Test TOP 12 najlepších autosedačiek za rok 2020! (Ako vybrať? +TIPY)

testy autosedačiekBezpečnosť na prvom mieste. Toto heslo by malo platiť vždy a všade, obzvlášť, ak hovoríme o cestovaní s dieťaťom. Zabezpečiť ochranu dieťaťa v aute je hlavnou úlohou nie len vodiča, ale hlavne kvalitnej autosedačky. Z názvu je už zrejmé, že hovoríme o zariadení, ktoré slúži na bezpečný transport dieťaťa do škôlky, ku starým rodičom, či kdekoľvek inde.

Autosedačka je zariadenie pozostávajúce z hlavnej časti, pevnej konštrukcie, ktorá sa bezpečne pripevní na sedačku automobilu. Pohodlnosť dieťaťu zabezpečí jej mäkký poťah s nastavením opierky hlavy a vhodnej polohy.Preto si určite prezrite prehľad autosedačiek v našom teste autosedačiek.

Veľmi dôležité sú aj bezpečnostné pásy, vďaka ktorým bude vaše dieťa dokonale zafixované počas celej jazdy. Nemusíte sa tak báť, že pri prudšom zastavení, alebo inej nepredvídanej udalosti sa uvoľní zo sedačky a poraní. Kvalitná autosedačka je tá najlepšia ochrana vášho dieťaťa počas jazdy autom.

V našom teste autosedačiek nájdete prehľad tých najlepších autosedačiek na trhu.

Test autosedačiek je spracovaný do prehľadnej tabuľky. Veríme, že vám pomôže pri výbere a rozhodovaní ohľadom kúpy tej správnej autosedačky.

 

Test autosedačiek 0-13 kg

 

Test autosedačiek 9-18 kg

 

Test autosedačiek 15-36 kg

 

Ako správne vybrať tú najlepšiu autosedačku?

Pri výbere autosedačky pre vaše dieťa myslite najmä na:

  1. Bezpečnostnú normu ECEV súčasnosti nájdete na trhu množstvo autosedačiek od tých najznámejších značiek, až po tie menej známe. Nie všetky však spĺňajú bezpečnostnú normu. Sú dovozené zo zahraničia bez toho, aby prešli akýmkoľvek bezpečnostným testom. Pri ich kúpe teda podstupujete veľké riziko, že vaše dieťa počas jazdy dostatočne zafixujú a ochránia. V prvom rade teda dbajte na to, aby daná autosedačka prešla bezpečnostnými testami a spĺňala túto normu.
  1. Typ automobiluVeľmi dôležitým kritériom z hľadiska bezpečnosti je aj značka vášho automobilu. Nie všetky autosedačky sú vhodné pre každý typ auta. V prípade, že  vlastníte viac áut mali by ste sa poobzerať po autosedačkách s označením ,,Universal,,. Tieto sedia na akýkoľvek typ automobilu. Ušetríte tak peniaze za kúpu druhej autosedačky do automobilu inej značky. Nezabudnite však, že dieťa rastie a vyvíja sa.  Nie je teda vhodná pre všetky vekové kategórie  dieťaťa. Tieto informácie nájdete v príbalovom letáku, alebo priamo na stránke výrobcu.
  1. Pripevnenie autosedačkyPodobne ako v predchádzajúcom bode ani pri spôsobe prichytenia sedačky na sedadlá vášho automobilu netreba zabúdať na kompatibilitu. Opäť nie každá sedačka disponuje prichytením, ktoré je vhodné do akéhokoľvek auta. Môže sa stať, že sa vám bude počas jazdy hýbať, či dokonca sa bude dať prichytiť iba bezpečnostnými pásmi. Je teda vhodné hľadať sedačky   s možnosťou stabilného prichytenia o sedadlo. Najnovšie typy sedačiek majú systém Isofix, vďaka ktorému pevne pripevníte konštrukciu autosedačky priamo k sedadlu. Tento systém je však kompatibilný len s automobilmi, ktoré majú špecifické označenie pre modely Isofix.
  1. Vnútorný komfort dieťaťaMožnosť nastavenia polohy, opierky hlavy, mäkkosť poťahu, to všetko vplýva na spokojnosť dieťaťa pri cestovaní. Autosedačka by nemala byť pre dieťa akási klietka, kde musí bez pohnutia sedieť. Mala by dieťaťu poskytnúť nie len dostatočnú bezpečnosť, ale aj pohodlie. Vhodné je teda, aby ste ju spolu s dieťaťom pred kúpou vyskúšali a zvážili aj tie najmenšie drobnosti. Napríklad možnosť vybrať poťah v prípade zašpinenia, opierky rúk, priestor pre nohy, či hĺbka autosedačky, aby v nej dieťa neprepadalo.
  1. Váha dieťaťaVáha vášho drobca patrí medzi jedno z najzákladnejších kritérií. Nemali by ste teda voziť škôlkara v sedačke, ktorú ste kúpili pred narodením. Nie len, že tam dieťa bude stiesnené, ale aj ohrozíte jeho bezpečnosť.

Podľa váhy dieťaťa sa rozdeľujú sedačky do niekoľkých kategórií:

ECE 0- vhodná pre deti od narodenia až po 1 kilogram.
Špecifikom tejto sedačky je jej upevnenie proti smere jazdy a polo ležatá poloha dieťaťa. V prípade, že dieťa prevážate na prednom sedadle, nezabudnite vypnúť airbag, ktorý môže dieťaťu v prípade nehody vážne ublížiť.

ECE 0+ – od narodenia do 13 kilogramov.
Vhodná najmä pre deti do 18 mesiacov, ktoré sú vyvinutejšie a väčšie. Taktiež je uložená v proti smere jazdy.

ECE I –  od 9 do 18 kilogramov.
Autosedačka pre dieťa približne do 4 rokov. Typická je najmä bezpečnostnými pásmi a vyvýšenou plochou na sedenie- umožňuje dieťaťu výhľad. V porovnaní s predchádzajúcimi je umiestnená v smere jazdy.

ECE II – od 15 do 25 kilogramov.
Ideálna pre deti do 7 rokov s väčším priestorom na sedenie, nastaviteľnou polohou a nechýbajú ani bezpečnostné pásy.

ECE III – od 22- 36 kilogramov
Do tejto kategórie patria nie len klasické autosedačky, ale aj podsedáky. Treba však dať pozor na pevné upevnenie bezpečnostných pásov.

Leave a Reply

Leave the field below empty!