test monitorovMonitor je elektronický vizuálny displej, ktorý obsahuje obrazovku, obvody. Staršie počítačové monitory využívali katódové trubice, ktoré ich robili veľkými, ťažkými a neefektívnymi. V súčasnosti sa LCD monitory s plochou obrazovkou používajú v zariadeniach, ako sú notebooky a stolové počítače, pretože sú ľahšie a energeticky úspornejšie. Monitor je tiež známy ako obrazovka alebo vizuálna zobrazovacia jednotka.

Parametre monitora sa posudzujú a rozlišujú pomocou niekoľkých kľúčových faktorov:
Pomer strán: vzťah vertikálnej dĺžky k horizontálnej dĺžke monitora (napríklad 16:9 alebo 4:3).
DPI: počet rozlíšiteľných pixelov v jednom riadku na jednotku dĺžky jeden palec (2,54 cm).
Rozlíšenie displeja: udáva maximálny počet rozlíšiteľných pixelov obrazovky.
Veľkosť: tento aspekt je určený diagonálnou veľkosťou obrazovky.

Náš test monitorov vám predstavuje rebríček tých najlepších monitorov, ktoré nájdete na trhu. Pri výbere sa neváhajte inšpirovať.

Test – TOP7 najlepšie monitory

Názov modeluHodnoteniePribližná cena od
1.Dell S2721QS
najlepsie monitory Dell S2721QS
95 %; 7 recenzií349 €
2.Asus TUF Gaming VG249Q
najlepsie monitory Asus TUF Gaming VG249Q
98 %; 14 recenzií229 €
3.Samsung U28R550
najlepsie monitory Samsung U28R550
96 %; 8 recenzií249 €
4.Samsung C24RG50
najlepsie monitory Samsung C24RG50
96 %; 22 recenzií189 €
5.Samsung C27F390
najlepsie monitory Samsung C27F390
97 %; 15 recenzií159 €
6.HP M24f 2D9K0AA
najlepsie monitory HP M24f 2D9K0AA
97 %; 2 recenzie149 €
7.Asus VA24EHE
najlepsie monitory Asus VA24EHE
98 %; 11 recenzií119 €

Ako vybrať ten najlepší monitor?

Bez kvalitného zobrazenia všetko, čo robíte vo svojom počítači, sa zdá byť nevýrazné. Či už hľadáte fotky, video alebo iné mediálne súbory, na tento fakt by ste nemali zabúdať.

Výrobcovia monitorov si dobre uvedomujú, ako sa skúsenosti s PC menia s rôznymi monitormi a zaplavili trh všetkými druhmi možností. Ktoré funkcie sú najviac cenné pre spôsob, akým budete používať monitor? Potrebujete 4K, 5K, Full HD alebo jednoducho HD? Aký je medzi nimi rozdiel? Sú skutočne dôležité funkcie, ako low blue light, G-Sync alebo FreeSync?

Pred výberom toho správneho monitora práve pre vás, dbajte na nasledujúce parametre výberu:

1. Hlavný účel monitora – herné, profesionálne alebo všeobecné použitie. Všeobecne platí, že hráči by mali uprednostňovať rýchle obnovovacie frekvencie a časy odozvy. Profesionáli by mali uprednostňovať presnosť farieb, zatiaľ čo používatelia bežného používania majú menej špecifických potrieb, ale často sa rozhodnú pre monitor s panelom VA s vysokým kontrastom.

2. Doba odozvy – čím je kratšia, tým je to lepšie. Nie je veľkou prioritou, pokiaľ nie ste hráčom. Toto vám povie, ako dlho trvá, kým váš monitor zmení jednotlivé pixely z čiernej na bielu alebo z jedného odtieňa šedej na druhý (čas odozvy GTG). Dlhšia doba odozvy môže spôsobiť rozmazanie pohybu pri hraní hier alebo pri sledovaní rýchlych videí. Najvyšší čas odozvy, ktorý pravdepodobne uvidíte, je 5 milisekúnd (ms), zatiaľ čo najrýchlejšie monitory môžu mať 1 ms čas odozvy.

3. Obnovovacie frekvencie – vyššie hodnoty sú lepšie. Toto vám povie, koľkokrát sa váš monitor aktualizuje s novými informáciami za sekundu a meria sa v Hz. Väčšie čísla sa rovnajú lepšiemu, plynulejšiemu, menej trhanému obrazu.

Ak ste hráčom, obzvlášť dôležitá je obnovovacia frekvencia a budete chcieť, aby bol monitor s frekvenciou aspoň 75 Hz (väčšina monitorov navrhnutých pre hernú ponuku dosahuje minimálne 144 Hz) v kombinácii s najnižším časom odozvy, ktorý nájdete. Ak práve nehráte, mala by sa vykonať obnovovacia frekvencia minimálne 60 Hz.

