test teplomerov na meranie telesnej teplotyAk aj vy stojíte práve pred rozhodnutím, ktorý teplomer si vybrať, náš článok je určený priamo vám. Časy keď sa používali ešte klasické ortuťové teplomery sú už dávno preč a nahradili ich teplomery, ktoré fungujú na rozličných princípoch a sú schopné merať oveľa presnejšie.

Toľko druhov teplomerov v predajniach a vy zrazu neviete či si vybrať bezortuťový, digitálny, detský, ušný alebo bezdotykový? Značky sa predbiehajú a každá tvrdí, že ten ich je najlepší a najpresnejší? V našom článkom sa dozviete, ktorý je pre vás ten správny.

Na začiatok by sme si mali zhrnúť čo vlastne ten teplomer je. Ak by sme ho mali definovať, tak by sme ho mohli opísať ako zariadenie, ktoré je určené na meranie teploty. Teplomer je najznámejším fyzikálnym prístrojom a aj keď v súčasnosti už neexistuje človek, ktorý by nevedel na čo slúži, nebolo to tak vždy. Len niekoľko storočí dozadu by nikoho nenapadlo, že niečo také bude raz existovať. Ale kto za týmto vynálezom vlastne je?

Náš test telesných teplomerov vám predstavuje rebríček tých najlepších telesných teplomerov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

 

TOP7 najlepšie teplomery na meranie telesnej teploty

Ako vybrať ten najlepší teplomer na meranie telesnej teploty?

1. Bezpečnosť

Jedným z najdôležitejších aspektov pri výbere teplomeru je určite jeho bezpečnosť. Odkedy sa skončila éra ortuťových teplomerov, môžeme povedať, že pri vývoji ďalších teplomerov sa dbalo najmä na bezpečnosť. Veľa závisí aj od užívateľov a toho ako daný teplomer používajú. Zdôrazňujeme, že je potrebné riadiť sa návodom na použitie, pretože nie každý teplomer meria rovnakým spôsobom.

Keby sme však mali určiť, ktorý je ten najbezpečnejší, bolo by to celkom náročné, pretože každá značka prezentuje svoj výrobok ako ten najbezpečnejší. Ak ale patríte k tým ľuďom, u ktorých pri výbere teplomeru zohráva veľkú rolu jeho bezpečnosť a nerobí vám problém si za kvalitu priplatiť, tak nasledujúci model je pravdepodobne presne to čo hľadáte.

Prvý bezdotykový teplomer: Thermofocus 01500A3

Tento teplomer (nájdete ho v tabuľke testu produktov na 1. mieste) je známy ako prvý bezdotykový teplomer na svete, ktorá je výrobcom tohto kvalitného zariadenia. Ide o taliansku spoločnosť, ktorá sa zameriava na výrobu elektrických a elektronických zariadení pre zdravotníctvo. Zariadenie je vyrábané v prísne kontrolovanom prostredí a jeho kvalita sa overuje externými nezávislými inštitúciami. Teplomer funguje na princípe infračerveného žiarenia s využitím technológie Thermofocus. Táto technológia je jedinečná v tom, že dokáže čítať pomocou senzoru infračervené žiarenie, ktoré vydáva povrch pokožky a prevedie ho do nameranej teploty.

Systém LED vyžaruje dva svetelné lúče, ktoré sa v správnej vzdialenosti spoja v jeden červený bod a výsledná hodnota sa objaví na LCD displeji. Tento model teplomeru zaujme najmä svojou jedinečnosťou. Využívajú ho mnohí lekári práve preto, že ide o bezdotykový teplomer a dokáže namerať hodnotu od 1 do 55°C z rôznych častí tela. Použiť ho je možné aj na otvorené rany a vnútorné orgány po operácii, pretože pri meraní nedochádza ku kontaktu s pokožkou.

Zariadenie funguje vďaka napájaniu AAA batériami, ktoré sú priložené v balení. Ich životnosť sa odhaduje na 10 000 meraní či 3 roky v závislosti od používania.

