test kompaktnych digitalnych fotoaparatovV živote každého sa už určite odohrali momenty, alebo situácie, ktoré si jednoducho zaslúžia fotku. Kvalitných fotoaparátov nájdete na trhu nespočetné množstvo od zrkadloviek, až po malé kompaktné fotoaparáty do vrecka. Vzhľadom na svoju malú veľkosť a nízku hmotnosť sú ideálnym pomocníkom všade tam, kde nosenie veľkej zrkadlovky nepripadá do úvahy.

Kompaktný fotoaparát (inak povedané digitálny fotoaparát) sa skladá zo zabudovaného objektívu cez ktorý prechádza svetlo až k snímaciemu čipu. Práve to umožňuje, že všetko čo sa odohráva pred objektívom môžeme vidieť aj na LCD displeji. Netreba zabúdať ani na zabudovaný blesk a tlačidlá s množstvom funkcií.

Najnovšie kompaktné fotoaparáty disponujú automatickými funkciami, ktoré sa pri stlačení tlačidla zosynchronizujú a vytvoria pekný, ostrý záber. Vrátane jednoduchého ovládania a menších rozmerov, hlavným benefitom kompaktného fotoaparátu stále ostáva jeho pomerne nízka cena. Je teda tou najlepšou voľbou pre všetkých, ktorí hľadajú lacný fotoaparát vhodný na príležitostné fotenie. Viac sa dozviete v našom teste digitálnych fotoaparátov.

Náš test kompaktných fotoaparátov vám predstavuje rebríček tých najlepších kompaktných fotoaparátov. Premýšľate ktorý model kompaktného fotoaparátu by vyhovel vašim požiadavkám? Skúste sa inšpirovať našim testom tých najlepších a najobľúbenejších kompaktných fotoaparátov.

 

Test – TOP5 najlepšie kompaktné (digitálne) fotoaparáty

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Sony Cyber-Shot DSC-WX350
kompaktný digitálny fotoaparát Sony Cyber-Shot DSC-WX350
180€
2.Nikon Coolpix W100
kompaktný digitálny fotoaparát Nikon Coolpix W100
129€
3.Canon IXUS 185
kompaktný digitálny fotoaparát Canon IXUS 185
99€
4.Sony Cyber-Shot DSC-W800
kompaktný digitálny fotoaparát Sony Cyber-Shot DSC-W800
80€
5.Kodak Friendly Zoom FZ43
kompaktný digitálny fotoaparát Kodak Friendly Zoom FZ43
79€

Ako vybrať ten najlepší kompaktný fotoaparát?

V súčasnosti máte možnosť nájsť na trhu veľké množstvo kompaktných fotoaparátov, vybrať si teda ten správny nie je vôbec jednoduché. Prinášame vám niekoľko dôležitých parametrov na ktoré by ste pri kúpe nového kompaktu mali myslieť :

