Test TOP 7 najlepších tabletov 2021 (Ako vybrať? + TIPY)

testy tabletovTablet je vo svojej podstate menší počítač, ktorý je integrovaný do zariadenia, ktoré je svojou veľkosťou oveľa mobilnejšie ako stolový počítač alebo notebook. Práve preto je hlavnou výhodou tabletu to, že si ho môžete pohodlne zobrať kamkoľvek vďaka jeho malej veľkosti.

Tablety sú navyše oveľa viac cenovo dostupnejšie ako notebooky a dnes je na trhu obrovské portfólio tabletov vďaka čomu si svoj tablet vyberie naozaj každý. Tento test tabletov vám prinesie stručný prehľad a odporúčanie k nákupu tých najlepších tabletov. Rebríček, resp. test tabletov bol vytvorený na základe zozbierania informácií o množstve tabletov a ich výrobcov. Následne sa do úvahy brali parametre ako sú cena a recenzie používateľov. V našom teste tabletov sme sa zamerali na tie najlepšie tablety.

Veríme, že vám tento test tabletov prinesie dostatok informácií, aby ste si vybrali tablet, ktorý bude vyhovovať vašim požiadavkám. Zamerali sme sa hlavne na tie lacnejšie tablety.

Testy tabletov sme spracovali do jedného rebríčku, ktorý obsahuje aj tie lacnejšie verzie tabletov. V článku taktiež nájdete praktické tipy a rady ako vybrať ten najlepší tablet.

Test – TOP7 najlepšie tablety

 Názov modeluParametre produktuHodnoteniePribližná cena 
1.Apple iPad 9.7 (2018) Wi-Fi 32GB Space Grey MR7F2FD/A
Tablet Apple iPad 9.7 (2018) Wi-Fi 32GB Space Grey MR7F2FD/A
 • Uhlopriečka tabletu 9,7"
 • Procesor:Apple A10 Fusion
 • Pamäť RAM: 2GB
 • Kapacita úložného priestoru: 32 GB

349€
2.Samsung Galaxy Tab SM-T580NZKAXEZ
Tablet Samsung Galaxy Tab SM-T580NZKAXEZ
 • Uhlopriečka tabletu 10,1"
 • Procesor: 1.6GHz
  Octa-Core GHz
 • Pamäť RAM: 2GB
 • Kapacita úložného priestoru: 16 GB

199€
3.Lenovo TAB4 8 ZA2B0027CZ
Tablet Lenovo TAB4 8 ZA2B0027CZ
 • Uhlopriečka tabletu 8"
 • Procesor: štvorjadrový Qualcomm Snapdragon MSM8917
 • Pamäť RAM: 2GB
 • Kapacita úložného priestoru: 16 GB

139€
4.Lenovo TAB3 10 Business ZA1U0015CZ
Tablet Lenovo TAB3 10 Business ZA1U0015CZ
 • Uhlopriečka tabletu 10,1"
 • Procesor: štvorjadrový Qualcom Snapdragon 210
 • Pamäť RAM: 1GB
 • Kapacita úložného priestoru: 16 GB

139€
5.Acer Huawei MediaPad T3 10 TA-T310W16TOM
Tablet Huawei MediaPad T3 10 TA-T310W16TOM
 • Uhlopriečka tabletu 9,6"
 • Procesor: štvorjadrový Qualcomm Snapdragon 425
 • Pamäť RAM: 2GB
 • Kapacita úložného priestoru: 16 GB

119€
6.Lenovo TAB4 10 ZA2J0028CZ
Tablet Samsung Galaxy Tab E 9.6 Wi-Fi SM-T560NZKAXEZ
 • Uhlopriečka tabletu 10,1"
 • Procesor: štvorjadrový Qualcomm Snapdragon 425
 • Pamäť RAM: 2GB
 • Kapacita úložného priestoru: 16 GB

149€
7.Samsung Galaxy Tab E 9.6 Wi-Fi SM-T560NZKAXEZ
Tablet Samsung Galaxy Tab E 9.6 Wi-Fi SM-T560NZKAXEZ
 • Uhlopriečka tabletu 9,6"
 • Procesor: štvorjadrový procesor
 • Pamäť RAM: 1,5GB
 • Kapacita úložného priestoru: 8 GB

129€

Ako správne vybrať ten najlepší tablet?

1. Veľkosť tabletu

Potrpíte si na veľký displej? Chcete tablet používať na hranie a teda potrebujete väčší displej? Ak ste náročnejší, pravdepodobne by ste mali siahnuť po tablete, ktorý má veľkosť uhlopriečky 9 alebo 10 palcov. V prípade, že vám tablet postačí na cestovanie, do vlaku, autobusu, veľké tablety sú horšie spratné a tak by vám mohol postačiť 8-palcový tablet.

