Test TOP 7 najlepších wi-fi routerov – 2022

test wifi routerovV súčasnosti je internet pre mnohých ľudí nevyhnutný. Ľudia ho využívajú na prácu, štúdium, relax či kontakt s blízkymi. Aby sme mohli používať internet, je potrebný Wi-Fi signál. Ten umožňuje pripojiť zariadenie (napríklad počítač, notebook, tablet či smartfón) k internetu. Potrebný je aj Wi-Fi router, ktorý tento signál riadi. Čo to vlastne Wi-Fi router je a podľa čoho sa rozhodovať pri jeho kúpe si povieme v tomto článku.

Wi-Fi router je elektronické zariadenie, ktoré odosiela údaje prijaté z internetového kábla do ďalších zariadení. Funguje aj ako bezdrôtový prístupový bod, z ktorého sa zdieľajú údaje pomocou rádiových signálov. Slúži na to, aby prevádzal dátový tok poskytovaný vaším internetovým pripojením na rádiové signály. Tieto signály prijímajú zariadenia podporujúce Wi-Fi, medzi ktoré patria smartfóny, notebooky a tablety.

Wi-Fi router plní funkcie smerovača a bezdrôtového prístupového bodu. Používa sa na zabezpečenie prístupu na internet alebo do súkromnej počítačovej siete. V závislosti od výrobcu a modelu môže pracovať v káblovej lokálnej sieti , v bezdrôtovej sieti alebo v zmiešanej káblovej a bezdrôtovej sieti.

Náš test wi-fi routerov vám predstavuje rebríček tých najlepších wi-fi routerov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

Test – TOP 7 najlepšie wi-fi routery

 Názov modeluHodnoteniePribližná cena 
1.TP-Link TL-MR6400
wifi router TP-Link TL-MR6400
85€
2.Asus RT-AX55
wifi router Asus RT-AX55
79€
3.TP-Link Archer AX20
wifi router TP-Link Archer AX20
69€
4.TP-Link Archer C6
wifi router TP-Link Archer C6
39€
5.TP-Link TL-WR841N
wifi router TP-Link TL-WR841N
19€
6.Xiaomi Mi 4A
wifi router Xiaomi Mi 4A
19€
7.TP-Link TL-WR840N
wifi router TP-Link TL-WR840N
17€

Ako vybrať ten najlepší wi-fi router?

Parametre, ktoré si treba pri výbere Wi-Fi routera všímať

Na slovenskom trhu nájdete široký výber Wi-Fi routerov. Tieto zariadenia sú dostupné v rôznych cenových hladinách a na výber je od viacerých výrobcov. Každý model poskytuje odlišné parametre. Vyznať sa a vybrať si medzi toľkými modelmi môže byť pre človeka neznalého veľmi ťažké. My vám chcem výber uľahčiť a preto sme pre vás pripravili analýzu hlavných parametrov, ktoré by ste si mali pri kúpe všímať. Pred samotnou kúpou Wi-Fi routera sa zamerajte na nasledujúce parametre a vlastnosti:

1. Frekvenčné pásma

Frekvenčné pásma sú rozsahy frekvencií rádiových vĺn, ktoré sa používajú na prenos údajov v bezdrôtovom spektre a môžu sa ďalej rozdeliť na kanály Wi-Fi . Znamená to, že čím vyššia je frekvencia, tak tým rýchlejší je prenos dát a kratší rozsah signálu.

Každý Wi-Fi router pracuje s frekvenčnými pásmami. Rozdiel medzi frekvenciami je v počte kanáloch, ktoré pri svojej prevádzke Wi-Fi router využíva. Počet kanálov vplýva nielen na stabilitu, ale aj na rýchlosť pripojenia k sieti. Rozlišujeme dve frekvenčné pásma:

 • Frekvenčné pásmo 2,4 GHz

Toto frekvenčné pásmo poskytuje iba 3 neprekrývajúce sa kanály a je vhodné na základné úkony a veci, ako je napríklad surfovanie na internete a využívanie e-mailových klientov. Výhodou je nižšia cena, dlhší rozsah, lepšie prekonávanie prekážok (napríklad stien), navyše poskytuje lepšiu podporu a je dostupné pre všetky koncové zariadenia. Medzi jeho nevýhody patrí výrazné zaťaženie, pomalšia priepustnosť a menej dostupných kanálov.

