test webkamierBežnú videokameru, ktorá slúži na natáčanie videí pozná takmer každý z vás. Viete však, na čo slúži webkamera? V tomto článku sa dozviete, čo to vlastne webkamera je, na čo slúži a podľa čoho sa máte rozhodovať pri jej kúpe.

Webkamera je digitálna kamera, ktorá sa zvyčajne pripája k počítaču a umožňuje snímať statický alebo pohyblivý obraz prostredníctvom internetu. Jedná sa o malé, jednoduché a flexibilné zariadenie, ktoré môžete bezdrôtovo alebo prostredníctvom USB kábla pripojiť k vášmu počítačovému zariadeniu (počítač, notebook, tablet a ďalšie). Umiestniť sa môže buď priamo na počítačové zariadenie alebo vedľa neho. 

Webkamera sa najčastejšie používa na videokonferencie, ale užitočná môže byť aj v prípade monitorovania nejakého priestoru, kedy bude slúžiť ako bezpečnostná kamera. Môžete ju zhliadnuť na cestách alebo diaľniciach, vďaka čomu dokáže zobrazovať aktuálnu dopravnú situáciu. Toto zariadenie umožňuje streamovanie videa alebo obrázkov zo zaujímavých miest, ako sú napríklad zoologické záhrady, múzeá, turistické miesta, destinácie a podobne.

Náš test webkamier vám predstavuje rebríček tých najlepších webkamier, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP 7 najlepšie webkamery

Ako vybrať tú najlepšiu webkameru?

Parametre, ktoré si treba pri výbere webkamery všímať

V obchodoch nájdete webkamery od mnohých výrobcov a v rôznych cenových hladinách. Jednotlivé modely sa odlišujú svojimi parametrami a funkciami. Pokiaľ nie ste typ človeka, ktorý je technicky zdatný, v takom prípade sa vám bude medzi dostupnými modelmi len ťažko rozhodovať. Aby sme vám výber uľahčili, spracovali sme za vás analýzu hlavných parametrov, ktoré by ste si pri kúpe mali všímať. Pri výbere webkamery by ste ich nemali podceňovať, pretože významne vplývajú na kvalitu snímaného obrazu. Zamerajte sa hlavne na nasledovné parametre a vlastnosti:

1. Rozlíšenie webkamery

Rozlíšenie patrí k najdôležitejším parametrom, na ktorý by ste mali prihliadať pri výbere webkamery. Dôvodom je, že sa odráža na kvalite výsledného obrazu, ktorý je pri týchto zariadeniach tak nevyhnutný. Rozlíšenie môžeme charakterizovať ako násobok výška a šírky snímky v obrazových bodoch. To znamená, že udáva, z koľkých bodov sa skladá snímka. V jednoduchosti to znamená, že rozlíšenie udáva maximálny rozmer obrazu, ktorý je získaný z webkamery. Tento parameter sa udáva v pixeloch.

Pri výbere webkamery by ste sa mali zamyslieť, na čo ju primárne budete využívať. Pokiaľ chcete webkameru využívať na natáčanie videí a ich zdieľanie na internete, v takom prípade určite vyberajte model s vyšším rozlíšením. Pokiaľ vyberáte jednoduchý model webkamery na amatérsky účely, potom vám postačí aj nižšie rozlíšenie. V každom prípade, pri výbere sa držte pravidla – čím vyššie rozlíšenie má webkamera, tak tým bude kvalitnejší a detailnejší obraz. A naopak, čím je rozlíšenie webkamery nižšie, tak tým je výsledný obraz zrnitejší. (Zdroj: www.lifewire.com)

Veľmi dôležité je spomenúť, že na rozlíšenie má vplyv internetové pripojenie. Ak máte slabý internet, zbytočne budete vyberať špičkovú webkameru s vysokým rozlíšením. Nebude vám poskytovať vynikajúcu kvalitu obrazu, pretože čím pomalšie internetové pripojenie máte, tým je výsledná kvalita obrazu nižšia. Rovnako to platí aj pre ľudí, ktorí budú zapojení do vášho videohovoru.