Výhody

+ absolútne hygienický (bez kontaktu s pokožkou)
+ teplomer je možné použiť aj na meranie teploty iných objektov (detská výživa, kojenecká fľasa…)
+ pamäť dokáže zobraziť až 9 posledných meraní
+ v pohotovostnom režime automaticky ukazuje izbovú teplotu

Nevýhody

– vysoká cena

V prípade, že ste sa nerozhodli pre vyššie uvedený teplomer a stále hľadáte ten, ktorý by vám vyhovoval viac, prečítajte si pokračovanie nasledujúcich parametrov, na ktoré treba pri výbere prihliadať.

2. Miesto merania teploty

Pri výbere teplomera je nutné, aby ste si zvážili odkiaľ chcete merať teplotu. Aj podľa miesta merania sa delia jednotlivé druhy teplomerov a tiež ich spôsob merania je odlišný.

Meranie v podpazušnej jamke

Zvyčajne sa používa tento spôsob merania teploty a je veľmi odporúčaný práve preto, že je považovaný za najpresnejší a najpohodlnejší. No pravda je taká, že je len jedným z najpohodlnejších spôsobov, ale najpresnejší určite nie je. Pri tomto spôsobe je však možné namerať iba teplotu kože. Špičku teplomera umiestnime do najhlbšieho a najteplejšieho miesta v podpazušnej jamke a pridržiavame tak, aby bol teplomer dobre zafixovaný a zároveň chránený pred teplotou okolia.

Na meranie v podpazušnej jamke sa používa klasický digitálny teplomer, ale jeho meranie na tomto mieste je pomerne nepresné a výsledná hodnota by sa mala brať len orientačne.

Meranie v ústach

Špička teplomera sa umiestňuje naľavo alebo napravo od uzdičky jazyka. Tam by mal teplomer ostať počas celej doby merania. Pri zlom umiestnení môže dôjsť k odchýlke, preto špičkou teplomera nehýbte. Mal by byť v neustálom kontakte so sliznicou počas merania.

Na meranie v ústach sa používa klasický digitálny teplomer a cumlíkový digitálny teplomer. Ortuťový sa v žiadnom prípade neodporúča pri tomto spôsobe merania.

Meranie v konečníku

Pri tomto type merania sa špička teplomera zavedie do análneho otvoru 1,5 až 2 centimetre. Pred použitím sa odporúča natrieť špičku teplomera olejom. Meranie teploty v konečníku patrí k tým najnepohodlnejším a pokiaľ sa dá tak sa ľudia týmto teplomerom vyhýbajú. Aj keď je toto meranie trochu nepríjemné a s dieťaťom je to veľakrát boj, patrí k tým najpresnejším spôsobom merania.

Na meranie v konečníku sa používa klasický digitálny teplomer s pružnou špičkou určený na rektálne meranie teploty.

Ak patríte k tým, čo sa nechcú pri výbere teplomera zaoberať miestom merania, tak odporúčame bezdotykový teplomer. Tento teplomer je momentálne najmodernejší a najvyhľadávanejší na trhu. Funguje na princípe infračerveného žiarenia, ktoré sme spomínali pri Thermofocus 01500A3.

3. Rýchlosť a presnosť merania

Najdôležitejším parametrom, ktorým sa treba pri výbere teplomera riadiť je presnosť merania daného teplomera. Veď kupujete si ho preto, aby ste vedeli čo najpresnejšie zmerať teplotu a ideálne za čo najkratší čas. Výroba moderných teplomerov sa zamerala najmä na tieto parametre a tým sa dostávame znova k vyhľadávaným bezdotykovým teplomerom, ktoré tieto požiadavky spĺňajú. Ak vám nezáleží na rýchlosti merania teplomeru, zožeňte si klasický, ale pozor si dajte aspoň na jeho presnosť, ktorá by mala byť uvedená na stránkach e-shopov.

4. Značka a cena

Značka síce pre mnohých pri výbere nezohráva až takú veľkú rolu, ale cena už áno. Niekto hľadá len teplomer, ktorý orientačne zmeria teplotu za čo najnižšiu cenu a niekto chce taký, ktorý zmeria čo najpresnejšie a je ochotný si za kvalitu priplatiť. Na to si dajte pozor! Nemusíte hneď kupovať ten najdrahší teplomer, pretože zbytočne vysoká cena nemusí znamenať aj kvalitu.