 • Frekvenčné pásmo 5 GHz 

Toto frekvenčné pásmo poskytuje 23 neprekrývajúcich sa kanálov, vďaka čomu je vhodné na streamovanie videí vo vysokej kvalite, hranie on-line hier, sťahovanie veľkých súborov. Výhodou je vysoká rýchlosť a spoľahlivosť pripojenia, rýchlejšia priepustnosť. Keďže je dostupných viac kanálov, tak sú menej preťažené a je k dispozícií viac kanálov, ktoré sa neprekrývajú. Medzi nevýhody patrí vyššia cena, kratší rozsah, nepriepustnosť stien a nekompatibilita so staršími koncovými zariadeniami.

2. Štandard WI-FI

Štandard Wi-Fi je veľmi dôležitým parametrom, pretože vypovedá o rýchlosti pripojenia. Prenosová rýchlosť Wi-Fi routera sa udáva v megabitoch za sekundu (skratka Mbit/s). V minulosti sa označovali štandardy Wi-Fi prstredníctvom písmen (a, b, g, n, ac..), od roku 2019 je toto označovanie jednoduchšie a to pomocou číslice (1,2,3,4..). Číslica udáva, o ktorú generáciu sa jedná. 

Podľa rýchlosti môžeme Wi-Fi routery rozdeliť do šiestich kategórií:

 • 1.generácia – Wi-Fi 1 (staršie označenie 802.11a) – štandard je prevádzkovaný v pásme 2,4 GHz. Poskytuje rýchlosť pripojenia iba 2 Mbit/s, čo je veľmi málo a preto je vhodná iba na krátke prehliadanie internetových stránok či vybavovanie e-mailových správ.
 • 2. generácia – Wi-Fi 2 (staršie označenie 802.11b) – tento štandard je rovnako prevádzkovaný v pásme 2,4 GHz. Poskytuje však rýchlosť pripojenia 11 Mbit/s (teoretická rýchlosť, v praxi je o niečo nižšia). Je vhodný na prehliadanie náročnejších stránok, chatovanie na internete a samozrejmosťou je vybavovanie e-mailových správ.
 •  3. Generácia – Wi-Fi 3 (staršie označenie 802.11g) – štandard je prevádzkovaný v pásme 2,4 GHz a 5GHz. Dokáže poskytnúť rýchlosť pripojenia až 54 Mbit/s (čo je uvádzaná teoretická rýchlosť). Tento štandard je vhodný na prehliadanie náročných internetových stránok. Pásmo 5 GHz umožňuje náročnejšie činnosti ako je napríklad hranie menej náročných on-line hier či pozeranie filmov.
 • 4. Generácia – Wi-Fi 4 (staršie označenie 802.11n) – rovnako ako predošlý, tak i tento štandard je prevádzkovaný v dvoch pásmach – 2,4 GHz a 5GHz. Dokáže poskytnúť rýchlosť pripojenia až 600 Mbit/s (uvádzaná teoretická rýchlosť, skutočná je nižšia). Zvýšená rýchlosť je dosiahnutá vďaka technológií MIMO (skratka z angličtiny Multiple Input Multiple Output). Tento štandard je vhodný pre multimediálne vyžitie, medzi ktoré patrí hranie on-line hier či streamovanie videí.
 • 5. generácia – Wi-Fi 5 (staršie označenie 802.11ac) – využíva dve pásma 2,4 GHz a 5GHz súčasne. Najnovšie modely môžu poskytnúť rýchlosť pripojenia až 3 Gbit/s, čo zaručí nadštandardne rýchly internet. Je vhodný na profesionálnu činnosť na internete (streamovanie videí vo vysokom rozlíšení, počúvanie hudby) a bezpochyby zvládne aj náročnejšie on-line hry.
 • 6. Generácia – Wi-Fi 6 (staršie označenie 802.11ax) – nový štandard, ktorý bude schopný vysielať na všetkých pásmach. Kvalitné modely Wi-Fi routerov budú schopné poskytnúť rýchlosť pripojenia až neuveriteľných 11 Gbit/s. Pre bežných ľudí nemajú stopercentné využitie, sú skôr vhodné pre veľké firmy.