4. Zakrivené alebo nie? To závisí od preferencie. Logika za zakrivenými monitormi spočíva v tom, že lepšie napodobňujú zakrivený spôsob, akým ho vidia vaše oči. Taktiež sa vám nemusí páčiť vzhľad zakriveného monitora. Mnohí vám povedia, že zakrivený monitor je bezcenný, ak je menší ako 76 cm, čo má aj cenové dôsledky. Ak si nie ste istí, vyskúšajte jeden z nich a uvidíte, či si všimnete nejaký rozdiel.

5. Rozlíšenie monitoraObrázky na monitore sa skladajú z miliónov malých pixelov. Každý pixel sa skladá z troch sub-pixelov, jeden pre každú primárnu farbu. Rozlíšenie monitora poskytuje dĺžku obrazovky podľa šírky v pixeloch. Čím viac pixelov môžete zapadnúť na každý štvorcový cm monitora, tým je realistickejší a hladší obraz.

Môžete zistiť, koľko pixelov má monitor na základe názvu jeho rozlíšenia. Niektoré rozlíšenia majú viacero mien. Nižšie sú uvedené najčastejšie rozlíšenia od najlepších (najvyšší počet pixelov) k najhorším (najmenší počet pixelov).

5K 5,120 * 2,880
4K 4,096 * 2,160
ULTRA HD 3,840 * 2,160
QUAD HD 2,560 * 1,440
2K 2,048 * 1,080
WUXGA 1,920 * 1,200
1080p – FHD 1,920 * 1,080
720p – HD 1,280 * 720

Zatiaľ čo viac pixelov predstavuje všeobecne lepšie rozlíšenie,dva podstatné fakty môžu urobiť monitor s vysokým rozlíšením menej vhodným.

a) Výkon grafickej karty – čím viac pixelov máte, tým vyšší výkon spracovania musí vaša grafická karta vytvárať, aby tieto pixely včas zmenila. 5K monitory zobrazujú úžasné obrázky, ale ak váš systém nie je schopný ovládať 14,7 milióna pixelov, vaše celkové užívateľské skúsenosti budú trpieť a extra rozlíšenie sa skutočne stane prekážkou.

b) Schopnosť operačného systému meniť písmo – windows je najlepší pri hustote pixelov 90 až 100 pixelov na palec. Pri vyšších hodnotách sa objekty a text stávajú extrémne malými a potenciálne nemožnými čítať. Zmena mierky sa líši v kvalite medzi monitormi a nie je vždy isté, kedy je text príliš malý.

Aký panel potrebujem (v prípade výberu LCD monitora)? TN, VA alebo IPS?

Panelové technológie (LCD monitory) – pokiaľ ide o zobrazenie, TN <IPS ≠ VA. TN monitory sú najrýchlejšie, ale najlacnejšie kvôli horším pozorovacím uhlom. IPS monitory majú mierne rýchlejšie časy odozvy a vykazujú lepšie farby ako panely VA, ale monitory VA majú lepší kontrast ako displeje IPS. Panelové technológie sa však týkajú LCD monitorov

V dnešných LCD paneloch sa používajú tri hlavné technológie: TN panel, vertikálne vyrovnanie (panel VA) a prepínanie v rovine (IPS panel). Každá z nich má niekoľko variantov, ktoré ponúkajú rôzne výhody, ako sú lepší uhol pohľadu, rýchlejšia reakcia panelu, nižšia spotreba energie a podobne. Nebudeme sa dostať do komplikovanosti toho, ako fungujú tieto rozdielne panely. Namiesto toho si preštudujte tabuľku a uvidíte, ako každý typ panelu ovplyvňuje kvalitu obrazu. Prípadne si v tomto anglickom článku prečítajte porovnanie TN vs. IPS vs. VA.

TN VA IPS
výkon Najrýchlejšie: nízke časy odozvy, najvyššie obnovovacie frekvencie, minimálne rozmazanie pohybu; Nízke vstupné oneskorenie Dlhá doba odozvy; Vyššie obnovovacie frekvencie sú možné Pomalšie časy odozvy ako TN, rýchlejšie odozvy ako VA
zobrazenie Najhoršie uhly pozorovania; Najhoršia farba Zorné uhly sú zvyčajne lepšie ako TN, horšie ako IPS; Dobrá farba; Najlepší kontrast; Najlepšia hĺbka obrazu Najlepší uhol pohľadu; Najlepšia farba
cena Najlacnejší Cenové modely môžu mať výkon porovnateľný s TN Najdrahší
využitie Hranie Všeobecné použitie Profesionálny

 

Všeobecné využívanie monitorov: Ktoré funkcie sú dôležité?