V tomto prípade sa radšej zamerajte na celosvetovo uznávané značky, ktoré zaručujú presnosť a spoľahlivosť. Samozrejme, že za tie lepšie si budete musieť priplatiť, ale je len na vás koľko ste ochotný za teplomer zaplatiť a od toho by sa mal odvíjať aj váš výber.

Druhy teplomerov

  • kvapalinové bez ortuti
  • digitálne
  • infračervené– dotykové, bezdotykové

Kvapalinový teplomer bez ortuti

Na trhu je možné dostať kvapalinové teplomery, ale bez ortuti. Ortuť nahradili iné kvapaliny ako napr. lieh, gálium, indium, ktoré sú netoxické. Princíp, podľa ktorého funguje kvapalinový teplomer je založený na rozpínaní kvapalín. Kvapalina sa zohrievaním rozpína a na stupnici cez úzku trubku stúpa a pri ochladzovaní klesá.

Veľkou výhodou týchto teplomerov je, že na to, aby fungovali nepotrebujú baterky. Nevýhodou ale môže byť, že na výslednú nameranú hodnotu sa dlhšie čaká a niekomu môže robiť problém odčítanie hodnoty z klasickej stupnice. Ďalšou nevýhodou je aj to, že ak chcete, aby bol teplomer pripravený na ďalšie meranie je potrebné teplotu najprv zraziť.

Digitálny teplomer

Najčastejšie používané sú digitálne teplomery, pretože sú pomerne rýchle a nameranú hodnotu ľahko odčítate. Digitálny teplomer funguje prostredníctvom elektrického prúdu v kovoch, ktorý je ovplyvňovaní zmenami teploty. Pri zohriatí ma niektorý z nich väčší odpor, ktorý teplomer vo vnútri zaznamená a prepočíta veľkosť odporu do nameranej hodnoty.

Výhodné sú najmä preto, že sú takmer všade dostupné za nízku cenu a postačia na bežné domáce meranie. Ako nevýhodu by sme mohli uviesť krátku životnosť a vo väčšine prípadov aj nepresnosť po dlhšom čase používania.

Infračervený teplomer

Infračervený bezdotykový teplomer patrí momentálne medzi najmodernejšie teplomery. Fungujú na princípe infračerveného žiarenia, ktoré nie je viditeľné voľným okom ale vyžaruje ho ľudské telo. Bezdotykový infračervený teplomer tvoria zabudované senzory, ktoré dokážu zachytiť infračervené žiarenie a následne ho premeniť v mernú jednotku, ktorá sa zobrazí na displeji. Čo sa týka miesta merania, tak najlepšie je merať v uchu alebo na čele.

Veľkou výhodou je, že meranie s týmto druhom teplomeru je rýchle, pohodlné a pochvaľujú si ho najmä mamičky. Deťom sa meria teplota ťažšie a s týmto teplomerom je možné ju zmerať aj v čase, keď dieťa spí. Nevýhodou je, že tieto teplomery sa predávajú za podstatne vyššiu cenu ako iné.

Najčastejšie kladené otázky

Prečo už nezoženiem ortuťový teplomer?

Od 3.apríla 2009 bol zakázaný predaj ortuťových teplomerov v krajinách Európskej únie, pretože ortuť je považovaná za vysoko jedovatý a toxický kov. Pri rozbití ortuťového teplomera je veľké riziko vdýchnutia toxických pár z rozliatej ortuti.

Ortuť v tele je pre človek veľmi nebezpečná, pretože môže spôsobiť veľké zdravotné problémy. Dokonca u tehotných žien môže ortuť v tele spôsobiť vážne mentálne poškodenie novorodenca.

Čo mám robiť v prípade, že mám ešte stále doma ortuťový teplomer?