Rozlíšenie si môžete vybrať v rozmedzí od 0.1 MP (640×480 px) až do 2 MP (1920×1080 px):

  • 0.1 MP – najnižšia kvalita obrazu, vhodná pre amatérske využitie
  • 0.3 MP – stredná kvalita obrazu, vhodná pre videokonferencie
  • 1.3 MP – vysoká kvalita obrazu, vhodná pre videokonferencie na profesionálnej úrovni a snímanie priestoru
  • 2.0 MP – najvyššia možná kvalita obrazu, vhodná pre užívateľov s vysokými požiadavkami

2. Snímková frekvencia

Snímková frekvencia udáva, koľko snímok počas jednej sekundy dokáže webkamera vytvoriť. Výsledná hodnota sa udáva v jednotke snímky za sekundu a označuje sa skratkou FPS (z anglického “frames per second”).

Webkamery, ktoré dosahujú 15 FPS sú vhodné najmä na monitorovanie okolia. Kvalitnejšie webkamery, ktoré sú určené na videokonferencie, poskytujú snímkovú frekvenciu v rozmedzí od 30 až do 60 FPS. Profesionálne webkamery dosahujú až 120 FPS.

Tu opäť platí jednoduché pravidlo – čím je rýchlosť snímania videa vyššia, tak tým je obraz (video) plynulejšie. Ak si vyberiete webkameru s nižšou snímkovou frekvenciou ako je 30 FPS, prenášaný obraz bude trhaný.

Snímkovú frekvenciu ovplyvňuje viacero faktorov. Najdôležitejším je rozlíšenie, ktoré určuje ostrosť videa. Uvedieme si jednoduchý príklad. Ak má webkamera 60 FPS, nemusí vždy zachytiť 60 snímok za sekundu. Pri rozlíšení 720 p môže webkamera zachytiť 60 FPS, avšak pri rozlíšení 1080 p dokáže tá istá webkamera zachytiť iba 30 FPS. Medzi ďalšie faktory, ktoré vplývajú na snímkovú frekvenciu patrí softvér webkamery či množstvo svetla v miestnosti.

3. Mikrofón

Okrem dobrej kvality videa by ste sa mali uistiť, či má vaša webkamera mikrofón na zachytávanie zvuku. Webkamery sú k dispozícií s integrovaným mikrofónom alebo bez neho. Výber závisí od toho, na čo budete webkameru používať. Kvalitný mikrofón (zabudovaný alebo externý) do výraznej miery zlepší celkový dopad na zvuk akéhokoľvek videohovoru.

Teraz si vysvetlíme, aké typy mikrofónov môžu byť zabudované vo webkamere. Na našom trhu sú k dispozícií webkamery buď so stereo alebo mono mikrofónom. Mnoho modelov má v sebe zabudovaný stereo mikrofón. Nie je to pravidlom, ale väčšinou to zistíte tak, že na webkamere sú z obidvoch strán mriežky. Takéto modely webkamier so stereo mikrofónom poskytujú lepší zvuk ako tie, ktoré majú mono mikrofón. Avšak môže sa stať, že ani stereo mikrofón nedokáže dostatočne zabezpečiť kvalitný zvuk. Ak potrebujete naozaj vynikajúci zvuk, v takom prípade budete musieť použiť externý mikrofón.

Väčšina modelov webkamier s integrovaným mikrofónom poskytuje slabší zvuk, dokonca vám môže znieť plechovo. Pokiaľ nepatríte medzi náročných užívateľov a budete webkameru využívať na videohovory napríklad prostredníctvom Skype-u, potom vám postačí aj takýto model webkamery so vstavaným mikrofónom. Ak však webkameru budete využívať pracovne alebo na profesionálnej úrovni, v takom prípade je lepšie zaobstarať si kvalitný externý mikrofón a webkameru, ktorá umožňuje jeho pripojenie.