2. Rozlíšenie obrazovky

Rozlíšenie obrazovky je ďalším dôležitým faktorom, ktorý vám môže spríjemniť alebo znepríjemniť prácu s tabletom. Tablet je veľkostne akýmsi ‚medzistupňom‘ medzi laptopom a smartfónom. Z toho dôvodu je tablet dostatočne veľký na to, aby na rozlíšení obrazovky skutočne záležalo. Hoci na rozlíšení záleží aj v prípade mobiloch, je dôležité poznamenať, že akékoľvek nedostatky v rozlíšení sú znásobené veľkosťou obrazovky.

Čím vyššie rozlíšenie, tým ostrejší obraz.

Na trhu sa nachádzajú tablety s rôznymi rozlíšeniami, no pre zjednodušenie sme ich rozdelili do troch kategórií:

 • high-end tablety (výkonnostne a technologicky najpokročilejšie modely) – majú najčastejšie rozlíšenie 2048×1536, nové high-end modely sa však môžu pýšiť rozlíšeniami, ktoré dosahujú 2736×1824 pixelov
 • mid-end tablety (stredná trieda) – zlatý stred, najčastejšie poskytujú rozlíšenie Full-HD – 1920×1080 alebo 1920×1200
 • low-end tablety (nižšia trieda) – poskytujú slušné HD rozlíšenie 1280×800, avšak ešte lacnejšie modely ponúkajú nižšie rozlíšenie, a to 1024×600

TIP: Pokiaľ sa sústredíte na rozpočet viac, ako na lahodenie vášmu oku, pokojne siahnite aj po tablete s nižším rozlíšením. Stredná trieda tabletov poskytuje veľmi slušné rozlíšenie (Full HD), avšak takéto tablety nestoja menej než 190 €. Nízka cena a vysoké rozlíšenie mid-end tabletov sa však môže odraziť na jeho vnútorných súčiastkach – model môže mať menej výkonný procesor, menej kvalitný druh obrazovky, nižšiu kapacitu pamäte RAM, nižšiu kapacitu baterky, a pod.
Obrazovky nižšej triedy tabletov sú priemernej kvality, a to sa týka tak typu obrazoviek, ako aj ich rozlíšenia. Tieto tablety sú však cenovo dostupné aj pre rodiny s nižším rozpočtom, a sú teda vhodným darčekom pre vaše deti.

3. Operačná pamäť RAM

Tento parameter, v krátkosti povedané určuje rýchlosť a plynulosť tabletu. Samozrejme, čím väčšia je operačná pamäť RAM, tým rýchlejší a plynulejší je aj samotný tablet. Avšak na bežné činnosti ako pozeranie filmov, čítanie e-kníh, počúvanie hudby alebo surfovanie po internete vám úplne postačí 1GB RAM. V prípade, že chcete tablet využívať aj na náročnejšie hry, potrebovať budete skôr 2GB RAM a viac.

TIP: Ak ste človek, ktorý si potrpí na plynulých animáciách a načítavaniach, veľkosť pamäte RAM spoločne s výkonným procesorom budú pre vás asi tie najdôležitejšie faktory zohľadňujúce konečnú kúpu.

Pre tých, ktorí chcú vedieť viac
RAM pamäť je pamäť, ktorá si do seba dočasne ukladá operačný systém, programy a dáta z SD karty alebo vnútornej pamäte, a to na ďalšie používanie. RAM pamäť je totižto mnohonásobne rýchlejšia než vnútorná pamäť tabletu. Čím vyššiu pamäť RAM tablet má, tým viac dát si tam dokáže načítať a do vypnutia ponechať, čím sa zníži potreba využívať pomalú internú pamäť. To má za následok plynulý chod operačného systému, hier, programov, prehliadania a tak ďalej.

4. Procesor

Tie bývajú v tabletoch najčastejšie aspoň dvojjadrové. Procesor priamo súvisí s výkonom tabletu. Ak chcete výkonnejší tablet, mali by ste siahnuť už po štvorjadrovom tablete. Procesor je mozog tabletu, a preto je veľmi dôležité ak chcete, aby bežal plynule. Jadrá sú dôležité, no čím modernejšej architektúry procesory sú, tým efektívnejšie budú narábať so spotrebou ako aj s výpočtovým potenciálom. Frekvencia je taktiež dôležitá, aj keď častokrát sa v prípade tabletov vynecháva zo špecifikácií.

