varení oceníte aj osvetlenie, vrátane klasických bodových svetiel, moderné digestory disponujú aj energeticky úspornejšou LED technológiou.

Ovládanie pohybom prsta – praktická funkcia, predovšetkým, ak máte špinavé ruky a nechcete si zašpiniť aj tlačidlá na digestore. Jednoduchým pohybom prsta môžete regulovať a meniť intenzitu odsávania.

Čo by ste mali pred samotným používaním odsávača pár ešte vedieť?

Ako sa o digestor správne starať?

Vrátane vonkajšej údržby digestora, utieraniu mastných fľakov a usadením, netreba zanedbať ani starostlivosť o vnútornú časť digestora, predovšetkým na čistenie filtrov. Kým kovové filtre sa odporúča umývať ručne čistou vodou,  tukové filtre sú vyrobené z pevného oceľového materiálu, vďaka čomu ich môžete dať umyť aj do umývačky riadu. Uhlíkové filtre je taktiež možné vložiť do umývačky, avšak netreba zabúdať na ich obmedzenú životnosť a potrebnú pravidelnú výmenu.

Čo ovplyvňuje výkon digestora?

Šírka potrubia – mala by byť minimálna taká, ako je priemer výstupu z digestora. Príliš úzke potrubie podstatne znižuje výkon a zvyšuje hlučnosť digestora.

Odťahové potrubie – množstvo záhybov taktiež znižuje výkon digestora, ak vám to podmienky dovoľujú, snažte sa viesť odťahové potrubie priamo a čo najkratšie.

Ako chrániť potrubie pred vodou ?

Veľmi dobrou pomôckou najmä v nepriaznivom počasí, prípadne zimných mesiacoch je spätná klapka, ktorá sa otvára smerom z digestora von, vďaka čomu sa vám do potrubia nedostane voda.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 6 Priemerne: 4.7]