4. Zorné pole

Zorné pole určuje šírku obrazu, ktorý dokáže zachytiť webkamera. Tento parameter sa udáva v stupňoch. Najčastejšie sa môžete stretnúť s tromi druhmi zorného pola:

  • 60° zorné pole – webkamera zachytáva jednu osobu, ktorá sedí za počítačom / notebookom 
  • 78° zorné pole – dostatočne široké zorné pole, kedy webkamera dokáže zachytiť ​​dve osoby, ktoré sedia za počítačom / notebookom
  • 90° zorné pole – ideálne pre skupinové videohovory alebo na prezentáciu tabule

(Zdroj: www.newegg.com)

Výber zorného pola závisí od počtu účastníkov a od toho, koľko z miestnosti chcete pri videohovore zobraziť a ako blízko sa ku kamere chcete dostať. Širokouhlé webkamery sú ideálne pre skupinové videohovory, dokážu zachytiť aj viacero účastníkov. Na druhej strane, pri menšom počte ľudí alebo jednej osobe, môže takýto model skresľovať (zväčšovať) vzhľad tváre. Pokiaľ sa neviete rozhodnúť, tak rozhodne nič nepokazíte, ak zvolíte zlatý stred, čiže 78° zorné pole.

5. Zaostrovanie

Zaostrovanie patrí k parametrom, ktoré by ste si pri výbere webkamery mali všímať. Nie však každý model webkamery môže túto funkciu poskytovať. Podobne, ako fotoaparát alebo videokamera, tak aj webkamera potrebuje zaostriť. Na výber sú dva druhy zaostrenia:

  • Automatické zaostrovanie (autofocus) – webkamera v zábere zaostruje osobu alebo objekt (v stoji alebo v pohybe ) automaticky. Vďaka tomu je dosiahnutý kvalitný a ostrý obraz. Nevýhodou je, že môže spôsobiť problémy v prostrediach so slabým osvetlením. Tento typ zaostrovania má v súčasnosti takmer väčšina modelov webkamier, pričom niektoré sú lepšie a rýchlejšie ako iné.
  • Manuálne zaostrovanie – klasické zaostrovanie, ktoré si musíte nastaviť ručne, viete si ho však prispôsobiť podľa svojich potrieb. Zvyčajne ho majú webkamery, ktoré sú cenovo dostupnejšie.

6. Korekcia pri slabom osvetlení

Podobne, ako vyššie spomínané zaostrovanie, tak i korekcia pri slabom osvetlení patrí medzi nápomocné funkcie webkamery. Jej úlohou je zosvetliť a upraviť snímky v tmavej miestnosti. Korekcia pri slabom osvetlení je veľmi užitočná, najmä ak budete potrebovať použiť webkameru zavčas ráno alebo neskoro večer. V tomto čase nie je dostatok svetla v miestnosti a vaša tvár potrebuje oveľa viac svetla, ako len žiaru z monitora.

7. Funkcie webkamery

Existujú funkcie, ktoré na svojej webkamere používať nebudete a zbytočne za ňu zaplatíte viac peňazí. Zvyčajne každá jedna funkcia je totiž započítaná do ceny tohto výrobku. Tu je krátky zoznam funkcií, ktoré sú pre niekoho nepotrebné a považuje ich za zbytočnú stratu peňazí, pre niekoho však môžu byť veľmi užitočné. Preto pred výberom webkamery starostlivo zvážte, ktoré funkcie v skutočnosti využijete.

