test powerbaniek externych nabijaciekS rozvojom moderných technológií, smartfónov, notebookov, či tabletov vzrastá aj dopyt po zariadeniach, ktoré sú rýchlym zdrojom elektrickej energie. Jedným z nich je externá nabíjačka tzv. powerbanka, ktorej primárnou funkciou je poskytnúť dostatok energie pre plynulý chod vášho telefónu, alebo notebooku. Funguje na princípe zabudovaného jedného, alebo hneď viacerých Lithium-ion článkov, ktoré obsahujú podobne ako klasické nabíjačky určité množstvo energie.

Prostredníctvom nej si následne môžete za krátky čas dobiť mobilný telefón bez nutnosti elektrickej zásuvky. Vrátane vysokej efektivity určite oceníte jej malé rozmery, vďaka ktorým sa zmestí  do kabelky, príručnej tašky, alebo ruksaku. Môžete si ju teda zobrať a využiť prakticky kdekoľvek. V prípade, že sa vám externá nabíjačka vybije, stačí ju iba opätovne nabiť či už prostredníctvom príslušnej nabíjačky, USB adaptéru, alebo solárneho panelu. Ak teda často cestujete, chodíte do hôr, jednoducho na miesta kde nie je prístup k elektrickej energie, powerbanku  jednoznačne využijete. Veď koniec koncov, nie je nič horšie ako pohľad na rýchlo vybíjajúci sa telefón, ktorý súrne potrebujete.

Náš test powerbank vám predstavuje rebríček tých najlepších powerbank, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

Test – TOP7 najlepšie powerbanky (externé nabíjačky)

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.LAMAX Journey 26800mAh
powerbanka LAMAX Journey 26800mAh
97 %; 3 recenzie59€
2.Swissten Black Core Slim Power Bank 30000 mAh
powerbanka Swissten Black Core Slim Power Bank 30000 mAh
86 %; 10 recenzií49€
3.Xiaomi Redmi 18W Fast Charge 20000 mAh black
powerbanka Xiaomi Redmi 18W Fast Charge 20000 mAh black
99 %; 22 recenzií29€
4.Xiaomi Mi Wireless Essential 10000 mAh Black
powerbanka Xiaomi Mi Wireless Essential 10000 mAh Black
93 %; 3 recenzie29€
5.Xiaomi Redmi 10000 mAh Black
powerbanka Xiaomi Redmi 10000 mAh Black
95 %; 2 recenzie29€
6.Swissten WORX 10000 mAh
powerbanka Swissten WORX 10000 mAh
100 %; 2 recenzie16€
7.Xiaomi Mi 18W Fast Charge 3 10000 mAh Black
powerbanka Xiaomi Mi 18W Fast Charge 3 10000 mAh Black
97 %; 15 recenzií14€

Ako si vybrať tú správnu powerbanku?

Podľa čoho si teda vybrať tú najlepšiu powerbanku ? Na aké parametre by ste rozhodne nemali zabudnúť?

  1. Kapacita powerbanky

Patrí k rozhodujúcim kritériám pri kúpe novej powerbanky. Obyčajne ju nájdete pod skratkou mAh – mili ampér hodina. Od kapacity externej nabíjačky sa odvíja nielen jej veľkosť, ale predovšetkým maximálny počet nabití vášho zariadenia. To, koľko krát dokáže powerbanka dobiť váš mobilný telefón, alebo notebook,  závisí aj od kapacity batérie uvedených zariadení.  Pred kúpou si teda dôkladne zvážte, aké zariadenie, ako často budete prostredníctvom nej nabíjať a zistite si kapacitu jeho batérie. Nezabúdajte, že kapacita powerbanky musí byť vždy vyššia, ako kapacita zariadenia určeného na nabíjanie.

Pri výbere externej nabíjačky s dostatočnou kapacitou vám môže pomôcť aj nasledujúca orientačná  tabuľka.

Kapacita batérie  Využitie Typ zariadenia pre ktoré je určená
do 2000 mAh ,,prvá pomoc,,  na  jednorázové dobitie Mobilné telefóny
2000- 6000 mAh ideálna na cestovanie Mobilné telefóny, tablety
6500- 10 000 mAh vhodná na viacnásobné nabitia Mobilné telefóny, tablety, čítačky, GPS
10 000- 15000 mAh umožňuje viacero opakovaných dobití Mobilné telefóny, tablety, čítačky, mininotebooky
15 000 mAh a viac množstvo opakovaných dobití Notebooky a všetky spomínané zariadenia

Či už si vyberiete powerbanku malej kapacity, ktorá je menšia a ľahšia, alebo externú nabíjačku väčších roznerov s väčšou kapacitou pamätajte, že kapacita uvedená na obale je takmer vždy o 20 % menšia ako v skutočnosti.

  1. Rýchlosť nabíjania

Powerbanky podobne ako ostatné elektrické zariadenia potrebujú pre svoju činnosť dostatočné množstvo elektrickej energie. Po jej minutí sa tak musia opätovne dobiť, čo môže pri niektorých typoch trvať aj zopár hodín. Ako budúceho používateľa/ku  externej nabíjačky na mobil by vás teda mala zaujímať vrátane rýchlosti nabitia vášho telefónu aj rýchlosť dobitia samotnej powerbanky.

