test fitness naramkovFitness náramok je elektronické ‚smart‘‘ zariadenie určené na zaznamenávanie každodennej aktivity človeka. Poskytuje tak dôležité informácie pre ľudí, ktorím záleží na aktuálnom stave svojho zdravia a potrebujú monitorovať svoju (ne)aktivitu.

Ako funguje?

Používateľ náramku poskytuje náramku dáta jeho nosením, a to za pomoci rôznych súčastí uložených vo vnútri tohto zariadenia. Jedným z nich je akcelerometer (merač zrýchlenia). Mnohé náramky obsahujú akcelerometer s troma osami, vďaka ktorým je náramok schopný merať pohyb v každom smere. Niektoré náramky obsahujú gyroskop, ten meria orientáciu a rotáciu. Dáta, ktoré náramok získa vďaka súčiastkam kalkuluje a konvertuje do krokov a aktivity, a odtiaľ počíta spálené kalórie a iné výsledné hodnoty. Niektoré náramky obsahujú výškomer schopný zachytávať informácie o výške hory ktorú používateľ zdolal, či schody ktorými cez deň prešiel – to sú ďalšie súbory dát, ktoré náramok využije pre ešte presnejší súhrn vášho dňa.

Kalkulácie náramku nebudú nikdy úplne 100%-ne presné, jedná sa totižto o algoritmy, ktoré v niektorých prípadoch využívajú približné, predpokladané a nie presne namerané hodnoty.

Náš test fitness náramkov vám predstavuje rebríček tých najlepších fitness náramkov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

Test – TOP 7 najlepšie fitness náramky

Názov modeluHodnoteniePribližná cena
1.Samsung Galaxy Fit SM-R370
fitness smart naramok Samsung Galaxy Fit SM-R370
79€
2.Huawei Band 4 Pro
fitness smart naramok Huawei Band 4 Pro
65€
3.Huawei Band 2 Pro
Fitness smart náramok Huawei Band 2 Pro
60€
4.Huawei Color Band A2
Fitness smart náramok Huawei Color Band A2
39€
5.Umax U-Band 107 Plus HR
Fitness smart náramok Umax U-Band 107 Plus HR
39€
6.Xiaomi Mi Band 5
fitness smart naramok Xiaomi Mi Band 5
45€
7.Xiaomi Mi Band 3
fitness smart naramok Xiaomi Mi Band 3
19€

Ako si vybrať ten správny fitness náramok?

1. Kompatibilita so zariadením

Všetky fitness náramky na trhu sú vyrábané s predurčenou kompatibilitou, menovite je náramok kompatibilný s operačnými systémami Android, iOS a Windows Phone. Na základe operačného systému vášho smartfónu si zvolíte fitness náramok, ktorý vám vyhovuje tak cenovo, ako aj svojimi parametrami.

Väčšina fitness náramkov má svoj vlastný softvér, vďaka ktorému si zobrazujete nahromadené dáta. Tento softvér nie je kompatibilný so všetkými operačnými systémami a ani so všetkými verziami týchto operačných systémov. Je dôležité pozrieť si v Google Play, Apple Store alebo Windows Store dostupnosť a kompatibilitu softvéru náramku, ktorý plánujete zakúpiť.

2. Účel (Cena)

Fitness náramky sa môžu cenovo výrazne líšiť, a majú na to dobrý dôvod. Fitness náramky môžu obsahovať množstvo skvelých doplnkov tak softvérových ako aj hardvérových, ktoré vám zefektívnia a spresnia vaše merania. Dobrou správou je, že neustále vychádzajú nové generácie náramkov ktoré sú lepšie, presnejšie a bohatšie na funkcie, a hoci sú cenovo dostupné, predošlé generácie, ktoré následne zlacnejú, rozhodne nie sú na zahodenie a pokojne vám môžu svojimi funkciami postačiť.

a) Ak od fitness náramku vyžadujete jednoduché funkcie na meranie, za nižšiu cenu vám môže fitness náramok s funkciou merania krokov úplne postačiť. Dáta, ktoré náramok zaznamenáva, budú následne zobrazené v aplikácii za pomoci grafov a tabuliek.

b) Tie viac pokročilé a viac zastúpené, no stále veľmi cenovo dostupné fitness náramky obsahujú viacero základných funkcií ktoré sa vám môžu kedykoľvek zísť. Sú schopné merať kroky, diaľku, merajú spálené kalórie a celodennú aktivitu. Pokiaľ si náramok všimne, že vaša aktivita klesla na minimum a dlhšie sedíte, môže vám vyslať signál aby ste sa prebrali z nečinnosti, a trošku zaktívnili svoje telo, skvelá funkcia najmä ak sa zabudnete za stoličkou na dlhšie hodiny.

c) Tie technologicky vyspelé novinky môžu obsahovať rôzne funkcie a vlastnosti určené hlavne pre náročnejších používateľov, ktorí si vyžadujú spôsobilosť, spoľahlivosť, ochranu zariadenia ako aj presnosť. Takéto náramky môžu obsahovať už aj GPS meranie, pre meranie geopolohy a tak aj presnejšie meranie vzdialeností ktoré každodenne prejdete. Ak je vašou primárnou aktivitou chodenie, behanie či turistika, fitness náramok so vstavanou GPS funkciou je skvelým prínosom. Niektoré GPS trackery s rôznymi aktivitami nemajú problém – a dokážu si poradiť aj s plávaním, horolezectvom, chodením po bežeckom páse či bicyklovaním. V niektorých prípadoch si nemusíte vedieť vybrať, nakoľko podané informácie o produkte nemusia byť dostatočné – v takomto prípade je radou nad zlato obrátiť sa na užívateľské recenzie. Znalosť angličtiny je v tomto prípade skvelým prínosom v informovaní sa o produkte, o ktorý máte záujem.