Kontrast považujeme za meradlo kvality obrazu s nasýtenosťou farieb, presnosťou a rozlíšením. Keď má displej veľký dynamický rozsah, obraz je realistickejší a 3D-podobný. Panely VA ponúkajú tri až päťnásobok kontrastu obrazoviek IPS alebo TN. Ak umiestnite monitor VA a IPS vedľa seba navzájom so zodpovedajúcimi úrovňami jasu a kalibračnými štandardmi, obrazovka VA ľahko vyhrá z hľadiska kvality obrazu.

Väčšina operačných systémov, vrátane systému Windows 10, má režim, ktorý je navrhnutý tak, aby redukoval modré svetlo, ktoré môže narúšať kvalitu spánku. Zmenšenie modrého jasu ovplyvňuje všetky ostatné farby, môžete tak však zaznamenať neprirodzený vzhľad v grafike a fotografiách. Je to zvlášť rušivé v hrách a videách.

Profesionálne monitory: Ktoré funkcie sú dôležité?

Ak chcete nastaviť kalibráciu, tak existujú dva spôsoby, ako to dosiahnuť: na obrazovke a softvér. Možnosti kalibrácie by mali obsahovať voľby pre rôzne farebné škály, teploty farieb a gama kriviek. Minimálne by mali existovať štandardy s RGB a Adobe RGB,  farebná teplota v rozmedzí od 5 000 do 7 500 K a gama predvoľby od 1,8 do 2,4.

Akú bitovú hĺbku potrebujem?

Vyššia je lepšia a odborníci potrebujú najmenej 10 bitov. Ak je to možné, zvoľte 12-bit. Hlboký farebný monitor vám nepomôže, ak vaša grafická karta nemôže generovať 10 alebo 12-bitový signál.

Áno, monitor doplní extra informácie, ale iba interpoláciou. Tak ako pri škálovaní pixelov, displej nemôže pridať informácie, ktoré tam nie sú na prvom mieste; môže sa tomu len približovať. Mnoho grafických kariet pre spotrebiteľov je obmedzených na 8-bitový výstup.

LED monitory

LED monitor je plochá obrazovka, plochý počítačový monitor alebo televízia. Má nižšiu farebnú hĺbku a sú ľahké z hľadiska hmotnosti. Skutočný rozdiel medzi týmto a typickým LCD monitorom je podsvietenie. LCD monitory použili CCFL namiesto LED na osvetlenie obrazovky.

Výhody monitora LED

LED monitory ponúkajú veľa výhod v porovnaní s tými, ktoré sú osvetlené CCFL vrátane:

Zvyčajne sú lacnejšie

Rozšírený rozsah stmievania

Celkovo spoľahlivejšie

Fungujú pri nižšej teplote a spotrebujú oveľa menej energie, až o 20 wattov

Vyšší dynamický kontrastný pomer

Dlhšia životnosť a menší vplyv na životné prostredie

Ak hľadáte LED monitor, sú tu 3 dôležité technické veci, ktoré by ste mali vedieť pred nákupom monitora:

Veľkosť obrazovky – Je to rozmer diagonály obrazovky, ktorý je zobrazený v palcoch (alebo centimetroch). 21,5 palca a 24 palcov sú štandardné veľkosti odporúčané všetkým za normálnych podmienok používania.

Rozlíšenie – V posledných rokoch sa pomer strán 16:9 stal bežnejším u monitorov. Rozlíšenie 1920 × 1080 (FullHD) nájdete vo väčšine najnovších modelov monitorov s plným HD rozlíšením.

Riešenia farieb a kontrastu – Po rozlíšení je najdôležitejším faktorom, ktorý ovplyvňuje zážitok zo sledovania. Jednoducho povedané, čím vyšší je počet farieb a kontrastný pomer, tým lepšia je kvalita zobrazenia, ktorú dostanete. Kontrastný pomer je vlastnosťou zobrazenia, definovanej ako pomer luminiscencie najjasnejšej farby (bielej) k tej najtmavšej farbe (čiernej), ktorú systém dokáže produkovať.

Redakcia

Redakcia

Už od roku 2017 sme tu pre Vás a pomáhame Vám s výberom produktov. V našich článkoch nájdete objektívne, hodnotné rady a tipy pri výbere produktov. Zapojte sa do diskusie a dajte nám vedieť v komentári, aký model produktu používate vy a či ste s ním spokojný a pomôžte tak iným návštevníkom.

Ohodnoťte tento článok
[Celkom: 7 Priemerne: 4.1]