test susiciek bielizneVešanie, dlhodobé sušenie, žehlenie a skladanie opratej bielizne zaberie množstvo času, energie a v konečnom dôsledku aj miesta. Obzvlášť počas zimných mesiacov, kedy musíte mať sušiak s prádlom vo vnútri, napríklad v obývačke. Tomuto všetkému sa môžete vyhnúť používaním sušičky bielizne. Celý proces od vyťahovania bielizne z práčky, až po ukladanie do skrine zrýchli a zefektívni. Navyše, kým sa bude bielizeň sušiť, vy môžete oddychovať pri dobrej knihe, alebo obľúbenom programe v televízií.

Ako sušička prádla funguje?

Sušička bielizne (prádla) po zapnutí nasaje a zohreje vzduch na požadovanú teplotu. Prúd horúceho vzduchu vytiahne z prádla všetku vlhkosť. Následne studený vzduch bielizeň zafixuje tak, aby nezostala zamotaná, pokrčená, ale práve naopak na dotyk jemná a nadýchaná. Po vybratí zo sušičky teda nemusíte strácať čas so žehlenímvyrovnávaním prádla. Vrátane samotného sušenia bielizne sušička disponuje aj radom ďalších funkcií. Z oblečenia odstráni žmolky, zvieracie chlpy, či vlasy, ktoré odvádza do špeciálneho filtra. Podobne je to aj s prebytočnou vodou a vzduchom, ktoré putujú z bubna von, alebo pri kondenzačných sušičkách do vyhradenej nádoby.

Náš test sušičiek bielizne vám predstavuje rebríček tých najlepších sušičiek bielizne, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP7 najlepšie sušičky prádla

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.AEG AbsoluteCare T8DBG68WC
susicka pradla AEG AbsoluteCare T8DBG68WC
98 %; 8 recenzií599€
2.Samsung DV80T5220AE
susicka pradla Samsung DV80T5220AE
100 %; 1 recenzie627€
3.Bosch WTR87TW0CS
susicka pradla WTR87TW0CS
100 %; 5 recenzií579€
4.BEKO DH 8644 CS DRX
susicka bielizne BEKO DH 8644 CS DRX
93 %; 3 recenzie599€
5.Electrolux EW8H458BC
susicka bielizne Electrolux EW8H458BC
97 %; 8 recenzií449€
6.LG RC91V5AV6Q
susicka bielizne LG RC91V5AV6Q
97 %; 5 recenzií489€
7.Beko DPY 8506 GXB1
susicka bielizne Beko DPY 8506 GXB1
90 %; 168 recenzií445€

Ako vybrať tú najlepšiu sušičku bielizne?

Sušička bielizne patrí medzi drahšie domáce spotrebiče. Pri kúpe sa teda rozhodne neunáhlite a starostlivo zvážte všetky jej parametre. K tým najdôležitejším patrí:

1. Druhy sušičiek bielizne

V závislosti od spôsobu odvádzania horúceho vzduchu rozlišujeme:

a) Ventilačné (odvetrávacie) sušičky prádla prostredníctvom horúceho vzduchu bielizeň ohrievajú, v dôsledku čoho vzniká para a zmes vlhkého, horúceho vzduchu. Ten sa následne odvádza z bubna rovno von. Pre ich fungovanie je teda nevyhnutné zabezpečiť správne odvetrávanie prostredníctvom odvádzajúcej trubice s min. dĺžkou 1,2 metra. Takéto stavebné úpravy a s nimi súvisiace i tepelné straty si ale nemôže dovoliť každý. Výhodou ventilačných sušičiek je však nižšia obstarávacia cena a malá spotreba elektrickej energie.

b) V prípade kondenzačných sušičiek horúci vzduch zohrievajúci prádlo naviaže na seba paru, pričom pri prejdení bubnom sa vo vnútri sušičky ochladí. Vzniknutá voda smeruje do zbernej nádoby a vzduch sa znova zohrieva. Celý proces je efektívnejšínevyžaduje si žiadne stavebné úpravy. Kondenzačné sušičky sú síce drahšie, avšak populárnejšie. Navyše tento druh sušičiek je k dispozícií v množstve variant, od vstavaných, voľne stojacich až po sušičky so skrátenou hĺbkou tzv. slim sušičky.

V závislosti od spôsobu ohrievania vzduchu nájdete na trhu:

Kondenzačné sušičky s vykurovacím telesom – vyznačujú sa vyššou spotrebou elektrickej energie, keďže vzduch je zohrievaný elektrickým vykurovacím telesom. Ich hlavným benefitom je nízka cena a kratší čas sušenia, čo ocenia predovšetkým rodiny s deťmi.

Kondenzačné sušičky s tepelným čerpadlom – na zohriatie studeného vzduchu využívajú zvyškové teplo. Tieto sušičky sú teda úspornejšie a efektívnejšie. Nevýhodou je vyššia obstarávacia cena a dlhší čas sušenia, ktorý môže byť pre viacčlenné rodiny prekážkou.

Hybridné sušičky –  predstavujú novinku na trhu. Disponujú tak vykurovacím telesom, ako aj tepelným čerpadlom, vzhľadom na to patria do vyššej cenovej kategórie.

2. Účinnosť sušenia

Jeden z najdôležitejších parametrov, ktorý označuje koľko % vody sušička dokáže vysušiť z mokrej bielizne. Podľa efektivity sušenia sú sušičky prádla rozdelené do jednotlivých kategórií od A až po G. Sušičky s písmenom ,,A,,  pracujú najefektívnejšie, pričom z oblečenia dokážu vytiahnuť viac ako 90% vody. Postupne účinnosť sušenia klesá, lacné modely spadajúce do kategórie G vysušia na štandardnom programe menej ako 40% vody. Samozrejme pri voľbe dlhšieho programu sušenia, prípadne pri sušení poloprázdneho bubna sa účinnosť sušenia môže zmeniť.