Tento zákaz sa nevzťahuje na teplomery, ktoré sa už používajú a nie je nutné ich všetky likvidovať. Avšak treba si zvážiť, či budete teplomer ďalej používať, pretože riziko rozbitia tohto teplomeru je naozaj veľké. Ak sa rozhodnete, že chcete tento teplomer zlikvidovať, v žiadnom prípade ho nevyhadzujte spolu s komunálnym odpadom. Teplomer má toxický a jedovatý obsah, preto je nutné tento teplomer zaniesť do zberne odpadov, ktoré sa špecializujú na likvidáciu nebezpečných látok.

Prečo teplomer meria nepresne?

Neuviedli ste o aký typ teplomera ide, preto dôvody môžu byť skutočne rôzne. Mnohí odborníci tvrdia, že nie teplomery merajú nepresne, ale veľakrát ľudia nevedia ako ich správne používať.  Vyššie v článku nájdete ako správne merať teplotu na jednotlivých miestach a aký teplomer sa na toto meranie používa. Dúfame, že vám tieto informácie pomôžu.

Podľa čoho mám určiť, kedy ide len o zvýšenú teplotu alebo už o horúčku?

Priemerná telesná teplota sa pohybuje od 36°C až k 37 °C. Ak ide o zvýšenú teplotu, nameraná hodnota presahuje 37°C. O horúčke môžeme hovoriť vtedy, ak nameraná hodnota presahuje 38°C. Ak je ale nameraná hodnota nižšia ako 35,5°C, hovoríme už o podchladení. Nižšie hodnoty sa môžu objaviť v prípade poranenia s veľkou stratou krvi alebo pri nadmernej konzumácii návykových látok. Tieto látky totiž ovplyvňujú celkové vnímanie chladu.

Tradičný princíp teplomerov

Princíp, podľa ktorého tieto zariadenia fungujú je založený na tepelnej rozťažnosti jednotlivých látok, kedy je objem mernej látky závislý na teplote. Tieto teplomery sa nazývajú dilatačné. Avšak v dnešnej dobe už existujú mnohé ďalšie metódy na určovanie telesnej teploty a rovnako tak aj rôzne teplomery, pretože vývoj týchto zariadení ide neustále vpred.

Správne nameranie telesnej teploty sa odvíja najmä od výberu správneho teplomeru, od zvoleného miesta na meranie teploty (rôzne časti tela), postupu merania, správneho odčítania a vyhodnotenia nameranej hodnoty a záznamu nameraných hodnôt, aby sme vedeli určiť čo najpresnejšiu hodnotu.

História teplomerov

Dnes sa už nikto nezamýšľa nad tým odkiaľ tento vynález prišiel ani kto ho vlastne objavil. Napriek tomu je potrebné si toto meno pripomenúť. Bez tohto objavu by sme dnes len veľmi ťažko vedeli určiť akútny stav pacienta s horúčkou alebo s iným ochorením, ktoré je sprevádzané vysokými teplotami. V čase, keď toto zariadenie ešte neexistovalo sa stav pacienta určoval len podľa telesných pocitov alebo tradičným spôsobmi ako napr. priloženie dlane na čelo pacienta, začervenaná pokožka, nevoľnosť, triaška, potenie atď.

Objavenie teplomeru sa pripisuje talianskemu vedcovi Galileovi. Tento vedec v roku 1592 sa najviac priblížil k vzniku teplomera. To čo vynašiel on malo v tom čase názov ,,termoskop” a môžeme povedať, že bol predchodcom teplomerov na meranie telesnej teploty. Išlo o sklenenú trubičku dlhú asi 30 cm, ktorá bola zakončená bankou a nemala ešte ani stupnicu.

Po Galileovi experimentovali aj ďalší vedci s podobnými teplomermi a snažili sa ich zdokonaliť. Najprv používali ako teplomernú látku vodu, ale veľkou nevýhodou bola malá rozťažnosť. Začali hľadať preto iné vhodné tekutiny, ktoré by ju nahradili. Medzi najvhodnejšími tekutinami sa osvedčil liech a ortuť. Za vynálezcu prvého liehového teplomeru je považovaný toskánsky veľkovojvoda Ferdinad II. Medici, ktorý ho zostrojil v roku 1641.

Posledná vec, ktorú bolo potrebné doriešiť bola už len stupnica, ktorá je tiež súčasťou histórie teplomerov.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 7 Priemerne: 4.7]