Test najlepších čítačiek kníh 2017

test čítačiek kníhČítačka elektronických kníh je digitálne zariadenie so zvyčajne 6 palcovým, čiernobielym displejom, ktoré slúži na čítanie elektronických kníh. Zariadenie funguje úplne jednoducho. Kúpite si elektronickú knihu v ktoromkoľvek on-line kníhkupectve, alebo inom špecializovanom obchode. Po zaplatení, zvyčajne cez sms, alebo platobnou kartou si môžete knihu ihneď stiahnuť, alebo poslať na email.

Takto si môžete vytvoriť veľkú knižnicu, ktorá vám nezaberie v domácnosti žiadne miesto a môžete ju zobrať prakticky kdekoľvek.
Výhodou je nie len jej nízka váha, ale aj výdrž batérie a výborná cena. Knihu od vášho obľúbeného autora tak kúpite v elektronickej podobe o pár eur lacnejšie ako v tlačenej podobe.

Na trhu nájdete veľké množstvo rôznych tipov čítačiek, od tých najlacnejších so základnými parametrami, až po tie kvalitnejšie s viacerými funkciami. Pre lepšiu orientáciu vám v našom teste čítačiek kníh ponúkame niekoľko bodov, na ktoré by ste pri kúpe tohto šikovného zariadenia mali myslieť.

Pre mnohých z vás sú knihy dnes neoddeliteľnou súčasťou života. Príbehy či krátka poézia sa stávajú akýmsi pohladením pre dušu, inšpiráciou a neopísateľným umeleckým zážitkom. V súčasnosti si však už môžete svoju obľúbenú knihu prečítať v elektronickej podobe vďaka čítačke kníh. Preto neprehliadnite náš test čítačiek kníh, kde sa dozviete viac.

Test čítačiek kníh je spracovaný do prehľadného rebríčka. Veríme, že vám pomôže pri výbere a rozhodovaní ohľadom kúpy čítačky.

 

Test – TOP7 najlepšie čítačky kníh

Ako správne vybrať najlepšiu a vyhovujúcu čítačku kníh?

  1. Formát elektronických kníh a typ čítačky – jednou z najdôležitejších vecí je formát, v ktorom si knižku stiahnete. Nie každá čítačka podporuje všetky formáty. Ak teda budete nakupovať knihy prevažne v slovenských, českých kníhkupectvách, siahnite po čítačke, ktorá podporuje formát EPUB.  Tieto knihy bez problémov otvoríte v čítačke značky PocketBook. Niektorí z vás však sťahujú prevažne zahraničné knihy vo formáte MOBI, čo je ideálny formát pre Amazon Kindle čítačky.
  2. Rozlíšenie a osvetlenie displeja – pri výbere vhodnej čítačky nezabudnite ani na displej. Vďaka displeju s elektronickým inkustom ( E-Ink) nadobudnete pocit, akoby ste knihu čítali v tlačenej verzii. Ideálna je čítačka nie len so spomínaným inkustom, ale aj s možnosťou nastaviť primerané osvetlenie displeja. Nemusíte sa potom báť slabého osvetlenia vo vlaku či v električke. Čítať môžete prakticky kdekoľvek, vo dne aj v noci.
  3. Veľkosť displeja – čo sa týka veľkosti displeja u čítačiek kníh, najčastejšie používanou veľkosťou sú 6-palcové čítačky. Avšak ak neplánujete čítačku kníh používať veľmi často mala by vám vystačiť aj čítačka s 5-palcovou uhlopriečkou.
  4. Pamäť  a výdrž batérie – Väčšina čítačiek má vnútornú pamäť, okolo 4GB, čo pre bežných užívateľov úplne stačí. Ak však patríte medzi ozajstných knihomoľov siahnite po čítačke s možnosťou vloženia pamäťovej karty. Takto budete mať niekoľko tisíc kníh stále pri sebe a ostane vám miesto aj pre ďalšie, nové tituly. Čo sa týka batérie, čítačky, ktoré majú inkustový displej vydržia podstatne dlhšie v porovnaní s tými, ktoré majú LCD displej.
  5. Špecifické funkcie – pri kúpe čítačky by ste si mali zvážiť aj jej funkciu. Tí, čo plánujete aktívne sťahovať novinky z internetu, čítať knihy a pritom počúvať hudbu, investujte do čítačky s Wifi a mp3 prehrávačom, prípadne inými aplikáciami. Ak však uprednostňujete iba čítanie kníh, dbajte predovšetkým na kvalitu displeja a výdrž batérie.

Aký je rozdiel medzi čítačkou kníh a tabletom?

Na prvý pohľad sa zdá, že čítačka kníh má na trhu konkurenciu v podobe podobného zariadenia – tabletu. Nie je to však celkom pravda, tieto dva výdobytky modernej techniky sa značne odlišujú.

Tablety disponujú moderným LCD displejom, ktorý pri čítaní na slnku nie je tou najlepšou voľbou. Ostré slnečné lúče a lesk displeja výrazne znižujú viditeľnosť textu. Prostredníctvom čítačky môžete čítať pokojne aj na slnku, E-Ink displej s nastaviteľným osvetlením sa vám dokonale prispôsobí.

Odlišná je aj výdrž batérie. Kým batéria na tablete vydrží maximálne niekoľko hodín, čítačka vám vydrží bez nabíjania aj niekoľko týždňov. Čo sa týka aplikácií, tablet ich ponúka nespočetné množstvo. Od pozerania filmov, auto navigácie až po fotoaparát či možnosť vloženia sim karty.

V porovnaní s čítačkou kníh mu však chýba možnosť prevodu textu do zvukového záznamu. Čítačka je teda vhodná najmä pre tých, ktorí milujú čítanie a nechcú byť pri ňom ničím rozptyľovaní. Tablet naopak poteší milovníkov vyhľadávania najnovších aplikácií a surfovania na webe. Cena oboch zariadení závisí od značky, pamäti, displeja a iných parametrov.

Čítačka elektronických kníh sa stane vašim verným priateľom na dovolenke, vo vlaku, alebo len tak doma na gauči.

Test najlepších čítačiek kníh 2017
4.9 (98.43%) 51 recenzií

Leave a Reply