3. Kapacita sušičky bielizne

Najčastejšie sa pohybuje v rozmedzí od 7 do 9 kilogramov. V prípade lacnejších modelov sa môžete stretnúť aj s menšou kapacitou, ktorú ale neodporúčame. Do malých dvojčlenných domácností je ideálna kapacita bubna 7 kg. Ak ste však väčšia rodina so štyrmi, piatimi členmi, budete potrebovať sušičku s min. kapacitou 8 až 9 kg. Bielizeň vkladáte do sušičky mokrú, teda aj ťažšiu. Nenechajte sa zmiasť voľným priestorom v bubne a neprekračujte kapacitu sušičky. Odrazí sa to nielen na efektivite sušenia, ale aj samotnej kvalite oblečenia, ktoré sa môže takýmto spôsobom znehodnotiť.

4. Spotreba elektrickej energie

Všetky potrebné informácie, od účinnosti sušenia, kapacity až po samotnú spotrebu energie nájdete na energetickom štítku. Vo všeobecnosti sú najúspornejšie sušičky s energetickou triedou A+++,  A++, alebo A. Naopak, snažte sa vyhnúť triedam s označením B,C,D, ktoré v porovnaní s triedami A spotrebujú až o 60% viac energie. Samozrejme prihliadajte aj na to, koľko krát do týždňa budete sušičku používať. V prípade, že každé dva dni, rozhodne investuje do energetickej triedy A+++.

5. Hlučnosť sušičky

Sušička prádla síce nepatrí medzi najhlučnejšie domáce spotrebiče, avšak niektoré modely vás môžu rušiť. Obzvlášť ak sú umiestnené v blízkosti obývačky, alebo spálne. Optimálna hlučnosť sušičky sa pohybuje okolo 64 – 65 decibelov, čo je približne hlasitosť bežného telefonátu. Samozrejme, čím menej decibelov, tým je sušička tichšia. Ak teda plánujete sušiť prádlo v noci, rozhodne nevyberajte modely s hlučnosťou viac ako 65 decibelov.

6. Funkcie

Rýchle odstránenie pachu –  tzv. refresh funkcia je ideálna pre oblečenie dlho stojace v skrini. Nielenže ho zbaví nepríjemného zápachu a dodá mu potrebnú sviežosť, ale ho aj vyžehlí a zbaví alergénov.

Šiesty zmysel (fuzzy logic) – nemusíte stáť pri sušičke a čakať kým sa bielizeň vysuší, sušička to zvládne aj bez vás. Pomocou čidiel vlhkosti a vzduchu dokáže sama zistiť stav oblečenia v sušičke a tomu automaticky prispôsobiť program sušenia.

Ovládanie cez telefón – niektoré modely umožňujú spárovanie s vašim telefónom, vďaka čomu môžete sušičku ovládaťsledovať stav programov pokojne aj z práce. Taktiež prostredníctvom špeciálnej aplikácie dokážete nielen sledovať, ale aj odhaliť prípadné poruchy sušičky bielizne.

TIP: V prípade, že nedisponujete veľkým priestorom pre samotnú práčku a samotnú sušičku, môžete sa poobzerať po kombinovaných práčkach so sušičkou.

Často kladené otázky o sušičkách prádla

Je potrebné prádlo po sušení v sušičke ešte žehliť?

Niektoré modely sušičiek disponujú špeciálnou žehliacou funkciou, ktorá však pri košeliach nemusí stačiť. Dôležitý je najmä čas, kedy vyberiete bielizeň zo sušičky. Elegantné oblečenie, vrátane košieľ, vytiahnite rozhodne skôr, kým je tkanina ešte vlhká. Ľahšie sa formuje a skladá. Bežné oblečenie zas vyberajte až po úplnom dosušení a hneď ho aj poskladajte.

Ako dlho trvá sušenie bielizne v sušičke?

Čas sušenia sa odvíja od konkrétneho typu sušičky a jej kapacity. V priemere sa však pohybuje v rozmedzí od 90 – 120 minút.

Čo sušička bielizne a alergie?

Vzhľadom na to, že sušička bielizne funguje pri vysokých teplotách, dochádza k eliminácii všetkých baktérií, vrátane zvieracích chlpov, ktoré sú zachytávané filtrom. Samozrejme sušička neodstráni všetky zdroje alergií. Osobám citlivým na vlhkosť môže spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, keďže pri sušení v sušičke vzniká pomerne viac vlhkosti ako pri klasickom sušení na sušiaku.

Ako prebieha údržba sušičky?

Väčšina sušičiek disponuje dvoma typmi filtrov. Prvý je prachový filter, zachytávajúci všetku nečistotu z oblečenia. Vyžaduje si teda pravidelné čistenie. Po dvoch sušiacich cykloch filter vyberiete, prepláchnete tečúcou vodou, vysušíte a opäť nasuniete. Druhý filter zachytáva len nečistoty, ktoré prejdú cez prachový filter, vzhľadom na to ho stačí vyčistiť približne po desiatich cykloch sušenia. Niektoré sušičky dokonca disponujú automatickým čistením tohto filtra. Pri kondenzačných sušičkách, vrátane čistenia filtrov, údržba zahŕňa aj vylievanie vody z nádobky na kondenzát.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 6 Priemerne: 4.7]