  • Potlačenie šumu – veľmi užitočná funkcia, v prípade, ak je súčasťou webkamery mikrofón. Dokáže potlačiť nepríjemné a rušivé okolité zvuky.
  • Sledovanie tváre – funkcia, ktorá neustále automaticky zaostruje tvár. Výhodou je, že sa človek môže plne sústrediť na videohovor a obraz zostane ostrý.
  • Vstavané LED osvetlenie –  LED svetlo je nápomocné, najmä ak potrebujete vykonať videohovor za horších svetelných podmienok. Webkamera má v sebe zabudované LED diódy, vďaka čomu je zabezpečené lepšie svetlo pri videohovore a zároveň sa tým zlepší jeho kvalita. Touto funkciou sú vybavené zvyčajne drahšie modely.
  • Zoom – jedná sa o priblíženie obrazu. Webkamera poskytuje na výber dva druhy. Prvý je optický zoom, ktorý zabezpečuje priblíženie obrazu bez straty na kvalite. Druhou možnosťou je digitálny zoom, ktorý síce približuje, obraz tým však utrpí na kvalite. Zabezpečuje ho software v počítači.
  • Plug and play – táto počítačová technológia umožňuje používať webkameru okamžite po zapojení do počítačového zariadenia. Nemusíte sa starať o žiadne inštalácie ani nič podobné, táto funkcie to vyrieši za vás (automaticky nainštaluje všetko potrebné).
  • Diaľkové ovládanie – umožňuje pohodlné ovládanie webkamery.

8. Spôsob uchytenia webkamery

Každý model webkamery treba nejakým spôsobom uchytiť, čím sa umožní jeho používanie. Na výber sú tri spôsoby uchytenia:

  • Webkamera s klipom / sťahovacou skrutkou – tento typ uchytenia sa používa najčastejšie. Vďaka klipu (prípadne sťahovacej skrutke) môžete webkameru uchytiť priamo na rám monitora. Je to obzvlášť užitočné pri videohovoroch, kedy voláte a zároveň potrebujete vnímať monitor.
  • Webkamera so stojanom – súčasťou webkamery je stojan, ktorý umožňuje jej státie. Tento spôsob uchytenia si však vyžaduje rovné miesto, či už stôl, stoličku, prípadne policu.
  • Kombinácia klipu a stojana – niektoré modely webkamier ponúkajú obe možnosti uchytenia. V tomto prípade je možné stojan oddeliť a následne webkameru za pomoci klipu upevniť o monitor.

9. Spôsob pripojenia webkamery

Aby mohla webkamera fungovať, musíte ju nejakým spôsobom zapojiť. Zvyčajne sa zapája pomocou USB kábla. Vybrať si môžete aj webkamery, ktoré umožňujú bezdrôtové pripojenie cez WiFi. Tieto modely patria do vyššej cenovej kategórie.

Výber spôsobu uchytenia závisí najmä na vašich požiadavkách. Avšak treba brať do úvahy, že v prípade zapojenia prostredníctvom USB kábla, musíte dbať na jeho dĺžku. Aby sa nestalo, že kábel bude krátky a vy tak nebudete môcť webkameru umiestniť na potrebné miesto.

10. Osvetlenie webkamery

Niektoré modely webkamier nie sú schopné dokonale zvládať extrémnejšie svetelné situácie. Ak je miestnosť príliš  svetlá alebo tmavá, prípadne kombinácia oboch, potom môže vytvoriť výrazný kontrast medzi svetlými a tmavými oblasťami, nepresné farby, vizuálne anomálie, skreslenia, rozmazanie pohybu a preskočené snímky.

Aby webkamera snímala správne, je nutné dosiahnuť čo najrovnomernejšie osvetlenie. Veľmi dobré je zabezpečiť aspoň jeden dodatočný zdroj svetla. Napríklad lampu alebo LED svetlo, ktoré dokážu vyrovnať nedokonalé svetelné podmienky.

Niektoré modely webkamier už majú v sebe zabudované svetlo, zväčša však býva nevhodne umiestnené (svieti priamo do tváre). Preto je lepšie vybrať si webkameru, ktorá nie je vybavená integrovaným svetlo, ale radšej zvoliť vlastné dodatočné osvetlenie.