Ak sa práve zamýšlate, ktorý Wi-Fi router si máte vybrať, tak nič nepokazíte ak siahnete po minimálne štvrtej generácií Wi-Fi 4 (staršie označenie 802.11n). Vďaka tomu bude pripojenie na internet dostatočne rýchle.

3. Antény

Antény na Wi-Fi routery majú veľký vplyv pre vysielanie a dosah signálu. Má na to vplyv nielen druh antén, ale aj ich počet. V jednoduchosti platí, že čím viac antén bude mať Wi-Fi router, tak tým lepšie pre signál. Wi-Fi router môže mať zabudované antény vo svojej konštrukcii alebo môže mať externé antény, ktoré sú pohľadom jasne viditeľné. Externé antény je možné meniť alebo pridávať.

Wi-Fi router môže mať nasledujúce druhy antén:

 • Všesmerové antény – už podľa názvu je mnohým jasné, že signál sa prijíma a vysiela všetkými smermi a to v okruhu 360°, čo sa však týka dosahu, ten je krátky. Sú ideálnym riešením pre otvorené priestory, ako napríklad kancelárie či zasadacie miestnosti.
 • Smerové antény – signál sa prijíma a vysiela len jedným smerom. Ich výhodou je veľký dosah v jednom smere, ktorý sa hodí napríklad do firiem, kde je nutné napojiť na sieť jedno celé poschodie.
 • Sektorové antény – pokrývajú širší uhol vyžarovania, zvyčajne od 30° do 180°, takže tento druh Wi-Fi routera je vhodné umiestniť do rohu miestnosti.

4. Konektivita a porty

Súčasťou každého zariadenia sú vstupy a výstupy, vďaka ktorým je možné pripojiť rozličné zariadenia. V prípade Wi-Fi routera nesmie chýbať vstup, ktorý slúži na jeho pripojenie do elektriky. Medzi ďalšie vstupné a výstupné porty na Wi-Fi routery patria:

 • LAN (Local Area Network) – port sa nachádza na zadnej strane Wi-Fi routera a slúži na pripojenie jednotlivých zariadení (počítače, notebooky, tablety a ďalšie) do lokálnej siete, pričom musíte použiť sieťový kábel. Na Wi-Fi routery sa zvyčajne nachádzajú 4 vstupné porty LAN a sú označené názvom (LAN).
 • WAN (Wide Area Network) – tento port sa taktiež nachádza na zadnej strane Wi-Fi routera a je známy ako internetový port. Nachádza sa na každom Wi-Fi routery a slúži na prepojenie Wi-Fi routera a internetu alebo modemu. Tento vstup môžete spoznať podľa modrého zafarbenia a značenia názvom (WAN).
 • GLAN – port sa nachádza pri modeloch s vysokou rýchlosťou a vďaka nemu je možné dosiahnuť vyššiu prenosovú rýchlosť.
 • Konektor pre optický kábel – ten je potrebný v prípade, ak máte v domácnosti optický internet.
 • USB – tento port slúži na pripojenie externých zariadení. Napríklad externého disku, ktorý slúži ako zdieľané úložisko a umožňuje prístup zo všetkých zariadení pripojených do danej siete. Prípadne sa pomocou neho môže pripojiť tlačiareň, ktorú taktiež môžu využívať všetky zariadenia, ktoré sú pripojené k sieti. Z hľadiska USB konektorov sa Wi-Fi routery líšia použitým štandardom. Môžu podporovať štandard USB 2.0 (starší port) alebo USB 3.0. (rýchly port).