Iné funkcie, ktoré fitness náramky môžu obsahovať sú:

  • merač spánku

– zatiaľ čo jednoduché fitness náramky merajú spánok primitívnejším spôsobom, tie vyspelejšie, dokážu rozoznať medzi ľahkým, hlbokým a REM spánkom, monitorujúc váš spánok po celý čas; rovnako môžu byť vybavené s vibrujúcim budíkom, ktorý zobudí len vás a nie aj vášho partnera

  • merač srdcového tepu, teploty tela a merač vystavenia UV svetlu

– jednou z hlavných funkcií, vďaka ktorej je možné rozoznať medzi primitívnejším a vyspelejším náramkom je integrovaný senzor určený na meranie srdcového tepu
– ak vám záleží na detailnom meraní vášho kardiovaskulárneho zdravia, je dobrou voľbou priplatiť si za takúto funkciu

  • notifikácie

– primitívne fitness náramky nemusia vôbec obsahovať systém notifikácií, ktoré vás oboznámia s vašimi plánmi či cieľmi, v dobe smartfónov sú pre nás upozornenia určitosťou a málokto si možno bude môcť zvyknúť na náramok, ktorý takmer nijako nekomunikuje s používateľom

3. Displej

Na jednej strane, je pomerne dôležité vidieť svoj progres na displeji vášho fitness náramku, no jestvujú ľudia ktorým nijako neprekáža neustále sa pozeranie do smartfónu. Na trhu sa nachádzajú fitness náramky s rôznymi spôsobmi zobrazovania – od LED indikátorov, po čiernobiele až plnofarebné obrazovky. Čím vyspelejší systém zobrazovania informácii chcete, tým častejšie si budete musieť náramok nabíjať, a tým hlbšie si budete musieť siahnuť do vašej peňaženky.

Na druhej strane je výhodné nemať indikátory, ušetríte si nielen batériu no aj vaše peniaze, popritom sa nestanete ‚závislým‘ na neustálom si pozeraní displeja, prerušujúc vašu koncentráciu.

4. Ergonómia

Fitness náramky na trh prichádzajú v rôznych tvaroch a štýloch. Je to subjektívnou a pomerne dôležitou záležitosťou. Väčšina fitness náramkov je určená na neustále nosenie, a teda pokiaľ ho seriózne plánujete zakúpiť, je dôležité, aby sa vám zapáčil a bol príjemný na vašom zápästí. Je doporučené vyskúšať si fitness náramok ak je to možné, aby ste si dokázali predstaviť čo budete nosievať na ruke počas dní. Vo všeobecnosti sa na trhu nachádzajú jednoduché ‚gumené‘ náramky, náramky ktoré sa veľmi podobajú smart hodinkám a náramky ktorých výzor skôr pripomínajú analógové hodinky či šperk.

5. Výdrž batérie

To, ako dlho vydrží fitness náramok bez nabíjania, záleží na troch hlavných faktoroch:

  • kapacita batérie a druh batérie
  • počet vibrácií
    • samotné vibrácie nie sú obrovským faktorom v znižovaní kapacity batérie, no ich početnosť môže zvýšiť pravidelnosť nutnosti dobíjania
  • druh displeja
    • čím vyššie rozlíšenie a bohatšie farby má displej náramku, tým rýchlejšie sa môže baterka náramku vybíjať

6. Vodeodolnosť

Pokiaľ plánujete plávať a počas toho aktívne využívať váš fitness náramok, budete musieť siahnuť po náramku ktorý dokáže vydržať ponory pod vodou. Ak neplánujete plávať, no často behávate ulicami či poliami, nezáležiac na počasí, je dôležité, aby ste sa dostatočne informovali o odolnosti vášho budúceho fitness náramku voči dažďu.

Často kladené otázky


Je možné pristúpiť k dátam náramku aj inak, než cez smartfón?
Odpoveď: Mnohé fitness náramky vám môžu poskytnúť prístup k dátam rôznymi spôsobmi – cez smartfón aplikáciu, cez displej a niektoré aj cez webové rozhranie – vďaka ktorému si cez váš prehliadač prezriete dáta získané s fitness náramkom.
Je merač srdcového tepu výhodný pre akéhokoľvek užívateľa?
Odpoveď: Meranie srdca je pomerne užitočnou funkciou pre mnoho ľudí, nakoľko je srdcový tep pri a mimo záťaži indikátorom vášho celkového kardiovaskulárneho zdravotného stavu. Vďaka pravidelnému cvičeniu si tak časom budete môcť všimnúť iné, pozitívnejšie hodnoty týkajúce sa srdcového tepu. Zbavenie sa nadmerného cholesterolu a iných problémov sa odrazí na konečných hodnotách, z čoho budete mať skvelý pocit založený nie na vašich dojmoch, no na presných číslach.
Bude problém, ak si zakúpim lacnejší náramok bez displeja?
Odpoveď: Fitness náramok bez displeja je plnohodnotný fitness náramok, a nijako extrémne sa nemusí líšiť od tých s displejom. Hoci si dáta nebudete môcť pozrieť priamo na náramku, budete si ich môcť pozrieť na smartfóne, či na vašom notebooku alebo počítači. Ušetríte peňaženku, batériu náramku, a je možné, že ich ergonómia vám bude ešte viac vyhovovať než je to v prípade náramkoch s displejom.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 6 Priemerne: 4.7]