11. Overené značky

Webkamery sú na našom trhu dostupné od mnohých výrobcov. Jednotlivé modely sa odlišujú prevažne dostupnými funkciami, parametrami a cenou. Vybrať by ste si mali takú značku, ktorá je známa a overená u zákazníkov. Medzi najznámejšie značky webkamier patrí:

  • Logitech
  • Sandberg
  • Ausdom
  • Poly
  • AVerMedia
  • DUX
  •  Genius
  • Yealink
  • TRUST

12. Cena, pomer ceny a kvality

Vybrať si môžete webkameru rôznych cenových kategórií, v závislosti od toho aké majú parametre, funkcie či podľa toho, akej sú značky. Každý hneď nepotrebuje najnovší model s vynikajúcim 4K rozlíšením, ktorý patrí medzi najdrahšie. Niektorým bude stačiť lacnejší model za prijateľnú cenu, ktorý poskytuje dobrú kvalitu obrazu.

Pri výbere webkamery je dôležité, akú maximálnu cenu ste ochotní do nej investovať. Obstarávacia cena sa odvíja od rôznych ukazovateľov. Závisí najmä od vašej náročnosti. Ak sa dokážete uskromniť aj s jednoduchosťou a iba základnými funkciami, tak tie najlacnejšie webkamery kúpite do 25 eur. Modely v tejto cenovej kategórií sú vhodné na bežné videohovory (cez Skype, Facebook a ďalšie). Najlepší pomer ceny a kvality poskytujú webkamery, ktoré sa pohybujú v rozmedzí od 25 do 70 eur. Tie najdrahšie webkamery stoja od 70 eur a viac. Ich cena sa môže vyšplhať pokojne aj na niekoľko stoviek eur. Ak patríte k náročnejším užívateľom a vyžadujete špičkovú webkameru na snímanie profesionálnych videí, v takom prípade siahnite po takýchto drahších modeloch.

Užitočné tipy pri kúpe webkamery

Ak ste sa rozhodli pre kúpu novej webkamery, mohlo by vás zaujímať, ako si vybrať čo najrozumnejšie. Vyhnete sa tak tomu, že by ste neskôr ľutovali nesprávnu kúpu zariadenia, ktoré nespĺňa všetky vaše požiadavky. Pripravili sme pre vás 5 užitočných tipov, vďaka ktorým si kúpite ideálnu webkameru pre vás:

  1.     Určite si výšku rozpočtu

Pri výbere webkamery je základom stanoviť si rozpočet. V tomto prípade sa vám dostupná ponuka veľmi rýchlo zúži. Základné modely si viete zaobstarať už od 15 eur. Webkamery s viacerými funkciami a vynikajúcou kvalitou zvuku i obrazu vás môžu stáť aj okolo 1000 eur. Preto dôkladne zvážte, koľko ste ochotní minúť.

  1.     Vyberte vhodné rozlíšenie

Pred kúpou webkamery by ste mali brať do úvahy hlavne jeden parameter, ktorým je rozlíšenie. Overte si, aké rozlíšenie daný model webkamery ponúka. Priemerné rozlíšenie štandardného videa by malo byť aspoň 640 x 480 pixelov. Ak potrebujete webkameru pre video vo vysokom rozlíšení (HD), hľadajte taký model, ktorý má minimálne rozlíšenie 1 600 x 1 200 pixelov. Čím vyššie rozlíšenie, tým kvalitnejší obraz vám webkamera poskytne.

  1.     Zvoľte si správnu snímkovú frekvenciu

Okrem rozlíšenia je ďalším dôležitým parametrom snímková frekvencia. Nižšia hodnota snímok za sekundu (FPS) môže spôsobiť trhané video a nesynchronizovaný zvuk. Vyberte si taký model webkamery, ktorá dosahuje minimálne 30 FPS alebo viac snímok za sekundu.