5. Bezpečnosť

Bezpečnosť je veľmi dôležitá, obzvlášť v tejto dobe, kedy sa hackerský útoky konajú na dennom poriadku. Wi-Fi routery umožňujú stiahnutie citlivých informácií (akými sú osobné údaje, heslá, ktoré používate na internete) a umožňujú pripojenie neznámych užívateľov, čím sa váš internet spomalí. Aby ste sa spomínaným problémom vyhli, je nutné dbať na bezpečnosť. Každý Wi-Fi router by mal byť zabezpečený minimálne šifrovaním a pomocou hesla.

Pre bezpečnosť sa používajú nasledujúce zabezpečenia:

 • WEP (Wired Equivalent Privacy) – jedná sa o starú metódu, ktorá je ľahko prelomiteľná, takže ju dokážu prekonať aj začiatočníci, v súčasnosti sa už veľmi nepoužíva.
 • WPA (WiFi Protected Access) – vznikla na základe prvej metódy, ktorá sa dala ľahko prelomiť, takže je účinnejšia ako vyššie spomínaná WEP. Aj táto metóda sa dá prelomiť, je to však oveľa zložitejšie.
 • WPA2 (WiFi Protected Access 2) – najviac využívaná metóda. Jedná sa o zlepšenie predchádzajúcej metódy WPA, v porovnaní s ňou je oveľa viac účinná a ešte nebola prelomená. V súčasnosti sa zaraďuje medzi najbezpečnejšie.

Okrem zabezpečovacích metód existujú aj šifrovacie protokoly, vďaka ktorým je prístup k sieti z vonka viac zložitejší a náročnejší. Medzi tieto šifrovacie protokoly patria:

 • TKIP (Temporal Key Integrity Protocol) – jedná sa o zastaraný protokol, ktorý sa dá ľahko prekonať
 • AES (Advanced Encryption Standard) – tento protokol je oveľa viac účinnejší a zatiaľ nebol prelomený. Toto šifrovanie spolu s metódou WPA2 predstavuje najlepšiu kombináciu zabezpečenia

Medzi ďalšie spôsoby ochrany patria:

 • WPS (Wi-Fi Protected Setup) – jedná sa o štandard zabezpečenia bezdrôtovej siete, ktorý sa snaží o rýchlejšie a jednoduchšie pripojenie medzi Wi-Fi routerom a bezdrôtovými zariadeniami. Funguje iba pre bezdrôtové siete, ktoré používajú heslo šifrované pomocou bezpečnostných protokolov WPA Personal alebo WPA2 Personal. WPS nefunguje na bezdrôtových sieťach, ktoré používajú zastarané zabezpečenie WEP, ktoré môže ľahko prelomiť každý priemerný hacker.
 • Whitelist (biela listina) – viete si vytvoriť tzv. Whitelist a v ňom bude určené, ktoré zariadenia budú mať prístup do vašej siete
 • Guest zone – sieť, ktorá je určená iba pre hostí

6. Režimy

Wi-Fi routery môžu pracovať vo viacerých režimoch. Tieto režimy však nemusia byť súčasťou každého Wi-Fi routera. Pred kúpou je dobré, aby ste skontrolovali, či sa tam dané režimy nachádzajú, aby ste ich ako zariadenie nemuseli dokupovať zvlášť. Wi-Fi routery môžu využívať nasledujúce režimy:

 • AP (Access Point) –  jedná sa o prístupový bod a môže to byť režim alebo samostatné prídavné zariadenie. Jeho úlohou je umožniť komunikáciu medzi klientmi vybavenými bezdrôtovou kartou alebo adaptérom a Access Pointom. Je k dispozícií vo väčšine Wi-Fi routeroch.
 • Repeater (opakovač) – režim alebo zariadenie (vkladá sa do elektrickej zásuvky) a využíva sa na skvalitnenie i zosilnenie signálu, ktorý je vysielaný Wi-Fi routerom. V tomto prípade sa môžete stretnúť aj s názvom extender alebo Wi-Fi zosilňovač.