2.1 Rýchlosť nabitia vášho zariadenia z powerbanky

Na trhu sa môžete stretnúť s rôznymi modelmi externých nabíjačiek. Kým jednej môže trvať nabitie telefónu pokojne aj štyri hodiny, druhá to zvládne do hodinky. Všetko závisí od hodnoty výstupného prúdu, ktorá sa môže pohybovať v rozmedzí od 0,5 A až po 2,4A. Vo všeobecnosti ale platí, čím vyššia hodnota výstupového prúdu, tým lepšie. Odporúčame teda siahnuť po externej nabíjačke s hodnotou výstupového prúdu minimálne 1 A, ktorá nabije mobilný telefón za 2 – 4 hodiny. Ak však plánujete powerbanku využívať aktívne, nebojte sa zainvestovať do rýchlejšieho modelu s 2, 1, alebo 2,4 A, ktorý nabije vaše zariadenie za 60- 90 minút.

2.2 Rýchlosť dobitia powerbanky

Odvíja sa tak od jej kapacity, ako i typu vstupného portu a ďalších vlastností. S najdlhším nabíjaním počítajte u externých nabíjačiek s kapacitou 10 000 -20 000 mAh, v prípade ktorých sa čas nabitia zo siete pohybuje okolo 180 až 540 minút. Dokonca pri nabíjaní z počítača jedno dobitie powerbanky môže trvať až 3 210 minút.  Najrýchlejším nabíjaním zo siete, už od 60 minút sa môžu naopak pochváliť externé nabíjačky s kapacitou 5000  mAh.

  1. Batéria

V súčasnosti sú na trhu powerbanky s dvoma typmi batérií: Li-lon a Li-Pol. Cenovo dostupnejšie sú jednoznačne Li-lon – lythiumiontové batérie pri ktorých by ste sa mali vyvarovať úplnému vybitiu a  vysokým teplotám. Tieto aspekty môžu skrátiť životnosť batérie a taktiež znížiť jej kapacitu. Drahšie, avšak podstatne kvalitnejšie sú Lithium polymerové batérie označované ako Li-Pol. Vďaka unikátnemu gélovému elektrolytu sú ľahšie, menšie a nepodliehajú samo vybíjaniu.

  1. Spracovanie

Vrátane technických parametrov nezabúdajte ani na vonkajšie prevedenie externej nabíjačky. To by sa malo odvíjať od jej ďalšieho využitia. Ak si ju teda chystáte brávať pravidelne na hory, dbajte nato, aby mala odolný gumený obal a  označenie  IP 67, alebo IP 68. Modely s týmto označením poskytujú úplnú ochranu proti prachu a vode. Počas cestovania, alebo na chate vám však postačí aj lacnejšia plastová powerbanka – IP 54, IP 56, či IP 65.

  1. Príslušenstvo a funkcie

Rozhodujúcim faktorom pri výbere tej správnej externej nabíjačky na mobil môžu byť aj jej funkcie.

Jednou z nich sú. LED diódy, ktoré vás oboznámia o aktuálnom stave batérie a upozornia na nevyhnutnosť dobitia.

Netreba však zabudnúť ani na počet a typ vstupov a výstupov powerbanky, ktoré musia byť kompatibilné s vašim zariadením. Obzvlášť v prípade, ak plánujete dobíjať notebook vyžadujúci špecifický výstupný konektor. Taktiež si premyslite, koľko zariadení budete naraz dobíjať, väčšina externých nabíjačiek disponuje dvoma USB výstupmi, sú však aj drahšie modely s viac ako 3 výstupmi.

Veľmi praktické sú powerbanky so zabudovaným káblom na nabíjanie, ktorý viac nebudete musieť nosiť zo sebou.

Novinkou na trhu sú tzv. solárne nabíjačky s priamo vstavaným, alebo externým solárnym panelom. Od klasických externých nabíjačiek ich diferencuje spôsob dobíjania prostredníctvom slnečnej energie.

Pri výbere správnej powerbanky by ste ešte mali vedieť:

Ako vypočítať potrebnú kapacitu powerbanky?

Uistiť sa, či model ktorý ste ste si vybrali disponuje dostatočnou kapacitou potrebnou na nabitie vášho mobilného telefónu môžete úplne jednoducho pomocou nasledovného vzorca:

A = B x C x 1,2 x 5 / 3,7

B – kapacita batérie zariadenia, ktoré chcete nabíjať (mobilný telefón, tablet, notebook)

C – požadovaný počet nabití (koľko krát chcete nabiť vaše zariadenie na jedno nabitie powerbanky)

A (výsledok) – minimálna kapacita vašej budúcej powerbanky

Akým chybám sa pri používaní externej nabíjačky na mobil vyhnúť ?

  • Snažte sa ju nevystavovať priamemu slnečnému žiareniu a extrémne vysokým teplotám nad 26 °C na ktoré sú lithiové batérie vo vnútri veľmi citlivé.
  • Nenechávajte externú nabíjačku dlhodobo nečinnú a vybitú, vždy ju dobite minimálne na 50 %.
  • Vyhýbajte sa úplnému vybitiu powerbanky, ktoré skracuje životnosť batérie. Dobíjajte ju často a pravidelne.
  • Používajte originálne nabíjacie káble a počas nabíjania vášho zariadenia s ním nepracujte.
Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 7 Priemerne: 4.7]