TIP: Ak plánujete používať tablet výlučne na multimédiá, na procesor tak veľmi hľadieť nemusíte. Ak však plánujete prehliadať internet a máte tendenciu ponechávať si na prehliadači kvantum kariet, alebo poprípade hráte hry, procesor sa v tomto prípade stáva skutočne dôležitým.

5. Verzia Androidu

Ak sa nevyznáte do verzií Androidov, nevadí. Na svete sa však nachádzajú konzervatívnejší ľudia, ktorí si potrpia na dizajne a rozložení rôznych nastavení ich obľúbenej verzii Androidu. Pravdaže, je možné si prispôsobiť akúkoľvek modernú verziu Androidu ktorú máte, a to vďaka rôznym aplikáciám v obchode Google Play, tieto aplikácie sú zvyčajne pod názvom „Android launcher“.

6. Výdrž batérie

Hlavný účel tabletu je, že ho prenášame a teda potrebujeme silnú batériu. Batéria je taktiež jeden z hlavných parametrov výberu, keďže závisí, či tablet potrebujete na dlhé cesty alebo občasné krátkodobé používanie.

TIP: Kapacita batérie je vyjadrená v mAh (milliampérhodina). Čím vyššia je, tým dlhšie bude tablet pracovať bez potreby nabíjania. Žijeme však v dobe, kedy sa vlaky a autobusy modernizujú, vďaka čomu dlhé vlakové či autobusové spoje poskytujú zástrčku, vďaka ktorej si môžete váš tablet nabiť. Ak tablet poskytuje rýchlonabíjačku, tým lepšie pre vás, vďaka nej si totižto budete môcť nabiť váš tablet za desať, dvadsať minút.

7. Spoľahlivosť modelu

Takmer každé zariadenie na trhu je navrhnuté rôznym spôsobom. Hoci sa vo všeobecnosti jedná o technologické normy, ktorých sa výrobca musí pridržiavať, na zostrojenie rôznych modelov sú využívané rôzne prístupy. Od návrhu až po použité materiály – modely sa koniec koncov budú líšiť. Niektorým modelom sa môžu častejšie kaziť batérie, iným matičná doska, monitor a podobne.

Z tohto dôvodu je potrebné sledovať recenzie užívateľov. Ak recenzie jedného modelu príliš často spomínajú technické problémy v určitej oblasti, je pravdepodobné, že to nie je náhodná výrobná chyba, no chyba so samotným návrhom a zostrojením daného tabletu. Siahnite po takom tablete, ktorý nielen vyhovuje vašim potrebám, no recenzie ktorého poukazujú na skutočne spoľahlivý produkt.

8. Urobte si prehľad

Porovnajte všetky parametre alebo sa inšpirujte našim výberom, ktorý poskytuje náš test tabletov.

Často kladené otázky (FAQ)

Je možné do tabletu vložiť pamäťovú kartu?

Všetko samozrejme závisí od samotného tabletu. Ak tablet má slot na pamäťovú kartu, môžete si ju zadovážiť a rozšíriť si tak úložný priestor pre vaše dáta, aplikácie, fotografie, či hry. Každý tablet má svoju vlastnú internú pamäť, teda svoje vlastné úložisko. Ak vám nebude stačiť interné úložisko tabletu, môžete si bez problémov kúpiť pamäťovú kartu (zväčša MicroSD) a rozšíriť tak svoj úložný priestor. Každoročne sa elektronika vrátane tabletov posúva vpred míľovými krokmi, preto je potrebné pri výbere toho najlepšieho tabletu dôkladne porovnať jednotlivé parametre.

Ovplyvňuje rozlíšenie obrazovky životnosť baterky?

Mnohým ľuďom sa môže zdať, že vysoké rozlíšenie má veľký dopad na životnosť baterky. V skutočnosti má však rozlíšenie naozaj malý dopad. Najväčšími ‚žrútmi‘ baterky tabletu, okrem činnosti, je veľkosť jeho obrazovky ako aj jas.

Ničí každodenné nabíjanie baterku tabletu?

Baterka, tak ako každá súčasť zariadenia, má svoju životnosť. Časté nabíjacie cykly ju môžu veľmi jednoducho, postupne a nenávratne poškodiť. A to napríklad do takej miery, kedy sa tablet bude vypínať ak nie je priamo pripojený na nabíjačke. Ak teda chcete maximalizovať životnosť baterky vášho tabletu, je dôležité baterku nevybíjať dennodenne až do nízkych percent (pod 30%). Tieto kapacity vybitia a nabitia sú optimálne pre maximalizáciu životnosti baterky akéhokoľvek zariadenia. Od mobilu, po laptop či elektromobil ako je napr. Tesla.

Leave a Reply

Leave the field below empty!