  1. Účel použitia – pred tým ako sa rozhodnete navštíviť predajňu, alebo internetový obchod si premyslite v akých situáciách plánujete fotoaparát používať. Na fotografie z rodinných osláv, akcií, alebo z výletu sú ideálne fotoaparáty, ktoré disponujú automatickými režimami. V praxi to znamená, že automaticky vyretušujú fotografiu, upravia jas či odtieň fotografie. Ak však plánujete fotiť prírodné úkazy, alebo predmety, ktoré si vyžadujú dôkladné priblíženie, zamerajte sa na kategóriu ultrazoomov s možnosťou extrémneho priblíženia. Vodotesné fotoaparáty sú zas najlepším riešením pre tých, ktorí plánujú fotografovať pod morskou hladinou, prípadne v nepriaznivých poveternostných podmienkach. Poslednú kategóriu tvoria profesionálne fotoaparáty, ktoré sa pýšia nielen najkvalitnejšími fotografiami, ale aj najvyššou cenou. Sú teda vhodné tak pre profesionálov, ako aj vášnivých fotografov, ktorí si potrpia na kvalitu.
  2. Digitálny čip – či už sa rozhodnete pre vodotesný fotoaparát, alebo s automatickým režimom, nezabudnite si všimnúť veľkosť senzoru, resp. digitálneho čipu. Tu jasne platí, čím väčší digitálny čip, tým kvalitnejšia snímka. Ak teda chcete pekné snímky s minimálnym obrazovým šumom v pozadí, siahnite po fotoaparáte s minimálne 1/2,3“, alebo ešte väčšou 1/1,7“ uhlopriečkou.
  3. Digitálny snímač – za pozornosť určite stojí aj rozlíšenie samotného snímača, t.j. množstva obrazových bodov (pixelov), ktoré sa podieľajú na tvorbe obrazu. Výsledný počet je uvádzaný v megapixeloch (MPx), pričom 1 MPx =  1000 000 pixelov. Fotoaparát s vysokým rozlíšením nemusí byť však tou najlepšou voľbou a to najmä, ak fotíte príležitostne, fotky pozeráte v počítači, prípadne si občas nejakú vytlačíte. V takomto prípade vám zaberú v počítači zbytočne veľa miesta, keďže so stúpajúcim rozlíšením narastá aj ich veľkosť. Väčšina kompaktných fotoaparátov disponuje rozlíšením od 5Mpx – 24Mpx. Ak teda neplánujete fotiť profesionálne, výstavné fotografie postačí vám aj fotoaparát s 8 – 10Mpx. V takomto rozlíšení bez problémov vytlačíte peknú fotografiu formátu A3 a ešte ušetríte miesto v počítači.
  4. Citlivosť snímača – taktiež vplýva na výslednú podobu snímku. Označuje množstvo svetla ktoré potrebuje snímač na vyhotovenie fotografie. V príbalovom letáku, alebo v nastaveniach fotoaparátu citlivosť snímača daného modelu  nájdete pod skratkou ISO. Medzi základné  citlivosti, ktorými dnes disponuje väčšina kompaktných fotoaparátov patria ISO 100, 200 a 400. Samozrejme na trhu nájdete aj drahšie kompakty, kde si môžete nastaviť vyššiu citlivosť 800 či dokonca až 1600 ISO. Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že väčšia citlivosť snímača je lepšia a dokážete s ňou spraviť kvalitné fotografie aj pri minimálnom osvetlení. Zdanie však klame, vyššia hodnota citlivosti vám síce skráti čas nevyhnutný pre expozíciu, ale aj znehodnotí fotografiu digitálnym šumom. To znamená, že fotografia bude rozmazaná a neostrá.  Ideálnym riešením je teda fotoaparát umožňujúci výber z väčšieho počtu citlivostí. Dokonca niektoré kompaktné fotoaparáty disponujú aj automatickým nastavením citlivosti vzhľadom na svetelné podmienky v ktorých fotíte.
  5. Zoom – objektív je tzv. telom každého fotoaparátu a medzi jeho popredné vlastnosti nepochybne patrí aj zoom, teda miera priblíženia daného objektu. U kompaktných fotoaparátov rozlišujeme dva druhy zoomov. Digitálny zoom nie je pri kúpe fotoaparátu dôležitý, spočíva skôr v orezaní snímky, čo môžeme v konečnom dôsledku urobiť aj na počítači. Svoju pozornosť upriamte skôr na optický zoom, ktorý po priblížení nemení kvalitu fotografie. Väčšina fotoaparátov poskytuje 3x až 8x násobný zoom. Ideálne však je, ak má fotoaparát max. 6x násobný zoom. Pri väčšom by bola fotka bez statívu rozostrená.
  6. Stabilizátor obrazu – podobne ako u spomínaného statívu, jeho hlavnou funkciou je zamedzenie rozostreniu fotky, napríklad v dôsledku trasu ruky. U kompaktných fotoaparátov rozoznávame digitálnu stabilizáciu, ktorá spočíva v upravení času expozície, alebo citlivosti. Oveľa účinnejší je optický stabilizátor uložený priamo v objektíve, ktorý funguje na princípe posúvania šošoviek. Ak by však aj kompaktný fotoaparát nedisponoval stabilizátorom, nemusíte sa báť, pri bežnom priblížení dokážete taktiež urobiť krásnu, ostrú fotografiu. Ako sme už spomínali stabilizátor, alebo statív je nevyhnutný predovšetkým pri väčších rozlíšeniach.

Špecifické funkcie kompaktných fotoaparátov

Vrátane vyššie spomínaných technických parametrov na ktoré by ste mali pri kúpe kompaktného fotoaparátu myslieť, nezabudnite ani na špecifické funkcie, napríklad detekcia tváre, úsmevu. Fotoaparát s týmito funkciami dokáže nielen zaostriť na tvár, ale aj cvaknúť pri rozpoznaní úsmevu. Oceníte taktiež zabudované GPS, vďaka ktorým zaznamená a uloží súradnice miesta, kde ste urobili danú fotografiu. Môžete sa tak po čase vrátiť presne na tie isté miesta. Čo sa týka praktických možností fotoaparátu dbajte na dostatočnú výdrž batérie, spôsob nabíjania, samotnú hmotnosť, konštrukciu a rozlíšenie LCD displeja. Pamätajte, že kompaktný fotoaparát má byť predovšetkým praktický pre vás, dôkladne si ho teda vyskúšajte, ohmatajte a nenechajte sa zlákať cenou. Najdrahší fotoaparát nemusí byť pre vás ani zďaleka ten najlepší.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 7 Priemerne: 4.9]