  1.     Aké funkcie požadujete od webkamery

Ak plánujete snímať videá, v takom prípade bude užitočný ZOOM, čiže funkcia priblíženia. Dôležitý je aj zvuk. Vyberte si webkameru, ktorá má dostačujúci zvuk, prípadne zvoľte model, kde je možné pripojiť externý mikrofón.

  1.     Vyhodnoťte citlivosť na svetlo

Niektoré webkamery ponúkajú výnimočnú citlivosť pri slabom osvetlení, zatiaľ čo iné nie. Ak budete webkameru používať pri zhoršených svetelných podmienkach, určite sa presvedčte, či daný model bude fungovať dobre, aj keď bude v miestnosti slabšie osvetlenie.

Často kladené otázky o webkamere

Na čo slúži webkamera?

Webkamera poskytuje široké využitie. Najčastejšie slúži na sprostredkovanie videohovorov s rodinou, priateľmi či kolegami. To znamená, že je vhodná pre študentov, učiteľov a profesorov, pracovníkov, podnikateľov a firmy. Jednoducho pre každého, kto sa potrebuje spojiť prostredníctvom internetu s iným človekom alebo skupinou ľudí. Umožňuje online kontakt s ľuďmi, ktorí môžu byť vzdialený aj niekoľko tisíc metrov. Okrem toho sa môže používať na monitorovanie nejakého priestoru, kde sa vyžaduje bezpečnostná kamera. Nápomocná je aj na cestách alebo diaľniciach, kde sníma aktuálnu dopravnú situáciu. Webkameru využíva mnoho zariadení a miest na streamovanie videí alebo obrazu. Zvyčajne na základe snímania informuje svojich potenciálnych zákazníkov o stave naplnenosti, počasia a podobne. Medzi ne patria zoologické záhrady, múzeá, turistické destinácie a ďalšie. 


Je nutné webkameru inštalovať alebo nejako nastavovať?

Takmer väčšina modelov webkamier funguje za pomoci počítačovej technológie Plug and Play. To znamená, že webkameru zapojíte pomocou USB alebo WiFi k počítačovému zariadeniu a následne sa táto technológia postará o automatické inštalovanie všetkých potrebných nastavení a ovládačov. Existujú však aj modely, ktoré si vyžadujú ručné nastavenia, ktoré zabezpečia kvalitný snímaný obraz a to presne podľa vašich požiadaviek. Zvyčajne sa jedná o drahšie modely webkamier.


Je možné používať webkameru aj pri nedostatočnom osvetlení miestnosti?

Osvetlenie miestnosti na samotné používanie webkamery nemá vplyv. Odrazí sa to však na kvalite snímaného obrazu. Pokiaľ požadujete kvalitný obraz, dostatočné osvetlenie miestnosti je nevyhnutnosťou. Ak nemáte zabezpečené dostatočné svetelné podmienky, poobzerajte sa po webkamere, ktorá je vybavená vstavaným LED svetlom. Druhou možnosťou je zabezpečiť si lampu alebo externé LED svetlo, ktoré dostatočne osvetlí priestor v miestnosti.


Je potrebný ku webkamere mikrofón?

Takmer každá webkamera má v sebe zabudovaný jeden alebo dva mikrofóny. Kvalitnejšie majú dva a menej kvalitné modely iba jeden mikrofón. Ojedinele sa môže stať, že natrafíte aj na model, ktorý je bez mikrofónu.

Pri zvuku je skôr dôležité, či potrebujete základnú kvalitu zvuku alebo vysokú. Bežnému používateľovi bude stačiť webkamera so vstavaným mikrofónom. Náročnejší užívateľ by si mal zabezpečiť samostatný mikrofón, ktorý vytvára zvuk na profesionálnej úrovni. V tomto prípade si treba vybrať model webkamery, ktorá umožňuje pripojenie externého mikrofónu.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 3 Priemerne: 5]