7. Overené značky

Nie vždy platí pravidlo, že značka svedčí o kvalite. Pri tejto elektronike to neplatí, pretože značka výrobcu je pomerne dôležitá. Ako však spoznať kvalitného výrobcu či značku? Držte sa dvoch pravidiel. Výrobca by mal ponúkať väčší výber modelov. Ak má značka na trhu jeden druh tohto zariadenia, tak ťažko môžeme očakávať, že dokáže konkurovať zvučným a populárnym výrobcom. Pozrite si prehľad značiek, ktoré sú na našom trhu overené. Medzi najznámejšie značky týchto elektronických zariadení patrí:

 • Asus
 • D-Link
 • Linksys
 • Netis
 • Tenda
 • TP-Link
 • ZyXEL

Jednotlivé modely Wi-Fi routerov sa odlišujú vo funkciách a vlastnostiach, na základe čoho sa odvíja aj cena.

8. Cena, pomer ceny a kvality

Kúpa nového Wi-Fi routera nie ja lacnou záležitosťou. V obchodoch si môžete vyberať modely v rôznych cenových hladinách. Výška ceny je závislá od ponúkaných parametrov a vlastností, pričom rozhodujúcim faktorom je aj značka. Mnoho z vás nepotrebuje najnovší model Wi-Fi routera, ktorý je extra výkonný, stačí mu klasický výkon za prijateľnú cenu.

Wi-Fi routere, ktoré pracujú na frekvencii 5 GHz zaručia spoľahlivé a kvalitné pripojenie, avšak je to zohľadnené na vyššej cene. Pokiaľ vám stačí internet na bežné používanie a vybavovanie e-mailových správ, v takom prípade vám postačí aj základná verzia Wi-Fi routera. Cena za takýto model sa pohybuje od ceny zhruba 80 eur a vyššie.  

Často kladené otázky o wi-fi routeroch

Ako je možné zosilniť signál na Wi-Fi routeri?

Wi-Fi routery umožňujú zosilniť signál viacerými spôsobmi. Najjednoduchším riešením je použiť externú anténu. Tento spôsob je možné využiť iba v prípade,  ak daný model umožňuje pripojenie externej antény. Ďalšou možnosťou je využiť extender alebo repeater, čo je vlastne externý zosilňovač Wi-Fi signálu. Ten sa zapojí do elektrickej zásuvky a funguje na princípe, že prijíma signál a následne ho posiela ďalej. Využiť môžete aj systém WDS (Wireless Distribution System), ktorý rozšíri bezdrôtovú sieť pomocou viacerých prístupových bodov a to bez prepojenia káblov.

Oplatí sa vybrať si Wi-Fi router od overeného výrobcu?

Na trhu nájdete široký výber Wi-Fi routerov, ktoré sa líšia funkciami a cenou. Modely od menej známych výrobcov vás možno presvedčia cenou, na druhej strane je však otázne, či budú dostatočne fungovať. Kúpiť si Wi-Fi router od overeného výrobcu je najlepšou voľbou, pre ktorú sa môžete rozhodnúť. Poskytnú spoľahlivosť a stabilitu. Medzi overených výrobcov patria napríklad Asus, Zyxel, TP-Link, D-Link, Tenda a Netis.

Kam umiestniť Wi-Fi router?

Umiestnenie Wi-Fi routera netreba brať na ľahkú váhu. Treba si ujasniť, či budete zariadenia (počítač, notebook, tablet..) pripájať bezdrôtovo alebo za pomoci ethernetového kábla. Pokiaľ chcete pripojiť zariadenie cez kábel, musíte na to zvoliť vhodné miesto, prípadne zabezpečiť, aby bol kábel dostatočne dlhý. Okrem toho, záleží nielen na jeho umiestnení, ale aj na natočení antén.

Pri umiestnení Wi-Fi routera vám môžu pomôcť nasledovné rady:

 • Wi-Fi router by ste mali umiestniť na miesto, na ktorom bude schopný prijímať najsilnejší signál. Ideálne bez akéhokoľvek rušenia alebo aspoň s minimálnym. Najlepším riešením je umiestniť Wi-Fi router do stredu vašej domácnosti. Vďaka tomu viete zabezpečiť dostatočnú intenzitu signálu.
 • Wi-Fi router sa neodporúča položiť na zem alebo podlahu, k stene a rovnako nie je vhodné ho umiestniť ani ku kovovým predmetom. Navyše platí, že čím menej bude prekážok medzi zariadením a routerom, tak tým lepšie.

Na internete si prezerám len internetové stránky. Budem potrebovať drahý Wi-Fi router?

V prípade, že za internetom nesedíte celý deň, ale si prezeráte iba internetové stránky, odpovedáte na poštu na sociálnych sieťach alebo si vybavujete e-mailovú poštu, pre vás bude výber Wi-Fi routera veľmi jednoduchý. Nemusíte do jeho kúpy investovať veľa peňazí (postačí vám základný model) a okrem toho sa nemusíte zaoberať jeho rýchlosťou, počtami antén či ďalšími parametrami.

Ako sa dá doma zabezpečiť bezdrôtová sieť?

Zabezpečenie domácej bezdrôtovej siete je nevyhnutné. Dôvodom je, že sieťový signál môže vysielať aj mimo domova. Ak nie je zabezpečená sieť, v takom prípade je možné, že sa k vašim údajom a uloženým heslám v zariadení (počítač, notebook, tablet a ďalšie) dostane niekto ďalší.

Pre nastavenie bezdrôtovej domácej siete je užitočné, ak pred používaním zmeníte predvolené meno používateľa a heslo. Okrem toho sa odporúča vytvoriť prístupové heslo alebo kľúč zabezpečenia. Na základe neho sa dokáže užívateľ prihlásiť do siete. Zabezpečením domácej bezdrôtovej siete pomocou hesla sa vyhnete neželaným užívateľom.

 Je Wi-Fi router a modem jedno a to isté?

Wi-Fi router a modem nie je jedno a to isté. Mnoho ľudí si to mýli, pretože modemy sú vybavené zabudovaným routerom. V jednoduchosti povedané, Wi-Fi router je smerovač, ktorý slúži na prenos internetového spojenia. Modem možno charakterizovať ako vstupnú bránu k internetu.

Ako nastaviť bezdrôtovú sieť?

Nastavenie bezdrôtovej siete nie je žiadna veda. My vám ponúkame všeobecný návod, ktorý sa však môže líšiť v závislosti od výrobcu. Bezdrôtovú sieť nastavíte nasledovne:

 1. Na zariadení prejdite do záložky Wi-Fi alebo WLAN. V tejto záložke musíte nastaviť predvolený názov siete, tzv. SSID. Nezabudnite zmeniť heslo.
 2. Ďalej je nutné si zvoliť, na akej frekvencii má Wi-Fi router pracovať. Na výber máte frekvencie 2,4GHz, 5GHz alebo ich kombináciu. Tu nezabudnite na nastavenie kanálu –  vyberte si ten, ktorý je najmenej zaťažený. Oceníte to hlavne na kvalite a stabilite pripojenia. Váš internet by už mal fungovať (cez Wi-Fi a aj prostredníctvom kábla).
 3. Odporúčame nastaviť NTP server, ktorý určuje čas, akým sa bude vaša sieť riadiť.
 4. Na záver si nezabudnite zmeniť prihlasovacie údaje, ktoré prislúchajú k Wi-Fi routru.

 Ako pripojiť počítač alebo notebook k bezdrôtovej sieti?

Ak máte nastavený Wi-Fi router, tak samotné pripojenie zariadenia je jednoduché. Na počítači alebo notebooku vyberte ikonku siete, ktorá sa nachádza v oznámení. Zvyčajne sa táto ikonka nachádza na lište, v pravom dolnom rohu. Následne sa vám zobrazí zoznam sietí a vy si musíte vybrať tú vašu (viete ju spoznať podľa zadaného názvu, ktorý ste uviedli pri nastavení Wi-Fi routera) a kliknúť na tlačidlo “Pripojiť“. Následne od vás bude vyžadované heslo alebo kľúč zabezpečenia. Po zadaní bude vaše zariadenie pripojené k bezdrôtovej sieti.

 

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 12 Priemerne: 4.8]

Pridať komentár

Leave the field below empty!